Haarlems Dagblad KONINGINNEDAG IN HAARLEM Familiedrama Politie-brigadier neergeschoten. eischt twee dooden. WESSELING Motordriemaster bij Den Helder vergaan. 56e Jaargang No. 16931 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 13054 Redactie L0600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P. W. PEEREBOOM EN KOBEK'I PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 1 September 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25 franco per post f3.55. losse nummers 6 ceni per e*. Advertentiën t 1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes lie rubriek. In politiebureau door een agent. Vlaag van verstands verbijstering Dader wondde zichzelf. Woensdagmorgen omstreeks kwart over elf heeft een 38-jarige politie agent den op dat moment in het bureau Picter Aertszstraat te Am sterdam als wachtcommandant dienst doenden brigadier van politie, Van der Linde, met twee schoten dermate verwond, dat het slachtoffer bijna onmiddellijk dood moet zijn geweest. Op genoemd tijdstip sprak de brigadier Van der Linde den agent, die juist het bureau bin nenkwam, in de vestibule aan en deelde hem mede, dat hij zich bij den hoofdinspecteur moest vervoegen. Dit onderhoud zou vermoe delijk onaangename gevolgen voor den agent hebben gehad. Hij wist dat zelf heel goed en nu heeft de man zich daarover blijkbaar zoo opgewonden, dat hij in een vlaag van ver standsverbijstering zijn automatisch werkend pistool trok en a bout portant twee schoten loste op den brigadier. Beide schoten troffen het slachtoffer in de borst. Alles ging zoo snel en overrompelend in het werk, dat de bri gadier geen kans had gezien zich te verde digen. Hij zeeg ineen en was vrijwel op slag dood. Nadat de agent zijn daad had volbracht, richtte hij het wapen op zichzelf. Hij kreeg een ernstige schedelwonde en vanmorgen was zijn toestand nog zorgwekkend. Een inspecteur van politie en een agent, die tijdens het drama in de vestibule aanwe zig waren, doch aanvankelijk ook geheel wa ren overrompeld, zagen na dit mislukte schot kans den agent zijn wapen te ontnemen. De inmiddels gewaarschuwde G.G.D. legde een voorloopig verband waarna de totaal over spannen agent naar het Wilhelminagasthuis werd overgebracht. De hoofdcommissaris van politie, de heer Versteeg, heeft in den loop van den middag persoonlijk een onderzoek ingesteld. (A.N.P.) Brigadier v. d. Linde was 51 jaar en had reeds een groot aantal dienstjaren. De dader is 38 jaar en was eveneens reeds vele jaren in het Amsterdamsche politiecorps. De Tel. vernam nog, dat hij eenigen tijd geleden op den Amsteldijk door een auto is aangereden en daarbij een zware hersenschudding heeft gekregen, waarvan hij nog niet geheel en al genezen was. Hij deed dan ook lichten dienst. Brigadier v. d. Linde, die dén agent zou ont bieden, had Van R.. kort voordat het drama zich afspeelde, reeds op straat gezien. De bri gadier zat toen in een auto en was in gezel schap van een meisje, dat een getuigenis had afgelegd in een zedenzaak, waarbij de agent iets geweten moet hebben. Blijkbaar heeft Van R. op zijn ronde den brigadier en het meisje zien voorbijgaan en begrijpende, dat het om hem te doen was, is de man naar zijn bureau geloopen. Daar zeide hij even een paar sigaren te willen halen. Toen hij uit de wacht kwam, stond brigadier v. d. Linde in de vesti bule. De brigadier had aan den inspecteur van den gemeentelijken dienst reeds medegedeeld, dat hij Van R. moest meenemen naar het bu reau van den zédendienst. Toen de brigadier de deur van de inspecteurskamer uitliep, ont moette hij den agent, dien hij hebben moest. De toestand van den dader was gisteravond nog weinig veranderd. Hij was nog buiten be wustzijn. Men heeft niet kunnen nagaan of 't schot, dat hij op zichzelf heeft gericht, levens gevaarlijk is. Den kogel hebben de dokters nog ryet gevonden. Wel is één kogel in een paneel van een deur gevonden. Gebleken is, dat brigadier v. d. Linde nog nimmer te voren één of andere strafzaak met den bewusten agent heeft be handeld. De chefs meenen daaruit de conclu sie te mogen trekken, dat de agent aanvan kelijk niet vijandig gezind was jegens den te Sliedrecht 18-jarig meisje door haar vader neergeschoten SLIEDRECHT 1 September. In den afgeloopen nacht om half twee werd de hulp van de politie ingeroe pen voor een drama, dat zich had af gespeeld in een woning in de Dijk- straat no. 50. Toen de politie ter plaatse verscheen, vond zij de ontzielde lichamen van den 39-jarigen B. en diens 18-jarige dochter, die beide schotwonden ver- toonden. Onmiddellijk heeft men het parket uit Dordrecht gewaarschuwd. De lijken zijn in beslag genomen. De aanleiding tot dit drama is nog niet met zekerheid bekend. De verhouding in het gezin, dat uit nan, vrouw en vijf kinderen be staat. was niet bepaald goed. Het meisje was gisteravond om half twaalf thuis gekomen, hetgeen de vader te laat vond. Vermoedelijk heeft hij zich hierover kwaad ge maakt en zijn dochter neergeschoten, waarna hij de hand aan zichzelf heeft geslagen. brigadier, doch meer in een vlaag van drift en angst voor het feit, waarvoor hij geroepen werd, heeft gehandeld. De dader stond aan zijn bureau bekend als een rustig mensch, dien men zeker niet tot een dergelijke daad in staat achtte! De taptoe van Vrijdagavond. Op groote deelneming wordt gerekend. Het Centrum Comité van Koninginnedag schrijft ons: Wij maken het publiek nog eens attent op de Taptoe van Vrijdagavond. Wij rekenen op een groote deelneming; al leen wanneer zeer velen zich bij den stoet aansluiten, zoodat een massaal geheel wordt gevormd wordt een taptoe tot een succes. Komt dus in grooten getale, jong en oud en voorziet u van lampions of fakkels. Alleen fakkels zijn verkrijgbaar aan de Paviljoenslaan bij het Schelpenpad, Dreef waar ook uitsluitend de toegang is voor de deelnemers. Nogmaals: alleen bij groote deelneming kan de taptoe slagen zooals het Centrum Comité dat zoo gaarne zou zien. Experiment om slijmhoest te genezen. Vliegtuig met klein jongetje naar 3000 Meter hoogte gestegen. Woensdagmiddag is op het vliegveld Ypen- burg een toestel van de Nationale Luchtvaart School opgestegen met een twee-jarig jonge tje, dat aan een hevigen slijmhoest lijdt. De machine is naar een hoogte van ruim 3000 meter gestegen en daar ongeveer een half uur blijven rondcirkelen. Omtrent het resultaat van de vlucht valt nog weinig te zeggen, doch er moeten aanwijzingen zijn, dat de kleine jongen profijt heeft getrokken van deze vlucht. Het plan ervoor was door den behan- delenden geneesheer geopperd, die de bestaan de medicijnen reeds had geprobeerd, doch geen verbetering had zien intreden. Daar hij in vak bladen had gelezen, dat men in Frankrijk en Duitschland goede resultaten heeft geboekt door patientjes aan slijm- en kinkhoest in hoogere luchtlagen te brengen, heeft hij te genover de ouders een opmerking in dien geest gemaakt. Deze zijn daarop met het ver zoek bij hem gekomen, of hij een dergelijke geneesmethode voor huh kind kon goedkeuren. Toen zijn toestemming was verkregen, heeft het experiment plaats gehad. MODERNE HEERENHLIZEN TE HUUR, bij de HyacintenlaanZijl- weg 7 kamers, prachtig vrij uitzicht, centr. verwarming. Huur 50.— p. mnd. Hoekhuizen met garage en koelkast 58.p. mnd. Bevragen op het werk en bij S. VELDKAMP, v. Dortstraat 90, Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.j Twee gevallen van kinderverlam ming te Pijnacker Ook epidemische kinkhoest in deze gemeente. PIJNACKER. 31 Augustus. In de ge meente Pijnacker hebben zich twee gevallen van kinderverlamming voorgedaan. Dokter J. Bos, die de gevreesde ziekte con stateerde, heeft beide patiëntjes naar het zie kenhuis doen vervoeren. De burgemeester van Pijnacker. mr. dr. P. H. W. G. van der Helm. heeft een gerust stellende bekendmaking gepubliceerd, waar in hij er onder meer op wijst, dat beide pa tiëntjes de besmetting buiten de gemeente hebben opgedaan. De plaatselijke geneesheeren achten het echter noodig dat" er voorzichtigheid wordt betracht ten opzichte van de epidemisch heerschende kinkhoest. In verband hiermede zullen sommige jubileumfeestelijkheden ver vallen en de filmvoorstellingen voor de school kinderen op 5 en 6 September a.s. niet door gaan. Arbeiders door grondverschuiving bedolven. 66 dooden te Tsjoeto op Korea. Te Tsjoeto bij Keinei in het noordoosten van Korea zijn 69 arbeiders, die zich ter ruste hadden begeven, door een grondverschuiving bedolven. Drie hunner kon men redden, de andere 66 zijn om het leven gekomen. Boven dien zijn tien personen gewond. Kinderverlamming. Slechts één geval in Haarlem en omgeving. In ons nummer van Woensdag deelden wij mede, dat te Haarlem een geval van kinder verlamming is geconstateerd. Heden vernamen wij van den hoofd inspecteur van de Volksgezondheid, Dr. Doyer dat er in Haarlem en om geving geen enkel ander geval van kinderverlamming is voorgekomen. Wij deelen dit mede omdat er geruchten loopen, dat er in deze streek meer gevallen zouden zijn. Deze geruchten zijn dus in strijd met de •waarheid. Dr. Fritz von Opel de bekende Duitsche industrieel, is op 63-jarigen leeftijd over leden. Gedurende de feestweek naar WAFELEN - POFFERTJES GROOTE HOUTSTRAAT 176 TELEFOON 10737. Sluiting Dinsdag 6 September. (Adv. Ingez. Med.) Het ballet van Tilly Sylon «togstte met de dansen op een vlot in den Kloppersingel een welverdiend succes. De kinderen in Bloemendaal in actie bij het pensteken. Bemanning door sleepboot in veiligheid gebracht. DEN HELDER 1 September. Gisteravond is op de „Pannekoek" ook wel genaamd de „Middenrug" ean zandplaat in het Westgat, bij Den Helder, een motordriemaster, ge naamd „Snow White", een schip, af komstig van Panama, vergaan. Het vaartuig had motorpech en werd dooi den vloed op de gronden gedreven. Aan boord bevonden zich een vijf-koppige bemanning, de vrouw van den 'kapitein en een hond. Het is een houten scheepje, dat op weg was van Londen naar Finland om lading in te nemen. Het meet ongeveer 200 ton. De naam van het schip komt niet voor in de Lloyd's registers, doch vroeger heette het „Orion". Het was eigendom van den kapitein Biir- koff. De bemanning bestond, behalve de ka pitein en zijn vrouw, uit twee Letlanders, twee Engelschen en een Noor. Daar de „Do- rus Rijkers", de reddingsboot van de Noord en Zuid Hollandsche Reddings Maatschappij niet in Nieuwe Diep aanwezig was, werd het eerst assistentie verleend door de botter D. H. 30. De schipper van dit vaartuig had aan genomen de „Snow White" vlot te sleepen. doch het mocht hem niet gelukken. Ook de sleepboot „Amsterdam" van de firma Weiss- muller, was uitgevaren, doch hiervan werd de assistentie afgewezen. Tegen den morgen brak de middelste mast en raakte het schip lek. Het maakte zware slagzij en dreigde bij den opkomenden vloed geheel onder water te komen. Hierop werd assistentie gevraagd en wederom ging de „Amsterdam" uit om de be manning aan boord te nemen. Om acht uur bereikte deze de haven van Nieuwe Diep. Het schip was niet verzekerd en moet als verlo ren worden beschouwd. Slechts weinig van de bezittingen van de opvarenden kon worden gered. Het schip strandde op ongeveer de zelfde plaats, waar eenig jaren geleden het Finsche schip „Menja" is gestrand. De schip breukelingen werden, nadat de politie de pas sen had gecontroleerd, in eenige logementen ondergebracht door bemiddeling van den heer Bakker, Lloyds' agent te den Helder, die vanmiddag zal trachten nog eenige ach tergebleven eigendommen uit het wrak te redden. De Etalagewedstrijd. De uitreiking der bekroningen. De keuring der étalages zal in den namid dag van den 2den September geschieden. Het bestuur van de MiddenstandsceAtrale heeft de deelnemers uitgenoodigd tot het bijwonen van een bijeenkomst op Vrijdag avond 2 dezer te 9.30 uur in Hotel Lion d'Or. Kruisweg. In deze bijeenkomst zal de beslissing van de jury bekend gemaakt worden en zullen de bekroningen worden uitgereikt. Voor iedere groep (de stad is in 4 groepen onderverdeeld zijn 6 prijzen beschikbaar; dus totaal 24 prijzen. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat heeft voor lederen le prijswinnaar, behalve de medaille en een di ploma, een bedrag van 10 beschikbaar ge steld om daarvoor een verbruiks- of kunstvoorwerp van Nederlandsch fabrikaat te koopen bij één der deelnemende winkeliers Het woord is aan. Schiller: Er is geen toeval, en wat icij hiervoor houden stijgt vaak juist op uit de diepste bronnen. Voltaire.- Het toeval is niets; er be staat geen toeval. Wij hebben dien naam gegeven aan het zichtbare gevolg van een on zichtbare oorzaak. Spinoza: Wat wij toeval noemen, is het toevluchtsoord der on wetendheid. DE NATIONALE FEESTDAG. SLUITING VAN DF HAARLEMSCHE KAPPERSZAKEN. Het bestuur van den Nederiandschen Kap- persbond. afd. Haarlem heeft den kappers te Haarlem en in omliggende gemeenten gead viseerd, op den nationalen feestdag, 6 Sep tember, hunne zaken na 1 uur nam. te slui ten. DE ONDEUGDELIJKE REMMEN. Behalve op het aantal passagiers in trams en autobusssen let de Haarlemsche politie ook nog steeds op de remmen. Van elk geval, dat deze niet in orde blijken te zijn, wordt geen melding gemaakt, want dat zou vervelend worden. Maar Woensdag kwam hier de chauf feur van een autobus uit Schagen, die zeer zeker een proces-verbaal verdiende. Hij ver voerde namelijk 28 personen in een wagen, waarvan de remmen noodzakelijk moesten worden nagezien. Bij een snelheid van 35 K.M. was door middel van de voetrem een afstand van 39 M. noodig om het gevaarte tot stilstand te brengen en met de handrem 70 M. De bus moest natuurlijk voor herstel naar een garage. En aan den chauffeur zal wel spoedig duidelijk worden gemaakt, dat hij voortaan voor deugdelijk materiaal moet zorgen. Ochtendbeurs Amsterdam Koersen van de och'.endbeurs te Amster dam van heden, van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 335336 AKU 44 Beth. Steel 42 9 16—42 5 8 U. S. Steel 43 1.4—43 Republic Steel 13 3 4 Anaconda 2525 1 8 Shell 11 9 16 Tidewater Ass. Oil. 10 3/8 Verwachtingen verre overtroffen Zeer groot bezoek aan onze Jubileum-tentoonstelling Begrijpelijk was hetdat het aantal bezoekers aan de door ons blad in onze Tijdingzaal aan de Groote Houtstraat in verband met het regeeringsjubileum georganiseerde expositie gisteren zeer groot zou zijn. 't Heeft echter nog alle verwachtingen overtroffen. Onze exposi tie is inderdaad die groote belangstelling waard. Men kan de tentoonstelling kos teloos bezichtigen van negen tot half zes, maar op Zondag is zij gesloten. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Buiten het eene (door ons Woensdag ver meld) zijn te Haarlem geen andere ge vallen van kinderverlamming voorgeko men. 1 De Koninginnefecsten in Haarlem zijn zeer geslaagd. 5 en 6 Ook geslaagde feesten m Haarlem's omge ving. 6 BINNENLAND. Nabij den Helder is een driemaster ver gaan. 1 Te Amsterdam is een brigadier van politie door een agent neergeschoten. 1 Bij een familiedrama te Sliedrecht zijn twee dooden te betreuren. 1 Buitenlandschc persstemmen over het re- gecringsjubileum. 2 Nog eenige herinneringen van Miss Sax ton-Winter over de jeugdjaren van Ko ningin Wilhelmina. 3 In een Indisch tijdschrift wordt de Dienst voor de Volksgezondheid in gebreke ge steld inzake de malaria-bestriding. 3 Den Haag was Woensdag wel het centrum der Koninginnefecsten in het land. 4 BUITENLAND. In den algemeenen politieken toestand in Europa schijnt eenige ontspanning te zijn ingetreden. 4 Een hevig noodweer heeft in Japan zware schade aangericht. 4 SPORT. J. Rijneveld wint het wegkampioenschap van Haarlem. 7 ARTIKELEN. Voor de Vrouw g H. D. Vertelling: Afscheid voor goed. 8 L. S.: „Muurtjes". g Jhr. dr. J. C. Moilerus: Rusland heeft een actieve handelsbalans. g K. de Jong: Kerkconcert. 5 de Jong: Ballet Tilly Sylon. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen on 11

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1