1 Werkgelegenheid voor Nederlanders in Argentinië? Het Arnhemsche vergiftigingsgeval. DINSDAG 16 AUGUSTUS 1938 HAARL'E M'S dagbead 7 iaai/tecebichfen Belangrijk project in studie. Tusschen de regeering van de Ar- gentijnsche provincie Buenos Aires en een Nederlandsche groep van fi nanciers en uitvoerders is naar wij vernemen overeenstemming bereikt inzake het in studie nemen van een omvangrijk project, hetwelk zoowel uit een oogpunt van werkverruiming als ook wegens daarop aansluitende ge legenheid tot kolonisatie met Neder landsche boeren voor onze volksge meenschap van groote beteekenis mag worden geacht. Het betreft een uitgestrekt aanslibbings- gebied langs de benedenloop van de Parana- rivier, den hoofdstroom van den Rio de la Plata. Deze z.g.n. Delta" kan in menig op- zich vergeleken worden met ons eigen rivie renland en eilandengebied. Reeds in 1914 is in het rapport Iman van de Bosch (verslagen en mededeelingen van de directie van den landbouw) op deze 'terreinen de aandacht ge vestigd. Ook de handelsmissie van Karne- beek heeft aangaande deze mogelijkheden gunstige indrukken meegebracht, welke ten slotte hun weerklank gevonden hebben in een daarop gevolgde Nederlandsch-Argentijnsche beginselverklaring in zake de landverhuizing en kolonisatie. Op de aldus geschapen grondslagen, welke thans door de in aanhef vermelde overeen komst voorloopig zijn afgerond, zullen thans onder auspiciën van de N.V. Grondverbete ring- en Ontginning Maatschappij (Grontmij) twee Nederlandsche vaklieden, t.w. een land bouwkundig en een waterbouwkundig in genieur ter plaatse een volledig onderzoek gaan instellen, hetwelk in geval van gunstige bevindingen zal worden uitgewerkt tot een programma van ten uitvoerlegging. Reeds thans kan worden bericht, dat dit initiatief zich verheugen mag in de warme belangstelling van alle Nederlandsche instan ties welke met eenigerlei aspect daarvan in aanraking komen. Te gelegener tijd zullen van bevoegde zijde nadere mededeelin gen worden verstrekt nopens de bevindingen, welke van lieverlede zullen worden opgedaan. Een nadere uiteenzetting omtrent de hier te verwachten mogelijkheden kan reeds binnen kort tegemoet gezien worden. Goedkoop reizen naar Amsterdam en Den Haag tijdens de feestelijk heden. Naar "het Hbld. mededeelt eijn de Ned. Spoorwegen .voornemens met de komende feesten te [Den Haag en Amsterdam, het pu bliek uit andere plaatsen gelegenheid te ge ven goedkoop hiervan te profiteeren. Zij zul len dat doen in den vorm van het op bepaal de dagen vroeger geldig doen zijn van de avöndretourkaarten, nl. in de treinen, die te 11 uur des ochtends of later vertrekken. Deze bepaling zal gelden voor Den Haag op 29 Aug. a.s. (Legerrevue) en op 3 September (Vloot revue) en voor Amsterdam op 5, 6 en 10 (Sep tember. Voor wat het reizen betreft naar Den Haag op 29 Augustus en 3 September, zal deze gun stige bepaling echter beperkt worden tot alle stations langs de volgende lijnen en die, gele gen binnen den kring, gevormd door die lij nen, t.w.: Hoek van Holland, Rotterdam, Dor drecht, Geldermalsen. Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Zandvoorl terwijl voor 5, 6 en 10 September naar Amsterdam de bepaling geldig is van de plaatsen, gelegen aan de lij nen Scheveningen, Den Haag, Gouda, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, en alle lijnen gelegen in Noord-Holland boven Amsterdam en de plaatsen gelegen binnen den kring, gevormd door die lijnen. In beide gevallen, dus zoowel voor Den Haag als Amsterdam, zullen Bosch- en Duin, Huis ter Heide en Zeist bovendien in de gunstige bepaling deelen. Onderbreken van de reis is in beide gevallen niet geoorloofd voor 18 uur. Zwemmer in zweminrichting te Kampen verdronken. In het water door ziekte overvallen. Gisteravond omstreeks acht uur is in het bad van de zwemvereeniging „De Steur" aan den Zwolschenweg te Kampen de ongeveer dertigjarige K Leeuw, tengevolge van een toe val onder water geraakt en verdronken. Het ongewal geschiedde tijdens een onder- lingen polo-oefenwedstrijd op het moment, dat de partijen van doel verwisselden. Dien tengevolge werd niet. bemerkt dat het slacht offer onder water bleef. Nadat de partijen zich wederom hadden opgesteld, werd hij vermist. Na ongeveer een half uur dreggen en duiken werd het lichaam van L. door een der leden naar boven gehaald. Men heeft nog. ge durende ongeveer drie uur getracht door mid del van kunstmatige ademhaling en het toe dienen van zuurstof, de levensgeesten weer op te wekken, doch is hierin niet geslaagd. Het was bekend dat de heer L. aan toevallen leed. Hij was echter een uitstekend zwemmer en had nimmer last van zijn ziekte als hij in het water was. Niettemin had de badmeester opdracht hem bijzonder in het oog te houden. Het gebeurde moet dan ook aan de omstan digheden van het oogenblik worden toege schreven L. was ongehuwd. COMMISSIE VOLKSZWEMFEEST. In verband met het vervroegde sluitingsuur der Gemeentelijke Zwemim-ichtingen ziin de oefenuren van bovengenoemde commissie met ingang van hedenavond vastgesteld op iede- ren Dinsdagavond van 6 tot, 8 uur in de in richting aan de Houtvaart. De oefenuren in het Spoi-tfondsenbad blijven ongewijzigd, n l lederen Donderdagavond van 6.30 tot 9 uur. De toestand van Mgr. Hlinka achteruitgaande. RUZOMBERCK, 16 Augustus (Havas). De gezondheidstoestand van mgr. Hlinka is steeds achteruitgaande. De zieke is 75 jaar oud en lijdt aan tuberculose. Hij reageert niet meer op kamferinspuitingen. Uit verscheidene streken zijn de boeren gekomen, zij bidden op straat voor den zieke. Volgens inlichtingen uit welingelichte kringen zal mgr. Hlinka een politiek testa ment nalaten, doch de commissie van leiders van de partij heeft besloten dit testament niet te publiceeren, aangezien men vreest dat hierdoor een scheuring in de partij zal ont staan. In de partij zijn n.l. twee stroomingen, een gematigde strooming onder leiding van den vijf tig jarigen mgr. Josph Tiso, vice-pre sident van de partij en een meer radicale groep, onder leiding van den 38-jarigen Carel Sidor, politiek directeur van de partij en hoofdredacteur van de „Slovak". Om een scheuring te voorkomen is besloten na den dood van mgr. Hlinka de functie van voor zitter vacant te laten. WONINGBOUW IN HET ZUIDERHOUTPARK Enkele maanden geleden werd een begin gemaakt met den bouw van 51 villa's of land huizen in het Zuiderhoutpark, waar sedert eenige jaren enkele stukken bouwrijp terrein lagen met een stratencomplex. Deze bouw wordt in matig tempo uitgevoerd. Een aantal van de 51 woningen is thans onder de kap: van de overigen rijzen de muren regelmatig omhoog, maar alle gebouwen zijn nog of rgeds in bewerking. Het zijn prachtige landhuizen, die een sieraad zullen zijn in het Zuidex'hout- park, dat wèl een levendig aanzien heeft ge kregen. De woningen zijn in twee blokken gerang schikt: 1ste Louise de Colignylaan-Prins Mau- ï'itslaan-Anna van Burenlaan, 2de Anna van Burenlaan-Px-ins Mauritslaan-Frederik Hen driklaan. Het Prinselijk Paar te Aken. Men meldt ons van officieele zijde, dat het Prinselijk paar gisteren in den laten namid dag ixx gezelschap van Prinses Armgard een bezoek heeft gebracht aan het Concours Hip- pique te Aken. Haarlemsche deelnemers aan de Nationale Jeugdhulde. De Haarlemsche organisacies, die aan den tweeden oproep oxxi deel te nemen aan de Nationale Jeugdhulde 1938 gehoor hebben ge geven, kwamexx Maandag in de Raadszaal bij een voor de verdere besprekingen betreffende deze Jeugdhulde. De Voorzitter, de heer Geluk, heette de ver tegenwoordigers der organisaties welkom, waarna hij een beknopt overzicht gaf van het geen er gedaan moeste worden. Het comité dat hierna samengesteld werd, bestaat thans uitde heer D. J. Geluk, voor zitter, Ramplaan 5, Overveen; mej. J. Mulder, secretaresse, Iepenlaan 14, Bloemendaal; mej. J. C. van Putten, Wilsonsplein 5 de heeren H. Zomer Jr., Kloppersingel 169, en H. J. M. Walenkamp, Joh. de Breukstraat 19. De organisaties, die de delegatie vormen zijn Ned. Padv. Gilde; Ger. Ouderen Vereeni- ging; Ger. Jongelings Vereen.; Chr. Ger. Meisjes Ver.Ned. Bond van Jonge Vrouwen en Meisjes Ver.; V. C. J. B.; St. Joseph Gezel len; Nat. Jeugd Storm; 'Néd. Jongel. Verbond; Ver. v. Jong-Hervormden; Kruisvaart; De Graal; N. C. V. P.; N. P. B.; V. D. J. O.; N. J. V.; Oranje Garde; Ger. Meisjes Ver. Nadat de voorzitter het Gemeentebestuur had bedankt voor het belangeloos beschikbaar stellen van de Raadszaal, sloot hij de ver gadering. De heer Van Kessel bracht hierna nog dank aan het voorloopig comité, dat op zoo'n accu rate wijze gezorgd heeft dat de Haarlemsche Jeugdhulde kan doorgaan. HET ONGEVAL IN HET HAAGSCHE GEMEENTEZIEKENHUIS. In den toestand van zuster S., de verpleeg ster uit het gemeenteziekenhuis, die Zaterdag avond een noodsprong uit het raam van een op de eerste verdieping gelegen ziekenkamer maakte, is thans een lichte verbetering inge treden. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. In Februari van dit jaar hadden twee Am sterdammers in een leege villa te Wormerveer ingebroken en daar een pendule en een paar kandelabres gestolen. Een van hen was een bekend wielrenner en zijn verdediger mr. J. Verlooy pleitte ter rechtzitting in verband met een toezegging van den vroegeren werkgever van verd. hem weer in dienst te willen nemen, voor een voorwaardelijke stra-f. De officier eischte tegen hem 8 maanden gevangenisstraf. De heden gedane uitspraak luidt: 4 maanden onvoorwaardelijke en 4 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf. Tegen den tweeden verd. eischte de officier l/2 jaar gevangenissti-af. Bij uitspraak van heden kreeg deze verd. een straf van 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Op den 4den Augustus 1936 was uit het kantoortje van den chef van de N.Z.H.T.M. aan de halte Tempeliei'sstraat een bedrag van 25 ontvreeemd. Een 23-jarige rietbewerker uit Haarlem werd van dezen diefstal verdacht. Bij uitspraak van heden werd hij er schuldig aan verklaard. De strafmaat luidt: 6 maanden met aftrek van prev. hechtenis. (De eisch van den Officier ter terechtzitting was 8 maanden gevangenis met aftr. voorarrest). ENGELSCH L. O Geslaagd voor het akte-examen Engelsch LO. de heer R. J. Reinstra te Heemstede. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 16 Augustus. Ondertrouwd 16 Augustus: J. de Jong en A. M. C. A. Eissens. Bevallen 13 Augustus: J. P. M. Schouten v. Reijsen, d.; 14 Augustus: C. M. van Egmond Buijs, d.; M. C. IerschotGrossouw, d.; M. D. v. d. Peijlde Winter, z.; J. J. Joosten Luijsterburg, d.; C. Zurel—de Vries, z.; M. de MolMeinders, z.; 15 Augustus: A. J. Kuipers Vonk, d.; G. E. J. aan de Kex"k—Piepenbrink, z.; F. E v. EeManten, d.; 16 Augustus: S. P. Ch. StempelWorms, d.; A. Bierenbroodspot Hufer, d.; J. K. M. BeerenhoutKiezebrink d. Overleden 14 Augustus: A. J. Bosen, 75 j., Pijntorenstraat; 15 Augustus: S. S. de Vries,'87 j., A. L. Dyserinckstraat Boeren maakten jacht op wilde zwijnen Doch de zwijnen draaiden de rollen om. VIGO, 16 Augustus. In de heuvels rond Vigo richten groote hoeveelheden wilde zwij nen aanzienlijke schade aan. In verband met den burgeroorlog mogen de boeren geen vuur- toapens hebben en zonder deze wapens is het niet mogelijk de dieren op afdoende wijze te bestrijden. In het district Mos hébben de boe ren getracht de dieren met mestvorken en zeisen te lijf te gaan. Zij hadden een bosch, ivaar de dieren huisden, omsingeld en dreven de zwijnen met fakkels voor zich uit. De bees ten werden hierdoor zóó verschrikt, dat zij de boeren aanvielen. De jagers vluchtten hierop in aller ijl naar huis. (Reuter). SLUITZEGELS NEDERLANDSCH FABRIKAAT Nu ter gelegenheid van het regeeringsjubi- leum van H.M. de Koningin in verscheidene plaatsen van ons land winkelweken worden geoi-ganiseerd, die goed beloven te slagen en die veel correspondentie noodig maken, stelt het bestuur van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" tot begin September voor de fa brikant-leden voor uitgaande bi'ieven sluit- zegels beschikbaar met het opschrift; „Koopt Nedexdandsche waar, dan helpen wij elkaar!" Deze zegels kunnen kosteloos worden aange vraagd aan het secretariaat der vereeniging, Badhuisweg 169, Den Haag. UIT DE OMSTREKEN SANTPOORT Melkwagen na botsing met een vrachtauto vernield. Melk en eieren over de straat. Op den hoek van de Burgemeester Enschedé- laan en de Wüstelaan had een aanrijding plaats tusschen een groote vrachtauto en een driewielige melkwagen. Tengevolge van de botsing werd de vrachtauto licht beschadigd, doch de melkwagen werd nagenoeg geheel ver nield. Ongeveer 50 liter melk, vele flesschen melk en veertig eieren gingen verloren. De be stuurder van den melkwagen werd licht ge wond aan zijn linkerarm. Het nieuwe Postkantoor. Een groote verbetering. Toen wij indertijd de benoeming van den nieuwen kantoorhouder meldden, voegden wij er aan toe, dat dit tevens het einde van de postkantoor-misère zou beteekenen, immers het lag voor de hand, dat. gesteld al, dat de nieuwe kantoorhouder het bestaande kantoor had kunnen en willeii huren, de betrokken P. T. T.-autoriteiten met deze ten eenenmale ongeschikte lokaliteit geen genoegen zouden hebben genomen. En thans is inderdaad aan de postkantoor misère een einde gekomen. Maandagmorgen pi-ompt half 9 werd de deur van het nieuwe kantoor Hoofdstraat 147 geopend en kon den de bezoekers zich overtuigen, dat er thans tenminste ook rekening is gehouden met het feit, dat er ook publiek en zelfs meermalen veel publiek in het kantoor verschijnt. Was de in het oude kantoor voor het publiek be stemde ruimte feitelijk niets anders dan een nauw gangetje, in het nieuwe kantoor kan men zich alleszins behoorlijk bewegen en zal er wel niemand, zelfs niet op de drukke uren, ooit op straat behoeven te wachten. Doch er is nog meer, dat terecht een vooruit gang kan genoemd worden. Het publiek kan aan 2 loketten tegelijk ge holpen worden, het kan zijn spaarbankboekje terugontvangen, zijn postwissel- en chèque-za- ken afhandelen, zonder dat een ander er „z'n neus insteekt", ja, het kan zelfs in de wacht ruimte aan een schrijftafel een brief, telegram exxz. schrijven, zonder door een ander op de vingers gekeken te worden. Wat nog niet geheel in orde is, is de telefoon cel. De cel staat er wel en men kan er ook te- lef oneeren, doch nog niet zoo als het behoox-t: onverstaanbaar voor c'.e andere bezoekers. Maar ook dit zal in orde gemaakt worden, zoo ver zekerde ons de kantoorhouder. Geheel onopgemerkt is de opening niet voorbijgegaan. Wel gold het hier niet de ope ning eener zaak, maar dit neemt niet weg, dat och eeix aantal plaatsgenooten bloemen de tolk hunner vreugde hadden doen zijn. ZANDVOORT Nationale Schaakwedstrijden. In hotel Groot Badhuis. De Zandvoortsche schaakclub ox-ganiseert op Zaterdag 17 en Zondag 18 September a.s. nationale schaakwedstrijden. Deze wedstrijden hebben in den loop der jaren al meer en meer bekendheid verwox-ven, zoodat ook dit jaar wederom op een massale deelneming wordt gerekend. In schaakkringen wordt dit schaak- tournooi algemeen beschouwd als de opening van het schaakseizoen. De wedstrijden zullen gehouden worden in hotel Groot Badhuis. Ex- zal gespeeld worden in groepen van vier, ter wijl in iedere groep twee prijzen worden be schikbaar gesteld. Aan dezen wedstrijd wordt een dubbele eeregroep verbonden waaraan de sterkste Nederlandsche spelers zullen deel nemen. Dit jaar zal voor het eerst een proef wor den genomen met een speciale damesklasse,, tex-wijl ook een aparte af deeling voor juniores zal worden ingesteld. DE ZEILWEDSTRIJDEN GAAN DOOR. De uitgestelde zeilwedstrijden zullen a.s. Zaterdag te vier uur worden gehouden op het gedeelte van de zee gelegen voor den Strandweg. De handicapraces zullen te vijf uur plaats vinden, tex*wijl men voor de wed- strijlen van vier uur zich kan laten inschrijven als passagier, waardoor men dus de verschil lende races zelf kan medemaken. Particulieren die een of ander vaartuig bezitten, worden verzocht zich op de genoemde tijden niet in zee te willen begeven, waar de wedstrijden worden gehouden. Wielerwedstrijden op den Boulevard De Favauge. Ook voor tweewielige transportfietsen. De Oranjevereeniging verzoekt ons mede te deelen, dat op 31 Augustus a.s. van 25 uur op den boulevard de Favauge wielerwedstrij den zullen worden georganiseerd om zeer fraaie prijzen. Voor de klasse tweewielige transportfietsen (slagei's, bakkers enz.) is de inschrijving van heden af opengesteld op het Informatiebureau van de vei-eeniging voor vreemdelingenverkeer. De tijd voor de deel neming aan deze wedstrijden benoodigd zal slechts een half uur bedragen, zoodat gehoopt wordt, dat de betreffende werkgevers hun bedienden in de gelegenheid zullen willen stel len aan deze wedstrijden deel te nemen. Voor amateur-wielrenners bestaat vanaf heden ge legenheid tot inschrijving bij den heer Jan Tulleken. Parklaan 64, Haarlem. HET ACHTSTE VUURWERK. Woensdag a.s. zal het achtste vuurwerk georganiseerd door de V.V.V. alhier ontstoken worden te tien uur des avond voor het Zuider- bad. HERHALING V.V.V.-AVOND. De directie van Cabaret-dancing Modern aan het Stationsplein zal a.s. Donderdagavond een herhaling geven van het de vorige week zoo geslaagde V.V.V.-nachtfeest. Dit feest zal echter met een geheel nieuw programma wor den gehouden, waarbij wederom aan iederen bezoeker (ster) een lot van de groote V.V.V.- verloting gratis zal worden aangeboden. BLOEMENDAAL CONCERT VAN DE H.O.V. IN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH. Woerxsdag a.s. geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging een concert in het Bloemen- daalsche Bosch, onder leiding van Marinus Adam. Het programma luidt: 1. Hochzeitsmarsch, F. Mendelssohn Bartholdy 2. Ouverture „Oberon", C. M. von Weber. 3. Rhapsodie No. 2 (op verzoek), Fr. Liszt. 4. Elegische Melodiën, Edv. Grieg. a. Letzter Frühling. b. Herzwunden. 5. Jeux d'Enfants (Kinderspelen), G. Bizet. a. Trompet en Trom. b. De Pop. c. De Bromtol. d. Papaatje en Mamaatje. e. Het Bal (Galop). PAUZE. 6. Ouverture „Orpheus in der Unterwelt, J. Offenbach 7. Intermezzo uit „Las Contes de Hoffmann", J. Offenbach 8 Wein. Weib und Gesang, Wals, Joh. Strauss 9. Fantasie uit de Opera ,.Mad. Butterfly" PucciniTavan IJMUIDEN Een teleurstelling in vele visschers- gezinnen. Wekelijksch loondeel uit Duitschland Zaterdag niet ontvangen. Het was voor een achttal vrouwen van IJmuidensche visschers, die op de Duitsche trawlers varen j.l. Zaterdag een gx-oote teleur stelling, toen zij het wekelijksche loondeel van hunne echtgenooten, dat hun tot nu toe trouw werd toegezonden, niet ontvingen. Dit betreft alleen degenen, die zijn aange steld op trawlers, thuisbehoorende te Altona, Daar zijn 15 man geplaatst, waarvan 8 ge huwden en van dezen heeft geen enkele vrouw iets ontvangen. Omtrent de oorzaak was bij den directeur der Arbeidsbeurs nog niets bekend. De Rijks consulent te Oberhausen heeft echter direct een onderzoek ingesteld. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Caroline IJM 26, vangst: 100 manden schel- viSch, 240 mandexx braad, 200 manden makreel, 30 manden gul, 20 manden wijting, 10 manden platvisch, 90 manden radio, totaal 690 man den benevens 40 stuks stijve kabeljauw. Clasina Luther IJM 59, vangst: 200 manden groote hake, 10 manden kleine hake, 30 man den gul, 15 manden platvisch, 10 manden rog en poon, totaal 265 manden. Max-ia van Hattem IJM 1 vangst: 80 man den schelvisch 110 manden braad, 15 manden wijting, 110 manden makreel, 25 maxxden ra dio. 35 manden gul, totaal 375 manden. Antje R.O. 15, vangst: 20 manden schel visch, 25 manden kl. schol, 10 manden x-adio. 100 manden gul, 10 mande" vleet. 10 maxiden gx\ schol en tarbot. Totaal 175 manden be nevens 500 stuks ijskabeljauw, 275 stuks stijve kabeljauw en 20 stijve lengen. MARKTBERICHT. (Versche visch). Tarbot 100—75 ct. per KG. Tong 140120 ct. per KG. Heilbot 98 ct. per KG. Griet 35—16.50 per 50 KG. Zetschol ƒ2114 idem. Kleinschol 165.70 idem. Schar 6.50—1.50 idem. Tongschar 2514 idem. Poontjes 3.100.75 idem. Kleinmiddel schelvisch 13.505.70. Kleine schelvisch f 7.20—3.70. Groote gul 8.60—7 idem. Kleine gul 4.50—1.20 idem. Wijting 2.80—2 idem. Makreel 5.504.10 idem. Versche haring 1.701.05 idem. Groote heek 46—38 per 125 KG. Middel heek 3520 idem. Kleinmiddel heek 12.507 per 50 KG. Kleine heek 65 per 50 KG. Kabeljauw 68—33 per 135 KG. Vleet 2.902 per stuk. Rog 115.40. per koop. Trawlersa Manden 1 300 Olympia IJM 111 f 1430 210 Holland 3 IJM 179 f 1120 395 Arimuth IJM 195f 2460 2750 Erin IJM 12 f 3110 210 Maria Elisabeth IJM 114f 970 180 Bruin visch IJM 97 f 800 250 Elie Chenèviere IJM 161f 1440 Loggers: KW 76 f 1800; KW f 820 H ARIN G VISSCHERIJ IJMUIDEN. Aangevoerd 4125 kisten ver sche haring. 148 kantjes steurhaxing; op brengst f 5.70—f 4,90 per kantje. Al te voorbarige conclusies, terwijl de oorzaak nog niet eens was vastgesteld. De visch was in prima staat van IJmuiden verzonden. Schuld lag in geen geval in IJmuiden. In de Menno van Coehoornkazerne te Arnhem hebben zich bij tal van manschappen van het 8e en het 19e regiment infanterie ernstige verschijn selen van voedselvergiftiging voorge daan. Een groot aantal manschappen werd ziek na het gebruiken van het middagmaal, dat o.a. bestond uit visch en vleesch. Dus, concludeerde men, was de visch de oorzaak der vergiftiging. En men deed dit, nog voordat wetenschap pelijk was vastgesteld, dat de visch, die de manschappen j.l. Vrijdag genuttigd hadden, in derdaad geinfecteerd was. En met deze voor barige conclusie heeft men den vischhandel een klap toegebracht, waarvan de pijn onge twijfeld nog langen tijd zal worden nagevoeld. De eerste schade hebben eenige vischbakkers inmiddels reeds geincas- seexrd gekregen en wel in den vorm van eenige afbestellingen. Zoo groot was de schrik, veroorzaakt door en kele suggestieve en vreesaanjagende berichten, dat men op eenige plaatsen gebakken visch, voorloopig althans, afgezworen heeft. De schuld lag in geen geval in IJmuiden. Uit het onderzoek, dat wij hebben ingesteld, is ons positief gebleken, dat mocht al de visch de oorzaak der in fectie zijn, de schuld in geen geval in IJmuiden ligt. De visch, die de grondstof vormde van de 800 porties, die door de IJmuidensche firma aan de Menno van Coehoornkazerne te Arnhem was geleverd, was van een uitstekende hoeda nigheid. De visch werd Donderdagmorgen ge kocht. Ze werd direct schoongemaakt en ge bakken in de beste olie. Om elf uur Donder dagmorgen was men met het bakken gereed, 's middags vier uur, toen de visch dus flink afgekoeld was, werd ze ingepakt en een uur later werd ze ter verzending naar het station gebracht. De visch werd vex-pakt in nieuwe kistjes, in papier en eveneens met een velle tje papier tusschen de lagen. Ook al zou de visch eens van een mindere kwaliteit geweest zijn, dan nog moet vergifti ging onmogelijk worden geacht, wanneer er later niets bijzonders mee gebeurt. Het bakken zelf is een desinfecteermiddel bij uitnemend heid, want de visch wordt gedurende een vier tal minuten als 't ware gekookt in de olie en aldus blootgesteld aan een temperatuur van omstreeks 130 gr. Celsius, En zoo taai zal er wel geen enkele bacterie zijn om deze behan deling te overleven. Tegelijk met de 800 porties voor Arnhem, werd een nog grootere hoeveelheid van de zelfde partij visch gebakken voor andere adressen. Bovendien hebben de vischbakkers zelf van de visch gegeten, niet alleen denzelf den dag, maar ook den volgenden dag. En geen enkele klacht is van andere plaatsen ontvan gen en ook de bakkers hebben geen nadeelige gevolgen ondervonden. Indien de vergiftiging inderdaad door de visch veroorzaakt is, dan ligt het voor de hand, dat de infectie is geschied tusschen den tijd van het uitpakken en dien van de consumptie. Zooiets is meer gebeurd. Men denke maar eens aan de vergiftiging, eenigen tijd geleden veroorzaakt door gestoomde makreel, die be schimmeld was, dooi'dat de winkelier ze te lang had bewaard. Het volgende feit is eveneens bijzonder ka rakteristiek. Een vischbakker alhier, die visch aan een garnizoen had geleverd, kreeg eens een klacht, dat er maden in de door hem ge leverde visch kropen. En wat was het geval? Onze vischbakker was er van overtuigd, goede visch gelevex-d te hebben. Er moest dus in de plaats van bestemming iets mee zijn geschied. En dat zal ook wel het geval geweest zijn, want de keuken, waar men de visch had uitgepakt, lag vlak bij den paardenstal en werd dus druk bezocht door vliegen! Voorts mag er hierbij nog wel eens op wor den gewezen, dat er in den Rijksvischafslag te genwoordig een strenge keuring op de visch wordt uitgeoefend, niet alleen door de ervaren keurmeesters, maar ook door een der deskun dige ambtenaren van den Keuringsdienst van waren te Haarlem. Deze keuring biedt voldoen de waarborg, dat geen ondeugdelijke visch in consumptie wordt gebracht. Wat in Arnhem is gebeurd, mag dus in geen geval gelden als een afschrikwekkend voor beeld. Wel mag het een leering zijn voor lief hebbers van gebakken visch, om vooral wan neer het warm weer is, de visch niet open en bloot te laten staan. Wanneer men de visch bewaart op een koele, vliegenvrije plaats, is het onmogelijk, dat in zulk een korten tijd be derf kan intreden. Naar wij vernemen heeft deze zaak de aan dacht getrokken van de Vischpropaganda- commissie. Men mag verwachten, dat deze er m zal slagen, het juiste licht op dit voor IJmui den zoo onaangename geval te doen schijnen. Het Julianadok heden naar Danzig. De directie der Amsterdamsche Droogdok Maatschappij deelt ons mede, dat haar dok no 4, genaamd Juliaixadok, met een draagver mogen van 16.500 ton, hetwelk aan de „Dant- ziger werft" te Danzig is verkocht, hedenavond om negen uur van de établissementen der Amsterdamsche Droogdok Maatschappij zal vertrekken. Het dok no. 5, genaamd Hendrikdok. met een draagvermogen van 25.000 ton, hetwelk nu bij Nieuwendam ligt, zal met spoed worden gereed gemaakt om naar de plaats van dok 4 te worden gebracht, zoodat dan de groot ste werken aan het etablissement uitgevoexxi kunnen worden,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9