Haarl ms Dagblad WANDGEDIERTE Het Lot van Schuschnigg. Nieuw plan van Haarlem's Bloei. De weg naar het hart van den vreemdeling. De financiën van Heemstede. Een pers-excursie te Haarlem. ZANDVOORT-BAD Kunstijsbaan te Haarlem komt er Ochtendbeurs Amsterdam 56e Jaargang No. 16923 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, L4825. Soendaplein 12230. Een Duitsch regeeiingsdecreet Is versche nen, dat het mogelijk maakt de gewezen leden van de Oosteprijksche Bonds- en Landsregeeringen voor het Hooggerechtshof te Weenen te dagvaarden. Volgens een Havas- bericht zou de oud-bondspresident Miklas, die trouwens in volle vrijheid verkeert, niet ver volgd worden omdat zijn zoons de nationaal- socialistische beweging hebben gesteund al voor deze aan de macht kwam. Maar de oud bondskanselier dr. Kurt Schuschnigg, de oud-burgemeester van Weenen dr. Schmitz, de oud-minister Bahr Baren fels en vele anderen zouden voor den rechter gesleept worden. Schuschnigg zit nog steeds gevangen. Er zijn al herhaaldelijk berichten versche nen over een komend proces tegen Schusch nigg en zijn vroegere mede-regeerders. De verschijning van het bovenbedoelde decreet schijnt de juistheid van die aankondigingen nu te bevestigen. Een dergelijk proces zal ontzetting en af keer in de wereld wekken. Opnieuw vraagt men zich met verbazing waarom de Duitsche re geering, die toch herhaaldelijk pogingen tot toenadering tot bepaalde andere landen heeft gedaan, dingen doet waarvan zij voorzien kan, dat de uitwerking op de openbare meening in die landen funest voor haar moet zijn. Het is pas een paar dagen geleden dat de Duitsche minister Punk, zich verontwaardigend over de jongste redevoeringen van Roosevelt en Cor- dell Hull, in antwoord op de toenaderings pogingen die dr. Brinkmann in het belang van den Duitsch-Amerikaanschen handel onder nomen had, erkende dat Duitschland geen ge ïsoleerd bestaan in de wereld kan leiden. Voortdurend blijkt trouwens dat men op alle mogelijke wijzen de export wil bevorderen, hetgeen volkomen begrijpelijk is. Maar ziet men dan te Berlijn niet in dat men de openbare meening in machtige landen als de Vereenigde Staten en het Britsche Wereldrijk niet tegen zich in het harnas moet jagen als men zaken met die landen wil doen? Dit geldt in hoogen mate voor de Jodenver volgingen, pas weer voortgezet in het ont nemen van de bevoegdheid tot het uitoefe nen van praktijk aan de enkele duizenden Joodsche medici die dat nog konden doen. Het zou eveneens in hoogen mate gelden voor een vervolging van de ex-regeeringsleden van Oostenrijk. De kern van de zaak is deze: Ieder mensch met normaal rechtsgevoel huldigt de overtui ging, dat men niet strafbaar kan zijn wegens eenige handeling onder een vorig régime be dreven, als die handeling volgens de wetten van dat régime toelaatbaar was. Dit geldt niet alleen voor oud-ministers maar voor iederen vorm van wetgeving. Als morgen in Neder land een nieuwe wet wordt ingevoerd kan eerst sprake zijn van overtreding daarvan nadat die wet officiéél is afgekondigd en in werking getreden. Als iemand den vorigen dag iets gedaan heeft dat door de nieuwe wet straf baar wordt gesteld kan men hem deswege niet vervolgen. Want toen was er nog geen wet en kon er dus ook geen overtreding zijn. Dat is logisch en eenvoudig. Nu zou men kunnen veronderstellen dat de Duitsche regeering Schuschnigg c.s. dingen wil ten laste leggen waarin zij in strijd met de oude landswetten zouden hebben gehandeld. Dit schijnt op zichzelf vreemd omdat het oude régime alleen dat had kunnen doen. De oude landswetten van Oostenrijk bestaan niet meer want Oostenrijks bestaan als souvereine staat is ten einde. Maar bovendien is men de nagedachtenis vaar Dollfuss' moordenaars, Planetta c.s., gaan verheerlijken en schijnt van zins Schuschnigg en anderen te gaan vervolgen wegens „justi- tieelen moord" omdat hij deze lieden heeft laten terechtstellen. Ieder herinnert zich hoe de gewonde Dollfuss, wien men geestelijken bijstand en zelfs een glas water weigerde, in urenlangen doodstrijd is bezweken. Had Schuschnigg deze misdaad ongestraft moeten j laten in de gedachte: „Er zou wel eens een ander regime kunnen komen dat de moorde naars zou huldigen en mij strafbaar stellen"? Wat zou Schuschnigg wel voor een kerel geweest zijn als hij zoo gehandeld had? Een dienaar van het recht? Zeer zeker niet. Een lafaard? Zeer zeker wel. Maar aan moed heeft het dezen man nooit ontbroken. Hij heeft een onmogelijk-moeilijke taak tot het laatste toe met inzet van zijn heele persoonlijkheid, telkens in levensgevaar verkeerend, in het be lang van het Oostenrijksche volk, zooals hij dat zag, tot het laatste oogenblik volbracht. En hij diende de Oostenrijksche onafhankelijk heid, waaraan hij zijn eed van trouw had gezworen. Is dat soms strafbaar? Een proces tusschen Schuschnigg en zijn vroegere medewerkers zal het rechtsgevoel in andere landen diep schokken. En welk Duitsch belang wordt er toch mee gediend? Men heeft het kleine Oostenrijk toch volkomen in zijn madht en behoeft de bevolking daarvan met zoo'n proces toch geen extra-schrik aan te jagen? Als die bevolking zich wou verzetten zou zij in een oogenblik getemd zijn! Misschien komt er tenslotte toch geen pro ces. Zoolang het niet begonnen is blijft die kans bestaan. Maar nu dat decreet verschenen is, slinkt zij wel tot een minimum. R. P. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. Vt PEEREBOOM EN KOBEK1 PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 23 Augustus 1938 Abonnementen per vreek f0.25 p maand f 1.10. per 3 maanden t 3-25 Irunco pear poel f3.55. loase uummere 6 o>ni per ex. Advertentiën1-5 regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel Kegelabnnnementetarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elk» regel meer f 0.15. Groentje» tie rubriek Fototentoonstelling en -wedstrijd? Naar wij vernemen overweegt Haarlem's Bloei ae mogelijkheid van het houden van een fototentoonstelling, betrekking hebbende op Haarlem en omgeving (historische, kunst- en genrefoto's) met daaraan verbonden een fotowedstrijd. Kan een volledige, oplossing voor het fi nancieel welslagen worden gevonden, (maar hiervoor bestaat thans nog geen zekerheid) dan ligt het in de bedoeling de tentoonstelling in het voorjaar van 1939 te houden, in samen werking met de hier bestaande vereenigingen op fotografisch gebied. Noodlanding te Schellingwoude. Lestoestel zwaar beschadigd, bestuurder bleef ongedeerd. Vanochtend omstreeks kwart voor negen moest nabij de Oranjesluizen te Schellingwoude het lesvliegtuig L 1, bestuurd door den matroos-leerling vlieger Wassenberg, een noodlanding maken, waartoe hem een motorsto ring dwong. De bestuurder kwam er zonder let sel af. Het toestel werd ernstig be schadigd. Bij het oefenen in de nabijheid van het marine-vliegkamp Schellingwoude vond dit ongeval, dat nog betrekkelijk zeer goed is af- geloopen, plaats. Het toestel, een van het Fokker C. 7 W.-type, dat bij onze marine ge bruikt wordt als lesvliegtuig, vloog reeds eeni- gen tijd boven Schellingwoude. Bij een po ging om op liet Bui'ten-IJ te landen vóór het kamp, bemerkte de leerling-vlieger, dat zijn toestel te ver voorbij het vliegkamp en te dicht bij de Oranjesluizen op het water zou komen. Hij gaf gas, om andermaal op te stij gen, doch de motor begon slecht te loopen en weigerde tenslotte. Wassenberg deed moeite zijn toestel zoo goed mogelijk neer te zetten op den IJdijk, de scheiding tusschen Binnen- en Bmiten-IJ, doch hij slaagde hierin slechts ge deeltelijk. Wel raakte het toestel den dijk en haalde in zijn vaart een lantaarnpaal omver, doch door de vrij groote snelheid schoot het tenslotte over den dijk en de bestuurder kon niet verhinderen, dat de L 1 terecht kwam in een houten opslagplaats, behoorende bij het stoomgemaal van de Oranjesluizen. Wassenberg kon ongedeerd uit het toestel komen. Vlak nabij de plaats, waar het vliegtuig zijn gedwongen landing maakte, waren enkele ar beiders aan het werk. Zij konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Het 'toestel is zwaar beschadigd. Het kwam met den kop in de opslagplaats terecht, waar door het voorstel geheel werd vernield, even als de rechtervleugel. Gaat door de maag. Een stem uit Amerika over de Haarlemsche restaurantkeuken. In het Mei-nummer van het voor aanstaande Amerikaansche tijdschrift „Town Country" komt een waar- deerend artikel voor van Harold S. Kahm, die daarin enkele onzer natio nale gerechten en dranken, zooals hij die hier en daar mocht savoureeren, prijst. Gelukkig, dat een diner in Haarlem een zoodanigen indruk op den schrijver heeft gemaakt, dat hij hiermede de rij van zijn culinaire be levenissen opent. Hoe zulk een bericht werkt, moge blijken uit het feit, dat een paar maanden geleden eenige Amerikanen een Haarlemsch établissement binnenstapten met „Town Country" onder den arm en daarin aanwezen, wat ze wilden eten. De gerechten stonden met de Holland- sche namen aangegeven met den deskundigen culinairen raad, hoe men „erwtensoep", „bief stuk met aardappel" en „flensjes" moet eten. Dit toont de propagandistische waarde, die het voor een stad heeft, als deze de reputatie geniet, dat men er voortreffelijk kan eten. Dat is weer een van die dingen, waarin ook de steden van kleineren omvang de grootere met succes naar de kroon kunnen steken. Haarlem moet deze kans niet voorbij laten gaan. Vrijwel onder den rook van Haarlem immers wordt het fijnste zeebanket aange voerd, terwijl slechts op korten afstand het nationaal centrum van de aardbeiencultuur is. gelegen. Haarlem is met zijn „Haarlemmer Halle tjes" alléén te schraal vertegenwoordigd op de lijst der vaderlandsche snoeperijen en schotels. Als het restaurant-bedrijf zou willen mede werken aan de bekendmaking van Haarlem sche „specialiteiten", dan zou „Haarlem's Bloei" zeker bereid zijn de propaganda daar van te steunen. Haarlem krijgt heel wac buitenlandsche bezoekers, die, voor zooverre ze slechts een ge deelte van den dag vertoeven, zeker door een bijzonder goede lunch of diner moeten kunnen worden bewogen nog een paar uurtjes aan hun verblijf toe te voegen. Kleinigheden geven vaak den doorslag bij een besluit als men op reis is. Haarlem als congresstad zou er mede gebaat zijn als meer algemeen bekend werd hoe voortreffelijk de hotel- en restaurantkeuken er is. Ook de weg naar het hart van den vreemde ling gaat door de maag! In vijf jaar tijds is ruim een half millioen aan reserves ingeteerd. Omsteeks Augustus pleegt de eene ge meente na de andere haar rekening over het voorgaande jaar, die per 30 Juni wordt afge sloten, publiek te maken. In de laatste jaren blijkt dan in verreweg de meeste gevallen, dat de rekening een meer of minder groot nadee- lig saldo heeft. Heemstede daarentegen komt keer op keer met een batig saldo te voor schijn thans over de rekening 1937 zelfs met een batig saldo van f 134.685. Wie onbekend is met de techniek der gemeente-begrootingen moet wel den indruk krijgen, dat het Heem stede wonder-goed gaat en dat er zoo gelei delijk aan uit a! die jaarlijksche overschot ten geweldige reserves gevormd zullen zijn. De nuchtere werkelijkheid is gansch anders. Heemstede heeft in de laatste vijf jaar méér dan een half millioen van de reserves üngeteerd, en ook in het laatste jaar is er geen f 134.685 „overgehouden", maar is er opnieuw bijna twintigduizend gulden méér uitgegeven dan er ontvangen is. In de laatste vijf jaren is nl. het volgende geschied. De rekening-1933 heeft een batig saldo opgeleverd van, wij ronden de ge tallen af f 138.000. Dit saldo was echter niet te danken aan het feit, dat de ontvang sten zooveel hooger waren geweest dan de uitgaven, maar aan de omstandigheid, dat voor den dienst 1933 beschikt was over f 343.000 uit het reservefonds. In plaats van een reëel batig saldo van f 138.000 had het jaar 1933 in feite een nadeelig saldo van f 205.000. Het jaar 1934 verliep iets gunstiger. Opnieuw werd begonnen met f 150.000 van de reserves te besteden, en dank zij dit bedrag, eindigde de rekening met een batig saldo van f 144.000. In dit jaar werd derhalve geen f 144.000 „overgehouden", maar werd zesduizend gul den ingeteerd. In 1935 werd de rekening geopend met honderdduizend gulden uit het reservefonds plus de f 138.000, die het batige saldo vorm den van den dienst-1933, en die eigenlijk niets anders waren, zooals wij hierboven uiteen zetten, dan een opgeschoven deel van het re servefonds. Dank zij deze twee reserve-be dragen van tezamen f 238.000, eindigde het jaar met een batig saldo van f 134.000. Op nieuw was vijf-en-negentig' duizend gulden ingeteerd. Het jaar 1936 was nog veel ongunstiger. De dienst werd begonnen met f 50.000 uit de reserves en de f 144.000 „overschot" van 1934, die weer niet anders waren dan een opge schoven deel van het reservefonds en boven dien werd in den loop van het jaar nog eens f 54.000 overgeboekt van het „saldo" van 1935. Dank zij de aanwending van deze be dragen, die met elkaar een kwartmillioen uit maakten, eindigde de rekening met een „ba tig" saldo van f 47.000. In werkelijkheid was f 202.000 ingeteerd. Zoo kon het natuurlijk niet doorgaan.De be lastingen werden verhoogd, maar niet vol doende om evenwicht te brengen tusschen de ontvangsten en uitgaven. Voor den dienst-1937 werd beschikt over het laatste deel van hetgeen in 1935 was „over gehouden", d.w.z. over f 88.000 opgeschoven reserve en over f 65.000 uit een tweetal reser vefondsen. En alleen doordat van deze f 153.000 uit de reserves gebruik i& gemaakt, is de rekening nu geëindigd met een „batig saldo" van f 134.000. Opnieuw werd dus ten naastenbij twintigduizend gulden ingeteerd. De toestand is dus zoo, dat Heemstede de afgeloopen vijf jaar te voorschijn is gekomen met ..batige" saldi van haar jaar-rekeningen van resp. f 138.000, f 144.000, f 142.000. f 47.000 en f 134.000, maar dat desondanks in deze zelfde jaren werd ingeteerd f 204.000. f 6.000. f 95.000, f 202.000 en f 20.000, tezamen dus f 527.000. Oude wapenschilderingen ontdekt De restauratie van de schavotkamer in het Haarlemsche Stadhuis. Wij hebben reeds mededeelingen gedaan over de restauratie van de kamer van den se cretaris van het Haarlemsche Stadhuis (de oude Schavotkamer). Thans kunnen wij daaraan toevoegen, dat op de eiken betim mering aan de zijde der Groote Markt onder oude laklagen een achttal geschilderde wa pens is ontdekt van vroegere burgemeesters van Haarlem. Nu de laklagen zijn verwijderd is. hoewel hier en daar flauw, de teekening en de kleur duidelijk te onderscheiden." Het is de bedoeling, daar de geheele kamer zooveel mogelijk in ouden stijl teruggebracht wordt, ook de wapens weer te herstellen Dat is mogelijk want van deze wapens bestaan goede afbeeldingen elders in het Stadhuis. Zij zullen ongetwijfeld een passende versie ring van de mooie kamer vormen. De Minister laat Werkfondsobjecten zien. Naar wij vernemen bestaat het plan bij den Minister van Sociale Zaken in de tweede helft van September een persexcursie te or- ganiseeren naar Haarlem om aan de Neder- landsche pers de voornaamste werken te la ten zien die met financieele medewerking van het Werkfonds tot stand gekomen zijn. Het is nog niet vastgesteld welke objecten bezich tigd zullen worden. Op dit oogenblik is nog onderhanden de restauratie van de Vleesch- hal, voltooid zijn o.m. het gebouw van den Geneeskundigen Dienst aan de Nieuwe "Gracht, het archief in de Jansstraat de aula op de nieuwe begraafplaats aan den Vergier- denweg. de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne en de Brandweerkazerne aan de Ged. Oude Gracht. WOENSDAG 24 AUGUSTUS: GROOT VUURWERK voor het ZUIDERBAD. Aanvang 10 uur. REIST OP AVONDRETOURS. Adv. Ingez. Med.) De werkloosheid te Haarlem. Weer een goede week. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem met 39. Het aantal is nu 5065. Het blijft dus nog om de 5000 zweven. Er zijn nu te Haarlem 295 minder werk loozen dan in eind Augustus 1937 en 1167 minder dan in 1936. Plannen goedgekeurd Naar wij van den architect A. Eek Wzn. vernemen, heeft de gemeente Haarlem haar toestemming verleend voor den bouw van de overdekte kunst ijsbaan aan de Kleverlaan. Mexican Eagle in ongelijk gesteld. Rechtbank te Dordrecht vordert onmiddellijke opheffing van beslag. DORDRECHT, 23 Augustus. De president van de rechtbank alhier, mr. Bentvort van Valkenburg, heeft vanochtend in kort geding uitspraak gedaan in de zaak van de Propetrol en Petrolest tegen de Mexican Eagle, over de inbeslagneming van duizend ton benzine. De president was van oordeel, dat de Mexi can Eagle haar eigendomsrechten op deze benzine niet voldoende aannemelijk had ge maakt en dat in kort geding geen onderzoek kon worden ingesteld naar de door de Mexican Eagle aangevoerde schijn-onteigening. Voorts was de president van oordeel, dat de Propetrol en Petrolest met cognossementen voldoende hun voor- loopige eigendomsrechten op deze benzine hadden bewezen. Daarom vor derde de president onmiddellijke op heffing van het beslag en veroordee ling van de Mexican Eagle in de kos ten van het geding. In de tweede zaak, namelijk den eisch van de Algemeene Rotterdamsche Maatschappij voor Handel en Crediet, reederij van de beide lichters „Centrust 1" en „Centrust 3", waarin de benzine werd vervoerd, was de president van oordeel dat de eisch tot vrijgeving van de schepen, het opheffen van het beslag en het betalen van een schadever goeding door de Mexican Eagle van honderdvijftig gulden per dag, niet ontvankelijk was. De eischeres werd veroordeeld in de kosten van dit ge ding. Afwezigheid van Horthy en Imredy beïnvloedt de besprekingen te Bied. Hongaarsche gezant poogde tevergeefs instructies te ontvangen. BELGRADO. 22 Augustus. Het feit, dat rijksregent Horthy en minister-president Imredy niet in Boedapest zijn, legt den hier aanwezigen vertegenwoordigers der Kleine entente bij hun pogingen met Hongarije tot overeenstemming te raken, aanzienlijke moei lijkheden in den weg. De Hongaarsche ge zant in Belgrado. Bessenyi, die zich op het oogenblik in Bied bevindt, heeft in den loop van den dag verschillende malen gepoogd, zich met Horthy of Imredy in verbinding te stellen, doch dit is hem niet gelukt, naar men verneemt doordat de beide staatslieden zich op het oogenblik, dat de telefonische verbin ding met Kiel gegeven werd, reeds aan boord van de „Grille" bevonden. De leden van de Kleine Entente hadden Bessenyi verzocht Horthy nieuwe instructies te vragen om de onderhandelingen, waarbij het in de eerste plaats betrof de kwestie der Hongaarsche minderheid in Tsjecho-Slowa- kije. op gang te brengen. Hedenavond is over de resultaten van den dag niet. gelijk was aangekondigd, een com muniqué uitgegeven. Men meent, dat dit ver band houdt met de genoemde moeilijkheden en tevens dat een communiqué wel morgen te verwachten is. (United Press). H-t woord is aan Wijnaendts Francken: Medevreugde is een hooger bewijs van zielenadel dan medelijden. De vijfde testmatch. Hutton breekt Bradman's record. (Zie eerst pag. 8.) De Engelsche innings werd hedenmorgen voortgezet. Er heerschte bijzondere spanning want Hutton naderde steeds meer het -record van Bradman. Van 300 liep Hutton's totaal op tot 330. 331. Hij weerstond O'Reilly's bowlen meesterlijk en Bradman zette Fleetwood Smith aan. De Yorkshire batsman liet zich echter niet van de wijs brengen en met een harde vier was Bradman's record, gevestigd in 1930 te Leeds, gebroken. Hutton heeft nu het hoogste totaal ooit in testmatches tusschen Australië en Engeland gescoord. Zijn totaal bedroeg een half uur voor de lunch 336 n.o. Even later slaagde Hutton er in om ook het record van Hammond, 336 dat deze in 1933 te Oakland tegen Nieuw-Zeeland maakte, te verbeteren. Hutton's score was 340 n.o., Hard- staff 78 n.o. Engeland's totaal steeg daardoor tot 715 voor 5. Kon Olie 339 1/2. AKU 43 3/8. Beth. Steel 43^13 1/8. U.S. Steel 43 7'8— 43 9 Republic Steel 13 9/16 Anacondo 25 3/8 Wij garandeeren U ABSOLUTE VERDEI .GING onder geheimhouding en schriftelijke garan tie, volgens speciale beproefde methode. Zuiveringsonderneming „RADICAAL", GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 (Adv Ingez. Med.) ^ÜOED voorbeeld verdient gevolgd te worden. Volg het voorbeeld van de tien duizenden menschen, die elk jaar weer Groentjes aan Haarlem's Dagblad op geven. HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Gevangenen na mishandeling gestorven PHILADELPHIA, (VB.) 23 Aug. Vier gevangenen, die Vrijdag j.l. in hongerstaking zijn gegaan om te protesteeren tegen het voedsel, dat hen in de Holmesburg-gevangenis werd verstrekt, zijn dood in hun cel gevonden. De lichamen waren bont en blauw geslagen en de huid zag er uit alsof deze gekookt was. Na de autopsie deelde de lijkschouwer mede, dat de dood vermoedelijk veroorzaakt is door heet water, nadat de menschen geslagen wa ren. De gevangenbewaarder heeft verklaard dat de mannen, die leiders waren in een hon gerstaking, onder elkaar slaags waren geraakt. Er zijn thans te Haarlem 295 werkloozen minder dan in 1937 en 1167 minder dan in 1936. 1 Haarlem's Bloei heeft plannen voor een fototentoonstelling. 1 Maatregelen van B. en W. van Haarlem om het woonkarakter van verschillende stra ten en wegen te behouden. 2 De Van 't Hofstraat in Haarlem-West zal eerlang worden doorgetrokken. 5 BINNENLAND. Oude wapenschilderingen ontdekt in het Haarlemsche Stadhuis. 1 Een persconferentie naar Werkfondsobjec ten te Haarlem. 1 De Graanhandel bezoekt uit protest tegen de hoogere graanheffingen gedurende drie dagen de graanbeurzen te Rotterdam en Amsterdam niet. 3 De man, die te Nijmegen twee jongens in de Waal heeft geschopt, is thans gear resteerd. 3 Resoluties van het Internationaal Katho liek Vredescongres; middelen om de po litieke wanorde te herstellen. 3 BUITENLAND. Het Fransche kabinet is gewijzigd zonder dat de politieke samenstelling veran derd is. 4 i de New Yorksche „ondergrondsche" heeft zich een ernstige botsing tusschen twee treinen voorgedaan. 4 Bij een vliegtuigbotsing in Frankrijk kwa men zes personen om het leven. 4 In de Berlijnsche wijk Ncukölln werden tengevolge van de noodlanding van een vliegtuig zes personen gedood. 4 SPORT. Engeland scoort tegen Australië 715 voor 5; Hutton breekt Bradman's record. 1 en. 8 ARTIKELEN. R. P.: Het lot van Schuschnigg. j K. de Jong over het Veertiende zomercon- cert der H. O. V. 2 De Haarlemsche filmindustrie levert uitste kend werk met de film ,„40 jaren Ko ningin". 2 Van onzen Berlijnschcn correspondent: Tuinbouwexperts te Berlijn bijeen. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op f

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1