STIENS 'N NIEUW SCHOOLJAAR Uistrum-Tentoonstelling Garage „Americain", Spaarne 6, TeL 21502 VOLLAERTS SCHOENENMAGAZIJNEN Ochtendbeurs Amsterdam VRIJDAG 2 SEPTEMBER 193S HS A R EEM'S D A G B E A D 2 der Vrije Haarlemsche Schilderschool. Zaterdagmiddag zal met eenige vriendelijke en geestige woorden de jaarlijksche expositie van werk der leerlingen dezer nuttige instel ling worden geopend. En daar zulks dan voor den leider, den schilder en lithograaf Jan Visser, tevens de gelegenheid biedt, op zijn vijfjarig leiderschap terug te zien, moge deze eerste lustrumtentoonstelling zich in een bij zondere belangstelling verheugen. Indertijd opgericht door den heer Ir. Kubatz die wel juist inzag dat in een stad als Haar lem voor een inrichting van kunstonderwijs plaats kon zijn, en dat wel in het bijzonder, toen de school aan de Dreef was opgeheven, heeft de Vrije School nog al eens van leiding gewisseld en van het op-en-neer gaan der publieke belangstelling den invloed onder gaan. Het is den heer Visser gelukt er een blij vertje van te maken, dat zijn stempel draagt en waaraan hij verknocht geraakt is. De li thographic waarin hij zelf veel uitmuntends presteerde, vond vanzelf in hem een geboeid propagandist bij de leerlingen. Het is dan ook niet vreemd dat men op de exposities van het leerlingenwerk in die lijn zeer geslaagde resultaten kon ontmoeten, hetgeen ook thans weer het geval is. De laatste groote litho van den meester, die met groote toewijding een afgietsel van een fragment van den Boeroe- boedoer op den steen zette, is omringd door vaak zeer geslaagde werken der discipelen. Al lijkt het gepast bij leerlingenwerk niet te veel openbare kritiek te luchten, noch te veel namen te noemen, mogen in dat opzicht Clay. Tasseron en de eerst kortelings begon nen Velsen gememoreerd worden. Doch behalve voor het grafisch bedrijf vin den zij, die de hooge trap dezer vrije Acade mie betreden, hier ook gelegenheid de hand grepen van de kunst van den schilder meester te worden. Een baardman en een glas, een sojapotje en wat bruine blaren, een paar boeken In perkamenten of versleten leeren bandjes zijn geduldige objecten, die al meer dere lustra achter den rug hebben, De inven taris dezer Academies bliift, voor verscheidene generaties aantrekkelijk. Des te meer is het te waardeeren als in de uitbeelding er van nog zooveel variatie in qualiteit over blijft. Wat, om toch nog weer enkele namen neer te schrijven. Van Walsem en Noorlander van de pulletjes en Nelly Groot van de perkamenten boekjes maakten, mag gezien worden. Maar dan moeten met een Clay's Magnolia's worden genoemd. Al keuvelend met den heer Visser bezagen wij het een en ander terwij] hi] de laatste hand aan het arrang fn -t legde. De leider van zoo'n vrije Academie is te benijden. Hij heeft geen minister boven ?*eh eeen raad van toezicht naast zich, geen admiri.' V' 'tour onder zich. Hii doet alles zelf en doet het goed. En er zijn geen Ingezonden stukken in de krant, die hem verwüten dat hij niet ieder jaar een paar Vermeers. Daumiers of Breitners afle vert. of aif spuwen, omdat hy c- "<me richting voortrekt boven de andere. Het is daar ge- moed°l'v- op d?n Kamwrsïngel, en wie er wat leeren wil kan er terecht. Nog vele lustra mogen er dus gevierd wor den. Deze tentoonstelling is, behalve op de Zater- en Zondagmiddagen, nog slechts op a.s. Maandag en Dinsdag geopend. J H. DE BOIS. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uit- leening over Augustus 1938(1937) Prinsenhof Bezoek aan de leeszaal door 1228 personen (v.j. 1133) t.w. 1114 mannen en 114 vrouwen Bezoek aan de krantenzaal door 3709 per sonen (v.j. 3537), t.w. 3388 mannen en 321 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 4937 personen (v.j. 4670) t.w. 4502 mannen en 435 vrouwen Uitgeleend werden 4563 boeken (v.j. 3810) Filiaal „Huis Te Zaanen": Bezoek aan de leeszaal door 794 personen (v.j. 881), t.w 637 mannen en 157 vrouwen. Uitgeleend werden 1774 boeken (v.j. 1644). Hoofdbibliotheek en filiaal werd te zamen bezocht door 5731 personen (v.j. 5551), t.w. 5139 mannen en 592 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 6337 boeken (v.j. 5454). De uitleening en leeszaal waren in beide in stellingen 2 weken gesloten. Luxe verhuur zonder chauffeur. 1ste klas wagens. Komt, koopt een lot der T.B.C. Gij steunt het doel en neemt een kansje mee Verloting Bred.erod.e-d.uin (Adv. Ingez. Med.) LEVERT UW BRIL PERFECT GIERSTRAAT 27 Lever. a. Z.fondsen. (Adv Ingez. Med.) AGENDA VRIJDAG 2 SEPTEMBER Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Gr. Houtstr. 93: Tentoonstelling „Het leven van Koningin Wilhelmina in beeld", 9—5.30 uur. Rembrandt Theater: Nationale Film „Veer tig jaren". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Nationale Film „Veer tig jaren", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Nationale Film Veer tig jaren", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Borneo" van Ose en Martin Johnson en „Een meisje uit dui zend" met Sonja Henie. 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: ..Oranje Hein" en „Hel denmoed en Vrouweneer", 8 uur. Moyiac Uurfilm Theater: Jubileumfilm. Doorloopende voorstellingen van 2.30 tot 11.30 uur. Gebouw H. K. B.: Dansen 9—1.30 uur. ZATERDAG 3 SEPTEMBER Gebouw H. K. B.: Dansen 9—1.30 uur. Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Gr. Houtstr. 93: Tentoonstelling „Het leven van Koningin Wilhelmina in beeld", 9—5.30 uur. Biosroopvoo' :c!Mneen middags en de> avonds Palestina Diorama's. Schotersingel 117a Geooend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. 'n DUBBEL PLEZIER, DIE STERKE SCHOOLSCHOENEN VAN VOLLAERTSÜ U zelf is uiterst tevreden en Uw kinderen dolblij met zulke mooie sterke schoenen, fijn om mee te ravotten, terwijl zij ze niet behoeven te ontzien. O.a. merk: Robinson; Gymnastiekschoenen inlste soort en zeer voordeelig! Gen. Cronjéstraat 104, Telefoon 14370 (Adv. ingez. Med.) Anegang 12, Telefoon 11457. Première van „40 jaren" in Rembrandt Theater. Wethouders en autoriteiten zullen aanwezig zijn. Hedenmiddag zal de première van de natio nale film „40 Jaren" in het Rembrandt- theater bijgewoond worden door vele genoo- digden namelijk verscheidene wethouders, kerkelijke en wereldlijke autoriteiten en voor aanstaande figuren uit onze stad. ONDERSCHEIDING VOOR MEVROUW NOORDEWIER. De legpenning van Toonkunst. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst'heeft aan mevrouw Aaltje Noordewier-Reddingius, ter gelegenheid van haar 70sten verjaardag op 1 September, de groote legpenning van Toonkunst verleend die door den voorzitter der Maatschappij ter gelegenheid van het eeuwfeest in 1929 is in gesteld. Het is de eerste maal, dat deze onderschei ding op het gebied der zangkunst toegekend wordt. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Het bestuur van de afdeeling Haarlem der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen heeft voor September het volgende programma op gemaakt: Donderdag 15 September: Excursie naar Rotterdam en het Westland. Bezoek onder deskundige leiding aan de ntoonstelling „Meesterwerken uit vier eeuwen" (14001800) in het Boymans Mu seum te Rotterdam. Druiven eten in het West- land. Maandag 19 Sept.: Openingsmiddag sei zoen 19381939, in den Stadsschouwburg, te ens herdenkingsmiddag van het 40-jarig egeeringsjubileum van de Koningin. Voor drachten van mevrouw Marg. Couperus „Het Neder landsche Lied uit verschillende eeuwen". Dinsdag 27 September: Lezing van den heer H. W. Verhoeff, uit Utrecht, over mo derne voeding (Zaal „Zang en Vriendschap"). DE FEESTELIJKHEDEN IN HET KLEVERPARK. Het bestuur van de winkeliersvereeniging ,,'t Kleverpark" heeft het plan opgevat, de feestelijkheden in dit kwartier uit te breiden, met een optocht van versierde fietsen op den 6den September in den namiddag- Jongens en meisjes uit het Kleverparkkwar- tier worden uitgenoodigd aan dezen optocht deel te nemen. Voor de fraaist versierde fietsen zijn prijzen beschikbaar gesteld. Als hoofdprijs is een medaille te verkrijgen. Koersen van de Ochtendbeurs te Am sterdam van heden van 10.3011.25 uur. Kon. Olie 338—M8V2. Philips 243 V2. AKU 45 V2. Beth. Steel 42 3/4—43. U.S. Steel 43 3/8—43 5/8. Republic Steel 13 11/16—13 13/16. Anaconda 25 5/1625 3/8. Shell 119/16. General Motors 35 3/835 7/16. Vereeniging „Geloof en Weten schap". Verkeert in bloeiendcn toestand. Donderdagavond hield de vereeniging „Ge loof en Wetenschap" haar jaarlijksche leden vergadering in „Brinkmann", Groote Markt onder voorzitterschap van mr. F. Vorstman. In deze vergadering werden door de secre taresse mevr. Th. VorstmanCoelen en den penningmeester, den heer G. F. H. Pastoor, de reglementaire verslagen uitgebracht. Hier uit blij kt oa. dat de vereeniging in bloeien - den toestand verkeert en dat haar groei alleen belemmerd wordt door de afmeting van den Stadsschouwburg, waarin de meeste bijeen komsten plaats hebben, zoodat reeds 2 jaar geleden de aanneming van nieuwe leden moest worden stopgezet en een wachtlijst moest worden aangelegd. Deze bloei uit zich ook in de financieele cijfers. Terwijl immers het vereenigingsjaar 1936/1937 begon met een batig saldo van 1294.03, was dit saldo bij het begin van 1937 38 gestegen tot 1887.28 en op 1 September 1938 tot 2290.28. De ver gadering, welke door slechts een tiental leden bezocht was, gaf als haar gevoelen te kennen dat de bloei der vereeniging vóór alles te dan ken is aan de uitmuntende samenstelling van de programma's, welke niet alleen op hoog peil staan, maar door haar verscheidenheid aan veler smaak voldoening geven. Nadat de rekening en verantwoording dooi den penningmeester was overlegd, werd deze goedgekeurd. De periodieke aftredende bestuursleden G. F. H. Pastoor, penningmees te r en mevr. Th. VorstmanCoelen, secretaresse, werden met algemeene stemmen herkozen Ten slotte werd het voorstel van het bestuur aan de Vereeniging nieuwe, aan den tijd aan gepaste, statuten te geven en op deze sta tuten de goedkeuring van den Bisschop van Haarlem en van de Koningin te vragen, aan genomen Nadat een der leden het bestuur gedankt had voor de zorgvolle leiding en de hoop had uitgesproken, dat „G. en W." zou mogen voortgaan zich van hare gewichtige taak te kwijten, aan de Katholieken van Haarlem en omstreken ware cultuur te brengen sloot de voorzitter onder dankbetuiging voor de qan- titatief klein, maar qualitatief des te grootere belangstelling, de vergadering. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Westelijken tot Noordwestelijken wind, gedeeltelijk be wolkt. weinig of geen regen, koele nacht, weinig verandering in temperatuur overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 767.9 m.M. te Valentia.. Laagste 765.3 m.M. te Danzig. Het gebied van hoogen luchtdruk bi'eidde zich snel naar het Noord-Oosten uit en vormt over Noord-Scandinavië een verbinding met dat boven Finland. De depressie die gisteren over Polen lag. trekt in Noordwestelijke rich ting over Zweden en dreigt deze verbinding weer te zullen verbreken. Een dwars over Centraal-Europa verloopende rug van hoogen luchtdruk scheidt de conti nentale depressie van die in Zuidwest-Europa, die van den Oceaan gekomen, langzaam Zuid oostwaarts trekt. In het Noordwesten daalde de luchtdruk weer en een vlakke depressie trekt Westelijk langs IJsland. In het Ooste lijk Oostzeegebied, om de Bothnische Golf en tot hoog in het Noorden van Zweden en Fin land is het zeer warm. Binnen den Poolcirkel komen temperaturen van 17 en 18 graden voor, d.w.z. 9 a 10 graden boven normaal. Op de Britsche eilanden en in de omgeving der Noordzee is het zeer koel en in de Schot- sche hooglanden vroor het in den afgeloopen nacht flink. In het Oosten vielen weer zware regens: te Breslau 31, te Stettin en Dantzig 13 en 11, te Saerna. in het binnenland van Zweden, 18 m.M. De Alpen-stations melden betrekkelijk hooge temperaturen en groote droogte, met geringe hooge bewolking. Het is te verwachten, dat de wind in onze omgeving uit Noordwest tot West blijven zal, met koel, bewolkt weer, zonder neerslag van beteekenis. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 763 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 10.04 uur; n.m. 22.44 uur. Strand berijdbaar van 15.0020.45 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141 Het jubilé en ile Haarlemsche scholen. Uitreiking van een geïllustreerd boekje. De gemeénteraad van Haarlem heeft on langs een crediet beschikbaar gesteld opdat de vereeniging „Koninginnedag" aan alle kin deren van de openbare en bijzondere scho len een mooi uitgevoerd en rijk geïllusteerd boekje kan uitreiken over het 40-jarig re- geeringsjubileum van H.M. de Koningin. De bedoeling is dat dit boekje op 5 Sep tember op alle scholen zal worden rondge deeld. Heden zagen wij evenwel reeds kinderen met dit boekje na den morgenschooltijd in de stad loopen. Blijkbaar heeft de uitreiking aan één of meer scholen dus te vroeg plaats ge had. MOTORBAKFIETS DOOR DE RUIT. Donderdagavond ongeveer negen uur reed door de Kruisstraat een motorbakfiets, waar van de bestuurder plotseling moest remmen. Hierdoor slipte het wagentje, het reed het trottoir op en botste vervolgens tegen de groote spiegelruit van een lampenwinkel. De ruit werd natuurlijk totaal vernield. Een juf frouw, die vo:de étalage stond te kijken, raakte bekneld tusschen de ruit en de bak fiets. Zij kwam er gelukkig goed af; slechts een snij wondje aan den rechteronderann be hoefde door een lid van den Ongevallendienst verbonden te worden. Verder kwam zij met den schrik vrij. Ook de bestuurder van de bakfiets kwam er goed af. De politie heeft van het gebeurdeproces-verbaal opgemaakt. MR. DR. I. A. VAN ROYEN t Heden, Vrijdag, is op 79-jarïgen leeftijd te Zwolle overleden mr. dr. Isaac Antonie van Royen. oud-burgemeester van Zwolle, ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. De begrafenis is vastgesteld 'op Maandag 5 September a.s. op de Alg. Begraafplaats te Zwolle (Vertrek van het sterfhuis des namid dags te half 2). Mr. dr. van Royen werd geboren te Zwolle op 18 Juli 1859. Hij bezocht de H. B. S. en het gymnasium te Zwolle en studeerde van 1877—1883 aan de Universiteit van Gronin gen in de rechtswetenschappen In 1885 pro moveerde hij tot doctor in de rechts- en staatswetenschappen op een dissertatie: „De fictie der Exterritorialiteit". Na zijn promotie vestigde mr. dr. van Royen zich als advocaat te Zwolle, waar hij spoedig lid der Gemeenteraad en wethouder werd. Van 1897—1933 was hij burgemeester dier gemeente. In die functie werd hij opgevolgd door zijn schoonzoon, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, thans burgemeester van Haarlem. Mr. dr. van Royen was te Zwolle een be minde en hooggeachte figuur. De burgemees ter van Royenbank, hem aangeboden door de burgerij bij zijn 25-jarig ambtsjubileum en de Burgemeester van Royensingel.. zoo genoemd nadat hij afgetreden was. zullen de herinne ring aan dezen eminenten Zwolschen burge meester, voor het nageslacht bewaren. De overledene had van 1902 tot 1905 zitting in de Eerste Kamer der Staten Generaal. VMERIKAANSCHE WAARDEE RING VOOR KONINGIN WILHELMINA. Bewondering voor de waardigheid en vastberadenheid der Lands- H. M. DE KONINGIN VERPERSOONLIJKING VAN HAAR VOLK. WASHINGTON. 2 September. Algemeen kan men opmerken, zoowel in de pers als in officieeie uitingen, dat de viering van 't. veer tigjarig regeeringsjubileum van H.M. Ko ningin Wilhelmina in de Vereenigde Staten oprechten weerklank vindt. De belangstelling van het publiek is op gewekt door de groote publiciteit, die in Ame rika aan dit jubileum gegeven is. Doch deze belangstelling wortelt dieper. Zij komt voor namelijk voort uit een oprechte bewondering voor Holland's Koningin, een vrouw, die met kalmte, waardigheid en vastberadenheid haar volk geleid heeft door een wereld van ver warring. Standvastigheid is een algemeen gewaar deerde eigenschap en een ideaal, dat de Ame rikanen zien in Nederland's Koningin. In een wereld als de huidige, met zoo talrijk „ismes" bewondert men een dergelijke eigenschap meer dan ooit. Bovendien Is Koningin Wilhelmina voor de Amerikanen de verpersoonlijking van haar volk Holland heeft een roen van degelijkheid in de Vereenigde Staten. Men hecht aan het begrip Holland de traditie van goede eigen- scharrnen en algemeen weet men hier iets te vertellen van de „little dutch boy", die zijn streek en familie redde, door zijn hand te ste ken in een gat van den dijk. Doch er is meer. Ten eerste leven er in de Vereenigde Staten omstreeks een half mil- lioen menschen, die of in Nederland geboren zijn of van wien althans een der ouders daar geboren is en indien men als grondslag aan wil nemen, dat men een Nederlander in zijn voorgeslacht heeft, dan leven er in Amerika millioenen, die zich op een dergelijke Hol- landsche afstamming kunnen beroemen. Goede wederzijdsche betrekkingen. Afgezien echter van gevoelsmotieven, is er reden voor deze belangstelling: de betrekkin gen tusschen Nederland en de Vereenigde Sta gen zijn zeer goed. Het wederzijdse!) handels verdrag dat ruim twee en een half laar ge leden in werking trad. heeft aan beide zijden rroote tevredenheid gewekt, en de opzeg gingsdata zb'n voorbijvaar, zonder dat men er gebruik van gemaakt heeft. Ook op het gebied der financiën bestaat goede verstandhouding. Beide landen zijn lid van het zesmogendhedenbloc. dat de stabili teit der munteenheden wil hnnHv-^ven En tenslotte is onlanes ernote ruchtbaar heid gegeven aan de onderhandelingen in zake een verdrag, behandelende de dubbele belastingen, wel een bewijs, hoezeer alles ge daan wordt, en gedaan kan worden tot een goede verhouding. (Nadruk verboden) De politieke toestand in Midden- Europa. Een ongunstige wending. (Zie ook pag. 4). PRAAG, 2 Sept. (Reuter). Algemeen is men hier van oordeel, dat de toestand een ongunstige wending heeft genomen en dat het zwaartepunt is verlegd naar Berchtesgaden of Neurenberg. De eindbeslissing over het al of niet voortzetten van de besprekingen ligt bij Hitier, ongeacht het antwoord dat de Sudeten- Duitsche afgevaardigden heden aan president Benesj zullen geven. Hoewel de S.udeten-Duit- schers verklaren, dat de tegenwoordigheid van Franck in de delegatie een bewijs is voor de eenheid der partij, acht men toch zijn aan wezigheid onheilspellend. Men verwacht niet, dat het antwoord van de Sudeten-Duitschers ontkennend zal luiden doch van de houding van Hitier zal afhangen of de deur geheel open zal blijven. Henlein wordt morgen met het antwoord van Hitier terugverwacht, ver moedelijk zal hij dan een nieuw onderhoud met Runciman op Rothenhaus hebben. Vermoedelijk zal eerst na ontvangst van het antwoord van Hitier beslist worden over het publiceeren van de proclamatie van Benesj. Het orgaan der Sudeten-Duitschers „Die Zeit" is gisteravond opnieuw in beslag geno men, voor den tweeden keer binnen 48 uur en voor den zesden keer in een maand tijd. HALFWEG De Nationale Feestdag te Halfweg. Een aantrekkelijk programma. Op Dinsdag 6 September zullen te Halfweg groote festiviteiten plaats vinden ter gelegen heid van het 40-jarig regeeringsjubileum, waaraan door bijna alle plaatselijke vereeni- gingen zal worden deelgenomen. De deelnemende vereenigingen verzamelen des morgens om 9 uur bij de openbare school te Halfweg. De afmarsch heeft plaats om uiterlijk half tien. De formatie van den stoet is als volgt: Voorop gaat de deputatie, bestaande uit de Dames Bunt (vrouwelijke jeugdbeweging „De Graal) en van 't Zelfde (Meisjesvereeniging „Draagt elkanders lasten"), en de heeren van Beekum (Jonge Mannen vereeniging „Samuel") en Tichelaar (voetbalvereniging „Halfweg") Na de deputatie volgt de muziekvereeniginp „Eensgezindheid". De volgorde der deelne mende vereenigingen is als volgt: l. „De Graal". 2 „Tot Arbeid geroepen". 3 „Ódilio" 4 „Draagt elkanders lasten", „Lidia" en „Jong Lidia". 5 „Sport Staalt Spieren". 6 Voetbalver- eeniging „Halfweg". 7. Jongemannenvereeni ging „Samuel". 8 Knapenvereeniging „Toneg" 9. Knapenvereeniging „Samuel". 10 Mondac- cQrdeonclub „O.B.K.". 11 De Kruisvaart. 12 De R.K. Voetbalvereniging „N.A.S.". 13 „Kunst na Arbeid". 14 „Sursum Corda". 15 „Swaen en Hout". 16 Jongemannenvereeniging „Filadel- fia". 17 Voetbalvereeniging „Z.S.V.". 18 R.K Gymnastiekvereniging „St. Christoffor" 19 De Padvinders. 20 Mondaccoreonclub „St Ja cobus". Onder het zingen van vaderlandsche liede ren en het spelen van vroolijke marschmu- ziek door de muziekvereniging „Eensgezind heid" en de mondaccordeonclubs „O.B.K." en Laboratorium- en Scheikunde-jassen, M. T. S. - kleeding en huishoudschool- schorten in de juis te en goedgekeurde modellen. RAARiMiöïttSiTSjiMmiiRUM (Adv Ingez. Med.) „St. Jacobus" marcheert bovenstaande stoet vanaf de Openbare School via den Rijksweg over het Pleintje voor het Raadhuis, waar het gemeentebestuur van het bordes van het Raadhuis den stoet van nabij zal gadeslaan, weer naar den Rijksweg, Boezembrug, Haar lemmermeerstraat, Wilhelminastraat, Rijks weg, Minister Cort van der Lindenstraat, Dr. Schaepmanstraat (westzijde), naar het ter rein bij de R.K. school. Hier wordt halt gehouden voor het uitrei ken van de Gemeentevlag door den Burge meester. Op het terrein worden de deelnemers vereenigingsgewijze opgesteld met haf front naar een aldaar gebouwd podium. Wanneer alle deelnemers op het terrein zijn verzameld en het gemeentebestuur op het podium is verschenen, wordt door de Christelijke Ge meentelijke Zangvereeniging „Kunst na Ar beid" bij wijze van plechtige inzet gezongen hetzelfde lied, waarmee des avonds op den Dam te Amsterdam de Nationale Jeugdhulde zal aanvangen, nJ. „Wilt heden nu treden". Een korte toespraak van den leider van deze jeugdhulde, den heer H. M. van Bruggen, wordt dan gevolgd door het gezamenlijk zingen van het le en het 6e couplet van het Wilhelmus met begeleiding van de Muziek vereeniging „Eensgezindheid", waarna de drie plaatselijke geestelijken, nJ. pastoor H. A. Bots, Ds. E. A. Groenewegen en Ds. H. C. Mo lenaar een kort en spontaan woord tot de ver zamelde jeugd zullen richten, welke toespra ken zullen worden afgewisseld met een de monstratie van de heeren der R.K. Gymnas- tiekvereeniging „St. Christoffor" en de dames der Gymnastiekvereniging „Sport Staalt Spieren". Tot slot wordt daar dan door den Burge meester dezer gemeente aan de deputatie de Gemeentevlag uitgereikt. Na de uitreiking van de Gemeentevlag wordt nogmaals gezamenlijk gezongen het le en 6e couplet van het Wilhel mus, waarna de stoet zich weder in dezelfde formatie opstelt en langs het podium defilee- rende het terrein verlaat voor het maken van een nog nader te bepalen route (indien mo gelijk wordt dan met de Gemeentevlag nog maals door het dorp getrokken om daarna eventueel bij het Raadhuis te ontbinden. Donderdag 8 September. Ook op Donderdag 8 September zullen door het Oranje Comité „Halfweg-Zwanenburg" kinderfeesten georganiseerd worden, waarvan het programma luidt als volgt: Om 9.30 uur optocht van de leerlingen van alle scholen te Haarlemmerliede c.a. en Zwa nenburg. De kinderen zullen dan voor het Raadhuis een zangaubade geven, welke ge volgd zal worden door een toespraak van den Burgemeester der Gemeente Haarlemmerlie de c.a. Om 10.45 uur vervolgt de optocht zijn weg naar het terrein bij de R.K. school. Om 11 uur volgen dan eenige toespraken door Hoofden der scholen, welke toespraken zullen worden afgewisseld door zang en mu ziek. Hierna volgt tot 1.30 pauze. Van 1.30 tot 4 uur zullen op het terrein bij de R.K. school door een daartoe geëngageerd gezelschap uit Amsterdam vertoond worden 0.a. een poppenkast, goochelen enz. Dit pro gramma zal worden afgewisseld door een uit gebreid Japansch vuurwerk, terwijl de kinde ren daarbij tevens zullen worden getracteerd. Gedurende de morgenuren verleenen de muziekvereeniging „Eensgezindheid" en de Mondaccordeonclub „O.B.K." aan bovenstaan de kinderfeesten muzikale medewerking, ter wijl bovendien een geluids-auto voor de noo- dige marschmuziek zal zorgen. Van 7.30 tot 9.30 zal door de vier plaatse lijke zangvereenigingen „Kunst na Arbeid", „Sursum Corda". „Swaen en Hout" en „Zang Veredelt" een concert worden gegeven in de muziektent aan de Schoolstraat. Het programma luidt als volgt: „Kunst na Arbeid": 1. Wilt heden nu treden 2. Wilhelmus van Nassouwe 3. Lente. 4. Herfst. 5. Gelukkig is het land (facultatief) „Zang Veredelt". 1. Zondagmorgen 2. Aan den Heiland 3. An der schónen blauen Donau „Sursum Corda". 1. Psalm 134 „Swaen en Hout". 1. Kyrie eleison 2. Terset uit „Elias". Om 9.45 zal tot slot van de feestelijkheden door het Gemeentebestuur aan de inwoners een schitterend vuurwerk aangeboden wor den dat zal worden afgestoken op het terrein van den heer Geelhoed bij de Julianastraat. In verband met het bovenstaande zullen alle bureaux van het. Raadhuis te Halfweg op Dinsdag 6 September en Donderdag 8 Sep tember den geheelen dag gesloten zijn. BLOEMEN DAAL FEESTVERLICHTING. Onder de velerlei verlichtingen, die men in Bloemendaal ziet, trekken die van de gebou wen van de Provinciale Waterleiding en het pE.N. bijzonder de aandacht. Bij het eerste hangen breede oranjelinten van den top naar den grond waar zij schuil gaan in een plantenversiering. Flootdlight zet deze strakke versiering en de natuurlijke be groeiing in een zee van licht. Van een geheel ander karakter, maar even smaakvol is de versiering van het P.E.N.- gebouw. In den tuin hangen slingers van witte bollen, geflankeerd door verlichte W's. De ge- heele kroonlijst prijkt met oranjebollen met in het midden een groote W. in wit licht en een oranje kroon. Het geheel maakt een voornamen indruk en trekt den geheelen avond druk bezoek. PERSONALIA. De heer R. D. Lagendaal is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school voor U.L.O. aan den Vijver weg.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2