WEERBERICHT D 0 N D K RDSG 18 AUGUSTUS 1938 HAARCEM'S DAGBEXD 2 ..Meer en Bosch" en -,Bethesda- Sarepta". Jaarverslag over 1937. Verschenen Is het jaarverslag over 1937 van de Christelijke Vereeniging voor de verple ging van lijders aan vallende ziekte te Haar lem. We ontleenen er het volgende aan: .Wij zullen nooit genoeg den arbeid van onze ruim 5000 collectanten en van de vele afdelingsbesturen kunnen waardeeren, want in die ©ogenschijnlijk kleine bezigheden ligt een schat van liefde voor ons werk verborgen en een zegen, die ons kracht geeft voort te gaan met ons propagandawerk. Het totaal aantal leden bedroeg bij de De cember-telling 93332, dat is ongeveer 10.000 minder dan in het recordjaar 1932. En toch mogen wij dankbaar zijn, dat zoovelen in den lande, ondanks hun eigen zorgen, voortgaan ons te steunen. Wanneer wij de opbrengst van collecten, filmavonden, bloemendagen, busjes, kalender en Macht van het Kleine samentel len, dan is de totaal-opbrengst f 890 minder dan verleden jaar, een nog niet verontrusten de achteruitgang. Eén van de zeer werkzame middelen om be langstelling voor ons werk gaande te houden is ..Onze Dag", die ook in het afgeloopen jaar zeer druk bezocht werd. Den eersten dag kwa men 500 menschen. den tweeden dag zelfs 1200 zoodat het een probleem werd. hoe hen allen onder te brengen, doch dank zij aller medewerking is dit gelukt. Het waren goede dagen, die een aardig batig saldo overlieten, waaruit een extra potje gevormd werd om aan de patiënten bij voorkomende gelegenheid ten goede te komen. Het Kleerenfonds werd weer met veel en thousiasme door mejuffrouw van Paassen ge leid en was een welkom instrument om de lin nenkast aan te vullen. Strekte de bemoeienis der Vereeniging in het voorafgaande jaar zich uit over ongeveer 800 epileptici, thans is dit aantal de 1000 ge passeerd. waarvan ongeveer de helft in de in richtingen werd verpleegd. De andere helft bezocht de consultatiebu- reaux of stond onder nazorg-toezicht. Het is een verheugend feit dat wij kunnen consta- teeren dat ons meer en meer patiënten wor den toegezonden waarbij de aanvallen nog slechts korten tijd bestaan. Daar de behandelingsmogelijkheden zoo sterk zijn toegenomen wordt hierdoor de kans op voorkoming van veel leed voor pa tiënt en familie en besoaring van verpleeg- gelden voor de maatschapoij. sterk verhoogd Wanneer wij ook te Haarlem in het bezit zullen zijn van een kliniek, dan zijn wij in alle opzichten in staat om alle middelen aan te wenden die ons gegeven zijn om epileptici te helpen. Omtrent de bezetting der inrichtingen (waarbij onder Meer en Bosch de Koningin Emma-kliniek mede wordt begrepen), valt het volgende te vermelden: Aanwezig waren op 31 Dec. 1936 247 227 474 Mann. Vrouw. Totaal Opgenomen werden in 1937 61 57 118 Afgeschreven werden in 1937 44 54 98 Aanwezig waren op 31 Dec. 1937 264 230 494 Tegen een totaal van 474 een jaar geleden Mann. Vrouw. Totaal Hef aantal verpleegdagen be droeg 90.492 81.321 171.813 tegen een totaal van 163 756 in 1936. hetgeen een toeneming met 8057 verpleegdagen be- teekent. Ontslagen werden wegens genoegzaam her stel: 21 mannen en 30 vrouwen; tezamen 51 patiënten. Naar een gesloten inrichting werden over geplaatst: 5 mannen en 4 vrouwen; totaal patiënten. Overleden zijn 7 mannen en 4 vrouwen; totaal 11 patiënten. Ontslagen werden om reden buiten de ziek te gelegen: 11 mannen en 16 vrouwen; totaal 27 patiënten. In gezinsverpleging waren: 4 mannen. 3 vrou wen; totaal 7 patiënten. Het aantal plaats gehad hebbende toeval len bedraagt resp. 2509 bi! de mannen en 2445 bij de vrouwen; totaal 4954. In dit jaar werd voortgewerkt aan de plan nen voor een nieuwe kliniek te Haarlem bij Bethesda-Sarepta. Door ziekte van den archi tect Slagter, die daardoor genoodzaakt was om zijn werk te staken en door de moeilijk heid om tot overeenstemming te geraken met de schoonheidscommissie te Haarlem, trad een stagnatie in de voorbereiding der plannen op Thans zijn deze door den heer Korringa, die de Koningin Emma-kliniek gebouwd heeft, wederom ter hand genomen: wij hopen spoe dig tot den bouw over te kunnen gaan. Het onderwijs op de inrichtingen, dat se dert vele jaren gegeven wordt, zal thans voor zoover het Meer en Bosch betreft, op mo derne leest geschoeid worden. De school op Meer en Bosch zal binnen eenigen tijd tot een officleele school BO. worden gepromo veerd. met een hoofd en drie leerkrachten. Doordat het aantal kinderen zoo zeer is toe genomen. is het moeilijk om hiertoe met medewerking der Regeering over te gaan. De arbeidstherapie onderging weinig veran dering en werd met kracht beoefend. Aan de geestelijke en lichamelijke ontspan ning werd wederom de noodige aandacht be steed. Er zijn momenteel drie consultattebureaux ln werking, één te Haarlem, één te Apeldoorn en één te Leeuwarden, Zij blijken ten zeerste in een behoefte te voorzien. De consultatiebureaux te Haarlem, Apel- AGENDA Heden' DONDERDAG 18 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: H. O. V. 13e Volks concert. o. 1. v. Hugo de Groot. 8.15 uur. Groote Kerk- Orgelbespeling 3—4 uur. Rembrandt Theater- Harold Lloyd in „Pro fessor. pas op!". 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: ..Broadway Melody 1938". 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: ..Het meisje met vier vaders". 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: .JDe drie malle in vallers" er. „Gevaarlijke documenten". 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „De pioniers van het Westen" en „Kinderen zijn wreed". 8 uur. Gebouw H K B De film ..Acht dagen we reldgeschiedenis" 2.30. 7 en 9.15 uur. Moviac Uurfilmtheater: Doorloopende voor stellingen var 2 30 tot 1130 uur Palestina Diorama's. Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur Teyler Museum Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11 3 uur behalve *s Maan dags. Toegang vrij VRIJDAG 19 AUGUSTUS Bioscopen nieuw programma. doorn en Leeuwarden werden bezocht resp. door: 76 123 en 70 personen: in totaal 269. Het aantal consulten bedroeg resp. 398, 328 en 109; in totaal 835. Het aantal patiënten dat onder nazorgtoe- zicht staat, bedroeg op 31 Dec. 1937: 207. Steeds meer worden wij doordrongen van de noodzaak en de heilzame werking van de nazorg. Het is van het allergrootste belang dat onze patiënten, na hun vertrek uit de in richtingen, niet aan hun lot worden overge laten, maar de steun en het toezicht ontvan- vangen, die zij noodig hebben. De opleiding van broeders en zusters werd regelmatig voortgezet. Op 31 Dec. 1937 waren aanwezig 76 broeders. Er kwamen 15 broeders. Er vertrokken 18 broeders. In vasten dienst waren 17 broeders. In opleiding 59 br. Op 31 Dec. 1937 waren in Bethesda-Sarepta 97 zusters. Hiervan waren; 55 diakonessen, 27 proef- zusters en 15 voorproef zusters. Er kwamen 7 zusters en er vertrokken 7 zusters. In buitendienst waren: 5 zusters; op Meer en Bosch werkten 7 zusters. Op „Overbosch" werkten 6 zusters. De ontvangsten en uitgaven over 1937 slui ten met een eindcijfer van f 370.123.46. Haarlem reist als heel Nederland. A. N. W. B. bevestigt onze mededeelingen. Vorige week hebben wij vermeld waarheen de Haarlemmers in hun vacantie trokken en hebben daaraan enkele conclusies verbonden. Onzen indruk was dat er dit jaar wat meer belangstelling bestond voor een verblijf in eigen land dan in 1937. Dit vinden wij thans bevestigd uit een reeks cijfers, welke de A. N. W. B. heeft gegeven als antwoord op de vraag: „Waarheen reist de Nederlander?" Daaruit blijkt, dat in de maanden Januari t/'m Jüli van dit jaar door zeven kantoren van den A.N.W.B. werd afgegeven 68.561 grens- documenten, waarvan in de maand Juli niet minder dan 21.833, of ruim 840 per dag (de Zondagen niet meegerekend). In datzelfde tijdsverloop van zeven maanden bedroeg het aantal door den Bond verstrekte reisinlichtin- gen 55.763, waarvan ln Juli 18.720. Het totaal over de eerste zeven maanden was 4.192 hoo- ger dan in 1937. een toeneming dus van ruim 8 pCt. De inlichtingen voor reizen per auto waren wederom verreweg het talrijkst en be droegen circa 60 pCt. van het totaal. Het aantal personen door wie deze reisinlichtingen werden gevraagd was ruim 6.000 hooger dan verleden jaar. Van het totaal van o5.763 reisinlichtingen waren er 13.574 verstrekt voor Nederland en 42.189 voor het buitenland. In 1937 bedroegen die cijfers resp. 12.601 en 38.970 over de maanden Januari t/m Juli. Was verleden jaar de meeste vraag naar Duitschland en Oostenrijk, dit jaar was de trek naar België het grootst; het aantal reis inlichtingen voor België steeg v: a 6.712 tot 10.504, ruim 56 pCt. méér. Daarna volgen Duischland met 9.785 reisinlichtingen, Frank rijk 8.864; Zwitserland 4.830; Italië 2.308; de Scandinavische landen 1.704; Engeland 1.485 en verschillende andere landen tezamen 2.709. Voor alle landen toonen de cijfers een voor uitgang, behalve voor Duitschland (inclusief het voormalige Oostenrijk), waarvoor het aan tal reisinlichtingen, vergeleken met het vori ge jaar, met 2.721 terugliep, van 12.506 tot 9 785. een vermindering van circa 22 pCt. Voor Frankrijk steeg tmt cijfer van 7.989 tot 8.864. voor Z- -itserland van 4.139 tot 4.830, voor Italië van 2.127 tot 2.308, voor Engeland van 1.232 tot 1.435 en voor de Scandinavische lan den is het met ruim 46 pCt. gestegen, van 1.161 tot 1.704. Over het geheel was het reisseizoen drukker dan verleden jaar. Zooals men ziet, komen de gegevens van den A.N.W.B. overeen met de gegevens, welke wij zelf van verschillende instanties hadden ontvangen. Het Jullanadok uit Amsterdam vertrokken. Het gevaarte vlot door de Hembrug gesleept. Voor de werf van de Amsterdamsche Droog dok Mij., op het IJ voor Amsterdam, is een leegte ontstaan, want het machtige Juliana- dok. dat hier sedert 1913 heeft gelegen °n kort geleden naar Danzig is verkocht, heeft van morgen de sleepreis naar de Oostzee aange vangen en is om zeven uur door vier sleep- booten van den sleepdienst Reederij v.h Gebr. Goedkoop van zijn ligplaats weggetrokken. Twee sleepbooten vóór, de „Jan Goedkoop Dzn." en de „Maria Henriette Góedkoop", en twee achter, de „Anna Cornelia Goedkoop" en de ..Pieter Goedkoop Dzn.". trokken het ge vaarte van den wal en naar het midden van het IJ. met een gezamenlijk vermogen van ruim 3100 P.K. De gemeentelijke havendienst en de rijks havendienst uit IJmuiden waren aanwezig om zoo noodig in het Noordzeekanaal maatrege len te treffen, en ondanks het vroege uur was ook de havenmeester van Amsterdam, de heer W. N. van de Poll. op het appèl. Twee loodsen, één voor en één achter, waren eveneens aan boord om het transport te leiden, terwijl zich op het dok reeds de Duitsche sleepkapitein en een tiental Duitsche runners bevonden, die de zaak zullen overnemen als de heer Melle- ma bij de uiterton, 4 mijl buiten IJmuiden, het commando overdraagt aan de Duitsche sleepers, die het karwei dan verder moeten opknappen. Met dit tempo was het te verwachten, dat de sleep tijdig genoeg bij Velsen zou zijn om de Velserbrug te passeeren als deze om streeks twaalf uur open gaat. en dan kan ze vóór 1 uur te IJmuiden zijn, waar drie Duit sche zeesleepbooten met een totaal vermo gen van 4200 p.k. gereed liggen om de sleepers van Goedkoop te vervangen. Het zijn de „Dantzig" van de reederij Weichsel te Dantzig en de „Seeteufel" en de „Moewe" van de Bug- sier- und Bergungs G. M. B. H. te Hamburg Zooals het weer zich in den loop van den ochtend liet aanzien was het echter de vraag of men vandaag nog het dok buitengaats zal sleepen. Indien dit niet het geval is. zal het voorloopig gemeerd worden in het Spuikanaal. totdat de weersgesteldheid zoodanig is verbe terd, dat men de zeereis zonder onnoodige risico's kan wagen. Het Julianadok in IJmuiden aangekomen. Het Julianadok is hedenmiddag 12 uur in IJmuiden aangekomen. Het is voorloopig vast gelegd in het Spuikanaal ten Noorden van de Noordersluis. Men wacht thans gunstig weer af om het naar Danzig te doen versieepen. De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigen Westelijken tot Zuidwestelijken wind. betrokken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 765.5 m.M. te Rochefort. Laagste 740.2 m.M. te Stockholm. De depressie, welker kern voor de Noorsche kust lag, is, een weinig in diepte afnemende, naar de omgeving van Stockholm getrokken. Aan de Zuidzijde van de depressiekern waait het over de Noordelijke Noordzee, Denemar ken en de Oostzee nog krachtig tot stormach tig, terwijl over Zweden en de randstaten zware regen viel (Stockholm 19 m.M. tijdens onweer). Op IJsland blijft de luchtdruk laag, doch de depressie heeft weinig te beteekenen. Een nieuwe storing ontwikkelt zich negenhonderd kilometer ten Westen van Ierland. Zij trekt vermoedelijk in de richting van Schotland. De koude polaire lucht is thans ook tot Zuid- Frankrijk doorgedrongen, zoodat nu over het geheele waarnemingsgebied koel weer heerscht. Voor morgen mag een lichte tempera tuurstijging worden verwacht. De regen kansen zijn klein, de wind blijft echter nog matig tot krachtig uit West tot Zuidwest. BAROMETERSTAND: Vorige stand 755 m.M. Stand van heden 760 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 8.51 uur; n.m. 21.21 uur. Strand berijdbaar van 14.0019.15 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HAARLEMS ZAHGGE1SOT Prijzen NATIONALEN ZANGWEDSTRÜD te zien firma B. A. CASSEE, Zijlstraat 83. (Adv. Ingez. Med.j Het ongeluk in het Haagsche Ziekenhuis. Na de berichten over het noodlottige onge luk in het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar bij een patiënt gedood en 'n verpleegster ge wond werd, nadat beiden uit het raam wa ren gesprongen, hebben enkele patiënten zich tot „Het Volk" gewend. Deze patiënten deden aan het blad mededeelingen over hel gedrag van den zieke, kort voor de noodlottige ontknooping. De thans overleden O. aldus vertelden de patiënten ons was Donderdagavond op zaal 13 van het ziekenhuis Zuidwal gekomen De eerste avond hadden zij slechts opgemerkt, dat O. zeer veel water dronk en dat hij zeer ziek was, maar pas den volgenden dag was hij opgevallen door een bijzonder vreemd ge drag, dat veranoedelijk aan zijn ijlkoortsen te wijten was. O. geloofde, dat het personeel van het zie kenhuis hem vergiftigen zou en weigerde elk voedsel en eiken drank, waarbij hij zich erg opgewonden gedroeg. Toen zijn echtgenoote dien dag kwam, vroeg hij haar een flesch spuitwater te halen en alleen dezen drank wilde hij tot zich nemen. Des avonds werd O .steeds nerveuzer, mede door de pijnen en reeds in de vooravond begon hij zich opge wonden te gedragen. Plotseling zoo vertelden de getuigen ver der was O. overeind gesprongen en met de groote flesch spuitwater had hij zuster S, be dreigd. O. was een groote, sterke man. De zuster slaagde er dan ook niet in hem tegen te houden. O. snelde de gang op en kon pas overmand worden, toen eenige zusters, een broeder en één van de patiënten, die ons de mededeelingen verschafte, kwamen helpen. Dit herhaalde zich in den loop van den nacht nog twee maal. Daarna pas is O. naar de badkamer ge bracht, waar zich Zaterdagavond omstreeks tien uur het drama afspeelde. Het blad heeft deze verklaringen van patiënten voorgelegd aan den directeur-ge neesheer dr. P. H. van Roojen, die het vol gende zeide: Het is in het algemeen gewenscht, een gewonen patiënt, die een geestelijke afwij king krijgt, als een gewonen patiënt te be handelen en niet naar een inrichting als de Ramaerkiiniek over te brengen, wegens de reputatie, welke zoo'n inrichting onvermijde lijk heeft. Het gebeurt uiteraard vrij dikwijls, dat een patiënt onrustig en lastig is en net is in zijn belang, wanneer men tracht, hem zoo rustig mogelijk te houden, zonder dat hij de gewone afdeeling uit moet. Zoo'n patiënt als een krankzinnige te behandelen, is psy chologisch (zielkundig) verkeerd, In het buitenland heeft men hier en daar wel een systeem van verpleging in kamertjes met één of twee bedden, maar dit maakt een reusachtig groote staf noodig, omdat er an ders dingen gebeuren, die nu, indien zij hier zouden gebeuren, dadelijk in het oog zouden vallen. Voor de rust van den patiënt is het prettiger, ais hij alleen ligt. Voor het toe zicht op hem is het beter, dat hij niet alleen ligt. Wij streven er naar, zoo goed mogelijk door deze tegenstrijdigheid heen te komen. Het is altijd de vraag, of de reactie van het personeel op een gegeven oogenblik juist is. Veel hangt hierbij af van de stemming waarin een personeellid op zoo'n oogenblik verkeert en van zijn persoonlijkheid. De patiënten hebben hiervoor een eigenaardige feeling (gevoel). De personeelssterkte in de ziekenhuizen in ons land gaat ver uit boven die in de om ringende landen. De moeilijkheid is. dat men op een zeker oogenblik den toestand van een patiënt kan onderschatten, d.w.z. hem voor gunstiger kan aanzien, dan hij inderdaad is. Ik sta volstrekt niet op het standpunt, dat wij onfeilbaar zijn. Groot medelijden gevoel ik met den overleden patiënt en zijn nabe staanden en met de gekwetste zuster. Ook na het grondige onderzoek, dat ik heb ingesteld weet ik echter niet. wat ik voor nieuwe maatregelen zou kunnen nemen. Bij niet- abnormale patiënten zullen zich altijd be paalde verschijnselen plotseling kunnen voor doen. Eiigelaiid's belang bij het behoud van Tsjecho-Slowakije. Wickham Sleed contra Lord Rothermerc. Wat moet Engeland in zijn eigen belang doen in Midden-Europa? Ingrijpen of zich af zijdig houden? De strijd over die vraag aldus lezen wij in de N.R.Ct. wordt met felheid gevoerd in Engeland, zooals weer blijkt uit onderstaande briefwisseling tusschen Wickham Steed en Lord Rothermere, welke deze week gepubli ceerd werd. Wickham Steed schreef den 18en Juni aan Lord Rothermere: „Dear Lord Rothermere. Ik heb u zelden geschreven, maar ik moet u schrijven na het lezen van uw artikel in de Daily Mail van hedenmorgen, want dat artikel, gebaseerd op misleidende inlichtingen, kan meehelpen een Europeeschen oorlog te doen ontstaan, waar in Groot-Brittannië tegen wil en dank kan meegesleept worden. Waarom u de verdediging van ons land wilt verzwakken door Duitschland aan te moedigen Tsjecho Slowakije aan te vallen en zoo mogelijk te vernietigen, is mij een raadsel. Ik kan gemakkelijker begrijpen waarom Duitschland kan wenschen, dat u zulks doet. Tsjecho Slowakije dringt door het hart van Duitschland. Zijn bestaan als welgewapende staat, bewoond door een vastberaden en werk zaam volk, verhindert een Duitsche heer schappij over Midden- en Zuid-Oost-Europa. Deze heerschappij is op haar beurt een on vermijdelijke voorwaarde voor een uiteindelijke afrekening van Duitschland met het Britsche Rijk, dat het groote struikelblok vormt voor een Duitsche suprematie in de wereld. Het zou gevaarlijk zijn voor Duitschland om Frankrijk of Groot-Brittannië aan te val len, zoolang de Tsjecho Slowaaksche republiek in staat blijft 900.000 goed gewapende en goed geoefende troepen binnen een week te mobi- liseeren. zoolang zij kan beschikken over een machtige luchtvloot, die Dresden en Leipzig München en Neurenberg binnen een half uur kon bedreigen in geval van een Duitsehen aanval, en zoolang zij de groote wapenfabrie ken beheerscht van Skoda en Wittkowitz. Om Tsjecho Slowakije te vernietigen zou Hitler ten minste 1000 vliegtuigen nc-odig hebben en 3 millioen man. Die vliegtuigen en die mannen zouden beschikbaar komen tegen Groot-Brit tannië en Frankrijk, als Tsjecho Slowakije overhoop werd geworpen. Bovendien zou, wanneer Wittkowitz. Skoda en hun verschillende bijbehoorende onderne mingen in handen van Duitschland vielen, de Duitsche productiecapaciteit van wapens het dubbele bedragen van die van Groot- Brittannië en Frankrijk. Het is begrijpelijk, dat Duitschland bevrijd zou willen zijn van dien Tsjechischen doorn in zijn vleesch. Het is niet te begrijpen, dat eenige Britsche courant bewust of onbewust Duitschland daarbij zou helpen. Zulk een han delen is niet vereenigbaar met de trouw aan Koning en Rijk, die de Daily Mail betuigt te bezitten. Ik behoef u niet te herinneren aan de va derlandslievende rol, die de Daily Mail ge speeld heeft tusschen 1908 en 1914 om ons land te wijzen op het Duitsche gevaar, noch aan haar steevast optreden gedurende heel den oorlog om dat gevaar te bestrijden. Twee van uw zoons gaven hun leven voor die zaak. Zou den zij goedkeuren wat u thans doet? Voor ons land en het Rijk is de positie duidelijk. Of wel wij verzetten ons met Frank rijk en andere vrienden tegen de Duitsche overheersching van Europa nu de gelegenheid er nog is om di^f overheersching te ontgaan of wel wij zullen spoedig voor de keus staan tusschen een verachtelijke onderwerping aan een Duitsche vermeestering van het grootste deel van Europa en een wanhopigen strijd zonder vrienden voor het bestaan onder zeer bedenkelijke omstandigheden. Daarom denk ik er bij u op aan u te bezin nen. de waarheid te leeren en die te verkon digen. Dit is uw plicht als eigenaar van een dagblad en als Britsch pair". KENNEMER BRIDGE BOND. De Kennemer Bridge Bond heeft zijn eerste jaarvergadering gehouden onder voorzitter schap van den heer C. de Boer. Na goedkeu ring der jaarverslagen van secretaris, pen ningmeester en T. C., is met algemeene stem men het volgende bestuur gekozenTh. Göransson, le-voorzitter; L. Germeraad, 2e- voorzitter T. C.; C. Kluit, le-secretaris; Ab. Wiegmink, 2e-secretaris T. C.; C. de Boer, penningmeester; C. van Gulik en G. Klaseboer, commissarissen; Sluijser, ad interim. Voor de Kascommissie zijn aangewezen de heeren Stuit en Hoffmann; in de reglements commissie hebben zitting de heeren Klase boer, Rikkers en Lodder. De Technische Commissie bestaat uit de heeren Germeraad, Kluit en Wiegmink. Het is de bedoeling van het bondsbestuur reeds eind September met de competitie wedstrijden te beginnen. HONDENSPORT. Tentoonstelling te Haarlem. De Nederlandsche Kennelclub „Cynophilia" zal in samenwerking met de Kynologenclub „Kennemerland", de 54ste Hondententoon stelling houden op Zondag 4 September in Krelagehuis aan de Leidschevaart. De hondententoonstelling te Haarlem waren reeds in het begin van deze eeuw zeer geliefd en druk bezocht. In 1933 werd de laatste hondententoonstel ling in het rayon Kennemerland gehouden te Zandvoort. Dat was een twee-daagsche inter nationale kampioenschapstentoonstelling. Dank zij de groote activiteit van het bestuur der K.C. Kennemerland kon nu een overeen komst getroffen worden met het bestuur van de stichting Het Krelagehuis. zoodat eindelijk na 7 jaren weer eens een tentoonstelling te Haarlem georganiseerd kan worden. Het is opvallend hoe «groot het aantal werkelijk bijzonder mooie honden in Haarlem en omgeving is. Men ziet vooral zeer goede Chow-Ohows en Dalmatiners, rassen, die elders slechts sporadisch voorkomen. Ook de liefhebberij en fokkerij staan op zeer hoog peil. Door de uitgestrekte jachtterreinen in de omliggende gemeenten heeft Kennemer land zeer vele Retrievers in diverse variëteiten prachtige Epagneuls Breton. Voorts zijn hier prachtige Arabische. Persische en Russische Windhonden. En dan de terriers. Reeds vele bekende exposanten van buiten af zegden ver schillende inzendingen toe. maar.... het ligt natuurlijk in de bedoeling, een tentoonstelling in Haarlem te organiseeren van voornamelijk honden uit de Kennemerstreek. Daarom is het verheugend, dat een groot getal liefheb bers uit Kennemerland, die nog nimmer met een hondententoonstelling kennis hadden ge- Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 18 Augustus: Op 16 Augustus herdacht J. Piels al hier, den dag waarop hij 40 jaren ge leden als onderofficier in dienst trad bij de d.d. Schutterij alhier. De gezamen lijke onderofficieren van het kader schonken den jubilaris onder enveloppe een bewijs van belangstelling, dat hem door den sergeant-majoor Van Maas winkel met een toepasselijk woord werd ter hand gesteld. maakt, hun hond ter inschrijving kwamen aanmelden. Voor hen, die in de veronderstelling zijn, dat de dieren een paar dagen op de ten toonstelling in kooien zouden moeten door brengen waar zij slecht verzorgd worden, ter wijl de mogelijkheid tot ziekworden niet gering zou zijn, diene het volgende; De tentoonstel ling in het Krelage-huis in een één-daagsche. Dat wil zeggen, dat de honden te tien uur op de tentoonstelling moeten zijn. Iedere in zender krijgt gratis een begeleiderskaart op naam. Hij zal zijn hond nimmer alleen be hoeven te laten. De honden mogen de ten toonstelling verlaten in den namiddag van denzelfden dag, omstreeks half zes. Alle hon den worden, alvorens tot de tentoonstelling toegelaten te worden, aan den ingang van het tentoonstellingsgebouw verplichtend, doch geheel kosteloos aan een nauwkeurig veterinair onderzoek onderworpen, waardoor men de zekerheid heeft, dat uitsluitend kerngezond verklaarde exemplaren in de tentoonstellings zalen komen. Uitsluitend de voor de tentoonstelling in geschreven honden zullen worden toegelaten; bezoekers mogen zich dus niet laten vergezel len door honden tijdens hun bezoek aan de tentoonstelling. Honden, die op den openingsdag der ten toonstelling den leeftijd van 6 maanden nog niet bereikt hebben, kunnen niet worden in geschreven. De hygiënische verzorging is uitmuntend, evenals de huisvesting. De honden liggen op de banken, van de andere honden door dichte beschotten gescheiden. Voor en bovenzijde der banken zijn geheel open. zoodat de dieren ruim liggen. Nu de banken sterk ontsmet worden, bossen stroo worden gegeven, de voer en drinkbakken en de vloer scherp worden ontsmet, is bij deze uitmuntende voorzoorg de kans op eventueele besmetting haast uit sloten te noemen. Voor de kleinere rassen en de z,g. dames hondjes zijn altijd speciale met het oog op de tocht hooger gelegen cabines beschikbaar. Inschrijving kan o.a. geschieden bij den heer L. P. Knapen, Vosmaerstraat 49 te Haar lem. Menigeen is in het bezit van een mooien hond, maar heeft er b.v. geen officieelen stamboom bij. Dan meent men, dat zulk een hond niet voor een tentoonstelling kan wor den ingeschreven. Deze dieren kunnen echter van te voren op een daarvoor gratis te ver strekken formulier worden geregistreerd bij den Raad van Beheer, Keizersgracht 270 te Amsterdam. Het is zelfs mogelijk, dat een hond van onbekende afstamming in het Ne derlandsche Honden Stamboek wordt opge nomen, wanneer de raskenmerken voldoende tot uiting komen, „en bewijze waarvan ge- eischt wordt, dat e bond op twee tentoon stellingen onder verschillende keurmeesters ten minste het praedicaat: „Zeer goed" be haalt. De inschrijvingen sluiten Vrijdag 26 Augus tus. HEEMSTEDE De heer J. J. Meeuwenoord 90 jaar. Oud-koetsier en -apothekersassistent. Vandaag viert de heer J. J. Meeuwenoord zijn 90sten verjaardag. Hoewel niet de oudste inwoner is deze jarige toch wel de oudste van de rasechte Heem- steders. Oudere inwoners zullen zich nog den heer Meeuwenoord herinneren als koetsier van dr. Van Luenen, die zijn praktijk uit oefende in perceel Kerklaan 57-59. Meeuwen oord bestuurde toen de tilbury, waarmede de dokter reed tot ver buiten de grenzen van Heemstede, zooals Zuid Schalkwijk en Ben- nebroek, omdat er toen nog maar weinig dok toren waren. En was zijn koetsierstaak ge ëindigd, dan was zijn plaats in de apotheek, daar hij ook de functie van apothekersas sistent vervulde. Toen dr. Van Luenen zijn praktijk over deed aan dr. E. A. M. Droog, ging Meeuwenoord mee, nu meer speciaal voor de apotheek. Zoo was Meeuwenoord bekend bij vrijwel alle in woners, wier raadgever hij vaak was. Hij was ook werkzaam op het terrein der vakbewe ging; gedurende 12 jaar was hij secretaris van de afdeeling Heemstede van den Ned. R.K. Volksbond. Na 55 jaar koetsier en apo thekersassistent te zijn geweest liet hij op 70-jarigen leeftijd dit werk aan jongeren over, maar daarna beheerde hij nog 11 jaar het zie kenfonds van dr J. L. Tombrock, die inmid dels de praktijk van dr. Droog had overge nomen. Al 9 jaar geniet de heer Meeuwenoord nu van een welverdiende rust, waarvan hij de laatste 7 jaar woont bij zijn schoonzoon, den heer S. J. v. Rooden, Raadhuisstraat 26 alhier, waar hij nog vele jaren hoopt door te brengen. Hij geniet nog een zeer goede gezondheid. In den familiekring (en deze is niet zoo klein, daar nog 8 kinderen in leven zijn, wel ke ook weer in totaal 23 kinderen en 22 klein kinderen hebben) is deze feestdag vandaag luisterrijk ingezet. Zeer vele bloemen van familie en kennissen, zelfs van familie uit Bandoeng, die per K. L. M. waren aangevoerd, versieren de kamer van den jarige, terwijl reeds in de morgen uren oude kennissen hem de hand kwamen drukken. FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. De afdeeling Heemstede van de Vereeni ging voor Facultatieve Lijkverbranding belegt een algemeene ledenvergadering op Donder dag 25 Augustus, in het Hof van Heemstede aan de Valkenburgerl^an. Behalve de gebruikelijke punten bevat de agenda de bespreking van den beschrijvings brief voor de te Apeldoorn te houden lande- 'ijke jaarvergadering, de verkiezing van twee rfgevardigden en twee plaatsvervangende afgevaardigden en twee plaatsvervangende verkiezing van een Commissie voor het nazien der rekening over het loopende jaar en de concept-begrooting voor 1939.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2