AKKERTJES Gebouw D. S. Leeflang Lange Veerstraat Massale Zang- en Muziekuitvoering Fraaie stoet van verlichte vaartuigen. De eere-tribune. Begunstigd door ideaal weer heeft Donder dagavond de massale zang. en muziekuit voering op de Groote Markt plaats gehad, de derde sinds vóór twee jaar de .Nieuwe Haar- lemsche Kuntskring" er het initiatief toe nam. De regeling was evenals in de beide vorige jaren voortreffelijk. Ongeveer om acht uur marcheerden de deelnemende vereenlgingen, voorafgegaan door een afdeeling van de Graal en door een spelend muziekkorps, alle met hooggedragen vanen en banieren, aan vele waarvan tallooze eereteekenen schitterden, ons schoon Markt plein op en schaarden zij zich om het reus achtige koor en het versterkte orkest. De al- gemeene dirigent Jos. de Klerk beklom het hooge dirigeergestoelte en precies om kwart na acht gaf hij het teeken tot den aanvang. De klaroenen schetterden van het balcon van het raadhuis en werden door de op den to rentrans geplaatste beantwoord. De kern van de melodie van het oude Wilhelmus weer klonk,de beiaard nam die over. Daarna speel de de beroemde Mechelsche beiaardier, die evenals de vorige malen weer aan deze uit voering medewerkte, een meesterlijke im provisatie over het lied dat volgen zou; een improvisatie, waarin zijn contrapuntische verwerking van de vier diatonisch dalende noten de aandacht trok. Geroffel der oude hooge roertrommels en trompetsignalen: toen zette het orkest het voorspel der „Op dracht" in. Ook dit orkestvoorspel is door Jos. de Klerk in contrapuntischen stijl gehouden. De „Opdracht" zelve aan .Wilhelmina van Nas- souw" is een hedendaagsch gedicht, getoon zet op de wijze van het 17de eeuwsche „Fred'rick Hendrik van Nassouw". Het ge- heele lied keerde aan het slot der Cantate terug en toen kregen we te meer de overtui ging dat deze melodie een plaats verdient in de rij, d. w. z. door ieder Nederlander geken de en gezongen Vaderlandsche liederen. In een kort bestek een eenigszins volledig overzicht te geven van de „Keur van Oud- Hollandsche Referijnen", die Jos. de Klerk met grooten speurzin en goeden smaak heeft samengevat tot zijn Cantate, is ondoenlijk. De schat is daartoe te rijk en te veelzijdig Er waren geest verlichtende vaderlandsche. rhetorische, schuttersliederen, amoureuze, humoristische, vastenavondliederen; liederen die de jaargetijden bezingen; ten slotte strijd-, dank- en feestliederen. Daartusschen- in waren nog door De Klerk georkestreerde composities van Anna Maria van Eyl, Jan Pieterszoon Sweelinck, Helmbreecker en de Haarlemmers G. T. Padbrué en J. A. Ban ge vlochten. Een deel daarvan was reeds in de verleden jaar uitgevoerde Cantate verwerkt, maar er waren nu vele interessante vondsten bijgevoegd. De wijze waarop De Klerk deze liederen bewerkt en verbonden heeft, verdient groo ten lof. De ervaren toonkundige doet zich in elk onderdeel bemerken. De orkestreering is steeds doelbewust, d.w.z. voor de uitvoering in de open lucht berekend, zoodat alles klinkt. Voorliefde voor contrapuntiek en voor harmonische varieering is bemerkbaar, maar nooit heeft De Klerk zijn toevlucht tot ge wilde. moderniteiten of tot sentimenteele chromatiek die in dit verband stijlloos zouden werken genomen. Het stoere, pit tige karakter der oude melodiën heeft hij in zijn bewerkingen bewaard. De uitvoering was over 't geheel nog aan merkelijk beter dan die van verleden jaar. Wel kwamen af en toe ongelijkheden tus- schen koor en orkest voor, doordat het eerste soms wat traag reageerde, maar het geheel droeg toch den stempel van deugdelijke voor bereiding. De „clockspeelder" toonde zijn groote kunstvaardigheid in de voordracht van Swee- linck's Variaties op „Est-ce Mars" en in de eigen kunstige varieering van het Kerstlied „Heiligh saligh Bethlehem van den 17de- eeuwschen Arnhemschen clockenist Gisbert van Steenwijk. En bij het Feestlied „Wilhel mina van Nassouw" en het tot slot door alle aanwezigen meegezongen oude „Wilhelmus" voegde zich de bronzen stem van den bei aard bij die der tallooze kelen en instrumen ten; toen straalden de Groote Markt en de toren in het felle licht der schijnwerpers, het licht van Oranje, van eenheid verzinne beeldend. Oranje en Eenheid: hoe schoon zijn ze weer door deze massale demonstratie geopen baard! De banieren vertegenwoordigden de meest verscheiden richtingen op religieus of sociaal gebied. De Graal betrok de eerewacht. En de vaan van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring had die alle verbonden. Alleen de uitersten van links en rechts, die de mono polies van gemeenschapszin en van volks eenheid voor zich opeischen, ontbraken bij deze eenheid-door-OranJe betooging. Na afloop werd thee aangeboden in de groote trouwzaal, waar het zachte licht van ontelbare kaarsen in de groote luchters de Gouden Eeuw nogmaals in herinnering bracht. Na afloop we hopen dat het met deze uitvoering nog lang niet afgeloopen is; dat niet alleen nog vele dergelijke «uilen volgen, maar dat ook de vele mooie ouae liederen tot een bundel samengevoegd zullen kunnen worden om zóó weer pot gemeengoed van onsl volk te worden. Dat Jos de Klerk gehuldigd werd, spreekt1 van zelf. Een groote krans en bloemstukken waren de tastbare blijken daarvan. Maar de langdurige ovaties zullen hem de overtuiging gegeven hebben, dat hij zich door zijn noes ten arbeid een blijvende plaats in de harten der Haarlemmers veroverd heeft. Op de eeretribune vóór het stadhuis woon den gemeentelijke autoriteiten de burge meester was verhinderd de uitvoering bij. K. DE JONG. HEDENAVOND ILLUMINATIE (Adv. Ingez. MedJ DE FEESTELIJKHEDEN. HET PROGRAMMA VOOR ZATERDAG. Het programma voor Zaterdag 3 September luidt als volgt: 's Middags: 3—5 uur: Kinderoptocht in Haarlem-West. 56 uur: Singelloop. 's Avonds: 5—12 uur: Bal-champètre aan de Zomer- vaart. 8.30-9.30 uur: Concert in het Kleverpark. 9.3010.30 uur: Muzikale wandeling door Haarlem-Noord met taptoe op het Frans Halsplein. 810 uur: Muzikale wandeling door Haar lem-Oost. 9.15 uur: Taptoe op het Nagtzaam,plein. VEERTIGJARIGE ECHTVEREENIGING Het echtpaar P. C. de BoerE. de Boer-Si- brijns, Koningsteinstraat 13, hoopt 15 Sep tember a.s. den dag te herdenken, waarop het 40 jaar geleden in den echt werd verbonden. TEGEN ALLE PIJN (Adv. Ingez. Med.) Evenals vorige jaren, heeft het bestuur van de speeltuinvereeniging Meerlebosch gemeend, ook dit jaar een bazar te moeten organisee- ren en wel op Zaterdag 17 en Zondag 18 Sep tember a.s. in het clubgebouw. Het mag van algemeene bekendheid worden geacht dat de opbrengst van dezen bazar uit sluitend wordt gebruikt, om het werk op de win tercursussen mogelijk te maken en verder voor reparaties en vernieuwing van de speel tuinwerktuigen. Het aantal leden heeft zich het laatste jaar zoo uitgebreid, dat op het oogenblik ruim duizend kinderen zijn georganiseerd in deze speeltuinvereeniging. Op den bazar zijn eenige zeer leuke attrac ties geplaatst. Fabrikanten, winkeliers en buurtgenooten hebben zeer fraaie geschen ken gegeven. De bazar is geopend Zaterdag van 4 uur tot 11 uur en des Zondags van des morgens 10 uur tot des avonds 11 uur. EXAMENS. Bij de laatst gehouden examens uitgaande van de Algem. Ned. Modevakschool Vereeni- ging slaagden voor het diploma Costumière, de dames: E. Middag, E. H. v. d. Broeke, J. E. v. Wijngaarden, M. Daemen, G. ten Cate, al len uit Haarlem en J. A. Dorsman uit Zand- voort. Voor het diploma coupeuse slaagden de da mes: P. C. Haak, uit Haarlem, en J. C. van Delden, W. A. Bos. L. Dahlkamp uit Heem stede en allen leerlingen van mevr. H. de Braai Kloppersingel 75. BENOEMING BIJ DE SPOORWEGEN. De controleur der generale controle te Zwolle S. Wissing. is met ingang van 1 October 1938 benoemd tot inspecteur der generale controle te Haarlem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1938. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Hilversum I. Progr. III. Keulen 8.00. Parijs Radio 10.20 Radio PTT Nord 11.05. Ned. Brussel 12 20 Keulen. 2 20. Fransch Brussel 3.35 Keulen 4.05. Fransch Brussel 6.20. Ned. Brussel 7.20. Keulen 7.50. Ned. Brussel 10.20. Keulen 11.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00. Diversen 9.20 10.35. London Regional 10,35. Droitwich 12.35. London Regional 4.20. Droitwich 4.50. Parijs Radio 9.30. Droitwich 10.00. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatsnconcert. Verzoekpro- gramma. 8.0012.00 Diversen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Aanwinsten. Algemeene Werken. Musea, De Nederlandsche. Wijsbegeerte. Bruyne, De. Wat is cultuur? Lao-Tse. Die Bahn und der rechte Weg; der Chinesischen Urschrift nachgedacht von A. Ular. Sociale Wetenschappen. Berne, De. De drievoudige belangenstrijd; (klassenstrijd, concurrentiestrijd, poli tieke strijd) In de strijd tegen werkloosheid: rapport. Jaurès. Jaurès als denker; bijdrage tot een sociale zedeleer. Soest, van. Een bijdrage tot de kennis van de beteekenis der Nederlandsche beleg gingen in buitenlandsche fondsen voor de volkswelvaart. Technische wetenschappen. Beek, van. Ketelvoedingswater. Harterink en Van der Steen, Practische electriciteitsleer. 4e dr., 3 din. Rubber in wegen. Kunst. Büddemann. Welcher Stil ist das? Kasanin. Joegoslavische hedendaagsche beeldende kunst. Raffé. Poster design. Waetzoldt. Hans Holbein d. j.; Bildnisse. Nederl. en in het Nederl. vert. romans. Andreas.' Meineecf. Dixelius. De pleegkinderen. Gibbs. Volken van een stam. Schendel, Van. Grauwe vogels. Vries, De. De bijen zingen. De verlichte stoet van schepen, welke gisteravond aan de massa kijkers op den wal voorbijtrok. Tot in het topje van de mast waren vele schepen verlicht. Een feëeriek gezicht De Groote Markt tijdens de uitvoering van „Zoo zong de Gouden Eeuw". Reeds lang voordat de Gondelvaart officieel een aanvang zou nemen stond langs het Noorder Buiten Spaarne een dikke haag van menschen. Een ieder probeerde natuurlijk een zoo goed mogelijk plaatje voor zich te verove ren. Voor leden-van Koninginnedag was een afgezet gedeelte gereserveerd nabij de Tafel- bergstraat. Ook daar was het spoedig zeer vol. En om 10 uur was iedereen gereed om het schouwspel op 't Spaarne gade te slaan. Edoch, ons geduld werd op de proef gesteld, en we waren daarop eenigszins voorbereid want er was nog steeds geen schot gekoanen in de flikkerende lichtjes in de verte, die aanduid den waar de verlichte sleep bootjes lag. Intusschen wisten de wachtenden zich best te amuseeren met het zingen van liedjes. Op 't Spaarne zelf zorgden eenige scheeepjes met oolijkerds aan boord voor harmonicamuziek. en van verschillende kanten van het water klonken trompetten. En zooals U weet als de menschen op een optocht op straat wachten worden de menschen-m-wagens-of-auto's, die niets met dien stoet te maken hebben, doch toevallig dezelfde route nemen, hartelijk toege juicht. Nu, die eer viel ook verschillende barkas sen, die plichtmatig over 't water puften, te beurt. Omstreeks half elf kon men duidelijk waarnemen dat er beweging kwam in den verlichten wateroptocht in de verte, en er ontstond toen ook beweging onder 't publiek. Een ieder keek reikhalzend de richting van de Mooie Hel uit. En langzaam werden de oranje en witte glinsterlichtjes grooter en grooter. En spoedig hadden de eerste kano's uitgedost met oranje lampions, dat deel van den oever, waar de menschen opeengepakt stonden, bereikt. Het werd een ware triomf tocht voor de scheepjes, die zacht wiegend over het water gleden, begeleid door het regel matige geklots van de pagaaien in het water. Maar er kwamen nog veel meer schepen. En de menschen werden voor hun geduld wel be loond. Er waren eigenlijk drie groote groepen. Eerst de kano's, daarna de roeibooten en ten-1 slotte de groote motor- en zeïlbooten. De roei booten waren ook zeer aardig verlicht. Natuur lijk domineerde oranje in het algemeen. Doch ook het schitterende witte licht van de lampjes, die de grenslijnen der booten vormden, bracht een prachtig feeëriek effect teweeg. Die roei boot met die mooie hooge boeg, die zoo rank verlicht uit het water opsteeg. Precies een sprookjesvaartuig. En die boot met het verlichte schild voorop vormde ook een hoogtepunt in den optocht. Eenige scheepjes hadden de jaartallen 1898—1938 als motief in hun ver lichting verwerkt, en dat deed het ook heel aardig. Geen wonder dat ettelijke scheepjes een hartelijk applausje van de kijkers aan den wal in ontvangst moesten nemen! De clou van den waterstoet werd echter ge vormd door het slotdeel. Voorop voer statig een groote boot, die tot hoog in den mast ver sierd was met oranje ballonnen. Daarop volg den andere, eveneens groote, motor- en zeil- booten, die langs draden naar voor- en achter steven en langs den mast verlicht waren. Be wonderende uitroepen klonken van den wal! De samenwerkende watersportverenigin gen hebben wel eer van hun werk gehad: de Haarlemsche jachtclub, de Haarlemsche Zeil vereniging, de Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne", de kanovereniging „De Trekvogels" en de Haarlemsche Kanovereeniging H.K.V. De organisatie klopte voortreffelijk. Èn het is in het donker zoo gemakkelijk niet om zoo'n sleep bij elkaar te houden. De politieboot droeg ook een groot deel tot handhaving van de orde bij. Het weer was prachtig. Het Spaarne spiegel glad. En alleen door de passeerende scheepjes kwam er wat golfslag in het water. Aan den hemel flonkerden de sterren. Nadat de optocht zich aan het publiek had getoond werd rechtsomkeerd gemaakt, en al de scheepjes keerden terug tot voor het gere serveerde deel bij de Tafelbergstraat waar zij een voorloopige ligplaats kozen om hun be manningen in staat te stellen van het vuur werk te genieten. Het vuurwerk. Als de klap op de vuurpijl van dezen ver lichten optocht te water werd aan de over zijde van het Spaarne een vuurwerk ontsto ken. Ook dit viel in den smaak van het publiek, dat daarvan door bewonderende uitroepen mitsgaders het gebruikelijke geloei na de vuur pijlen uiting gaf. Brillantstralen spoten de lucht in, gouden luchtslangen kronkelden de hoogte in om met een luiden knal hun kort stondig bestaan te eindigen. Robijnen en bril janten werden aan het firmament uitgestrooid, en het was alleen jammer dat ze, voor ze neervielen, hun glans verloren. Zonetjes tol den op de stellages. Lichtschichten werden ge volgd door luide knallen.Fonteinen spoten- Een „lichtend telegram" vloog langs den tele graafdraad. Het meest succes had eigenlijk wel het buitengewoon fraaie tableau van de tollende zilveren zonnen die tot ver in de omgeving een prachtig licht verspreidden. Fraaie bouquetten van lichtballen bloeiden in de lucht uit. En er was ook een stellage, die met van die gekleurde ballen „jongleerde". Magnesiumlicht vlamde in rood-wit-blauw op. En het slot werd gevormd door een „bom bardement" met sterrenregens. De drukte in de straten. Het valt werkelijk mee met de Haarlemmers. Bij de eerste aanschouwing van het lijvige boekwerk dat dit jaar het Oranje programma is geworden zal menigeen de schrik om het hart geslagen zijn en gedacht hebben: zoo lang feestvieren dat houden we niet uit! En al is het nu natuurlijk nog veel te vroeg om een voorspelling te doen toch gelooven we dat de Haarlemmers ditmaal niet gauw „uitgefeest" zullen zijn. Er heerschte gisteravond tenminste weer een gezellige drukte in de stad. Uiteraard culmineerde de publieke belangstelling zich op de Groote Markt waar een groote menigte belangstellenden de massazang en muziek uitvoering „Zoo zong de Gouden Eeuw" be zocht. Na afloop van de geslaagde uitvoering ver spreidde men zich over de feestterreinen. Na tuurlijk hadden de kermisvermakelijkheden op de Nassaulaan, Ged. Oude Gracht, Wil- sonsplein, Ged. Raamgracht, Pretoriaplein en Een overzicht van het vuurwerk, dat gisteren aan den oever van het Noorder Buiten Spaarne ontstoken werd. Zomerkade en Leidsche Plein veel aftrek. Het was verbazend druk voor de verschil lende tenten en vooral de theaters met de verschillende „Daphne Diana's" waarmee de wonderlijkste dingen schijnen te gebeuren, indien men ten minste de aankondigingen van de enthousiaste in rok gestoken heeren voor den ingang mag gelooven en waar om zouden we dat niet? trokken veel be zoekers. Variété-programma's voor geringe prijzen, Oostersche toekomstvoorspellers en natuurlijk de verschillende draaimolens van de mees: eenvoudige kinderfietsjes die in de rondte tollen tot de geraffineerdste stoom- earoussels toe. zij alle hadden over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Als het met het bezoek aan de kermis zoo doorgaat dan zullen de exploitanten waarschijnlijk niet te klagen hebben. Misschien dat de Haarlemsche kermisweek doch laat ons niet te ver afdwalen en getrouwelijk onzen weg door de binnenstad vervolgen. Ofschoon het wellicht niet zoo druk was als op Koninginnedag boden de straten ook ver der een levendigen en fleurigen aanblik. De stemming was weer uitstekend en als dat zoo doorgaat en waarom zou het niet? dan zal 6 September een hoogtijdag worden zoo als we in onze Spaarnestad nog maar zelden meegemaakt hebben. Ook nu weer bleken de „aapjes" een attrac tie te vormen. Verschillende van de ouder- wetsche bakjes reden met een vroolijk ge zelschap door de straten. Ofschoon er op Koninginnedag drukker van deze nu zeer .moderne" vervoermiddelen gebruik werd gemaakt. Natuurlijk werden de straten weer gevuld met verschillende straatzangers en harmo nica-spelers terwijl ook de oud-Nederland- sche draaiorgel waar het nog noodig was de goede stemming er wel in wist te brengen. Zoo verliep ook deze tweede avond van de feestweek in groote opgewektheid en het lijdt geen twijfel of Haarlem zal zich naast haar gevestigde reputatie als bloemenstad ook als feeststad een naam weten te verwer ven die niet anders dan stimuleerend op het vreemdelingenbezoek zal kunnen werken Een weinig leven in de brouwerij.. HET BLOEMENCORSO IN DE RIJNSTRAAT. Men verzoekt ons te willen mededeelen dat het bloemencorso in de Rijnstraat op Zater dag 3 September niet des morgens te 10 uui5 doch om half een zal beginnen. VRIJDAG 2 SEPTEMBER 193S H X A R E E M'S D A G B E A D MUZIEK. ,Zóó zong de Gouden Eeuw.1 Kadervergadering van de moderne arbeider sb e weging. De heer C. v. d. Lende spreekt over „Het propagandaplan 19381939". Door het N.V.V. worden in het land op Zon dag 4 September een aantal kadervergade ringen gehouden, waarvan er ook één te Haarlem zal plaats vinden en wel in het res taurant Brinkmann, waar tevens des middags een gemeenschappelijke maaltijd zal worden genuttigd. Op deze vergadering, waartoe werden uit- genoodigd de bestuurders uit Abbenes, Benne- broek. Beverwijk. Bloemendaal. Haarlem, Halfweg, Heemstede. Hillegom. Hoofddorp, Santpoort, Velsen, Nieuw Vennep. Wijk aan Zee en Duin, IJmuiden en Zandvoort, zal den heer C. van der Lende, secretaris van het N.V.V. spreken over „Het propagandaplan 1938—1939". Groote drukte langs het Noorder Buiten Spaarne. BAZAR VAN DE SPEELTUINVEREENIGING MEERLEBOSCH.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10