1 De „Queen Mary" vergaart nieuwen roem. N.V. BANK VOOR ONROERENDE ZAKEN AMSTERDAM 1024 m.50 n 7la) m -*• B ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1938 HAARDEM'S DAGBESD II Het Blauwe Lint verandert van eigenaar. Vreugdevuur op 5 September a.s. Het Britsclie passagiersschip „Queen Mary", dat den blauwen wimpel wist te veroveren. Over het ontstaan van de veelbegeerde onderscheiding. Er heerscht vreugde in Britsche scheepvaartkringen nu het statige schip, de „Queen Mary" opnieuxo bewezen heeft het snelste koop vaardijschip ter wereld te zijn door den tocht van Amerika naar Engeland in een recordtijd af te leggen. Het record van de „Nor mandie" is historie.... (Van een bijzonderen medewerker). groot flor D, f ET bezit van het vermaarde „Blauwe lint" is sinds jaar en dag een der grootste wenschen van de kapiteins der Oceaanreuzen geweest en in het bijzonder tusschen Engeland en Frankrijk ontstond hierover een sportieven, maar zeker hardnekkigen strijd. Nu eens kwam Frankrijk, dan weer, gelijk nu het geval is, Engeland ze gevierend uit den strijd en doorgaans was de triomf geen al te lang lot beschoren. Het is overigens nog niet zoo heel lang geleden, toen de „Queen Mary" het lint eveneens had ver overd (in 1936), dat de Cunard White-Star- line tot ieders verrassing mededeelde, dat zij het zegeteeken niet wenschte 'te aanvaarden. Aan dit gebaar lag een gezond motief ten grondslag: er moest een einde komen aan den voortdurenden concurrentiestrijd in de Atlan tische scheepvaart en men diende zich veel eer te bepalen tot een sportieve en kameraad schappelijke samenwerking. Velen hebben dit optreden van de groote scheepvaartlijn met gejuich begroet en men waardeerde het alom dat 't verstand het dus eindelijk van den ze nuwprikkelenden sportgeest gewonnen had, een geest die bijkans een eeuw vaardig was geweest over den Atlantischen strijd. Een andere kwestie is het niet te loochenen feit, dat de recordstrijd nochtans en ook zonder het blauwe lint als uiterlijk eereteeken, bleef bestaan, waardoor het dus blééf gaan om de roem van het snelste schip te zijn. En intus- schen geraakte de fiere houding van de Brit sche scheepvaartmaatschappij weer snel in vergetelheid: in 1937 trad de Fransche kapi tein Thoreux van de Normandië weer als over winnaar uit het strijdperk en thans, ruim een jaar later, gaat de „Queen Mary" weer met de eer strijken. De geboorte van den wimpel. MET heeft overigens lang geduurd voor en aleer men eigenlijk wist waaraan dit ze geteeken van den Oceaan haar ontstaan dankte. Velen beweerden dat dit teeken er nooit geweest was en inderdaad begon men er pas over te spreken toen de stoomschepen in opkomst kwamen en de op winst beluste reederijen alles in het werk stelden om de reis naar het onbekende land in zoo kort mo gelijken tijd af te leggen. Anderen bestreden deze opvatting en huldigden de meening dat blauwe lint veel eerder was ontstaan, nl. in den tijd van de theevaarders van China naar Engeland. Algemeen was men het er wel over eens. dat de trofee nooit in den vorm van een blauwen wimpel bestaan had. En eerst kort geleden doken uit een Engelsch scheepvaart archief verschillende documenten op. waaruit de werkelijke oorsprong van het blauwe lint zonneklaar bleek. Dat nauwkeurige data ont braken, behoeft niet te verwonderen, want het oogenblik waarop het idee van den blauwen wimpel in het brein van een woedenden, te- leurgestelden koopman ontstond, was zoo on belangrijk en alledaagsch, dat niemand op het idee kwam om daarover nauwkeurig ver slag uit te brengen. Het was in het begin van de vorige eeuw. Tallooze Engelsche kooplieden lieten zich ver lokken door de winsten die er met het nieuwe handelsartikel, de Australische wol, gemaakt werden. De weken waarin gewacht werd op de ongelooflijk snelle zeilschepen die de wol zouden aanbrengen, behoorden tot de meest opwindende periode, die de Britsche handel ooit kende. Binnen enkele dagen en uren wer den kleine kooplieden enorm rijk en make laars zagen heele vermogens verloren gaan, wanneer hun schepen \e laat aankwamen. Een van deze kooplieden trof het twee jaar ach tereen al bar slecht, ofschoon zijn schepen tot de beste behoorden. Hij raasde en vloekte, joeg zijn bemanning weg en nam voor allengs hoo- ger loon nieuwe menschen aan. Niets hielp, zijn speculaties liepen op niets uit. Toen kwam hij op het illustere denkbeeld, dat hem voor den ondergang moest bewaren. Hij zou het volgende jaar een klinkende belooning uit reiken aan het schip dat als eerste de haven binnenliepEn meer nog zou hij doen! Hij zou de bemanning een eereteeken geven, den een of anderen wimpel, misschien een blauwe, gelijk de linten der beroemde ridderorders. Was het de zucht naar roem, naar toppres taties? Of misschien uitsluitend naar de pro za ische geldelijke belooning? Of naar het uit geloofde lint? Hoe het zij, een jaar later bleek terstond dat de gedachte, ontstaan door ver twijfeling en gevoed door wanhoop en teleur stelling. goud waard was. Drie schepen van de vloot van dezen koopman liepen ver voor de andere de haven binnen. De overwinnaar van dit drietal ontving den beloofden wimpel, die hoog, duidelijk zichtbaar voor iedereen in de mast kwam te hangen. Toen het volgende jaar opnieuw een van zijn schepen won. deden de andere kooplie den de een na de ander hetzelfde. Weer een paar jaar later ontving ieder schip van de di verse kooplieden, dat het eerst van de ge- heele vloot binnenkwam, den blauwen wimpel. Spoedig prijkten ruim een dozijn schepen met het eereteeken. Toen was de aardigheid er natuurlijk gauw af. Daarom kwamen de ree derijen bijeen en besloten dat er een lichaam moest worden ingesteld, dat voortaan uitslui tend het recht zou hebben te beschikken over den blauwen wimpel. Van toen af werden de scheepsjournalen nagekeken en wie inderdaad het snelst gereisd had, ontving den wimpel. Daarmee was tevens de eer van het blauwe lint gered. De d: ,Umbria" en de „City of Paris". E avontuurlijkste periode in deze kroniek der wedrennen is het begin van de tach tiger jaren, de dramatische strijd tusschen de „UmJbria" en de „City of Paris" geweest. De schepen kozen een uur na elkander zee en voeren dagen achtereen vredig naast elkaar, want de kapiteins hadden de opdracht gekre gen er vooral geen wedstrijd van te maken. Des nachts trachtten ze echter steevast el kander voorbij te loopen om 's morgens te ontdekken dat ze weer naast elkaar lagen. Pas jaren later werd dit ononderbroken duel ten gunste van de „City of Paris" beslist. Het was een wonderlijk schip, deze „City of Pa ris", want door een of andere oorzaak bereik te het vaartuig een snelheid die anderhalve knoop grooter was dan men als maximum berekend had! G H. W. Wie helpt aan oud hout? Men schrijft ons: Op 5 September a.s. zullen des avonds overal in den lande t.w. langs de grenzen en in de Provinciale hoofdsteden vreugdevuren worden ontstoken ter inleiding van de feestelijke her denking van het Regeeringsjubileum van H.M. '.e Koningin. Aan de Padvinders van Nederland is op gedragen, deze vuren te bouwen en te ont steken alsmede te zorgen, dat zij geruimen tijd zullen blijven branden. Met het grootste genoegen zullen de Padvin ders deze opdracht uitvoeren maar.... voor vuur is brandstof noodig. Weliswaar is er reeds voor Haarlem een toe zegging van beschikbaarstelling van hout, dat onlangs is gekapt, doch daarnaast wordt zeer op prijs gesteld het beschikbaarstellen van oud, droog hout takkebosschen. of ander v/aardeloos hout). Dit laatste hout moet n.l. dienen om den vuurhaard flink en fel te doen zijn, opdat de strijd van het vuur tegen het nog niet doode hakhout niet ontaardt in een rookpartij. Wie van de lezers kan ons aan het ge vraagde helpen? Of wie kan ons een tip geven, waar het gevraagde te verkrijgen is? •Door uw medewerking helpt ge ongetwijfeld de vreugde (vuren) hoog te doen oplaaien. Opgaven worden gaarne ingewacht bij on derstaande adressen: Verspronckweg 36 of Jelgersmastraat 47. SMALFILMWEDSTRIJD OVER HET REGEERINGSJUBILEUM. In samenwerking met de Nederlandsche Smalfilmliga schrijft de redactie van het smal filmtijdschrift „Het Veerwerk" ter gelegen heid van het a.s. Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een smalfilmwedstrijd uit. teneinde deze heugelijke gebeurtenis voor het nageslacht vast te leggen. De beste film zal bekroond worden met een zilveren focusplaquette met jubileum-in scriptie, alsmede een gecalligrafeerd diploma, terwijl het hoofdbestuur van de Smalfilmliga voor de beste kleurenfilm de groote Liga-me daille in zilver met inscriptie beschikbaar stelt. De Jury bestaat uit de heeren H. Elsinga, L. R. Krijn, voorzitter van de Nederlandsche smalfilmliga, J. C. Mol, directeur der N.V. Multifiim en D. Boer, redacteur van „Het Veerwerk". KANTOOR HAARLEM, CED. OUDE GRACHT 65, TELEFOON 18307 HYPOTHEKEN BOUWCREDIETEN VOORSCHOTTEN (Adv. Ingez. Med.) Bijzondere achtergevelrooilijiien. Verschillende voorstellen van B. en W. B. en W. van Haarlem achten het gewenscht bijzondere achtergevelroöilijnen vast te stel len voor: le. verschillende bouwblokken binnen de ge meente, begrensd ten zuiden door den Scho tersingel, ten westen door de Ostadestraat, den Kleverparkweg en de Velserstraat, ten noorden door de Saenredamstraat en ten oosten door de Berckheydestraat; 2e. het bouwblok binnen de gemeente, be grensd ten zuiden door de Rustenburgerlaan, ten westen door de Casteleynstraat, ten noor den door de Bakkerstraat en ten oosten door het Zuider Buiten Spaarne; en 3e. verschillende bouwblokken binnen de ge meente, begrensd ten zuiden door de Jan Steenstraat, den Verspronckweg en de Delft, ten westen door de Delft, ten noorden door de Aelbertsbergstraat en ten oosten door de Vel serstraat, den Kleverparkweg en de Ostade straat. Ter zake zijn de volgende bezwaarschriften ingediend: le. van R. Bos, 2e. van T. Kruyff, 3e. van Dr. P. Wolterson, M. Fonville en Mevrouw M. Cap- tein-Loots, allen te Haarlem, 4e. van N. Zaal berg, te 's Gravenhage, 5e. van P. G. v. d. Voort, te Heemskerk, 6e. van Mevr. M. Bolleurs -Snel en J. W. Bolleurs. te Bussum. Ten aanzien van deze bezwaarschriften mer ken B. en W. het volgende op: ad le: meer bebouwing van de door adres sant bedoelde ruimte kan, op grond van de Bouwverordening niet worden toegestaan; ad. 2e: adressant heeft in Januari 1938 een bouwaanvrage ingediend. Daardoor zou het open terrein achter de woningen aan de Rus tenburgerlaan geheel worden volgebouwd. Deze vergunning hebben wij geweigerd, omdat het plan was ontworpen in strijd met de toen vigeerende Bouwverordening. Volgens art. 99 dier verordening mocht de diepte der bebou wing niet meer dan 25 M. bedragen, gemeten van uit de voorgevellijn. Door art. 43 van de op 15 Mei ji. in werking getreden Bouwveror dening is deze maat van 25 m. teruggebracht op 17 m. De thans voorgestelde achtergevel rooilijn is veel gunstiger dan de bepaling dei- Bouwverordening, zoodat het bezwaar van adressant ongegrond is. ad. 3e: adressanten voorzien de mogelijk heid, dat bij een bestemmingsverandering van de achter hun perceelen gelegen fabriekster reinen. behoefte zal bestaan aan het bezit van hun perceelen, b.v. voor de vestlgng van een kantoorgebouw. Ingevolge de door den Raad vastgestelde bebouwingsvoorschriften voor dit gedeelte van den Schotersingel zijn deze per ceelen echter alleen bestemd voor eengezins woning. Met het door hen gedaan verzoek kan derhalve geen rekening worden gehouden; ad 4e: adressant heeft zijn bezwaren aan het Hoofd van het Gemeentebestuur kenbaar ge maakt en dient daarom in zijn bezwaarschrift niet-ontvankelijk te worden verklaard, aan gezien de Woningwet bepaalt, dat belangheb benden bij den gemeenteraad bezwaren kun nen indienen. ad 5e: Inwilliging van het verzoek van adressant zou tot gevolg hebben, dat de af stand tusschen de beide achtergevelrooilijnen in dit blok minder dan 15 m. zou gaan bedra gen. hetgeen niet gewenscht is. ad 6e: Bij de voorgestelde achtergevelrooilijn is een lage bebouwing der achtergelegen ter reinen wel toegestaan, zoodat daardoor een gunstige oplossing voor adressanten wordt ver kregen. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. den Raad voor: le. N. Zaalberg in zijn bezwaarschrift niet- ontvankelijk te verklaren, 2e. de overige bezwaarschriften voor ken nisgeving aan te nemen; en 3de. de aangegeven achtergevelroailijnen vast te stellen en de vroeger daaromtrent ge nomen besluiten in te trekken. 1 ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Vlotte jurk voor minder slanke dames. Ook de minder slanke dame draagt wel graag een japonnetje, dat een beetje vlot en sportief is en niet. altijd hetzelfde model. Dat het echter toch „af moet kleeden" is een eer ste vereischte. Het japonnetje, waarvan wij hier de afbeel ding geven, voldoet aan alle eischen. Het is sportief, vlot en slank kleedend. Men heeft 3.50 meter materiaal van 130 centimeter breedte noodig. Het patroon is te verkrijgen in maat 50: bovenwijdte: 120 centi meter; taillewijdte: 100 centimeter en heup wijdte: 138 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. De rok is aan voor- en achterzijde voorzien van een paar ingestikte plooien. Aan den voorkant is de blouse met ruimte aan de pas gerimpeld. Het ceintuurtje kiest men in een donkere tint. Prijs van het patroon 26 ct. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstr. 93 en Soendaplein 37. VOOR DEN- -POLITIERECHTER De rijke gemeente Bloemendaal. Een werklooze uit Bloemendaal had met twee anderen een prijs uit de loterij getrok ken f 3600. Hij kreeg dus zijn poritie: f 1200. Dat was inderdaad een meevaller! Zooiets overkomt je niet iederen dag. De geluksvogel schreeuwde zijn geluk ech ter niet van de daken. Integendeel. Hij zei er zelfs niets van aan de gemeente, waar hij steun van ontving. En dat is strafbaar. Want een werklooze moet alles wat hij ontvangt opgeven. In dit geval bijv. zou den werklooze indien hij aan zijn wettelijken plicht had vol daan en zijn van Vrouwe Fortuna ontvan gen gave had opgegeven, onmiddellijk steun onthouden zijn. Een controleur van de werk verschaffing in Bloemendaal deelde mede dat de steun daar per week varieert van f 23 tot f 25. Of eigenlijk bleek er geen sprake van steun doch van een vergoeding voor in werk verschaffing verrichten arbeid. De gemeente Bloemendaal betaalt de werk- loozen meer dan den steun, waarop zij recht- hebben en laat hen dan werken. Het op het oog zoo eenvoudige geval werd nogal gecompliceerd doordat de werkende werklooze in de periode van 18 December waarin hij de somma van f 1200 had moeten aangeven, ziektegeld ontving omdat hij niet werken kon en toen maar ging visschen. Ja, zoo maar in eens kwam het volledig beeld van deze zaak niet tevoorschijn. De politierechter moest nauwkeurig de stukjes aan elkaar lijmen. De Officier kwam tenslotte tot de conclusie dat het hier ging om een werklooze die steun kreeg terwijl hij werkte en toch weer niet werkte en uit visschen was gegaan. Hij ont warde deze gecompliceerde definitie door te verklaren toch eigenlijk met een gewoon werklooze te doen te hebben. De gemeente Bloemendaal is echter een rijke gemeente en kan zich evenals rijke menschen veel veroor- looven. Zij betaalt de werkloozen in haar ge meente derhalve niet alleen den minimum steun, maar geeft hun meer en laat ze dan werken. De officier eischte 2 maanden gevangenis straf. De uitspraak van den politierechter luidde 14 dagen gevangenisstraf. Lelietjes van dalen. In Bloemendaal stonden lelietjes van dalen En zij werden geplukt. Bloemen verweren zich niet als men ze plukt. Maar de hand der gerechtigheid be schermt hen wel als ze op een terrein staan, waar de plukker niet thuis hoort. Zoo was dat het geval met deze lelietjes, klein blank en onschuldig. Men zou bij dengene, die ze plukt, wel haast een voorkeur moeten constateeren voor lieflijkheid en onschuld! Maar dat was niet het geval met deze plukkers! Of wie eigen lijk de plukkers waren kwam niet heelemaal vast te staan, de twee op het beklaagdebankje of de eene voor het getuLgenhek. De getuige kon zich het voor den rechter niet precies meer herinneren, maar hij zei dat wat hij voor de politie had gezegd wel waar moest zijn. De rechter geloofde echter dat de beide verdachten ook wel degelijk de bloe metjes ggplukt hadden en deze niet alleen getransporteerd en verkocht hadden voor f 1. De beklaagde zelf zeiden dat ze de bloe metjes van den getuige cadeau hadden ge kregen. „Maar dat is toch niet aan te nemen" vond de rechter, „want hij heeft ze zelf met risico op verboden terrein geplukt. En dat doe je toch niet zoo maar!" De Officier vond dat de jongens stonden te draaien en kon dat niet apprecieeren. Hij eischte tegen ieder 14 dagen gevangenis. De uitspraak van den rechter luidde 8 dagen ge vangenis, zulks in verband met de houding van verdachten en hun strafregisters en in weerwil van de niet zoo groote belangrijk heid van het feit zelf. U ziet, lelietjes van dalen kunnen niets terugdoen als menschen hen plukken. Zij zijn niet zoo sterk als de menschen: maar vaak toch wel lieflijker enonschuldiger Mevrouw liet een pakje liggen. Op 3 Juni kocht een dame in een schoen winkel, waarin men tegenwoordig tot ver bazing van den politierechter van alles krijgen kan: een paar schoenen, een paar kousen en een reinigingsmiddel. En dat ging allemaal in een heele groote doos. Bij het verdere winkelen liet mevrouw het pakje ergens liggen. Toen zij tot die onaan gename ontdekking kwam wist zij niet precies meer waar. Dus ging zij overhaast den ge- heelen weg terug, u weet wel net zooals op een film die van achteren naar voren wordt afgedraaid. Winkel in winkel uit. Maar geen pak. Tot ze eindelijk bij een winkel kwam waar juist een dame uitstapte die een pak in de handen droeg, dat precies hetzelfde eruit zag als het vermiste. Mevrouw vroeg aan deze dame, of dat misschien haar pak kon zijn. Maar de dame was erg beleedigd want ze zei: „Wat denkt u wel van me?!" En ze wilde het pakje niet eens eventjes laten zien om te bewijzen dat het niet zoo was. Want. het was wel zoo. Dat bleek later op het politiebureau. Maar de dame zei tot den rechter dat zij niet van zins was geweest 't pak te stelen Zij wilde het later bij de politie brengen. Maar ze had op dat moment weinig tijd. Maar het politiebureau was vlakbij! En de mevrouw dan. die haar vroeg of zij misschien haar pakje gevonden had? De officier vond het ongelooflijk dat iemand zoo'n domme houding kon aannemen als de beklaagde en zoo de eigen ruiten kon ingooien. Hij eischte een maand gevangenis straf. De rechter legde een voorwaardelijke ge vangenisstraf op van 14 dagen, een boete van f 15 subs 7 dagen en een proeftijd van 1 jaar. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 21 AUG. Progr. I; Hilversum II. Progr. II: Hilversum I. In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. III: Keulen 8.50. Ned. Brussel 1.20 Keulen 2.20 Ned. Brussel 2.35, Keulen 3.50, London Regional 4.20. Parijs Radio 4.50, Keulen Parijs Radio 7.55. Diversen 8 20 Keulen 8.30. Parijs Radio 10.20, Keulen 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8 30. Droitwich 11.05 London Regional 5.20. Droitwich 6.35, Pauze 8.10. Droitwich 8.15. Fransch Brussel 11.00. Progr. V: 8.30 v.m.12.00 n.m. diversen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 20 Augustus: Gelijk bekend is, werd in 1887 een stuk land aan den Schoterweg door de gemeente aangekocht met het doel om daarmede de tegenwoordige begraaf plaats, die'in 1832 werd in gebruik ge steld. te vergrooten na aanplemping van een deel van het Spaansche Vaartje dat daarlangs loopt. De daarvoor noodige werkzaamheden hebben sedert onder toezicht van den heer J. G. Mlchielse, opzichter der gemeente, belast met de plantsoenen, plaats gehad en zullen weldra zijn voltooid. De grondwerken zijn uitgevoerd door den aannemer A. Visser, te Haarlem, en de aanleg door den aannemer W. H. Swets, te Hardinx- veld. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op Maandag 22 Augustus 1938 Progr. I Hilversum n Progr. II: Hilversum I. Progr. lil: 8 00 Keulen; pl.m. 10.20 Parijs Radio: 12.05 Radio P.T.T. Nord: 12.20 Ned. Brussel; pl.m. 1.55 Droitwich; 2.35 Keulen; 3.20 Droitwich; 4.20 Keulen; 6.20 Parijs Ra dio: 7.20 Keulen; 8.20 London Regional; pl.m. 9.05 Parijs Radio; pl.m. 11.35 Keulen. Progr. IV: 8 00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen; 10.35 London Regional; 5.20 Parijs Radio; 6.20 Droitwich. 6.45 London Regional; 7.20 Droit wich. (In verband met plaatselijke slechte ont vangst noodzakelijke wijzigingen voorbehou den.) Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplaten concert. Operaprogramma. 1 De Troubadour Staatsopera-ork. sol. koor; 2 Bajazzo, Heinrich Schlussnuss; 3 Don Juan, Sopraan, bariton en ork; 4 Ich sprach das ich furchtlos mich fühle, Sopraan met ork.; 5 Ein Maskenball, Heinrich Schlussnuss; 6 Die Zauberflöte, Sopraan, bariton en ork: 7 Avé Maria uit ..Othello", Sopraan met orkest. 8.0012.00 Diversen. Gronclaaiibod van de Ned. Herv. Gem. in Haarlem-Noord. Voor openbaren weg bestemd. De commissie van Beheer van de Kerkelijke Goederen en Fondsen van de Ned. Hervormde Gemeente te Haarlem-Noord, wenscht aan de gemeente Haarlem om niet in eigendom af te staan een perceel grond aan de Van Egmond- straat ter grootte van pl.m. 100 M2. kadastraal bekend gemeente Schoten, sectie B no. 12909 ged. Deze grond zal in verband met een wij ziging van de rooilijn bij den bouw van de Ned. Herv. Kerk met Pastorie en bijgebouwen aan de Van Egmondstraat niet worden ge bruikt. Tegen aanvaarding van dezen grond met de bestemming van openbaren weg bestaan bij B. en W. van Haarlem geen bezwaren, zoodat zij den Raad voorstellen dat besluit te be krachtigen. jjMA&f /A /joga GOEDKOOPE REISMARKEN REISLIRES VREEMD GELD (Adv. Ingez. Med.) STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). Aanwinsten. Rechtswetenschappen Kuituurleven; 9 jrg. nrs. 1—2 (De corpora tieve ordening van het maatschappelijk leven). Verslag van de studiecommissie, teneinde een onderzoek in te stellen of invoering van het pachtersstemrecht in do waterschappen in de provincie N. -Holland mogelijk en wen- schelijk moet worden geacht. Opvoeding en onderwijs. Van Selms: De bijbel in het gezin. Geneeskunde, gezondheidszorg. Kojc: Zelfgenezing van zenuwlijden. Ozienblowsky; Wat wij van de moderne geneeskundige wetenschap te wachten en te duchten hebben. Voorbereiding tot het huwelijk; bew. naar: Preparation for marriage door Ide—Botten- heim. Bedrijfsorganisatie, Handelswetenschappen. 100 Tips voor den zakenman. Weststrate: Crediet, conjunctuur, crediefc- beperking. Kunst. Arconado: Het leven van Greta Garbo. Bernard: Van Dijck. Goffin: Memlinc. Springer: Der Totentanz; vierzig Holz- schnitte von Hans Holbein dèm Jüngeren. Nederl. en i. h. Nedcrl. vert. romans. Andersen Nex: Het kleine dier. Baum: Liefde en dood op Bali. Buchholte: De komedie komt. Schmitz: Een mensch vindt het geluk. Zernike: Morgen weer licht, ngelsche romans: Marlowe: Coming sir! Saxon: Childeren of strangers. Thane: Queen's folly. Thompson: An Indian day.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7