Haarlem's Dagblad KROUWELS Hearst tegen de Rassenpolitiek. Ochtendbeurs Amsterdam H.M. de Koningin spreekt tot haar volk 56e Jaargang No. 16926 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Dru kkerij N.V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054' Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 26 Xugustus 1938 Abonnementen per week f0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonuemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De Amerikaansche „krantenkoning" Wil liam Randolph Hearst, die een heele verza meling dag- en weekbladen bezit is plotseling van leer gaan trekken tegen de Duitsche en Italiaansche rassenpolitiek. In al zijn Zon dagsbladen tegelijk heeft hij er een zelf geschreven artikel tegen gepubliceerd. Het heeft sterk de aandacht getrokken in de Vereenigde Staten, omdat Hearst en zijn bladen tot dusver juist sympathie voor Duitschland waren blijven betoonen. Boven dien is de beschouwing op zichzelf opmerke lijke lectuur. De poging van Hitler en van Mussolini, die hem imiteerde, teneinde de wereld open te stellen voor het Arische ras, is volgens Hearst waardeloos. Indien het Arische ras niet voor zichzelf kan zorgen in den strijd met andere rassen, is het een minderwaardig ras en be hoort het niet te worden gehandhaafd. Het staat echter vast, dat het niet zal blijven be staan door uit zijn midden alle volken van superieure intelligentie of energie te verwij deren, voor welker concurrentie het bevreesd zou kunnen zijn. Rassen worden niet sterk door inteelt. Amerika is thans de sterkste natie ter wereld, niet wegens haar inteelt, doch ten gevolge van haar vermenging. Amerika al dus Hearst is in dezen tijd de sterkste, rijkste, meest vooruitgaande en meest wel varende natie, omdat wij niet uit een zooge naamd „zuiver" ras bestaan, omdat wij niet zijn bedorven door inteelt, omdat wij juist géén honderd procent Ariërs zijn, doch omdat wij een gemengd ras vormen, een karakter vol krachtig ras, ontwikkeld volgens de we tenschappelijke principes van vermenging en natuurlijke selectie. Europa moge zijn Arische ras en zijn Ari sche oorlogen hebben, zijn Arische vooroor- deelen, zijn Arische tyrannieën, zijn Arische resten en afval. De zuiverheid geldt niet uit sluitend voor het bloed, doch zij is van meer beteekenis voor den geest Het zuiverste ras aldus Hearst is het ras met de zuiverste principes en practijken, het ras met de hoog ste en edelste idealen en prestaties. Amerika is de meest welvarende natie, om dat wij in ons hebben opgenomen, geassimi leerd en verwerkt de geestelijke en lichame lijke deugden van vele andere groote volken; omdat wij hebben ontvangen de beste gees ten, de beste lichamen, de beste kwaliteiten van de meest vooruitstrevende individuen van andere assimileerbare rassen. Daarom stelt Hearst den eisch, dat het vrije Amerika den li beralen en verlichten weg moge volgen, dat het allen welkom heet aan zijn kusten, slechts vragende, dat zij als volken assimileerbaar zijn en als individuen hun toewijding schen ken aan de democratische instituten, welke Amerika een gelukkig land hebben gemaakt voor de Amerikanen en een veilige haven voor de anderen. Er zijn dingen in het betoog van Hearst, met name waar hij uitpakt over de Amerikaan sche voortreffelijkheid, die men niet zonder glimlach lezen kan. Maar er staan andere opmerkingen in, vrij van eenig nationalistisch vooroordeel, waarmee velen van harte zullen instemmen. En tot hen behoor ik. Ook ik ben van meening dat een ras niet zal blijven be staan door uit zijn midden volken van hooge intelligentie te verwijderen. Ik doe daar boven dien humanistische overwegingen bij gelden, die naar mijn overtuiging tot het hoogste bezit van onze beschaving behooren. En daarom stem ik niet alleen in met de hooge waarde die Hearst aan den geest toekent maar ook en vooral met zijn krachtige uitspraak: ,.Het zui verste ras is het ras met de zuiverste principes en praktijken, het ras met de hoogste en edel ste idealen en prestaties". Hearst is er kennelijk van overtuigd, dat dit ras, met al zijn vermengingen, het Ameri kaansche is. Nu jazulke zelfverheerlijking is bij vele andere volken ook gebruikelijk. Zij betoogen het elk voor zich en geen van de andere geeft het toe. Een wereldkampioen schap op dit gebied is nimmer erkend en zal ook wel nooit erkend worden. Maar het stre ven, de aanvaarding op zichzelf van zulk een doel is gToot en inderdaad voor allen aanvaard baar. Inderdaad zullen wij allen, geloof ik, ons het nobelste ras voorstellen in zulke termen of daarmee overeenkomende termen als Hearst bezigt. En daarom zal deze luide stem uit de Nieuwe Wereld in dezen tijd toch ook in de Oude Wereld indruk maken. Het is niet te loochenen bovendien dat de Amerikanen een krachtig volk vormen met een weerstands vermogen en een energie, die de Oude We reld herhaaldelijk beschaamd doen staan en twijfelen aan haar eigen toekomst. Aan twij fel lijdt men in de Vereenigde Staten niet. De Amerikanen vormen nog een jong volk, het lijdt aan vele euvelen maar het toont steeds meer de kracht om ze te overwinnen. En het is veelbe te ekenend dat het de Oude Wereld de les gaat lezen in nobele bedoelin gen en idealisme.... R. P. VERLIES EN WINST BIJ IIET STAATSyiSSCHERSHAVENBEDRIJF. Volgens de Verlies- en Winstrekening over 1937 van het Staatsvisschershavenbedrijf bedroeg het nadeelig saldo over genoemd dienstjaar f 159.286.75, welk nadeelig saldo in hoofdzaak was ontstaan door het verlies op de exploitatie van de haven ten bedrage van 1 181.616.01. Ook in Alphen gevallen van kinderverlamming. De kinderverlamming heeft zich thans ook in twee gevallen in Alphen aan den Rijn ge openbaard. Een driejarig jongetje, bij hetwelk Donderdagmorgen de ziekte was geconsta teerd, is Donderdagmiddag reeds in het Aca demisch ziekenhuis te Leiden overleden. Een kindje van negen maanden, dat even eens ernstig bleek aangetast, is in het zie kenhuis ter verpleging opgenomen. De bewaarscholen in deze gemeente zijn voorloopig gesloten. In Waddinxveen is Donderdagmorgen het vierde en in Boskoop het zevende geval vast gesteld. Te Tilburg slachtoffers van de ziekte van Weil. In het ziekenhuis te Tilburg werd vorige week Vrijdag de heer P. Jansen opgenomen, daar zich bij hem verschijnselen voordeden van de ziekte van Weil. Hij had met anderen gezwommen in het z.g. Franseloods, bij den Abcovensen dijk onder Goirle. Donderdag is J. overleden. In den loop van de laatste dagen zijn op nieuw eenige jongens in het ziekenhuis op genomen, lijdende aan de ziekte van Weil. Hei aantal patiënten bedraagt nu reeds tien. Allen hebben zij in het Franseloods gezwom men. Onder deze tien zijn acht Tilburgers en ttfee jongens uit Goirle. Van enkelen is de toestand vrij ernstig. Een vlieger van het Amerikaansche leger slaagde er in deze merkwaardige foto te maken van een vulkanische uitbarsting van den Mayon, een vulkaan op de Philippijnen. De Haarlemsclie Belastingen. Opcenten-quaestie nog niet definitief beslist. Onze lezers weten dat de Minister van Financiën, na overleg met den Minister van Binnenlandsche Zaken, gebruik gemaakt heeft van zijn bevoegdheid hem in de wet op het Werkloosheidssutosidiefonds ten opzichte van gemeenten die extra uitkeeringen uit dit fonds vragen ter dekking van het tekort op de begrooting gegeven, om zelfstandig de op centen op de belastingen voor Haarlem hoo- ger te bepalen dan door den gemeenteraad was geschied. De opcenten op de Personeele Belasting zijn voor het jaar 1938 van 185 op 195 gebracht en de opcenten op de Gemeente- fondsbelasting van het belastingjaar 1938/39 van 55 op 75. De meerdere opcenten worden door de rijks belasting-administratie meteen op de aan slagen gebracht. Omdat de beslissing van den Minister wat de gemeentefondsbelasting be treft vertraagd is geworden heeft dit er toe geleid, dat men op het belastingkantoor dit jaar laat is met het uitzenden der aanslag biljetten. De quaestie van de verhoogde opcenten is evenwel nog niet definitief beslist. De meer dere opcenten zijn pas invorderbaar als de gemeenteraad een besluit neemt tot verhoo ging van de opcenten. Er loopen reeds eenigen tijd onderhandelingen over het goedkeuren van de gemeentebegrooting voor 1938. Daarop was toen de raad die vaststelde een tekort- van 1.067.000, waarvoor extra uitkeeringen aan het rijk zijn gevraagd. Het college van B. en W. staat, zooals wij reeds eerder hebben medegedeeld, op het standpunt, dat verhoo ging van het aantal opcenten voor Haarlem ongewenscht is in verband met de concur rentie die Haarlem ondervindt van de rand gemeenten die met minder opcenten kunnen volstaan. Het zal van den afloop van deze onderhandelingen afhangen of de gemeente raad er voor gezet zal worden de besluiten te nemen om de opcenten-verhooging defini tief te doen zijn, opdat die dus ook ingevoerd zullen kunnen worden. Onze indruk is intusschen, dat de kans dat Haarlem de verhoogde opcenten niet zal be hoeven in te voeren, klein geacht moet wor den. Voor gemeenten die extra steun van de re- geering noodig hebben wordt algemeen ge- eischt, dat zij 200 opcenten op de Personeele Belasting heffen en 75 opcenten op de Ge meentefondsbelasting. Dat voor Haarlem door het rijk 195 opcenten op de Personeele Belasting zijn vastgesteld, vindt zijn verkla ring in het feit, dat Haarlem reeds meer heft dan andere gemeenten in verband met de hoogere heffing voor grondslag 3 (automo bielen!. Als de belastingen opbrengen wat bij het samenstellen der begrooting geraamd werd, beteekent dit. dat de 10 extra opcenten op de Personeele belasting per jaar ongeveer f 53.000 meer zullen opbrengen en de 20 extra opcenten op Gemeentefondsbelasting ongeveer f 300.000. De laatste verhooging zou slechts voor 2/3 aan het jaar 1938 ten goede komen, dus voor f 200.000. Spoorweggoederenvervoer tijdens de a.s. feestdagen beperkt. Naar wij vernemen zullen de Nederland- sche Spoorwegen, ingevolge het door de re- geering verklaren tot nationalen feestdag van den 6en September a.s. in verband met het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin, de aanneming ten vervoer, het ver voer. de aflevering en de bestelling van goe deren en levende dieren op dien dag beper ken als op erkende feestdagen. Op dien dag zal de bestelling van expres goederen en van snelgoederen met spoedbe stelling slechts geschieden voor zoover dat mogelijk is, terwijl afhaling van goederen niet zal plaats hebben. HEDEN etaleeren wij de NIEUWSTE RADIO PRODUCTEN TELEFUNKEN PHILIPS KONINGINNEWEG 6. Service station Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) BENOEMINGEN DOOR DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd: Tot kapelaan: te Haarlem (H. Joannes de Dooper) J. J. Oudshoorn; te Heemstede (O. L. Vrouw Hem.) A. A. A. Rikkers; te Hoofd dorp A. H. Huyboom (neom.)te Santpoort Th. H. J. Straathof meom.); te Velsen-Drie- huis J. Th. A. van Pol (neom.). Tot leeraar aan het Seminarie Hageveld te Heemstede J. P. Th. Deroy, thans assistent te Lisse (H. Agatha). Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden, van 10.30 uu rtot 11.25 uur. Kon. Olie 342. H. V. A. 473 Vei'gde Vorstenl. 83 Vz84 3/4 Amst. Rubber 234235Vi m A. K. U. 47—47 5'8 Beth. Steel 45 11/16—45 3/4 U. S. Steel 45 3/4—45 7/8 Republic Steel 14 9 1614 5/8 Anaconda 2611/16—26 13/16 Shel 12 1,4 Tidewater Ass. Ooi 10 3.4 General Motors 37 5/837 7/8 North American Rayon 20 3/3—202 Amsterdam, 12 uur. Londen 8.92 Berlijn 73.27 Parijs 5.00 1/8 Brussel 30.87^ Zwitserland 41.91 Kopenhagen 39.80 Stockholm 46 Oslo 44.82 New-York 1.82 7 8 Praag 6.32 Italië: vrije lire 9.66 reis lire 8.60 lire bankp. 7.40—7.60 Radiorede op 31 Augustus 'S-GRAVENHAGE, 26 Augustus. Van officieele zijde meldt men ons, dat het in het voornemen van H.M. de Koningin ligt om op Woensdag 31 Augustus tusschen half een en een uur n.m. voor de radio te spreken tot Ne derland, Oost- en West-Indië. De uitzending zal geschieden door de drie gewone omroepzenders en, voor Oost- en West-Indië, door de rfjkszenders en door de Phohi. Het drama in de gevangenis te Philadelphia. Temperatuur in de cellen bereikte een hoogte van 93 gr. C. PHILADELPHIA, 26 Augustus (Havas- A.N.P.) De gerechtelijke ambtenaren, die hjt onderzoek inzake den dood van de vier ge vangenen in de gevangenis van Philadelphia leiden, hebben den bewaker gehoord, die in verband hiermede is gearresteerd. De verkla ring van den man wordt geheim gehouden. Wel wordt medegedeeld, dat tengevolge van de verklaring van den bewaker minstens acht personen gearresteerd zullen worden.Men heeft hierbij evenwel niet medegedeeld of dit be wakers dan wel hooger personeel van de ge vangenis betreft. Door de verklaring van den bewaker wordt de directeur van de gevange nis belast. De lijkschouwer heeft verklaard, dat de tem peratuur in de cellen waarin de mannen zijn omgekomen, een hoogte van 93 graden celcius heeft bereikt. Deelneming aan de Nationale Huldehetooging. Deputatie van tuinders naar de hoofdstad. Op 6 September a.s. zal te Amsterdam op den Dam een nationale betooging plaats heb ben ter huldiging van Hare Majesteit de Ko ningin. 10.000 Nederlanders uit het geheele land zullen daaraan deelnemen. Na een vaan- delgroet voor het Paleis zullen de deelnemers vervolgens provinciesgewijze voor de Hooge Jubilaresse defileeren. Uit de gemeenten Beverwijk en Heemskerk zullen tezamen 18 personen aan de betooging deelnemen. Zij vormen daar één groep. Deze groep zal uitsluitend bestaan uit tuinders, die een groot aardbeien-embleem alsmede de twee gemeentevlaggen zullen meedragen. De samenstelling is aldus gekozen ten einde beide gemeenten te karakteriseeren. Zoo zal b.v. Alkmaar uitkomen met de kaasdragers. De deelnemers zullen omstreeks kwart voor een per extra-trein naar de hoofdstad wor den vervoerd, waar de betooging te 3 uur plaats vindt. ORANJE-BAL VAN ..EVERYBODY". Het ligt in de bedoeling van het bestuur van ..The Haarlem Dancing Soc. .Everybody" op Zaterdag 3 September a.s. een groot Oranje bal te organiseeren. ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van de Koningin, ter opening van het nieuwe seizoen, in alle feestelijk versierde, geïllumineerde zalen van het Gem. Concertgebouw. Ook nu weer heeft het bestuur zich de me dewerking van eenige bekende bands ver zekerd en wel van: den beroemden trombo nist en arrangeur, P. Scheffer and His Blue Ramblers, in hun groote orchestrale bezetting waarmede zij op hun tournee door Engeland (hun optreden voor de B.B.C. i en op het Jazz- wereldfeest zoo'n groot succes geoogst heb ben; The Rhythm Sellers, o.l.v. H. van Don selaar in hun sensationeele. nieuwe all-stad bezetting en The Rhythm Swingers o.l.v. John Lemlijn in hun aloude bezetting van 9 man en hun Lady-Crooner: Mitzy Green. De jaarlijksche harddraverij in de Breestraat te Beverwijk heeft weer een uiterst spannend verloop gehad. Wij kiekten Mac Gregor in volle actie. Het woord is aan. Shakespeare: Welk harnas is sterker dan een onbezoedeld hart? Terreur in Palestina duurt voort. Dertig Arabieren bij bomaanslag gedood. JAFFA, 26 Augustus. (Havas-A.N.P.) Van ochtend is in de Arabische wijk van Jaffa een bom geworpen temidden van een menigte menschen. Volgens de eerste berichten zijn dertig Arabieren gedood en zestig gewond. Gangstersoorlog in Chicago. Reeds tien dooden. CHICAGO. 26 Augustus. (D.N.B.) Sedert en kele weken woedt hier een gangsteroorlog welke reeds tien dooden heeft geëischt. Giste ren is het tiende slachtoffer, de bandiet Batt Aglia. gevonden, doorzeefd met mitrailleur kogels. Hij maakte deel uit van de „42ste bende". De politie is er nog niet in geslaagd een ar restatie te verrichten. Proces-Sehuschnigg in de tweede helft van September verwacht. Omtrent openbaarheid nog geen besluit genomen. WEENEN. 26 Augustus (Reuter). Volgens een officieelen woordvoerder wordt het proces tegen Schuschnigg en de overige leden van de vroegere regeering van Oostenrijk in de tweede helft van de volgende maand, na het congres van Neurenberg, verwacht. De aan klacht zal luiden: overtreding van de grond wet, schending van de wet en handelen te gen het algemeen belang. Men verwacht niet, dat een aanklacht wegens hoogverraad zal worden ingediend. Er is nog geen besluit ge nomen of het proces openbaar zal zijn of niet. Dr. Schuschnigg zelf bevindt zich nog te Weenen. Officieel wordt verklaard, dat hij goed wordt behandeld, doch men zegt niet waar hij zich ophoudt. Hij mag zijn vrouw niet zien en naar verluidt heeft hij zijn baard Verder wórdt officieel medegedeeld, dat se dert Maart 40.000 Joden uit Oostenrijk zijn vertrokken. Naar officieele schatting bevin den zich 600.000 nlet-Ariërs in Oostenrijk. Onlangs zijn ongeveer 60 of 70 leden van de vroegere sociaal-democratische partij ge arresteerd, o.a. Heinrich Allina. voormalig so cialistisch parlementslid en Franz Hollubek, een bekend vakvereenigingsleidpr. De vroegere socialistische burgemeester van Weenen, dr. Karl Seitz, bevindt zich nog in vrijheid. IT*TU EN vertelt ons soms, dat men zulk een succes heeft gehad met een Groentje. Dan was men aangenaam verrast. Meestal neemt men niet de moeite het ons te berichten, omdat men er bij voor baat van overtuigd was. HEDEN: 12 PAGTNA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Voor de Haarlemsche rechtbank stonden eenige Weensche dienstboden, die haar werkgeefsters hadden bestolen, terecht 5 De Haarlemsche gemeentelijke diensten tconen gezonden gemeenschapszin. 5 De heer A. de Roos is tot lid van Prov. Sta ten van Noord-Holland benoemd in de vacature-Hevermans. 5 BINNENLAND. De commissie-Oud beveelt een reeks wijzi gingen in het Reglement Autovervoer Personen aan. 3 In 140 Nederlandsche gemeenten zullen op 5 September vreugdevuren branden. 3 Er blijkt bij de geheimzinnige zaak van den dood gevonden jongeman te Bunnik geen misdrijf in het spel te zijn. 5 BUITENLAND. Volgens berichten uit Londen zou Rusland binnenkort opheffing van de non-inter- ventiepolitiek voorstellen. 4 De Duitsche overheid gaat scherper toe zicht uitoefenen op de in Duitschland vertoevende vreemdelingen. 4 SPORT. Het Sportgesprck van de week. 6 Voor den wedstrijd tegen Juventus is een sterk Nederlandsch Elftal samengesteld. 6 ARTIKELEN. R. P.: Hearst tegen de rassenpolitiek. 1 v. H.: Het «Takjournaal van den „Sala mander". 3 W. S.: Haarlem's Prinsenhof diende Maria de Medici tot verblijf. 5 Van onzen Berlijnsehen correspondent: Hnrthy's bezoek aan Duitschland. 4 K. de Jong over het vijftiende zomercon- cert der H. O. V. 2 G. J. Kalt: Orgelbespeling te Bloemendaal. 2 Voor de Jeugd. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 1

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1