Haarlems Dagblad mm De Spanning om Praag. De werkloosheid te Haarlem. Hef belangrijkste 56e Jaargang No. 16929 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 30 Augustus 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25- franco pe* post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-S regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentjes «ie rubriek. Het blijft spannen om Praag. De Europee- sche diplomatie is in volle werkzaamheid, alle symptomen omtrent binnenskamersche be sprekingen worden vermeld, het wemelt van geruchten, de Duitsche pers maakt stemming tegen de Tsjechen, Lord Runciman onderhan delt en het regent beschouwingen, bespiege lingen, veronderstellingen en vergelijkingen- met- 1914. Deze laatste zijn verleidelijk en gemakkelijk in gemeenplaatsen uit te drukken. Maar de verhoudingen zijn niet dezelfde als in 1914. Een belangrijk punt van vergelijking is even wel de houding van Engeland. Afwachten, zich beslissingen voorbehouden, vertrouwen op intuïtief aanvoelen van den toestand is altijd het voornaamste kenmerk van de Britsche politiek geweest. Dat heeft zij ook in 1914 ge daan en men heeft de Britsche regeering later verweten dat de wereldoorlog verhoed zou zijn geworden als zij bijtijds openlijk verklaard had dat zij ten oorlog zou trekken als België werd aangevallen. Nu zijn er Britsche politici die van meening zijn dat Engeland zich bij tijds duidelijk moet uiten omtrent zijn hou ding ingeval van een Duitschen aanvalop Tsjecho-Slowakije. Dit Londensche vraagstuk staat midden in de spanning van het oogen- blik. En het is geen wonder dat velen in Enge land tegen zulk een verklaring zijn, want zou zij de spanning niet ontzettend kunnen ver- grooten? Het is hekend dat Engeland Frank rijk zal steunen als het mocht worden aan gevallen. Het is nog steeds onzeker wat En geland zou doen als Duitschland Tsjecho- Slowakije aanviel en dit conflict tot deze beide landen betrokken bleef. Intusschen is een bespreking van Henlein, den leider der Sudeten Duitschers, met den president der Tsjecho-Slowaaksche re publiek Benesj aangekondigd. Er zijn berichten over een zeer toenaderende houding van de Praagsche regeering Zij zou bereid zijn bij een indeeling van het land in kantons zelfs kantonnale parlementen te aanvaarden. Dat, gaat zeer ver, en dat geeft hoop. Als men zich in de overwegingen van de Tsjecho-Slowaaksche regeering poogt in te denken komt trouwens vanzelf de ver onderstelling naar boven, dat zij zelf wel moet twijfelen aan het voortbestaan van het hui dige staatsverband tenzij het volkomen her zien wordt en den Sudeten-Duitschers een groote mate van zelfbestuur wordt gelaten. Men kan niet voortgaan in een voortdurende sfeer van incidenten, spanningen en in menging van Duitsche zijde. Men moet bin- nenflandschen vrede vinden, anders is voor Tsjecho-Slowakije in den huidigen omvang geen voortbestaan denkbaar. Dat ide Tsjechen agressieve bedoelingen jegens Duitschland zouden koesteren, zooals al in Duitsche bladen is beweerd, is natuurlijk uitgesloten. Een volk van dertien millioen zie len (minus 3Vz millioen Sudeten-Duitschers) gaat geen volk van zeventig millioen, dat on eindig sterker bewapend is bovendien, te lijf. Men zou ook kunnen veronderstellen dat Dene marken of België of Nederland een groote mogendheid zouden willen aanvallen en dat zou dan precies even dwaas zijn. Maar het is wel duidelijk dat de Tsjechen van zins zijn zich niet weerloos over te geven, zoo als Oostenrijk deed, als een Duitsch leger over de grenzen van het land zou trekken. Zij be reiden zich voor op verdediging en dit schept een geheel andere situatie dan bij de Duitsche invasie van Oostenrijk. Laat ons den toestand hoopvol blijven in zien. Laat ons wel begrijpen dat de oplossing van een zoo netelig vraagstuk als dit onver mijdelijk tot spanningen moet leiden en dat vele dreigementen niet meer behoeven te be- teekenen dan een comedie, bestemd om zoo gunstig mogelijke voorwaarden bij een schik king te bedingen. Zonder voorafgaande span ningen en dreigementen is nog nimmer een schikking bereikt. Het gevaar is er evenwel, al kan niemand het op het oogenblik precies taxeeren. Daar om is het te hopen dat de bemiddeling snel te werk zal gaan, dat met concessies niet ge talmd zal worden. En het besef van deze nood zaak schijnt wel te zijn. gegroeid. R. P. Een Haarlemmer als parachutist. De Haarlemmer W. Jansen, een jongeman van 23 jaar, deelt ons mede, dat hij het voor nemen heeft een poging te doen het record voor het springen met een parachute te breken. Hij heeft zich eerst gewend tot de K.L.M. om medewerking maar er is geantwoord, dat men zich in Nederland niet bezighoudt met parachute-springen. Hem is daarom aangera den contact te zoeken met het tijdschrift „Parachute" te Parijs Dit heeft de Haarlem mer reeds gedaan. In Nederland mag hij niet springen, daarom zal hij het in Frankrijk doen. Hij schrijft ons ,.Ik weet zeker dat het door gaat, ik wil mijn durf toonen, ik zal vol moed en met blijdschap springen." Op het meer van Killarncy in het lersche graafschap sloeg een vaartuig met 23 toeristen om. Vijf der opvarenden kwamen in de golven om. De overigen konden den wal bereiken, waar de oeverbewoners de eerste hulp boden. Dubbele moordaanslag te Kerkrade. Aangevallenen door messteken, ernstig gewond. Dader gegrepen. KERKERADE, 30 Augustus. Gis teravond is in een woning in de Kampstraat te Kerkrade een moord aanslag gepleegd op een man en een vrouw, waardoor beiden zoodanig werden gewond, dat zij in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis zijn vervoerd. De slachtoffers, de 39-jarige Van R. en de 30-jarige vrouw J. V., beiden afkomstig uit Noord-Brabant, woonden sinds de vorige week in de Kampstraat te Kerkrade. De vrouw had tot voor korten tijd in Eindhoven samenge woond met den 42-jarigen H., van Belgische nationaliteit. H.~ heeft zich' gisteravond naar de woning in. de Kampstraat begeven en de vrouw en den man met een mes verscheidene steken toegebracht. De dader vluchtte hierop, doch werd spoedig gegrepen. Intusschen had men geneskundige hulp ontboden. Een dokter was spoedig ter plaatse, waarop de slachtof fers naar het ziekenhuis te Kerkrade zijn over gebracht. Hun toestand is zeer ernstig. De dader is in de kazerne opgesloten. Het mes is in beslag genomen. Raad van Zandvoort verleent den directeur van liet Zuiderbad eervol ontslag. Door den Raad van Zandvoort is gister avond besloten om den directeur van het Zui derbad op zijn verzoek eervol ontslag te ver- leenen. Tevens nam de Raad met groote meer derheid een voorstel aan van den heer Elffers om den directeur een maand extra-salaris uit te betalen. in» ET inwonertal van Haarlem groeit Het aantal Groentjes in I-Iaarlem's Dagblad groeit mee. Nieuw gevestigden hooren al gauw, dat zij een Groentje moeten plaatsen om iets te vragen of op te ruimen. ZANDVOORT-BAD Woensdag 31 Augustus GROOT VUURWERK voor den Boulevard de Favauge. Aanv. 9.30 uur. Reist op Avondretours (Adv. Ingez. Med.) Vooruitzichten op de arbeids markt niet ongunstig. ONDERSCHEIDINGEN. Het aantal werkloozen te Haarlem schom melt reeds vele weken om de vijf duizend. In de afgeloopen week zijn er slechts 2 werkloo zen bijgekomen. Dat is niet ongunstig, want- dezelfde week van 1937 gaf een stijging van 35 te zien. De vergelijkingen met vorige jaren is nu 330 werkloozen minder dan in 1937, 1064 minder dan in 1936 eh 297 minder dan in 1935. Ook is bijna de stand van 1934 bereikt, want toen waren er om dezen tijd slechts 85 minder. De vooruitzichten op de Haarlem- sche arbeidsmarkt zijn op dit oogen blik niet ongunstig. In 1937 is het aan tal in het najaar cn den winter ge stegen tot 6642. Het laat zich aanzien dat wij dezen winter belangrijk daar onder zullen blijven. De winter van 1936 gaf als „top" een aantal van 7115 werkloozen te zien, dat was dus nog 500 meer dan de winter van 1937. Het is aan te nemen dat er in de komende maanden geen belangrijke stijging van het werkloozenaantal is te verwachten, allereerst omdat er eenige verbetering van de conjunc tuur is te constateeren en ten tweede omdat er eenige groote werken van de gemeente in uitvoering komen (de nieuwe vleugel van het Stadhuis en de nieuwe brug met aansluitende verkeersverbeteringen bij den Verspronckweg en het Kenaupark). De arbeiders die door tusschenkomst der gemeente aan normale objecten of werkfonds- objecten te werk gesteld worden gaan wel van het aantal ingeschreven werkloozen af. De werkloozen die in de werkverschaffing (te Haarlem of elders) aan arbeid geholpen wor den blijven onder het aantal meegerekend. In den laatsten tijd zijn uit Haar lem ongeveer 75 werkloozen naar Duitschland vertrokken omdat zij daar aan den slag konden komen. Dit wa ren, bouwvak- en metaalarbeiders, als ook eenige visschers. Er zijn er 50 door tusschenkomst van de Arbeids beurs gegaan en 25 op eigen initiatief. Voor inwoners en oud-inwoners van Haarlem en Omstreken. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin zijn de volgende onderschei dingen toegekend aan inwoners en oud-in woners van Haarlem en omstreken: Benoemd: Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: C. Kiokert, kunstschilder te Parijs. Tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Tot ridder In de Orde van Oranje Nassau: A. K. Straatsma, predikant, bij de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage en W. J. van Vloodorp, oud-directeur van een levensver zekeringsmaatschappij, te Haarlem. Tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: J. A. Fontein, te Haarlem. Tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: W. J. B. van Liemt, wethouder der gemeente Haarlem en Th. W. L. M. de Winter, inspec teur der P.T.T., aangewezen als hoofd van het telefoondistrict te Haarlem. Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: mej. A. Plas, oud-adjunct directrice van het Prov. Ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum. wonende te Castricum en W. de Groot, com mies bij den P.T.T.-dienst te Haarlem. Tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: C. M. Moolenburgh, hoofdin specteur der directe belastingen te Haarlem, Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: D. Klok, te Heemstede, oud-gezagvoerder bij de Kon. Ned. Stoomboot Mij. Tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: C. H. Laan, te Bloemendaal, oudste directeur van de N.V. Wessanen's Kon, Fabrieken te Wormerveer. Tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: J. W. Nienhuys, te Bloemendaal, voorzitter van de Vereeniging van den Tabakshandel, te Amsterdam. Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: H. J. L. Klein Schiphorst, te Haarlem, voor zitter van den Ned. R.K. Bond van Bouw- patroons. Bevorderd: Tot officier in de orde van Oranje-Nassau: H. Snijders, te Heemstede, voorzitter van het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering der belangen van Slechthoorenden. Benoemd Tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: dr. J. F. Steenhuis te Haarlem, geologisch ad viseur bij het Rijksbureau voor Drinkwater voorziening. Tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: A. A. Pauw, te Haarlem, direc teur der Ned. Handel Mij. te Amsterdam. Toegekend De eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, In zilver aan: J. M. de Bruijne en M. Doornebosch, beiden hoofdbewaarder bij de strafgevangenis te Haarlem, aan W. H. van Voorthuizen te Zand voort, oud-boekhouder bij een levensverzeke ring-maatschappijH. Bokhorst, onderwijzer aan de Zondagsschool van de Chr. Geref. Kerk te Nieuw-Vennep; J. F. Nijs, hoofdbe steller bij den P.T.T.-dienst te Haarlem. In brons aan: G. ter Horst, lid van de vrijwillige burger wacht te Haarlem; J. van Willigen, concierge bij den dienst der P. T. T. te Haarlem: Lodewijk, besteller bij den P.T.T.-dienst te Haarlem. In zilver aan: L. de Haan, adj.-commies der dir. belas tingen, invoerrechten en accijnzen ten kantore oer invoerrechten en accijnzen te Haarlem. In goud aan: A. Tol, te IJmuiden, halchef bij het Staats- v isschershavenbedr ij f In brons aan: C. van Doorn, te Voorhout, bloemistknecht bij de firma L. Oudewater en Zoon te Lisre, In zilver aan: G. H. Nijmeijer, te Haarlem, voorheen in dienst van den heer F. C. Happel, te Amster dam. In brons aan: Mej. M. J. Dirks, voorheen in dienst van de familie Erdtsieck te Haarlem; M. van Waard, voorheen kellner in Hotel „De Leeuwerik", te Haarlem; mej. H. M. C. Terpstra, dienstbode bij mevr. de wed. H. ten WoldeMooij te Cas tricum. Het woord is aan. AANRIJDING TUSSCHEN BAKFIETS EN WIELRIJDER. Maandagmiddag heeft op den hoek van de Barrevoetestraat en de Ged. Volidersgracht een aanrijding plaats gehad tusschen een bakfiets en de 24-jarige wielrijder K. uit Haarlem die een been brak. Op de bakfiets zat een 20-jarige expeditieknecht uit Sant poort, deze kwam van de Ged. Voldersgracht en wilde links naar de Barrevoetestraat gaan. De fietser reed in de Barrevoetestraat richting Wilhelminastraat. Na door den O.D. te zijn verbonden is de jongeman per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Tegen den bakfietsberijder die in de bocht te veel links reed is proces verbaal opgemaakt. Livius De menschen zijn minder gevoelig voor geluk dan voor ongeluk. Het houden van congressen. Haarlem krijgt een organisatie om die te trekken. Vreemdelingenbezoek is voor een stad van veel beteekenis. Evenzoo het houden van con gressen. Geen wonder dat het Haarlemsche gemeente bestuur en ook de stichting Haarlem's Bloei al het mogelijke doen om Haarlem als con- gresstad meer in trek te brengen. Er worden reeds af en toe congressen en algemeene ver gaderingen van landelijke vereenigingen hier ter stede gehouden, maar er is toch nog meer op dit gebied te bereiken. Haarlem heeft als congresstad veel aantrekkelijkheden, er kan hier in verschillende gebouwen rustig verga derd worden en de ervaring is, dat de bezoe kers hier meer aan het congres of de verga dering gebonden worden dan in nog grootere steden, zooals Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht, Bovendien biedt Haarlem voor de congresbezoekers vele aantrekkelijk heden, interessante musea, mooie oude gebou wen, enzoovoort. Natuurschoon is in Haarlem en omgeving in rijke verscheidenheid te vin den, zoodat interessante uitstapjes en excursies te organiseeren zijn. Haarlem zal den eersten tijd in het bijzon der de congressen moeten trekken die van niet al te grooten omvang zijn. Daarvoor is in de hotels voldoende logeergelegenheid. Als te Haarlem geen voldoende ruimte in de hotels is wordt natuurlijk een beroep gedaan op Bloe mendaal, Zandvoort enz. Dan kunnen er hier heel wat congressisten logeeren! Er is een klein kansje geweest, dat Haarlem het internationaal Stedencongres zou krijgen, maar daarvan heeft men moeten afzien, om dat zeer groote eischen werden gesteld, die het gemeentebestuur voor groote financieele uit gaven zouden hebben gesteld. Haarlem's Bloei bereidt een organi satie voor om het houden van con gressen te Haarlem te bevorderen. In de naaste toekomst is het mogelijk dat Haarlem beter in staat zal zijn om ook groote congressen binnen haar veste te laten houden. Men weet. dat het plan is aan de Kleverlaan bij de Delftkade een overdekte kunstijsbaan te bouwen, die in den zomer uistekend gebruikt zal kunnen wonden voor het houden van con gressen, tentoonstellingen, enz. HEDEN: 1 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. 1 Eenige verbetering is er op de Haarlem sche arbeidsmarkt te constateeren. Het aantal werkloozen verhoudt zich gunstig tot vorige jaren. 1 Er komt een organisatie om meer congres sen naar Haarlem te trekken. De belastingopbrengsten over het afgeloo pen jaar zijn belangrijk meegevallen. Goed nieuws voor de gemeenten Haar lem, Heemstede en Bloemendaal. De jubileumtentoonstelling in de Tijding zaal van Haarlem's Dagblad geopend. Een Haarlemmer wil het hoogtcrecord voor het springen met een parachute ver overen. 2 De Vereeniging voor Bloembollencultuur is voor bedrijfsmaatregelen. 9 De ijsventers van Jamin gaan weer de straat op. 9 BINNENLAND. Een lek in een gasbuis heeft bijna twee bejaarde menschen het leven gekost. 3 Er bestaat kans, dat de melkprijs met in gang van 11 September zal worden ver hoogd. 3 BUITENLAND. Het Engelsche kabinet beraadslaagt over de „wenk" aan Duitschland. 4 De Tsjecho Slowaaksche president Benesj zal vandaag een onderhoud hebben met den leider der Sudeten Duitschers, Hen lein. 4 Aan den Donau-oever te Boedapest heeft zich een ontploffing voorgedaan, kort na dat Horthy daar was aangekomen. 4 SPORT. Rood en Wit wint van de Bootleggers. 10 ARTIKELEN. De verlichting van het paleis Noordeinde te Den Haag heeft Maandagavond proefgebrand R. P.: De spanning om Praag. Mr. E. Elias: De blik terug. Dr. E. van Raalte: De „Tempel des Vredes" jubileert. 3 E. v. R.: Het défilé van de Nederlandsche weermacht. 3 Van onzen correspondent te Brussel: Pro paganda voor Nederland in België. 4 II. D. Vertelling: Het kwartje. 9 v. H.: Alvata begrijpt dat. de menschen niet begrijpen willen. 9 K. de Jong over het laatste zomerconcert der II. O. V. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op IQ

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1