Café-Restaurant „LEDO" HAARLEM Muzikale omgang en Taptoe. HAARLEM'S DAGBEAD 2 AI" Vereen, voor Bloembollen cultuur. Adres van hulde aan de Koningin. Het Hoofdbestuur der Alg. Vereen voor Bloembollencultuur heeft aan de Koningin, die zooals bekend, Beschermvrouwe der Ver- eeniging is, op 31 Augustus een adres van hulde gezonden, waarin dankbaar de groote waarde erkend wordt van de levendige be langstelling, die de Koningin gedurende haar 40-jarige regeering voor de Vereeniging heeft getoond en dank wordt gezegd voor de eer, de Vereeniging aangedaan door het aanvaar den van het Beschermvrouwschap gedurende den geheelen duur der regeering van de Ko ningin. Het bloembollenbedrijf heeft in al die ja ren zoowel in zijn ontwikkeling als in zijn nooden en behoeften steeds een zegenrijken invloed ondervonden van de wijze, waarop de Koningin ons land en volk heeft geregeerd. Het Hoofdbestuur spreekt ten slotte den wensch uit, dat de Koningin nog vele ja ren haar zegenrijken arbeid zal voortzetten. Daarmede zal tevens, naar de stellige ver wachting van het Hoofdbestuur het belang gediend zijn van al degenen, die betrokken zijn bij de nationale cultuur van en den han del in bloembollen, knol- en wortelgewassen, Vanaf HEDEN tot en met DINSDAG Dansen in de feestelijk versierde „Cosy Corner"Orkest:„THE HARLEM KINGS" In het Café het Orkest HANS FEITH and his, entertainers! Dir. R. H. DE HOOG, v.h. Dir. Rest. „La Réserve", A'dam Hoe bereiken wij Schiphol? Op dc dagen van het luchtvaartfeest. In verband met de groote drukte, welke in verband met het luchtvaartfeest op Dinsdag 6 September 1938 en Woensdag 7 September d.a.v. op het terrein van de luchthaven Schip hol wordt verwacht, is door den burgemees ter van Haarlemmermeer bepaald, dat het gedeelte van den Schipholweg, gelegen tus- schen de Schipholbrug over de Ringvaart na bij Amstelveen en het viaduct op de kruising van den nieuwen rijksweg Amsterdam 's Gravenhage en den Schipholweg rSpaarn- wouderweg) op die beide dagen van 12 uur des middags af zal zijn afgesloten voor wiel rijders en voetgangers. Personen, die per rijwiel of te voet van de richting Haarlem uit, Schiphol willen berei ken, moeten hun route nemen langs Vijfhui- zerweg en Ringdijk (Schipholdijk). Ver. „Koninginnedag" Comité Haarlem-Noord. Groot Ruiterfeest. Voor het groote Ruiterfeest, dat a.s. Maan dagmiddag 2 uur gehouden wordt op het voormalig militair oefenterrein (einde Mars straat) blijkt groote belangstelling te be staan. De deelnemers zijn leden van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijvereenigin- gen. Het programma luidt als volgt: 1. Opening. Ruiterhulde aan H. M. de Ko ningin: 2. Tandemnummer; 3. Caroussel; 4, Sigarettenrace; 5. Individueel springen; 6. Vrijheidsdressuur; 7. Zadelrace; 8. Springen In groepen van drie; 9. Hongaarsche post; 10. Poppenrace. Voor de nummers 4. 5, 8 en 10 worden twaalf prijzen beschikbaar gesteld. De lief hebbers van de paardensport zullen deze ge legenheid. om van een Ruiterfeest te kunnen genieten, zeker niet voorbij laten gaan. Al het mogelijke is in het werk gesteld om het feest te doen slagen. De microfoon zal worden bediend door Mr. A. Slob, zeker geen onbekende in de ruiterwereld. Op. het terrein wordt een consumptietent opengesteld. Bij het terrein is voldoende ge legenheid tot het stallen van fietsen en het parkeeren van auto's. Met de bus (eindpunt: Middenweg-Van Nesstraat) is het terrein ge makkelijk te bereiken. Dopr de medewerking van de politie en van Openbare Werken wordt voor een degelijke afzetting zorg gedragen. De Ruiterstoet vertrekt te 1 uur van het Kennemerplein, om met muziek voorop, langs Schoterweg, Gen. Cronjéstraat en Rijksstraat weg naar het feestterrein te gaan. AGENDA ZATERDAG 3 SEPTEMBER Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Gr. Houtstr. 93: Tentoonstelling ..Het leven van Koningin Wilhelmlna in beeld", 95.30 uur. Rembrandt Theater: Nationale Film „Veer tig jaren". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Nationale Film „Veer tig jaren", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Nationale Film Veer tig jaren", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Borneo" van Osa en Martin Johnson en „Een meisje uit dui zend" met Sonja Henie. 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „Oranje Hein" en „Hel denmoed en Vrouweneer", 8 uur. Moviac Uurfilm Theater: Jubileumfilm. Doorloopende voorstellingen van 2.30 tot 11.30 uur. Gebouw H. K. B.: Dansen 91.30 uur. Tevler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur, Zandvoort: „Modern", Stationsplein. Nachtfeest tot 4 uur. Jubileum-feestavond. ZONDAG 4 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Zandvoort: .Modern". Groot Sluitings- feest. Afscheidsavond. MAANDAG 5 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „1813". Galavoorstelling. 8.30 uur. Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Gr. Houtstr. 93: Tentoonstelling „Het leven van Koningin Wilhelmina in beeld", 9—5.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 'S middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteuj der Volksgezondheid een slultingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 3 September 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 9 Sept. zijn de volgende apotheken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. M. A. Hegland. firma Th. A. Klinkhamer Koninginneweg 69, Tel. 11596. C. J. Fischer, firma Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 14. Tel. 11000. L. Schoor 1, Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1. Tel. 11180. J. W. Florijn, Groote Houtstraat 78. Tel 10500. (Adv. Ingez. Med.) Wat een „muzikale omgang" is, behoeft geen uitleg en dat het geen „stille omgang" is, spreekt ook wel van zelf. Dat hij bij alle luidruchtigheid en vroolijkheid toch ordelijk kan zijn. hebben we Vrijdagavond kunnen zien. Op den Dreef ontsprong de muzikale stroom uit vier verschillende bronnen. Daar stelden de muziekkorpsen „Harmonie Crescendo", ..Postfanfare", „Spaarnebazuin" en ..Kunst kring" zich in slag- en blaasorde op. De slag orde was extra groot en vele gelederen diep. Het rythmische element is bij zulke gelegen heden een zeer belangrijke factor. Daar op den Dreef waren ook de walmstaven te koop, die in feesttaal „fakkels" heeten. De staven der slagwerkaanvoerders waren veel mooier, die der tromslagers veel bewegelijker en beide veel reukeloozer. Het mooist voor het oog wa ren de banieren. En zoo trokken, nadat het aanvangssignaal gegeven was. de vier korpsen stadwaarts, ge scheiden doch eensgezind, als een lichtend voorbeeld door vele politici. Lichtend? Wel zeker, in letterlijken zin: de uniformpetten van een of twee korpsen droegen electrische lampjes, die veel meer licht gaven dan glim wormen doen. En men trok. de muziekkorp sen en hun talrijke volgelingen, in de rich ting van de Groote Markt, langs onafzien bare rijen menschen. Te zeggen dat het zwart van de menschen stond zou onjuist zijn, want de Haarlemmers behooren niet tot het negerras en de kleedij der Vrijdagavond talrijk vertegenwoordigde schoone sekse geeft over 't algemeen weinig aanleiding tot zwartkijkerij. Maar wel wil Ik zeggen er nooit tevoren eenig idee van gehad te hebben dat er in een stad als Haarlem zóó veel menschen waren. En nu ik er wèl eenig idee van heb kan ik des te minder begrijpen dat Iemand het over zijn hart kan verkrij gen laat staan er plezier in kan hebben, om een Stad met explosieve bommen te bestrooien, om de eenige reden dat de regeerders van het land. waartoe die stad behoort, er een andere utopie op na houden dan de bommen- strooier. Neen dan zijn de bommen van Vrijdag avond onschu!d;ger. Die werden uitsluitend door de groote trommen gelanceerd. Ik houd daar wel van als ze met virtuositeit gelan ceerd worden. Kan dat? Ja, dat kan. Ik heb 't met eigen oogen gezien, op de Groote Markt. Daar pas seerde me een groote-trommist ik weet niet meer precies in welk korps die in elke hand een klopper had. en hij sloeg soms met den rechterklopper op 't linkervel en met den Ün- kerkklopper op 't rechter, in sierlijke zwaaien boyen over de trom heen. en toch kwamen de bommen precies op tijd. De acoutische betee- kenis van deze verschillende aanslagmanie- ren is me helaas ontgaan, maar 't was heel elegant om te zien, net als een pianist die met z'n handen over elkaar speelt. Ook daar ont gaat de uitwerking op den klank me wel eens. Na een langen omweg hield men op de Groote Markt halt. Daar schaarden zich drie der vier korpsen rondom de muziektent. Eén echter de Postfanfare, besteeg de trap die naar het inwendige van den tempel leidt. En toen liet de dirigent Philip S. Vlessing de door hem gecomponeerde „Huldigingsmarsch 1898 •1938" uitvoeren. Deze gelegenheidscompositie is meer dan alleen maar een marsch. Ze begint weliswaar met een in den gewonen trant geschreven marsch zonder speciaal huldigingskarakter, maar op die marsch volgt een langzaam deel, dan het Wilhelmus en tenslotte een rythmisch pittige finale. De stemmenvoering in het lang zame deel voldeed niet steeds aan de strenge eischen der klassieke harmonieleer, hoewel het stuk absoluut onmodern was, maar het Wil helmus bleek goed getoonzet en de finale had meer oorspronkelijks en verheugends dan de marsch en het langzame stuk. En die deelen werden voorafgegaan door hoornsignalen en tromroerselen van nevens de tent staande mu zikanten. Een dier signalen was het taptoe signaal. De oorsprong van het woord „taptoe" weet niet ieder, naar ik mag veronderstellen. Tap - kraan en „taptoe" beteekende in den ouden tijd dat in de herbergen niet meer aan mili tairen getapt mocht worden en deze zich dus kazernewaarts moesten begeven Later is het woord ook gebruikt als benaming voor uit gebreide demonstraties van militaire muziek in den avond, waarbij dan het specifieke sig naal steeds een rol speelt. Na de Huldigingsmarsch trokken -'a korpsen weer in volgorde naar de Dreef. Weer klonk vroolijke muziek: marscher ïrschpot- pourri's of quodlibets. Toen „Kunstkring" me voorbiiging soeelde het „Overal, overal, waar de meisjes zijn waar de meisjes zijn" en ziet: in dat korps liepen verscheidene meisjes mee, die zich op hun instrumenten niet minder dapper weerden dan hun mannelii'-' *->]iega's. Dat wi! dus zeggen: heel dapper. En het weel was uitstekend, zoodat deze „Muzikale Om gang en Taptoe" in alle opzichten geslaagd is. K. DE JONG. De Bilt voorspelt: Meest zwakken later wellicht toenemen den Zuidwestelijken tot Noordwestelij ken wind, half tot zwaar bewolkt of betrok ken, later opklarend, weinig of geen regen, weinig verandering in tempera tuur. BAROMETERSTAND Hoogste 768.8 m.M. te Valentia. Laagste 754 9 m.M. te Röst. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. 11.35 uur; n.m. uur, Stra,nd berijdbaar van 16.3022.00 uur. Maandag v.m. 0.19 uur; n.m. 13.02 uur. Strand berijdbaar van 5.20—11 00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Zich drie dagen op zolder schuil gehouden. Van spekvoorraad geleefd. Naar de gevangenis te Winschoten is over gebracht een op het oogenblik nog niet bij name bekende Duitscher, die voorgaf uit Kiel afkomstig te zijn en via ons land naar Fran co's leger te willen trekken. De man heeft zich drie dagen en drie nach ten schuil weten te houden in de groote boer derij van de weduwe Waalkens te Blij ham. Uit gerommel op den zolder en ook uit an dere voorvallen hadden de bewoners reeds gemeend te mogen opmaken, dat zich daar iemand moest bevinden. Donderdagavond hoorde men wederom gestommel. De politie te Blijham werd gewaarschuwd, die weldra ter plaatse was. De man, zich bij het onderzoek ontdekt zic-nde, sprong van den zolder naar beneden en nam de vlucht. De politie zette hem onmiddellijk na, doch kon hem niet da delijk vatten. Het werd een ware klopjacht, waaraan door velen werd deelgenomen. Ein delijk wist men hem te grijpen in den tuin van mevrouw Waalkens, waarna tot arrestatie kon worden overgegaan. Het is gebleken, dat de man zich in de boer derij een schuilplaats had gekozen bij den binnengehaalden graanoogst én zich tijdens zijn verblijf te goed had gedaan aan den aan wezigen spekvoorraad. Na voorloopig door den burgemeester te Blijham te zijn verhoord, waarbij nog weinig kwam vast te staan, is de man naar Win schoten overgebracht. Een Haarleuisclie af deeling van den Anti-Lawaai Bond. Oprichtingsvergadering op 14 September. De Anti-Lawaai Bond (de Ned. Bond tot be strijding van geluidshonder) moudt op 14 September een vergadering in café Brink- mann Groote Markt voor de oprichting van een Haarlemsche af deeling. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 4 SEPT. Progr. I: Hilversum II. Progr. II: Hilversum I. In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. III; Keulen 8.35, Fransch Brussel 9.20, Keulen 10.20 Parijs Radio 11.20, Ned. Brussel 11.50, Parijs Radio 2.05, Fransch Brussel 2.20, Ned. Brussel 2.35, Fransch Brussel 3.20. Keulen 4.20, Parijs Radio 6.20, Keulen 7.20, Diversen 7.55, Fransch Brussel 8.20, Parijs Radio 8.50, Keulen 10.50. Progr. IV: Ned. Brussel 8.30, Droitwich 11.50, London Regional 5.20, Droitwich 6.20, London Regional 9.25, Droitwich 10.50. Fransch Brussel 11.00, Parijs Radio 11.20. Progr. V: 8.30 v.m.12.00 n.m. Diversen. HERDENKINGSDIENST IN DE GROOTE KERK. Dinsdag 6 September zal des morgens om 9 uur in de Groote Kerk een herdenkings dienst worden gehouden ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de Koningin. Als voorganger zal daarbij optreden ds. P. W. Foeken. Ned. Herv. predikant alhier. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN'. HERST. APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM Jacobijnestraat 15. V.m. 10 en nam, 6 uur: Godsdienstoefening. Maandag nam. 8: Dankdienst ter gelegen heid van het 40-jarig regeeringsjubileum van HM. de Koningin. HTTJ.EGOM HERST. APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM Van der Endenlaan 18. Geen dienst PROGRAMINIA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op Maandag 5 September 1938. Progr. I Hilversum n Progr. II Hilversum I Proer. III 8.00 Keulen, 10.20 Parijs Radio, 12.05 Radio P TT. Nord. 12.20 Ned. Brussel, 1.30 Fransch Brussel, 1.30 Fransch Brussel, 1 50 Ned. Brussel, 2.20 Fransch Brussel, 5.20 Parijs Radio, 6.20 London Regional, 7.20 Keu len. 8.10 Pauze of diversen. 8.20 Keulen. 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Fransch Brussel, 11.20 Keu len. Progr. IV 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 London Regional, 2 45 Pauze, 2.50 Droit wich. (In verband met plaatselijke slechte ont vangst noodzakelijke wijzigingen voorbehou den.) Progr. V 8.00—7.00 diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Vroolijk programma. 1 Auf wiedersehen my dear. Billy Reid; 2 New Street Swing. The Ramblers: 3 Geen geld en toch geen zorgen. Bob Scholte. 4 Stars and stripes. Royal Guards. 5 Blackpool Song Mixture. Reg. Dixon, 6 Ein Abend bei Paul Lincke, Strijkorkest met zang; 7 Gershwin Foxtrot Medley, 2 vleugels; 8 The gipsy Prin cess, Vienn* Salon Orkest, 9 Ein Stern fallt vom Himmel, J. Schmidt, 10 Where the blue of the night, Billy Reid, 11 The Count of Luxembourg. Vienna Salon Or., 12 Geen dag en geen uur, Bob Scholte, 13 Mandulinata di Napoli, J. Schmidt, 14 Blue Rhythm. The Ram blers. 15 Washington Grey March. Royal Guards. 3.0O—12.00 diversen. De feestelijkheden in het Kleverparkkwartier. Een vreugdevuur. Maandag 5 September a.s. wordt des avonds om 9 uur als onderdeel der feestelijkheden in het Kleverparkkwartier een groot vreug devuur ontstoken op het open terrein aan de Delftlaan. Hieraan gaat vooraf een muzikale wande ling begeleid door het muzikecorps Arti et Re- ligioni, directeur de heer F. A. Dekker. Deze wandeling begint te half 9 vóór het kantoor der firma Hoenderdos aan den Kinderhuis singel. De volgende route wordt gevolgd: Kin- derhuissingel Schotersingel. Kleverpark, Sant- poorterstraat, Santpoorterplein, Engelszstraat Marnixstraat. Stuyvesantstraat, Stuyvesant- plein, Delftlaan. Het geheel wordt aangeboden door Hoen derdos' Brandstoffenhandel. ORANJEBAL „EVERYBODY". Voor het Oranje-bal dat de Haarlem Dan cing Society „Everybody" hedenavond in alle zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw zal geven is na „The Blue Ramblers", „The Rhyath Sellers" en „The Rhythm Swingers" nog een vierde band geëngageerd nl. „The Magic Rhythmics". De balleiding berust bij den heer H Pielage SPORT EN SPEL ZWEMMEN. SCHOOL VAARDIGHEIDS-ZWEMDIPLOMA In Stoop's Bad werd een demonstratie gege ven door de kinderen die het schoolvaardig- heids-zwemdiploma van den K. N. Z. B. had den behaald. Tien verschillende oefeningen van voortgezet zwemonderwijs (zwemslagen, zwemmend redden, springen, duiken), werden onder leiding van den heer Kuit op keurige en vlotte wijze uitgevoerd. Het groote uithou dingsvermogen van de kinderen viel hierbij op. De demonstratie had plaats in tegenwoor digheid van Mevrouw A. E. Knuijb. K. N. Z. B. official, den directeur van Stoop's Bad, den heer G. Vogel, de ouders der kinderen en tal van belangstellenden. Na afloop werden woorden van dank ge sproken door Mnuijb, den heer Vogel, één der kinderen en door den leider. Door laatstge noemde werd bekend gemaakt, cat, wegens" de groote animo voor de alzijdige zwemsport, de oprichting van een Vaardigheidszwemclub plaats zal hebben. De volgende meisjes behaalden het school - vaardigheids-zwemdiploma: A. L. Bouwman, H. v. Engers. R. Elias. K. Goemans, L. de Groot, C. Huijmink, R. Kan. H. Kramer, E. Kuit, G. v. Maasdam, L. v. Nüss, G. Pregel, F. Schuur man, F. Uijldert, L. Zon en T. Zon en de jon gens J- Martin, M. Martin, J. Visser en J Wiggerts. CRICKET IN ENGELAND. De laatste drie coutnyijmatches van het sei zoen eindigden Vrijdag. De-wedstrijd tusschen Yorkshire en Sussex had een interessant ver loop. Sussex scoorde 77''en 322 tegen Yorkshire 330-9. De benoodigde 70- runs kostte Yorkshire door goed bowlen van James Langridge (4-22) nog 6 wickets. P. A. Gibb bleef met 21 not out. Surrey 270 en 133 werd op den Oral door Lancashire 164 en 241-1 met 9 wickets ge slagen. Essex 553 won met innings en 65 runs van Gloucestershire 97 en 391 (Barnett 151). Yorkshire bezet de eerste plaats met 256 punten uit 23 wedstrijden gem. 9.14, Middle sex is No. 2 met 184 pnt. uit 22 wedstrijden gem. 8.36 en Surrey dat nog 4 punten voor do leiding op de lste innings uit den wedstrijd te gen Lancashire haalde, met 172 pnt uit 25 wedstrijden, gem. 6.88, no. 3 Lancashire is no. 4 POSTDUIVEN. H. A. K. De uitslag van die door bovengenoemde ver eeniging gehouden eerste na-vlucht met oude en jonge duiven van Oudenbosch, afstand 90 K.M., was als volgt: J. Smit 2 27; J. Heerschop 1 6 12 29; H. Pet ten 3; C. van Meurs 4—21: W. de Graaf 5 7 14: J. Terhorst 8 33: G. Stouten 9 13 17 20 24 25: A. Breeuwer 1 0 16 18 26 34: A. Cassee 11 15 19 23 28 32 37: H. de Lllgt 22: C. Schuur- huizen 30; A. Tero 31; A. Allerliefste 35; C v. d. Lee 36; N. v. d. Veldt 38; F. Bottelier 39: S. Heitlager 40; C. Koning 41; J. Breeuwer 41* J. v. d. Walle 43. SCHAKEN. SCHAAKRESULTATEN TE HEEMSTEDE. Na een inspannend seizoen heeft de Heem steedsche Schaakclub het schaakjaar geëin digd met de wedstrijden om de zilveren Crisis Bokaal, waarvan de heer F. Mantz dit jaar winnaar werd. Voor het clubkampioenschap hebben zich de drie kampioenen van de hoofd klasse geklassificeerd, nl. de heeren F. C. Kuyken. F. Mantz en w. A. de Tello. De resultaten van de drie hoofdgroepen vol gen hieronder: Afdeeling IA. 1. Mantz gem. 0.92; 2. Kroe ze 0.59, 3. Steenken 0.59, 4. Minnema 0.50, 5. Thürkow 0.45, 6. Baal'oergen 0.41, 7. Van Beek 0.41, 8. Kubatz 0.40, 9. Hulshoff Pol 0.25. Afd. IB. 1. De Tello gem. 0.65, 2. V. d. Lint 0.60, 3. Roosjen 0.54, 4. Tuinder 0.41, 5. Smits 0.35, 6. Evers 0.30. Afd. IC: 1. Kuyken gem. 0.58, 2. Schreurs 0.55, 3. Van Cleef 0.54, 4. Stuart 0.54 5. Schuster 0.45, 6. Kouw 0.42, 7. Volkers 0a41. In de reserve-groepen werd zeer fel om de eerste plaatsen gestreden, aangezien de kam pioenen in het nieuwe seizoen deel zullen uit maken van de hoofdklasse. Hiervoor plaatsten zich reeds: Mr. J. Bromberg, J. van der Haak. Ir. H. van Noppen en W. Sepp. In de derde klasse was er maar heel weinig onderling krachtsverschil hetgeen wel kan blijken uit het feit dat bijv. in III B. de drie hoogst-aankomenden een precies gelijk ge middelde behaalden. De volledige resultaten luiden 1. Bromberg gem. 0.66, 2. Sepp 0.66, 3. Klein 0.63, 4. Post II 0.56, 5. Luuring 0.53, 6 Klinkenberg 0.38, 7. Yntema 0,37, 8. Büthker 0.33, 9. Snijders 0,21. Afd. II B: 1. v. d. Haag gem. 0.75, 2. Ver spoor 0.65, 3. de Ronde 0.50, 4. V. d. Veen 0.50. 5. Kreuning 0.41, 6. Dooyes 0.32, 7 W. Smink 0,21. Afd. II C: 1. Van Noppen 0.73, 2. Van Dort 0.59, 3. Pauw 0.54, 4. Marinkelle 0.50, 5. Pies- Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1888. 3 September DE VIERING VAN PRIN'SESSEDAG. Een aardige uiting van vaderlands liefde wordt uit Vlissingen gemeld Daar werd een telegram verzonden aan de Prinses, dat onderteekend was door een honderdtal kinderen en het vol gende inhield „Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, Het Loo. „De ondergeteekenden, kinderen van Nederlandsche loodsen te Vlissingen, ne men, ook uit naam van al hun zusjes en broertjes, eerbiedig de vrijheid, om, terwijl hun vaders in zee gebeden voor uw welzijn opzenden, Uwe Koninklijke Hoogheid uit den grond hunner harten geluk te wenschen met het heden door Uwe Koninklijke Hoogheid gevierd wor dende feest. Moge het Uwe Koninklijke Hoogheid gegeven worden, dezen feestdag nog tal van jaren te herdenken, in het bijzijn van Uwe Koninklijke Ouders en tot heil van het dierbare Vaderland." sius 0.46, 6. Lucieer 0.43, 7. Post I 0.35, 8. Pierlot 0.32. Afd. Ill A: 1. Boerema gem. 0.81, 2. Luif 0.80, 3. Van Leer 0.76, 4. Eekhout 0.71, 5. Van Aken I 0.43, 6. Mullers 0.35, 7. Jorritsma 0.22, 8. J. Smink 0.00. Afd. Ill B: 1. Kruyd gem. 0.70, 2. Komen 0.70, 3. Doing 0.70, 4. Koelemey 0.53, 5. Veld- huyzen 0.46, 6. Harders 0.38, 7. Weijl 0.34, 8. Knoops 0.28. ROEIEN. De Europeesche roeikauipioen- schappen. Nederland in Twee met stuurman op de vierde plaats. Begunstigd door prachtig weer en bijge woond door een vrij talrijk publiek zijn Vrij dagmiddag op de „Idroscalo". de kunstmatig aangelegde haven voor watervliegtuigen nabij Milaan, de Europeesche roeikampioenschap- pen begonnen. Deze baan is zóó uitstekend voor het hou den van dergelijke wedstrijden geschikt, dat zes booten gemakkelijk naast elkaar op één nummer kunnen uitkomen. Daarom was ook besloten, om slechts op drie nummers voor- wedstrijden te doen houden, nl. voor de Skiffs de Twee met stuurman en de Double-sculls. In de Twee met stuurman kwam Vrijdag ook de Nederlandsche boot uit, maar verder dan tot de vierde plaats hebben onze land- genooten het niet kunnen brengen, zoodat zij heden in de herkansing- nog een kans krij gen, zich door een overwinning in den eind strijd te plaatsen. Ons land wordt op dit nummer vertegen woordigd door de Willem III-ploeg, be staande' uit G. Schiller, boeg, F. Borghols, slag en G. Kooyman, stuurman, die het Ne derlandsche kampioenschap behaalde. Deze ploeg was in de tweede heat ingedeeld bij Duitschland, Joego-Slavië en Denemar ken. Onze landgenooten hadden gedurende de geheele race niets in te brengen; duidelijk demonstreerde zich hier het gebrek aan techniek van dit ploegje, dat nog maar zoo kort op dit nummer uitkomt. Indien men hier nog bijvoegt de onbekendheid met de baan en het feit, dat Borghols niet heelemaal fit te Milaan is aangekomen, dan is het wel begrij pelijk, dat onze landgenooten met ruim 21 seconden achterstand op de winnende Duit- sche ploeg ais laatste is geëindigd, ondanks allen vechtlust en kracht, over welke zij toch beschikken. In deze race werd een prachtige strijd ge streden tusschen een verrassend goede Joego-Slavische ploeg en de Europeesche- en Olympische kampioenen, Guttmann en Adamski (Duitschland). Onmiddellijk namen de Joego-Slaven de leiding; in uitstekenden stijl gingen zij over de baan, voortdurend liepen zij iets meer uit en na 1000 M. lagen zij 21/» lengte voor de Duitsche ploeg. Tot op eenige honderden meters voor de finish bleef de toestand ongewijzigd. Denemarken lag op de derde plaats vóór de Nederlandsche boot, totdat plotseling de Duit- schers er een prachtigen eindspurt inzetten, zóó hard en onweerstaanbaar, dat de Joego- Slaven hen niet meer konden houden en met uiterst gering verschil verslagen werden. In de eerste heat behaalde Italië een ge makkelijke zege tegen Polen. De Italianen roeiden prachtig en maakten een snelleren tijd dan Duitschland in de andere heat. Italië en Duitschland hebben zich dus reeds voor den eindstrijd geplaatst; de andere ploegen komen heden in twee heats tegen elkaar in de herkansing uit. De winnaars van deze heats komen ook in den eindstrijd. Ook in de double sculls behaalden Italië en Duitschland ieder in hun heat een overtui gende zege. Deze landen zijn dus in ieder ge val voor den eindstrijd geplaatst. De andere ploegen komen heden in twee heats tegen elkaar uit. Bij de skiffeurs is het geheel volgens ver wachting verloopen In de eerste heat won de vroegere Oostenrijksche kampioen Hasenoehrl zij het na een feilen strijd, van den Zwitser- schen skiffeur met 11 b seconde voorsprong. In de andere heat plaatste zich de Italiaan Steinleitner door een onbedreigde zege in den eindstrijd. Heden komen de vier overgebleven skiffs in een herkansing uit; de winnaar hiervan komt eveneens in den eindstrijd. De uitslagen luiden: Skifff: eerste heat: 1. Duitschland (Hase noehrl), 7 min. 19.3 sec.; 2. Zwitserland 7 min. 20.8 sec., 3. Polen 7 min. 38.3 sec., 4. Frankrijk 7 min. 44.8 sec. Tweede heat: 1. Italië (Steinleitner) 7 min. 35.9 sec.; 2. Tsjecho-Slowakije 7 min. 39 sec,. 3. Hongarije 7 min. 57.3 sec. Twee met stuurman: Eerste heat: 1. Italië 7 min. 53.7 sec.. 2. Polen 8 min. 2.9 sec., 3. Franrijk 8 min. 4.3 sec., 4. België 8 min. 11.4 sec.. 5. Zwitserland 8 min. 16.6 sec. Tweede heat: 1. Duitschland 7 min. 54.3 sec., 2. Joego-Slavië 7 min. 54.8 sec., 3. De nemarken 8 min. 1,7 sec., 4. Nederland 8 min. 15.7 sec. Double scull: Eerste heat: 1. Italië 7 min. 2.4 sec., 2. België 7 min. 9.4 sec., 3. Zwitser land 7 min. 15.6 sec., 4. Frankrijk 7 min. 24.4 sec. Tweede heat: 1. Duitschland 7 min. 3,1 sec., 2. Hongarije 2 min. 13 sec.; 3. Joego- Slavië 7 min. 15.7 sec.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2