I.e. HAAN H.V. kornets koffie $o«*enThee'irmW Hoe worden films verkocht? Den Haag NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ, N.V. ZATERP \G 3 SEPTEMBER 193S H A ARL'E M'S DAGBtAD 3 Koninklijke Familie bewonderde feestverlichting in Rotterdam. Wonderlijk mooie effecten bereikt. Vrijdagavond heeft de Koninklijke Familie een bezoek gebracht aan Rotterdam. Langs de Abraham van Stolkweg werd de grens van de gemeente nabij het spoorweg viaduct bereikt, waar de vorstelijke personen door den loco-burgemeester wethouder A. B. de Zeeuw werden begroet. Om kwart voor negen arriveerde het hooge gezelschap bij de Westerkade. De Koninklijke Familie wandelde over een plankier naar den oever van de rivier en maakte daarna een wandeling lang den wa terkant waarvoor 'n plankier was gelegd naar den hoek van Westerkade en Veerkade. De Koninklijk bezoekers passeerden het 17e eeuw- sche havenbeeld en de vloot van Piet Hein. De optocht van Piet Hein, die op den Ko ninginnedag door de stad trok, stond op de Westerkade opgesteld, met het front naar de rivier, zoodat er tusschen den stoet en de schepen op het water werd doorgewandeld. Bij den hoek van de Veerhaven en de Wes- sterkade bracht het aubadekoor, bestaande uit 1200 jeugdige zangers en zangeressen, een feestcantate ten gehoore, speciaal voor het Koninklijk bezoek gecomponeerd. Aan dfe rivier was een steiger gebouwd, waarover de stoomboot van de gemeente, de „Stad Rotterdam" werd bereikt, waarmee een vaartocht over de rivier werd gemaakt. Het ging eerst in de richting Maasbrug, zooveel mogelijk langs den rechter Maasoever, ten einde de geïllumineerde schepen en haven werktuigen in oogenschouw te nemen. Vóór de brug keerde de „Stad Rotterdam", waarna terug werd gevaren. Hierbij kwam men langs den linker Maas oever, langs de verlichte „Veendam" van de H.A.L. en tw>e booten van het corps ponton niers, die speciaal voor het bezoek van de Koningin naai Rotterdam waren gekomen, om zoodoende aan de hulde deel te nemen. Bij het passeeren. van het buizen terrein aan den Linker Veerdam, werd een vuurwerk af gestoken. De „Stad Rotterdam" voer vervolgens de Parkhaven binnen en meerde aan den steiger van het bureau van de rivierpolitie. Daar wachtten de auto's de Koninklijke bezoe kers en het gevolg op. Langs dezelfde route als bij de komst naar Rotterdam keerden de Koningin, de Prinses en de Prins naar Den Haag terug. Bij de aankomst aan de Westerkade te Rot terdam stonden de vorstelijke personen tege lijk op een van de mooiste punten om de vloot van Piet Hein te kunnen gadeslaan. In al haar flonkerendb pracht lag de Maas daar met millioenen glimlichtjes van de illuminatie op liet donkere, zacht deinende water. Het was al met al een prachtig heldere na zomeravond. Een egaal donkere avond schemer omspande het havensilhouet op den achtergrond van einder tot einder en dwars door het landschap heen slingerde zich de helverlichte Maas. De vloot van Piet Hein, de trotsche galjoenen met fraaie tuigage, die daar op de reede lag, was inderdaad een zil veren vloot. Toen de Koningin er was, leek alles eens zoo feestelijk. H.M. de Koningin heeft in den loop van het bezoek herhaalde malen haar groote inge nomenheid en waardeering uitgesproken over de illuminatie. Vooral de vloot van Piet Hein had haar belangstelling en zij heeft de vraag gesteld of er geen mogelijkheid zou zijn te vinden om de schepen in dezen vorm te be houden. Den achtergrond heeft de Koningin zeer op prijs gesteld. Daarbij heeft zij doen uitkomen, dat dit geen „geschreven bewondering" was, maar een bewondering, die groot en van harte was. Ook het prinselijk paar was zeer inge nomen met de Maas-versieringen. De Koningin heeft voorts belangstellend geïnformeerd naar de toestanden in de haven en den stand van de werkloosheid. Tevens heeft zij haar leedwezen uitgesproken over het feit, dat de burgemeester wegens ziekte niet bij dezen tocht aanwezig heeft kunnen zijn, waarbij zij de beste wenschen voor zijn spoedig hei-stel heeft gevoegd. International Law-congressisten maaltijdden. Herinneringsmedailles uitgereikt. De Neaerlandsche afdeeling van de Inter national Law Association bood Vrijdagavond in Krasnapolsky te Amsterdam aan de bui- tenlandsche deelnemers van het Internatio nal Law congres een diner aan, dat in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. Onder de vele aanwezigen was de minister van justitie, mr. C. M. J. F. Goseling. Meer dan 350 congressisten waren in de groote diner-zaal van Krasnapolsky, welke fraai met bloemen en tapijten was versierd, bijeen, toen prof. van Hamel de feestmaal tijd opende met een dronk op H.M. de Ko ningin, op H.K.H. Prinses Juliana, op Z.K.H. Prins Bernhard en op Prinses Beatrix. Prof. van Hamel eindigde deze inleiding met een welkomstwoord, vergezeld van een dronk op de vreemde staatshoofden. Bij het dessert voerde in de eerste plaats dr. B. Crena de Jongh het woord. Op zeer geestige wijze antwoordde lord Mac Millan op de rede van dr. Crena de Jongh. Hij roemde de groote gastvrijheid van Ne derland en sprak uitvoerig over den band welke de congressisten vereenigde, nJ. het in ternationale recht en den wil om de gerech tigheid te dienen. Spreker beëindigde zijn rede met een dronk op ons vorstenhuis. Prof. van Hamel beantwoordde de beide sprekers en bood vervolgens aan Z.Exc. mr. Goseling en diens echtgenoote, aan lord Mac. Millan en echtgenoote, aan dr. Crena de Jongh, den heer Beves, aan mr. K. Jansma en aan mejuffrouw Schippers een verguld zilveren herinneringsmedaille aan. Hierna hebben nog enkele buitenlandsche vertegenwoordigers het woord gevoerd, waar op deze maaltijd werd besloten met het spe len van het Wilhelmus door een strijkje. Brandspuit kwam in het water terecht. Vrijdag is brand uitgebroken in de boerderij van den heer Kooiman te Uithoorn. Toen de Uithoornsche brandweer, die zich terstond op weg had begeven, bijna de plaats van den brand bereikt had. moest de wagen uitwijken voor een fietser. De berm van den weg brok kelde plotseling af, zoodat de atuo in het wa ter kantelde. De spuitwagen werd gevolgd door een wagen met manschappen. Allen kon den echter gered worden. De brandweer van Mijdrecht, die terstond gewaarschuwd was en spoedig ter plaatse kwam, pakte het vuur flink aan, desniettemin werd de geheele boer derij een prooi der vlammen. K. P. M. vijftig jaar geleden opgericht. Herdenking pas in 1941. De vierde September is een gedenkwaardige datum voor de Koninklijke Paketvaart Maat schappij, al zal men zonder eenige herden kingsplechtigheid dezen dag ditmaal voorbij laten gaan. Het is dan juist vijftig jaar geleden dat op 4 September 1888 de acte van oprichting der Koninklijke Paketvaart Maatschappij werd gepasseerd. Aangezien de voorbereiding der diensten echter nog bijna 2Vz jaar tijd vorderde en de dienst pas op 1 Januari 1891 werd ge opend, heeft de directie der K. P. M. gemeend, een eventueele herdenking in verband te moe ten brengen met den datum, waarop de maat schappij in werkelijkheid haar werkzaamheden in den Nederlandsch-Indischen Archipel be gon. zoodat, naar wij vernemen, het in de be doeling ligt, in den aanvang van 1941 het gou den jubileum der K. P. M. officieel te vieren. Dat neemt niet weg, dat de datum van 4 September 1888 historisch van groote betee- kenis blijft, omdat de tot standkoming van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij en van een geregelde verbinding tusschen de ver schillende deelen van het Nederlandsche bezit in Oost-Indië voor de definitieve vestiging van het Nederlandsch gezag over en het samenvoe gen tot een eenheid van deze deelen minstens zoo belangrijk was als de pacificatie langs mi litairen weg. welke trouwens zonder een der gelijke verbinding niet mogelijk zou zijn ge weest. JONGETJE DOOR KORENWAGEN OVER REDEN EN GEDOOD. Vrijdagmiddag is het driejarig zoontje van den landbouwer P. te Tripscompagnie (nabij Muntendam Gr.) bij het spelen onder een rijdenden korenwagen geraakt. Het kind was op slag dood. Koop geen koopjes maar koop ivddrde voor Uw geld Of U meubelen, dekens, bedden of gordijnen noodig hebt, koopt waérde voor Uw geld. Dat krijgt U nooit als U alleen op den prijs let. De zekerste weg om waarde voor Uw geld te krijgen, is: Uw meubelen, bedden, de kens, gordijnen en vloerbedekking te koo- pen bij een firma, die reeds 100 jaar lang den naam heeft KWALITEIT te leveren VOOR EEN BILLIJKEN PRIJS. Dus., bij I. C. Haan. Bartel jorisstraat 39-41 telef. 10250, Opger. 1833 (Adv. Ingez. Med.) •M van s m a a e a S Opgericht 1792 dus bijna 150 jaar oud (Adv. Ingez. Med.) Een Oranje-avond te Dantzig. Verscheidene autoriteiten der Vrije Stad woonden de viering van het regeerings- jubileum bij. Men schrijft ons uit Dantzig: Woensdagavond vond te Zoppot in „Sonne- hove", de villa van dr. Nederbragt, president van den havenraad van Dantzig, ter gelegen heid van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin een Hollandsche avond plaats. Aanwezig waren de senaatspresident, de po- litiepresident, de president van de bank, de president van het opperste gerechtshof, de Evangelische bisschop en andere hooge ambte naren van de regeering van Dantzig, voorts de hooge commissaris van den Volkenbond en zijn secretaris, hooge Poolsche ambtenaren, leden en hooge ambtenaren van den havenraad, de consul-generaal der Nederlanden en tal van andere vrienden van de familie Nederbragt. Na een inleidend woord van dr. Nederbragt die deed uitkomen, dat deze avond bedoelde uitdrukking te geven aan de gevoelens van aanhankelijkheid, liefde en trouw, die in dezen huize voor vaderland en vorstenhuis gekoes terd en gevoed worden, zong mevrouw Ida Bolt-de Bruin uit Grootegast een aantal Hol landsche liederen, waarna mevrouw Jakos-Ne- derbragt uit Alsonemedi (Hongarije) een feest rede uitsprak, waarin het leven en werken van de Koningin herdacht werd. In aanslui ting daaraan zongen de aanwezige Nederlan ders twee coupletten van het Wilhelmus, dat door de andere gasten staande werd aange hoord. Het programma van den avond was met re producties van oude Hollandsche meesters ver sierd, de salons met de nationale kleuren, voor namelijk met oranjebloemen, die per vliegpost uit Nederland waren gekomen. Ook in de aan geboden versnaperingen ontbrak het vader- landsche element niet. De avond had een zeer geanimeerd verloop. Buurserbeek bevat kiemen der ziekte van Weil. Te Enschedé zijn twee gevallen van de ziekte van Weil geconstateerd. Gebleken is, dat de betrokkenen de infectie hebben opgeloopen bij het baden in de Buurserbeek. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De heer A. L. D. Damen vierde zijn zilveren jubileum als onderwijzer aan de O. L. School C. Tweede van rechts de heer Damen. Terwijl het Wilhelmus klonk, speldde Dr. Teenstra, geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch", de versierselen op de borst van zuster Plas, oud-adjunct-directrice dezer inrichting, die ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werd onderscheiden als ridder in de Orde van (Ïranje-Nassau. De plechtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van genoodigden en vele patiënten De filmfabrikant maakt offerte.... De zomer gaat ons weer vlug verlaten. En de tijd, dat het publiek de bioscopen weer re gelmatig zal vullen is in aantocht. En derhalve zijn de filmfabrikanten ijverig in de weer om de bioscoopexploitanten offerte te maken. Zij moeten een heeleboel films aan den man bren gen, en zij prijzen deze bij de bioscoopexploi tanten aan net zoo als een fabrikant van meubelen of puddingpoeder de kwaliteit van zijn waar met enkele welgekozen woorden looft. We hebben die offertes eens bekeken en het is niet onvermakelijk om de manier te zien waarop de filmfabrikanten hun filmwaar in enkele zinnen want Bioscoopexploitanten hebben het druk en beschikken over weinig tijd, bij hun cliëntèle introduceeren. Met deze korte maar krachtige aanbeveling wordt een „staaltje" van de nieuwe „film waar" van Hans Albers aangeprezen: „Lief des avonturen": Een gewoon doorsneemensch met een prozaïsch, burgerlijk beroep in een wereld van luxe en rijkdom, waar in hij eigenlijk niet thuis hoort. Hij vergooit zijn geluk en eindigt als de „Casanova" van een achterbuurt. Frits van Dongen's aanbieding staat in de volgende roman-in-een-notendop ten voeten uit geteekend: Parijs, wereldtentoonstelling, hotels overvol. Madeleine Lawrence uit Ca nada met haar dochter worden in twee verschillende hotels onderge bracht. Den volgenden dag is de moe der met alles wat zij bezat, verdwe nen, zelfs haar naam uit het vreem- delingenboekWaar is Madeleine Lawrence? Een spannende film, met een ver rassend slot. Hilde Krahl schenkt ons in „Het andere ik" het volgende evenement: Zij neemt twee betrekkingen aan in dezelfde fabriek, zich uitgevend voor haar eigen zuster. De zoon van den directeur wordt op beiden ver liefdmet wie zal hij trouwen? De bioscoopexploitant, die niet bezwijkt voor de volgende offerte voor zijn pro gramma, is een man zonder hart: Wintersport en alles wat .er bij hoortliefde en jaloeziezotte jongens en meiskeseen elegant blond ding, dat alles op stelten zet en alle harten veroverten de ski- leeraar?was het alleen maar een flirt?. En wat zegt u van de volgende ontroe rende film-in-de-maak?: Een luchtige film met een speelsche handeling. Een vrouw wil twee man nen van hun overdreven eischen, die zij aan de vrouwen stellen, genezen. Maar dan komt een derde man in haar leven We zullen ons op schokkende gebeurtenis sen moeten voorbereiden. Melodieën zullen ons electriseeren! Zie de volgende offerte: De onsterfelijke klucht van de beide „lustige vagebonden" in een ge heel nieuwen vorm gegoten. Zerlett voert het tempo op en versterkt den humor door uitbreiding van de groteske belevenissen. Bovendien electriseerende melodieën. De aanbieding, die we tot slot aanhalen, verraadt dat de filmverkoopers toch groote psychologen zijn, al worden zij er vaak ten onrechte niet voor aangezien: Vertelt u een mop van achter naar voren? Leest u van raadsels alleen de oplossingen? Er zijn dingen, die men niet doet en films, waarvan men den inhoud niet verklapt! Deze geestige satyre op de Engelsche aristocratie en het Parijsche nachtleven is er zoo een! Afgezien van de goede films, die het ko mende seizoen ons naar wij hopen zal bren gen. krijgen we hier mtusschen een voor proefje van de kwaliteit van de vele kilo's celluloid, die bioscoopgangers te slikken zul len krijgen! Naar Den Haag. Feestavond voor verpleegden van „Houtrust". Gisteravond hebben de yerpleegden vtn ..Houtrust". Westerhoutpark. een feestavond gehad. Twee-en-dertig meest ouden van dagen, onder wie invaliden en gebrekkigen. hebben onder leiding van de zusters, per auto cars een tocht gemaakt naar Den Haag, ten einde de feestverlichting in oogenschouw te nemen. Reeds te voren heerschte er onder de verpleegden een blijde stemming: onnoodig te zeggen dat de menschen een zeer genot vollen avond hebben gehad. De inderdaad fraaie verlichting der Residentie had dan ook aller bewondering. Opgetogen keerde men 's avonds heel laat huiswaarts. schittert van licht. Het speelsche en prachtlievende kind, dat de mensch in zijn onschuldige oogenblikken is, beleeft in het feestelijk 's-Gravenhage zijn heerlijkste avonduren. Het is werkelijk schitterend zooals Den Haag zich getooid heeft met het lichte licht, dat een sierlijk spel speelt met de oude stad met het water, de boomen. de gevels van de huizen en de verrukte menschen bovenal. Zooveel hon derden dikke en lichtgevende appels van oranje als er tusschen het welige groen van de boomen bloeien! Het is of de Vijverberg en de Voorhout boomgaarden van lichtvruchten zijn geworden, in trossen en slingers bloeit dat tusschen de stammen en de blaren als een vruchtbaar land waar het licht aan de boo men bloeit. Fijne, tintelende lijnen van licht staan langs de gevels van groote. overdag zoo grijze, zoo nuchtere, zoo stuursche huizen. De Gevangen poort is er een jolig, frêle monumentje door geworden instede van de barsche toegang tot het arsenaal der martelwerktuigen waarmee een vorige menschheid zich onledig hield. Verlichte, strak-gespannen, vlaggebanen maken een eerepoort voor den mensch die om den Langen Voorhout gaand, zich verlustigt aan al deze onwerwelijkheid. Als muggen om de kaarsZoo dartelt en danst de massa om het licht. Staart met open oogen naar de waaierende fontein in wisselen de kleur die uit den Hofvijver naar den hemel stijgt en terugvalt en stijgt en terugvalt roept zijn „óóóh" en „kijkdaarnoueris" naar de vlammen die uit de hooggeheven bekkens dan sen om feestelijkheid te brengen, doch óók om, zonder het zeggen, de categorische imperatief ..kookt op gas" in der huisvrouwen bewustzijn te branden en wordt stil van al die mooie, éénige lichtjes overal.óveral waar je maar oogen hebt om te kijken: de Kneuterdijk, een pad tusschen waaiers van licht: hèt Plein waar de Ministers de lampjes hebben aange stoken. Waarlijk, Den Haag is 's avonds een tuin, een hof een romance van licht, dat ge moet gezien hebben om het te kunnen gelooven. En de mensch wordt er druk en opgewonden van. De mensch aan duisternis en grauwheid ge wend wordt een beetje dronken van het sprookje. Wat doet de mensch wanneer er teveel licht komt voor zijn aan de donkerte gewende oogen? Zij host. Zij hi-ha't. Zij roept ..O Mama!" en zingt het refrein met spreekkoor in honderdvoud. Wat doet de mensch wanneer de lichtjes hem te machtig worden? Hij geeft andere menschen een arm en for meert slingers en roezemoest door de drukte en door het licht. Of hij blaast op een toeter. Of zet zich een papieren neus op den neus. Of gaat paling, poffertjes en noga eten. Zoo is heel den Haag buiten zichzelf van het licht. En wie niet buiten zich zelf komen kan, die erkent volmondig: het is werkelijk prachtig. Er zijn werkelijk wonderlijk mooie resultaten bereikt. Komt u zélf niet eens kijken? Mr. E. ELIAS. AGENTSCHAP HAARLEM Gr. Houtstr./Gr. Markt Tel. 13990 (3 lijnen) VACANTIE-SEIZOEN Wij bezorgen voor U de uitbetaling van Marken voor studiedoeleinden, ondersteuning en giften. Laat ons U inlichten. (Adv. Ingez. Medj Meer suiker naar Britscli-Indië? Naar wij vernemen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Java binnenkort wat meer suiker naar Britsch-Indië en Ceylon zal kun nen exporteeren dan vorige jaren. Men rekent zelfs op een 20 a 30.000 ton, aldus de Ind. Courant. Een en ander houdt o.m. verband met het feit. dat de jongste oogst belangrijk geringer is dan die van verleden jaar. Bovendien schijnen de Britsch-Indische voorraden een slinkende tendens aan den dag te leggen, terwijl de suikerprijzen monteeren. Overigens zal de situatie bij den aanvang der nieuwe campagne iets krapper zijn, zoo dat voor ons een goede kans is weggelegd wat meer Java-suiker derwaarts uit te voeren. Tot ultimo Juni exporteerde de N.I.V.A S een paar duizend ton meer dan vorig jaar tot dit tijdstip het geval was. Voorts deelde men ons nog mede, dat de oogst 1938'39 zeker niet grooter zal zijn dan wat aan suiker gedurende de afgeloopen pe riode is binnengehaald. Ten slotte kan worden gemeld, dat de ter mijn krachtens welken voor de Britsch-Indische suikerindustrie beschermende rechten vigee- ren, per l April j.l. met één jaar werd ver lengd. Het Nieuws v. d. Dag van Ned. Indië schrijft in aansluiting met het bovenstaande: Er is nog een andere kwestie welke de suiker- belanghebbenden zal interesseeren. namelijk de besprekingen van den heer Fujiyama, direc teur van de Dai Nippon Sugar Co.. met het departement van E. Z. Deze conferenties droe gen een oriënteerend karakter. De heer Fujiya ma heeft, naar wij vernemen, een suggestie gedaan omtrent de mogelijkheid om tot een overeenkomst te komen betreffende een prij zenpolitiek in China voor de nabije toekomst. Hierbij zou. althans volgens Japansche mee ning, de Java-suikerindustrie het voordeel hebben van een vergrooten afzet van raw- sugars naar Japan, die als Japanese soft sugar naar China geherexporteerd zal kunnen wor den en bovendien een eigen afzet-gebied vin den voor haar andere suikers in bepaalde dee len van China. Zooals wij reeds schreven, zijn deze bespre kingen van orienteerenden aard geweest en is ring nog geen sprake.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5