Aan den directeur van het Zuiderbad is eervol ontslag verleend. DINSDAG 30 'AUGUSTUS 1938 HA A Ut EM'S DAGBEAD 12 ^UN/T IN UTTÏRIN^j Angstige oogenhlikken op een raamkozijn. Zenuwpatiënt poogde van negende verdieping omlaag te springen. NEW-YORK. 30 Aug. (A.N.P.) Gisteren slaagde een patiënt van de zenuwinrichting Bellevue er in een oogenblik aan de waak zaamheid van zijn oppassers te ontsnappen. Gekleed in pyjama klom hij op de negende verdieping van het gebouw uit het raam en dreigde van het kozijn omlaag te springen. Ruim een uur bleef de ongelukkige in die ge vaarlijke positie. Eindelijk slaagde een oppas ser er in hem te grijpen. Een worsteling ont stond, waarbij op een gegeven oogenblik vijf personen omlaag dreigden te vallen. Ten slotte wist men den man echter naar binnen te trekken. Oostenrijk kan in eigen voedselbehoeften voorzien. Het moet zijn mogelijkheden op landbouw gebied echter uitbuiten, aldus minister Darré. De Duitsche rijksminister van landbouw, Walter Darré, heeft te Wels een redevoering uitgesproken, waarin hij de vraag besprak of Oostenrijk in voedingsopzicht lasten voor Duitschland oplevert. Hij concludeerde, dat dit niet het geval is, maar legde den nadruk op de noodzakelijkheid voor Oostenrijk om volledig zijn landbouwmogelijkheden uit te buiten, zooals men dit in Duitschland zelf heeft gedaan. De minister liet vervolgens het licht vallen op de ongerustheid, die hij ge voelt ten aanzien van de ontvolking van het platteland. „Ik ben er zeker van, aldus spre ker, dat de gouwleider van Oostenrijk, Biirckel niets zal verwaarloozen om dit tegen te gaan. Oostenrijk, zoo besloot Darré, moet als eerste doel stellen zelve te voorzien in eigen voedsel behoeften. Het bezit de mogelijkheid daar toe." OP AUDIëNTIE BIJ DEN MINISTER PRESIDENT. 's-GRAVENHAGE, 30 Augustus. Om half elf heeft hedenochtend dr. H. Colijn op het Ministerie van Algemeene Zaken in audiëntie ontvangen een deputatie van graanhandela ren, bestaande uit de heeren W. C. Bolle, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Graan- en Zaad-importeurs; W. F Bloemen- daal, voorzitter van de vereeniging „Amster- damsche Graanbeurs"; A. P. J. van der Pol, en J, Schilthuis, resp. vice-voorzitter en be stuurslid van het Comité van Graanhandela ren; A. L. Schuurman, voorzitter van den Al- gemeenen Nederlandschen Molenaars bond; J. P. F. Janssen, voorzitter van den TTederland- schen Bond van Graan- en Meelhandelaren; C. K. Galama, penningmeester van den R. K. Molenaarsbond „St. Victor" en J. H. Broede- let, bestuurslid van de Vereeniging van Tus- schenpersonen bij den Handel in Granen en Aanverwante artikelen, alsmede jhr. mr. D. P M. Graswinckel, secretaris van de depu tatie. Het doel der afvaardiging was een uiteen zetting te geven van de bezwaren van den graanhandel tegen de graanpolitiek der re geering, inzonderheid tegen de herhaalde ver hooging der monopolieheffingen. HAARLEMSCIIE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN Woensdagavond 7 September zal in het Sportfondsenbad de medische proef van den wedstrijd om den Dr. W. E. Merens-beker, wor den afgenomen. Aan dezen wedstrijii kunnen uitsluitend leden van de Haarlemsche Red dingsbrigade deelnemen. GEREF. GEMEENTE. Op 1 September a.s. zal ds. Ligtenberg, uit Lisse, des avonds te 8 uur voorgaan bij de Geref. Gem., Kleverlaan 26. INBRAAK IN DE RADBOUDSTRAAT. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een woning aan de Radboudstraat 20 Door den tuin heeft men zich toegang tot het huis verschaft. De kamers waren overhoop gehaald en toen de vrouw des huizes die de inbraak des morgens te zeven uur ontdekte, alles na zocht. constateerde zij dat er een bedrag van 20 gulden ontvreemd was. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 12.— uur. Londen 8.94^ Berlijn 73.55 Parijs 5.01 3/4 Brussel 31.02 Zwitserland 41.93 Kopenhagen 39.97 Vi Stockholm 46.12Va Oslo 44.97V2 Newd York 1.83V2 Praag 6.34 V2 Italië: a. vrije lire 9.70, b. reislire 8.60.. lire bankp. 7.60. DE BURGERLIJKE» STAND. Op pag. 9 van ons blad van gisteren stond onder ,3urgerlijke stand" vermeld dat de heer W. Roosenhart 65 j., Jansstraat overleden is. Het adres luidt evenwel: Djambistraat. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 30 Augustus. Ondertrouwd 30 Augustus: W. Kroes en M. J. F. Kramers. Bevallen 26 Augustus: J. G. Langerak— Kranenburg, d.; 28 Augustus: G. A. v. Soest Wesseling, z.; Ch. M. v. Poeterenv. Boekei, z.; 29 Augustus: J. RagetlieVens. z.; C. E. Hur.ekerTromp, d.; J. P. HopmanJansen z.; H. M. J. Zeeuwe—Wesselink, d.; A. Vennik— Steenkist, z.; 30 Augustus: T. Schouten— Korff, z. Overleden 28 Augustus: B. A. de Block, 27 j., M. van Heemskerkstraat; G. EngelsKep- pel, 38 j.. Karei v. Manderstraat; M. C. Blok ker—Koelemij, 60 j., Vosmaerstraat; E. Hale wijnHartbrecht, 83 j., Gen. Bothastraat; S-. Visbeen—Schuurmans, 67 j., Hazepaterslaan W. F. v. d. Heide, 32 j„ Ripperdapark; 29 Augustus: J. J. Ie Fevre. 68 j.. Mercurius- straat; C. van MeursKoster, 56 j., Haze paterslaan: P. v. c1Waarden, 76 j„ Brederode straat; B J. M. Nielen, 21 j., Roemer Visscher- straat; H. D. van Embden, 77 j., Groot Heilig land. Engelsche pers hoopvoller gestemd. Houding der Sudeten Duitschers geeft aan leiding tot wat meer optimisme. LONDEN, 30 Aug. (Havas). In een com mentaar op den Tsjecho-Slowaakschen toe stand en in het bijzonder op het te verwach ten bezoek van Henlein aan Benesj schrijft de „Times": „De te Londen overheerschende indruk is, dat de laatste toenaderingspoging der re geering te Praag door de Sudeten Duitschers niet is ontvangen met de onverzoenlijkheid die iedere vreedzame regeling onmogelijk maakte. Reeds had men met voldoening het feit opgemerkt, dat Henlein er in toegestemd heeft af te zien van de redevoering, die hij zou uitspreken teneinde besprekingen te voeren met Runciman. Onder de tegenwoordige om standigheden kan onmogelijk worden weer legd, dat het voornaamste gevaar voortspruit uit de heftigheid der Duitsche persaanvallen. die het gevaar meebrengen een grooter inci dent tot uitbarsting te brengen. Duitsche kringen te Londen wijzen er op, dat zonder dit felle aandringen de zaak der Sudeten Duitschers nooit in studie zou zijn genomen Hoe dit ook zij, het is duidelijk dat het uur voor gematigdheid gekomen is". De „Manchester Guardian" schrijft: „E>e vooruitzichten zijn vandaag wellicht een wei nig bemoedigender dan in de laatste weken. Men kan zich moeilijk indenken, dat de Duit sche regeering en Hitier zelf in het geheel geen rekening zouden hebben kunnen houden met de gevaren duidelijk geworden door de Engelsche houding die Duitschland zou loopen. wanneer het met Tsjecho Slowakije oorlog zou voeren. Het is veelbeteekenend, dat de nieuwe voorstellen van de Praagsche re geering niet van te voren door de Sudeten Duitsche gedelegeerden zijn verworpen". Vliegtuigterreur boven Kingsjau. Meer dan 1000 dooden en gewonden 50 Japansche toestellen ondernamen een aanval. HONKONG, 30 Augustus. Volgens officieele Chineesche berichten heb ben gisteren vijftig Japansche vlieg tuigen 200 brandbommen geworpen op Kingsjon, 78 mijl ten noordwesten van Hankau. Meer dan duizend burgers werden gedood of gewond; 700 huizen werden verwoest (United Press) Vrachtauto ranieit een café Buitenmuur werd totaal vernield. GRONINGEN, 30 Augustus. Gisteravond half twaalf is een vrachtauto van de firma Kreyze te Haarlem door nog niet bekende oorzaak tegen het café „Nieuwklap" van den heer J. Bolt te Slaperstil gereden. De botsing was zoo hevig, dat de auto als het ware door den muur reed. De geheele buitenmuur werd vernield Eenigen tijd later viel een groot stuk steen uit den gevelmuur, waardoor het vertrek van de dienstbode geheel zichtbaar werd. Het mag een wonder worden genoemd, dat geen per soonlijke ongelukken zijn voorgekomen. De aangerichte schade is evenwel aanzienlijk. Japansche opmarsch naar Hankau gaat verder. Ook de Chineezen schijnen echter successen geboekt te hebben. SJIANGiHAI, 30 Augustus. Van Hoefei uit hebben de Japanners een betrekkelijk snellen opmarsch in westelijke richting kun nen volhouden en zoo zijn zij van deze stad uit, die ten noorden van het Tsjau-Hoe meer ligt, reeds doorgedrongen in de eerste Chi neesche verdedigingslinie ten noorden van den bergketen van Tapeh en hebben Loean ver overd. Van het front ten Oosten van dezen berg keten. dat zich uitstrekt van Tiensjan in Zuid-Westelijke richting tot Hoeangmei, be richten de Chineezen, dat de Japanners hier aanhoudend terrein verliezen. De drie steden Tsiensjan, Taihoe en Soesoeng, die vrijwel op een in Zuid-Westelijke richting loopende lijn liggen, zijn in Chineesche handen gevallen en zoo is practisch alle verbinding tusschen de Japansche troepen in het Jangtse-dal en die in Anwei verbroken. (De Japanners spreken den val van Soe soeng tegen. Red). Amerikaansch oorlogschip in benarde positie. De Amerikaansche kanonneerboot Monocacy aan boord waarvan zich 45 man officieren en manschappen bevinden, verkeert op den boven-Jangtse in groot gevaar. De Japansche blokkade houdt het achip daar vast. Kort nadat twee Japansche mijnenvegers dit deel van de rivier verlaten hadden, ont ploften twee mijnen op nog geen zeventig meter afstand van de Monocacy. De schokken waren op het schip ernstig voelbaar en de scherven van de ontplofte mijnen vlogen over de Monocacy. Het schip is omgeven door pon tons, die de mijnen tot ontploffing moeten brengen. Onder de diplomaten te Sjanghai neemt de ongerustheid voortdurend toe. daar men vreest, dat met de Monocacy een incident, als destijds met de Panay, zal gebeuren. Com mandant Clarence Colan heeft bij 't Japan sche consulaat in Kioekiang een protest in gediend tegen de situatie, waarin men de Monocacy gebracht heeft en gezegd, dat de Vereenigde Staten de Japansche regeering verantwoordelijk zullen stellen voor eventueele ongelukken. Het Japansche consulaat heeft het protest echter van de hand gewezen met de toevoeging dat de Japansche regeering geen enkele ver antwoordelijkheid op zich neemt, omdat de Monocacy zich in gevaarlijk water begeven heeft. (United Press). Gifgasgranaten HANKAU, 30 Augustus, Officieele Chi neesche berichten deelen mede,- dat twee Chineesche compagnieën ten Zuiden van Laohoesjan in den Koeling-sector door gifgas geheel vernietigd zijn. De Chineezen werden drie uur lang door de Japanners met gifgas granaten bestookt, waardoor alle soldaten in den verstikkenden rook den dood vonden. Dit is de derde maal, dat de Japanners in deze suctor van gifgas gebruik maken. (United Press) Origineele taptoe. Uitvoering door leden van de Kruisvaart. Ter gelegenheid van de jubileumfeesten zal Zaterdagavond 3 Sept. a,s„ 9.15 uur, een ori gineele Taptoe uitgevoerd worden op het Nagtzaamplein (Haarlem Oost), waaraan 28 jongelui, o.a. 16 tamboers, 8 pijpers en 4 trom petters hun medewerking zullen verleenen, begeleid door het Haarlemsch Fanfare Orkest „Kunstgenot". Het geheel staat onder leiding van den dirigent den heer Henri Schulpzand, instructeur van de gezamenlijke Kruisvaar ders, uit de Cohorts, Kathedr. St. Bavo, St. Jan, St. Jozeph, waaraan tamboers, pijpers en trompetters verbonden zijn. De volgorde der Taptoe is: 1. Roffel, Tamboers. 2. Taptoe, Trompetters (sluiten poorten der stad). 3. Marsch, Pijpers-solo. 4. Marsch. Pijpers en Tamboers. 5. Dankgebed, Pijpers en Tamboers (Valerius) 6. Marsch. Pijpers en Tamboers. 7. Taptoe Cavalerie, Trompetters. 8. Marsch. Orkest met solo van Tamboers. 9. Marsch. AI is ons Prinsje. Tamboers en Pijpers. 10. Wilhelmus. Eeresignaal Trompetters en het Haarlemsch Fanf. Ork. Kunstgenot TWEE-EN-EEN HALF JAAR WEGENS MOORDAANSLAG. UTRECHT. 30 Augustus. De rechtbank veroordeeldé vanochtend den 23-jarigen tim merman H. G. J. uit Teteringen. die eenige maanden geleden een aanslag pleegde op zijn ex-verloofde, tot een gevangenisstraf van twee-en-een-half jaar. De Officier van Justitie had drie jaar ge vangenisstraf geëischt. De feestelijkheden op Koninginnedag. Hier volgt een chronologisch overzicht van de feestelijkheden in onze stad op Koningin nedag: 's Morgens: 7 i.OO— 8.00 u. Muzikale reveilles door de ge heele stad. 9.009.30 u.: Kinderaubade op de Gr. Markt, 9.3010.00 u.: Afmarsch der kinderen naar de Hertenkamp en Kleverlaan 10.0011.30 u.: Kinderspelen in Hertenkamp en Kleverlaan. 10.0010.30 u.: Muzikale wandeling door Haar lem-Noord. 10.3011.30 u.: Concert in het Kleverpark. 11.0012.00 uur: Muzikale ommegang door het Centrum. *s Middags: 12.00—12.30 u. 1.30— 2.30 u.: 2.00— 3.00 u. 2.005.00 U. 2.30— 4.00 u. 1.30—5.00 u.: 3.00— 4.00 u. 4.30— 6.00 u. 's Avonds: 5.00—12.00 u. 8.30—10.00 u. 9.00—10.30 u. 10.30—11.30 u. 10.15 u. Carillonbespeling. Kerkconcert in de Groote Kerk Muzikale wandeling door het Centrum. Wielerwedstrijd in Haarlem- Noord. Kinderspelen aan de Lijster straat. Harddraverij op den Dreef, Muzikale ommegang door het Centrum. ptreden van een hoogdraad- kunstenaar in Haarlem-Oost. Concert op het Stationsplein. Bal-Champêtre aan de Zomer- vaart. Concert op de Groote Markt. Ballet Tillv Sylon op den Klop persingel. Ontreden van den hoogdraad- kunstenaar in waarlem-Oost. Muzikale wandeling naar den den Kloopersingel vanaf de Grote Markt, Muzikale wandeling naar de Groote Markt vanaf Klopper- singel. INSTITUUT „MERCTTRTUS". Bij de door het Instituut „Mercurius" (Hout- olein) gehouden examens zijn eeslaagd: voor machineschrijven: de dames H. Koop man (45 lett. gr.) en T. Jeronimum (50 lett. <?r.) beiden te Hoofddorp- de heer P. F. Kla verweiden (45 lett. sr.) te Haarlem; voor stenografie „Groote" Nederlandsch: de dames W. IJntema (130 lett. sr.), C. de Höndt ("100 lett gr.), beiden te Haarlem. M. J. M. v. d Hevden (130 lett. gr.) te Heemstede. voor boekhouden examen A: mej. C. Knook en de heer J. P. Brian-Gramberg. beiden te Haarlem; voor boekhouden examen B: mej H. C. Drost en de heeren W. van Hemert en R. Koopmans. allen te Haarlem. Afgewezen: 2 candidaten BLOEMENDAAL VELDLOOP KONINGINNEDAG Men verzoekt ons mede te deelen, dat de veldloop te Overveen. georganiseerd door het Centraal Oranje-Comité des namiddags om 2.30 uur begint bij de theeschenkerij bij het ^rouwerkskolkje. SANTPOORT FILMVOORSTELLING OP KONINGINNEDAG Als onderdeel van het feestprogramma van de Oranjevereenigins .Santpoort" op 31 Augus tus vermeldden wij o.m een filmvoorstelling De films die vertoond worden, zijn- Spreek met Oma Jubileumfilm. Het land van Prins Bernhard, Speelgoedstad (teekenfilm) en Vuurwerk (komisch, 2 deelen). Raad Zandvoort. Tevens wordt een maand extra salaris uitbetaald. Levendige discussie in den Raad. Onder voorzitterschap van burgemeester H. van Alphen kwam de Raad van Zandvoort gis teravond bijeen. Afwezig waren de heeren Vallo en Koning. Nadat eerst een voorstel tot ruiling van grond aan de Brederodestraat voor een gedeel te aan de Oosterparkstraat was aangenomen, kwam het voorstel van B. en W. om den heer C. L. Bolwidt Jr. op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als directeur van het Zuiderbad. aan de orde. De voorzitter stelt voor dit punt niet te behandelen, daar het rapport van den accountant pas laat is binnengekomen en niet ieder raadslid hiervan kennis heeft genomen. Wethouder v. d. M o o 1 e n (S. D. A. P.) vindt dit geen aanleiding om dit punt van de agenda af te voeren. Laten we deze zaak nu eindelijk eens oplossen, aldus spr., dan is ten langen leste de kwestie „Zuiderbad" van de baan. Na stemming wordt besloten dit punt wèl te be handelen. De heer Elffers (Gem. Bel.) vindt dat deze heele kwestie kan worden teruggebracht tot eenige teleurstellingen die men van bepaal de personen heeft moeten ondervinden. Hij betreurt het dat nu weer een brief met een klacht is binnengekomen. De directeur is door deze kwestie ook financieel gedupeerd gewor den. Spr. heeft daarom een voorstel ingediend hem een maand extra salaris te betalen. De heer Joustra (C. H.) die vervolgens het woord krijgt, gaat de heele voorgeschiede nis van de kwestie nog eens uitvoerig na waar bij hij zijn houding nader toelicht. Reeds het vorig jaar heeft spr. om inzage van de admi nistratie van het Zuiderbad verzocht. Na twee weigeringen is het spr. toegestaan om de ad ministratie, die een pooveren indruk maakte, te controleeren. De kasboekuitgaven liepen zonder onderbrekingen van 1936 op 1937 over en zoo waren er meer kleinigheden die ech ter duidelijk demonstreerden dat de boek houding niet met de vereischte accuratesse is behandeld. Bij het controleeren van de kas boekuitgaven waren van verschillende posten geen kwitanties of facturen aanwezig. Van eenige posten, o.a. betreffende leveranties van hout en van een ijzerhandelaar waren geen nadere omschrijvingen aanwezig. Naderhand heeft spr. zich tot B. en W. gewend om te vra gen of hij alle boeken en bescheiden in han den heeft gehad. Na nog eenmaal aandringen heeft spr. toen inzage gehad van een blaadje papier van een particuliere houtleverantie. Na rijp beraad is spr. er tenslotte toe overgegaan, zich tot den officer van Justitie te wenden. Ook de accountant ging volgens de heer Jou stra niet vrij uit daar hij den Raad van den stand der administratie op de hoogte had moe ten brengen. De wethouders zijn in deze kwes tie evenmin zonder schuld, meende spreker. Onder de gegeven omstandigheden voelt spr. niets voor een extra uitkeering. De heer Molenaar had het beter ge vonden dit punt van de agenda af te voeren, ook al omdat hij nog steeds over deze kwestie met B. en W. correspondeert. Er is geen reden om den directeur eervol ontslag te verleenen. Bij de Rechtbank is de directeur vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De heer Elffers orotesteert tegen deze laatste opmerking. De heer Molenaar zal inferpelleeren. De heer Molenaar zegt verder dat ook B. en W. in deze kwestie te kort zijn gescho ten. Hij deelt verder mede dat hij een inter pellatie in den Raad zal houden over het beleid van B. en W. in deze zaak en over de leiding van den directeur. De heer Groen (Prot. Chr.) merkt op dat de vrijspraak gegrond is geweest op het feit dat de opzet tot verduistering niet aanwezig was. Wethouder v. d. M o o 1 e n (S.D.A.P.) zegt dat de boekhouding van het Zuiderbad nu door den rijksaccountant geheel onderzocht is. De heer Joustra vervalt telkens m herhalin gen. Een lid van de fractie van den heer Jou stra, de heer Koning heeft zitting in het col lege van bijstand van het Zuiderbad. Waarom heeft de heer Joustra zich niet tot hem ge wend? Verschillende vragen van den heer Joustra betreffende de boekhouding zijn op afdoende wijze beantwoord. De heer Joustra is zeer haastig geweest met het nemen van verdere maatregelen. Wethouder v. d. Moolen vindt dat in het voorstel van den heer Elffers iets vreemds zit. Het is namelijk eigenaardig dat een aan klacht van een raadslid tengevolge kan heb ben, dat de gemeente nadeel wordt berokkend De heer Joustra heeft echter een weg be wandeld waardoor den directeur veel finan cieel nadeel is berokkend. De heer v. d. Moo len zal dan ook voor het voorstel stemmen. De heer Joustra vindt dat de kwestie van den heer Koning en hem, alleen hun bei den aangaat. Verschillende vragen van spr. zijn zeker niet afdoende beantwoord. De heer Elffers acht het ongehoord dat tegen iemand die vrijgesproken is nog steeds beschuldigingen worden ingebracht." Welke mentaliteit moeten zij, die deze woorden nu nog uiten, wel bezitten. De interpellaties van den heer Molenaar loopen meestal op niets uit De heer Molenaar zegt dat het niet zijn schuld is, maar die van den directeur als deze zaak weer aan de orde komt. Een maand voor de uitspraak heeft de wet houder spr. gevraa_d, zijn vragen in te trek ken. De heer Elffers gaat niet op de zaak zelf in. Volgens de gemeentelijke structuur is het voorstel van den heer Elffers niet uit voerbaar. Wordt het aangenomen dan zal het zeer waarschijnlijk door de Ged. Staten worden verworpen. Wethouder Siegers (R.K.) had niet ver wacht dat men op deze manier nog de mogelijke rehabilitatie van den directeur tracht te verkleinen. De kwestie van deze extra maand salaris zit hem niet in het be drag doch meer in een daad van den Raad om den directeur te rehabiliteeren. Spr. stemde van harte in met het voorstel van den heer Elffers. Wethouder v. d. Moolen zegt dat hij al leen naar den heer Molenaar is gegaan om te vragen of deze bereid was zijn voorstel tot schorsing in te trekken. De heer Suerink (S.D.A.P.) was aanvan kelijk tegenstander van het voorstel van den heer Elffers geweest, doch na de feiten ge- hoora te hebben zal hij ook voor dit voorstel stemmen. Het voorstel van B. en W. tot eervol ont slag wordt tenslotte na stemming aange nomen evenals het voorstel van den heer Elffers om den directeur een maand extra salaris uit te keeren. Commissies van Bijstand. In de financieele commissie worden gekozen de heer Bolwidt,e Elffers, Groen en v. Rijnberk. In de commissie van bijstand voor de bedrij ven: de heeren Elffers, Bolwidt, Groen, Van Rijnberk en Vader. In de commissie van bijstand voor het Zui derbad: de heeren Elffers, Groen, Koning en Vader. In de commissie van bijstand voor de sfcrand- exploitatie de heeren: Elffers, Koning, Sue rink, Vader en Vallo. In de commissie van bijstand voor sociale zaken de heeren: Bolwidt, Van Rijnberk, Van Toombergen, Vader. In de commissie van bijstand voor het onderwijs de heeren: Bolwidt. Van Rijnberk, Van Toombergen en Vader. In de commissie van bijstand voor publieke werken, de heeren Groen, Koning, Suerink, Van Toombergen. Hamerstukken. De volgende punten werden z.h.s. aange nomen Voorstel tot het verleenen van een credlet in verband met het veertigjarig regeerings- jubileum van Hare Majesteit de Koningin. Voorstel tot verhooging van het crediet voor de stichting van een kleedlokaal op het sport terrein, gelegen aan de Nicolaas Beetsstraat. Voorstel tot het wijzigen en opnieuw vast stellen van de instructie van den gemeente ontvanger. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een verzoek om schadevergoe ding wegens het onderstuiven van een perceel aardappelland wordt aangehouden op voor stel van den heer Suerink (S.D.A.P.). IJMUIDEN Nederlaiiflsche visscliers Duitsche trawlers. op Het is nu ongeveer VA maand ge leden. dat de eerste ploeg Nederland- sche zeevisschers in den trein stapte die hen naar de groote Duitsche vis- schershavens zou voeren, waar men hen noodig had voor het varen op de Duitsche trawlers, haringbooten, IJs- landbooten enz. Met een verlicht gemoed en met weer een ietsje hoop voor de toekomst ziin ongeveer 150 zeevisschers uit IJmuiden. Egmond, Katwijk anz. eaan varen bij verschillende reederiien te Wesermünde Cuxhaven en Altona. 7,oo groot was de animo bijvoorbeeld in IJmuiden. dat zelfs mensc.hen zich voor Duitschland lieten aanwerven, wier boot slechts voor eenige da gen was opgelegd en die er dus zeker van wa ren. weer gauw naar zee te kunnen gaan. Een TJmuidensche ..trawlergast" is nu eenmaal niet arbeidsschuw. Heeft het varen op de Duitsche trawlers aan de verwachtingen beantwoord? Het is thans mogelijk deze vraag te beant woorden. zonder het gevaar te loopen te voor barig te zijn. En aan de hand van de inlich tingen, die ons van verschillende zijden be reikten kunnen we bovenstaande vraag be vestigend beantwoorden. Het is beter varen op de Duitsche dan op de IJmuidensche trawlers. Dit is de algemee ne opinie. De behandeling is goed, de kost is als men er wat aan gewend is ook goed. En ook wordt er goed verdiend Maar hiermede zijn we dan ook aan het einde van de goede raooortci.ifers en als hiermede nu alles was gezegd, zou er in Duitschland ongetwijfeld een toekoms) liegen voor onze werk- looze zeevisschers. Maar Er is echter, als bij zoovele dingen ook hier een „maar" bij. En deze ..maar" is van dien aard dat de pil. die zoo lekker zoet „aan- proefde", van binnen vrij bitter bleek te zijn. Over de groote teleurstelling schreven wij reeds eerder: de gehuwdpn zn'")°n elke week aan hun vrouwen f 21.50 kunnen laten overmaken. Dat is ook eenige weken, zij het niets steeds op tijd geschied. Maar inmiddels is het bedrag van f 21.50 tot f 17.40 vermin derd, terwijl het geld de laatste weken in den regel veel te laat ontvangen wordt. Deze verminderde uitbetaling houdt ver moedelijk verband met een andere klacht nl. het aftrekken van een groot bedrag voor de verschillende belastingen, Winterhilfe enz. Deze aftrek is hooger dan bij de aanwerving werd medegedeeld. Maar het ergste van alles is het dure leven aan den wal. Alles wat de menschen noodig hebben is schreeuwend duur. We hoorden prij zen noemen die voor Nederlandsceh begrippen fantastisch lijken en waaruit wij meenden te mogen concludeeren. dat het leven minstens tweemaal zoo duur is als In ons land. De men schen zijn vermoedelijk allen wel met een be hoorlijke uitrusting de grens overgegaan. Ze zullen dus de eerste weken, misschien de eer ste maanden niets behoeven te koopen. Maar wanneer het zeemansgoed dat ze van huis hebben meegenomen, versleten is en de man nen voor het feit komen te staan, dat ze „nieu we bullen" moeten koopen, zullen de meesten daartoe wel niet in staat zijn. En dan is ook het feit, dat ze steeds in een vreemde haven binnenkomen, met allemaal vreemde menschen om hen. heen, een handi cap. Hoe gaat het in zulke gevallen? Men gaat een glaasje bier drinken of naar een bioscoop, wil men niet met z'n ziel onder den arm in de vreemde haven rondloopen. Zelfs de zuinigste en beste huisvader ontkomt daar niet aan. Had men in de verschillende plaat sen een gezellig home, waar gebiljart, ge damd of gekaart kon worden, dan zou de toe stand heel anders zijn. Onze meening is dan ook, dat de voordee- len niet tegen de nadeelen opwegen. Dit geldt vooral de gehuwden en daarom is de alge meene opinie, dat zij. die vrouw en kinderen in IJmuiden of elders achterlieten, het niet lang zullen kunnen volhouden. De vrijgezel len. die over een ruimere beurs beschikken omdat ze het volle loon uitbetaald krijgen, staan er natuurlijk gunstiger voor. Naar wij vernamen, zijn inmiddels ook in Egmond eenige menschen teruggekomen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14