Sb IAAT/TE BERICHTEN BURGERLIJKE STAND. DINSDAG 23 AUGUSTUS 1933 H'A" AR U EM'S DAGBL'AD Onderhandelingen inet de Sudeten Duilschers tijdelijk onderbroken. Henlein de volgende week naar Duitschland. PRAAG, 23 Augustus. Deze week schijnen de onderhandelingen tusschen de Sudeten Duitsche Partij en de regeering stil gezet te worden, wat gedeeltelijk het gevolg is van de voorgenomen reizen van de partijleiders. Henlein zelf heeft gister avond officieel aangekondigd, dat hij een inspectiereis door het Sudeten Duitsche in- dustrieele gebied om Teplitz zal maken van Woensdag lot a.s. Maandag. Ook wordt ge meld, dat hij daarna naar Stuttgart zal reizen om het congres van Duitschers, die buiten Duitsche grenzen wonen, bij te wonen. Nadat Kundt heden „contact" zal hebben gehad met Hodza, zal hij morgen naar Stock holm reizen, om Henlein's partij op de confe rentie van de minderheden bij te wonen, die daar deze week zal worden gehouden. Henlein zou tevens in de conferentie, die gisteren tus schen leiders der S. D. P. plaats vond. zijn mis noegen te kennen hebben gegeven over het in het buitenland gepubliceerde bericht, dat hij verleden Zaterdag Hitler in het geheim zou hebben bezocht in verband met de ontmoe ting met Runciman. Henlein zegt, dat deze berichten hem in de buitenlandsche pers in discrediet brengen als zijnde een „marionet en gefingeerden Leider". (United Press.) Geheime zender opereert te Dantzig. Nachtelijke anti-nationaal-socialistische uitzendingen. DANTZIG, 23 Augustus (Reuter) De ge heime politie te Dantzig zoekt ingespannen naar een geheimen anti-nationaalsocialisti- schen radiozender, welke in de omgeving van Dantzig werkt. Het station werkt op een golflengte van 23 tot 2tf meter en zendt regelmatig in den nacht van Zondag op Maan dag berichten uit. Men veronderstelt, dat deze uitzendingen worden georganiseerd door communisten en dat het station of wel in Polen aan de grens van Dantzig ligt, ofwel aan boord van een schip is, dat in genoemden nacht voor de kust vaart. Het station kondigt zich aan met de woorden: „Hier vrijheidszender Dantzig". Vijf gevallen van kinder verlamming te Boskoop. Bewaarscholen en de laagste klassen der lagere scholen gesloten. BOSKOOP, 22 Augustus.Op vijf verschil lende plaatsen in deze gemeente hebben zich gevallen van kinderverlamming voorgedaan. De patiënten zijn naar ziekenhuizen overge bracht. Enkele gevallen blijken van lichten aard te zijn. De burgemeester heeft in overleg met den geneeskundigen inspecteur van de volksge zondheid bij wijze van voorzorgsmaatregel de sluiting van de bewaarscholen en de twee laagste klassen der scholen voor gewoon lager onderwijs tot en met 3 September a.s. gelast. Ook heeft- hij het verzoek gedaan tot de directie van het Noorder- en het Zuiderbad alhier om geen kinderen, beneden den leeftijd van 13 jaren tot deze inrichting toe te laten. KLEINHANDELAREN IN VISCIIBEDRIJF RICHTEN ZICH TOT DEN MINISTER. AMSTERDAM, 23 Augustus. De Neder- landsche Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Haringbedrijf heeft het volgende telegram gezonden aan den minister van Economische Zaken: ..Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Haringbedrijf deelt Uwe Excellentie mede, dat door het besluit van 10 Augustus j.l der Bel gische regeering veel visch-kleinhandelaren zijn gedupeerd. Verzoeke dringend uw be middeling in deze". BERLIJN STEMT IN MET FRANCO'S ANTWOORD. BERLIJN, 22 Aug. In politieke kringen is men het geheel met Franco's antwoord eens. Voornamelijk wordt er nadruk op ge legd, dat de voorstellen een vergaande con cessie van de zijde van het Nationalistische Spanje beteekenen en mij wijst er op, dat het toekennen van rechten van oorlogvoerende." het beste en misschien het eenige middel is om internationale conflicten te voorkomen. De ochtendbladen van heden publiceeren slechts een kort uittreksel van het antwoord van Franco zonder commentaar, met uitzondering van „der Montag". Dit blad merkt o,a. op, dat het voorstel om buitenlandsche vrijwilligers terug te trekken, zooals door het comité voor gesteld was, zeker een 50 procent zou uitslui ten. Hierbij bevinden zich de Canadeezen. Noord-Amerikanen en Australiërs, die voor Barcelona vechten. (United Press). MOOIE ZWEMPRESTATIE VAN ONZE POLITIE. Door zes leden van de Politiesportvereeni- ging Velsen werd Zaterdagmiddag j.l. voor de eerste maal deelgenomen aan den 2 K.M. zwemwedstrijd in den Amstel. Alle zes politie mannen kwamen den wedstrijd uit en wel ruim binnen de voor de politie vastgestelde tijdgrens van 1 uur. HAARLEM. 23 Augustus. Bevallen 19 Augustus: G. C. MathotHoo- gendijk, d.: 20 Augustus: J. EngelbertsMul der. z.; E. J? Maarleveld—Jordan, d.; M. A. NelissenBaumeister, z.: 21 Augustus: J. E. HulsbergenStremming, d.; 22 Augustus: W SuitgeestNieuwenhuizen. z.: M. J.Eckhard— Voetelink, z.: C. J. Wempe—de Graaf. z. Overleden 22 Augustus: M. C. Scholte— Krabbe, 75 j., Kruistochtstraat; A. A. Bakker, 40 j., Voorhelmstraat. Nederlandsche imkers bijeen. Vergadering in Enschedé. Maandag werd in Enschedé de 16de Ne derlandsche imkersdag gehouden, welke jaar lijks georganiseerd wordt door de vereeni- ging tot bevordering der bijenteelt in Neder land. De voorzitter der vereeniging, mr. L. R. J. Ridder van Rappard heette de meer dan 900 aanwezigen hartèlijK vs'kom. In zijn ope ningswoord deelde spr. verder mede. dat het ledental der vereeniging in het afgeloopen jaar van 13.000 tot 14.000 is gestegen. Vervolgens heette de heer Ridder van Rap pard den burgemeester van Enschedé, den heer J. J. G. E. Ruckert, dr. G. Minderhoud, rijksbijenteeltconsulent uit Wageningen, dr. de Boer, directeur van het Nederlandseh Ho- ningcontrole-station en dr. Fr. Becker uit Munster, welkom. Vervolgens sprak de burge meester van Enschedé een welkomstwoord tot de congressisten. Hierna hield de heer B. H. Lammerink, voorzitter van de afdeeling Enschedé, een interessante inleiding over het onderwerp „Bijenteelt in Twente, vroeger en nu". Daarna werd de bijeenkomst gesloten en vereenigden de deelnemers zich in het ge bouw Irene voor een gemeenschappelijken Twentschen koffiemaaltijd. DE ORANJECANTATE. Onlangs 'deden wij eenige mededeelingen over den band enz. van het boekwerk, waarin de tekst van de Oranjecantate is gecalligra- feerd. Ter aanvulling zij nog medegedeeld, dat dit boek gebonden is door den binder, den heer G. Kerkhoff alhier. WONINGEN TE HAARLEM. In de statistiek over het aantal onbewoon de huizen te Haarlem opgenomen in ons vo rig nummer, is een zetfout geslopen. Er zijn niet 11 onbewoonde huizen van f 156 tot f 208 huur maar 111. WAT WORDT ER VERMIST? Gisteravond kwart voor twaalf ontdekte een particuliere nachtwaker die een woning aan het Duinroosplantsoen 15 onder zijn con trole had dat een achterruit van het huis was verbroker.. Hij waarschuwde de politie die onmiddellijk een onderzoek instelde en con stateerde (dat ongenoode gasten een bezoek aan het perceel hadden gebracht. In de woning was echter alles in orde en daar de bewoners met vacantie afwezig zijn kon men nog niet vaststellen of er iets ont vreemd is. EEN NIEUW ADRESBOEK VOOR HAARLEM. Een goed adresboek is een belang voor een stad. De laatste uitgaaf van het Adresboek voor Haarlem dateert van 1936. Het was samenge steld uit betrouwbare gegevens, zoodat de uit gever de heer G. Eikelenboom te Bloemen- daal verdiende tevredenheid mocht oog sten. Jammer voor hem was, dat de uitgaaf een aanzienlijk financieel verlies opleverde. Nu binnenkort door denzelfden uitgever een nieuw Adresboek zal worden uitgegeven hoopt hi.i dit verlies hoewel de prijs van het Adresboek lager gesteld wordt te voorko men doordat het mogelijk gemaakt is tegen een geringe vergoeding meervoudig in het Adresboek te worden opgenomen, zoowel in de namen-, als in de beroepenliist. Ditzelfde systeem wordt ook bij de Telefoongids ge volgd. Voor de samenstelling van het Adresboek worden uitsluitend officieele gegevens ge bruikt van de gemeente (Burgerlijke Stand en Bevolking) en van de P.T.T. Natuurlijk zijn schriftelijke aanmerkingen van ingezetenen welkom, vooral omdat gebleken is, dat in het bevolkingsregister geen rekening gehouden wordt met veranderingen van beroep, promo ties, enz. Het' ligt in de bedoeling, dat er in het yer- volg zoo mogelijk om de 1J4 jaar een nieuw Adresboek zal uitkomen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 3.921/16. Berlijn 73.26. Parijs 4.99 1/2. Brussel 30.82 Zwitserland 41.88 New-York 1.82 25/32 12.— uur. Londen 8.92 1/8. Berlijn 73.26. Parijs 4.99 3/4. Brussel 30.84. Zwitserland 41.88. Kopenhagen 39.80. Stockholm 46. Oslo 44.83. New-York 1.82 13/16 Praag 6.32 1/3. Italië: a. vrije lire 9.671/2. b. reislire 8.60 c. lire bankpapier 7.75. MADKT R# BliltiTEN AS PURMEREND 23 Aug. 1938. Gemeentelijke Kaasbeurs. Verhandeld 18 partijen, wegende 58.000 K.G. Handel goed. Hoogste prijs f 22. Kleine Boeren: aanvoer 3, laagste prijs f 20 per 100 K.G. Volvette f 23,50 per 100 K.G. Boter aanvoer 1153, f 1,231.33 per K.G. Runderen, totaal 765 stuks. Vette koeien 310, 6472 per K.G., handel stug: Gelde koeien 220, 140210 per stuk, matig: Melkkoeien 135, 220300 per stuk, matig: Stieren 100, 50o4 per K.G. matig; Paar den 12, 100—160 per stuk, stug; Vette kal veren 105, 20—50 per K.G. matig; Nuchtere kalveren voor de slacht 304, 714 per stuk. matig; Nuchtere kalveren voor de fok 1118 per stuk. vlug: Vette varkens voor de slacht 205, 5557 per K.G., vlug; Magere varkens 42 2535 per stuk, matig: Biggen 333, 1522 p stuk, matig; Schapen 996. 1624 per stuk. matig; Bokken 42. 313 per stuk, matig: Lam meren 427, 811 per stuk, matig: Kipeieren 4.504 per 100 st.. eendeieren 2.753 per 100 stuks, oude kippen en hanen 2540 per K.G.. konijnen 30, 1.50 per stuk;eenden 65 per stuk duiven 40 per paar; jonge hanen 35^45 per stuk; Noordholl. bl. 6070 per 100 st. Coöp. Centrale Eierveiling Purnierend G.A. Afdeeling Eieren. Aanvoer 50.000 eenceieren f 2.75—3.00. klei ne eendeneieren f 1.952.40; 7.000 kippen eieren: 65-66 K.G. f 4.90—5.00 63-65 K.G f 4.85—4.90; 60-62 K.G. f 4.65—4.85; 58-59 K.G. f 4.55—4.75; 56-57 K.G. f 4.404.55; 53-55 K.G. f 4.30—4.50; 45-49 K.G. f 2 90—3.70. Hutton nog steeds not out. Engeland's score bij de lunch 758 voor 5. Hutton en Hardstaff zetten hun innings regelmatig voort en voegden steeds meer runs aan het Engelsche totaal toe, zonder dat het den Austra liërs gelukte de beide batsmen te scheiden. Hutton's score bedroeg bij de lunch 361 not out, Hardstaff heeft bijna een century. Hij bleef met 96 not out. Het Engelsche totaal bedroeg 758 voor 5 wickets. Treinbotsing in België. 26 gewonden. BRUSSEL, 23 Augustus (Belga-A.N.P.) Vanochtend omstreeks half vijf is de trein van Termonde naar Antwerpen-Zuid bij het station van Boom in botsing gekomen met een leegen materieeltrein, welke van Ant werpen-Zuid kwam. Een rijtuig werd om geworpen, 26 personen werden gekwetst, drie moesten in een ziekenhuis worden opgeno men, de overigen konden hun reis voortzet ten. Interparlementaire conferentie behandelt het grondstoffen- vraagstuk. Resolutie-Serrarens bepleit koloniale concessies voor landen zonder koloniën. 's-GRAVENHAGE. 23 Augustus. In de hedenochtend onder voorzitterschap van ir. M. C. E. Bongaerts voortgezette zitting Van de 34e interparlementaire conferentie is een aanvang gemaakt met de behandeling van het Grondstoffenvraagstuk. Dit vraagstuk is in verschillende permanen te studiecommissies der Unie behandeld en namens deze commissies heeft onze landge noot. de heer P. J. S. Serrarens lid van de Tweede Kamer, rapport uitgebracht. Aan dit rapport heeft de heer Serrarens een resolutie verbonden, welke aan de goedkeu ring van deze conferentie zal worden onder worpen. Hierin geeft de 34e conferentie van de In terparlementaire Unie als haar meening weer, dat het mogelijk is maatregelen te overwegen, die aan alle landen een daadwerkelijke deel neming aan de exploitatie van grondstoffen in koloniale gebieden vergemakkelijken on der waarborging van de belangen der inheem- sche bevolkingsgroepen. De conferentie legt den nadruk op de nood zakelijkheid, dat landen, die geen koloniën bezitten, koloniale concessies verkrijgen om hen in staat te stellen daar met eigen kapi taal en arbeidskracht te werken zonder aan tasting van de souvereiniteit van het moe derland. Voorts overweegt zij het gebruik maken van de Bank voor Internationale betalingen al thans van een dergelijk orgaan voor de ont wikkeling van kol.pniale gebieden in het bij zonder voor wat betreft financieele en com- mercieele transacties. De heer V. Kurtóvic (Joego Slavië) zeide, dat in zijn land vooral de landbouw beoefend wordt. Er is echter niet genoeg gronid voor het bevolkingssurplus. De emigratie naar overzee- sche gebieden is sinds den oorlog sterk ver minderd. Om deze reden is spreker's land zeer geïnteresseerd in dit probleem en het onder steunt de resolutie. Lord Marley (Engeland) ondersteunde de resolutie en bracht den heer Serrarens hulde voor zijn brilliant rapport. Slechts Z% van de grondstoffen in de wereld komen uit koloniale gebieden, naar spreker heeft gevonden in het rapport over de grond stoffen van den Volkenbond. Lord Marïev be grijpt dat landen, waar de industrialisatie voortgang heeft koloniale grondstoffen noodig hebben en merkte op, dat dit vraagstuk dient opgelost te worden omdat het een vraag van rechtvaardigheid is, welker oplossing invloed heeft op de ontwikkeling van den wereld vrede. De economische wereldconstructie is noodig. Zij zal ook het prestige van den Vol kenbond verhoogen appla us De heer J. Debski (Polen) bracht hulde aan den rapporteur. Hij bestreed de opvatting van den rapporteur, dat het wenschen van koloniën een prestige-kwestie is. Polen heeft sociale noo- den en daarom zou het gaarne over koloniale grondstoffen beschikken. Spreker wees op den grooten bevolkingsaanwas en op de scherpe maatregelen, waardoor emigratie zeer bemoei lijkt is. De voorzitter deelde mede, dat H.M. de Koningin de leiders van de ver schillende delegaties hedenmiddag om half zes op het Huis ten Bosch in audiëntie zal ontvangen .Ook de secre taris-generaal. dr. Boissier en de secre taris der Nederlandsche groep. mr. Kesper, zullen dan door de Koningin worden ontvangen. Ernstige verliezen der Japanners? SJANGHAI, 23 Augustus. Acht en veer tig uren van verbitterden strijd hebben den Japanners een verlies gebracht van 5000 man, afgezien van het aantal slachtoffers, dat de besmettelijke ziekten gemaakt hebben. Deze opgave verstrekt men ons althans van Ohi- neesche zijde. Wel wordt ei'kend, dat de Ja panners Zondag succes gehad hebben door de bezetting van Tsioetsjwang, zeventien mijl ten westen van Kioekiang. ook deze bezetting zou hen echter duur te staan zijn gekomen, want de Japansche voorhoeden waren in de buiten- wi'ken dier stad in den val geloopen en door landmijnen, die op het juiste oogenblik tot ontploffing gebracht waren, vernietigd. De Chineezen geven toe, dat zoowel Dzjoeit- sjang als Matoetsjen ernstig bedreigd worden door de Japanners, doch, voegt men er aan toe. de versterkingen daar behooren tot de beste, die Hankau verdedigen, en een Japan sche verovering zou dan ook niet dan ten koste van groote verliezen kunnen geschieden (United Press). Grieksclie opstandelingen veroordeeld. ATHENE, 23 Aug. (DNJ5.) De krijgsraad van Kanea heeft na een zitting van zes da- Ten vier leiders van den ionasten opstand 'er dood veroordeeld. Vier anderen werden ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf en 35 beklaagden werden veroordeeld tot gevan genisstraffen van 2 tot 20 jaar. 52 personen werden vrijgesproken. Autobus met kinderen tm twee trams bekneld. scben Ongeluk in de residentie, dat wonder boven wonder goed afliep. 's-GRAVENHAGFE, 23 Augustus. He denochtend omstreeks elf uur is op den Rijs- wijkscheweg tusschen de grens van de ge meente en de Laakburg een auto-ongeluk gebeurd, dat menschelijkerwijs gesproken een ware ramp zou zijn geworden, doch wonder boven wonder zonder slachtoffers is afgeloo pen. Op dat uur kwamen vier autobussen uit de richting Rotterdam, Den Haag binnen. Het was een kindervereeniging in Breda, die aan haar leden een prettigen dag aan het Sche- veningsche strand wilde bezorgen. Lx de vier autobussen zaten ruim 125 kin deren. Op den Rijswijkscheweg, dicht bij de Laak- brug, passeerden de vier bussen achter .elkaar de tram Den Haag—Delft. De eerste bus kon dit nog doen op het breedere gedeelte van den Rijswijkscheweg en dit ging zonder be zwaar. Toen de tweede bus de tram passeerde was deze reeds vlak bij de brug gekomen en bevond zich tusschen de vluchtheuvels, welke aan weerszijden van den weg zijn gemaakt. Hier moest de chauffeur om de tram te pas- seeren op de linkertramrails gaan rijden.. Uit de richting Den Haag naderde op dat oogen blik een wagen van lijn 10. De chauffeur van de tweede bus kun zijn wagen echter nog voor de tram uit Delft brengen en reed door. De chauffeur van de derde bus reed ach ter zijn voorganger aan, doch wat aart dezen nog nauwelijks gelukt was, nl. den wagen tus schen de Delftsche tram en lijn 10 brengen, gelukte hem niet meer. Toen de chauffeur zag, dat lijn 10 recht op hem aankwam, gaf hij vol gas in de hoop zijn bus nog net tus schen de beide tramwagens door te voeren. Helaas was dit niet meer mogelijk en binnen enkele seconden reden beide tram in tegen gestelde richting op de autobus aan. De auto bus werd volkomen ..gekraakt". Een angstig gegil van de circa 25 kinderen, die met hun leider zich in de bus bevonden, mengde zich met het gerinkel van glas, dat in duizend scherven neerviel Toen men het terrein van de botsing kon overzien, bleek dat er wonder boven wonder geen dooden waren. Wel waren verschillende kt nderen door het neervallend glas aan hals en gelaat aan handen gewond, doch dit was gelukkig van weinig beteekenis. Natuurlijk waren zij allen hevig ontdaan en buiten zich zelf van schrik en emotie. De wagen van lijn 10 was uit de rails ge vlogen en stond dwars over de straat. Tram wagen en autobus waren ernstig beschadigd. De politie had handen vol werk om het verkeer eenigszins ordelijk voortgang te doen hebben. De technische dienst van de H.T.M. heeft den wagen van lijn 10 opgevijzeld en later weer in de rails gebracht. Het tramverkeer moest geruimen tijd om gelegd worden. De autobus is door een kraan wagen van de brandweer weggesleept. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselmarkt te Amsterdam had heden morgen een kalm voorkomen. Dit verhinderde echter niet, dat het Britsche pond tamelijk gedrukt in de markt lag. Bij de opening werd een prijs vernomen van 8.92 en nadien werd hoofdzakelijk gehandeld tegen 8.92 a 8.92(4. Het Nederlandsche égalisatiefonds was blijk baar niet ongeneigd om tegen 8.92 als kooper op te treden, doch daar deze prijs ook in de open markt herhaaldelijk werd geboden, kreeg het fonds klaarblijkelijk niet de ge legenheid om materiaal op te nemen. Amerikaansche dollars waren zoo goed als onveranderd en bewogen zich rondom 1.82 13/16. Fransche francs bleven op peil en werden afgedaan tegen prijzen, loopende van 4.99 3 8 tot 5.00 1/8. met een disagio voor ter mij nfrancs van 5 cent voor een maand en 14 cent voor drie maanden. Belga's waren 30.82 a 30.86 met een disagio voor termijn- belga's van 10 cents voor een maand en 46 cents voor drie maanden. Zwitsersche francs golden 41.86 a 41.90. Duitsche marken waren 73.23 a 73.29. De Scandinavische deviezen hadden in overeenstemming met het pond sterling een eenigszins gedrukt voorkomen, al waren de koersen niet veel veranderd. De prijs van het goud vertoonde een kleine neiging tot achteruitgaan. Op de niet-officieele vroegbeurs was bijna niets te doen. Nu en dan ging een enkel stukje om in Amerikaansche fondsen, die niet veel veranderd waren. De locale aandeelen waren afgaande op de advieskoersen, meerendeels zoo goed als onveranderd. DE FEESTCONCERTEN. Programma van het concert van Woensdag 24 Augustus des avonds van 8 tot 10 uur. Ge zamenlijk concert van het Mannenkoor „Pro za en Poëzie" te Haarlem, directeur: Jan Booda en het Fanfarecorps „Crescendo" te Spaarndam, directeur: F. A. Dekker. Mannenkoor: 1. Bede Fred. Roeske 2. De Gypten Hendrik Andriessen Crescendo: 3. Cortage Ballet v. Montagne 4. Silvia Ballet v. Delibes Mannenkoor: 5. Soldatenkoor Ch. Gounod 6. An der schonen blauen Donau, Joh. Strauss Crescendo: 7. Firenga, fantasie ouverture G. Allier 8. Hollands Glorie Richard Hol uit te voeren door Proza en Poëzie met or kestbegeleiding door Crescendo. 9. Finale. Voor het begin van dit concert zal de oud burgemeester van Spaarndam, tevens oud- eere-voorzitter van het jublleerende corps een toespraak houden. Het fecsteoncert van Maandagavond. Hoewel het weer minder gunstig was dan bij de vorige avondconcerten, was ook deze avond de belangstelling groot. De zitplaatsen waren grootendeels bezet. Velen echter hadden een staanolaats genomen waar men profiteerde van de luwte der huizen. Het programma werd vlot afgewerkt en voldaan keerde men huis waarts. Het programma voor de concerten heeft eenige wijziging ondergaan. Vrijdag 26 Augustus zal van 810 uur de Gem. Arbeiders Zanevereeniging „De Stem des Volks", dir. Ant. Krelage Jr., optreden met het volgend programma: 1. Mir jam's Liebesgesang, gedicht van Grill- parzer. Muziek van Franz Schubert. So liste: Corry Bijster, sopr. Aan den vleugel C. Olthuis. 2a. Morgenrood. Dirk Troelstra-Otto W. de Nobel. b. Eens, J. OudegeestOtto W. de Nobel c. Brüder Zur Sonne. Russische volksmelodie voor gem. koor bewerkt door A. Krelage. Pauze. 3. Zigeunerliederen. Naar het Hongaarsche door Hugo Conrat Gecomp. door Joh. Brahms. Aan den vleugel C. Olthuis. STREMMING NIEUWE RIJWEG. Van heden af is het verkeer langs den Nieuwen Rijweg gestremd in verband met het plaatsen van een nieuwe brug in dit weg gedeelte, terwijl tevens het wegdek onder han den wordt genomen. Het verkeer van een naar de richting Spaarndam en Zaandam moet thans geschieden langs den Slaperdijk vla Santpoort. ZANDVOORT Een schot in den nacht. Tijdens het onweer in den vorigen nacht werd in de Spoorstraat de aandacht van twee surveilleerende agenten getrokken door een autobestuurder, die zich verdacht gedroeg. Een der agenten sommeerde hem te stoppen waarop de automobilist vol gas gaf en weg reed. Door hem langs andere straten den pas af te snijden, gelukte het den agenten even later den bestuurder tot stoppen te dwingen. De man sprong uit de auto en zette het op een loopen. Nadat een waarschuwingsschot was gelost liet hij zich evenwel arresteeren. Het bleek, dat hij de auto kort te voren op den Hoogeweg had ontvreemd. De aangehou dene is op het politiebureau in bewaring ge steld. Een agent is drie dieven te sterk. Zondagavond vertelde een inwoner van de badplaats aan een surveilleerenden agent, dat zich in de omgeving van de Oosterstraat op het open terrein langs de trambaan een mans persoon op verdachte wijze ophield bij een rijwiel. Onmiddellijk ging de agent per rij wiel op onderzoek uit. Toen hij op de aange geven plaats aankwam zag hij nog juist, dat drie personen zich met twee rijwielen via den Prinsesseweg uit de voeten trachtten te ma ken Hoewel zij reeds een vrij grooten voor- snrong op den agent hadden werden zij spoe- iie door dezen ingehaalcf Toen de agent hen sommeerde te stoppen cn mede te gaan naar het bureau van poli tie wierpen zij de fietsen neer en keerden zich alle drie tegen den agent. Deze was evenwel niet voor een kleintje vervaard. Hij wist de aanvallers van zich af te houden en hen ten slotte te dwingen den weg naar het bureau te bewandelen, waar zij voorloopig gelegenheid kregen over hun zonden na te denken. Th*t vuurwerk op a.s. Woensdag. Indien het weer het eenigszins toelaat wordt er Woensdagavond voor het Zuiderbad weder om een vuurwerk ontstoken. SPAARNDAM IJMUIDEN Gezinnen van in Duitschland varende zeevisschers gedupeerd. Toelage verlaagd van ƒ21.60 tot ƒ17.50 per week. Tot nu toe ontvingen de gezinnen van de zeevisschers. die op de Duitsche trawlers zijn zaan varen, behoudens een enkele uitzonde ring, geregeld de wekelijksche toelage uit Duitschland overgemaakt, n.l. 'n bedrag van f21,60 (30 M. a 72 ets.) Groot was de teleurstelling van de vrouwen der betrokkenen, toen ze de vorige week moesten constateeren, dat ze niet f 21.60, doch slechts f 17.50 ontvingen. De reden hiervan is niet bekend. Men gaf de schuld aan den terugslag van de Berlijn- sche beurs, maar dit lijkt niet waarschijnlijk, omdat deze niet van Invloed is geweest op den wisselkoers. Het spreekt vanzelf, dat deze tegenslag, die geheel onverwacht kwam. in de betrokken gezinnen zwaar wordt gevoeld. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden 165 Amstelstroom IJM f 1580 1160 Flamingo IJM 25f 3220 1725 Delft IJM 17f 4980 Loggers: KW 62 f 510 HARING VISSCHERIJ. IJMUIDEN. Aan den afslag werden aange voerd 2173 kantjes verschc haring. SCHEVENINGEN. Van de haringvis- scherij kwamen hedenochtend te Schevenin- gen geen schepen binnen. VLAARDINGEN. Van de haringvisscherij zijn hedenochtend te Vlaardingen geen sche pen binnengekomen. MARKTBERICHT. (Versehe visch). IJmuiden, 23 Augustus 1938. Tarbot 110 ct. per K.G. Tong 200—130 ct. per K.G. Heilbot 125—110 ct. per K.G Zetschol f 26 per 50 K.G. Kleinschol f 24—f 15 per 50 K.G. Bot f 16—f 6 per 50 K.G. Schar f 6—f 4.50 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 14 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 11.50f 8.80 per 50 K.G. Groote gul f 15.50 per 50 K.G. Kleine gul f 11—f 6.50 per 50 K.G. Wijting f 7—f 5.60 per 50 K G. Makreel f 14—f 12 per 50 K.G. Versehe haring f 3.90—f 2.90 per 50 K.G. Groote heek f 48 per 125 K.G. Middel heek f 45—f 14 per 125 K.G. Kleinmiddel heek f 16— f 15.50 p. 50 K.G. Kleine heek f 12f 8.50 per 50 K.G. Kabeljauw f 64—f 35 per 125 K.G. Leng f 0.56 p^ stuk. Koolvisch f 0.88—f 0.15 per stuk. MARKTBERICHT. Scheveningen, 23 Augustus (Versehe visch) Griet 50—75 ct. per K.G. Tong 110—170 ct. per K.G. Middel schol f 13—f 16.60 per 40 K.G. Kleinschol f 5.50—f 11.40 por 40 K.G. Schar f 2.30—f 3.60 per 40 K.G. Met versehe visch waren hedenochtend aan de markt de trawlkotters SL 54. J van Dam, met f 114.40. SCH 12, G. den Heyer, met f 101.90 en 28 schokkers en 7 vletten, met te zamen 1 2780 besomming.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9