Haarlems Dagblad De Haarlemsche Kunstijsbaan. Frank Hawks omgekomen. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16924 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij PS.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEER EBOOM E1N ROBER'l PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 24 Augustus 1938 Abonnementen per week f 0.25 p maand f L10. per 3 maanden f3.25 franco per post f3.55 losse nummer» 6 cent per ex. Advertenliën1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regclahonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje» «ie rubriek. In den zomer wordt het gebouw geëxploiteerd voor congressen, enz. Hoe de overdekte" geëxploiteerd zal worden. Het is thans zeker dat Haarlem een over dekte kunstijsbaan krijgt. In ons vorig num mer hebben wij reeds medegedeeld, dat de gemeente Haarlem toestemming voor den bouw verleend heeft. De nieuwe inrichting komt aan de Klever laan nabij de spoorbaan. Het geheel wordt groot opgezet, zoodat Haarlem zal kunnen wedijveren met den Haag. Tot heden is den Haag de eenige stad die een overdekte kunst ijsbaan heeft, Amsterdam heeft een on-over- dekte. Het zal dus voor ieder duidelijk zijn, dat de overdekte kunstijsbaan voor Haarlem een groote aantrekkelijkheid zal worden, die ongetwijfeld zal medewerken aan den bloei der stad. Met de stichting van het groote gebouw en alles wat daarbij behoorter komen eigen parkeerterreinen bij, een restaurant, enzoo- voort is een zeer groot bedrag gemoeid. Eenige tonnen zijn daarvoor noodig. Het geld is evenwel reeds voor een zeer groot ge deelte bij elkaar zoodat er geen financieele bezwaren meer kunnen rijzen. De leiding van de voorbereiding voor de totstandkoming van de kunstijsbaan is in handen van de Hagenaars de heeren Ir. A. Eek, Ir. Steynen en Ir. A. G. van Waveren. Er is evenwel een werkcomité van 5 Haarlem mers gekozen, dat belangrijke invloed uit oefent. Er is o.a. beslist, dat een Haarlem mer tot directeur benoemd zal worden, ver der is overeengekomen, dat de Haarlemsche inrichting; wel zal samenwerken met de com binatie die de twee andere kunstijsbanen in ons land exploiteert, maar toch een eigen financieele exploitatie zal hebben. Er zal binnenkort een comité van aanbe veling van ongeveer 50 bekende personen uit Haarlem en omstreken gevormd worden. Het gedeelte van het aandeelen-kapitaal dat nog niet geplaatst is zal beschikbaar ge steld worden voor inteekening. Personen die in dit aandeelen-kapitaal deelnemen krijgen verschillende voordeelen, gereserveerde plaatsen bij wedstrijden, enz. Het is de bedoeling dat spoedig met den bouw begonnen zal worden. Er wordt aan dc mogelijkheid gedacht, dat reeds in Februari met de exploi tatie aangevangen kan worden, want de duur van den bouw is op 5 maan den geschat. Zekerheid daarover bestaat evenwel niet. Bovendien zou de inrichting dan als kunst ijsbaan slechts korten tijd geopend kunnen blijven, want, de exploitatie van kunstijsba nen is alleen mogelijk in de 5 wintermaan den. In elk geval is zeker, dat met den aan vang van het winterseizoen op 1 October 1939 aan de Kleverlaan schaatsen gereden kan worden. Voor de exploitatie van de Haarlemsche baan zal een home-club gevormd worden. Dit is noodig omdat er anders moeilijkheden rij zen wat betreft het laten spelen van profes sionals. Met de kunstijsbanen te Amsterdam en Den Haag zal samengewerkt worden wat betreft het laten spelen van buitenlandsche beroepsspelers, Canadeezen, enz. Verder zul len er geregeld demonstraties van kunstrij ders georganiseerd worden. Er zal getracht worden een Haar lem's team van hockey-spelers te vor men. Er zullen wel eenige jaren mede gemoeid zijn om dat team zoo ver te krijgen dat het goede wedstrijden zal kunnen spelen, maar men is overtuigd daarvoor toch wel de goede krachten te kunnen krijgen. Dan zullen er geregeld competitiewedstrij den gespeeld worden met de andere ijshoc- keychibs in ons land. Natuurlijk komt er op de kunstijsbaan de gelegenheid voor particulieren om geregeld schaatsen te rijden. De exploitatie moe't even wel haar grootste ontvangsten hebben van de recette bij wedstrijden en demonstraties. De ijsbaan komt aan de Kleverlaan bij de Delftkade. Het gemeentebestuur heeft mede gewerkt wat betreft den aanleg van een weg die de Kleverlaan zal verbinden met het ter rein waarop de gebouwen gezet zullen worden. De geprojecteerde oppervlakte van de over dekte kunstijsbaan is 83 bij 43 Meter. De hoogte van het gebouw is op 15 Meter aan genomen. De amphitheatergewijs ontworpen tribunes zijn berekend op 4200 bezoekers. De afmeting van de eigenlijke ijsbaan is aange nomen op 60 bij 26 Meter, evengroot als de kunstijsbaan in Den Haag. Zooals wij reeds schreven wordt de kunst ijsbaan slechts 5 wintermaanden geëxploi teerd. Er blijven dus 7 zomermaanden over Dan zal de inrichting gebruikt kunnen wor den voor het houden van congressen, groote vergaderingen, enz. Het groote gebouw zal ruimte bieden aan duizenden bezoekers. Ook dat is een belang voor Haarlem, want er is meermalen behoefte gevoeld aan een groote zaal voor het houden van groote con gressen. De plannen voor de gebouwen van de kunst ijsbaan zijn ontworpen door Ir. A. Eek in den Haag. die daarbij de medewerking heeft van Ir. Wetselaar, die een deskundige is op het gebied van de koude-techniek. Dit vormt na tuurlijk een belangrijk onderdeel. Het heeft bijvoorbeeld bij de voorbereiding een punt van overweging uitgemaakt of de buizen waardoor het water bevriezen moet in beton of in kiezel gelegd moeten worden. DE JAPANSCHE OPMARSCH NAAR KIOEKIANG. De Japanners maken zoo goed en zoo kwaad als het gaat, gebruik van de bijna geheel verwoeste bruggen over de Jangtse. BUFFALO 24 Augustus. De bekende Amerikaansche vlieger kapitein Frank Hawks, die om zijn snelheidsprestaties ook wel „de menschelijke kogel" werd genoemd, is gisteravond in een ziekenhuis overleden ten gevolge van brandwonden die hij bij het neer storten van zijn vliegtuig had opgeloopen. Hawks was ten oosten van Aurore tegen te legraafdraden gevlogen. Zijn begeleider kreeg eveneens zware verwondingen. Hawks heeft in 1931 in Europa verscheiden opmerkelijke vluchten gedaan, o.a. vlucht van LondenRome vice versa in een dag en de vlucht ParijsLondenBerlijnParijs waarbij hij in elke hoofdstad.^en maaltijd van den dag gebruikte. Zijn record over den af stand Los AngelesNew York, in 13 uur 27 minuten werd pas een dezer dagen door Hughes gebroken. (United Press). De menschelijke kogel" met zijn toestel neergestort. De Frans Hals Tentoonstelling. Gunstige invloed op bezoek aan Frans Hals Museum. Tentoonstellingen van beteekenis hebben natuurlijk altijd een grooten invloed op het vreemdelingenbezoek. Niemand zal willen ont kennen dat de Frans Hals Tentoonstelling er een was van buitengewoon groote beteekenis. En nu is het een groote voldoening voor de organisatoren dier expositie, dat de Frans Hals Tentoonstelling nóg steeds „nawerkt". Dezer dagen maakte de heer Gratama, direc teur van het Frans Hals Museum, de opmer king: „Het is alsof men het Frans Hals Mu seum door de Frans Hals Tentoonstelling eerst goed heeft ontdekt". Het blijkt n.l. dat er dit jaar heel veel be zoekers zijn geioeest, die verleden jaar niet hebben kunnen komen, of wier aandacht sindsdien door vrienden of kennissen op de prachtige kunstverzameling in dit Museum is gevestigd. Zoo werkt de Frans Hals Tentoonstelling nog gunstig na en is er, dank zij de groote pro paganda die er van is uitgegaan, dit jaar ook weer een zeer bevredigend vreemdelingenbe zoek. De Hollandsche Meesters zijn nu eenmaal zeer in trek en Haarlem is in staat het publiek prachtige voorbeelden van hun werk te laten zien. Duitsche Joden mogen slechts „typisch Joodsche" voornamen hebben. Niet-Duitsche namen verboden voor Duitsche onderdanen.' BERLIJN 23 Augustus (D. N. B.) In het Reichsgesetzblatt is thans de verordening verschenen, waarbij het dragen van voorna men door Joden geregeld wordt. Zij bepaalt, dat aan Joden, die Duitsche onderdanen dan wel statenloos zijn in den vervolge nog slechts die voornamen gegeven mogen worden, welke in overeenstemming zijn met de richtlijnen, die door den rijksminister van binnenland- sche zaken opgesteld zijn. Deze richtlijnen behelzen slechts voornamen, die door het Dutsche volk als typisch Joodsch worden be schouwd. Joden, die een buitenlandsche nationaliteit bezitten, vallen niet onder dit voorschrift. Voorzoover Joden op het oogenblik voorna men dragen, die niet opgenomen zijn in de richtlijnen, moeten zij van 1 Januari 1939 af nog een voornaam hebben en wel mannelijke personen den voornaam Israel en vrouwelijke den voornaam Sara. Hiervan moeten zij vóór 31 Januari 1939 schriftelijk den burgerlijken stand in kennis steilen. Overtredingen worden bestraft met gevangenisstraffen en boeten. Afgezien van deze bijzondere voorschriften omtrent de voornamen van Joden mogen kin deren van Duitsche onderdanen in den ver volge principieel slechts Duitsche of in Duitschland sinds lang ingeburgerde voor namen dragen. Niet-Duitsche voornamen zul len slecnts dan worden toegelaten, wanneer een bijzondere reden dat rechtvaardigt. Bijv. wanneer men behoort tot een niet-Duitsch volk. wanneer familietraditie of familiebe trekkingen daartoe aanleiding geven. gevangenen. Door onmenschelijke strafoefening om het leven gekomen. PHILADELPHIA. 24 Augustus. (Reu- ter-A.N.P.) De „Philadelphia Re cord" bericht, dat de lijkschouwer Hersch heeft medegedeeld, dat de vier gevangenen, die gisteren dood in hun cel zijn gevonden, om het leven zijn gekomen doordat stoom was geblazen in de luchtdichte cellen op last van een der gevangenis-autoriteiten. De lijkschouwer heeft verder verklaard, dat spoedig arrestaties moeten volgen. De „Philadelphia Record" bericht verder, dat de man, die de stoomkraan open gedraaid heeft, gearresteerd is, doch wie opdracht hiertoe heeft gegeven is nog niet bekend. De dooden maakten deel uit van een gToep van 25 gevangenen, die in de straf cellen waren opgesloten om een z.g. stoomstraf te onder gaan. Tengevolge van de stoom werden de mannen bewusteloos en een voor een werden zij naar buiten gedragen en in het gras ge legd voor de strafcellen. Een assistent van den procureur van het district heeft medegedeeld, dat men de menschen hier geruimen tijd heeft laten liggen. Bij de autopsie is gebleken, dat de dood van de vier slachtoffers is veroorzaakt door ver stikking. United Press weet nog te melden, cat de strafcellen. waarin de thans overledenen en de twee overlevenden met drie bij elkaar waren opgesloten, een afmeting van 2% bij 1.2 meter hadden. „Nauwelijks groot genoeg voor een man. laat staan voor drie", aldus de coroner. Bedden bevonden zich niet in de cellen. Het verder onderzoek is uitgesteld tot 31 Augustus. Nog blijven de bijzonderheden over het oproer in de gevangenis een mysterie. Hoe hevig het oproer was. heeft men zelfs buiten de muren kunnen hooren, waar het tumult en het geschreeuw der muiters doordrong. De lijkschouwer deelde mede, dat de slacht offers veel eerder gestorven moeten zijn dan officieel werd erkend. Toen hij geroepen werd, was de verstijving al ingetreden. KAPITEIN KENDRICK, de chef van de passen-controle op het Britsche consulaat- generaal te Weenen, die door de Duitsche autoriteiten van spionnage beschuldigd wordt. Kaast hem Mrs. Kendrick. Amerikaaiisch democratenleider werkte samen met berucliten gangster. Loterijkantoor van „Dutch Schultz" ontving politiesteun en rechtskundigen bijstand. NEW-YORK. In het proces tegen den vroegeren leider van de democratische orga nisatie Tammany Hall. Hines, worden thans zeer opzienbarende verklaringen afgelegd, die de voorspellingen van den districts attorney Dewey volkomen schijnen te bewaarheiden. George Weinberg, een der belangrijkste figu ren uit de loterij van .Dutch Schultz" heeft nl. bekend, dat hij Hines wekelijks vijfhon derd dollar uitbetaalde, waarvoor deze dan politiebescherming aan de loterij verschafte. Weinberg noemde „man en paard". Hij ver klaarde nl., dat hij Hines het eerst vijfhon derd dollar had uitbetaald in April 1932 voor diens huis gelegen Central Park 444 Sedert dien had hij Hines iedere week ontmoet tot in de tweede helft van 1932, toen Hines „op slag" had gekregen. Later had Weinberg Schultz voorgesteld eenvoudig een kantoor te openen, omdat zij daartoe machtig genoeg waren. Toen had Schultz echter gezegd, dat hij daar eerst met Hines over wilde spreken. Na het onderhoud, waarin Hines het plan had goedgekeurd, had de bende inderdaad een kantoor geopend. De loterij-agenten konden daar, als er ar restaties gedaan waren, een advocaat vragen. Toen dit inderdaad geschiedde had opnieuw een onderhoud met Hines plaats, waarbij deze beloofde te zullen probeeren er iets aan te doen. Van dat oogenblik af nam het aantal arrestaties af van 15 tot 5 per dag. (United Press). Vreeselijk einde van vier Jongeman dood langs den weg gevonden. Misdrijf niet uitgesloten geacht. UTRECHT 24 Augustus. In den afgeloo- pen nacht is op den weg naar het theehuis Rhijnauwen, in de nabijheid van Utrecht, het lijk gevonden van den 21-jarigen aannemers- zoon Th. uit Groenekan. Daar misdrijf niet onmogelijk wordt ge acht is het lijk in beslag genomen voor een nader onderzoek. Groot Japanscli offensief aan de Jangtse verwacht. Bombardementen gingen gepaard met aanzienlijke troepenverplaatsingen. SJANGHAI 24 Aug. In Chineesche mili taire kringen rekent men binnen vier en twin- tie uur op een heropening op alle fronten van de Jangtse van het offensief der Japanners. Dit wordt opgemaakt uit de groote voorbe reidende maatregelen, die de Japanners ge nomen hebben. Den geheelen dag hebben zij vandaag alle Chineesche stellingen aan het Janetse-front gebombardeerd en tegelijker tijd "met deze luchtaanvallen vonden groote Japansche troepentransporten plaats. Men schat het getal der versterkingen, dat onder weg is. op 60.000. Een Chineesche militaire woordvoerder ver klaarde. dat de Japansche troepen, die Singtse veroverd hebben, zich bij een leger van 20.000 man gevoegd hebben en thans op weg zijn in zuid-westelijke richting om den spoorweg naar Nantsjang af te snijden. De afstand tusschen Singtse en Nantsjang bedraagt weinig meer dan 40 K.M. Ook wordt toegegeven, dat de Japanners op marsch zijn naar Joeitsjang. een der sterkste punten in de verdediging, en dat men bin nenkort moet rekenen op den val van deze vesting. Hankau's verbindingen staan nog altijd on der vuur. Tsjoetsjau aan den spoorweg naar Kanton is grootendeels door brandbommen in asch gelegd. Dit feit wordt door beide par tijen medegedeeld. De Chineesche troepen houden ten zuiden van Singtse wel stand, doch hun positie is critiek. ook in de oogen der Chineesche militairen. Tsjoetsjang is beur telings in handen der Chineezen en Japan ners. doch tenslotte blijken de Japanners daar de sterksten. Volgens een laatste telegram, dat zoo juist binnen komt. bestormen de Japanners op het oogenblik de wallen van Joeitsjang. (United Press). JAPANSCHE HOOFDKWARTIER OVER GEBRACHT NAAR NANKING. Een bericht uit Japansche bron vermeldt dat het hoofdkwartier der Japanners van Sjanghai naar Nanking is overgebracht Vliegtuigen na botsing op fabriek gestort. Ongeluk met zeer ernstige gevolgen. TOKIO 24 Augustus. Twee burgervlieg tuigen, die op geringe hoogte boven een fa briek in Omori nabij Tokio vlogen zijn op het dak van deze fabriek neergestort. De fabriek vloog in brand en van de arbeiders welke hier werkzaam waren werden dertien men schen gedood en 190 gewond, waarvar. acht ernstig Drie inzittenden van de beide vlieg tuigen vonden eveneens den dood. Vijf ande ren werden ernstig gewond. Een vlieger is omgekomen, doordat zijn parachute weigerde toen hij uit het toestel sprong. Het fabrieksgebouw werd geheel in de asch gelegd. H~t woord is aan Vauvenargues: De hoop bezielt den toijze en bedriegt den verwaande en den luie. die zich roeke loos op haar beloften ver laten. Haarlem at steeds minder vleesch. Doch dit jaar schijnt het dieptepunt der daling bereikt te zijn. De statistische gegevens omtrent de ge meente Haarlem in 1938 wijzen uit dat in Juni van dit jaar 49.542 K.G. buitenlandsch vleesch in onze stad werd ingevoerd Verge leken bij den invoer van vorig jaar: 8118 K.G.. is dat een enorme vooruitgang! En men zal zich verbaasd afvragen of de Haarlem mers in Juni zóó aan het vleescheten zijn ge slagen. Dat is echter niet het geval In het cijfer 49.542 K.G. zijn ongeveer 40.000 K.G. vleesch uit Duitschland begrepen, welke door de regeering ten behoeve van de werkloozen werden gekocht, en welke door de Eerste Haarlemsche Stoom-vleeschwaren- en Con serven fabriek E. J. Booy aan de Heerenvest ingeblikt werden. „In het algemeen is er geen ver schil tusschen de hoeveelheid vleesch, welke Haarlem in 1938 en die welke onze stad in '37 geconsumeerd heeft" aldus deelt de directeur van het Ge meentelijk Slachthuis, Dr. F. P. Key^- ser ons mede. „En voor het eerst se dert 1932 schijnt er aan de daling van het vleeschgebruik in onze stad een einde te zullen komen." Sedert het Slachthuis in 1907 werd geopend is in 1931 het hoogtepunt in de vleeschconsumptie bereikt. Toen werden 6,8 millioen K.G. vleesch ge consumeerd door een bevolking van ongeveer 128.000 menschen. De kwantiteit liep in den loop der jaren in weerwil van de toeneming der bevolking tot ongeveer 135.000, terug tot 5,8 millioen K.G. per jaar. Door de slechte tijden zijn de menschen, en met name de werkloozen, op het vleeschge bruik gaan bezuinigen. Het dieptepunt in de daling van het vleesch gebruik schijnt thans echter bereikt te zijn. Er is een evenwichtstoestand ingetreden. Al dus dr. F. P. Keyser. En we hopen dac nu de stijgende lijn weer inzet. De testmatch Engeland— Australië. Engelscbe bowlers hebben weinig moeite met Australische batsmen. De Australiërs zetten heden hun innings voort doch de Engelsche bowlers Bowes en Edrich waren uitstekend op dreef en alleen Brown wist stand te houden. Om 1 uur was de score 187 voor 7. Brown 63 not out. Fleet wood Smith 11 not out GROOTE AUSTRALISCHE NEDERLAAG IN TIET ZICHT. De Australiërs waren all out voor 201 runs Brown maakte 69 runs. In de 2e Australische innings was de stand bij dc lunch 31 voor 2 Badcock out voor 9 M Cabr out voor 2 Hassett en Brown not out met 8 en 10 runs. IJZE raad is nog altijd goud waard. Zooals deze raad: Plaats een Groentje in Haarlem's Dagblad. HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Bijzonderheden over de overdekte kunst ijsbaan die aan de Kleverlaan te Haar lem komt. Opening al in Februari? Plan om een Haarlemscb ijshockey-team te vormen. 1 Het gebouw van de Haarlemsche kunstijs baan zal in den zomer worden gebruikt voor congressen 1 De Frans Hals tentoonstelling blijkt ook nu nog het bezoek aan het Frans Hals museum te stimuleeren. 1 Het vleeschverbruik te Haarlem lijkt niet verder te dalen. 1 BINNENLAND. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gis teravond weer op paleis Soestdijk terug gekeerd. De regeering wil de subsidie voor de A. N. V. V. verhoogen. De maatschappij voor industriefinancie ring zal waarschijnlijk meer kapitaal krijgen. De resoluties inzake de grondstoffenkwes- tie zijn door het congres der Interparle mentaire Unie aangenomen. BUITENLAND. De Amerikaansche vlieger Frank Hawks is bij een vliegongeluk om het leven ge komen. De Kleine Entente erkent de bewapenings rechten van Hongarije. De kans schijnt groot, dat het proces- Schuschnigg met gesloten deuren wordt gevoerd. SPORT. Engeland sluit de eerste innings op 903 voor 7. Helen Wills speelt niet in de Amerikaan sche tenniskampioenschappen mee. ARTIKELEN. Van een bijzonderen medewerker: Indruk ken uit Praag. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De Volkcnbondscommissie voor de intellec- 'ueele samenwerking. ll D. Vertelling: De merkwaardige gast. L. S.: Amaryllis Belladonna. Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1