HET MYSTERIE VAN SUNNY SIDE. Het Prinselijk Paar in gemoedelijk gesprek tijdens den landbouwdag te Soest, welke Donderdag door H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard bezocht werd De Nederlandscbe athletiekploeg, die zal deelnemen aan de Europee- de M eers,e v|i (ui van Fokk is de |uchtvaart- scne kampioenschappen te Parijs, vertrok Donderdag naar de rransche hoofdstad tentoonstelling op Schiphol geëxposeerd Als onderdeel der jubileumfeesten werd Donderdag te Soest een landbouwdag gehouden, welke door het Prinselijk Paar met een bezoek werd vereerd. De prijswinnende exemplaren worden voorgebracht Kolonel C. J. O. Dorren nam Donderdag afscheid als chef van het korps mariniers te Rotterdam. Een foto tijdens de plechtigheid op het exercitieterrein te Crooswijk Aan het Haarlemmermeerstation te Amsterdam werd Donderdag een repetitie gehouden voor de ontvangst van H. M. de Koningin in de hoofdstad op Maan dag a.s. Ifët effen. De ftoorriBfeaer gjaëft het signaal tijdens de manoeu vre der Eransohe Alpenjager Het m.s. „Oranje" is gereed voor de tewaterlating door H. M. de Koningin op 8 September a.s. van de werf der Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam FEUILLETON Naar het Amerikaansch van HECTOR JENNINGS. 41) T Dat was de theorie die ik mij gevormd had, maar later bleek dat deze nog niet heelemaal •juist was. Dien morgen kwam er een telegram van 1 Gertrude. „Halsey bij bewustzijn; gaat vooruit. Komen waarschijnlijk over een paar dagen thuis. Gertrude". Het was laat voor ik opstond. Ik lag in mijn bed en keek de vier muren van de kamer rond en trachtte mij te verbeelden dat achter een er van een geheime kamer was. Ik besloot van daag nog te laten onderzoeken of er in het huis ook een open ruimte was tusschen de buiten en binnenmuren, en ik trachtte mij te binnen te brengen wat er precies op het papier had gestaan dat Jamieson in den zak van Arnold Armstrong gevonden had. Er stond „schoorsteen" op, herinnerde ik mij. Het was de eenige aanwijzing en een groot huis als Sunnyside had verscheidene schoor- steenen. Maar toen viel mij plotseling iets in. De kofferkamer, vlak boven mijn slaap kamer, had een open haard en een gemet- selden schoorsteen. Dat was een merkwaardige weelde, vond ik voor een vertrek dat niet voor bewoning bestemd was. In mijn kamer bij voorbeeld was zooiets niet. Ik stapte uit bed jen onderzocht nauwkeurig den tegengestelden muur. Er was geen schoorsteenkanaal, in de hall beneden ook niet zooals ik wist. Zooals ik al gezegd heb had het huis centrale verwar ming. In de woonkamer was een groote open haard, maar die was aan den anderen kant van het huis. Waarom had de kofferkamer een radiator en een schoorsteenkanaal? En daar had ae „geest" dat gat gemaakt! Een kwartier later was ik boven, gewapend met een meetlat je, dat als duimstok dienst moest doen. Ik wilde wel eens weten of Ja- mieson's oordeel over mijn intelligentie juist was en ik nam me vast voor hem niets van mijn vermoedens te vertellen, voor ik hem iets meer kon voorleggen dan alleen theorie. Het gat in de kofferkamer was er nog; tus schen den schoorsteen en den buitenmuur. Ik onderwierp het opnieuw aan een nauw keurig onderzoek, maar weer zonder resultaat. Maar ik kreeg een nieuw idee. Het gat gaf alleeen een kijkje aan den eenen kant van den schoorsteen en ik besloot te onderzoeken wat er aan den anderen kant van den schoorsteen mantel te zien was. Ik had geen gereedschap maar na veel zoeken vond ik een schaar en een hakmes en ging met koortsachtigen ijver aan het wer.k De kalk liet gemakkelijik los, doch net lat werk vereischte meer inspanning. Maar die inspanning was pure krachtsverspilling. Toen ik een kaars in de opening kon houden zag ik precies wat ik aan den anderen kant van de schoorsteenmantel geizen had, 'n looze ruimte van dezelfde afmetingen. Het leek niet veel op een geheime kamer maar wel op een geweldige teleurstelling. Jamieson's opinie was dat als zich in het huis een verborgen kamer bevond, deze in de buurt van de wenteltrap moest liggen. Ik wist dat hij, bungelend aan een touw, den wasch- koker over zijn heele lengte nagemeten en beklopt had, om een bevestiging van zijn theo rie te vinden. Ik was juist op het punt hem in gedachten gelijk te geven, toen mijn oog op de schoonsteenmantel en den haard viel. Deze was waarschijnlijk nooit gebruikt geweest en met een metalen plaat afgesloten. Ik pro beerde deze los te krijgen en toen dat niet lukte, toonde een nauwkeurige inspectie dat deze plaat, in tegenstelling met gewone haard platen, er niet op gemaakt was, om gemakke lijk verwijderd te worden. Dat, deed mijn hoop herleven. Ook in de andere kamer was zoo'n schoorsteenmantel en haard, eveneens afge sloten. In beide kamers sprong het rookkanaal uit het muurvlak naar voren. Ik mat alles precies met mijn maats tok je na, maar mijn handen trilden zoo dat ik het haast niet kon vasthouden. Het rookkanaal was twee en een halve voet in elk van de twee kamers uitge- bouwd; dat maakt met de tusschenruimte van drie voet, die we achter het gat ontdekt had den acht voet. Dat was een geweldige schoor steen! Ik was er zeker van dat ik de geheime kamer ontdekt had! Dat wil zeggen: de plaats waar deze lag. Ik was er nog niet in! Noch het betasten van de met snijwerk versierde houten schoorsteenmantels, noch een onderzoek op den vloer naar losse plan ken, noch een van de andere methoden, waar van ik in roman's wel eens gelezen had. hadden succes. Ik kon geen enkel middel vinden om er binnen te komen en toch was het waarschijnlijk doodgemakkelijkals men maar wist hoe! En een nieuwe vraag kwam bij mij op. Wat zou ik vinden als ik er in slaagde binnen te komen? De verdwenen waarden van de Handelsbank, zooals de detec tive meende? Of hadden we het in dit op zicht glad mis en had Paul Armstrong alles meegenomen en in veiligheid gebracht? En als dat niet zoo was en dokter Walker was in het geheim, zou deze dan niet het geheim van de schoorsteenkamer kennen en trachten er binnen te gaan? En dan lag de vraag voor de hand: wist hij meer van 't gat, dat we een paar dagen geleden in de kofferkamer gevonden haddenX Hoofdstuk xxxn. ANNE WATSON'S BEKENTENIS. Liddy ontdekte het nieuwe gat in de kof ferkamer, terwijl wij aan de lunch zaten en jammerend kwam ze de trap af. Ze had mijn doorweekte en bemodderde schoenen, die ik per ongeluk had vergeten te verstoppen, in de hand en hield ze den detective en mij met een theatraal gebaar onder den neus. Die zijn van u, juffrouw Rachel, zei ze op een toon van een rechter van instructie, bedekt met modder en door en door nat. U kunt zeggen wat u wilt, maar iemand moet uw schoenen aangehad hebben. Maar haar acte van beschuldiging werd afgebroken door de telefoonschel. Ik werd uit het ziekenhuis in de stad opgebeld dat juf frouw Watson stervende was en naar me ge vraagd had. Ik had niet erg veel zin om te gaan, maar deed het natuurlijk toch. En toen ik naar de auto ging die mij naar den trein zou brengen, maakte Jamieson en zijn assistent. Burens zich op om nieuwe opmetingen te gaan doen in de omgeving van de wenteltrap. Innerlijk verkneukelde ik mij bij de gedachte hoe ik ze verrassen zou dien avond. Toen ik in de stad aankwam, reed ik direct van het station naar het ziekenhuis en werd onmiddellijk bij juffrouw Watson toegelaten. Haar krachten waren al sterk verminderd: ze opende even de oogen en keek naar mij toen ik naast haar kwam zitten. Ik voelde mij bezwaard. We waren, zoo door andere dingen in beslag genomen geweest, dat ik deze arme stakker gewoon vergeten had. De verpleegster gaf haar een opwekkend middel en een poosje later was ze in staat te praten. En met horten en stooten kreeg ik het volgende verhaal te hooren. Ze was ongeveer veertig jaar oud en ze was de oudste geweest van een moederloos gezin Alle zusters waren gestorven op één na, de jongste, Lucy. De oudste zuster had haar heele hart aan dit kind gegeven. Zeven jaar geleden toen Anne Watson twee en dertig was en Lucy negentien, was er een jongeman In de stad gekomen waar zij woonden. Hij was op weg naar het Oosten na den zomer door gebracht te hebben op een bekende ranch in Wyoming, een van de plaatsen waar rijke lie den hun zoons heen sturen, om een beetje tot bedaren te komen en zich te vermaken met de jacht. De zusters wisten hier natuurlijk niets van, ae jongste raakte onder de bekoring van het knappe gezicht en de aardige manieren van den jongen man en Lucy Hasweli trad in het huwelijk met den nieuwen vriend, die ver klaarde Aubrey Wallace te heeten. Anne Hasweli was met een timmerman uit haar geboorteplaats getrouwd geweest en weduwe geworden. Ze bleef alleen in de stad achter, want Aubrey nam zijn jonge vrouw meer neer Chicago, waar ze in een hotel woonden. Hij was verre van een model echt genoot en na een paar maanden had hij blijk baar reeds genoeg van den huwelijksband en verdween. Het jonge vrouwtje kwijnde weg van verdriet en kort daarop bij de geboorte van haar kind, stierf zij. Anne nam den jon gen tot zich en noemde hem Lucien. Anne had zelf nooit kinderen gehad en ver troetelde Lucien zooveel zij kon. Hij was bo vendien het kind van haar geliefd zusje. Zij had vast besloten dat Aubrey Wallace het kind zou laten opvoeden. Zij moest en zou hem vinden. Het was een blind zoeken ge weest. Zij zwierf nu hier, dan daar, ging uit naaien en uit werken om in het onderhoud van haar en den jongen te voorzien. Tenslotte besloot zij den jongen ergens in een kinder pension onderdak te brengen, omdat ze, door haar voortdurend van huis zijn, hem niet verzorgen kon zooals zij graag wilde. Ze had nu de handen vrii en kon een interne be trekking aannemdR. Haar zwerftochten had den haar naar deze streek gevoerd; ze kreeg een plaats als huishoudster bij de Armstrongs. Daar vond ze Lucien's vader, onder zijn eigen, naam. Het was Arnold Armstrong! (Wordt vervolgd)^

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9