9 IAAT/IE BERICHTEN BURGERLIJKE STAND. MAANDAG 22 AUGUSTUS 1938 HAAKTE M'S DAGBTTAD Koerswijziging der Japansche buitenlandsehe politiek verwacht. Minister Ocgaki wenscht betere verhouding met de groote mogendheden. TOKIO. 22 Aijp. De ochtendbladen van he den kondigden een principieele verandering aan in de Japansche politiek, die voorname lijk betrekking zal hebben op de relaties van Tokio tot de groote mogendheden, die in het Verre Oosten vertegenwoordigd zijn. Daar de berichten gedeeltelijk woordelijk wereenko- men. wordt aangenomen, dat het hier geïnspi reerde uitingen betreft. Ofschoon de nieuwe buitenlandsche politiek niet in détails wordt aangegeven, heet het. dat deze geheel in te genstelling zal zijn met de vroeger door Hirota gevoerde buitenlandsche politiek. De huidige minister van buitenlandsche zaken, Oegaki, wenscht de spanning tusschen Japan en de groote mogendheden te elimineeren. Oegaki wenscht den mogendheden de bescherming van hun belangen in China te garandeeren. mits deze er van af zien China in den strijd van thans te ondersteunen. In deze richting, zoo heet het, bewegen zich reeds de bespre kingen, die op het oogenblik tusschen den mi nister van buitenlandsche zaken en den En- gelschen ambassadeur te Tokio worden ge voerd. Echter zijn, volgens de tot nu toe daar over gepubliceerde berichten, nog geen werke lijke vorderingen bereikt. (United Press.) De uitvaart van mgr. Hlitika. O.a. voerde minister-president Hodza het woord. De uitvaartplechtigheden voor den gestor ven leider der Slowaaksche autonomisten, mgr. Hlinka, begonnen Zondagmorgen te Ruzomberok met een rouwbij een komst van het gemeentebestuur der stad. De burgemees ter deelde daarin mede, dat het groote plein voortaan den naam Andreas Hlinkaplein zou dragen. De kerkelijke rouwdienst werd geleid door den bisschop van het Zipser Kapittel. Onder de aanwezigen bevond zich behalve de ver tegenwoordiger van den president der Tsjecho Slowaaksche republiek, generaal Elias, een Poolsche delegatie onder leiding van minister Pape, verder delegaties van de Hongaarsche en Sudeten Duitsche partijen. De eerewacht bij de baar werd gevormd door vertegenwoordigers der Slowaaksche en Pool sche jeugdorganisaties. De teraardebestelling had des middags plaats in tegenwoordigheid van 60.000 boeren, die uit geheel Slowakije te voet waren over gekomen. Tijdens de plechtigheid voerde o.a. minis ter-president Hodza het woord. Hij stelde het historische karakter van den persoon van Hlinka in het licht en zeide met name: waar de president Hlinka, uw dood eischt van ons een geest van opoffering en verplicht ons steeds op onze plaats te zijn, getrouw te zijn aaxx de republiek en allen onze krachtsinspan ningen voor haar verdediging te reserveeren. Niemand kan zich aan deze vei-pllchting ont trekken. Wij allen moeten Slowakije en de eenheid van Tsjecho Slowakije versterken. Nadat verscheidene par tijg enooten van Hlinka hadden gesproken werd het stoffelijk overschot van mgr. Hlinka bijgezet op de be graafplaats te Ruzomberok. Alle organisaties defileerden voor de baar. Deze was in een voorloopige crypte geplaatst. Van alle in de buurt liggende heuvels waren vuren ontstoken. Dick Merril heeft nieuwe Oceaan plannen. Amerikaan wil den overtocht in 12 uur doen. NEW-ORLEANS. 22 Augustus. (Havas). De vlieger Dick Merrill heeft medegedeeld, dat hij vooxmemens is in September een vlucht over den Atlantischen Oceaan te maken, met het doel de Fransche regeering te inte resseeren voor een Amerikaansch vliegtuig type. Hij wil den tocht volbrengen in twaalf uur met een gemiddelde snelheid van 560 K.M. per uur. Zijn toestel heeft een motor en eeix open cockpit. Gestoorde filmvoorstellingen te New-York. Wraakmaatregelen van bioscooppersoneel? NEW YORK 21 Augustus (Havas). Zater dagavond zijn in dertien verschillende bios cooptheaters. die alle aan dezelfde onderne ming toebehoorden, traangasbommen ont ploft, waardoor in totaal zevenduizend be zoekers de zalen moesten verlaten. Twintig personen werden gewond, waarvan vex-schei- denen ernstig: ofschoon de politie spoedig ter plaatse was. slaagde zij er niet in de daders te arresteeren. Men gelooft, dat de schuldigen leden van een vakvereeniging van bioscoop personeel zijn. Auto dertig meter door tram meegesleurd. Bestuurder gedood. DE LIER, 22 Augustus. Vanochtend om streeks negen uur is een personenauto door nog niet bekende oorzaak ln de Burgemeester Creeselaan alhier tegen een tram gebotst. De auto werd bestuurd door den bloemen- koopman J. H. Horstman uit Delft. Naast den chauffeur zat diens knecht. De botsing was hevig en de wagen werd dertig meter meegesleurd. Kort na het ongeval is de be stuurder die een schedelbasisfractuur had op- geloopen. overleden. De knecht kreeg ernstige vei-wondingen. Hij zat aan den kant, waar de botsing met de tram geschiedde, zoodat men veronder stelt, dat de heer Horstman tegen een tele foonpaal is terecht gekomen, waardoor hij een schedelbasisfractuur opliep De knecht is naar het ziekenhuis te Delft vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaar lijk De auto werd zwaar beschadigd. Internationale orde moet beheerscht worden door gerechtigheid en liefde. Groot Katholiek Vredescongres in Den Haag. De eerste zitting van het Internationaal KatholiekeVredescongres is Zaterdag te 's-Gra venhage in huize Katwijk geopend met een korte rede van prof. mag. dr. J. B. Kors O.P. Deze eerste zitting was gewijd aan „de po litieke oorzaken van de internationale wan orde en de middelen tot herstel". Over dit onderwerp brachten prof. J. Delos O.P. van de katholieke universiteit van Rijs- sel en mgr. prof. John A. Ryan van de katho lieke universiteit te Washington praeadviezen uit. Prof. Delos onderzocht in de eerste plaats het begrip: internationale orde, den vrede, die het doel der politiek moet zijn. De gerechtigheid vormt den grondslag der orde. maar zij is niet te verwezenlijken zon der liefde. Het politieke streven heeft het al gemeen welzijn tot onmiddellijk doel en het is er in de eerste plaats op gericht een rechts orde te stichten: de staat is een rechtsstaat. De liefde is geen rechtstreeksch deel van de staatstaak, maar zij moet de politiek beheer- schen. De staatsopvatting, die de taak van den staat ziet in het vestigen van een rechtsorde, boven allé personen en groepen en het schep pen van rechtszekerheid, die dus gebaseerd is op de eerbied voor de menschelijke persoon lijkheid. maakt In den totalitalren staat plaats voor een opvatting, die alleen de rech ten der gemeenschap erkent Deze totalitaire staatsopvatting maakt de vestiging van een internationale orde onmoge lijk. Prof. Ryan had zijn studie beperkt tot de politieke oorzaken in engeren zin uit de pe riode van het uitbreken van den wereldoorlog af. Hij ging de grove politieke fouten na. die o.a. in het verdrag van Versailles en mede door de houding der Vereenigde Staten ten aanzien van de internationale schulden waren begaan om dan na te gaan, hoe het politieke regime der totalitaire staten eigenlijk een voorchristelijke, een heidensche staatsopvat ting predikt. Spreker betreurde, dat de Vereeixigde Sta ten door hun wegblijven uit den Volkenbond dezen belet hadden, zich behoorlijk te ont wikkelen. Weigeren den thans bestaanden Volkenbond te steunen onder voorwendsel, dat men op een beteren wachtte, achtte inleider niet verantwoord. In de 2e congreszitting vormden de rappor ten van prof. M. Bye uit Toulouse en mr. L. J. van der Volk uit Breda over de economische oorzaken van de internationale wanorde en de middelen tot herstel het onderwerp van bespreking. Prof. Bye wees allereerst op de wisselwer king tusschen economische en niet-economi- sche oorzaken. Tracht men eenei-zijds vele po litieke daden van ingrijpenden aard met eco nomische argumenten te rechtvaardigen an derzijds zijn veel factoren, die economische verwarring gebracht hebben van politieken, zelfs van militair-politieken aard. De voor den oorlog van 1914 bestaande orde van zaken berustte op een mechanisme, dat spontaan in werking trad en waarvan de voornaamste factoren waren: het vertrouwen in de overeenkomsten, nationaal en interna tionaal, de soepelheid van de economische structuur van ieder land en het homogene ka rakter van de economische stelsels der ver schillende landen. Die drie factoren wei-ken niet meer. Vooral de nieuwe economische stelsels, waar in het particulier initiatief plaats maakt voor dat der staten, hebben in de economische -ver houdingen diepgaande wijzigingen gebracht. Bij de middelen tot herstel kan in afzien- baren tijd van een internationaal corporatief stelsel geen sprake zijn Er is voox-loopig in ternationaal alleen mogelijk een terugkeer tot grootere vrijheid van economisch handelen, waarbij de indivïdueele vrijheid van handelen door maatregelen van de staten geremd wordt. Prof. Bye wenscht een verdrag van interna tionale economische samenwerking daarnaast een internationale grondstoffencontrole met toepassing van de opendeur-politiek ln de ko loniën. hulp door kapitaalverstrekking aan economisch zwakkere landen en tenslotte een begin van organisatie van het internationale economische leven. Mr. L. J. van der Valk ging in zijn praead- vies in de eerste plaats na. welke groote be- teekenis de menschelijke arbeid in het pro ductieproces heeft ingenomen. Inleider erkent geen permanente werkloos heid. zoolang er nog zooveel behoeften te be vredigen zijn. Ons economisch leven behoort echter georganiseerd te worden, niet alleen nationaal, maar internationaal. ZOMERFEEST SPEEL TT INVEREENIG IN G „HET OOSTERKWARTIER". De speeltuinvereniging „Het Oosterkwar tier" heeft tijdens haar zomerfeest wederon- voldoende kunnen ervaren, dat haar arbeid in de volkrijke buurt op juiste wijze wordt erkend. Niet alleen het zeer gevarieerde programma van Zaterdagmiddag waarin vooral de aardige kleuterspelen opvielen, doch ook de ballon- wedstrijd, besloten met een gecostumeerde optocht door het kwartier, trok zeer veel be langstelling. Zondag trok de geheele buurt langs de tolbrug om getuige te zijn van sport en spel en we mogen daarvan zeker noemen het op treden van de gymnastiekgroep, de operette- groep en verschillende concerten verzorgd door het Jeugdfanfarecorps. De belangstellenden brachten offers voor het jeugdwerk Er was een geest van saam- hoorigheid onder de leden en de groep, die deze 2 dagen wist te organIseeren Deze geest droeg een groot deel tot het succes bij. HAARLEM. 22 Augustus. Bevallen 19 Augustus: M. A. J. Bouwman— Witlox, z.; 20 Augxistus: H. J. KerkhoffHou- weling, d.; H. WolffStein, d.; J. Beljaards— Borst, d. Overleden: 18 Augustxxs: J. J. Nieuwstad. 54 j., Perseusstraat; 19 Augustus: Ph. Roos. 62 i Van Dortstraat J. C van den Anker—van Dinter, 82 j.. Teding van Berkhoutstraat: 20 Augustus: W. C. Paap, 33 j.. Hazepaterslaan, J. M. Bakker, 51 j„ Van der Vinnestraat; T. D. Metz, 57 j., Slachthuisstraat. Drie Italiaansche Alpinisten verongelukt. Bij beklimming van den Mont Blanc. Stefani meldt uit Aoste. dat drie Alpinisten uit Rome om het leven gekomen zijn bij een beklimming van den Mont Blanc.. Suikerleveranties aan Weensche Joden verboden. Verordening van den commissaris voor de Oostenrijksche suikerindustrie. Na 25 Augxistus zullen Joodsche kooplie den te Weenen geen suikerleverancies meer mogen ontvangen, meldt Havas. Een ver ordening van den commissaris voor de Oos tenrijksche suikerindustrie verbiedt nl. sui ker te leveren aan Joodsche kooplieden, welke de suiker weer verkoopen, dan wel er ge bruik van maken voor de vervaardiging van gebak etc. Kapitein Kenrick naar Engeland teruggekeerd Te Londen gelooft men niet aan spionnage. Zaterdagmiddag is kapitein Kenrick. de leider van de pascentrale van het Britsche consulaat te Weenen. vrijgelaten. Hij weigerde iets te zeggen over zijn arrestatie. Later is hij per auto naar Engeland vertrokken. In officieele kringen te Londen heeft men nog geen nadere bijzonderheden ontvangen over de beschuldiging van spionnage, welke tegen hem is geuit en in Britsche kringen acht men de beschuildiging zeer onwaar schijnlijk. CRICKET IN ENGET.AND. DE TESTMATCH ENGELAND—ATSTRALIë. Engeland zette vandaag zijn innings voort en voegde 87 runs aan het totaal toe. Hutton bleef met 191 not out. Leyland ging op 187 run out en Hammond bleef met 20 not out. Het Engelsche totaal werd dus 434 voor 2. Polo-tournooi in „De Heeren duinen". Gistermiddag werd, onder begunstiging van mooi zomerweer in de zwemini-ichting „De Heerenduinen" een polo-tournooi gehouden, waaraan deelnamen VZV I, Comb. VZV, HVGB I en De Zijl I. Er was veel belangstelling. Dit tournooi stond onder auspiciën van de VZV. De heer p. Borst, voorzitter der VZV heette allen hartelijk welkom en deelde tot zijn spijt mede, dat Poelmeer I niet komen kon. Hierna ging men over tot de wedstrijden. De eerste wedstrijd was VZV IComb. VZV. Reeds spoedig na den aanvang werd ex- felle strijd geleverd en het gelukte VZV I eerst na een worp van G. Janus, die tegen den paal afsprong en in de handen van P. Gott- mer terecht kwam, 1—0 te maken. De com binatie wist dit goaltje weldra te vereffenen en gelijk te maken. Tot de rust bleef deze stand gehandhaafd. In de tweede helft wist P. Swier onmiddel lijk na het uitzwemmen 21 voor VZV I te maken. Dit voorbeeld volgend, maakte G. Ja nus 3—1. Toen T. v. d. Broek uit zijn doel was en C. Zwemmer vrij lag, wist deze hiervan handig te profiteeren en 4—1 te maken. Pum Swier gooide enkele minuten voor het einde den bal over den keeper heen en bracht zoo doende den stand op 51 voor VZV I, welke stand zij tot het einde ongewijzigd liet. Daar „De zijl" te laat was werd een half uur gepauzeerd, waarna volgde de wedstrijd tusschen HVGB I en De Zijl I. P. Rol maakte bijna onmiddellijk na den aanvang 1o voor HVGB I. Ook het tweede doelpunt voor HV GB I werd na uitzwemmen van den keeper van De Zijl, door P. Rol verzorgd en Schouwe zorgde voor het derde. Het vierde doelpunt voor HVGB I nam wederom P. Rol voor zijn rekening. Vlak voor de rust maakte Schouwe nog een doelpunt voor HVGB 1. waarna de rust met 50 voor HVGB inging. Na de rust ontstond het eerste doelpunt van „De Zijl" door een blunder van keeper Boeree Met een onhoudbaar schot wist De Zijl 52 te maken. Schouwe bracht den stand op 62 voor HVGB I. P. Rol, K. Bongertman en weder om P. Rol maakten elk nog een doelpunt, zoo dat HVGB I met een 92 zege uit den strijd kwam. Hierna volgde een demonstratie schoon- springen door de heeren ten Haven (DWR), Jansen (VZV) en Duller (DHD). dat menig applausje opleverde voor de springers. Na de pauze werd het programma verder af gewerkt en speelde de Combinatie tegen „De Zijl" in de verliezersronde. J Wevers, keeper der Combinatie kreeg in het begin zwaar werk. dat hij keurig behandelde. Chr. Visman maakte met een goed geplaatst boogballetje 10 voor de Combinatie; S. Oud huizen zorgde voor nummer 2. De Zijl maakte hierna 21 wat echter maar net aan ging. Ter nauwernood wist Wevers de Combinatie van gelijk spel te redden, door den bal corner te slaan. Uit dezen corner ontstond geen doel punt zoodat het gevaar voor het oogenblik ge weken was. Tot de rust bleef deze stand on gewijzigd. In de tweede helft kwam de gelijkmaker echter weldra. Met een onhoudbaar schot van „De Zijl" werd het zelfs 32 en later 42 voor „De Zijl", waarna onmiddellijk hét eind signaal klonk. Tot slot volgde de winnaarsronde, waarin uitkwamen VZV I en HVGB I. In dezen wed strijd was het K. Bongertman. die HVGB een 10 voorsprong bezorgde. Maar Pum Swier zat niet stil en scoorde den gelijkmaker, anderd 21. G. Janus ondernam kort hierop een snelle spurt en maakte 21 voor VZV I. P Rol wierp hierna van de helft op het VZV-doel. maar hij gooide tegen de lat. J Verwer en K Bongert- irxan moesten hierop wegens overtreding het water verlaten, zoodat beide partijen met zes man moesten spelen. De i*uststand was onver- In de tweede helft maakte Pum Swier spoe dig 31 voor VZV. Dat de strijd ongeveer ge lijk opging blijkt uit het doelpunt van Bon gertman, die 3—2 maakte. Met dezen stand kwam hierna het einde. De heer P Borst deelde hierna den eind end mede. welke luidt als volgt: 1 v'ZV I beker 2. HVGB 1: medaille. 3. De Zijl I: 3e prijs. 4. Combinatie VZV: 4e prijs. MAIL EN LUCHTrOST TOT EN MET 28 AUGUSTUS 1938. Nederlar.dsch Indië, zeepost via Amster dam M. v. St. Aldegonde 24 Aug. gewone stuk ken 3.25; mail via Genua Kortosono 25 Aug. gew. st. 3.25: luchtpost Amsterdam—Ban doeng 23, 25, 27 Aug. gew. st. 2.15. Suriname, luchtpost DuitschlandZuid Amerika 24 Aug. gew. st. 7.luchtpost Frankrijk—Zuid Amerika 27 Aug. gew. st. 11.40. Aruba, mail via Havre 23 Aug. gew. st. 19.10.. mail via Amsterdam 26 Aug. gew. st. 3 25; zeepost via Amsterdam 26 Aug. gew. st. 3.25. Luchtpost als Suriname. Bonaire, Curasao, mail via Southampton 23 Aug. gew. st. 19.10; zeepost en mail via Am sterdam 26 Aug. gew. st. 3.25. Luchtpost als Suriname. Vereenigde Staten van Amerika via Southampton 23 Aug. 19.10, 24 Aug. gew. st. 17.40; via Rotterdam 26 Aug. gew. st. 19.10; via Cherbourg 27 Aug. gew. st. 19.10. Canada, via Havre 23 Aug. gew. st. 16.40; via Southampton 24 Aug. gew. st. 17.40; via Rotterdam 26 Aug. gew. st. 19.10; via Cher bourg 27 Aug. gew st. 19.10. Argentinië. Brazilië, Chili, Uruguay, via Lissabon 24 Aug. gew. st. 16.40; bovendien Brazilië 26 Aug. gew. st. 3.25; Brazilië en Ar gentinië 28 Aug. gew. st. 6.—. Luchtpost als Suriname. China, Hongkong, Japan via Siberië 23, 26 Aug. gew. st. 10.China en Hongkong: luchtpost als AmsterdamBandoeng 25, 27 Aug. gew. st. 2.15. Philippijnen, via Siberië 26 Aug. 10. luchtpost AmsterdamBandoeng 25 Aug. gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië), via IstanbulDamas cus 23, 26 Aug. 3.25. Palestina, via IstanbulAleppo 23, 26 Aug. st. 2.15; via Genua 25 Aug. gew. st. 2.15; via IstanbulAleppo 28 Aug. gew. st. 2.15. Luchtpost als Nederl. Ixxdië. Britscïi Indië en Birma, via Marseille 25 Aug. gew. st. 10. Luchtpost als NedexL Ixxdië. Ceylon, vial Marseille 25 Aug. gew. st. 12.35; via Napels 26 Aug. gew. st. 19.10. Luchtpost als Nederl. Indië. Siam. Singapore en Penang, via Genua 25 Aug. gew. st. 2.15; bovendien Singapore via Napels 26 Aug. gew. st. 19.10. Egypte, vxa IstanbulAleppo 22 Aug. gew. st. 23.—; via Genua 25 Aug. gew. st. 2.15; via Piraeus 26 Aug. gew. st. 23.via Istanbul Aleppo 27 Aug. gew. st. 23. Luchtpost als Nederl. Indië. Zuid Afrikaansche Unie, via Dover 26 Aug. gew. st. 6.luchtpost LondenDurban 23, "1 Aug. gew. st. 9.25. Oost Afrika (Kenia Oeganda), Zanzibar en Tangganjikagebied) via MarseilleAden 25 Aug. gew. st. 10.via Genua 27 Aug. gew. st. 2.15. Australië, via Marseille 25 Aug. gew. st. 10.—; luchtpost Amsterdam—Sydney 23, 27 Aug. gew. st. 2.15. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12.— uur Londen 8.92 1/2. Berlijn 73.33. Parijs 5.00 1/4. Brussel 30.80. Zwitsexiand 41.91. Kopenhagen 39.85. Stockholm 46. Oslo 44.87. New-York 1.82 3/4. Praag 6.32 1/2. Italië a. vrije lire 9.67 1/2. b. reis lire 8.60. c. lire bankp. 7.507.70. HALFWEG Auto over den kop geslagen. Jonge man zwaar gewond. Door het springen van een achterband is een personenauto, waarin vier personen ge zeten waren, op de naast den weg gelegen trambaan bij Halfweg terecht gekomen en over den kop geslagen. Een inzittende dame uit Overveen en een heer uit Amsterdam werden uit de auto ge slingerd De dame was ongedeei'd: de heer, die bewusteloos bleef liggen, bleek een schedel fractuur te hebben opgeloopen. Hij is naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam over gebracht. De twee andere inzittenden zijn door glas scherven licht gewond. De auto, die zwaar was gehavend is in be slag genomen. HAARLEMMERMEER Ongeluk op den nieuwen Rijksweg. Een auto over den kop geslagen. Zaterdagavond omstreeks 7 uur raakte In Haarlemmermeer op den nieuwen Rijksweg nabij den Schipholweg de chauffeur van een personenauto de macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat de auto over den kop sloeg. De bestuurder, de heer R. uit Rotterdam, werd ernstig gewond, hij moest per auto naar een ziekenhuis in Amsterdam worden overgebracht, waar o.m. een arnxfractuur ge constateerd werd. Zijn toestand is naar om standigheden bevredigend. Ernstige aanrijding op den nieuwen Rijksweg. 21-jarig meisje zwaar gewond. Op den nieuwen Rijksweg in Haarlem mermeer op het kruispunt aan den Vijfhuizer- weg werd Zaterdagavand omstreeks 7 uur een wielrijdster, de 21-jarige C. G„ kantoor bediende. wonende te Amsterdam, aangere den door een personenauto, bestuui-d door den heer M. uit deze gemeente. De schok was zoo hevig dat hel meisje tegen den grond sloeg en bewusteloos bleef liggen. Ernstig aan het hoofd gewond en hevig bloedend werd ze opgenomen en op advies van Dr. B. met de ziekenauto van den ge meentelijken geneeskundigen dienst overge bracht naar het Luthersche Diaconessen- huis in Amsterdam, alwaar o.m. schedel fractuur geconstateerd werd. Haar toestand is hoogst ernstig. De politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen en heeft de auto, waar van eenige ruiten gebroken waren, in be slag genomen. HEEMSTEDE De Openbare School aan den Crayenestersingel. Vrijdag 26 Augustus opening. De openbare school aan den Crayenester singel zal Vrijdag 26 Augustus a.s. des na middags om 3 uur officieel geopend worden. Na de opening zal er gelegenheid bestaan om de school te bezichtigen. SPAARNDAM „CRESCENDO" HEEFT DE FEESTWEEK GEOPEND. Zaterdagmiddag opende „Crescendo" haar feestweek met een receptie in café v. d. Putte. Ongeveer 70 genoodigden namen aan deze receptie deel. Vele gelukwenschen, zoo wel schriftelijk, als mondeling vielen de jubileerende vereeniging ten deel. 's Avonds opende „Crescendo" zelf de feest week met de „Crescendo'-Marsch van F. A. Dekker. Zoaidagmiddag en -avond verzorgden de genoodigde vereenigingen het programma. Beide dagen was de publieke belangtelling groot. Ieder was verrukt over de prachtige versiering en ook de illuminatie was af. Voor de muziektent was een 20 tal bloemstukken opgesteld, die de Jubileerende vereeniging waren aangeboden. Deze beide eerste dagen mogen als geslaagd worden beschouwd. Het programma van Dinsdag. Hieronder volgt het programma van het concert van Dinsdag 23 Augxxstus, des avonds van 8 tot 10 uur te geven door de Chr. Mu- ziekvereeniging „Arti et Regelione, directeur de heer F. A. Dekker. 1. The Great Little Army, marsch, J. Alford. 2. Die beiden Blinden. Ouverture v. Mehul. 3. Coppelia Ballet, Delibes. 4.Glimwormen, Paul Lincke. PAUZE. 5. Grande Marsch Heroique, v. Renaud. 6. Fantasie Ballet, v. Montagne. 7. Die Mühle inx Schwarzwald v. Eilenberg 8. Petersburg Sledevaart, v. Eilenberg. IJMUIDEN EEN VERLIES VOOR STORM- VOGELS. Konden we de vorige week mededeelen dat VjS.V. weer de beschikkhxg had gekregen over een harer steunpilaren, thans moeten we melding maken van het feit, dat Storm- vogels juist een harer beste spelers zal moe ten missen: Karei Haak, de krachtige rechts back der Vogels, heeft den wensch te kennen gegeven dit seizoen niet meer te worden opgesteld. Een ieder, die geen vreemdeling in de voet balwereld Is. zal begrijpen, dat dit een groot verlies voor de IJnxuider club beteekent.. Ook voor Zwaluwen- en K.N.V.B.-proef- elftallen alsmede voor het H.V.B.-elftal heeft hij tal van goede wedstrijden gespeeld. 't Zal aanvankelijk vreemd zijn den stoeren Haak niet meer op de rechtsbackplaats, welke hij zooveel jaren met succes bezet heeft, te zien. We zijn er echter van overtuigd, dat in het Stormvogelkamp zijn naam nog dik wijls genoemd zal worden. Het auto-ongeval van (Ir. Bekker. Nog goed afgeloopen. Omtrent het auto-ongeval, dat dr. Bekker en zijn gezin is overkomen, vernemen wij nader, dat de auto, toen de familie op de uitreis was, in Dultschland door een vrachtauto werd aangereden. De auto kantelde en alle inzittenden werden er uit geslingerd, maar het liep bijzonder goed af, daar niemand letsel van beteekenis had bekomen. De auto was echter ernstig be schadigd. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Delft IJM. 17. Vangst: 1650 manden haring. 50 manden braadschelvisch. 10 manden schel visch, 15 manden gul en koolvisch. totaal 1725 manden .benevens 15 stuks stijve kabeljauw. Flaminga IJM. 25. Vangst: 1150 manden haring. BESOMMINGEN. Manden. Trawlers: 380 Eveline IJM 115 f 2670 465 Prinses Beatrix IJM 117 f 3120 450 Uiver IJM 384 f 2550 300 Maria IJM 95 f 2200 300 Knikker IJM 4f 2020 340 Limburgia IJM 54 f 2390 1600 Schoorl IJM 39 f 3540 600 Maria S. Ommerlng IJM 7 f 3770 1800 Haarlem IJM 9 f 6330 35 KW 103 f 1170 Kotter: F. N. 210 f75. Motorloggers: RO 9 f 880; KW 155 f 520; KW 59 f480; KW 52 f 230; KW 166 f400; KW 178 f460: KW 132 f370: KW 27 f155; KW 114 f320: KW 28 f300; IJM 204 f310. Logeers: KW 400; KW 60 240; KW 108 340- KW 154 230: KW 104 1 420; KW 46 390: KW 105 f 290; KW 35 380. IJMUIDEN 22 Augustus 1938. Tarbot 100—80 cent per K G. Tong 180—135 cent per K G. Heilbot 12590 cent per K.G. Griet f31—f 13 per 50 K.G. Zetschol f 27—f 19 per 50 K.G. Kleinschol f21—f8 per 50 K.G. Schar f 11.50—f 18 per 50 K.G. Poontjes f5—f3.10 per 50 K.G. Groote schelvisch f 21f 17.50 per 50 K.G. Middel schelvisch f 18—f 13 per 50 K G. Kleinmiddel schelvisch f 13—f 7.50 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 7,50—f 6 per 50 K.G. Groote gul f 14.50—f 9 per 50 K.G. Kleine gul f 6,50f 1,10 per 50 K.G. Wijting f5,50—f 1,70 per 50 K.G. Makreel f 10,50f 8 per 50 K.G. Versche haring f 5.30—f 2.60 per K.G. Kabeljauw f 58—f 22 per 125 K.G. Vleet f 1,45— f0.45 per stuk Leng fl.40f 0.40 per stuk VERTROKKEN TRAWLERS. Heden vertrokken de Betje RO 16, Condor IJM 72, Amsterdam IJM 58.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7