Haarlem's Dagblad H RADIOREDE VAN .M. DE KONINGIN De Koningin. Dronken chauffeur ONZE JUBIL TENTOONSTELLING Herdenkingsnummer Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16930 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 31 Augustus 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL RegelnbonnemenlstarieveD op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Het is wel met bijzondere warmte, ja met geestdrift, dat de gelukwenschen van het Nederlandsche volk op dezen 31sten Augustus uitgaan naar Hare Majesteit de Koningin, die vandaag veertig jaar het Hoofd van Staat is. Dit Regeeringsjubileum, dat in de komende feestweek nog tot zijn hoogtepunt gevoerd moet worden, vervult ons met dankbaarheid voor hetgeen de Koningin voor land en volk heeft gedaan. Het is een dankbaarheid die niet alleen daden, niet alleen feiten betreft, maar in vooral niet minderen mate het no bele voorbeeld, dat Hare Majesteit door haar hooge levensopvattingen), hiaar onwankelba re trouw en toewijding aan de moeilijke roe ping en levenstaak, haar beschoren, aan ons allen heeft gegeven. Wij zijn zeer trotsch op onze Koningin en met recht. „Zwak staat de troon, die niet op deugd is gegrondvest", heeft de Engelsche staatsman Lord Randolph Churchill eens verklaard en dit woord leidt tot de logische conclusie, die Churchill in zijn tijd die van Koningin Victoria ervoer en die wij in onzen tijd ervaren: „Sterk staat de troon die op deugd is gegrondvest". Deugd in den ruimsten zin des woords, die ook ar beidskracht en niet het minst de liefde tot den medemensch omvat. Er kan nimmer een Koning of een Koningin geweest zijn die veertig regeeringsjaren heeft doorgemaakt zonder dat gevaren zijn of haar land en volk bedreigden, zonder dat min of meer hevige crises het verstoorden. Het leven der Koningin, het leven der volken heeft zulke lange tijdperken van rust nimmer gekend. Koningin Wilhelmina heeft dat ook moeten ervaren. Haar regeeringstijd is tot dusver een periode in de wereldgeschiedenis geweest, waarin zich grooter veranderingen in de menschelijke samenleving hebben voltrokken dan wellicht ooit tevoren, waarin een ramp ln het leven der volken heeft plaatsgevonden de wereldoorlog die haar evenknie in de wereldgeschiedenis niet kent, waarin de hoog ste goederen van de moeizaam verworven cul tuur der Oude Wereld zijn aangetast en be dreigd. En wij weten allen dat dit critieke tijd vak op dezen dag nog geenszins is afgesloten, dat nieuwe gevaren Europa en ook ons land bedreigen, dat wij onze Koningin als het lich tend voorbeeld van trouw en standvastigheid dat zij voor ons allen is zullen blijven noodig hebben. God geve haar nog vele jaren! Ge lukkig het volk, dat ondanks alle politieke ver deeldheden en godsdienstige tegenstellingen, in een tijd van zooveel aantasting van hooge waarden, van zooveel onzekerheid en twijfel, zijn eenheid toch gewaarborgd weet en beseft in een hoogste ressort van nationaal bewind waarin het onvoorwaardelijk vertrouwen stelt. Ik wil hier herhalen wat ik enkele dagen ge leden op deze plaats schreef in een vergelij king met heerschende treurige toestanden in eenige andere landen: de constitutioneele mo narchie, gedragen door onze Koningin, heeft haar deugdelijkheid voor ons volk in deze cri tieke tijden wel ten volle bewezen. Het Huis van Oranje heeft zijn eeuwenoude verbintenis met het Nederlandsche volk opnieuw met on wrikbare kracht weten te bevestigen en het was of die stem der eeuwen tot ons sprak toen Hare Majesteit het waarlijk Koninklijk woord: „Wij willen ons zelf zijn en blijven!" tot ons allen richtte. Op een oogenblik als het huidige voelen wij in het bijzonder de waarheid, de levenskracht, den levensmoed van zulk een woord, dat niet gebonden was aan een bepaalde conjunctuur, aan een bepaald tijdstip, dat ook in de toe komst nog tallooze malen zal worden aange haald als de uiting van volkskracht en een heid, die tenslotte alle geschillen overheerscht en doet wijken waar gevaar voor die eenheid ooit werkelijk zou kunnen dreigen. Wij hebben onzen waarborg in het Huis van Oranje! R. P. Fransche standpunt tegenover Tsjecho Slowakije bevestigd. Bonnet verklaart in den ministerraad, dat de aangegane verplichtingen zullen worden nagekomen. In ide gisterochtend gehouden vergadering van den Franschen ministerraad heeft de mi nister van buitenlandsohe zaken Bonnet een uitvoerig overzicht gegeven van den buiten- landsch-politieken toestand, voornamelijk met betrekking tot de gebeurtenissen in het Verre Oosten, den oorlog in Spanje, de Fransch- Italiaansche betrekkingen en het Tsjecho- Slowaaksche vraagstuk. In het bijzonder heeft hij zeer uitvoerig ge sproken over de Tsjecho Slowaaksche kwestie. Het Fransche standpunt blijft onveranderd: door een pact met Tsjecho Slowakije verbon den zal Frankrijk het verdrag nakomen. Tijdens het onderhoud, dat hij gedurende zijn bezoek in Duitschland met Duitsche mi nisters heeft gehad, heeft Vuillemin dat dade lijk te kennen gegeven. Parijs acht dan ook een Franschen stap te Berlijn om te herineren aan de verplichtingen tegenover Praag overbodig, vooral daar men iedere daad wil voorkomen, welke bij den geest, die thans in Duitschland heerscht, op onjuiste wijze zou worden uitge legd. Het contact tusschen Parijs en Londen is permanent. De Fransche regeering gelooft aan de moge lijkheid van een vreedzame regeling en hoopt, dat de Britsche pogingen een vriendschappe lijke oplossing van het geschil te verkrijgen tot succes zullen leiden. H.M. de Koningin heeft hedenmiddag de hierna volgende rede gehouden, welke door alle Nederlandsche zenders is uitgezonden: Op den dag, waarop ik voor 40 jaar krach tens de grondwet, na volbrenging van mijn 18de levensjaar, de teugels van het bewind overnam van mijne dierbare moeder, die als regentes tijdens mijne minderjarigheid met zooveel staatsmansschap en wijsheid het schip van staat gestuurd had, gevoel ik mij gedron gen mij rechtstreeks tot mijn geheele volk te wenden, teneinde het te danken voor het ver trouwen, dat het mij geschonken heeft in die lange reeks van jaren, en voor de steeds over nieuw betoonde liefde en aanhankelijkheid. Beide zijn mij een bron van kracht ge weest, vooral in bewogen tijden en in dagen van zorg en spanning. Zonder deze ware het mij niet mogelijk geweest, mijn taak te vol brengen. Na het overlijden van mijnen onvergetelij- ken vader, toen ik reeds als kind tot den troon geroepen werd, gingen al spoedig mijne oogen open voor de groote verantwoordelijk heid en de veel omvattende plichten die mij wachtten en voor de hooge eischen, die aan mijn ambt gesteld worden. Op dien indrukwekkenden en nimmer door mij te vergeten gang naar de Nieuwe Kerk in Amsterdam, alwaar ik beëedigd en ingehul digd werd, was ik diep doordrongen van het tekortschieten van menschelijke wijsheid en van menschelijk willen en kunnen, en over tuigd dat in dit tekort niet anders dan door God zelf kon worden voorzien. Het zij ons gegeven de 40 jaar die thans achter ons liggen, in het licht van zijn lei ding te zien. Dan welt als vanzelf een danktoon op uit ons hart voor uitkomst in zorgvolle tijden, voor onverwachte wending van ongunstige omstandigheden, voor zooveel, dat ons be spaard bleef, naast het goede dat ons deel werd. Op een dag als deze denk ik meer dan ooit met dankbaarheid en weemoed terug aan den steun, welken ik tijdens ons huwelijk van de zijde van mijn geliefden echtgenoot bij de vervulling van mijn taak mocht ondervinden, en tevens aan de hartelijke en onverflauwde belangstelling van mijne moeder, en haar begrijpen van mij met mijne plichten en moeilijkheden, in één woord, van al wat ik tot haar bracht. Met erkentelijkheid en waardeering gedenk ik de bekwaamheid en toewijding van_ de raadslieden der kroon, die in ernstige, ja soms benarde tijden tot het bewind werdeir geroe pen, die zich voor 2ulk een moeilijke en veel omvattende taak geplaatst zagen en ook heden nog zien. Ook gaat mijn dank uit naar allen die in trouwe plichtsbetrachting het moeder land of Nederland onder de keerkringen die nen of eertijds hun krachten aan dien dienst gaven. Onverschillig of zij eene vooraanstaan de dan wel een meer bescheiden plaats in 'den staatsdienst hebben ingenomen of nog in nemen, zij waren en zijn allen van nabij of uit de verte mijn medewerkers en hebben, ieder op zijne wijze, bijgedragen tot het welzijn van den staat in het afgeloopen tijdperk. Ongetwijfeld herinneren zich de ouderen onder mijne toehoorders de rust en den toe- ne.menden voorspoed, zoo hier als over zee, welke den tijd van het regentschap mijner Moeder kenmerkten, gunstige omstandighe den. die voortduurden tot het uitbreken van den wereldoorlog, doch welke door deze ge beurtenis een plotseling einde namen. De zorgvolle jaren van den wereldbrand, te midden waarvan ons gebied onzijdige maar daarom niet onbedreigde eilanden vormde, blijven steeds in het geheugen van hen, die ze medemaakten, voortleven. Nog altijd onder vinden de volken de gevolgen van dien nood- lottigen strijd, niet het minst in het econo misch leven, dat met zooveel bezwaren te kampen heeft bij zijn pogingen zich te her stellen. Toch vormen deze gevolgen geen onoverko melijken hinderpaal, die niet in de toekomst met bereidwilligheid en vereende krachten zou kunnen worden weggeruimd, opdat de zoo noodige rust en het vertrouwen terugkeeren en economische ontplooiing, gepaard gaande met verbetering van sociale omstandigheden, tot stand kome. Mijne gedachten en warme deelneming gaan uit naar de velen, die door den nood der tijden zwaar getroffen zijn en wier geduld op zoo groote proef wordt gesteld. Intusschen is het niemand gegeven met ze kerheid in de toekomst te zien. Ik wil mij hier dan ook beperken tot een woord, dat ik wensch te richten tot de jongeren, die geroepen zul len worden in een volgend tijdperk op ieder gebied der maatschappij opbouwend werk te verrichten, onverschillig in welk deel van het rijk. Ik wensch hen te wijzen op de groote ver antwoordelijkheid, die op hen rust; want van hun karakter, flinkheid, voortvarendheid, aan passingsvermogen en helder inzicht zal de terugkeer tot betere tijden in hooge mate af hankelijk zijn. Hun zal waarschijnlijk een zeldzame kans geboden worden te toonen wat hun vernuft en noeste arbeid vermogen voort te brengen. De grondslagen waarop ons staatsbestel rust, en de hoogste en heiligste goederen die door de eeuwen heen het onvervreemdbaar eigendom van ons volk zijn geweest, vormen een hechten bodem om die toekomst op te doen verrijzen. Niet behoorend tot een omlijnden of afge sloten tijdkring, zijn zij evenzeer het erfdeel dier jongeren gelijk zij dat geweest zijn van de opeenvolgende geslachten die hun vooraf gingen. Mits met vertrouwen en met oordeel toegepast, kunnen zij zich steeds verjongen en aanpassen aan de behoefte van den tijd, gelijken tred houdend met de ontwikkeling en ontplooiing van ons vblk. Met gerustheid in dit opzicht zie ik in onze toekomst, nu ik menigmaal getuige mocht zijn van de bereidwilligheid, den ernst, en de geestdrift die het jongere geslacht bezielen voor de groote taak die het wacht. Op het onafzienbare arbeidsveld, dat zal moeten worden ontgonnen, zie ik in gedachten Mijne Kinderen, ieder op eigen gebied, aan die taak medewerken, de idealen van hun tijd- genooten deelende, hen begrijpende en door hen begrepen. Moge het Mijner Dochter gegeven zijn, wan neer Zij eenmaal tot den troon geroepen wordt, met raad en daad door hen gesteund en door hun liefde en vertrouwen gedragen. Mijn geliefd volk met wijsheid en beleid naar een gelukkige en voorspoedige toekomst te leiden. U allen dankend voor uw medeleven met Mij op dit hoogtij, onverschillig of gij in het moederland, in Nederlandsch-Indië, Suriname, of Cuxagao woont, dan wel in het buitenland toeft, besluit Ik met den wensch. dat deze her denking het besef van ons aller samenhoorig- heid moge verlevendigen en dat wij ons be wust mogen zijn een te zijn in willen, streven en offervaardigheid waar het geldt de hoogste belangen van volk en rijk. Dat God daartoe uw en Mijn gemeenschappelijk streven met Zijn zegen krone. De uitzending, welke begon met het spelen van het Wilhelmus, werd ook gesloten met het Wilhelmus, dat nu door een koor werd gezongen. veroorzaakt botsing met autobus. Aanrijding op de Amsterdamsche Vaart. Ongeluk liep nogal goed af. OP de Amsterdamsche Vaart na bij de Liebrug onder Haarlem- merliede is gisteravond om streeks elf uur een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto bestuurd door den heer W. uit Utrecht, die onder invloed van sterken drank verkeerde, is met een hevigen klap tegen een autobus op gevlogen die aan de achterzijde totaal vernield werd. Gelukkig bevonden zich in de autobus slechts drie personen die niet gewond werden. De chauffeur van de auto kreeg 'n ernstige snij wond aan zijn pols waardoor ook een slag ader werd geraakt. De man die hevig bloedde is na door een passeerende militairen dokter te zijn verbonden naar het St. Elizabeths Gasthuis over gebracht. Na in het ziekenhuis behan deld te zijn kon hij weer huiswaarts keeren. De Utrechtsche automobilist reed hevig slingerend in de richting Haarlem toen ter hoogte van de Liebrug een autobus naderde van een „wilde" onderneming uit Amsterdam die een dienst op Apeldoorn onderhoudt, doch nu een proefrit op het traject Haarlem- Amsterdam maakte. De autobus werd bestuur door den eigenaa. terwij] twee chauffeurs den tocht eveneens meemaakten. De autobuschauffeur zag den hevig slinge renden wagen naderen en gooide zijn stuur om waardoor de touringcar tegen een boompje botste en dwarse over den weg kwam te staan. Met een hevigen klap vloog de per sonenauto tegen het achterstuk van de auto bus op dat finaal werd afgerukt. Ook de luxe auto kreeg aanzienlijke schade. Alle ruiten waren stuk, waardoor een regen van glas scherven op den weg terecht kwam. Verwonderlijk genoeg was niemand ern stig gewond, alleen de chauffeur van de auto kreeg het reeds bovengenoemde letsel aan zijn linkerpols. Tegen den bestuurder van de personenauto is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de beide beschadigde wagens naar Halfweg zijn ge sleept. De Jubileumtentoonstelling van Haar lem's Dagblad in de Tijdingzaal van onze kantoren in de Groote Houtstraat blijkt zeer de aandacht tc trekken. Na de opening, welke gistermiddag ge schiedde, stroomden reeds dadelijk de belangstellenden toe en zoo is het den heelen middag en ook hedenmorgen gebleven. Wij herinneren er nogmaals aan. dat deze zeer interessante expositie '.e bezichtigen is van negen uur 's mor gens tot half zes 's avonds. A.s. Zondag zal zij gesloten zijn. Het woord is aan. Ovidius: Het is geen kleinigheid, den scepter met sterke hand vast te houden. Nederlandsche gebieden tot elkaar gebracht. De „Meeuw" vliegt in 5'/t uur van Curasao, naar Suriname. Zooals wij reeds eerder meldden, maakte een der K.L.M.' Lockheed super electra vliegtui gen in de West, de Meeuw, een geslaagde proefvlucht van Curasao naar Paramaribo. Eenige gouvernementsambtenaren wenden daar in de gelegenheid gesteld een rondvlucht van ongeveer 700 K.M. mede te maken langs de kust en over het binnenland van het Suri- naamsche grondgebied. Zondag j.l. aanvaardde de Meeuw de terug reis en heeft daarbij den afstand Paramaribo —Curasao ditmaal rechtsreeks dus zonder tusschenlanding in Trinidad, afgelegd. Wanneer men bedenkt, dat de bootreis van Curasao naar Suriname zeven dagen vergt., is het belang van deze vlucht duidelijk. De af stand van ongeveer 1700 K.M. werd n.l. in 5' '2 uur gevlogen. Dat wil dus zeggen, dat deze beide Nederlandsche koloniën tot op belangrijk minder dan één dagreis afstand van elkaar zijn gebracht hetgeen in de toekomst ongetwij feld bijdragen zal tot een versterking der banden tusschen onze gebiedsdeelen in de West. "SATERDAG a.s. zal in verhand met het veertigjarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin ons blad een rijk met foto's geïllustreerd herdenkings nummer uitgeven. Wij hebben o.a. be reid gevonden een artikel voor dit num- ner te schrijven: Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State; prof. dr. J. Huizinga, hoogleeraar te Leiden; prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Onderwijs mr. dr. D. Fock, oud-gouverneur-gene raal van Ned. Indi'è; prof. mr. A. C. Josephus Jitta, buiten gewoon hoogleeraar te Delft. HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Streng toezicht der Haarlemsche politie op het aantal passagiers in tram en autobus 2 Ook te Haarlem is een geval van kinder verlamming voorgekomen. Er behoeft volgens de autoriteiten geen reden tot ongerustheid voor uitbreiding te bestaan. 2 Dr. J. S. Bartstra te Haarlem wordt hoogst waarschijnlijk de eenig voorgedragen eandidaat voor hoogleeraar te Amster dam in de vacaturé Prof. dr. II. Brug mans. 2 Een dronken automobilist heeft op de Am sterdamsche vaart een botsing veroor zaakt met een autobus. 1 Voor de feestweek is te Haarlem de ver plichte winkelsluiting buiten werking ge steld. Alleen de Zondag is uitgezonderd. 2 Een aap te Haarlem gedeserteerd. Hij wildeschoenen koopen. 1 Het Konïnginnefeest in Haarlem en om geving. 9 BINNENLAND. De radiorede van H.M. de Koningin. 1 Hoofdmomenten uit het leven van onze Koningin. 2 De proclamatie, welke de Koningin op 31 Aug. 1898 heeft uitgevaardigd. 2 De ex-gouvernante van H.M. de Koningin vertelt over de kinderjaren van onze Vorstin. 3 De eerste regeeringsdaad 'van de Koningin in 1898. 5 Te Gilze is een militair vliegtuig tegen een boom gevlogen; de twee inzittenden zijn gewond. 5 BUITENLAND. Het Britsche kabinet zal zijn pogingen om een regeling van het Tsjechische vraagstuk te vinden voortzetten. 4 De verdedigingslinie van Hankau houdt nog stand tegen het offensief van de Japanners. 4 Benesj heeft gisteren twee Sudeten Duit sche vertegenwoordigers ontvangen. 4 SPORT. Wals komt in den eindstrijd om het we reldkampioenschap staveren. 7 John Cobb slaagt er niet in Eyston's re cord te verbeteren. 7 ARTIKELEN. R. P.: De Koningin. 1 Van een bijzonderrn correspondent: Het nieuwe plan van Praag. 4 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. H. D. Vertelling: Botsende Karakters. 6

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1