Interparlementaire Unie vergadert in den Haag. W! De kwestie der minderheden. Dr. Colijn spreekt de openingsrede uit. nmmnmzim Mmm H.D.-V ertelliei Ook iets voor U! DINSDSG 23 AUGUSTUS 1938 HAAEEEM'S DAGBEAD Henri Pielage. Een kwart eeuw ridder Oranje Nassau-Orde. Op 31 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat een vroeger zeer bekend Haarlemseh koordirigent en muziekleeraar. de heer Henri Pielage, benoemd werd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau: „bij het behalen van den 70en prijs en als erkenning van den grooten invloed die zijn werk heeft gehad bij de be oefening van den koorzang (meer speciaal den gewijden koorzang) in Nederland". De heer Pielage. die eenige jaren buiten Haarlem vertoefd heeft maar nu weer gerui- men tijd stadgenoot is, heeft den dirigeerstaf niet voor goed neergelegd; hij is nog direc teur van het A Cappella Koor „Carmina", dat uitsluitend zingt in ziekenhuizen, sana toria, gevangenissen enz. En het is de bedoe ling van „Carmina" hem in intiemen kring te huldigen naar aanleiding van zijn zilveren ridderschap op 17 September a.s. ter gelegen heid van de officieele opening van het nieuwe Recreatiehuis der Ned. Hex-v. Gemeente te Santpoort, waarbij „Carmina" zal zingen. Henri Pielage werd 18 Januari 1866 te Haarlem geboren en is dus nu 72 jaar oud In 1875 werd hij leerling van N. H. Andries- sen en op 10-jarigen leeftijd was hij reeds als organist werkzaam. Gedurende eenige jaren studeerde hij aan een seminarie maar spoe dig ging hij zich geheel aan de muziek wijden en werd leerling van Philip Loots voor piano, orgel en harmonieleer. Snel maakte hij naam als koordirigent. Hij was achtereenvolgens directeur van Haar lem's Zanggenot (twee keer), Caecilia (dat hij oprichtte), Haarl. Gemengd Koor, Proza en Poëzie, Onder Ons (waarvan hij ook de op richter was), het Mannenkoor Philip Loots. Met al deze koren behaalde hij tal van hooge en hoogste prijzen in verschillende wedstrij den, in totaal niet minder dan 125, hetgeen een record voor Nederland is. Vooral met Caecilia, Onder Ons en Philip Loots waren zijn successen groot. Gedurende ongeveer 30 jaar was Henri Pie lage ook organist van de Kathedrale Kerk St. Bavo, waar hij de eerste 8 jaar ook koor dirigent was. Voorts schreef hij vele critieken. Voor het muziekleven te Haarlem zijn de prestaties van Henri Pielage dus van groote beteekenis geweest en het zal den 72-jarige zeker goed doen, als hij op 17 September zal bemei^ken, dat men hem nog niet vei-geten is, integendeel: hem nog steeds waardeert. De Hondententoonstelling in het Krelage-Huis. Een eere-comité gevormd. Voor de op 4 September a.s. in het Kre- lagehuis, aan de Leidschevaart, te houden Nationale Eéndaagsche Hondententoonstelling voor alle rassen, georganiseerd door de Neder- landsche Kennel Club „Cynophilia" in speciale samenwerking met hare afdeelmg voor Haar lem en omstreken en Kynologen Club „Ken- nemerland", hebben de volgende heeren zich bereid verklaard in het Comité der tentoon stelling zitting te nemen: Eere-voorzitter der tentoonstelling: dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem; Eei-e-Comité der tentoonstelling: H. van Alphen, burgemeester van Zandvoort; J. J. W. Boerrigter, directeur Nieuwe Haarlemsche Courant, Haarlem; A. C. A. baron Van Dedem, Aerdenhout; jhr. J. P. van Doorn, burge meester van Heemstede; H. Ph. Groskamp, eerelid der Kyn. Club „Kennemerland"; mr. K. J. G. baron vanHardenbroek, burgemeester van Bennebroek; mr. J. N. J. E. Heerkens Thijss, oud-lid der Eerste Kamer van de Sta ten Generaal, Haarlem; mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen; H. Lewin, lid van den Raad van Beheer op Kyn. Gebied in Nederland: Ph. A. Mees. directeur-hoofdredac teur N.V. Oprechte Haarlemsche Courant, Haarlem; jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris Kamer van Koophandel en Fabrieken, Haar lem; jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, burgemeester van Hillegom; Robert Peereboom. directeur-hoofdredacteur Haar lem's Dagblad. Heemstede; L. H. Simons, bur gemeester van Haarlemmerliede en Spaarn- woude; mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Beverwijk; jhr. E. A. Stratenus. lid van den Raad van Beheer op Kyn. gebied in Nederland, Diepenveen; E. Tenckinck, com missaris van Politie te Haarlem: A. Tuyll, lid van den Raad van Beheer op Kyn. Gebied in Nederland, 's-Gravenhage; H. Th. de Weert, lid van den Raad van Beheer op Kyn. Gebied in Nederland, Blaricum; mr. Th. A. Wesstra, gemeente-secretaris van Haarlem, Haarlem: dr. S. F. A. C. M. baron Van Wijnbergen, bur gemeester van Lisse. POSTAGENTSCHAP HAARLEM-NOORD. Het postagentschap annex telegraaf en te lefoonstation te Oud-Schoten (Rijksstraat weg 403) ten huize van J. v. d. Wiel. zal op Donderdag 25 Augustus e.k. voor het publiek gesloten zijn. EXAMENS. Staatsexamen. Geslaagd voor diploma A: J. Kuiper. Afge wezen één cand. Geslaagd voor diploma B: R. Oosterhof, N. L. C. Fonkert. Afgewezen 10 cand. Het examen wordt voortgezet met 6 can- didaten voor B. Na voortgezet examen slaag den nog voor A: G. van Eek, P. J. de Geeter. Voor B slaagden P. C. J. M. Paardekooper, M. J. Langendijk, O. Elseman en F. B. Hooghoudt. STRAATPREDIKING. Hedenavond om half negen zal er op het Teylei-plein in Haarlem (Oost) straatpredi- king worden gehouden door de Gereformeer de Evangelisatie. Spreker: de heer Schraa Het Zangkoor „Zuid-Oost" verleent mede werking. De minister-president dr. H. Colijn heeft Maandagochtend in de Ridderzaal de 34e In terparlementaire conferentie geopend. De zaal was bijna geheel gevuld: ongeveer 450 gedelegeerden uit 35 verschillende landen wa ren aanwezig. Precies 10 uur kwam de minister-president binnen, gevolgd door den minister van Buiten- landsche zaken, mr. J. A. N. Patijn en den minister van binnenlandsche zaken, den heer H. van Boeyen. Na het openingswoord van graaf Carton de Wiart. president van de Interparlemen taire Unie, sprak dr. Colijn. Deze zeide o.a.: De Interparlementaire Unie heeft met volharding voor den vrede gearbeid, en de oorlog was voor haar een bit tere teleurstelling. Na den wereldoorlog, toén zooveel nieuwe vraagstukken de aandacht van de Unie vroegen, heeft de Unie zich steeds als een bindende kracht getoond. Helaas zijn de practische resultaten nog moeilijk te vinden. Men vrage dan ook niet: wat heeft zij bereikt, maar wat heeft zij gedaan en wat doet zij nog. De wereld is in gevaar. Het stemt tot vol doening, dat zulk een groot aantal eminente mannen hier bijeen is om de oorzaken van dit gevaar te bestudeeren. Hr. Ms. regeering is zeer vereerd, dat dit werk binnen deze landsgrenzen verricht wordt en het is mij een eer uit naam van de regeering de conferentie welkom te heeten. Moge Gods zegen op uw arbeid rusten, zoo besloot dr. Colijn. Namens het Conseil van de Interparlemen taire Unie stelde de president der Unie voor tot president van deze conferentie te benoe men ir. M C. E. Bongaerts, oud-minister van Waterstaat en president van de Nederland- sche groep der Unie, aan wiens persoon en arbeid hij bijzonder vleiende woorden wijdde. Onder het applaus der gedelegeerden nam ir. Bongaerts plaats op den voorzitterszetel. Kwestie der minderheden. De heer N. N. Saveanu (Roemenië) verze- kei-de, dat zijn land gedurende het afgeloo- pen jaar alle krachten had ingespannen ter verzekering van een algemeenen vrede Spreker ging de constitutioneele ontwikke ling van Roemenië na en legde den nadruk op de gelijkheid van alle onderdanen in Roeme nië, onverschillig van welke origine zij zijn. De heer J. Illés (Hongarije) zeide, dat het vraagstuk der minderheden een staatkundige en juridische kwestie is, waarvan de oplossing aan een orgaan als de Interparlementaire Unie in vol vertrouwen kan worden overgela ten. Hij wees op de groote beteekenis van een instelling, als het permanente hof van inter nationale justitie. Spreker had het vraagstuk der minderheden gaarne op de agenda van deze coxxferentie gezien. Nu dit niet het geval is stelde spreker voor dit onderwerp op de agenda van de volgende conferentie te stel len. De voorzitter deelde mede, dat dit voorstel ter fine van advies aan den raad der inter parlementaire unie zal worden gezonden. Maandagmiddag heeft de Nederlandsche groep der Interparlementaire Unie in de groote zaal van den Haagschen Dierentuixx de gedelegeerden en hun dames aan een lunch vereenigd. Meer dan 600 personen namen aan dezen lunch deel. Tot de gasten van de Nederlandsche groep behoorden ook: de minister van Buitenland- sche Zaken. mr. J. A. N. Patijn, de minister Binnenlandsche zaken, de heer H. van Boeyen en vele leden van het corps diplomatique. Tenslotte stelde de heer Bongaerts een dx-onk in op 't welzijn van de Interparlemen taire Unie, meer in het bijzonder op de ge zondheid van haar voorzitter en gravin Carton de Wiart. Minister Patijn huldigde de unie in den persoon van haar secretaris-generaal, dr Leo pold Boissier. De minister overhandigde hem tenslotte het commandeurskruis in de orde van Oranje-Nassau. Om half drie was deze lunch geëindigd en om drie uur heropende de heer Bongaerts de 's ochtends geschorste zitting in de Ridder- Aan de orde kwam het rapport van den secre taris-generaal, dr. Leopold Boissier. over de belangrijke vraagstukken, die gedurende het afgeloopen jaar voor het forum der openbare belangstelling zijn geplaatst. De heer J. Ules (Hongarije) zeide. dat het vraagstuk der minderheden een staat kundi ge en juridische kwestie is. waarvan de oplos sing aan een orgaan als de Interparlemen taire Unie in vol vertrouwen kan worden over gelaten. Spr. had het vraagstuk der minder heden gaarne op de agenda van deze confe rentie gezien. Nu dit niet het geval is. Stelde spr. voor, dit onderwei-p op de agenda van de volgende* conferentie te plaatsen. De heer L. Clérigo Fernandez (Spanje) cri- tiseerde het feit dat Spanje niet voor een juridisch forum zijn belangen heeft kunnen verdedigen spr. dacht hierbij aan den Vol kenbond maar gedwongen is in contact te treden met een Londensch orgaan, de z.g. non-interventiecommissie. De vrede is niet al leen uit Europa verdwenen. Ook in het Verre Oosten wordt gestreden. De Spaansche dele gatie is van meening, dat de Unie niet in de zen toestand moet bei-usten. De heer K. Stodola (Tsjeoho-Slowakije) stelde vast. dat de oplossing van het vraag stuk der minderheden in Tsjecho-Slowakije beschouwd wordt als een van de belangrijke elementen van den wereldvrede. Verder merk te hij op, dat het gebied waar thans de Duitsch sprekende bevolking van Tsjecho-Slo wakije woont, nimmer deel heeft uitgemaakt van het Duitsche keizerrijk. Er is vroeger nim mer wrijving geweest tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije over dit gebied. Wanneer er thans spanning is. waar moet dan de oor zaak van deze spanning gezocht worden? Met nadruk betoogde spr.. dat het vraag stuk van de minderheden niets anders is dan een kwestie van binnenlandsch politiek be- lsnu. Het statuut der minderheden dient de eenheid en veiligheid van den staat te waar borgen en kan zooveel concessies toestaan als vereenigbaar is met die eenheid en veiligheid. Spr. hoopt, dat dank zij de waardevolle me dewerking van lord Runciman deze kwestie op vriends.-happelljke wijze zal worden gere geld. De heer M. Riaz (Egypte) besprak de on lusten in Palestina. Hij herinnerde aan de Balfour-verklaring en a o n de totstandkoming van he: mandaat in 1022 De verwachtingen van dit bestuur gekoesterd, zijn niet in ver vulling gegaan. Integendeel: twee volken in een land vereenigd bestrijden elkaar, Spr. ge looft niet, dat de Engelsche commissie, welke het land wil verdeelen in twee deelen. de juiste oplossing heeft gebracht. Dat Palestina de oplossing is voor het Jood- sche vraagstuk geloofde spreker evenmin. De heer J. W. Albarda (Nederland) zeide. dat de algemeene toestand nog verergerd is nadat de secretaris-generaal zijn rapport ge schreven had. Over al deze vraagstukken kan de Unie niet zwijgen al zal dit debat niet met een stemming besloten worden. Uit den alge meenen indruk, dien het bij de gedelegeerden achterlaat, zal zijn beteekenis moeten worden afgeleid. De heer Albarda stelde tenslotte voor de twee resoluties in stemming te brengen, welke in het rapport van den secretaris-géneraal zijn opgenomen. De eerste resolutie zegt o.a., dat de univer- seele codificatie van de bescherming der min derheden in alle landen van essentieel be lang is. De tweede resolutie brengt tot uitdrukking het recht van de volkeren over zichzelf te be schikken. Conform het reglement der Unie zal de raad der Interparlementaire Unie zich over het voorstel van den heer Albarda beraden en de beslissing van den raad zal in plenaire zitting worden medegedeeld. De heer J. Rhys Davies (Engeland) zeide met veel instemming te hebben geluisterd naar het betoog van den Egyptischen spre ker. Hij stelde evenwel vast. dat de heer Mamdouh Riaz geen concrete voorstellen heeft gedaan, ter oplossing van de Palestijn- sche moeilijkheden. Spr. hield een pleidooi voor een krachtigen Volkenbond, waarvan alle landen lid zijn ter 'verzekering van een algemeenen vrede. Om'7 uur werd de vergadering geschorst. 's Avonds heeft de regeei'ing den deelnemers een ontvangst aangeboden in het Rijksmu seum te Amsterdam. sanHEEama cn slechte «pijsvenering vtwonitca hoofdpijn, Jostclooeheid. gcinclijXhcicL i hartwater, maagpijn en*. Foster's MaagpiH^0 rijn het probate laxeermiddel en dragen rorg voor een volkomen normale ontlasting, doordat rij too nicht werken. Wjs f 0.65 (Adv. Ingez. MedJ Geslaagd tuinfeest. De volkstuindersvereeniging ..Zonder werken niets" had Zaterdag en Zondag een tuinfeest gearrangeerd in haar tuinencomp'.ex. ten Noorden van de Jan Gijzenvaart gelegen. Zaterdag trof men het niet zoo bijzonder met het weer. zoodat het clubhuis de meeste be langstellenden trok, waar men zich op een home-trainer kon warm trappen. Zondag ging het echter beter en was het bezoek heel wat grooter. Velen beproefden hun geluk bü de verschillende tenten maar vergaten toch ook niet een kijkje te nemen in het tuinencomplex. Het was een drukke dag. welke de kas der vereeniging geen slecht zal hebben gedaan. De uitbreiding van Haarlem- West. Doortrekking van de Van 't Hoffstraat. brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere p.ooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) De Van 't Hoffstraat, een met den spoor weg HaarlemLeiden parallel loopend lang stuk straat, beginnende bij de Pijlslaan. loopt dood op een stuk tuingrond. De bewoners van deze straat hebben meermalen de klacht geuit, dat zij, om de stad te kunnen bereiken, eerst naar de Pijlsiaan moeten, en een paar jaren geleden werd aan Burgemeester en Wethouders verzocht om de straat te laten doortrekken naar het De Ruyterplein, bij het zwembad. De bezwaren werden inmiddels ge deeltelijk ondervangen, doordat achter de huizen langs, aan de zijde van den spoorweg, een flink breed tegelpad werd aangelegd, waarvan druk gebruik gemaakt wordt. Ech ter is dat pad des avonds niet verlicht, het geen weer een groot bezwaar is. Maar de verbetering door het doortrekken van de straat schijnt nu in het zicht te zijn. Sedert eenigen tijd wordt er n.l. druk ge bouwd aan het andere einde van de op het De Ruyterplein aansluitende Van 't Hof straat. Er is nu nog slechts een strook tuin grond, welke de twee deelen van de lange straat scheidt. Wij vernamen, dat de straat hierover eerlang zal worden doorgetrokken, en tegelijk bebouwd zal worden, zoodat over eenigen tijd een groote verbetering voor de bewoners van het oude gedeelte dezer straat tot stand zal zijn gekomen. Het tegelpad achter de huizen langs kan en zal dan ook wel weer verdwijnen. Bekende Gezichten door F. VAN AMSTEL. e aten bij mijn vriend Kristiaan Krul, wien 't de laatste jaren naar den vleeze schijnt te gaan. Zijn vrouw moet een slordige duit ge- erfd hebben, wat me voor Kristiaan ver heugt-, want indertijd was Job, bij hem ver geleken, een welgesteld man. We zaten dus aan tafel en juist toen el even een kleine pauze in het gesprek was be gon de pendule, zoo'n eikenhouten klok, -die men „Queen Anne" noemt, te spelen en door dien mooien klank getroffen zei ik: „Je hebt daar toch maar een prachtige klok, amice". Hij knikte, maar zijn linker mondhoek ging omlaag, als herinnerde mijn opmerking hem aan iets. Inderdaad begon hij er over, toen we na het eten op zijn kamer zaten. „Je sprak zoo over die klok, hè? Die Queen Anne op de schoorsteen beneden. Ja, dat is nou alweer veertien jaar geleden dat ik dat grapje aan de hand had. Heb je wel eens geldgebrek gehad?" Ik gromde toestemmend. „Ik ook. Zal je vertellen. Der zit een tra gedie aan die klok vast. Zou je niet zeggen. Maar als dat slagwerk begint dan denk ik er nog dikwijls aan, hoe ik 't ding wel in een hoek heb willen trappen. 't Ging tegen m'n trouwen, een paar weken vqór de receptie, 'n Tijd van groote en kleine veranderingen in je leven. Je hunkert naar 't nieuws en betreurt het dat je veel dat je iief was moet laten schieten. Zoo had ik mijn kaartavondjes. Jaren lang waren we iederen Woensdag op mijn kamer met zijn vieren bij elkaar gekomen. Jan Knop en Kees Kip. dien je ook wel kent en Anton Verbruggen. Nu, die kaartavondjes, waar door de bank meer gepraat dan gekaart werd. zou ik er aan geven. Als aanstaand jong echtgenoot meende ik, dat het geen pas gaf iedere week een avond voor mezelf te reserveeren en ik vertelde het aan de vrienden, die me schijn heilig gelijk gaven. Mijn trouwen kwam ter sprake. Ook he' ;adeau, dat ik van de club zou krijgen. Arme halzen! Ik wist, dat ze er even berooid aan toe waren als ik, maar de vrienden en ken nissen wisten van ons college. Ze konden er niet af. Ik nam dus ongedwongen deel aan de discussie over hun present, opperde zelfs een plan, dat zonder reserve werd aanvaard. Kees had er over gesproken, dat ze me graag een klok hadden gegeven, zoo'n Queen Anne. hè? Maar pecunia causa Niks, jongens, troostte ik: dat komt recht. We gaan kalm naar Ebmeyer in de Haltestraat. Die ver koopt op afbetaling. Ik doe zelf ook mee. Samen uit. samen thuis. Daar koopen we een klok en betalen die met vier gulden in de week een gulden de man af. Overleggen.... delibereerenom kort te gaan, we bezochten Ebmeyer. en er werd een contract opgemaakt, dat ik als eerste teeken- de, waarna we een mooie Queen Anne uit zochten. Zestig gulden. Vijftien weken... 't was verheffend, de trots te zien, waarmee m'n drie vrienden op mijn receptie versche nen. De klok was er ook. In een andere kamer, waar ze werd bekeken en geroemd en Jan en Kees en Anton hoorden met berusting de lofspraak aan van mijn schoonvader. Je weet. dat het destijds maar heelemaal niet boterde tusschen m'n schoonvader en mij? Hij zat er zelf warm bij en beschouwde het huwelijk van zijn dochter als een halve mésalliance. Daarom stak het hem een beetje, dat mijn vrienden met zoo'n cadeau waren gekomen. Verveel ik je?" ,.Ga door", zeide ik. „Wel. dat ging in 't eerst goed.^Er werd be hoorlijk afbetaald. Maar toen er nog een gul den of twintig openstond begon het getreu zel. Kees Kip z'n zuster moest naar een sana torium, zoodat die geld noodig had en Ver bruggen ging verhuizen en had de heeie klok vergeten. Trouw kwam iedere week de kwitantie, maar even trouw werd de kwi tantieman door mijn vrouw afgepoeierd met een sigaar, een dubbeltje op ef kop koffie. De verstandhouding met mijn schoonvader verbeterde er intusschen niet op. We konden elkander nu eenmaal niet zetten en toen hij eens mijn vrouw een standje probeerde te geven en ik hem daarover onderhield, deed hij nog veel ijskouder en uit de hoogte en ging weg om voorloopig niet terug te komen. Maar wie wel terug kwam was de kwi- tantielooper, of eigenlijk een, die tot dusver nog nooit bij ons was geweest. Ik liep tegen hem op. toen ik op een kwaden dag tusschen den middag thuis kwam. Hij stond in de vesti bule met mijn vrouw te onderhandelen en Van „Zonder Werken Niets". PERSONALIA. De heer D. Wijnbeek, candldaat te Amster dam, heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Santpoort aangenomen. Voor predikant der Christ. Geref. Kerk te Nieuw Vennep is een tweetal opgemaakt waar op voorkomen P. de Smit te Utrecht en D. Henstra te Haarlem. ALVATA IN DEN STADSSCHOUWBURG. De directie van den Stadsschouwburg is er in geslaagd de groote illusionist Alvata. die het vorige jaar met buitengewoon veel succes in Carré te Amsterdam optrad, vóór zijn vertrek uit Holland te engageeren van 26 tot en met 29 Augustus. Alvata, die op zijn tournee door Holland overal veel succes gehad heeft, zal zich ook in Haarlem niet over gebrek aaix belangstelling te beklagen hebben. Zijn gezelschap bestaat uit een groot aantal assistenten en hij brengt een omvangrijk aan tal requisieten mede. Ademloos tempo, snelheid, aldoor nieuwe verrassingen, nieuwe verbazingen, dat is Alva ta, de man van de groote illusies. Bij heel mooie decoraties en een altijd wisselende pracht van tooneeldécors vertoont Alvata in een non-stop tempo de wonderen uit de sprookjes van 1001 Nacht. Italië, 15 dagen, vertrek 3 en 17 Sept., van 139.- al (per trein); Parijs, 7 dagen, vertrek 5 Sept., ƒ65,- (per auto); Ardennen, Luxemburg, 4 dagen, vertrek 5 Sept., ƒ32.50 (per auto). I REISBUREAU LINDEMAN I Ij ÖONE Barteljorisstraat 5 j l'I NDE MAM Te,e,oon 12478 19 (Adv. ingez. Med.) zoodra hij me zag had hij me bij een knoop van mijn jas. „Ik moet u", zei hij, „namens meneer Eb meyer een kwitantie van twintig gulden over handigen en als u mij niet betaalt dan heb ik hier" hij wees op een koffertje „een roode pet bij me en ik blijf een half uur voor uw huis staan". Of ik 't land had.... ga maar na! In de huiskamer hield ik krijgsraad met Mies, m'n vrouw, 't Was een slechte datum voor finan- cieele krijgsraden, namelijk 29 Augustus. Mies had nog zeventig cent en een gescheurd vierduitstuk en ik bracht het tot drie en vijf tig centen. We legden een gulden bij elkaar en toen opende ik de onderhandelingen met den rood e -pettenmanHij bleek iets voor den gulden te voelen, accepteerde de dubbeltjes en de kwartjes, kwam binnen en joeg bij zijn tweeden kop koffie den brand in mijn laatste sigaar. Toen vertrok hij om zijn baas te ver tellenwat. kon ons minder schelen. Maar we waren angstig geworden en twee dagen later werd twintig gulden van m'n salaris afgehouden en in de linnenkast in een laatje apart gelegd voor den eerstvol gende:: keer dat de kwitantie weer zou ko men. Maar't ding kwam niet meer. Vreemd genoeg. Had Ebmeyer me afgeschre ven en stond ik voortaan als wanbetaler te boek? Juist zat ik daar op een avond over te piekeren en was tot het besluit gekomen dat ik het geld in vredesnaam maar zou brengen, nu 't plotseling niet gehaald werd toen Kees Kip en Jan Knop bij me kwamen oploopen Ik had ze ir, lang niet gezien en toen heel toevallig Verbruggen ook verscheen, was het „vierde van klaveraas" zooals mijn vrouw ons noemde, compleet. We wisselden alle mogelijke nieuwtjes uit en ik wou juist over de interessante ge schiedenis van de roode pet beginnen, toen er een brief in de bus werd gegooid. Ik haalde hem er zelf uit en herkende het keurige schrift van Mies' vader. In de enveloppe zaten twee toegevouwen velletjes, 't Eene was.de betaalde kwitantie. En op het andere stonden maar een paar woorden Met hoogachting. Anders niet. Ebmeyer had de kwitantie naar mijn schoonvader gestuurd Verslagen, op van schaamte, ging ik naar bin nen. „Het doet je altijd goed", zei Kees Kip Juist, „als je weer eens bekende gezichten terugziet!" GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Schakel-armband, Politiebureau Smede straat, Zilveren schakel-armband. Teske, Wil genstraat 55. Autoped. Politiebureau. Smede straat, Zilveren armband met steen. Mens, Verglerdeweg 223. Borstel, Koelemey. Zijlweg 159, Auto-binnenband. Rutten. Assendelver- straat 25. Broekje, Wallveld, Vrouwehekstr. 58, Zwarte ceintuur, Geerlings, Leidscheplein 38zwart, Blauw leeren ceintuur. Bolle, Konin ginneweg 65, Doos inh. schaal, Politiebureau, Smedestraat, Etui met photo's, Lourens, Tes- lastraat 61. Zwarte dameshandschoenen. Fa bels, Wolstraat llrood. Groene dameshoed. Herwaarden, Schreveliusstraat 33. Groene jon gensjas, Hoogendoorxx. Hier. v. Alphenstr. 41', Blauwe regenjas. Politiebureau. Smedestraat, Halsketting. Luyckx. Regentesselaan 26. Zwarte parapluie. Drpyer, Leidschevaart 392 rood. Pakje inh. 1 pr. kousen. Kamp. Slagers poort 1, Portemonnaie met inhoud, de Haas, Koninginneweg 55, Rijwielplaatje. Klaassen, Pieter Maritzstraat 21, Rijwielplaatje, Coblens, Oost-Indiëstraat 71. damesrijwiel. Blom, Rijks straatweg 118. Rijwielplaatje. Habich, Mei doornplein 43. Sleutel (B.S.K.), Stunt. Ged. Oude Gracht lrood. Damestaschje met inhoud, v. d. Eynden. Amsterdamschevaart 320. Blauwe damestasch, Kolderie, Vondelweg 273. PROGRAMMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 24 AUGUSTUS. Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 10.20 Parijs Radio. 12.05 Radio P. T T Nord. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 Parijs Radio. 4 20 Keulen. 620 Ned. Brussel. 6.35 Fransch Brussel. 7.20 Keulen. 8.05 Deutschlandsen- der cf diversen. 8.20 Fransch Brussel. 8.30 Keulen. 9.20 Fransch Brussel. 10.20 Ned. Brussel. 10.35 Keulen. Programma óV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of gramofoonmuziek G.R.D. 10.35 Lon don Regional. 1.05 Droitwich. 1.20 London Regional. 3.15 Pauze. 3.20 Droitwich. 3.50 Lon- don Regional. 5.20 Parijs Radio. 6.20 Droitwich. 6.45 London Regional. 7 40 Droit wich. 10.25 London Degional. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Populair. 1. Graf Zeppe,lin's Weltreise, Symphonieork. 2. Mon Bel Amigo, Ch. Dauvia. 3. Don *t ever leave me. The Masqueraders. 4. Aufzug der Stadtwache, Ensemble Pierre Palla. 5. Mexican Yodel. Harry Torranl. 6. Die Klosterglocken. Odeonorgel. 7. Love everlasting, Albert Sandler. 8. Steyer Landler, Tiroler Kapel. 9. Ouverture „Leichte Cavallerie", Staatsoperaorkest van Berlijn. 10. De Neurenberger speeldoos. Ensemble Pierre Palla. 11. Dans ses bras, Ch. Dauvia. 12. Sweet Music. L. Gluskin a.h. Orchestra. 13. My Swiss Miss. Harry Torranl. 14. Der Rosenkranz, Odeonorgel. 15. Adoree. Albert Sandler. 16. Tegernseeër Landler, TirolerkapeL 8.00—12.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7