Haarlem's Dagblad Vluchtelingen. Lambeth Walk. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16934 Uitgave Lonren» Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM Maandag 5 September 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertcntiën: 1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» ti« rubriek. Er zit nog weinig gang in de oplossing van het Joodsche vluchtelingen-vraagstuk, dat zooveel ingewikkelder is geworden door het Italiaansche optreden tegen de Joden in dat land. De conferenties van Evian en van Londen hebben de aanwezigheid van vele moeilijkhe den vastgesteld, te Londen is een bureau ge sticht, de Amerikanen hebben zich bereid ver klaard 100.000 menschen in vijf jaar tijds in de Vereenigde Staten toe te laten, enkele an dere verre landen hebben ook een mate van bereidwilligheid getoondmaar er zijn 600.000 vluchtelingen voor wie een toevluchts oord moet worden gevonden en in Europa zelf toont men weinig toeschietelijkheid. Natuur lijk heeft men in dit werelddeel ook al vele vluchtelingen opgenomen en in vele landen is men blijkbaar den vluchtelingen wel wat moede geraakt. Ook in Nederland. Sinds 1914 heeft men van tijd tot tijd met invasies van vluchtende of in nood verkeerende buitenlan ders te maken. Het is geen onvex-klaarbare geestesgesteldheid die zich doet gelden maar Is zij juist? Ik ben veeleer geneigd in te stem men met de opvatting van de Manchester Guardian, die ook tegenover de eigen Engel- sche regeering deze stelling huldigt: „Als men dit werk ooit volbrengen wil zullen alle lan den, groot en klein, er hun aandeel in moe ten nemen en wij mogen grooter bereidwil ligheid verwachten naarmate een land grooter vrijheid bezit en sterker gehecht is aan zijn eigen inspanning om die vrijheid te verove ren". Dat Is logisch en het geldt ook voor ons. Wij bezitten een zeer groote mate van vrijheid en wij zijn zeer trotsch op de wijze waarop onze voorvaderen die veroverd hebben. Bovendien hebben we ons altijd zeer sterk beroepen op ons asylrecht, met name in den oorlogstijd, en hebben in edele verontwaardiging gepro testeerd toen wij in 1918 werden aangevallen In de pers der geallieerde landen omdat wij dit recht op den Duitschen Keizer en den Duitschen Kroonprins hadden toegepast. Maar het asylrecht is geworden tot een recht om toe te laten wie wij zelf verkiezen. Een recht voor buitenlandsche politieke vluchte lingen om hier binnen te komen is het zeker niet meer. Men kan te kust en te keur economische overwegingen aanvoeren. Men kan gaan uit pakken over ons groote aantal werkloozen. Maar men kan daarmee niet ontkennen dat het mogelijk zou zijn een aantal vluchtelin gen toe te laten en hen in concentratiekam pen onder te brengen, desnoods met een be perkten verblijfstijd van eenige jaren waarna men verder zou kunnen zien. Zulk een maat regel zou de arbeidsmarkt niet beïnvloeden en men zou de menschen tenminste van hun treurig lot hebben gered. Natuurlijk zou het ons Nederland geld kosten. Maar er is hier nog altijd zeer veel geld, al hebben een aantal menschen er niets van. En de algemeene economische toestand is in ons land beter, en de levensstandaard aanmerkelijk hooger, dan in bijna alle andere landen der wereld: vooral beter dan in de andere landen van Europa. Die hebben trouwens, voorzoover zij in aanmerking komen om vluchtelingen toe te laten, met werkloosheid te kampen even als wij. Men kan er vele verstands-redeneeringen over opzetten die zeer overtuigend klinken maar de overheerschende vraag blijft; is men nationaal bereid tot opoffering terwille van een aantal arme stakkers of is men het niet? Daar ontkomt men niet aan. Ik zou wenschen dat Nederland meer bereidheid toonde. Treurig is het in Finland gesteld. Het Fin- sche volk heeft zich ontworsteld aan de Rus sische overheersching en gaat daar natuurlijk prat op. Het telt vier millioen zielen. Er zijn ongeveer duizend Joodsche zielen bij. In Hel- singfors wonen 200 Joodsche families. Voor den val van Oostenrijk weken niet meer dantwaalf Joden naar Finland uit. Sinds den val van Oostenrijk zijn er honderd twin tig bij gekomen en die zullen nu terugge stuurd worden naar Duitschland tenzij zij kunnen aantoonen dat een ander land hun toegang verleent. „Worden de Finsche eenheid en economie door deze menschen bedreigd?" vraagt de Manchester Guardian en men is geneigd er aan toe te voegen: „Vanwaar toch deze malle ^ngst voor een nietige minderheid? Is dat nu Arische of Europeesche heldenmoed? Ik hoop toch van niet! Het doet een beetje denken aan een grooten, sterken man die bang voor een muis is. En het herinnert aan Hearst, den Amerikaanschen krantenmagnaat, die een week geleden in een artikel in zijn bladen schreef dat als een ras niet sterk genoeg meer is om minderheden van andere rassen in zijn midden te verdragen, het geen toekomst meer heeft. Het Engelsche blad verwacht dat het Fin sche volk de terugzending der Joden naar Duitschland niet zal dulden. Nu, ik hoop er het beste van. Ik hoop ook dat men in ons land niet zal zeggen: „Zie je wel, wij hoeven niets meer te doen dan nu, want de Finnen hebben veel minder gedaan dan wij". Men ontkomt 'heusch niet aan de hoofdzaak die ik genoemd heb. R. P. Het nieuwe Zusterhuis van liet Diaconessenhuis. Donderdagmiddag 15 September te 3 uur zal de burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, het nieuwe zusterhuis van het Diaconessenhuis officieel openen. (De nieuwste dans heet Lambeth Walk en hierbij slaan de dansen den zich op de knie, wijzen met de duimen en roepen oi! De Lambeth Walk, hebt u het ook vernomen, Is. in ons oude werelddeel althans, Nu straks het nieuwe dansseizoen gaat komen, De allernieuwste nieuwe modedans. Om op dit punt uw kennis te verruimen/ Geef ik u wat (geleende) theorie, Men roept er oibij en wijst met de duimen, Ja, slaat er zelfs zichzelf bij op de knie. Dit heb ik van de Lambeth Walk gelezen, Tot heden heb ik hem nog niet gezien, Dus weet ik ook niet of het mooi kan wezen, Het kan ook wel heel leelijk zijn misschien. 'k Weet niet of 'k hem onder mijn knie zal krijgen, Of zelfs onder den duim in dit seizoen, Want van mijn danskunst past het mij, te zwijgen, Er zijn er, zachtgezegd, die 't beter doen. Maar zal 'k al niet mijn eigen knie kastijden, Ik hoop toch vurig, dat hij in zal slaan En niet geruischloos meer van ons zal scheiden Maar straks op ieder dansprogramma staan. Want ik verbaas me nu al sedert jaren, Dat allen dansen met een droef gezicht. Of hoogstens vaaglijk in de ruimte staren, Alsof zij zwoegen aan een dure plicht. Maar oi te roepen en op knieën meppen, Mag dwaas zijn, maar het heeft één deugd, Het brengt in schril contrast met somber steppen. De dans weer op een plan vain levensvreugd. P. GASUS. De Tentoonstelling in onze Tijdingzaal. Dat de tentoonstelling in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad groote belangstelling ondervindt, moge blijken uit de bezoekcijfers. In de enkele dagen tot en met Zaterdag j.l. hebben wij reeds 3000 bezoekers geteld, die allen met groote aandacht de reeks van 150 groote foto's uit de regeeringsperiode van 40 jaar hebben bezien en zich aan den aanblik der bonte collectie souvenirs van het bewind van Koningin Wilhelmina hebben verlustigd. De tentoonstelling blijft ook deze week nog enkele dagen geopend en op morgen, Dins dag, den Nationalen Feestdag zal zij even eens te bezichtigen zijn van 9 uur v.m. tot 5.30 uur n.m. Zooals men weet is zij gratis toegankelijk. Het bezoek van de mijnenvegers aan Haarlem. De commandanten maakten hun opwachting bij den waarnemend burgemeester. De mijnenvegers „Willem van Ewijck" en de „Jan van Gelder", welker bezoek aan onze stad op den doortocht van de vlootrevue te Scheveningen naar die te Amsterdam reeds was aangekondigd, hebben thans ligplaats ge kozen aan het Noorder Buiten Spaarne. De garnizoenscommandant van Haarlem H. M. Steensel gezegd v. d. Aa bracht hedenmorgen een bezoek aan de schepen. De commandan ten van de mijnenvegers de heeren L. M. C. Cordesius en J. van Hagen maakten heden morgen hun opwachting bij den waarnemend burgemeester van Haarlem den wethouder W. J. B. van Liemt. De schepen ondervinden zeer veel belang stelling van de zijde van het publiek, dat ook heden nog in de gelegenheid wordt gesteld om te zien hoe of het er aan boord uit ziet, naar wij vernemen heeft de directeur van het Rembrandt-theater alhier aan de beman ning der mijnenvegers voor heden vrijen toe gang aangeboden tot de vertooning van de nationale film „40 jaren". DOOD AANGETROFFEN. In de trein die Zaterdagavond te 9.47 uur van Amsterdam te Haarlem aankwam, is een 50-jarige procuratiehouder dood in zijn coupé gevonden. Na onderzoek kon worden vast gesteld dat de overledene door een hartver lamming was getroffen. Het stoffelijk over schot is naar het Joles Ziekenhuis overge bracht. DE FEESTELIJKHEDEN. HET PROGRAMMA VOOR DINSDAG. Het programma der feestelijkheden voor Dinsdag luidt: 's Morgens: 8.009.00 uur: Muzikale ommegangen door het Centrum. 9.0010.00 uur: Zanghulde op het Leidsche- plein. 9.3010.00 uur: Koraalmuziek van den toren van de Groote Kerk. 9.3011.00: Kinderbioscoopvoorstelling in het Frans Halstheater. 11.0012.00 uur; Rally van de Nederl. Pad vinders op de Groote Markt, met aanbieding Haarlemsche vlag voor Nat. Jeugdhulde. 's Middags: 12.001.00 uur: Carillonbespreking. 12.301.15 uur: Optocht van de deelneem sters aan de Huldebetooging in Amsterdam. 2.155.00 uur: Allegorische bloemenoptocht in het Centrum. 5.00 a 6.00 uur; Terugtocht van de deelneem sters aan de Huldebetooging in Amsterdam. 's Avonds: 8.309.45 uur: Concert op de Groote Markt. 10.0011.00 uur: Muzikale ommegang naar het vuur werkterrein. 10.15 uur: Vuurwerk in den Hertenkamp. 11.00 uur: Muzikale wandeling vanaf den Hertenkamp naar het Centrum. De dames van Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Bennebroek, die Dinsdag bij het défilé van de Koningin in Amsterdam haar gemeente zullen vertegen woordigen, hielden Zondagmiddag in den tuin van het Sportfondsenbad repetitie. Ter opluistering van de nationale feestelijkheden hebben Zondagmorgen vroeg de mijnenvegers Jan van Gelder en Willem van Ewijk ligplaats gekozen aan het Noorder Spaarne. De schepen trekken groote belangstelling. Etalagewedstrijd Middenstands- Centrale. In een bijeenkomst in Hotel Lion d'Or van deelnemers aan den etalagewedstrijd, uitge schreven door de Middenstands-Centrale voor Haarlem en omstreken, heeft de prijsuitrei king plaats gehad. Zooals bekend was de stad in 4 groepen verdeeld (Centrum, Noord. Oost en West). De uitslagen waren als volgt: Centrum: le prijs J. T. Mathot. Groote Houtstraat (legpenning Vereen. Ned. Fabri kaat en waardebon); 2e pr. Ferd. Kuipers, Barteljorisstraat: 3e pr. Gebrs. Gerzon, Groo te Houtstraat; 4e pr. firma De Jong, Groote Houtstraat; 5e pr. Peek en Cloppenburg, Groote Houtstraat; 6e pr. firma A. Meijer, Groote Houtstraat. Noord: le prijs B. Prijs. Gen. Cronjéstraat; 2e pr. firma Hooy. Ryksstraatweg; 3e pr. J. H. Bauer, Gen. Cronjéstraat; 4e pr. J. van Vessem, Kleverpark; 5e pr. firma Bijman, Stuyvesantplein; 6e pr. firma Schaper, Over- tonweg. Oost: le prijs: A. Booy. Spaarnwouderstraat; 2e pr. firma Hart. KI. Houtstraat; 3e pr. firma v. de Putten, Burgwal; 4e pr. D. Schoen, An- thoniestraat; 5e pr. J. de Wilde, Spaarnwou- derstraat; 6e pr. firma Schouten, KL Hout weg. Extra prijs voor de kleinste, doch mooie etalage: firma Wolff, Spaarnwouderstraat. West: le prijs: Haarl. Auto Centrale, Hout plein, met eere-prijs (verg. zilv. medaille van het gemeentebestuur); 2e pr. P. v. d. Burg, Zijlweg; 3e pr. B. Elhorst, Zijlweg; 4e pr. J. Huyboom, Pieter Kiesstraat; 5e pr. firma Kemp, Pieter Kiesstraat; 6e pr. G. A. van Delft, Zijlweg. Zooals men weet had de Vereen. Neder- landsch Fabrikaat (afd. Haarlem) voor iederen eersten prijswinnaar, behalve de me daille en een diploma, f 10 beschikbaar ge steld, om daarvoor een voorwerp van Ned. fabrikaat te koopen bij één der deelnemers aan den wedstrijd. De allegorische bloemenoptocht. Aanwijzingen voor het publiek. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt het publiek om tijdens den allego- rischen bloemenoptocht. die Dinsdagmiddag tusschen 2 en 5 uur zal worden gehouden, op de trottoirs te blijven staan. Meeloopen met den stoet kan niet worden toegestaan. De aard van den optocht komt het best tot zijn recht als de deelnemers een zoo breed mogelijk weggedeelte tot hun beschikking hebben. Aangezien de route, waarlangs de optocht trekt, lang genoeg is, heeft het publiek vol doende gelegenheid alles te zien als het zich langs die route verspreidt en niet op sommige plaatsen in dikke rijen opgepakt blijft staan. Men zal trekken langs onderstaande weg^n: Opstellen Krelagehuis, vervolgens Leidsche- vaart, Raaksbrug, Wilhelminastraat. Van Eedenstraat, Lorentzplein, Groote Houtstraat, Groote Markt links om, Jansstraat, Jansweg, Stationsplein, Kruisweg. Kruisstraat, Bar teljorisstraat, Groote Markt, Koningstraat, Gierstraat, Groote Houtstraat, Plein, Dreef, (rust)vervolgens Hazepaterslaan, Wagen weg, Plein Groote Houtbrug, Gasthuisvest, Kleine Houtstraat, Anegang, Groote Hout straat, Groote Markt, rechts om langs Rem- brandt-Theater naar Zijlstraat. Nassaulaan, Nassauplein. Nieuwe Gracht, Kinderhuisvest. Zijlvest, Raaksbrug, Leidschevaart, Krelage huis. De Oranje Cantate 1880—1938. Dank van de Koningin. De Oranje-Cantate, welke hedenavond door de kinderen van leden van den Oranjebond .Prinses Juliana" in de Gem. Concertzaal zal worden uitgevoerd onder leiding van de sa menstelster mevr. S. A. v. Heyningen-de Jong is opgedragen aan H.M. de Koningin. Hierop is het volgende dankwoord van de Koningin door het bestuur ontvangen: „Hare Majesteit de Koningin, droeg mij op het bestuur der vereerüging .Koninginnedag" afdeeling Haarlem-Oost, genaamd Oranjebond „Prinses Juliana" Haar dank over te brengen voor de aanbieding van de Oranje-Cantate in fraaie uitvoering, welke Cantate door Hare Majesteit met belangstelling werd ontvangen en gaarne werd aanvaard. De particulier secretaris van H. M. de Koningin. (Volgt onderteekening) Aanrijding op de Raaksbrug. Zaterdagavond werd op de Raaksbrug een wielrijder door een auto aangereden. Het slachtoffer, de 34-jarige v. d. V„ kreeg ver moedelijk een bekkenfractuur en verder eenige hoofd- en schaafwonden. Na door den O.D. te zijn verbonden is de man per ziekenauto naar de Maria-Stichting overgebracht. De botsing ontstond doordat de autobestuurder met groote snelheid, ongeveer 60 KM. om de vluchtheuvels even voor de Raaksbrug reed. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De auto is in beslag genomen. Roeitochtje met minder prettigen afloop. Zondagmiddag eheft het gezin van den heer K. uit Haarlem eenige angstige momen ten beleefd. De 27-jarige heer K. en zijn 24-jarige echt- genoote kwamen met hun kindje van onge veer drie jaar terug van een roeitochtje op het Spaarne. Bij de Droste fabrieken wilde men aan land gaan. De vrouw ging echter op den rand van het bootje staan waardoor dit omsloeg. De vader en de moeder raakten te water maar het kindje was door den vader net bijtijds op den wal gegooid. Hier kwam 'I gelukkig zonder eenig letsel terecht. De ouders werden door omstanders op het droge geholpen en daarna van droge kleeren voorzien. Later zijn zij naar hun woning in de Paul Krugerstraat overgebracht. JAPANNERS MELDEN VORDE RINGEN AAN HET FRONT VAN HANKAU. Het D. N. B. meldt uit Sjanghai: De Japan- sche troepen hebben de Chineezen In den slag bij den berg Loesjan verslagen. De Chi- neesche tegenstand in de stellingen ten wes ten van het gebergte is ineengestort, nadat de rechterflank door de verovering van den Tsjensjan in verwarring geraakt was. Van officieele Japansche zijde wordt mede gedeeld, dat de Chineezen zich in vollen af tocht bevinden: zij trekken naar het zuiden aan weerszijden van den Kioeniangspoor- weg. De Japansche afdeelingen, die een om trekkende beweging gemaakt hebben, hebben Mah Wei Ling, 12 kilometer ten noorden van Teian, bezet, waardoor het Chineesche leger de belangrijkste terugweg naar het zuiden is afgesneden. Zij hebben in ongekende mate gebruik gemaakt van de luchtmacht en daar mede vooral de terugtrekkende troepen en. de versterkingen aangevallen. Voor een deel uit studenten bestaande Chi neesche regimenten hebben zeer dapper ge streden. De Chineesche verliezen moéten zeer zwaar zijn. Noordelijk van den Jangtse staan de Japanners voor Kwangtsi. Volgens een bericht uit Tokio zouden van de 10.000 man Chineezen, die te Mah Weih Ling buiten gevecht werden gesteld. 3000 ge sneuveld zijn. 20.000 man Chineesche troepen trekken zich uit dit gebied terug. Volgens een bericht uit. Sjanghai wordt in Chineesche militaire berichten tegengespro ken. dat de Japanners Mah Weih Ling zouden hebben bezet. Het woord is aan. Pope: Hij is van buiten gewapend, die van binnen onschuldig is. Een bewogen Zondag in Palestina. JERUZALEM. 4 September. In den loop van den Zondag hebben in Palestina op ver schillende plaatsen botsingen plaats gehad tusschen opstandelingen en militaire troe pen. In de nabijheid van de inlandsche kolo nie Elawadin heeft een ware veldslag plaats gehad, waar veertien Arabieren gedood en twee gevangen genomen zijn. Onder de ge vallenen bevond zich de Arabische sjeik Tat, een der bekendste leiders der opstandelingen. De Engelsche troepen hebben bij dit gevecht een groote hoeveelheid materiaal in handen gekregen: 16 geweren en 350 gordels munitie wisten zij te veroveren. Aan de zijde der En- gelschen vielen geen dooden. Den geheelen dag is de politie en het leger in staat van alarm geweest. In Haifa is Zon dagmorgen een Arabische handelaar door terroristen vermoord. Hetzelfde lot onderging een Arabische hulppolitie-agent in Jaffa. Aan de haven van Haifa werd een Joodsche douane-beambte door schoten, die uit een hin derlaag gelost worden, gedood. In den loop van den nacht is ten zuiden van Haifa de spoorweg over een gedeelte volledig vernield. Den geheelen dag heeft het verkeer stilgelegen, daar het veel tijd kostte, de schade te hersteilen. United Press) Haarlem's Dagblad zal morgen op den Nationalen Feestdag vroeger verschijnen. WEEKBERICHT. Coöp. Vooruitgang U.A. Haarlem. NIEUWE CAPUCIJNERS, per pond 13 ets. BAK- EN BRAADVET, per pond36 ets. SPERCIEBOONEN, per 1/1 blik18 ets. per 1 blik 22 ets. ANANAS, per blik 17 ets. SUIKER, per pond 22 ets. PINDAKAAS, per pot 12'/s ets. KOFFIE, per V? pond lO'/icts. Met Dividendbons. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Zaterdagmiddag en Zaterdagavond zijn er verschillende geslaagde feestelijkheden te Haarlem geweest. 2 BINNENLAND. Het bezoek van de Koningin aan Amster dam. 2 Een Amerikaansche groep wil een staal- walswerk in ons land inrichten. 3 De Duitsche grens is voor kinderen bene den 14 jaar gedeeltelijk gesloten. 3 Bij een autobotsing te Naarden zijn acht personen gewond. 3 BUITENLAND. Na de jongste bespreking van Ashton Gwatkin met Henlein heeft de Engelsche bemiddelingscommissie zich vrij opti mistisch over den toestand uitgelaten. 4 In een Londcnsche voorstad is gisteren een vliegtuig neergestort; elf personen kwamen hierbij om het leven. 4 Op den Egyptischen koning zou een aan slag zijn gepleegd. 4 De Japanners hebben te Taiwang als wraakmaatregel een waar bloedbad aan gericht. 4 SPORT. De Zwitser Knecht en de Belg Kint heb- het wereldkampioenschap wegrennen gewonnen. 5 Uitstekende prestaties van de Nederland- sche athleten te Parijs. 7 Ovcrdijk wint de Haarlemsche singelloop. 7 ARTIKELEN. R. P.: Vluchtelingen. j Dr. p. H. Schröder over Lueas Schermer. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem Ls op genomen op 0

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1