Nieuwe devaluatie dient vermeden. Een nieuw discussiepunt in den lande. Dickieslaateen raadindenwind MAANDAG 22 AUGUSTUS 193S HAARLEM'S DAGBLAD 4 Punten uit Daladier's program: Desnoods 48-urige werkweek ten dienste van de landsverdediging. Verlaging van buitengewone fiscale lasten. Particuliere industrie krijgt grooter aandeel in de nationale inkomsten. De Fransche minister-president Daladier heeft Zondagavond een radiorede uitgesproken, waarin hij o.a. zeide: De oorlogsconflicten en internationale geschillen vormen thans de overwegende zorg der volke ren. ,jDe oorlog woedt in Spanje en in het Verre Oosten. In midden-Europa spreiden groote staten hun krach ten ten toon. Voor hun soldaten en reservisten is er geen werkelijke grens meer voor den duur van hun militairen dienst. Voor hun arbei ders is er geen grens meer voor hun werktijd. De meeste landen ter wereld toonen een beeld van een intense mi litaire activiteit. Het zijn alle feiten, die voor frankrijk een waarschuwing zijn. Ik heb u al eens gezegd, dat ik niet geloofde aan de onafwendbaar heid van den oorlog. Zooals alle oud-frontsoldaten ben ik vast besloten alles in het werk te stellen om Europa te sparen voor een vernietiging der beschaving. Gij weet ook dat wij ten dienste van onzen vredeswil onze eigen strijdkrachten hebben georganiseerd. Wij hebben deze zoo juist nog geperfectionneerd en hebben maatregelen genomen om ze uit te breiden. Niemand ter wereld denkt er aan hun ma- terieele en moreele macht te onderschatten. Tenslotte kent gij de banden van vriendschap en solidariteit, die Frankrijk vereenigen met de groote democratiën, die door dezelfde lief de voor de vrijheid zijn bezield als Frankrijk. Doch dat is niet voldoende. Een vrede in eere. solidariteit met de democratiën ter wereld kunnen wij slechts behouden in de maten waarin wij den moed hebben iedere mone taire en financieele crisis uit den weg te gaan". Geen nieuwe devaluatie. Daladier verklaarde zich dan ook sterk gekant tegen iedere nieuwe de valuatie of controle van den wissel koers. Iedere crisis op dit gebied zou worden beschouwd als een gunstige omstandigheid door hen die den oor log willen. Spreker merkte op, dat de franc uit een traditioneel technisch oogpunt een der sterk ste muntsoorten ter wereld is. Tal van feiten zooals de terugkeer van verscheidene milliar- den aan kapitaal, onthullen overigens het vertrouwen, dat Frankrijk in zijn lot heeft. De reden voor de onbehaaglijkheid is elders: het nationale inkomen is sinds verscheidene FRANCO VERLANGT RECHTEN VAN OORLOGVOERENDE ZONDER VOORWAARDEN. In beginsel bereid tot terug- trekking der vrijwilligers ANTWOORD AAN LONDEN BEVAT VERSCHILLENDE BEZWAREN TEGEN HET BRITSCHE PLAN. In zijn antwoord op de Britsche nota van de niet-inmengingscommissie verklaart Fran co, dat hij in beginsel de terugtrekking aan vaardt van buitenlandsche vrijwilligers. Zijn reegering is bereid het aantal direct terug te trekken buitenlandsche vrijwilligers tot 10.000 uit te breiden op voorwaarde dat passende en redelijke maatregelen worden genomen, dat dit zal geschieden oo de basis van wederkee- righeid van de zijde der republikeinsche re geering. en op stellige waarborgen, dat zij niet naar Spanje zullen terugkeeren. Tevoren zouden echter aan Franco de rech ten van oorlogvoerende moeten worden toege kend. De nationalistische Spaansche regeering biedt voorts aan de instelling te eerbiedigen van twee veiligheidshavens in de vijandelijke zóne. een in het gebied van Catalonië de an dere in het kustgebied van de Middellandsche Zee. om den aanvoer van levensmiddelen on der "passende waarborgen mogelijk te maken. De regeering van Franco biedt aan samen te werken bij de bepaling, wat verstaan moet worden door militair doel bij luchtbombarde menten. Het antwoord van Franco vermeldt vervol gens eenige punten, welke naar zijn meening het plan der niet-inmengingscommissie zou den verbeteren. Ten aanzien van de kwestie der toekenning van oorlogsrechten is hij van meening daar recht op te hebben. Zijn regeering kan er niet in toestemmen, dat oorlogsrechten zouden worden toegekend in den voorgestelden vorm. Zij eischt. dat deze volledig worden toegekend en niet onderhevig zullen zijn aan voorwaar- Wat betreft de terugtrekking van vrijwilli gers is de nota van meening, dat de voorge stelde evenredige terugtrekking moeilijkheden 'biedt, die het voorstel zouden kunnen ver zwakken en teniet doen. De regeering van Franco keurt het plan goed voor wat betreft de verstrekking van het toezicht aan de landgrenzen, doch maakt voorbehoud ten aanzien van de controle ter zee Zij verklaart dat een grooter doelmatig heid zou worden verzekerd door de overbren ging van het toezicht op rechtsche havens naar de havens van vertrek. Zij lect er den nadruk op. dat de toeken ning van oorlogsrechten naar haar inzien een veel beter oplossing van het vraagstuk zou geven Ten aanzien van de controle op luont- jaren aanzienlijk verminderd, 22 milliard goudfranken in 1937 tegenover 38 milliard in 1914. Daladier betoogde: Het nationale inkomen moet dus vergroot worden. Alle Franschen moeten daaraan medewerken. Eerst moet de 40 uren-wet worden aangepast wegens de nationale behoeften met het oog op den al- gemeenen toestand in Europa. Zoolang de internationale toestand zoo delicaat zal zijn moet meer dan veertig uur en tot 48 uur kunnen worden gewerkt in on dernemingen, die voor de landsverdediging werken. In andere bedrijven zal een stelsel van betaalde overuren volgens een redelijk tarief moeten worden toegepast. Verlaging van fiscale lasten. Na verklaard te hebben, dat ook van de werkgevers offers zullen worden geëischt, deelde Daladier mede. dat de regeering een wetsontwerp in voor bereiding heeft, dat beoogt de buiten gewone fiscale lasten, welke op de productie drukken, te verlichten. Hij zeide verder nog: De staat wenscht aan het particuliere bedrijfsleven een ruimer deel in de inkomsten des lands te laten dan in het verleden het ge val was. Tenslotte verklaarde de premier, dat hij ongetwijfeld in de volgende dagen de wijze van toepassing zal kunnen uiteenzetten van een plan. dat hij thans slechts de algemeene richtlijnen uiteenzette. vaartgebied acht Franco het plan onaan vaardbaar. De regeering behoudt zidh het recht voor verdere opmerkingen te formuleeren op de tailpunten, welke zij voor het oogenblik nut teloos acht ter sprake te brengen, totdat zij een bevredigende oplossing ziet der reeds ver melde punten. De nota besluit met de opmerking, dat de rechtsche regeering nimmer zal toestemmen in de kleinste hypotheek op den grond van Spanje of het bedrijfsleven en verklaart, dat zij altijd het grondgebied, de protectoraten en koloniën zal verdedigen, indien daar eenige aanval op zou worden ondernomen. Minister Funk antwoordt Huil. „Duitsche buitenlandsche handel breidt zich uit,.. Ter gelegenheid van de opening der 26ste Deutsche Ostmesse" te Koningsbergen heeft de Duitsche minister van economische zaken Funk. een rede gehouden, waarin hij zeide, dat Duitschland tegenwoordig wat de in- dustrieele productie der wereld betreft op de tweede plaats na de Vereenigde Staten komt, terwijl het in den wereldhandel de derde plaats inneemt na de Vereenigde Staten en Engeland. Het is thans het land met de groot ste staalproductie der wereld. Hij zeide, dat de verklaring van minister Huil, dat de Duit sche handelspolitiek niet tot een vermeerde ring doch tot een vermindering van de goe- Walter Funk. deren zouden leiden, door de feiten weeriegd is. Bij de door Duitschland in de laatste maanden gesloten handels-overeenkomsten kon zonder uitzondering de omvang van den handel vergroot worden. Duitschland is voornemens op de zen weg voort te gaan. Het schept verlichtingen voor den handel, door in plaats van de clearing-overeen- komsten gemakkelijker betalings-over- komsten te treffen en het kan thans zelfs de mogelijkheid overwegen de proef te nemen met de uitbreiding van tweezijdige tot veelzijdige over eenkomsten. Door de gestadig groeiende binnenlandsche markt kan Duitschland den omvang van zijn buitenlandschen handel vergrooten. Het schept daardoor de mogelijkheid voor de landen, waarmede het han delsovereenkomsten heeft getroffen, hunne productie op groote schaal on afhankelijk te maken van de schom melingen der wereldmarkt en der bui tenlandsche munt. De daling der koersen. Met betrekking tot de daling der beurs koersen verklaarde de minister, dat al te angstige of kwaadwillige beoordeelaars het oploopen der beurskoersen gedurende de laatste jaren niet als een gunstig teeken voor het Duitsche economische leven hadden be schouwd, doch als een aanwijzing voor een beginnende inflatie. Thans, nu de koersen dalen, ziet men daarin weer een teeken van een beginnende financieele crisis. De daling der Duitsche aandeelen koersen is allereerst terug te voeren tot den verkoop van gelds waardige papieren door Joodsche bezitters, die ten onrechte van meening waren dat Jo den in de toekomst geen Duitsche geldswaar dige papieren meer mochten bezitten. Welis waar mogen Joden door effectenbezit geen invloed uitoefenen, er is geen enkele reden waarom het een Jood niet vergund zou zijn, een niet op naam staand geldswaardig pa pier te bezitten. Bovendien heeft het economisch leven door een verdere productie-uitbreiding een groote behoefte aan geld gekregen." De leiding van het nationaal socialistische economische leven zal nimmer dulden, dat het financieren van groote economische ob jecten stokt. Dergelijke moeilijkheden zouden worden overwonnen, zelfs, indien men daar bij een systeem of methode zou moeten wij zigen, die in de practijk ondoelmatig geble ken zijn. Bij het voeren eener economische politiek mag men zich niet door dogma's of systemen verbinden. Tenslotte verklaarde Funk nog, dat Duitschland weet. dat het niet alleen in de wereld kan leven, waarom het dan ook alle krachten inspant om door mid del van zijn buitenlandsche handelspolitiek bruggen te slaan naar het buitenland. Horthy's Duitsche reis. Besprekingen zullen voornamelijk het goederenverkeer betreffen. Om half elf Zondagavond is de rijksbestuurder van Hongarije, admi raal Horthy, met zijn gevolg te Re gensburg aangekomen. Een groote me nigte juichte het Hongaarsche gezel schap hartelijk toe. Te Berlijn gelooft men niet, dat het bezoek van Horthy behoeft te leiden tot nieuwe over eenkomsten tusschen Duitschland en Honga- rijs. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de besprekingen in de eerste plaats be trekking zullen hebben op het goederenver keer in verband met de moeilijkheden bij den afzet van Duitsche artikelen in Hongarije. Men meent volgens Havas verder te weten, dat Duitschland ten aanzien van Tsjecho-Slo- wakije geen directe Inmenging van Hongarije wil in geval van een conflict, opdat het con flict dan gemakkelijker gelocaliseerd zou kun nen worden en de Kleine Entente er niet bij betrokken zou worden. Tenslotte zal over de Hongaarsche herbewapening gesproken worden zoowel in politieken als in teohnischen zin. Er bestaan plannen voor leveringen van Duitsche vliegtuigen en materiaal. Het gezelschap van het echtpaar Horthy be staat uit minister-president Imredv, den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Kanya, den minister van defensie Rate en eenige andere hooge ambtenaren. Activiteit der Hongaarsche nationaal-socialisten. Politie verspreidt betoogingen te Boedapest. De laatste dagen neemt het aantal betoo gingen van nationaal socialisten te Boedapest toe. Jongelui gekleed in groene hemden waar op pijlkruisen voorkomen, scholen op ver schillende punten der hoofdstad samen. Zij laten revolutionnaire kreten hooren. De poli tie verspreidt voortdurend betoogers. Deze roepen „Vele Szalassy" (leider der nationaal socialisten). Zaterdagavond hebben betoogers zich ge mengd tusschen een menigte van 300.000 per sonen. die aan den oever van den Donau naar een vuurwerk keken, dat werd afgestoken tot slot van de St. Stefanusfeesten. Gedurende het weekeinde werden in het ge heel 107 personen gearresteerd. Zij zullen wor den vervolgd. Hughes roert zich weer. België's militaire politiek: In pl.m. 1014 uur zonder tusschenlanding over de Ver. Staten. NEW-YORK. De Amerikaansche vlieger Hughes heeft heden 'n nieuw record voor ver keersvliegtuigen over het Amerikaansche con tinent veroverd. Hij had voor den afstand Los Angeles—(New-York 10 uur 35 minuten 50 se conden noodig. Het oude record stond op naam van Tom Linson met 11 uur 59 minuten. Hughes en zijn bfegeleiders. dezelfde die hem op de vlucht om de wereld vergezelden, leg den afstand van ongeveer 4000 K.M. met een gemiddelde snelheid van 380 K.M. per uur af. (United Press). (Bijzondere correspondentie.) NOG slechts zeven weken scheiden ons van de gemeenteraadsverkiezingen, maar hoewel er in de keuken der par tijen reeds druk aan de voorbereiding gewerkt wordt, vertoonen publiek en pers hiervoor op het oogenblik nog niet veel be langstelling. De aandacht concentreert zich thans geheel op de buitenlandsche politiek en vooral op de vraagstukken, die de defen sie van het eigen grondgebied raken. Gezien den huidigen internationalen toestand is dat niet zeer verwonderlijk. Maar rondom de bui tenlandsche politiek spitsen zich ook de bin nenlandsche tegenstellingen weer toe. Wij weten dat sinds Koning Leopold III op 14 Oc tober 1936 zijn beroemde verklaring aflegde, de Belgische regeering slechts een uitslui tende en volstrekt Belgische politiek wil voe ren, die het land buiten de conflicten van zijn buren moet houden. Ook de militaire poli tiek, die noodzakelijkerwijze door de buiten landsche beïnvloed wordt, beoogt het verwij derd houden van den oorlog van Belgisch grondgebied. In zijn bovenaangehaalde rede vei'klaarde de koning: „Tengevolge van onze geografische ligging zijn wij ertoe verplicht een militair lichaam te onderhouden, dat om 't even welken onzer geburen den lust zou benemen een anderen Staat over ons grondgebied heen aan te vallen." „Om 't even welken onzer geburen!" Vooral van Vlaamsch nationalistische zijde is er reeds herhaaldelijk op aangedrongen, dat de militaire politiek in overeenstemming moet gebracht worden met deze richtlijnen en niet eenzijdig tegen Duitschland moet gericht worden. Om na te gaan of België inderdaad gebro ken heeft met een eenzijdig gerichte buiten landsche en militaire politiek, heeft het Ka merlid Declercq de vorige maand eenige schriftelijke vragen aan den minister van landsverdediging, luitenant-generaal Denis, gesteld. Uit den aard der zaak kon de minister over de geheimen der defensie niet veel los laten, maar toch blijkt uit het antwoord, dat op de begrooting van 1938 ook sommen uitge trokken zijn voor verdedigingswerken aan de Zuidgrens, d.i. de Fransche grens, dat ter verdediging van die grens een inundatiestelsel is voorzien en evenals langs de Oostgrens ook in het Zuiden in 1939 betonnen schuil plaatsen zullen worden gebouwd, waarvoor de plannen thans in studie zijn. Vlamingen tot matiging aangespoord. -o IJ de Vlamingen heerscht voldoening dat thans ook in de militaire politiek blijkbaar een nieuwe richting woixlt ingeslagen. Maar al heeft het stelsel van verdediging van Bel gië tot duverre nog den stempel gedragen van 'n eenzijdigheid, die gedurende eenigen tijd de militaire politiek van België kenmerkte, het is de vraag of het ongeduld der Vlaamsche extremisten uitsluitend voortkomt uit be zorgdheid om de veiligheid van den Staat en of niet sympathieën voor den grooten Ger- maanschen buurman en diens ideologieën hierbij mede een rol spelen. In dit verband zou ik althans melding willen maken van de rede die staatsminister van Cauwelaert, de lei der de Katholieke Vlaamsche Kamergroep, op 18 Juli j.l. op de groote propaganda-ver- gadering van de Kath. Vlaamsche Volkspartij te Mechelen over de buitenlandsche politiek heeft uitgesproken. Deze democraat die een overtuigd voorstander is van de huidige for mule der vrijwillige neutraliteit, oordeelde het toch nuttig zijn Vlaamsche landgenooten op het hart te drukken, dat zij zich van vreem de invloeden moeten vrijhouden en zichzelf moeten blijven. „Wij hebben aan de Fransch- gezinde landgenooten steeds en scherp verwe ten, dat zij door de Fransche meermin hun geest lieten benevelen en hun hart in beslag nemen. Wij hebben onze eigen Vlaamsche ziel met eenzelfde zorg te bewaken voor de zins begoochelingen die door de Duitsche propagan da worden opgeroepen." En de heer Van Cauwelaert sprak er bij deze gelegenheid zijn afkeuring over uit, dat men van Vlaamsch- ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING En ja, hoor, na verloop van eenigen tijd waren ze al bij het huis van Snorretje aangekomen. Moeder staat al buiten! riep Snorretje opgewonden uit. Ik hoop niet, dat ze in angst heeft gezeten Maar dat denk ik wel niet, want ik heb vooruit gezegd, waar ik heen ging. Je moet weten, dat zij niet vermoedt, dat er een monster in het m§er zit, waar ik op geroeid heb. Anders had ze natuurlijk niet goed gevonden, dat ik er heen ging. Dat kan ik me voorstellen, zei Dickie lachend, ik zou het ook nooit goed gevonden hebben. Hee, jongens, zijn jullie daar weer? riep moeder al van verre. Hoe hebben jullie het gehad? En Is dat Dickie nietJa, hoor, het is Dickie! Wel. Dickie hoe gaat het er mee?? Hest boor, ik zeg best hoor! - brulde Dickie lachend terug en ook Snorretje schaterde het uit. En nu waren ze vlak bij huis en Dickie drukte de hand van Snorretje's moeder. Dag .mevrouw, zei hij heel vriendelijk. Hoe gaat het met U?, Nationalistische zijde ook thans nog nu de nieuwe Belgische politiek de laatste resten van het Belgisch-Fransch militair accoord heeft opgeruimd, het Vlaamsche volk veront rust met een nieuwen kreet „Los van Frank rijk". Wanneer dus reeds in het eigen Vlaam sche kamp op matiging wordt aan gedrongen, dan begrijpt men hoe de Waalsche Nationalisten op het feit reageeren, dat de militaire politiek van België inderdaad het „Los van Frankrijk" begint te verwezenlij ken, waarop de Vlaamsche Nationalisten zoo aandringen. Men herinnere zich hun veront waardiging, toen dit jaar ten tijde der Tsje chische kwestie manoeuvres „met het front naar Frankrijk gericht" zijn gehouden. Deze week vinden in België de groote ma noeuvres plaats, waaraan pl.m. 45.000 man deelnemen. Zij zijn van veel grooter omvang dan in vorige jaren en vele militaire buiten landsche attachés hebben er prijs op gesteld deze te komen bijwonen. Sinds 1919 heeft België bijna uitsluitend de oefeningen der groote eenheden in de vlakten van het kamp van Beverloo (Limburg) doen houden. Thans heeft men voor het eerst het geaccidenteerd terrein der Ardennen hiervoor uitgekozen. De verrichtingen zullen op 22 dezer eindigen met een groote troepenschouw te Spa, in aanwe zigheid van den Koning. Toen nu de laatste weken in Waalsche kringen de meening post vatte, dat ook deze manoeuvres tegen Frank rijk gericht zouden zijn, kende de veront waardiging geen grenzen. Een „vlag-incident". Ongelukkigerwijze heeft een officieel hoog waardigheidsbekleder, de heer Neujean, burgemeester van Luik en liberaal minister van Staat, hieraan op een zeer ongelegen mo ment en op een zeer ongelegene plaats uiting gegeven. Op 4 Augustus jl. heeft n.l. de eerste steenlegging plaats gevonden van de Fransche paleizen voor de Internationale Tentoonstel ling van het Water, die in 1939 te Luik zal ge houden worden. Op dien dag wapperden de Fransche, Belgische, Waalsche en Luiksche vlaggen op de terreinen der expositie. Na af loop bood het Fransche commissariaat-gene raal in een Luiksch restaurant een dejeuner aan. waar, naast officieele Fransche autori teiten, ook de heer Neujean aanzat. Bij deze gelegenheid heeft de Waalsche burgemeester in een tafelrede in geestdriftige bewoordingen zijn liefde voor Frankrijk getuigd en zich te vens laten ontvallen, dat hij de naar zijn mee ning tegen Frankrijk gerichte manoeuvres van dit jaar als „vaines et bêtes" (vergeefsch en dom) beschouwde, en hij noodigde de bevol king te Spa uit ten teeken van protest bij het défilé, dat daar in tegenwoordigheid van den koning zal plaats vinden, de Fransche vlaggen te hijschen. Deze verklaring van één der meest repre sentatieve Waalsche persoonlijkheden, burge meester van België's derde stad. over een bin nenlandsche aangelegenheid in tegenwoordig heid van vreemde autoriteiten, heeft niet al leen de verontwaardiging van Vlaamsche, maar ook van Franschgezinde bladen als de Nation Beige bijv. gewekt. Na de parlemen taire vacanties zullen interpellaties hierover zeker volgen. De „affaire Neujean" is echter voor een deel der Franschgezinde pers en een aantal Parijsche bladen aanleiding geweest om de geheele buitenlandsche politiek van België in het geding te brengen, waarbij men het al te dikwijls voorstelt, alsof de nieuwe on- afhankelijkheidspolitiek van België slechts een gevolg is van de binnenlandsche toestan den hier en geschiedt om de Vlaamsche Na tionalisten een genoegen te doen. Ook de Brus- selsche bladen hebben zich in den strijd ge mengd. Terwijl de Katholieke „Vingtième Siècle" ei-op wijst, dat het toch niet de schuld van België is, dat het systeem der collectieve veilgheid mislukt is, bevatte de socialistische Feuple eenige dagen geleden een uiterst scherp gesteld hoofdartikel van het socialistisch Ka merlid Max Buset. Ook onder de socialisten zijn er velen, die met leede oogen zien, dat Bel gië onder leiding van hun partijgenoot Spaak zich steeds verder verwijdert van den vroe- geren bondgenoot, het democratische Frank rijk. De heer Buset verwijt den voorstanders der huidige politiek, dat zij de zaak Neujean te baat nemen om een Waalsche reactie tegen den nieuwen koers te voorkomen. Hij beschuldigt de regeering ervan misbruik van het vertrouwen van het parlement te hebben gemaakt, want niets in de begrooting van 1938 doet volgens hem vermoeden, dat een deel van de voor de verdedigng uitgetrokken gelden, die door het parlement goedgekeurd zijn, voor verdedi gingswerken tegen Frankrijk gebruikt, zou den worden. Ook in de conferentie van Kopen hagen ziet Buset slechts een manifestatie van België om zich te verwijderen van Londen en Parijs en toenadering te zoeken tot Rome en Berlijn. „Wanneer België met de Noordelijke staten wier positie door hun strategische ligging een geheel andere dan die van België is in September den genadestoot gaat geven aan den Volkenbond, zal men daar niets an ders voor in de plaats ontvangen," aldus Buset. Manoeuvres officiéél toegelicht. Ondertusschen zijn de groote manoeuvres in de omgeving van Spa begonnen. Het departe ment van landsverdedigng heeft het thans nuttig geoordeeld hieromtrent, „een uitleg te verstrekken op een oogenblik. waarop som mige verklaringen, van allen grond ontbloot, aan deze manoeuvres een karakter willen ge ven, dat ze niet hebben". In het officieele communiqué wordt erop gewezen, dat het ter rein tusschen de Vesdre en de Amblève is ge kozen. omdat zij de troepen de gelegenheid ge ven zonder al te groote kosten voor den Staat de onontbeerlijke grond- en camouflagewerken uit te voeren. Om te vermijden dat deze ma noeuvres door de openbare opinie kunnen uit gelegd worden als zijnde tegen één of ander naburig land gericht, wordt het bestaan van twee oorlogvoerende landen (Noord en Zuid) verondersteld die den loop van de Vesdre tot gemeenschappelijke grens hebben. De verrich tingen beperken zich tot den ten oosten van de Ourthe gelegen sector," aldus het communi qué „en men kan vaststellen, dat deze veron derstelling geenszins in verband kan gebracht worden met een eventueele actie tegen één der naburige landen. Het Belgisch grondgebied is eng genoeg, opdat een om 't even welke oefening ten onrechte kan voorgesteld worden als zijnde tegen een aangrenzend land gericht, en, zoo dergelijke verkeerde opvattingen blij ven bestaan, zou het onmogelijk worden onze troepen verrichtingen te laten uitvoeren, die de bekroning van hun opleiding v.im

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6