Graanhandel protesteert tegen hoogere heffingen. Drie dagen worden de beurzen niet bezocht. Laffe daad. DINSDAG 23 AUGUSTUS 1938 HAAREEM'S D A G B IIA D 3 Praehistorische werkplaatsen op Java. Bijlen van verkiezelde kalk. Groote schade zou zijn geleden. UIT protest tegen de regeerings- maatregelen inzake verhoo ging van de monopolieheffing op granen, hebben de graanhandela ren te Rotterdam en Amsterdam 3Iaandag besloten de graanbeurzen gedurende drie dagen niet te be zoeken. Dat de graanhandelaren tot dit besluit zijn gekomen, is een gevolg van het feit, dat de regeering naar hun oordeel zich niet aan haar toezegging houdt. De regeering heeft n.l. be toogd, dat ook naar haar opvatting de crisis- steunverleening andere groepen dei- bevolking niet meer dan onvermijdelijk is mag schaden. Groote teleurstelling ontstond bij de graan handelaren, toen bleek, dat het anders liep. Tenslotte is de teleurstelling in verontwaar diging omgeslagen. De graanprijzen op de we reldmarkt zijn in den afgeloopen winter en in het voorjaar gedaald en in April van dit jaar verhoogde daarom de regeering de monopolie heffing met f 0.50 per 100 k.g. De handelaren hebben toen gewaarschuwd, dat naar hun oieening deze heffing niet meer afdoende zou helpen, vooral niet voor rogge en dat dienten gevolge de binnenlandsche roggeprijs niet evenredig zou stijgen. Men baseerde deze meening hierop, dat den laatsten tijd de rogge bouw zeer is uitgebreid, zoodat er in de be staande omstandigheden reeds een teveel aan rogge was. De handelaren waren van oordeel, dat de graanbouwer door de verdere verhoo gingen der monopolieheffing niet meer werd gebaat, en dat de veehouder werd geschaad. Na de verhooging van de monopolieheffing in April is de roggeprijs inderdaad niet even redig gestegen. Daarentegen daalde de inter nationale markt nog. Waarschuwingen. De handel waarschuwde daarom de mono polieheffing op rogge niet meer te verhoogen dan die op mais, omdat dan de mais duurder zou worden. Het eenige middel volgens de mee ning der graanhandelaren was het verbruik van rogge als veevoeder op te voeren. Daar door hoopte men te bereiken, dat het surplus aan rogge zou worden weggewerkt. Zou daar entegen de heffing op rogge wederom meer worden verhoogd dan die op mais, dan zou het roggeverbruik volgens den handel juist nog verder terugloopen. Per 1 Augustus j.l. werden de monopolie heffingen verhoogd met f 1.50 dus tot f3.— voor rogge en gerst, en met f0.50 dus tot f2.voor andere granen, waaronder mais. Op de markt bleek de roggeprijs geen f 1.50 te kunnen stijgen en de handelaren kwamen volgens hun meening in groote moeilijkheden te verkeeren. Zij, die in het buitenland rogge hadden gekocht, moesten aan de grens f3. heffing betalen en zagen geen kans zij wa ren dikwijls zelfs door contract gebonden dit op hun afnemers te verhalen. Tengevolge van de politiek der regeering hebben nu vele handelaren groote stroppen gekregen. De ver hoogde heffing van Zondag j.l. heeft nu wel het verschil in heffing tusschen rogge en mais niet grooter gemaakt, maar wel de schade van hen, die reeds zwaar waren getroffen. Daarom is thans bovenvermeld besluit ge nomen. Krachtig protest van gedupeerde zijde. Namens de door de regeeringsmaatregelen voor den graan- en zaadhandel gedupeerde handelaren is Maandag het volgende telegram aan den minister van economische zaken gezonden: „Groot aantal leden van het Comité van Graanhandelaren, Bond van Nederlandsche Graan- en Zaadimporteurs, Vereeniging van Tusschenpersonen in den Graanhandel. „Veraga"-agenten van buitenlandsche huizen, Algemeene Nederlandsche Molenaarsbond en andere organisaties uit den graanhandel in spontane vergadering te Rotterdam bijeen, nemen met verontwaardiging kennis van nieuwe verhooging monopolieheffing op graan en aanverwante artikelen. Rechten thans hooger dan ooit het geval is geweest, hoewel wereldgraanprijzen thans aanmerkelijk Man door den bliksem gedood. Maandagmiddag omstreeks twaalf uur is de 38-jarige arbeider J. Hoving werkzaam op de boerderij van mevr. de weduwe Schutter, te Achterdiep (nabij Sappemeer) door den blik sem getroffen en gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. UIT DE STAATSCOURANT. Burgemeestersbenoemingen. Bij K.B. van 19 Augustus is met ingang van 1 September 1938 benoemd tot burgemeester van de gemeente: Klimmen: M. A. H. A. Kerckhoffs. burge meester der gemeente Hulsberg. Buggenum: J. M. M. J. Vennekens. Oterïeek: J. Posch. Zeeland: P. Th. M. van Hesteren. Zweefvliegtuig op Welschap neergestort. 21-jarige leerlinge ernstig gewond. EINDHOVEN, 22 Augustus. Gisteren is op het vliegveld Welschap tijdens oefeningen met een zweefvliegtuig een ernstig ongeluk gebeurd. Een 21-jarige leerlinge, mejuffrouw J. San- aders uit Eindhoven, was met 't zweefvliegtuig „De Sprinkhaan" tot een hoogte van 20 a 25 meter gestegen. Het toestel maakte toen plot seling een duik en stortte nagenoeg lood recht naar beneden. Het toestel werd vernield. Mej. Sanders kreeg ernstige verwondingen aan hoofd, ar men en beenen en werd naar het Binnengast huis vervoerd. Aanvankelijk liet haar toestand zich niet ernstig aanzien, doch in het zieken huis geraakte zij buiten bewustzijn. Van ochtend was zij nog steeds bewusteloos. Men yreest voor haar leven. hooger dan vroeger bij lagere monopolie- rechten, constateeren dat wederom adviezen van den handel zijn terzijde gelegd, achten deze wijze van steun aan graanverbouwers, gezien geringe resultaten van verhoogingen op 4 April en 1 Augustus j.l., niet verant woord en wijzen nogmaals op belangen van handel, veehouderij en graanverwerkende- industrie, verlangen met grooten nadruk in trekking van laatste verhooging der rech ten en dringen voorts aan qp herziening regeeringsbeleid, met name op verlaging der rechten en herstel van toeslagen aan den boer. Onrust en verontwaardiging in breede kringen van den handel en daarbij betrok ken bedrijfstakken nemen steeds toe, aan gezien handel volkomen wordt ontwricht en onherstelbare verliezen worden geleden. Ter vergadering aanwezigen hebben uit protest tegen gevoerd regeeringsbeleid en ter zijdelegging adviezen handel' unaniem be sloten de graanbeurs gedurende drie dagen niet te bezoeken". Raadselachtig geval te Baarle- Nassau. Gestolen geld teruggevonden in brievenbus van postkantoor. Zooals destijds reeds werd gemeld, deed de landbouwer L. Sm. te Baarle-Nassau op 7 Juli j.l. bij de politie aldaar aangifte, dat uit zijn colbertjas een geldsbedrag van f3250. was gestolen. Sm. staat als een zonderling bekend, die altijd angst heeft voor langvingers en die des wege zijn geld altijd bij zich draagt. Op ge noemden datum had hij ergens in het bosch liggen slapen en toen hij wakker werd had hij den diefstal ontdekt. Hij kon niet zeggen of de diefstal tijdens zijn slapen gebeurd was, maar in ieder geval was het geld verdwenen. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in, dat evenwel geen resultaat opleverde. Totdat vorige week Woensdag opeens deze zaak een eigenaardige wending nam. De dienstdoende beambte van het hulp postkantoor vond namelijk bij het lichten van de brievenbus een verfrommelde enve loppe, waarop eenige woorden waren geschre ven geweest, die echter niet meer te ontcij feren bleken. De beambte hield de enve loppe tegen het licht en zag toen tot zijn verbazing, dat er bankpapier in zat. Hij waarschuwde den kantoorhouder, die op zijn beurt den burgemeester verwittigde. Deze laatste kwam op het hulppostkantoor en opende de enveloppe. En jawel: er kwamen drie bankbiljetten van duizend gulden uit de enveloppe. En het merkwaardigste was wel, dat de nummers van deze bankbiljetten overeen stemden met die van de ten nadeele van Sm. gestolene. De gemeentepolitie heeft de vondst in de brievenbus tot heden geheim gehouden, ten einde in haar onderzoek niet te worden be moeilijkt. Intusschen heeft dit hernieuwde onderzoek geenerlei resultaten opgeleverd. Twee jongens in de Waal geschopt. De politie te Nijmegen heeft na een uitgebreid onderzoek den 24-jarigen K. gearresteerd die er van verdacht wordt twee jongens, met wie hij woor den had gehad, in drift van de hooge kade in de Waal getrapt te hebben. De jongelui geraakten te water en konden slechts met groote moeite gered wor den. K. is gearresteerd op aanwijzing van een chauffeur, die van het geval getuige was geweest. Hij was kwaed geweest, omdat de jongens een ouden man hadden uitgescholden, en had hen, toen zij op de kade stonden, daar van afgeschopt. Hij verklaarde, de bedoeling gehad te hebben, den jon gens een nat pak te bezorgen K. blijft in arrest. VRACHTAUTO RIJDT GEBOUWTJE BINNEN. Groote schade aangericht JONGEN GEWOND. Op den Westzeedijk te Rotterdam reed Maandagavond een taxi in de richting Pieter de Hoochweg. Achter de auto kwam een vrachtauto bestuurd door den 23-jarigen P. V. H. De chauffeur van de vrachtauto zag pas op het laatste oogenblik. dat de taxi van richting ging veranderen en ten einde een botsing te voorkomen, week hij naar links uit. De vrachtauto had een flinke vaart en reed een haltepaal van de R.E.T. aan, die af knapte. Op hetzelfde vluchtheuveltje stond de negenjarige P. van Waal, uit de Eerste IJzerstraat met zijn autoped. De jongen werd tegen den grond geslagen, waarbij hij een hoofdwonde en een gekneusde rechterhand opliep. Bij het afrijden van het trottoir sprong een van de banden van den wagen, zoodat de chauffeur de macht over het stuur kwijt raak te en de auto plotseling van richting veran derde. De wagen is daarbij opgetornd tegen den voorgevel van het aldaar staande ge bouwtje van den volksbond tegen drank misbruik. De botsing was zoo hevig, dat de ge vel werd ingedrukt, de wagen het café inreed en alle tafels en stoeien omverwierp. Bij het buffet kwam de wagen tot staan. Toevallig be vonden er zich geen menschen in het ge bouwtje. zoodat persoonlijke ongelukken won der boven wonder achterwege zijn gebleven. Het gebouw van den volksbond is zwaar be schadigd. De auto liep merkwaardigerwijs vrijwel geen schade op. Naar Aneta-A.N.P. verneemt heeft dr. Van der Hoop, conservator van het Koninklijk Ba- taviasch Genootschap van Kunsten en We tenschappen onlangs in gezelschap van de heeren dr. Franssen en Schaap een bezoek gebracht aan „werkplaatsen" uit het Steenen tijdperk, waar 2000 a 3000 jaar geleden steenen bijlen werden vervaardigd. Deze werkplaatsen zijn gelegen op de thee-onderneming Pasir Karet nabij Buitenzorg. Zij werden het eerst bezocht door ar. Franssen, die daarover rap port uitbarcht. Materiaal, waaronder fraai geslepen en onafgewerkte bijlen iz.g. planken en fragmenten van slijpsteenen. vervaardigd van zandsteen, werden ter onderzoek naar het museum te Batavia medegenomen. De bijlen zijn vervaardigd van verkiezelde kalk, een steensoort, die zeer na verwant is aan het Europeesche vuursteen en evenals deze ontstaat in kalklagen Het merkwaardige van de werkplaatsen van Pasir Karet is, dat ter plaatse geen verkiezelde kalk voorkomt, zoodat de praehistorische menschen hun ma teriaal van deomstreeks 10 KM. verder ge legen kalkheuvels moeten hebben gehaald. Een andere mogelijkheid is, dat de verkiezelde kalk door de rivieren van elders te Pasir Karet is aangevoerd. In derdaad werden ter plaatse door den heer von Enden, employe van de onderneming Pasir Karet, fraaie knollen van verkiezelde kalk in de kali aan getroffen. Een andere eigenaardigheid van de werk plaatsen van Pasir Karet is het veelvuldig voorkomen van slijpsteenen, zoodat men moei aannemen, dat de bijlen in de werkplaatsen werden geslepen en in afgewerkten toestand verhandeld. Men heeft kunnen aantoonen, dat de bijlen van de werkplaatsen te Patjitan (Midden-Java) grootendeeis ongeslepen wei den verhandeld. Daar te Buitenzorg en omgeving zeer veel steenen bijlen en andere voorwerpen uit het steenen tijdperk worden gevonden, moet deze streek in lang vervlogen tijden reeds betrek kelijk dicht bevolkt zijn geweest. Honderste geboortedag van wijlen dr. J. G. Mezger herdacht. Bijeenkomst te Domburg. Maandag hebben te Domburg ter gelegen heid van den honderdsten geboortedag van wijlen dr. Joh. G. Mezger, feestelijkheden plaats gehad. Dr. Mezger is de grondlegger geweest van de wetenschappelijke basis der heilgymnastiek en massage. Des zomers oefende hij heermalen te Domburg praktijk uit en daardoor heeft hij deze badplaats meer in het midjdelpunt der belangstelling ge plaatst. Tevens hield het genootschap voor heilgymnastiek en massage vandaag te Dom burg zijn 131ste jaarlijksche vergadering. Bij het monument van dr. Mezger op „Het Groentje" heeft namens het genootschap ge sproken de heer W. P. Nuyten, die tevens een krans aan het monument hechtte. Vervolgens sprak de oud-burgemester van Oost-Capelle, jhr. W. Z. van Teylingen,""namens die gemeen te, daarna de burgemeester van Domburg, mr. F.. L. S. F. baron van Tuyll van Seroos- kerken, namens het gemeentebestuur, de heer P. J. Elout namens de Domburgsche Zeebadeninrichting en de voorzitter van V.V.V. te Domburg, de heer dr. B. Vaandrager. Er werden nog verschillende kransen en bloem stukken bij het monument gelegd. De oudste zoon van wijlen dr. Mezger dankte voor de belangstelling. Bakkersarbeid vóór den nationalen feestdag. Er mag vroeger worden begonnen. De minister van Sociale Zaken heeft be paald. dat ten aanzien van broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks, waarin ter viering van den nationalen feestdag op Dinsdag 6 September geen arbeid wordt verricht door hoofden of bestuurders en door bakkersgezel len. in afwijking van het bepaalde in de Ar beidswet 1919. op Maandag 5 September te 3 uur des voormiddags met den bakkersarbeid mag worden aangevangen, met dien verstande, dat, voor zoover betreft broodbakkerijen, voor welke een vergunning, als bedoeld in art. 37. eerste lid, der Arbeidswet 1919. is verleend, op Maandag 5 September te 1 uur des voormid dags, met arbeid, bestaande in het gereed maken van deeg en ovens, mag worden aan gevangen. Door bakkersgezellen mag, in afwijking van het bepaalde in art. 40. eerste lid, der Arbeids wet 1919. op Maandag 5 September, gedurende ten hoogste 10 uren arbeid worden verricht, tenzij een kennisgeving (coupon), als bedoeld in art. 35, tweede lid, onder b, dier wet. of in art. 1, onder c. van het koninklijk besluit van 21 September 1920. Staatsblad no. 745, tijdig is ingezonden aan het districtshoofd der Ar beidsinspectie, in welk geval de werktijd ten hoogste 13 uren mag bedragen. In den nacht van Dinsdag 6 op Woensdag 7 September mag, in afwijking van het bepaal de in art. 35.' tweede lid, of 36, derde lid. der Arbeidswet 1919. voor het stoken van ovens, vanaf 12 uur middernacht in een broodbakkerij door één persoon arbeid worden verricht. Drie jongens zijn op stap gegaan. Maar hun ouders zitten in ongerustheid. Zaterdagochtend vroeg hebben de 17-jarige L. A. en I. H. en H. C. beiden 18 jaar oud. de ouderlijke woning in Amsterdam verlaten en tot heden zijn zij daarin nog niet terug gekeerd. Men heeft den indruk, dat de jon gens, een meubelmaker, een diamantbewerker en een expeditieknecht, een uitstapje maken, waarschijnlijk naar België, want een van hen heeft, zooals zijn werkgever de politie heeft medegedeeld, de vorige week een toe- ristenkaart voor dit land aangevraagd. De jongelui hebben een door allen onder teekend briefje bij een hunner thuis achter gelaten, waarin zij te kennen gaven, dat zij „weg gingen", waarheen en voor hoelang, daaromtrent verkeeren de ouders, die van het geval aangifte bij de politie hebben gedaan, in groote ongerustheid. De politie heeft in tusschen de noodige stappen voor hun op sporing ondernomen. Resoluties van liet Intern. Katli. Vredes Congres. Een halve eeuw geleden Middelen de politieke wanorde te herstellen. Maandagmiddag heeft in huize Katwijk te 's-Gravenhage de slotzitting van het inter nationaal katholiek vredescongres plaats ge had. Voordat het congres in openbare zitting overging, werden in besloten vergadering cor recties aangebracht in de redactie der con clusies, welke door de verschillende commis sies waren samengesteld. De definitieve tekst dezer conclusie zal over eenigen tijd in na tionale vergaderingen opnieuw besproken worden. Politieke oorzaken der inter nationale wanorde en mid delen tot herstel. De vrede, aldus het congres, moet zijn het einddoel van de politiek. Het is noodig deze definitie opnieuw onder de volkeren te bren gen. De vrede is niet het zich handhaven van een staat en evenmin het resultaat van een in dividualistische orde, waarin de volkeren wel iswaar ongestoord zouden leven, maar ook zonder eenige samenwerking. Hij is daaren tegen de rust van een socialen staat, waarin individuen en volkeren deel hebben aan het gemeenschappelijk welzijn en daardoor een leven kunnen leiden volgens hun natuurlijke en christelijke bestemming. Welnu, gemeen schappelijk welzijn tusschen personen en vol keren is het principe van een rechtsorde, waarin de wederkeerige rechten van menschen en gemeenschap zijn gegarandeerd. De ge meenschap, -welke in vrede leeft, is deze, welke in zich heeft gegrondvest een rechtsorde, doordrongen van liefde. Een dergelijke vrede is dynamisch: evenals het gemeenschappelijk welzijn is hij het onderwerp van het streven der volkeren naar meer rechtvaardigheid en meer verdraagzaamheid. De meeste oorzaken der internationale wanorde hebben dit karakter, dat zij wel af gaan op de gevoelens en de reëele zorgen van ae menschelijke natuur, maar dat zij deze af zonderen en daarna onnatuurlijk vergrooten om op deze wijze de eenige basis te vinden voor de sociale orde en het eenige doel voor het menschelijk leven. In het vervolg van deze conclusie noemt het congres als ooi-zaken het nationalisme, gede natureerd door rassenkwesties, welk gevaar nog grooter is, wanneer de philosophie en de politiek samengaan om de natie met den staat te vereenzelvigen. Verder de greep naar de macht door een groep personen, welke ten slotte zal leiden tot totalitarisme. Deze onrechtvaardigheden, aldus het con gres, die haat zaaien, hebben tenslotte den zelfden oorsprong en wel de ontkenning van de waarde der menschelijke persoonlijkheid. De katholieke leer wijst met nadruk op de vrijheid van den mensch, die begiftigd is met onsterfelijkheid en geroepen is voor een god delijke bestemming. Deze leer weerspreekt der halve principieel de internationale wanorde. Het ideaal van den vrede breidt zich uit over alle klassen, standen en volkeren. Het is dringend noodig, dat dit ideaal een plaats krijgt in de practische opvoeding, in de jeugdbewegingen, in de pers en in alle onder deden van het leven, waaraan de Katholieken deel hebben. Resolutie aangaande de organisatie der internationale maatschappij. Het congres, overwegend, dat er een natuur lijke gemeenschap tusschen de staten be staat als resultaat van de internationale broe derschap en den socialen aanleg van den mensch, afwijzend iedere ideologie en ieder politiek systeem, dat berust op de basis van totalitair nationalisme, omdat deze de na tuurlijke afhankelijkheid der volkeren ont kent, bevestigt den voorrang van het alge meen welzijn der menschheid, waaraan alle bijzondere nationale belangen ondergeschikt zijn. Het congres erkent de verplichting voor alle staten om hun loyale medewerking te verleenen om te komen tot verwezenlijking van dit algemeen welzijn en erkent de nood zakelijkheid van sancties tegen de staten, die zouden weigeren hun rechtvaardige en sociale verplichtingen te vervullen ten opzichte van het algemeen welzijn of tegen staten, die de orde en den internatioialen vrede zouden ver storen. Resolutie aangaande de economische oorzaken der internationale wanorde en middelen tot herstel. Het congres verklaart, dat er geen vrede kan zijn zonder harmonie in de economische betrekkingen tusschen de volkeren, dat het isolement van de nationale economie een der- oorzaken van de wanorde is en van de we reldverarming. Nadat het congres de resoluties had aan genomen. werd de slotzitting gehouden. Tij dens deze zitting sprak de voorzitter van het congres, prof. J. B. Kors o.p., een rede uit waarin hij constateerde dat het congres ge durende de zittingaagen gekomen was tot zeer belangrijke besluiten aangaande het interna tionale leven. Geen verjongingskuur te Leidern En zeker niet door bevriezing. In de buitenlandsche pers is eenigen tijd geleden een bericht verschenen over een ver jongingskuur door middel van bevriezing, welke door een Nederlandschen geleerde prof. Peter de Lampl in een laboratorium der rijks universiteit te Leiden zou zijn toegepast. Dien tengevolge worden uit het buitenland voort durend aanvragen om nadere inlichtingen aan deze universiteit en aan den genoemde ge richt. Naar aanleiding hiervan zij opgemerkt, dat aan de Leidsche universiteit geen prof de Lampl verbonden is en dat daar van een ver jongingskuur als hierboven bedoeld niets be kend is. Dr. Aeg. W. Timmerman 80 jaar. Heden is de bekende classicus en Homerus vertaler dr. Aeg. W. Timmerman te Blaricum tachtig jaar geworden. Van zijn hand verscheen in 1927 een Metri sche vertaling van de Homerische hymnes. in 1931 een veel geprezen Metrische vertaling van Homerus' Ilias en in 1934 van de Odyssee. Dr. Timmerman, bij vrienden en oud-leer lingen bekend als .Tim", is een typische fi guur van den ouden stempel, hij heeft de be weging van tachtig van zeer nabij meege maakt en behoorde tot de intieme vrienden van verschillende nieuwe gidsers. van wie thans Lodewijk van Deyssel en Frank van der Goes nog de eenige overlevenden zijn. Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 23 Augustus: Op de thans te Brussel geopende alge meene bloemententoonstelling is voor een nieuwe plant in bloem de eerste prijs, verguld zilveren medaille, toegekend aan de firma E. H. Krelage en Zoon, alhier, voor Eremurus Olgae, een zeer fraaie witbloeiende plant van den vollen grond, aan Asphodelus herinnerend. Dezelfde firma verkreeg ook nog een zilveren medaille buiten mededinging voor een verzameling Montbretia, alle nieuwe soorten bevattende, en voor eenige planten Satyrium Carneum. Tarwe- en meelprijzen verhoogd. Hooge monopolieheffingen oorzaak. De commissie-Gerbrandy, bedoeld in de al gemeene verkoopsvoorwaardën voor tarwe bloem en tarwemeel c.q. roggebloem en roggemeel van de fabrikanten van deze pro ducten, is heden bijeengekomen naar aanlei ding van de afkondiging van regeeringswege van de verhooging met ingang van 21 Augustus 1938 van de monopolie-prijsver- schillen van tarwe en rogge en van de resti tutie-bedragen van tarwe- en roggeafvallen met vijftig cent per 100 k.g. Op grond van deze verhooging van monopolie-prijsverschillen en restitu tie bedragen heeft de commissie beslist, dat de prijzen van alle tarwe bloem en tarwemeel c.q. roggebloem en roggemeel, welke na 21 Augustus 1938 nog te leveren is, op grond van voorverkoopcontracten afgesloten vóór dezen datum verhoogd worden: a. voor voover betreft tarwebloem a) inclusief Zeeuwsche bloem a) met 27 cent per 100 k.g. b. voor zoover betreft tarwebloem b) inclusief Zeeuwsche bloem b) met 50 cent per 100 k.g. c. voor zoover betreft tarwemeel a) met 32 1/2 cent per 100 k.g. d. voor zoover betreft tarwemeel b) met 50 cent per 100 k.g. e. voor zoover betreft roggebloem met 50 cent per 100 k.g. f. voor zoover betreft roggemeel met 50 cent per 100 k.g. De commissie voegt hieraan toe, dat de be oordeeling van den invloed, welke op de prijzen der loopende voorverkoopcontracten voor tarwebloem b. wordt uitgeoefend, door de wij ziging van de heffing op tarwebloem b) be doeld in artikel 3 sub a van de crisistarwe- beschikking 1936 H buiten haar competentie valt. Daar haar evenwel van regeeringswege is meegedeeld, dat deze heffing met ingang van 21 Augustus 1938 verlaagd wordt van f 2.54 tot f 2.31 dus met 23 cent per 100 k.g., merkt zij, ter voorkoming van misverstand, op, clat de verhooging van den prijs van tarwe- bloem b„ nog te leveren op voor 21 Augustus 1938 afgesloten verkoop-contracten als gevolg hiervan uiteindelijk zal bedragen: 27 cent per 100 kg. De Nederlandsche maalindustrie deelt mede, dat de prijs van tarwe en rogge-afvallen welke na 21 Augustus 1938 in het binnenland nog te leveren zijn, op grond van contracten, afge sloten voor dezen datum, tengevolge van de verhooging met 50 cent per 100 k.g. van het monopolie-prijsverschil, op tarwe- en rogge afvallen, eveneens verhoogd zullen worden met vijftig cent per 100 k.g. Toezicht op vaten met inwendijien overdruk. Voorontwerp van wet aanhangig gemaakt. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van een alge- meenen maatregel van bestuur, als bedoeld in eenige artikelen der veiligheidswet 1934 (drukvatenbesluit). Onder de bepalingen van dit besluit zullen in hoofdzaak vallen: a. Flesschen voor het vervoer van allerlei gassen onder druk, b. vast opgestelde vaten, waarin lucht of andere gassen in samengepersten of in vloeibaren toestand worden bewaard, in richtingen, waarin lucht of andere gassen on der druk voor hydraulische doeleinden ver keeren, alsmede sproeitoestellen (pulverisa- teurs) c. Verwarmingsketels. d. De zoogenaamde absorptie-koeltoestellen. De te stellen regels zijn nauw verwant aan die. krachtens de stoomwet gesteld. Het ligt dan ook voor de hand met het toezicht op de naleving van dit besluit het stoomwezen te belasten. WIELRIJDERS WAREN ONVOORZICHTIG. Twee aanrijdingen het gevolg EEN ZWAAR EN EEN LICHTGEWONDE. Maandagmiddag hebben bijna op hetzelfde oogenblik omstreeks kwart over twee in het centrum van den Haag twee aanrijdingen plaats gehad. Op de Prinsengracht, ter hoogte van perceel i. botste een fietser, de 19-jarige A. J. A. van O., uit de Copernicusstraat. tegen een anderen wielrijder, die vermoedelijk verzuimd had, tij dig een teeken te geven dat hij van richting wilde veranderen. Deze laatste liep een zware hersenschudding op en wrerd door den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. De 26-jarige wielrijder R. B„ uit de Boek horststraat die in de Torenstraat, ter hoogte van perceel 136. werd aangereden door een personenauto kwam er iets beter van af. De man. die bü het passeeren van het voor hem rijdende verkeer op de linkerweghelft terecht was gekomen, kreeg een hoofdwonde en een lichte hersenschudding.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5