DE KONINKLIJKE TREIN EEN RIJDEND HOE ONZE PRINSES E' MINIATUURPALEIS ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1938 HXAREËM'S DAGBEAD 20 Dc Koningin met prinses Juliana, die in Zeeuwsch costuum is gekleed. door Prof. R. CASIMIR bijzonder hoogleeraar in de opvoedkunde en empirische zielkunde aan de Univer siteit te Leiden. TOT HAAR TOEKOMSTIGE TAAK WERD VOORBEREID schiedenis stonden o.a. op het program. Ver schillende hoogleeraren gaven het. TT oen de Prinses 18 jaar was, was zij vol- gens de Grondwet de aangewezen regen tes en troonopvolgster. De Koningin hield aan het diner, te dier gelegenheid gegeven, een treffende rede, waarop Zij zeer gewerkt had. Zij maande Haar dochter aan om te leeren op Haar manier gelukkig te zijn. Zij installeerde zelf Haar dochter als Lid van den Raad van State. Was, wat gelukkig niet ge beurd is, de Prinses tot den troon geroepen op dien leeftijd, zoo zou zij een algemeen oriënteerende opleiding genoten hebben, die het Haar mogelijk maakte, Haar taak te vervullen. Koningin Emma, die de werkelijkheid altijd moedig onder de oogen heeft gezien, had ook steeds op zoodanige inrichting van het on derwijs aangedrongen. Maar nu kon naast dezen geconcentreer- den arbeid een tijd van verruiming en expan sie volgen. De Prinses werd student, werd lid van de Studentenvereeniging, werd er bij Haar naam genoemd, nam deel aan een de batingclub onder leiding van Prof. Huizinga en woonde in een villa te Katwijk. Natuur lijk werd zij bewaakt, maar zoo kiesch mo gelijk. Haar secretaris woonde naast Haar en kon Haar met raad terzijde staan, maar zij had een onbekommerd leven; zoo vrij en zelfstandig, als Haar positie gedoogde. Zij was studente maar studeerde ook. Zij volgde ver schillende colleges, legde met goed gevolg eenige tentamens af. Haar studie werd be sloten met Haar promotie: Zij werd doctor honoris causa. De plechtigheid vond plaats in de senaatskamer en de Prinses, zeer gevoe lig voor de eer, antwoordde met woorden van danlc en wees er op, dat Zij veel geleerd had wat voorbereiding was voor Haar toe komstige taak. Een promotiediner vond plaats ten paleize. De opleiding, die de Koningin Haar dochter had gegeven ter voorbereiding harer toe komstige taak kon als afgeloopen worden be schouwd, nu deze afgestudeerd, gepromo veerd en in het genot van een eigen inkomen was. Nu kon de Prinses zelfstandig optreden, Haar eerste repressentatieve daad, die Zij zonder bijzijn van Haar ouders verrichtte, was de onthulling van het Ot en Sien monument: ter eere van de nagedachtenis van Jan Ligt- hart en Scheepstra opgericht. Er zijn, voor zoover mij bekend, weinig vorstenopvoedingen geweest, waarin het be ginsel der activiteit en spontaneïteit zoo op den voorgrond traden, waarin zoo harmo nisch vereenigd waren de vrijheid en de lei ding, de expansie en de concentratie, de ver schillende zijden der opvoeding: de voorbe reiding tot het ambt. de vorming der per soonlijkheid, de handhaving eener verheven traditie en de aanpassing aan den modernen tijd. Maar het allerbeste opvoedingsmiddel, dat de Koningin heeft aangewend, onbewust en onbedoeld, is het voorbeeld, dat Zij heeft gegeven in de vervulling Harer hooge taak op een wijze, die elk Nederlander tot dank en eerbied stemt. Dit levende, aanschouwelijke, dagelijksche onderricht was -zeker de beste voorbereiding, grondslag en aanvulling beide van al het opzettelijke onderwijs. (Nadruk verboden). grootste gedeelte van dei^ tijd werd gegeven door mevrouw v. d. Reyden. Zij leerde naast degewone vakken van het lager onderwijs, ook handenarbeid beoefenen en vrouwelijke hand werken. Godsdienstonderwijs gaf de Konin gin in deze periode zelf. Een uitgebreider zangklas werd geleid door Catharina van Rennes; ook op stemvorming en uitspraak werd daarbij gelet. Zoo ontving de Prinses een algemeen vor mend onderwijs, gelijk elk kind, naar de nieuwe methoden der activiteit. Zij leerde vroeg, niet met bloote woorden genoegen te nemen en werd opgewekt tot activiteit en zelfstandigheid. Zij was niet alleen, zij werd in een gemeenschap opgevoed, jpfc aarna kwamen eenige jaren, waarin on- der leiding van Prof. Dr. J. H. Gunning Wzn. voorbereidend Hooger Onderwijs werd gegeven door verschillende ervaren docenten. Latijn, Nederlandsch, geschiedenis, aardrijks kunde, wis- en natuurkunde, de moderne ta len werden onderwezen. Ook hier weer stond aanschouwelijkheid en activiteit op den voor grond. Het onderwijs in natuur- en schei kunde werd gegeven in de lokalen van het „Nederlandsch Lyceum"; het gebouw en de lokalen werden zoowel door de ouders als door Koningin Emma bezocht. In dezen tijd werd individueel onderwijs ontvangen, maar de omgang met tijdgenooten bleef niet ach terwege. Reizen, bijwonen van representa tieve plechtigheden, eigen lectuur gingen ge paard met het onderwijs. De lectuur werd wel met overleg en zorg maar niet eenzijdig ge kozen: op deze wijze kwam de Prinses ii aanraking met volkskringen, die zij niet door omgang leerde kennen. Zoo, om een voor beeld te geven, las zij „Afke's Tiental" van N. van Hichtum, dat in een arm Friesch gezin speelt. Nadat dit onderwijs was afgeloopen, kreeg de Prinses Hooger Onderwijs in de vak ken, die Haar speciaal te pas zouden komen: Nederlandsch, Staatswetenschappen, Ge- Pro/. R. Casimir. VAN oude tijden af heeft de opvoeding der vorsten de bijzondere belangstel ling getrokken. Deze opvoeding moest noodzakelijk haar eigen karakter dragen. Im mers leeft de vorst in bijzondere omstandig heden, die sommige maatregelen buitensluit, andere daarentegen mogelijk maakt, die voor den gewonen burger omgekeerd gemakkelijk te nemen of bijna onbereikbaar zijn. Voor de vorstin, van wie vrijwel vaststaat, dat zij eens tot de kroon zal worden geroepen, is haar toe komstige levenstaak aangewezen: zij volgt niet haar eigen aanleg, zij doet geen keuze: zij wéét, wat Zij worden zal. En eindelijk moet de toekomstige draagster van de kroon leeren met menschen vair allerlei slag en leeftijd om te gaan; het wezenlijke in de uitingen te onderscheiden en de ware motie ven der menschen te verstaan en toch boven en buiten het alledaagsche strijdgewoel te zijn. Zij zal moeten leeren, zich zelve een strenge tucht op te leggen, in het beheer- schen harer aandoeningen en in de keuze harer woorden. Het kan niet anders, df onze Koningin heeft het een belangrijk deel van haar taak geacht onze Prinses-troonopvolg ster voor te bereiden voor de vervulling van het Koningschap. Van den aanvang af heeft zij nauwlettend acht geslagen op de lichamelijke verzorging. Zij voedde de prinses zelf eenmaal deelde de troonrede mede, dat Zij door moederplich ten verhinderd was, de Kamers zelf te openen. Zij zorgde angstvallig, dat geen be smetting de Prinses kon bedreigen, en deed haar deelnemen aan gymnastiekoefeningen, die de Prinses ook later niet heeft verwaar loosd. Ook fietsen en schaatsenrijden en ten nissen behoorden tot het programma der lichamelijke oefeningen. In al de jaren van Haar leven heeft de Prinses slechts onbetee kenende ongesteldheden gekend. Op de verstandelijke ontwikkeling werd groote nadruk gelegd. De Prinses kreeg toen Zij den schoolleeftijd had bereikt gezamenlijk met enkele leeftijdgenooten, die met Haar een klasje vormden, les naar de beginselen van Ligthart, waar het onderwijs voor het HM. de Koningin bracht 26 Mei 1910 een bezoek aan Haarlem. Op het bordes van het Stadhuis, dat met bloemen, groen en fluweel smaakvol ivas versierd, onderhield de Ko ningin zich met ver schillende autoriteiten. Vijf salonrijtuigen staande in een aparte loods van de Centrale Werk plaatsen der Nederlandsche Spoor wegen te Utrecht, worden met zorg onderhouden, elk oogenblik gereed voor gebruik. (Van onzen specialen verslaggever). EN sleutel draait in het slot, een zware deur zwaait openDaar staan, glanzend en schoon, de 5 salonrijtui gen, die samen den Koninklijken Trein vormen. Acht en dertig jaar oudTerecht zegt de man, belast met het onderhoud van dezen bij- zonderen trein, het met trots. Want de rij tuigen zien er zóó mooi uit, dat haast niet aan te nemen is, dat H.M. de Koningin er zoo Het Koninklijk gezin kort na de geboorte van Koningin H.K.H. prinses Juliana. Rechts wijlen de -Moeder. vele en vaak lange! reizen mede heeft gemaakt. Het onderhoud in deze aparte loods van de Centrale Werkplaatsen der Nederland sche Spoorwegen te Utrecht mag dan ook bijzonder geprezen worden, want de zoo mooi blauw gelakte salonrijtuigen met de ge kroonde W's en 't Nederlandsche Wapen ver sierd, glimmen als de beroemde spiegel. En zoo is het ook met het koper, het glas, ja met alles. Een spiegel gelijkDat is het uiterlijk van dit waarlijk Koninklijk geschenk, dat thans nog maar sporadisch op de lijnen ver schijnt, maar dat toch altijd, zulk!s op wensch van H.M. de Koningin, in het algemeen steeds ter beschikkng moet zijn. Juist daarom wordt er zooveel zorg aan de 5 rijtuigen besteed, want omdat de trein betrekkelijk zelden in gebruik is, kunnen kleine gebreken zich niet openbaren. En er moet voorkomen worden, dat onderweg iets zou gebeuren. Mag de bijna 40 jaar oude trein uiterlijk gezien worden, ook van binnen is dit rijdende miniatuur-paleis een wonder van comfort, luxe en gezelligheid. Ook nu nog Vijf rijtuigen, waarvan „Salon I" feitelijk bagagewagen was. Na de geboorte van H.K.H. Prinses Juliana, voor wie geen slaapgelegen heid in den trein was, werd daarin eerst voorzien door een provisorische slaapplaats, die in den grooten Salon gemaakt werd. De ze toestand was echter allerminst bevredi gend, zoodat Hare Majesteit den bagagewa gen gedeeltelijk liet ombouwen tot slaapver trek voor de Prinses. Een klein, sierlijk cabi net met verschillende toiletbenoodigdheden ontstond daardoor, betimmerd met het sobere en eenvoudige pitch-pine. dit in tegenstelling met de donkerkleurige, gepolitoerde houtsoor ten in de andere rijtuigen. Ook een kleine, complete badkamer met -douche en zij - sproeiers werd achter het slaapvertrek van de Prinses gebouwd. „Salon II", wellicht het mooiste rijtuig.... Voorin het balcon met de openslaande deu ren, de groote ruiten en een tweetal gemak kelijke tabourets. Hier bevindt H.M. de Ko ningin Zich meestal, wanneer Zij iemand buiten den trein wenscht toe te spreken. Een breede gang leidt naar den mooi be timmerden salon, waarvan èn de meubilee ring èn de stoffeering direct de aandacht op- eischen. De wanden zijn met geborduurd weefsel bekleed en de bijzondere verlichting geeft het geheel een werkelijk aparte distinc tie. Ook het plafond met de prachtige be schildering en de enkele paneelen, schilder stukken van Sluiterman, een diligence en een trekschuit voorstellende, zijn waard om ver meld te worden. Achter dezen salon, waar de Koningin zoo gaarne vertoefde, liggen de slaapvertrekken van Hare Majesteit en van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik, beide met af zonderlijke toiletcabinets en gehouden in een matigen, gedempten toon. „Salon III'. In dit rijtuig bevindt zich de eetsalon, ietwat eenvoudiger dan de groote salon. Toch zijn stoffeering en betimmering zeer mooi, juist doordat de eenvoud hier overheerscht. Aan één zijde der eetkamer ia nog een buffet, waardoor de spijzen opge diend worden. In dit rijtuig bevindt zich ook de buitengewoon gezellige rooksalon van wij len Prins Hendrik, uitgevoerd in gebeeld houwd eikenhout. Enkele gemakkelijke club fauteuils, met leer bekleed en een met leer bekleede zitbank vormen het meubilair. De Prins was, wanneer hij niet elders geroepen wasr vaak in zijn rooksalon te vinden. Deze drie rijtuigen vormden oorspronkelijk den trein, waarvan de smaakvolle inrichting, nu, na bijna 40 jaar, nóg kan wedijveren met welk modern materieel ook. Er zijn echter later nog twee rijtuigen bij den trein gevoegd, één met coupés voor het gevolg, de lakeien en de andere bedienden en één waarin, naast coupés voor het dienstpersoneel, de keuken en de bijkeuken ondergebracht zijn. De keu ken is er op ingericht om ook bewerkelijke schotels gereed te maken. Het keukenperso- neel beschikt dan ook over alle mogelijke in grediënten en over een compleet eet- en drinkservies. Acht en dertig jaar geleden leverde de fir ma Beynes den Koninklijken Trein af, tech nisch zoo volmaakt mogelijk. De rijtuigen, welke elk ongeveer 20 meter lang zijn, hebben dan ook een gewicht dat met de meest mo derne overeen komt. De ligging op de baan is buitengewoon vast, terwijl er bij den bouw te vens rekening mede gehouden is dat de trein in het buitenland moet kunnen rijden. Het remstelsel bijvoorbeeld past in dat van alle buitenlandsche treinen, hetgeen ook met de afmetingen het geval is. De groote. buitenlandsche reizen der Ko ninklijke Familie naar Noorwegen, Italië en Zwitserland, zijn altijd voortreffelijk verloo- pen. Vaak bleef de Koningin dan 's nachts in den trein over, hetgeen eveneens geschiedde, wanneer zij een deel van ons land bezocht, waar voor logeeren minder goed gelegenheid was. In en kort na den oorlogstijd heeft H.M. de Koningin veel met den trein gereisd en er me nigmaal in overnacht. Daarna is het gebruik langzamerhand verminderd, zoodat de trein bijna nooit meer compleet in gebruik is. Voor al de keukenwagen gaat nog maar zelden mee. Ondanks het feit dat de Koninklijke trein, die eens nabij Schalkwijk in de provincie Utrecht gederailleerd is, gelukkig zonder dat dit ernstige gevolgen had. nog maar spora disch in bedrijf is, blijft hij toch een groote merkwaardigheid. Niet alleen omdat hij een zoo kostbaar geschenk is geweest, maar ook omdat hij, gebouwd in een tijd dat er niet zulke hooge eischen gesteld werden, deson danks nog immer opvalt en aller blikken tot zich trekt. En dat is, in een tijd dat moderne en comfortabele treinen als iets normaals worden beschouwd, stellig merkwaardig.... 1 (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 24