Steradent Weer vele Verkeersongelukken. DIT IS DE MANIER Gewichtige dag voor Haarl. Scheepsbouw Mij. Eenheid door Democratie. Monopolieheffing op granen verhoogd scrrrfl ECHTE WALES-ANTHRACIET WITTOP KONING MAANDAG 22 AUGUSTUS 1938 HAARCEM'S DAGBEAD 3 Het 300e schip te water gelaten. Hartelijke woorden van gelukwensch. Het was Zaterdag een gewichtige dag voor de Haarl. Scheepsbouw Mij. Toen toch werd. zooals wij reeds mel den, de .Prins Bernhard", een vaar tuig van 710 ton, voorzien van een zes cylinder tweetakt Kromhout motor met maximum 450 P.K., bestemd voor goederenvervoer (en ook met passa- giersaccomodatie) gebouwd voor re kening van de N.V. Gemengd Bedrijf Vaartuigendienst Suriname te water gelaten. Een groote menigte menschen sloeg van de overzijde van het Spaarne deze interessante voor de Scheensbouw Mij. en ook voor de ge meente Haarlem, belangrijke plechtigheid gade. Voor autoriteiten en genoodigden (onder wie de wethouder van financiën, de heer E. v. d. Wall en de directeur van den Havendienst, de heer A. van Driel) was op het terrein van de werf een tribune getimmerd, die met vlag- gedoek versierd was. Toen een klein half uur later dan was aan gekondigd (maar de tijd voor zulke gebeur tenissen is niet op de minuut af te bereke nen) het schip statig van de helling gleed, nadat mevr. Coppoolse. echtgenoote van den directeur van den Vaartuigendienst Surina me. den traditioneelen doop met een flesch champagne had verricht, loeiden sirenes in den omtrek en klonk zoowel van de werf als van de overzijde van het Spaarne luid gejuich. Gelukwenschen. Na afloop van de tewaterlating (het nieuwe schip lag toen al rustig aan den oever bij de werf) kwamen de genoodigden in de teeken- kamer bijeen en hier werd nog menig hartelijk woord gesproken. De heer J. W. Vlielander Hein, president commissaris van de N.V. Haarl. Scheepsbouw Mij., dankte mevr. Coppoolse voor het verrich ten van de „doopplechtigheid" en wenschte den directeur geluk met het nieuwe schip. Na de Koningin Emma is nu de Prins Bernhard gebouwd en spr. uitte den wensch dat nog vele schepen die namen dragen uit de Koninklijke Familie zullen volgen, door de Mij. zullen wor den afgeleverd. Spr. herinnerde er voorts aan dat de Prins Bernhard het 300e schip is, dat de Haarl. Scheepsbouw Mij. sinds haar bestaan, heeft afgeleverd en hoopt dat de aflevering van het 600e niet zoo heel lang meer zou duren! De heer M. C. Koning, oud-directeur der Mij. .Nederland" voerde het woord als com missaris van de N.V. Gemengd Bedrijf Vaar tuigendienst Suriname. „Wij zijn verheugd", aldus spr., „dat wij de opdracht voor dit schip hebben kunnen geven. Als het kan, zullen wij gaarne méér opdrachten laten volgen." Spr. prees den heer W. F. van Dijk, den di recteur der Haarl. Scheepsbouw Mij., wiens energie de werf door den crisistijd heeft heen geholpen; staf en arbeiders hebben zich daar voor opofferingen getroost. Haarlem is daar door in het bezit gebleven van een industrie „Karimata" weer naar liet Lutine-wrak. Thans onderzoekt men een nieuwe strook van den zeebodem. die in ons vaderland „klassiek" is. Met de beste wenschen voor het welzijn van de Scheepsbouw Mij. besloot de heer Koning. Hierna klonk „een stem uit Suriname": de heer Simons, hoofd van het Departement van Onderwijs aldaar, thans in het vaderland ver toevend. sprak er zijn vreugde over uit, dat de Nederlandsche handelsvloot verrijkt is met de Prins Bernhard en gaf uiting aan de hoop, dat de nood van noodlijdend Suriname door dit schip iets minder zal worden. De heer Si mons prees de medewerking en de tegemoet koming die hij in Suriname altijd van den heer Coppoolse ondervindt. In Suriname kent men het G. B. (Gouvernements Blad, het Su- rinaamsche Staatsblad), men kent er ook het G. B.: het Gemengd Bedrijf. Moge dit een Ge lukkig Bedrijf worden! Laatste spreker was wethouder E. v. d Wall, die o.a. zeide, dat het Haarlemsche Gemeente bestuur verheugd is over dit gedenkwaardig feit van de tewaterlating van een zeewaardig schip van een Haarlemsche werf. In het bui tenland zal het bekend worden dat dit schip gebouwd is te Haarlem en dit is goed voor den naam van onze stad. Het gemeentebestuur hoopt dat nog vele belangrijke opdrachten voor de Haarlemsche industrie zullen volgen. Spr. eindigde met de beste wenschen voor de Scheepsbouw Mij. en voor allen, die aan de totstandkoming van het nieuwe schip hebben medegewerkt. Tweeduizend leden in het Kurhaus te Scheveningen bijeen. Nadat de reparatie aan de in het ongereede geraakte emmerketting van de Karimata reeds de vorge week hersteld was. was het weer zoo veel slechter geworden, dat ook na de repara tie de molen op de reede van Terschelling bleef, in afwachting van beter weer. Zondag bleek het weer zoodanig verbeterd te zijn, dat er geen enkel bezwaar was om zich weer met het gevaarte op de waddenzee te wagen, zoodat in de vroegte besloten werd. dat de „Karimata" haar werk op zoek naar het Lutinegoud zal hervatten. Tegen elf uur werd de baggermolen dan ook door de sleepbooten van de firma Doeksen naar buiten gesleept en teruggebracht naar het Lutinewrak, 75 meter achter de plaats, waar men het laatste gebaggerd heeft, om thans een nieuwe strook van den zeebodem, waar men hoopt het achterschip met de Lu- tineschatkamer te vinden, af te zoeken. Met 50 cent per 100 K.g. Sedert de verhooging der monopolieheffin gen op granen op 31 Juli j.l. zijn de wereld marktprijzen van alle granen verder terug- gelocpen, zoodat het doel, het bereiken van de voor de graanverbouwers in uitzicht gestelde prijzen door de verhooging der monopolie heffingen, niet is bereikt. Met ingang van 21 Augustus zijn de monopolieheffingen op mais, tarwe, gerst, rogge, haver en de met deze in concurrentie tredende granen daarom met f 0.50 per 100 k.g. verhoogd. De heffingen op de van deze granen af komstige derivaten, zoomede op eier- producten en eieren, zullen daarmede in overeenstemming worden gebracht. Het ligt niet in de bedoeling in de heffing op veekoeken wijziging te brengen, omdat de bestaande prijsverhoudingen dit niet dringend noodzakelijk maken. Daar de graanprijzen zich den laatsten tijd voortdurend in dalende richting bewegen en de wereldoogstvooruitzichten een verdere da ling allerminst uitsluiten, bestaat de mogelijk heid, dat in de toekomst nadere voorzieningen ter bereiking van het voor de verbouwers noodzakelijke prijspeil, noodig zullen zijn. Uitdrukkelijk zij erop gewezen, dat niet vaststaat, dat een verdere daling der graan prijzen door een overeenkomstige verhooging der monopolieheffingen zal worden opgevan gen. Moet verder worden ingegrepen, dan zal te zijner tijd worden nagegaan welke maat regel het meest in aanmerking komt. Hierbij kan dus mede gedacht worden aan denature- tievergoeding of directen toeslag op den oogst, zooals ook in het verleden heeft plaats gehad. De Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie hield Zaterdagmiddag haar Provinciale Zomerbij eenkomst in de groote Kurzaal te Scheveningen. De voorzitter van de Haagsche afdeeling, de heer M. J. Weisz, sprak een kort openings woord. Spreker heette prof. ir. W. Schermer- horn welkom, die nu, na het aftreden van dr. H. Faber,, voor 't eerst als algemeen voorzit ter optrad. Het verheugt ons tevens, zoo zeide hij, dat dr. Faber deel blijft uitmaken van het hoofdbestuur. Als eerste spreker trad op de heer D. Hans. die sprak over het onderwerp Oranje's erfe nis. Na afloop van deze bijeenkomst, aldus spreker, zullen wij ons naar Delft begeven om een krans te leggen op het graf van Willem de Zwijger. Het is onze plicht te strijden voor hetgeen Willem van Oranje ons heeft nage laten. We staan aan den vooravond van het jubileum van onze Vorstin, die veertig jaar lang deze nalatenschap heeft beheerd. De erfenis van Oranje draagt een ideëel karak ter, het symbool is: allen één zijn. Recht en verdraagzaamheid gaan boven alle partij politiek uit. Wij strijden voor het beste wat ons volk bezit: De nalatenschap van Oranje, ten koste van veeJ offers. Democratie is in we zen een geestelijk begrip: Geest, vrijheid en erkenning der waarde der menschelijke per soonlijkheid, dus tegen de dictatuur van het fascisme en communisme. Democratie en Christendom gaan parallel. Willem van Oran je heeft in 1564 in den Raad van State te Brussel al voor die vrijheid gestreden, hij is de grondlegger van onze geestelijke vrijheid, die in de vorige eeuw werd voltooid door Jan Ru- dolf Thorbecke. Het is onze plicht die erfenis van ons voorgeslacht te handhaven, ook weer voor hen, die na ons komen. Wij strijden ook voor het stamhuis zelf. Willem de Zwijger zou zeker geprotesteerd hebben tegen de toe standen, die in Duitschland heerschen en hij zou zich verheugen, dat wij onze erfenis niet prijs willen geven. Als tweede spreker trad op mr. J. J. R. Schmal, lid der Ged. Staten van Z.-Holland. Er moet, zoo zeide hij, hier zoowel over licht als ook over schaduw worden gesproken. Wij leven vandaag middenin het stormcentrum. dat Europa heet. Het zijn niet alleen de pes simisten, die zich ongerust maken over den toestand in de dictatuurlanden. Het gaat im mers om de vrijheid! Eenheid door Democratie verwacht van haar leden, dat zij hun men- schenplicht vervullen, ieder op zijn manier. Wij zullen echter onvermijdelijk terugvallen op de gedachte, hoe in 1938 zulke dingen kun nen gebeuren. Wij hebben in E. d D. nog geen leider, die ons, oplegt hoe we moeten denken! Wij praten met elkander in volle vrijheid, aldus spr. Zelfs in het geloof laat de dictatuur de menschen niet vrij. De totale staat is een herhaling van de tyrannie uit het verleden; alleen is het nu een weloverwogen systeem, dat met groote geraffineerdheid tot in de kleinste bijzonderheden wordt uitge voerd. Dan is er de rassenleer, of beter ge zegd de rassenwaanzin. Zoowel de Bijbel als ook de historie wijzen de rassenleer van de hand. Nederland heeft bij de bloedmenging veel baat gehad. Wij mogen van de democra tie geen afgod maken, maar zij is het middel tot ontplooiing van de menschelijke persoon lijkheid. De democratie geeft ons die kans en het hangt er alleen van af, of wij die taak aankunnen. Spreker besloot zijn betoog met de woorden: Er is een mogelijkheid tot hoo- ger geestesleven. Medestrijders, voor U allen, die met ons optrekt, geldt deze verantwoor delijkheid; wie gij ook zijt, Eenheid door De mocratie gaat vlak naast u staan. Na de pauze voerde mr. P. J. Oud. lid van de Tweede Kamer, het woord. De hoofdgedach te van zijn betoog was de synthese. Syn these is de eenheid, die de verschillen erkent, ze als noodzakelijk ziet, maar als onderdeelen van een geheel. Onze eenheid, zoo zeide spr., erkent die ver schillen als het best beantwoordend aan het aspect van het leven, het zijn de verschillen de levensuitingen: de mensch als individu, de mensch als gemeenschap, de vrijheid van den mensch om zich uit te leven. Wij kunnen zoo wel de vrije menschelijke persoonlijkheid als ook de maatschappij niet missen. Bandeloos heid is anoniem met anarchie. De samenwer king tusschen arbeid en kapitaal is onmis baar. De gedachte van de synthese is dat wat ingegeven is. Wij als menschen hebben onzen plicht te vervullen in de gemeenschap, dit is noodig voor de vrije ontwikkeling van de menschelijke persoonlijkheid. De democratie is dynamisch, ieder heeft zijn eigen beginsel, er moet strijd zijn op politiek gebied, ont staan uit de gedachtenwrijving, maar die par tijstrijd kan ook op een verkeerde manie- ge voerd worden. Deze strijd kan verworden- wanneer de partijen elkaar onderling niet begrijpen. Eenheid door Democratie wil de-_ zen partijstrijd op een hoog plan brengen." wij moeten elkander weten te respecteeren. Eenheid door Democratie wil trachten de ge dachte van verdraagzaamheid ingang te deen vinden; wij moeten één zijn, wanneer het jaat om de hoogste goederen van ons volk: handhaving van ons staatsbestel, waarin vrijheid van politieken strijd en verdraag zaamheid mogelijk is. Daarvoor strijden wij in Eenheid door Democratie. Als laatste spreker kreeg de heer W. H. Vliegen het woord. In slavernij zijn beteekeut bestuurders hebben, die ons hun wil opleggen. In vrijheid leven beteekent zijn eigen be- sturders kiezen door den wil van het volk. Wij staan het parlementaire stelsel voor. zijnde de regeeringsvorm, waarin men zijn meening vrij kan uiten. Wij strijden voor een beginsel. Wij hebben een vrije pers noodig, dit is een absolute noodzakelijkheid in het demo cratische leven. Als er een deel van ons vois is, dat behoefte heeft aan democratie, be hoefte heeft om te zeggen wat er leeft in zijn binnenste, dan is het wel de arbeiders klasse. De democratie op zichzelf is een poli tiek stelsel; zooals ze nu is, kan ze niet blij ven, ze moet meer specialen inhoud krijgen. De groote tegenstellingen moeten weggewerkt worden, zooals de werkloosheid. De nationale rijkdom moet gebruikt worden om de natio nale armoede te doen verdwijnen. Wij wenschen zoo eindigde de heer Vliegen, onze vrijheid. De dictatuur zal en kan in Ne derland nooit voet aan den grond krijgen. Kranslegging op het graf van Wil lem de Zwijger te Delft. Nadat de voorzitter de sprekers had be dankt en de vergadering had gesloten, reden de deelnemers aan de bijeenkomst in een veertigtal autobussen naar Delft, naar de Nieuwe kerk. Daar verzamelde men zich rondom het praalgraf van Willem van Oranje, Hier werd het woord gevoerd door prof. ir W. Schermerhorn, den algemeen voorzitter. Heel het leven van onzen grooten voorvader, aldus spr., in al zijn opofferingsgezindheid en strijd voor de vrijheidsidee, strekt ons tot voorbeeld en het is daarom, dat wij ons allen hier vereenigen om zijn nagedachtenis te eeren. Laten wij de fakkel, door hem ontsto ken brandende houden en bewaren voor ons nageslacht. Daarna legde prof. Schermerhorn een lau werkrans aan den voet van het praalgraf en na het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus was deze eenvoudige, maar in drukwekkende plechtigheid ten einde. De organist J. H. Storm speelde zoowel bij het binnenkomen als bij het vertrek der tal rijke aanwezigen vaderlandsche liederen en liederen uit Valerius Gedeneklanke. Ltg Uw vuil en aange slagen kunstgebit ge durende den nacht in 'n glas warm (geen heet) water, waardoor wat STERADENT - poeder is geroerd en den vol genden morgen is het WEER ALS NIEUW I Absoluut onschadelijk, reuk- en smakeloos. Volg den raad van meer dan 10 OOO TANDARTSEN en gebruik voor het dagelijksch reinigen van Uw kunstgebit het ideale middel n 90 ci. bij opoth. en drog 'Adv. ingez. Med.) Het stoffelijk overschot van den Nederland- schen gezant in Duitschland. mr. C. Ridder van Rappard. is Zaterdag van Bückeburg naar Nederland verzonden. Voor het vertrek van den droeven stoet werd in het voormalige residentieslot te Büc keburg een rouwplechtigheid gehouden, waar bij de verwanten van den overledene en le den van het Nederlandsche gezantschap aan wezig waren. Rijksstadhouder Meyer hield een toespraak, waarin hij hartelijke woorden wijdde aan de nagedachtenis van den gezant. Hij verklaarde, dat geheel Duitschland deelt in den diepen rouw van het naburige, bevrien de koninkrijk Vervolgens werd de kist door militairen op een met vier paarden bespannen affuit gedra gen en tot aan de grens der stad begeleid. Daar werd de kist in een gereedstaande auto geplaatst. Terwijl een aantal eere-salvo's gelost werden, begon de laatste tocht naar Nederland. De Berlijnsche bladen schrijven vol lof een woord van herdenking voor den op zoo droeve wijze om het leven gekomen Nederlandschen gezant. Zij schrijven o.a.: de overledene had zich in Duitschland door zijn streven naar verdieping van de vriendschappelijke betrek kingen tusschen het Duitsche riik en Neder land. evenals door zijn beminnelijkheid een geziene positie verworven. De ..Berliner Bör- senzeitung" schrijft: de Nederlandsche regee ring heeft een van haar beste en ervarendste diplomaten verloren. De overledene was een actief en onvermoeid bevorderaar van de be trekkingen tusschen Duitschland en Neder land. De bladen publiceeren voorts een overzicht van den levensloop van den overal zoo ge- waarden diplomaat. Toen de rouwstoet de Nederlandsche grens bii Glanerbrug passeerde, kwamen de Duit sche begeleidende militairen uit hun auto's en stelden zich langs den weg. Toen de wagen met het stoffelijk overschot van den gezant voorbijreed, brachten zij den Duitschen groet. Naar wij vernemen zal de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van mr. C. Rid der van Rappard geschieden op Woensdag a.s. om 12.15 op de begraafplaats te Zutfen. Dinsdag zal te Berlijn te 12 uur in de Mat- thaeus-kirche een plechtige rouwdienst wor den gehouden. Deze dienst zal geleid worden door pastor Griiber, een Duitsch geestelijke, die echter te Utrecht theologie gestudeerd heeft en wiens moeder een Nederlandsche was. Pastor Grü- ber behoorde tot den vriendenkring van den ontslapen gezant. De jubileum-viering in Den Haag Avondrctours op 29 Augustus en 3 September. De avondretours van Aalsmeer, Aalsmeer- Oost, Abcoude, Amstelveen, Amsierdam-C.S., -M.P. en -W.P., Haarlem, Heemstede-Aerden- hout, Hillegom, Hilversum, Kartelaan, Lisse. Naarden-Bussum, Overveen, Vogelenzang- Bennebroek, Weesp en Zandvoort-Bad naar Den Haag op 29 Augustus (Legerrevue) en naar Den Haag en Scheveningen-Kurhaus op 3 September (vlootrevue) zijn geldig in alle treinen die van deze stations om 11 uur of later vertrekken. De prijs der avondretours bedraagt slechts iets meer dan de prijs van een enkele reis. Valscln* rijksdaalders te Delft in omloop. Te Delft worden den laatsten tijd herhaaldelijk valsche rijksdaalders in omloop gebracht. Zij zijn lichter van kleur en gewicht dan de echte, ter wijl het randschrift geheel of gedeeltelijk ontbreekt Bij de politie zijn er reeds verscheidene gedepo neerd. LUITENANT-KOLONEL SCHOL OVERLEDEN Zondagavond is in het Diaconessenhuis te Breda overleden luitenant-kolonel T. H. Schol, chef van den staf der derde divisie te Breda. Overste Schol heeft Vrijdag 1.1. een val van zijn paard gemaakt in het Mastbosch te Bre da. Hij werd naar het diaconessenhuis over' gebracht, waar men een zware hersenschud' ding constateerde. Thans een museumdiefstal in Den Haag. Geen voorwerpen van groote waarde gestolen. Het Gemeentelijk museum voor onderwijs, waarin ondergebracht is de volkenkundige verzameling van de gemeente 's-Gravenhage wordt gewoonlijk in den vacantietijd door vele Hagenaars bezocht. Zoo waren dezer da gen ongeveer 50 bezoekers in het gebouw in de Hemsterhuisstraat aanwezig, toen de conservator, de heer A. J. de Lorm, ontdekte, dat een glazen vitrine was geforceerd. Deze vitrine bevatte specimina van Indi sche kunstnijverheid van betrekkelijk groote waarde. Na het openwringen van de vitrine heeft de dief een verguld zilveren ring. afkom stig uit Makassar en een paar zilveren oor knoppen van Java ontvreemd. De gestolen ring ziet er als'goud uit en is bezet met si- mili-diamanten. De dief heeft zich kennelijk laten verleiden door het geflonker van de steenen, welke wei nig waarde hebbei. De Indische gouden en zilveren voorwerpen, welke eveneens in de vi trine lagen, zijn waardevoller. De heer Lorm zeide ons nog, dat de gestolen voorwerpen goede stalen waren van Indische kunstnijverheid, doch de verzameling lijdt door dezen diefstal geen groote schade. De geheele opzet en uitvjering van dezen diefstal doen denken aan den museumdiefstal te Leiden, welke tot nu toe nog onopgehel derd is gebleven. Het stoffelijk overschot van mr. C. Ridder va» Rappard naar Nederland. Woensdag zal het ter aarde besteld worden. Nieuwe Jachthaven te Aalsmeer geopend. Zaterdagmiddag om vier uur heeft de burge meester van Aalsmeer, de heer J. Kastelein, Neerlands grootste particuliere jachthaven „Kudelstaart" gelegen aan de Westeinderplas, geopend. Deze haven is gebouwd door den ar chitect J. F. Berghoef uit Aalsmeer op initia tief van de heeren S. Kraaipoel te Amstelveen en J. P. Berghoef te Aalsmeer. De directeur der nieuwe jachthaven, de heer H. Kersken, zal hier het volgend jaar tevens zijn zeilmakerij vestigen. De havèn heeft een oppervlakte van drie hectaren en is door een stuwdam van 200 M. lengte van de poel gescheiden. ZATERDAG en Zondag zijn verschillende ernstige ver keersongelukken gebeurd, waarbij enkele betrokkenen ernstig werden gewond. Ook werd een man gedood. Dit slachtoffer, de matroos van M„ reed Zaterdagmiddag met een kameraad per fiets van Harderwijk naar Hilversum. Op den Bun- schoterweg onder de gemeente Nijkerk werd hij gegrepen door een uit de richting Bun schoten komende auto. De man was op slag dood. Automobilist verliet file... Zondagavond omstreeks negen uur is de 26-jarige automobilist Van der E. te Amster dam op den Rijksweg tusschen Naarden en Muiden toen hij in een file auto's reed, welke uit de richting Bussum kwam, en deze plot seling wilde verlaten, in botsing gekomen met een auto uit tegenovergestelde richting, waar bij de naast den heer Van der E. zittende jongedame door het openvallend portier op den berm van den weg viel en een hersen schudding opliep. Bovendien kreeg zij ernsti ge wonden aan het gelaat. Het slachtoffer werd in bewusteloozen toe stand naar de Majellastichting te Bussum vervoerd. Na de botsing kwam de auto van den heer Van der E. aan den linkerkant van den weg in een sloot terecht. Niemand werd hierbij gewond. Ook van de andere auto werd geen der inzittenden geblesseerd. Kort na deze botsing week de motorrijder N„ tijdens de door de botsing ontstane ver keersopstopping te veel naar rechts, waarna hij tegen een Kilometerpaal botste. N. brak zijn rechterbeen en werd naar zijn woning te Amsterdam overgebracht. Geen voorrang verleend. Doordat mej. P. uit Hoensbroek met haar auto in gebreke bleef voorrang te verleenen op 't kruispunt WilhelminastraatKerkstraat te Brunssum ontstond er 'n botsing met een motor van den heer D. uit Brunssum. D. en zijn duorijder sloegen tegen de straat. D. moest met zware inwendige kneuzingen in een ziekenhuis te Heerlen worden opgenomen De duorijder liep verwondingen aan gelaat en handen op. Motor en auto werden zwaar beschadigd. Vergelen richting aan te geven, Op den rijksweg 's HertogenboschEind hoven is de ongeveer 40-jarige motorrijder R. uit 's Hertogenbosch, in volle vaart op een voor hem rijdende auto, die zonder richting aan te geven plotseling links af sloeg, gere den. R. sloeg tegen den weg en liep behalve verwondingen aan het gelaat, ernstige inwen dige kneuzingen en gecompliceerde arm- en beenbreuken op. Tijd tusschen hakken en eten van De vergiftigingskwestie in de Coehoorn- kazerne te Arnhem. Dr. Dornickx, de legerhygiënist, heeft in het Rijksinstituut voor Volksgezondheid te Utrecht een bacteriologisch onderzoek ingesteld naar de voedselvergiftiging in de Menno van Coe- hoorn-Kazerne te Arnhem. Dit onderzoek is geëindigd doch het heeft volgens het Alg. Hdbld. geen resultaat opge leverd. Het staat bij dr. Dornickx vast, dat de ge nuttigde gebakken visch de ooi-zaak van de vergiftiging is, maar bij de toegepaste onder zoekmethoden, welke ten dienste stonden, was het niet mogelijk pertinent uit te maken, door welke bacterie de vergiftiging eigenlijk is ontstaan. Ook bij de dierproeven bleven reacties uit. Persoonlijk heeft dr. Dornickx IJmuiden be zocht en daar een onderzoek ingesteld. De firma te IJmuiden, die de visch afleverde, staat goed bekend. Er moet z.i. dan ook sprake zijn van een ongelukkigen samenloop van om standigheden. De tijd, welke tusschen het bak ken van de visch en het nuttigen daarvan verliep is naar zijn oordeel vermoedelijk te lang geweest. De visch werd Donderdag ge bakken en Vrijdagmiddag in de kazerne ge bruikt. Ware de visch gebruikt op den dag van het bakken dan zou er waarschijnlijk niets gebeurd zijn. 2.15 afm. 20 35 1.90 afm. 12 20 per 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 TIJDELIJKE AANBIEDING (Adv. Ingez. Med.i Stoomtrawler Cornells IJM. 15 in zinkenden toestand in IJmuiden binnengekomen. Vermoedelijk door stooten op een wrak zwaar lek geworden. E stoomtrawler Cornelis IJM. 15, die j.l. Vrijdag ter visscherij was uitgevaren, is Zondagmorgen 9 uur in zinkenden toestand in IJmui den binnengekomen. Het schip ligt thans in- het droogdok te Amsterdam, maar weinig heeft het gescheeld of de Cornelis had op den bodem der zee ge legen. Onder de moeilijkste omstan digheden tengevolge van de ruwe zee zijn schipper E. van der Plas en zijn wakkere bemanning er in geslaagd den trawler behouden binnen te brengen. Omtrent deze moeilijke treis. die hem bijna zijn schip heeft gekost, vertelde schipper Van der Plas het volgende: Toen wij Vrijdag van IJmuiden vertrokken met een flink zeewaardig schip en een volle dige bemanning, stond er een flinke bries. Hoe Noordelijker wij kwamen, des te slechter werd het weer. Van het vuurschip Haaks af koersten wij met N. ten W voor. Zaterdagmorgen half drie. toen we 110 mijl van IJmuiden af ge stoomd hadden voelden de opvarenden een hevigen schok. Het schip dreunde geweldig, zoo erg dat schipper v. d. Plas, die te kooi lag er wakker van werd. Het spreekt vanzelf, dat de schipper direct uit de kooi sprong en zich zoo spoedig mogelijk naar het dek haastte en een onderzoek instelde. Men kwam tot de ontstellende ontdekking, dat het achterschip bijna direct na het onge val vol water was geloopen. De bemanning stelde wanhopige pogingen in het werk om het water te loozen, maar zoo hard kon men niet pompen of het binnenstroomende water behield de overhand. Daar het weer bovendien zeer slecht was geworden, was de toestand der bemanning verre van rooskleurig. Het water bleef maar stijgen en de trawler dreigde te zinken. De vloerlanen geraakten los ein dre ven in het water, de tafel in het achterlogies was omgevallen, kortom het was een benauwde boel aan boord en allen moetsen het achter logies verlaten, daar dit bijna geheel onder liep. Verschillende dingen van waarde konden niet eens meer gered worden. Op het kritiekste oogenblik kwam een Deen- sche kotter in de nabijheid en schipper v. d. Plas verzocht zijn Deenschen collega, n zijn nabijheid te blijven. .Het ergste was nog, dat de scheepsboot, die zooals gewoonlijk op het achterschip was, dreigde over boord te slaan. Dat moest in elk geval voorkomen worden, want wanneer ze die kwijt waren, zouden ze den trawler hebben moeten verlaten. Het zou een lastig en gevaar lijk karwei zijn, de boot naar voren te brengen, want. rie golven sloegen over het dien wegge zonken achterschip. Maar de IJmuidensche visschers zijn voor geen klein geruchtje ver vaard en na een bovenmenschelijke inspan ning slaagde men er in. de zware boot naar het voorschip over te brengen. Men was toen op alles voorbereid; het was nu maar uitkijken of het water zou blijven stijgen, maar dit bleek gelukkig niet het geval te zijn. Het waterdichte schot deed zijn plicht. Daar het weer inmiddels wat beter was gewor den zou men het er maar op wagen, op eigen kracht naar IJmuiden te stoomen en na een zeer moeilijke reis kwam de Cornelis Zondag morgen in de haven. Dë trawler werd eerst aan de Trawlerkade vastgelegd. Maar daar kon hij niet blijven lig gen en aangezien het eenige beschikbare droogdok in de Visschershaven niet diep ge noeg kon zakken om de Cornelis op te nemen, werd de trawler, nadat de Scheepvaartin spectie een onderzoek had ingesteld en had geconstateerd dat er geen gevaar was. dat de trawler zou zinken, naar Amsterdam gesleept, waar de boot inmiddels in het droogdok is op genomen. Omtrent de oorzaak van de ramp heeft men slechts vermoedens en deze zijn. dat de Cor nelis op een onder water drijvend wrak heeft gestooten. Nader vernemen wij nog, dat een sleepboot van de Amsterdamsche Droogdok Mij. de sleep was tegemoet gestoomd. Daar bleek, dat de trawler nog steeds gevaar liep te zinken, kwam de sleepboot bij de Hembrug langzij en begon l onmiddellijk te pompen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5