HET MYSTERIE VAN SUNNY SIDE. d6 Lj5a99erm°jen' ^'e voor Russische rekening op de werf .De Klop" te Sliedrecht gebouwd is, heeft thans ligplaats aan de Parkkade te Rotterdam voor het inladen van kolen. Volgende week zal het gevaarte proefdraaien en vervolgens naar de plaats van bestemming vertrekken Het wrak van de auto, die op den onbewaakten overweg bij Groessen (gemeente Duiven) door den trein gegrepen werd. De beide inzittenden vonden den dood De uit 1613 dateerende Waterpoort te Sneek vertoont ernstige verzakking, zoodat herstel dringend noodzakelijk is en de fundamenten moesten worden drooggelegd Op de Amsterdamsche bloemenmarkt wordt een levendige handel gedreven in guirlandes De brug van de Reguliersgracht te Amsterdam wordt ge en versieringen voor de aanstaande jubileumfeesten illumineerd in verband met de komende jubileumfeesten De Amsterdamscbe tooneefkeoner en schrijver dr. M. B. Mendes da Cosfe is op 87-jerigeri leeftijd overleden De stichting Noord Nederland -Vlaan deren organiseer de ook dit jaar een estafetteloop naar Diksmuiden. De start te Alkmaar FEUILLETON Naar het Amerikaansch van HECTOR JENNINGS. SO) Wij hadden als gewoonte aangenomen om 's avonds vensters en deuren extra te gren delen. Maar zooals Jamieson had voorgesteld, lieten wij den Oostelijken ingang zooals die was, alleen gesloten met een Yalesleutel. Zoo had een insluiper, mits hij een sleutel had, alleen kans om door dien ingang binnen te komen. Om beurten hielden de mannen de kamer bovenaan de trap. Nu de detective afwezig was spraken Halsey en Alex af dat Halsey van tien tot twee zou waken en Alex van twee tot zes. Zij waren allebei gewapend en als extra voorzorgsmaat regel, sliep degeen die niet op wacht was in de kamer bovenaan d trap. Dien Woensdagnacht merkten de wakers noch iemand van de huisgenooten iets bij zonders. Arnold Armstrong en zijn vader rustten naast elkaar op het kerkhof in Casanova en op den heuvel bij de Afrikaansche Zionkerk had de arme Thomas zijn laatste rustplaats gevonden. Louise was bij haar moeder in de stad en op een vrij kleurloos bedankbriefje na hoorden wij niets van haar. Dokter Walker had zijn praktijk hen-at en zoo nu en dan zagen wij hem in vliegende vaart in zijn Buick voorbij komen. De dader van den moord op Arnold Armstrong was nog niet ontdekt en ik wasi nog altijd besloten op Sunnyside te blijven tot het raadsel opgelost was. En toch, niettegenstaande de schijnbare rust, werd dien Woensdagnacht een allerbru- taalste poging gedaan om het huis binnen te komen. Donderdagmorgen kreeg ik een bood schap dat de wenschvrouw mij wilde spreken en ik stond haar in mijn zitkamer te woord, een kleine kamer tegenover mijn kleedkamer Mary Anne was verlegen. Zij had voor de audiëntie haar mouwen omlaag gedaan en een wit boezelaar voor. Wel Mary, zei ik bemoedigend, was is er gebeurd? Kom je me misschien vertellen, dat de zeep op is? Neen, juffrouw. Ik wilde u vragen of de ladder bij den waschkoker moeten blijven staan. Bij de wat?, gilde ig bijna en het vol gende oogenblik had ik er spijt van, dat ik mijn emotie zoo duidelijk had laten blijken. Mary Anne zag haar vermoedens bewaarheid en ze werd doodsbleek. Er staat een ladder tegen den waschkoker aan, juffrouw Innes, vertelde ze; ze staat zoo stevig dat ik ze niet verwikken kan en ik wilde niet om hulp vragen voor ik er met u over gesproken had. Het was nutteloos om te huichelen: Mary Anne wist even goed als ik dat die ladder daar niet hoorde te staan. Ik deed echter mijn beste om de zaak een onschuldigen glimp te geven. Heb je den waschkelder gisteren dan niet gesloten? Ik heb hem goed op slot gedaan en den sleutel aan den spijker in de keuken ge hangen. Dan heb je de ramen vergeten. Ja juffrouw, zei ze eindelijk; - ik dacht dat ik ze allemaal gesloten had. maar van morgen stond er een open. Een groote fout van Jamieson, om de zorg voor deuren en ramen in het sousterrein aan de bedienden over te laten! Ik ging op onderzoek uit,gevolgd door Mary Anne, De deur naar den waschkelder was ste vig gesloten en toen ik die opende zag ik dat het verhaal van de vrouw waar was. Een lad der, die tegen den stal gelegen had, stond nu overeind in den waschkoker; het boveneind ervan kwam uit tegen den muur tusschen het parterre en de eerste verdieping. Ik wendde me naar Mary Anne. Dat komt nu van je onachtzaamheid, zei ik, als wij allemaal in onze bedden ver moord waren, zou het jouw schuld zijn ge weest. De goede ziel rilde. Spreek er absoluut met niemand over en vraag of Alex bij me komt. Toen Alex het hoorde was hij buiten zich zelf van ergernis en toch meende ik in zijn woede iets van voldoening te bespeuren. Nu achteraf beschouwd, is mij dit, evenals zooveel dingen, die mij toen duister waren, duidelijk. Tot laat in den avond werkten Halsey en Alex in den waschkoker en ze kregen de lad der die ais vastgemetseld stond, er eindelijk uit. De opeenvolgende dramatische gebeur tenissen maakten mij hoe langer hoe zenuw achtiger. Liddy had haar vertoon van moed laten varen en sliep in mijn kleedkamer op den divan met een mes uit de keuken onder haar hoofdkussen. Hoofdstuk XXIII. „DE STALLEN STAAN EN BRAND!" Tegen negen uur dien avond kwam Liddy de woonkamer binnen en deelde mee, dat een van de dienstboden twee mannen om den hoek van den stal had zien verdwijnen. Dat kunnen Warner en Alex toch wel geweest zijn?, zei Gertrude geprikkeld. Warner is in de keuken, juffrouw, zei Liddy snibbig, en vol waardigheid wandelde ze de kamer uit. Toen ze weg was dacht ik over haar mede- deeling na en ik werd hoe langer hoe onge ruster. Halsey was in zijn eentje een beetje j aan het biljarten en iK riep hem. Halsey, vroeg ik toen hij binnenkwam, is er in Casanova ook een politie-agent? Een dorpsveldwachter, was het laconieke antwoord, een oorlogsinvalide met één arm; waarom? Omdat ik vanavond niet op mijn gemak ben. En ik vertelde hem wat Liddy was komen zeggen. Weet je niet iemand die vannacht bij het huis de wacht kan houden. We zouden Sam uit de club kunnen ha len,, zei hij peinzend. Hij is een flinke neger en als hij zijn mond dichthoudt en zijn boord en overhemd bedekt, kan je hem op geen meter afstand zien in het donker. Halsey overlegde met Alex en het resultaat was dat Sam er 1 uur later was. Zijn instruc ties waren eenvoudig. Er was den laatsten tijd herhaaldelijk geprobeerd in te breken; het was de bedoeling niet de ongewenschte gasten weg te jagen maar om verdachte personen gevangen te nemen. Als Sam iets zag moest hij aan den Oostenlijken ingang kloppen waar Alex en Halsey om beurten de wacht hielden. Met een aangenaam gevoel van gerustheid ging ik dien avond naar bed. De deur tus schen Gertrude's kamer en de mijne stond open en daar de deuren die op de gang uit kwamen gesloten waren, waren wij veilig ge noeg. Halsey had wacht van tien tot twee. Hij hield van zijn gemak en zat in een zwaren eiken stoel weggedoken. We gingen nogal vroeg naar boven en door de open deur voer den Gertrude en ik een drukke conversatie. Liddy borstelde mijn haar en Gertrude hielp zichzelf. Weet u dat mevrouw Armstrong en Louise in het dorp zijn? vroeg mijn nichtje. Neen antwoordde ik verschrikt: hoe weet je dat? Ik ontmoette vandaag de oudste dochter van dokter Steward en die vertelde mij dat ze na de begrafenis niet waren weggegaan. Zij hebben het kleine gele huis naast dokter Walker voor de zomermaanden gehuurd; daar zijn ze nu. Die hoedendoos! zei ik. Dat is niets voor Fanny Armstrong. Toch is het zoo. Ellen Steward zegt dat mevrouw Armstrong vreeselijk verouderd Is en er uitziet alsof ze met een been in het graf staat. Ik bleef tot middernacht liggen nadenken over wat ik zooeven gehoord had. Toen ging zooals gewoonlijk het electrische licht uit en we waren in volslagen donker gehuld. Na een paar minuten waren mijn oogen al weer aan de duisternis gewend. Toen zag ik een flauw rood schijnsel in de ramen weer kaatsen. Liddy zag het ook en ik hoorde dat ze opsprong. Op dat oogenblik galmde Sam's zware stem ergens van beneden; Brand! schreeuwde hij. De stallen staan in brand! Ik wipte uit mijn bed en kon hem in den gloed op en neer zien dansen in de oprijlaan en een oogenblik later kwam Halsey bij hem. Alex was eveneens wakker geworden en rende de trap af en vijf minuten nadat de brand ontdekt was zaten al drie meiden op hun kof fers in de oprijlaan hoewel het vuur meer dan honderd meter van het huis verwijderd was. Gertrude verliest zelden haar tegenwoordig heid van geest en ze rende naar de telefoon. Maar tegen dat de vrijwillige brandweer uit Casanova den heuvel kwam oozwoegen was de stal een laaiende gloed terwijl de Studebaker veilig zij het met geblakerde verf in de oprij laan stond. Er ontplofte een bus benzine juist toen de brandweer haar taak wilde beginnen en de zenuwen van de dappere vrijwilligers frilden als de binten en spanten van het bran dende gebouw. De stal die op een heuvel stond, leek een geweldiee toorts en lokte alle men- schen uit den omfrek naar de nlaats des on- hells. Het «rerucht ging dat Sunnyside in brand stond! Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 12