I Ochtendbeurs Amsterdam Garage „Americain", Spaarne 6, Tel. 21502 REMBRANDT VEERTIG JAREN EN DINSDAG 30 AUGUSTUS 1938 HAARtEM'S D A G B A D Belastingopbrengsten vallen mee. Goed nieuws voor de gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede. In de crisisjaren liepen de belastingop brengsten geregeld terug. Daaraan is thans gelukkig een einde gekomen. Nu de resultaten van de Personeele Belasting 1937 en van de Inkomsten (Gemeentefonds) belasting en de Ver mogensbelasting 1937 1938 bekend zijn, blijkt, dat deze meer opgebracht heb ben dan geraamd was. Voor Haarlem kunnen wij de volgende cijfers geven: Personeele Belasting. De opbrengst van het gedeelte dat aan de gemeente wordt uitge keerd is ongeveer f 33.500 boven de raming. De gemeente kreeg aan opcenten f 1.047.800, ter wijl slechts f 1.019.000 geraamd was. Gemeentefondsbelasting. Aanvankelijk was de uitkeering aan de gemeente geraamd op f 643.000, maar de opbrengst blijkt nu f 32.000 hooger te zijn. De opcenten op de Vermogensbelasting wa ren voor Haarlem geraamd op f 63.800, de op brengst is f 5400 meer geweest. Bij elkaar krijgt de gemeente Haar lem aan belasting f 73.000 meer dan waarop gerekend was. Voor Heemstede is de opbrengst ook meegevallen. De gemeente krijgt boven de be dragen die geraamd werden: Personeele Be lasting (hoofdsom op opcenten,) f 22000, Ge meentefondsbelasting f 24.000, Vermogensbe lasting f 1800. Heemstede krijgt dus tezamen f 47.800 meer aan belasting dan geraamd was. De meevaller van Bloemendaal is het grootst. De opbrengsten zijn voor die gemeen te boven de raming: Personeele Belasting f 30.400. Gemeentefondsbelasting f 52.000, Ver mogensbelasting f 6000. Bloemendaal krijgt dus f 88.400 meer dan geraamd was. De ramingen voor de nieuwe belastingjaren. Aanvankelijk waren de opbrengsten van de Personeele Belasting voor het jaar 1938 iets lager geraamd dan de gemaakte raming voor 1937. De opbrengsten van 1938 zijn natuurlijk nog slechts voor een klein gedeelte binnen, maar wij vernemen dat er redenen zijn om aan te nemen dat 1938 niet beneden de opbrengst van 1937 zal blijven. Daarbij is dan natuurlijk niet gerekend met het feit dat de opcenten voor de Personeele Belasting voor Haarlem voorloopig van 185 tot 195 verhoogd zijn, die opcenten komen dan nog daarboven. Over de opbrengst van de Inkomstenbelas ting 'Gemeentefondsbelasting) 1938 1939 is nog niet veel met zekerheid te zeggen. Er is nog slechts een klein gedeelte van het nieuwe be lastingkohier verwerkt. Er zijn evenwel aan wijzingen dat de Inkomstenbelasting (Ge meentefondsbelasting) over 1938 1939 meer zal opbrengen dan over 1937,1938. Daartegenover staat, dat de opbrengst van de Vermogens belasting vermoedelijk lager zal worden, maar toch hoopt men dat de meerdere opbrengst van de Inkomstenbelasting de lagere opbrengst van de Vermogensbelasting ruimschoots zal kunnen opvangen. Koeren van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 335— V2 H. V. A. 457—9 Vergde Vorstenl. 82 Amst. Rubber 228 Philips 23941'^ AKU 44'2—5. Unilever 154J25 Beth. Steel 42 3 16—3:4 U. S. Steel 43— Republic Steel 13 1/4V2 Anaconda 24 5 87/8 Shell 11 1/81/4 Tidewater Ass. Oil 101/8 United St. Leather 29 Vz3/4 General Motors 351/4 Wie dit bord voor zich ziet moet x t r a voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók hot verkeer van links laten óórgaan!) AGENDA DINSDAG 30 AUGUSTUS Stadsschouwburg: Alvata. 8.15 uur. Frans Hals Theater: Mazurka met Fola Ne gri, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple In Z werf ster t je". „Ik zal handhaven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Enkele reis Holly wood" en Deanne Durbin in „Zondagochtend concert". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Het geheim van dr. Felgentreu", „De schrik van wijk 7" en „Ik zal handhaven". Spaarne Theater: „Rasecht" en „Paniek In den aether". 8 uur. Moviac Uurfilmtheater: Doorloopende voor stellingen van 2.30 tot 11.30 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. WOENSDAG 31 AUGUSTUS Stadsschouwburg: Alvata, 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Oranjebal. The Hot Playing Cracks. 3 uur. Gebouw H. K. B.: Oranjebal. The Margians. 8.303 uur. Dancing Dreefzicht: Bal, 8.30 uur. Frans Hals Theater: Bengaalsche Lanciers. 2.30. 7 en 9.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Luxe verhuur zonder chauffeur. 1ste klas wagens. 'Aai mot- Mea WARENHUISELLENDR IN DOLLARLAND. Teruggeven: een misbruik, dat honderden milliocnen per jaar kost. In Amerika is op het oogenblik een felle strijd aan den gang van den winkelstand tegen de kooplustige dames. Dit klinkt eigen aardig, vooral in een staat waar veertig jaar geleden de slagzin werd uitgedacht: „De klant heeft altijd gelijk", en waar men tot in het overdrevene toe naar deze zinspreuk heeft gehandeld. De geestelijke vader van dit gevleugelde woord, de warenhuiskoning John Wanamaker, wilde hiermee zijn personeel doordringen van den eisch, steeds tot in finesses op den per soonlijken smaak van koopers in te gaan, al hun bezwaren geduldig en met verstand aan te hooren en een onuitputtelijke vriendelijk heid aan den dag te leggen. Dit zijn overigens regels, welke ook bij ons in iedere goedgeleide zaak toegepast worden. In de Vereenigde Staten is het hierbij echter niet gebleven. De eene zakenman probeerde daar al spoedig den anderen nog te overtroeven in welwillendheid tegenover den klant en hieruit ontstond een slaafsche kruiperigheid welke thans tot de vreeselijkste misbruiken heeft geleid, vooral onder de damesklanten. De Amerikaansche vrouw wordt in het al gemeen toch al bijzonder door de mannen verwend en bewierookt, als klant werd zij langzamerhand een volledige despote. Veel zaken gingen zelfs zoover, den dames kle dingstukken, huishoudelijke benoodigdheden en andere dingen op te dringen met de be paling dat zij ze mochten gebruiken en, in geval ze niet naar wensch waren, eenvoudig teruggeven. En met de gedachteloosheid van verwende kinderen hebben de Amerikaansche vrouwen van deze zakenmethode zulk een schromelijk misbruik gemaakt, dat nu de schade aan den handel toegebracht in de honderden millioenen per jaar loopt. Zaken, die aan de teruggeefmethode mee doen, boeken op honderd „koopen" minstens vijf en twintig „fopkoopen". Kleeren worden eerst riistig een poos gedragen en dan ont dekt mevrouw opeens dat deze haar eigenlijk niet aanstaan. Een paar dagen vöör een groot sportevenement in een stadion worden vele bontzaken bestormd. Maar de eigenaars ma ken zich geen illusies: zij weten van te voren, dat ze een paar dagen later alle bontmantels, -kragen, -vossen enz., weer kunnen terug halen. Laconiek worden daarna de pelterijen nagekeken, honderden poederdoosjes, lippen stiften, zakdoeken en entreekaarten komen aan 't licht. De eigenaar van een aardewerk zaak krijgt van een „goeden klant" een pracht opdracht voor vijf serviezen. Zal het een flinke winst beteekenen? Hij rekent er nog maar niet al te vast op. Gelukkig, want na drie dagen komt 't heele zaakje terug; de restjes van het groote diner, waarvoor de serviezen „gekocht" zijn, zitten nog in de schalen. En de winst? Die is in verlies om gezet, want de eigenaar der zaak heeft on kosten gemaakt voor het heenbrengen en terughalen van het aardewerk, voor het schoonmaken, opbergen en voor de berg ruimte welke alweer voor iets anders gebruikt was. De strijd tegen dit misbruik is uiterst moei lijk, omdat niemand de eerste wil zijn om ermede te breken: men kan immers alle klanten verliezen? En zoo komt het tot de gekste voorvallen, b.v. dat in een villawijk te New-York de vrachtauto van een meubelzaak een gelijksoortig voertuig van een concur- reerende firma 'tegenkomt. De eene heeft een complete meubileering, door mevrouw besteld, zooeven teruggehaald, de andere zal nu het huis „op proef" meubileeren. De klant, een rijke dame, is op het lumineuze Idee gekomen op deze manier telkens weer een andere in richting te verkrijgen, 't Duurt nog een hee- len tijd vóór ze alle New-Yorksche meubel firma's heeft afgewerkt, en allemaal doen ze graag aan de pofferij mee, hopende dat de dame, die immers als rijk bekend staat, ten slotte ruilensmoede wel eens definitief zal kiezen enbetalen! En nu lezen de Amerikaansche zakenlui met ontzetting de berekening van experts, die bewijzen, dat hun ver doorgevoerde „ser vice" jaarlijks alleen aan arbeidsloon meer dan 50 millioen dollar kost en dat deze hun door de andere onkosten op honderden mil lioenen komt te staan. Ook de koopers lezen deze cijfers met ont zetting, want ze weten, wie tenslottte de on kosten moeten opbrengen. In den prijs, die zij voor hun levensbehoeften betalen, moet onherroepelijk dit schadegeld zijn verrekend! Inmiddels wordt nu een zeer bescheiden en voorzichtig begin gemaakt met de bestrijding van den boven geschetsten wantoestand. Sommige zakenlui stellen voor de terug gave een tijdsverloop vast van drie tot tien dagen; anderen leveren de waren in cello- phaanverpakking en nemen ze slechts dan terug als deze ongeschonden is. Maar ook die strijd heeft zijn gevaren. Toen in een der groote steden een veldtocht tegen het teruggeven werd gevoerd, vermin derde het aantal teruggeefgevallen met 5 pCt., het aantal aankoopen liep echter met 40 pCt. terug! En dus is de veldtocht ijlings weer gestaakt. Thans is het woord aan den knappen psy choloog, die uitzoekt, hoe het best een be roep op de ridderlijkheid van de Amerikaan sche vrouw kan worden gedaan, opdat zij- zelve haar medewerking verleent aan de be strijding van het belachelijke teruggeef- stelsel. UIT DE OMSTREKEN HALFWEG Jacht op dronken automobilist. Veldwachter maakte gebruik van revolver. Nadat een dronken automobilist (later bleek hij L. uit Amsterdam te zijn) tweemaal door twee hem in een auto op den Amsterdam- schen weg achtervolgende veldwachters ge sommeerd was halt te houden, daar hij over den weg slingerde en dus de veiligheid van het verkeer danig in gevaar bracht, aan welke sommatie hij niet voldeed, gelukte het den veldwachters hem vlak bij de grens van Haarlem voor de derde maal in te halen en te passeeren. Nu maakten de politiemannen korte metten: een van hen schoot twee banden van de auto stuk. L. kon nu spoedig gearresteerd worden. Hij De Bilt voorspelt: Matigen aanvankelijk nog krachtigen Noordelijken tot Noordwestelijken wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, kans op regenbuien, vooral in het Oos ten en Noorden, weinig verandering in temperatuur. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren 65 F. Laagste hedennacht 60 F. Hoogste heden 61 F. De depressie op het vasteland werd dieper, doch blijft secundair boven Midden-Duitsch- land. Zij breidt zich naar het Noorden uit. Het gebied van hoogen luchtdruk over Fin land nam in beteekenis toe. De depressie in het Noorden verdween uit het waarnemings gebied. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen wordt zwakker. Over de Baltische staten en Scandinavië beweegt een warme con tinentale luchtstroom zich naar het Noord westen. Over Engeland bewegen zich nog po laire luchtmassa's naar het Zuiden en ook in Frankrijk en het geheele Zuiden is de invloed dezer koude strooming merkbaar. Op de Brit- sche eilanden nam de windkracht af. Langs de kust van de Golf van Biscaye waait het nog matig uit Zuid naai- West. In ons land nam de wind tijdelijk tot krachtig toe. Behalve in En geland viel er buitengewoon veel regen. In ons land was de regenval in den nacht zeer zwaar: in Limburg, waar Maastricht 27 m.M. meldt, in Groningen viel eveneens in den nacht 10 m.M. Zware regens worden verder gemeld in Zuid-Frankrijk, de Duitsche middel gebergten en het Zuiden van Noorwegen. Het is te verwachten, dat in onze omgeving de kans op betrokken weer. met plaatselijk lichte buien, aanhoudt en dat de wind matig uit Noord zal blijven. Opklaring is niet voor den avond te wachten. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. 7.22 uur; n.m. 19.39 uur. Strand berijdbaar van 12.3017.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. Een groote verrassing in A.s. Vrijdag de Nationale Film (Adv. Ingez. Medj werd in het Raadhuis in Halfweg ingesloten en later vrijgelaten. Procesverbaal werd van een en ander opge maakt. De auto werd per kraanwagen naar Halfweg gesleept. 53 ZANDVOORT WANDELAAR OP HET STRAND OVERLEDEN. De 46-jarige C. v. H. uit Haarlem was Maan dagmorgen met zijn zoontje en zwager door de duinen naar Noordwijk gewandeld, 's Mid dags kwam het drietal langs het strand terug. In de nabijheid van Zandvoort begon Van H. zich onwel te gevoelen, doch gezamenlijk wis ten zij nog de tent van J. Kraaijenoord te bereiken, waar eenige leden van de Z.R.B. de eerste hulp verleende. Deze vonden het nood zakelijk dokter Van Fraassen te waarschuwen. Deze was spoedig ter plaatse en heeft getracht met alle middelen die hem ten dienste ston den het hart gaande te houden; het mocht hem echter niet gelukken. Na eenigen tijd moest hij constateeren dat de levensgeesten waren geweken. Het stoffelijk overschot werd per politie- brancard naar de algemeene begraafplaats vervoerd. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden. Trawlers. 1550 Delft IJm. 17 f 4570. 520 Gloria IJm. 37 f 2690. 480 Rotterdam IJm. 112 f 2270. 1255 Haarlem IJm. 9 f 3670. Kotters: E. 436 f 720. Loggers: IJm. 204 f 450, IJm. 201 f 510, KW. 105 f 280. KW. 52 f 210, KW. 132 f 510, KW. 104 f 380, KW 155 f 620 KW 169 f 360, KW. 24 f 750. KW. 60 f 270, KW 166 f 460, KW. 175 f 380, KW. 89 f 290, KW. 62 f 210, KW. 59 f 630. KW. 28 f 310, KW. 35 f 540, KW. 178 f 460, KW. 91 f 310, KW. 108 f 240, KW. 177 f 350. KW. 27 f 220, KW. 154 f 340, KW. 114 f 380. KW. 76 f 1400. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Schoorl, IJm. 39. Vangst 1000 mnd. haring. 40 kantjes steur. MARKTBERICHT. Tarbot 1.60—1.08 per KG. Tong 1.90—1.12 per KG. Heilbot 1.38—1.12 uer pG. Zetschol 29.25 per 50 KG. Zetschol 29—25 per 50 KG. Kleinschol 207.70 idem. Schar 8.50—3.10 idem Tongschar 3620 Poontjes 4.10 idem. Groote schelvisch 20 idem. Middel schelvisch 20 idem. Klemmiddel schelvisch 148.50. Klein schelvisch 1 8.204.10 idem. Groote Gul 107 idem. Kleine gul 5.103.20 idem Wijting 6.50—2.70 idem Makreel 11—2.25 idem. Versche haring 3.803.15 idem. Kabeljauw f 35—17 per 125 K.G. Vleet 2.60—9.65 per stuk Leng 0.800.31 per stuk Koolvisch 5612. ONDERSCHEIDING. Toegekend de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud aan A. Tol te IJmuLdcn, halchef bij het Staatsvisschers- havenbedrijf. ONGEVAL BIJ DE MEKOG Hedenmorgen kwart voor tien heeft de 31- jarige gehuwde arbeider C. Michel, toen hij een mede-arbeider, die gestruikeld was, wilde helpen opstaan, de gereedschapskist van dezen arbeider tegen het hoofd gekregen. Michel kreeg een gapende wonde aan den rechterslaap. Nadat de verbandmeester van de Hoogovens de eerste hulp had verleend werd de getroffene per ziekenauto naar het Roode Kruis ziekenhuis te Beverwijk vervoerd, en ter observatie aldaar opgenomen. Zijn toestand liet zich heden gunstig aanzien. SPAARNDAM EEN EERSTE PRIJS VOOR SPAARNDAM S GEM. KOOR. Zondag 1.1. behaalde Spaarndam's Ge mengd Koor" op den te Schinkelhaven ge houden zangwedstrijd in de eerste afdeeling een eerste prijs met 377 punten. De jury be stond uit de heeren Ger. Leenders, M. C. v. d Rovaart en N. D. Peters. BENNEBROEK CONCERT OP KONINGINNEDAG. In de feestelijk verlichte muziektent geeft de muziekvereeniging Kunst na Arbeid, met, medewerking van de Zangvereeniging Soli Deo Gloria, een f eestconcert ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin 's avonds van 8 tot 10 uur in de Schoollaan. HAARLEMMERMEER GROOTE BIETEN IN HAARLEMMERMEER. De bieten, waarmede in Haarlemmermeer dit jaar ruim 1900 hektaren werden beteeld, hebben zich al dermate ontwikkeld dat op sommige plaatsen reeds reuzen-exemplaren zijn te zien. die als 't ware boven den grond uitgroeien en waarvan de grootte op ruim 1 Meter is te schatten. Dit is voorwaar een respectabele lengte, in aanmerking genomen dat de gemiddelde lengte van een biet onge veer 50 cM. bedraagt. Van dit gewas wordt een ruim beschot en een hoog percentage suikergehalte verwacht. WEER MOND- EN KLAUWZEER. De besmettelijke veeziekte mond- en klauw zeer. die eenige dagen geleden in Haarlem mermeer als geheel geweken kon worden be schouwd, is in deze gemeente opnieuw uit gebroken en wel onder het vee. loopende op een stuk weiland nabij de Cruquius. SCHAPEN DOOR BLOEDDORSTIGE HONDEN VERSCHEURD. Naar wij vernemen, zijn wederom bij een tweetal landbouwers nabij Hoofddorp, eenige schapen door bloeddorstige honden doodge beten en verscheurd. 50-JARIGE EC I rr VEREENIG ING Zondag was het 50 jaar geleden dat het echtpaar J. W. Jeurissen en J. G. v. d. Bosch, wonende in de Domineeslaan te Zwanenburg alhier, in het huwelijk trad. Van verschillende zijden mochten de nog krasse oudjes blijken van belangstelling ondervinden. Ook de bur gemeester van deze gemeente en mevr. Slob hebben hen persoonlijk gecomplimenteerd. HEEMSTEDE Auto in botsing met mo' >rrijwiel op de Heemsteedsche Dreef. Op de Heemsteedsche Dreef nabij de Pieter Aertszlaan had Maandagavond een aanrijding plaats tusschen een auto en een motorrijwiel. De auto bestuurd door J. A. D. reed op do Heemsteedschedreef in de richting Haarlem met tamelijk groote snelheid. Uit de Pieter Aertszlaan, richting Bronsteeweg naderde een motorrijwiel, bestuurd door P. J. met normale snelheid. Op den hoek Piets Aertszlaan— Heemsteedschedreef werd het motorrijwiel gegrepen door de auto en beide voertuigen kwamen tot stilstand tegen het schakelhuisje, geplaatst in een der plantsoenen van de Heemsteedsche Dreef. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd en P. J. kneusde zijn arm en kreeg een geschaafd been. Op advies van een ontboden geneesheer is hij per taxi naar zijn wonin-g te Haarlem overgebracht. In de auto was nog een jongen gezeten die ook een hoofdwonde kreeg, welke wonde eveneens door den geneesheer is behandeld, De politie zal deze zaak onderzoeken en proces-verbaal opmaken. De Crayennestcrscliool in gebruik genomen Afscheid van de Bronsteeschool. Hedenmorgen hebben de kinderen van de Crayennesterschool hun intrek genomen in nieuwe gebouw. Voor de laatste maal kwamen zij nog eens op de speelplaats der Bronsteeschool om daar als lager onderwijs-leerlingen voor goed af scheid te nemen. Hierbij waren aanwezig de burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn, In specteur Berentsen, de voorzitter der Ouder commissie. de heer Fuhri Snetlage, verschil lende leden dier oudercommissie en vele ouders. Na een rondgang over het plein, voorafge gaan door muziek speelde het coi-ps en zongen de kinderen „Adieu, wij moeten elkander groe ten". In optocht, voorafgegaan door muziek, werd naar de nieuws school aan den Crayennester- singel gemarcheerd. Daar de kinderen allen van een vlag waren voorzien, was dit een prettige en levendige stoet, die aan „Koninginnedag" deed denken. Na een rondgang over de nieuwe speelplaats klonk uit de kelen der kinderen, door de mu ziek ingezet, het „In naam van Oranje doe open de poort" waarna het nieuwe school hoofd, de heer A. Blokker, de deuren opende. Nadat de kinderen allen een „reep" hadden ontvangen, namen zij hun nieuwe „home" in bezit. Het regeeringsjubileum geeft alle aanleiding den blik terug te richten naar den goeden ouden tijd, die volgens schrijver dezes deze kenschetsing met eere en naar waarheid mag dragen wanneer wij hem vergelijken met dien van vandaag den dag. Doch late ik, lachende Bajazzo van dit overigens zoo degelijke dag blad, mij niet tot bitterheid doen verleiden en liever treden in het milde licht eener zoete herinnering* Veertig jaar geleden: Wanneer ik toen hand in hand met een aardig meisje liep zeiden de menschen niet: ,,Kijk hem 'shij is toch getrouwdzou zij dat weten?". Maar toen zeiden ze glim lachend: ..Kijk nu eens, wat een snoeperig jongetje daar met die leuke kinderjuf wan delt". Veertig jaar geleden: Wanneer ik toen het gelukzaligste aller ge lukzalige oogenblikken beleven wilde, dan vroeg ik mijn moeder om chocoladevlaen nu mensch, voor mij ls het 't plezierigst wanneer ik rust heben een beetje in een gemak- kelijken stoel mag zitten dommelen. Veertig jaar geleden: Toen speelde ik met blokken uit de blokken doos. maakte hooge torens en gooide die weer omver. Nu heb ik van allemaal wankele blok jes het torentje-torentje-bussekruit gebouwd dat men met eenig optimisme „een carrière" mag noemen en ik ben als de dood dat ze het om zullen blazen. Veertig jaar geleden: Toen was het: ezeltje strek-je-tafeltje-dek- je. Mijn boterham lag altijd netjes klaar op mijn ontbijtbordje-met-roode-kaboutertjes en er stond een beker melk bij en 's avonds lag er 'n keurig-gesneden stukje vleesch op met spinazie en mijn schuivertje en mijn slabbe tje. Nu moet ik zelf voor mijn boterixammetje, mijn nxelkje en vleeschje zorgen en nu weet ik dat 't maar niet zoo op je~bordje komt en dat je in het zweet des aanschijns moet wer ken voor en aleer je spinazie eten kunt. Veertig jaar geleden: Toen lachten de menschen en streelden ze mijn toen nog streelenswaax-dige wangetje wanneer ik zei dat tante Door heelemaal geen leuk mensch was en dat oom Piet zoo'n roode neus had. „Wat een bij de handje zeiden ze dan verteederd. Maar vandaag-den-dag moet ik liéf en vriendelijk zijn tegen nog heel wat on aardiger en onleuker menschen dan die goeie Door en die brave Piet. En ik schrijf hun brie ven met: „met de meeste hoogachting" en „zeer geachte heer Pietex-sen". Veertig jaar geleden mocht ik bij alle meis jes van twintig jaar op schoot klauteren en ze knuffelden me ook nog. Mocht ik „bah vies" zeggen tegen een grij zen baard die mij niet aanstond. Kon ik. ongestoord, twaalf uur slapen. Mocht ik zoo maar de kamer uit als er visite was. Hoefde ik zelf niet op visite te gaan. Wist ik nog niet dat de groote menschen elkaar verdriet en pijn doen en elkaar ver moorden en vriendelijke dingen tegen elkaar zeggen, tei'wijl ze denken: „ik wou dat die vent maar opschoot". Kortom: veertig jaar geleden was het een „goeie ouwe tijd" en ik wil de menschen wel eens zien, die het niet met mij eens zijn en die niet terug verlangen naar kinderjuf. Zijn er zulke? Mr. E. ELIAS. De feestelijkheden op Koninginnedag Chronologisch overzicht c Hoewel de traditioneele viering van den ver jaardag van de Koningin verschoven is naar 5 en 6 September zullen er morgen (31 Augustus toch nog eenige feestelijkheden zijn. De bewoners van het Frederik van Eden- plein hebben eenige jaren geleden een 31- Augustuscomité gesticht, met het doel zoo mogelijk elk jaar op dien datum een plein feestje te oi'gaixiseeren. Dit zal ook nu ge beuren. Als gebruikelijk zal de feestdag des morgens o m8 uur beginnen met het hijschen der vlag, midden op het plein, dat weer zal versierd worden met oraxxje-lampions. Verder zijn de ochtenduren bestemd voor de versiering van fietsen, autopeds e.d. waarmede des middags een ommegang gemaakt wordt over het plein. Van 2—6 uur des middags zijn er kinder spelen, welke afgewisseld worden door een bioscoopvoorstelling, terwijl na afloop van deze spelen door de kinderen ballons zullen worden opgelaten. Om 7 uur zullen de prijzen worden uitge reikt, waarna de feestdag wordt besloten met een groot vuurwerk op het met lampions ver lichte plein. De bewoners van Zandvaartkade en Jacob van Campenstraat zullen Koninginnedag ook niet onopgemerkt voorbij laten gaan. De beide kanten vaxx de Zandvaart tus schen de IJzeren brug en de Zandvaartbmg zullen feestelijk versierd en des avonds ver licht worden; ook de Zandvaartbrug zal ver sierd worden. Dan zullen er des avonds verlichte kano's varen, het geheel opgeluisterd door muziek, terwijl op het water vreugdevuren zullen braxx dexi als daar toestemming voor gegeven wordt. Concert voor het verlichte Raadhuis. Des avonds zal weer het Raadhuis ge- illxunixxeerd zijn, terwijl van 8—10 uur de Harmonie „Eensgezindheid" dix-ecteur de heer Ph. S. Vlessing, een concert zal geven op het Raadhuisplein. Het volgende programma zal worden uit gevoerd 1. Wilhelmus. 2. Volksliederen, marsch van Rosmale. 3. Chant du Soir, wals, S. Vlessing. 4. PotpouxTi Populaire S. Vlessing. 5. The Wedding of Bettie Boop, S. Vlessing. Pauze. 6. Holland jubelt, marsch. 7. Heinzelmannchen Wachtparade. K. Noack. 8. Uit de oude doos, potpourri, S. Vlessing. 9. Voox-waarts, marsch, W. Ciere. Ondertrouwd: P. C. Langeveld en F. P. v. Kesteren; G. J. Waage en L. J. Mensink; N. Vergunst en C. G. ter Braake. Getrouwd: J. van KrimpenC. J. Sem: J. P. v. d. BordenA. Raasveldt, J. M. J. BraamC. M, Hoeker, P, C. Prins—E. Janzen. Bevallen G. L. VerbeekenBarnbij d., Chr. M. Vester—v. d. Meij, z. M. v. d. Berg—v. d. Maden z. Overleden: M. J. Wouterlood 79 j. geh.; C. M. J. Visser. 64 j., geb t

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2