Nieuwe Fransche ministers benoemd Tuinbouwexperts te Berlijn bijeen. H' Dickieslaateen raad in den wind Kabinet ondergaat geen politieke wijziging Ernstige botsing in „ondergrondsche" te New-York. DINSDAG 23 AUGUSTUS 1938 Fransche Vakverbond komt voor de 40-urige werkweek op Anatole de Monzie. E Fransche minister-president Daladier heeft gisteren reeds de opvolgers van de beide af getreden ministers Frossard en Ramadier aangewezen en hun be noeming ter goedkeuring voorgelegd aan den president der republiek. De nieuwe minister van Openbare Werken is De Monzie, de portefeuille van Arbeid is aan Pomaret aangebo den. Fomaret heeft tijdens een tusschenlanding van zijn vliegtuig te Rome in een telefonisch gesprek medegedeeld, dat hij zijn benoeming aanvaardt. Hij wordt vandaag op Le Bourget verwacht. De Monzie. die zich in de provincie bevindt, zal Woensdag te Parijs arriveeren. Woensdag of Donderdag komt de kabinets raad bijeen. De ministerraad zal vandaag over een week vergaderen. In politieke kringen merkt men op dat de crisis opgelost is door een ka- netshervorming. welke geenerlei wij ziging ten gevolge heeft van de po litieke samenstelling van het kabinet, aangezien de nieuwe ministers tot de zelfde partij behooren als de afgetre den, nl de Republikeinsch Socialisti sche Unie. Premier bevestigt zijn standpunt. Daladier heeft in een verklaring bevestigd, dat inderdaad de passage zijner redevoering betreffende de veertigurenweek oorzaak is ge weest van het aftreden van Frossard en Ra madier. De premier bracht hulde aan de loyauteit van het gebaar zijner beide mede werkers, „die slechts gebruik hebben ge maakt van hun recht op een persoonlijke mee ning ten aanzien daarvan" Wat hem. Dala dier, betreft, hij handhaaft de opvatting, welke hij Zondagavond heeft uiteengezet: hij is van meening, dat het land slechts gered kan worden door normaal te werken, terwijl het het eenige land in Europa is, dat de veer tigurenweek toepast. Tenslotte herhaalde de premier dat hij niet vijandig staat tegenover het principe der veertigurenweek en dat er geen sprake van is, dat tot afschaffing zal worden overgegaan, evenmin als van eenige andere sociale wet De premier is echter van meening, dat de fabrieken normaal moeten kunnen werken om den economischen toe stand te herstellen en het hoofd te bieden aan de behoeften der nationale defensie. Vakverbond vreest gevaren. De bestuurscommissie van het Fransche Verbond van Vakvereenigingen (C.G.T.), die in den zetel der organisatie bijeen is gewéest. heeft beraadslaagd over de houding, die moet worden aangenomen ten aanzien van de re devoering van Daladier. De secretaris der C.G.T., Racamond ver klaarde na afloop: ..De bestuurscommissie heeft den indruk besproken, die teweegge bracht is door de redevoering van Daladier en heeft nota genomen van de levendige pro testen van het meerendeel der gedelegeerden. Zij verklaarde eensgezind, dat het in die re devoering ingenomen standpunt het land ge varen doet loopen. De bestuurscommissie vraagt alle organisaties der C.G.T. waakzaam te blijven zonder haar koelbloedigheid te ver liezen, met het oog op iedere actie waartoe zou kunnen worden besloten ter verdediging van de veertigurenweek en de sociale wet ten". Jacques Duclos, de vice-president van de Kamer en de secretaris-generaal van de Com munistische Kamerfractie, heeft een schrijven gericht tot der. secretaris-generaal van de zg. „délegation des Gauches". dr. Crutel, waarin hij zoo spoedig mogelijk bijeenroeping van deze delegatie vraagt., aangezien naar zijn meening „het hoofd der regeering de bedoe ling te kennen heeft gegeven in feite de veer tigurenweek af te schaffen". De Fransche pers spreekt vanochtend over weinig anders dan de wijziging van de re geering. De .„Matin" de „Journal" de „Jour", de „Ordre" en de „Petit Journal" verheugen zich over het krachtige optreden van den mi nister-president en sporen hem aan op den ingeslagen weg voort te gaan. „L'Oeuvre" is meer gereserveerd en is van meening, dat zij, die vreezen dat de uitleg, welke door de afgetreden ministers aan de rede van Daladier is gegeven juist is, gerust gesteld moeten worden. Het blad is verder van meening, dat de rede van Daladier moet wor den verstaan als een beroep, zooals men in andere tijden een beroep doet op het leger en niet als een bedreiging van de rechten, welke de arbeidersklasse heeft verworven. Blum waarschuwt Daladier. Oud-ministerpresident Léon Blum schrijft in de „Populaire": Razzia in Duitsche badinrichting Politie arresteert 99 Joden. „In een badgelegenheid aan het Stoepchen- meer te Berlijn, die. naar men had waargeno men" aldus meldt het Duitsche Nieuws Bureau. .bijzonder veelvuldig bezocht werd door a-sociale en verdachte elementen, is een razzia door de politie ten uitvoer gelegd. Daar bij werden elf vreemdelingen aangetroffen, die zich niet konden legitimeeren. 99 Duitsche Joden, die evenmin legitimatiepapieren bij zich hadden en tegen wie verdenking was gerezen, werden voorloopig in arrest gesteld Ware paniek maakte zich van de reizigers meester. Dr. Beyer bepleitte ruimer afzetgebied der Hollandsche bloembollen. Léon Blum. „Vergeefs poogt men te verbergen, dat een slag is toegebracht, welke kan leiden tot een belangrijk afwijken van de gedragslijn, welke tot nu toe zoo goed en kwaad als het ging is gevolgd sedert het begin van deze regeering. Wat den minister-president vooral heeft ge troffen is de fluctuatie van de francs in de afgeloopen week. Doch ziet hij niet, dat het Frankrijk,, dat meer doeltreffend kan optre den in de internationale crisis, het Frankrijk van het volksfront is, waar de republikein- sche geest en de sociale rechtvaardigheid, een nauw verbond vormen met de patrioti- sche plicht? Wij zullen niet pogen de moeilijkheden, welke hij zichzelf op den hals heeft gehaald, tegen Daladier uit te spelen. Het uur is hier voor te ernstig. Doch hij moet gewaar schuwd worden, als hij niet alreeds gewaar schuwd is. Hij moet niet op de socialistische partij rekenen bij een terugtrekken op den weg der sociale wetgeving, bij' n wijziging van het gedrag ten aanzien van de arbeiders klasse. Dit moet hij niet doen, of hij moet het doen zonder ons". Duitsche vloot demonstreert voor Hitier en Horthy. NOODLANDING KOST VIJF PERSONEN HET LEVEN. Vliegtuig landde op een plein te Neukölln. VLIEGERS BLEVEN ONGEDEERD. In de Berlijnsche wijk Neukölln heeft zich gisteren een ernstig ongeluk voorgedaan dat aan vijf personen het leven gekost heeft. Een vliegtuig van de luchtmacht was namelijk genood zaakt wegens motordefect een nood landing op een plein te maken. Het raakte een dak en bleef met een vleu gel in de étalage van een winkel han gen. waarna het tegen het huis viel. Winkel en vliegtuig werden vernield. Twee mannen en drie vrouwen werden doodelijk gewond, eenigen dezer slachtoffers stonden in den winkel. De beide vliegers bleven wonder boven wonder ongedeerd. GENERAAL VUILLEMTN DANKT GOERING EN MILCH. PARIJS. 21 Augustus. Bij het verlaten van het Duitsche grondgebied heeft generaal Villemin telegrammen verzonden aan Goe- ring en generaal Milch, waarbij hij zijn dank uitspreekt voor de gastvrije ontvangst. Nachtelijke oefening op de reede van Kiel. Het D.N.B. meldt uit Kiel 22 Augustus: Aan boord van het adviesjacht „Grille" heb ben Hitier en de Hongaarsche rijksregent Horthy een schouw van vrijwel de geheele Duitsche vloot bijgewoond, Meer dan 110 eenheden voeren in kiellinie langs de „Grille". De parade duurde bijna een uur. Achtereenvolgens voeren het nieuwe slag schip „Gneisenau", de gepantserde schepen, de kruisers, de artillerie- opleidings-schepen, de torpedoboot jagers en torpedobooten, mijnen vegers en andere vaartuigen voorbij. Des avonds gaf de vloot op de reede van Kiel een groote demonstratie. Onderzeeërs deden aanvallen en de zware luchtdoelartille rie van de oorlogsbodems trad in werking. Vervolgens werd een nachtoefening gehouden waarbij torpedomotorbooten aanvielen en ge schoten werd met de artillerie van de kruisers en torpedojagers. De beide staatshoofden woonden de oefe ningen bij aan boord van de „Grille". KAPITEIN KENRICK IN ENGELAND TERUG Kapitein Kenrick, die uit Duitschland is gezet, is Maandagmiddag op het vliegveld Croydon aangekomen uit Praag. Hij weigerde verklaringen af te leggen, zeggende, dat hij eerst het departement van buitenlandsche zaken moest raadplegen. Terreur in Palestina eischt nieuwe slachtoffers. O.a. twee Joodsche autobussen beschoten. JERUZALEM. 22 Aug. (Reuter-A.N-P.) Ten zuiden van Tel Aviv en bij Ness Ziona hebben onbekend gebleven personen twee Joodsche autobussen beschotena Er zijn twee Joden gedood. Drie Arabieren werden op den weg tusschen Akko en Safad vermoord aan getroffen. Zes bandieten hebben vanochtend een over val gepleegd op een bureau van de Moham- medaansche gemeente te Hebron. Bij Beisan zijn tijdens een gevecht met de politie vier bandieten neergelegd. VAN DE BEGRAFENIS VAN MR. RIDDER RAPPARD. 'S-GRAVENHAGE, 22 Augustus. Bij de begrafenis van wijlen den Nederlandschen gezant te Berlijn, mr. C. Ridder van Rap- pard, Woensdag 24 Augustus a.s., zal de Ko ningin zich doen vertegenwoordigen door Hr. Ms. kamerheer mr. R. Ridder Pauw van Wieldrecht. Totnutoe drie dooden en vijftig gewonden. NEW-YORK, 22 Augustus. Da delijk na sluitingstijd der kantoren heeft in New-York op de Lexington Avenuelijn een ernstig spoorwegonge luk plaats gehad. Op het station van de „ondergrondsche" aan de 116e straat is een trein op eeai anderen trein ingereden. Volgens de laatste berichten zijn hierbij drie personen gedood en meer dan 50 gewond, doch men vreest met reden, dat het aantal slachtoffers grooter zal blij ken te zijn. Het ongeluk geschiedde, op het oogenblik dat een trein juist vertrok en een andere daarachter juist binnenreed. Reeds had de eerste trein zich in beweging gezet toen een conducteur zich genoodzaakt zag, aan den noodrem te trekken, daar een vrouwelijke pas sagier met haar hand tusschen de deuren beklemd geraakt was. Op dit oogenblik reed de volgende trein binnen en de machinist was niet in staat tijdig de remmen in werking te stellen. Een ontzettende botsing was het ge volg. Beide treinen waren, gelijk steeds om streeks dezen tijd, geheel bezet. Verscheide ne wagens werden volkomen in elkaar ge schoven en op hetzelfde oogenblik reeds brak in de vernielde treinen een begin van brand uit. De ondergrondsche treinen worden elec- trisch voortbewogen, waartoe een derde rail tusschen de beide sporen den stroom aanvoert. De verschoven treinstellen en wrakstukken maakten onmiddellijk kortsluiting en spook achtige blauwe vlammen flitsten onder de wagons. Een oogenblik later had kortsluiting alles in duisternis gehuld, waarin slechts hier en daar het roode schijnsel van bran dende wagens en wrakhout zichtbaar was. Paniek breekt uit. De paniek, die uitbrak, was ver schrikkelijk. De kreten der zwaar gewonden mengden zich met het hulpgeroep der doodelijk verschrikte reizigers, die ongedeerd gebleven waren. Met bewonderenswardige snelheid werd hulp geboden. Alle alarmsignalen werden in wer king gesteld en dadelijk waren reddingsbri gades, brandweerlieden, politie en medici ter plaatse. De dichte duisternis, de sterke rook ontwikkeling maakten het reddingswerk uiterst moeilijk en ook de sterke constructie van het materieel legde den redders groote hinderpalen in den weg. Vele passsagiers en ook de machinist van den achtersten trein moesten met behulp van steekvlammen be vrijd worden. De machinist werd dadelijk naar het hospitaal vervoerd, doch men slaagde er niet in, zijn leven te redden. Op het station was inmiddels reeds alles gereed gemaakt voor de verzorging der wonden en zelfs verleenden eenige lijken den zwaarst gewonden den laaststen bijstand. Het reddingswerk werd geleid door burge meester Laguardia, die zeer spoedig ter plaatse was. (United Press.) Het nut van internationale uitwisseling der producten. De bloem een onmisbare factor in het cultuurleven. BERLIJN, 22 Augustus 1938. (Van onzen correspondent). ET twaalfde internationale congres voor tuinbouw is de afgeloopen week gesloten. Uit 52 vreemde staten wa ren 2500 mannen van wetenschap en praktijk naar Berlijn gekomen om er de belangen van het vak te bespreken. Hoe inte ressant de onderwerpen waren en hoe idyl lisch zij soms uit den aard der zaak behan deld werden, moge lijken uit enkele aantee- keningen, die we hebben kunnen maken. Vooraf geven we de conclusie weer van de sectie voor „Ooft en groente in voeding en geneeskunde", die uitdrukkelijk heeft vastge steld en algemeen vermeld wenscht, dat fruit en groente een geregeld bestanddeel der men- schelijke voeding moet zijn en niet als bij- of toespijs slechts tot de genotmiddelen gerekend mag worden. Ook bij school voeding moet dit als grondstelling in aanmerking worden ge nomen. Om met de belangen voor de gezond heid meer dan tót dusverre rekening te hou den is nauwe samenwerking van tuinbouw en voedingsonderzoek noodzakelijk. Mr. vernon L. S. Charley (Engeland) be sprak het nut der zuivere vruchtensappen. Fruitdranken zijn niet meer bestanddeel van een dieet-maaltijd, zij worden om hun gezon de werking door millioenen gedronken. In den loop der laatste tien jaren is het gelukt de verschillende sappen hun natuurgetrouwen vruchtsmaak te doen behouden. Prof. de Graaf sprak over specerijen en geneeskrach tige planten. Als de geneeskrachtige kruiden weer hun oude plaats willen innemen is voor al verbetering der kwaliteit noodig, want het was niet alleen de propaganda der pharma- ceutisch-chemische grootindustrie voor syn thetische middelen, die de medische wereld veroverde, het waren evenzeer de minderwaar dige. dikwijls ondeugdelijke drogerijen en de praeparaten, die er uit waren samengesteld, waardoor het gebruik der natuurlijke genees middelen hoogst ongunstig beïnvloed werd. Prof. de Graaf drong er op aan onverwijld vaste internationale overeenkomsten te tref fen, om le den zieke eerste klas-geneesmid delen ter beschikking te stellen en alleen deze af te leveren. 2e. den arts het vertrouwen in het natuur lijke geneesmiddel weer te geven of ln hem te versterken. 3e. den kweeker en den handelaar de hun toekomende winst te verzekeren en hen te on dersteunen in hun strijd tegen minderwaar dige productie en knoeierij. Een andere landgenoot, dr. Beijer uit Lisse, sprak over onze bloembollen, wier lof ook ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Wel, Snorretje, heb je met Dickie gevaren op het meer? En hoe hebhen jullie het gevonden? Dank u wel, moeder, het was erg gezellig, maar het monster. o.ehik wil zeggen Moeder Snor keek verbaasd op. Wat voor monster? Zoo bleef er niets anders over dan alles maar eerlijk te vertellen. Maar, moeder, toen we het monster zagen zijn we direct weer naar huis gekomen, niet zoo, Dickie? Ja, mevrouw, dat is zoo hoor, lachte Dickie. We hadden geen zin, om opgegeten te worden door dat beest! En zoo, kinderen, is ook dit avontuur weer goed afgeloopen. Jullie zullen wel denken, waar zit die Thijs toch? Maar verschillende kinderen hebben gevraagd, of Dickie nooit een avontuur meemaakte, nou en nu zien jullie wel, dat ook hij wel van een pretje houdt! En misschien komt in het volgend avontuur wel weer die gekke kabouter, die alles omdraait, weten jullie nog wel? Ik zal hem eens gaan opzoeken en gaan zien, wat hij op het oogenblik doet. Dan zal ik jullie een ander avontuur gaan vertellen. Tot den volgenden keer dan, hoor! Dag, en nu zoet naar jullie bedje gaanl weer hier internationaal werd gezongen. Hol landsche bloembollen zijn wereldberoemd. On telbare bollen, die jaarlijks in April en Mei den Hollandschen grond in schitterende kleu renpracht zetten, vinden in het eigen vader land geen voldoenden afzet en moeten daar om worden uitgevoerd. De uitbreiding der af zetmogelijkheden in het buitenland is daarom van het grootste belang en kan op verschillen de wijzen bevorderd worden. In de eerste plaats moeten de bestaande soorten door kruisings- en bastaardiseeringsproeven sterk vergroot worden. Dr. Beijer deed mededeelin- gen over interessante kweekproeven en wees op de resultaten van wetenschappelijk onder zoek en jarenlange practische ervaring. Het is gelukt den bloeitijd kunstmatig te verlengen. Terwijl narcissen, tulpen, hyacin ten normaal in April of Mei korten tijd bloeien, heeft men ze door bijzondere prepa- reerings- en conserveeringsmethoden ook in December tot Maart tot bloeien weten te bren gen. Internationale uitwisseling van producten. "O" ET is in dezen tijd van internationale on- jr-1Lrust en booze geruchten een verkwikking, den secretaris-generaal der Féderation Horti- cole Professionelle Internationale, M. Turbat uit Orléans te hooien spreken over de erva ringen met de uitwisseling van producten door jonge tuinbouwers van verschillende sta ten. Hoewel ons land daar. niet aan schijnt te hebben deelgenomen is toch op het congres algemeen erkend, dat deze zeer bevorderlijk is voor een volkomen vakkundige ontwikkeling van den jongen tuinbouwer en voor verbrei ding van de kennis der verschillende arbeids- methoden en technische hulpmiddelen. Ver leden jaar gingen door uitwisseling 11 Engel - schen, 25 Duitschers, 55 Denen, 45 Noren. 30 Franschen en 80 Zwitsers naar het buitenland om er zich in den tuinbouw verder te ontwik kelen. Ondanks bezwaren betrekking hebbend op de algemeene werkloosheid, wil men toch de uitwisseling sterk bevorderen, waarvoor de op richting werd gepleit van een internationale centrale in directe verbinding met de Fédé- ration Horticole, Prof. Intern. De jonge tuin bouwer zal met zijn arbeid in het buitenland zooveel moeten verdienen, dat hij er niet alleen behoorlijk van kan leven, maar ook in staat zal zijn verschillende andere tuinbouwbedrijven van het vreemde land en het land zelf te leeren kennen. De heer Jensen, tuinarchitect uit Ellison Bay (V.S.) zeide, dat parken en plantsoenen de levendige en onmiskenbare kenteekening van het cultuurleven moeten zijn. De Amerikaan, die de kracht van zijn stellingen toetste aan zijn succes met den aanleg van het in den loop der jaren tot een stuk natuur geworden park van Kentucky, zeide. dat het doel der stedelijke parken, ir het stadsgebied levendig groen, licht en lucht te brengen weliswaar dringende noodzaak is, maar dat van meer be lang is bij elke school tuinen aan te leggen, die door vorm en beplanting de schooljeugd het beeld geven van eigen land en haar ver trouwd maken met het karakter van het land schap. Groote parken en plantsoenen moeten uitgestrekte grasvelden hebben en een bloe- mentapijt der inheemsche Flora. Wanneer zulke parken door geboomte en struikgewa' omgeven worden, is een echt natuurlijk geheA verkregen. Hij waarschuwde er tegen, parken met sport- en speelplaatsen te overladen of de wegen als stadsstraten lijnrecht te laten loo pen. Er is ook op het congres gesproken over het beroep van den bloemist, den verkooper van de „kinderen Flora's" van wie Flancis Bacon zeide „zij geven de reinste menschelijke vreugde, zij verkwikken den menschelijken geest. Zonder hen zijn huizen en paleizen niets dan plompe bouwwerken." Een Engelsch congressist bracht dit citaat in verbinding met het beroep, bloemen aan de menschen te verkoopen. Van den bloemen- koopman wordt gezegd, dat hij de psychologie van zijn publiek moet leeren kennen om aan diens wenschen te kunnen voldoen. Hij moet trachten zich steeds meer in zijn vak te be kwamen, opdat de kooper in zijn schoon han delsartikel ook steeds meer en meer beha gen schept en dit als een onontbeerlijk ele ment in de versiering van zijn woning be schouwt. Men sprak over de teere natuur der bloemen, die haar slechts een geringe duur zaamheid verleent. Chemische behandeling en verschillende experimenten hebben bewezen, dat het leven der bloemen tot op zekeren graad kunstmatig kan verlengd worden. Met de ver hooging van kwaliteit en duurzaamheid moe ten evénwel de kosten zooveel mogelijk ver laagd worden. Reclame onmisbaar. A LS een onontbeerlijk en uitstekend mid- del ter vermeerdering van het verbruik moet een doelmatige reclame gebruikt worden, een reclame die het publiek belang inboezemt. Een krachtige steun voor de internationale bloemenreclame is de groote internationale organisatie voor bemiddeling bij bloemenleve- ranties „Fleurop", die uniek in de wereld is. Het bloemenverbruik is in de heele wereld gestegen en nog steeds stijgend. Menschen, die leven in ver van elkaar gelegen landen, kunnen als teeken hunner sympathie geen idealer symbool kiezen dan de bloem, die met haar gratie, haar geur en haar lichtend kleu renspel voor alle tijden de teere uitdrukking van liefde en vrede zal blijven. H. L. Zes dooden bij oefening van de Fransche luchtmacht. Twee bombardementsvliegtuigen tegen elkaar gebotst. LYON, 23 Augustus. Gisteravond 10 uur zijn twee bombardements vliegtuigen van de luchthaven Bron tijdens een nachtelijke oefening boven Vénissieux tegen elkaar gebotst en brandend omlaag gestort. De zes in zittenden zijn in de vlammen omge komen. De personen, die onmiddellijk te hulp snelden, konden slechts de verkoolde lijken bergen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6