PROCLAMATIE LUCAS SCHERMER. -v-v-v- 10 CENT FRANS HALS THEATER MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 Ons moge deze poëzie, die het onschuldige Epaarne bevolkt met satyrs, wilde dieren, pijl en boog voerende nimfen, ja zelfs met den Griekschen Wijngod, vreemd voorkomen, de 18e eeuw, die zoo sterk onder de invloed dei 'Klassieken staat, vond in deze dichttrant niets bijzonders. Het wemelt in deze periode van Herders- en Visscherszangen en een rivier die er geen stroomgodin op nahield, telde een voudig niet mee. Deze kunst is, zei Kloos zeer terecht, als oud porcelein met slingers en krullen, met poppetjes en bladfestoen schijn baar-onzinnig en dolgrillig versierd. Men moet lééren „de vreemde aantrekkende bevalligheid der fijne kontoeren. de zachte kleuren, die in hun teedere en toch sterke onderlinge tegen stelling een harmonisch geheel vormen" te be wonderen en er de schoonheid van te ont dekken. Met herderszangen was Lucas Schermer als dichter begonnen, maar zijn Muze die 't buitenleven mint En steets haar veltdeun strooit onachtzaam in den wind, (is dat niet aardig en beeldend uitgedrukt?) kreeg weldra een andere taak. De Spaansche Successie-oorlog inspireerde den dichter tot tal van heldenzangen in den stijl dier dagen. Wij kunnen ze evenmin bewonderen als het drama-in-vijf-bedrijven „Meleager en Ata- lante", waarin naar onzen smaak veel te veel „geweeklaagd en gestorven" wordt. Maar aan de uren die ik nu met Scher mers poëzie heb doorgebracht, blijf ik toch een goede herinnering behouden. Hij was een dichter zooals die in zijn tijd zijn moest. Over woekerd door modewoorden, door vertoon, door mythologische rompslomp, is heel zijn werk, maar toch kan de toegewijde lezer er de bewijzen van waar dichterschap in ont dekken. P. H. SOHRÖDER. 1) In de Doodboeken van de Herv. Kerk vindt men op 16 Pebr. 1711: Een openingh in de groote Kerck voor de soon van Adriaen Schermer in de middel Kerck. Voor de roef lijkkleed) 3— Acht gewonden bij autobotsing. Toestand van vijf van hen ernstig. Hedennacht te ongeveer half twee zijn op den Rijksstraatweg te Naar- den bij de Louise de Colignylaan twee personenauto's in volle vaart tegen elkander opgebotst, met het gevolg, dat acht inzittenden, waaronder één dame, gewond werden. Op het hulpgeroep schoten direct omwonenden toe, die onmiddellijk ge neeskundige hulp inriepen. Zeer spoe dig waren dan ook drie artsen ter plaatse, die de eerste hulp verleenden. Het bleek, dat acht personen ge wond waren, die met spoed werden overgebracht naar de Majella-stich- ting te Bussum. Drie hunner te Am sterdam woonachtig, konden, na ver bonden te zijn, per auto huiswaarts keeren. De toestand van de vijf ande ren was evenwel zóó ernstig, dat zij ter verpleging in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Naar wij bij informatie vernamen, is de toestand van enkelen niet zonder gevaar. De beide wagens werden bij de he vige botsing zwaar beschadigd en zijn later weggesleept. BEKROONDE KINDERTEEKEN1NGEN. Uitslag prijsvraag: „Maatschappij Arti et Amicitiae". De tentoonstelling van kinderteekenin- gen, welke onder auspiciën van het huldi gingscomité Amsterdam 1938 ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van onze Konin gin in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt gehouden, is Zaterdagmiddag geopend. In groep B, teekeningen van kinderen niet ouder dan 14 jaar, is de eerste prijs gewonnen door Hanneke de Heer, te Bloemendaal. (Adv. Ingezs. Med.) Het vermiste kind uit Beverwijk terecht. Het was naar haar grootmoeder in Putten gebracht. Door de ijverige nasporingen van de Bever wij ksche politie is het in Zandvoort vermiste kind terug gevonden bij haar grootmoeder in Putten op de Veluwe, waarheen het door de moeder was gebracht. Wel is de moeder uit de ouderlijke macht ontzet, doch zij is niet strafbaar voor het feit, dat zij haar kind van haar huis naar Putten heeft overgebracht; nadat het kind uit eigen beweging bij haar was teruggekomen. Hoe het kind aan het waakzame oog van haar onderwijzeres en het overige personeel, en eveneens aan dat van alle andere kinderen is ontsnapt, blijft een raadsel, te meer daar het strand onmiddellijk na haar vermissing tot aan den Zeeweg werd afgezocht. Carl Schiiricbt commandeur Oranje-Nassau. Zaterdag heeft minister Slotemaker de Bruine den heer Carl Schuricht in zijn kabinet ontvangen en hem gecomplimenteerd met de wijze, waarop hij vele jaren achtereen tijdens het zomerseizoen te Scheveningen de concer ten van het residentie-orkest in het Kurhaus geleid heeft. De minister bracht hem voorts dank voor wat hij. hier en elders, doet voor de hedendaagsche Nederlandsche scheppende toonkunst welker werken hij in binnen- en buitenland op het podium brengt, en deelde hem ten slotte mede. dat Hare Majesteit de Koningin hem uit hoofde van zijn bijzondere verdiensten voor het Nederlandsch muziek leven benoemd heeft tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Vernieuwing der grensbataljons. Dienst op telegraaf- en telefoonkantoren uitgebreid. Naar wij vernemen zijn als gevolg van de verlenging van den eersten oefentijd, de dienstplichtigen der lichting 1938 n, behoo- rende tot de eerste bataljons der regimenten infanterie op 2 September j.l. overgegaan naar de tweede bataljons (grensbataljons)ter ver vanging van de dienstplichtigen der lichting 1938 I, die op dienzelfden datum met groot verlof zijn vertrokken. Op 2 September zijn derhalve de nieuwe tweede bataljons hun nieuwe garnizoenen bin nengerukt. In de eerstvolgende dagen worden, teneinde deze batajons zoo spoedig mogelijk gereed te doen zijn voor de hun toegewezen taak, de daartoe noodige oefeningen ge houden. Gelet op de huidige omstandigheden zijn tevens de onderdeelen van het korps militaire politietroepen, die met de .bataljons moeten samenwerken, in die oefeningen ingeschakeld, terwijl mede de dienst op telegraaf- en tele foon kantoren is uitgebreid. Staalwalswerkeu hier te lande? Plannen van Amerikaansch consortium. Naar wij vernemen wordt door Ame- rikaansche belanghebbenden de mo gelijkheid overwogen tot het oprich ten van een staalwalswerk hier te lande. Het zou in de bedoeling liggen plaat- en betonijzer, rails en stalen damwan- den te walsen voor levering hier te lande alsmede voor export. ZELFWERKEND WASCMIMIDDtL OVERAL VERKRIJGBAAR T N V. HET KLAVERBLAD HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) 1688 5 September 1938. ER zullen wel niet veel Haarlemmers zijn die ooit van Lucas Schermer hebben gehoord en ik vermoed, dat zij die zich wel eens hebben bezonnen op de beteekenis van den naam Schermerstraat, eerder aan den polder dan aan den dichter hebben ge dacht. En toch heeft het overlijden van geen onzer poëten meer algemeene deernis ver wekt dan het zijne. Hij was dan ook pas 22 jaar, toen zijn vrienden hem ten grave droe gen. Maar dat was niet de eenige grond voor de groote deelneming. Er ging in den jonkman een dichter verloren die naar de opinie dier dagen, hadde hij langer geleefd „voor Neder land mooglijk waar geweest een tweede Von del". Wellicht is dat wat overdreven. We moe ten altijd een beetje voorzichtig zijn met uit latingen van de achttiende-eeuwsche pen voerders, want zij raakten sneller tot het kookpunt van bewondering dan wij. In de 29 Latijnsche en Nederlandsche lijk- en graf dichten die aan de verzamelde „Poëzy" van Schermer zijn toegevoegd, lezen wij van blad zijde tot bladzijde uitlatingen als: De Muzen met „opgekrabde wangen" beweenen zijn on tijdig verscheiden: de flonkerstar der Poëzy is verduisterd; het doorluchtig spiegelglas, waarin men klaar de Dichtkonst las, is gebro ken; de gansche Zangberg zit versuft van rouw; Apollo's zonen scheuren zich de boe zems open van smart; de Zang-nymph staat, bedwelmd, met rouwgewaad omhangen. En in dien trant gaat het voort. Ons lijkt dat alles vrij onwijs gepraat, getuigend van gren- zenlooze overschatting. Maar wie nagaat wat Lucas Schermer in zijn kortstondig leven heeft saamgedicht, ervaart toch dat hij te midden zijner tijdgenooten een man van be teekenis is geweeest en dat zijn gedichten be loften in zich dragen die hij helaas niet heeft kunnen gestand doen. De zoon van Adriaen Schermer en Hester van der Heyden, „beide uit deftigen geslach te gesprooten, beide onbesprooken van leven", werd 5 September 1688 te Haarlem geboren. Hij moet een buitengewoon helder verstand hebben gehad, want reeds in 1703 was hij ge reed naar de Leidsche Universiteit te vertrek ken, waar hij in de theologie zou gaan studee- ren en toen stond reeds een reeks Latijnsche verzen op zijn naam. „Deze gaven", zegt zijn vriend en levensbeschrijver Pieter Vlaming, „huisvestten in een teder doch reyzig lichaam: blond was zijn hoofdhair, en blank zijn verw; minzaem zijn uitzicht en vrolijk de opslag der oogen. Hij was altoos schertsende doch met aertige slagen, die geenen angel in de wond lieten. Zijn lieftalligheidt bekoorde zelfs den geenen, wiens vereelte tong geenen smaek in letteren vondt en zijn zedigheit won de liefde der Geleerden". Teder, dat wil zeg gen: zwak, was hij van kindsbeen af. Zijn kwaal, het graveel, waaronder men niersteen heeft te verstaan, moet hem al zeer jong'ge kweld hebben en dwong hem de langdurige studie der theologie te verwisselen voor de kortere der Rechten. Nog voor hij zijn laatste examen had afgelegd, nam de dood hem weg. 1) Als men nu bedenkt, dat hij de lijvige bundel poëzie die zijn erfenis vormt en waar van hij de uitgave nog grootendeels zelf be zorgde, schreef in de geringe tusschenpoozen van verlichting die-zijn kwaal hem liet, dan gevoelt men bewondering voor zijn toewijding en geestkracht. Slechts zelden spreekt hij in zijn gedichten van zichzelven. Het eenige per soonlijke gedicht dat ik vond, is getiteld: „Af keer van de waereld, uitgegalmt in mijn on dragelijke Pijn". Het is geen meesterstuk, maar menschelijk en ontroerend. De eerste strophe luidt: Sla doch vol mededogen Uw aldoorstralende oogen Genadiglijk, o Heer! Door 't drift der wolken neer; Aanhoort de zuchten glippen, Van stamelende lippen Gezonden tot uw troon, Aanziet uw knegt in lijden, En worstelen, en strijden Met duizend felle doön. Voor Haarlem heeft Lucas Schermer een bijzondere beteekenis. Hij wijdde n.l. een tweetal zangen aan typisch-Haarlemsche on derwerpen: „Het Haarlemmerhout" en „Het Sparen", waarbij J. van Vianen kopergravures maakte naar aardige teekeningen van Jan Goeree. Om eerlijk te blijven moet ik zeggen dat deze gedichten niet oorspronkelijk zijn, maar vrije vertalingen uit het Latijn van den Amsterdamschen Stadssecretaris Mr. Jan de Wit, eigenaar van de hofstede het Huys te Bijwegh onder Bennebroek. Op het oog passen ze echter volkomen in het oeuvre van Schermer. Doordrenkt met het werk der Klassieken, vertaler van fragmenten uit Juvenalis en Ovidius, vereerder van Ver- gilius' herderszangen moest hij wel zijn ver zen doorspekken met Grieksche en Romein- sche goden en andere mythologische figuren. Voor hem is het „ruischend Sparen, drie, vier maal zuiverder als helder kristalijn", dan ook de schuilplaats van Stroomgodinnen, lieftal lige herders en herderinnetjes met bloote, schoone voeten. Amintas zit er te hengelen, maar peinst reeds hoeveel kusjes hij voor de vangst „van Delia's wangen en lipjes plukken zal, gevlochten in haar armen". Jonge Haar- lemsche knapen gaan er met hun vriendin netjes spelevaren. Dat komt ook tegenwoordig nog voor, maar men maakt thans het meisje zijner keuze op eenigszins andere wijze deel genoot van z'n hartsgeheimen. Hoor Scher mers minnaar klagen; Uw zachte lipjes gloeien (Zoo spreekt hij), Engelin, als kersen, malsch en root, Of als moerbeziën, die aan haar takken bloeien, Helaas, de wint verstrooit mijn zuchten! zeg mijn hart. Zult gij dan eeuwig mij uw' wedermin ontzeggen. Terwijl uw koelheit zelfs het koude marmer tart? Een ander verhaalt aan zijn meisje de droeve historie van de nimf Tulipa Tulipa, net getooit, die daag'lijks, vlug van schreên, Gewoon was 't wilt gediert te treffen met haar schichten en die den God Bacchus in liefde deed ont vlammen. Maar eens, als zij alleen „loopt in de bloemen dooien", ontdekt haar een troep Satyrs. Zij snellen haar achterna, bijna heb ben zij haar ingehaald, als Bacchus haar ker men hoort en toeijlt. Tulipa echter, is verdwenen. Hij zag, o wonder! slechts gestreepte blaatjes staan Van alderhande verw, voor haar gekrulde hairen, Een rijzig steeltje voor haar netgevormde leên De nimf is in een tulp veranderd en zoo is de bollenhandel ontstaan. De Oranje-Vereeniging Prins Bernhard in Haarlem-West hield Zaterdagmiddag een bloemencorso. Overzicht bij het vertrek van het Brouwersplein. Hedenavond zal in het Gem. Concertgebouw de Oranje-Cantate „18801938" worden opgevoerd. Hierboven de dans om den Oranjeboom, de heraut kondigt de geboorte aan van Prinses Beatrix. Op het Spaaren. Oïilv're Vliet, die met uw kriftallyne ftroomen De Kermerlandfc ftreek al kronkelend doorfnyd Wie zou 'tniet lufterfaan uw lommerryke zoomen, Daar 't fneeuw wit Zwaantje zwemtzyn uitgekogtetyd Of in een fpeeljacht, of in 'twand'lcn te befteeden? Myn geeft is fteeds verliefc op uw bekoorlykheeden. Een reuzenkind aan het blokken spelen? Neen! De optocht van 6 September wordt voorbereid. Men zou kunnen denken dat er in het per ceel Korte Wolstraat 4 een reuzenkind aan het blokkenspelen is geweest. Want daar lig gen twee groote blokken van hout, en op één ervan staan weer allemaal kleinere vierkante blokjes en op beide staat in het midden on geveer nog een groot blok. Maar het zijn geen kleine kinderen van reuzen, die zich met deze blokken amuseeren. doch het zijn groote kleine menschen, die zich in allen ernst met dit materiaal bezig houden. Want de blokken staan in de werk plaats van decor- en reclameschilders de firma Misset en Zn., en straks zullen ze, als ze eenmaal op wielen gezet zijn, meerijden in den allegorischen stoet op 6 September als de Vredeswagen en de wagen, waarop Frans Hals en andere schilders uit Haarlem's verle den een plaats zullen krijgen. Het groote blok vormt den wagen zelf. het stuk middenin is de zetel voor de hoofdfiguur, en de kleinere blokken zullen als zitplaatsen voor de bij figuren dienen. Herman Moerkerk, de geestelijke vader van den allegorischen optocht is bezig om met de hulp van den heer Misset zijn geesteskin deren op te voeden en zoodanig toe te rus ten dat zij op 6 September a.s. den volke met trots getoond zullen kunnen worden. De heer Moerkerk heeft niet alleen de teekenin gen voor den optocht gemaakt, ook de uitvoe ring van zijn ideeën gaat geheel onder zijn leiding. Geen detail ontsnapt aan zijn aan dacht. De aankleeding van de wagens voor den stoet wordt tot in de finesses bekeken. Zoo is de kleur van den Frans Hals-wagen hier en daar onregelmatig. Een fout in de uit werking? Oh neen, het is heelemaal opzet. De verf mag niet „dood" zijn. De stoet be weegt, en ook alles aan de wagens moet be wegen. En daarom wordt zelfs in de verf „vaart" gelegd, zooals dat in vaktermen heet. U herinnert zich de uitspraak van den heer Moerkerk nog? Dat de optocht „als een zucht" door Haarlem's straten moet gaan? Welnu, de heer Moerkerk meent het. Achterop den zetel van Frans Hals, die weer op het middenblok opgesteld is, worden krul len aangebracht. „Dan zijn we het evenwicht van dat vlak tenminste kwijt" vindt de ontwerper. Meestal kost het moeite evenwicht te vinden, maar hier wordt er juist naar gestreefd om het kwijt te raken! Slingers van bespoten bla deren worden aan den buitenkant der wagens gehangen. Met steeds een „knots" ertusschen Een knots, dat is, geachte lezers, niet volgens het Nederlandsch woordenboek van Koenen, maar wel volgens dat van Moerkerk dat we intusschen alleen ter gelegenheid van den op tocht zullen opslaan een sierlijke slinger blaren, die uitloopend van vorm omlaag hangt. De ontwerper bekijkt zijn producten van dichtbij en van verre, met wijd open en met toegeknepen oogen, en intusschen wandelt z'n isgaar van den eenen mondhoek naar den anderen. Details zijn het, die hij bekijkt, details en het geheel. De kleuren zijn met uiterste zorg aangebracht, de ornamenten worden pas na veel overwegingen uitgevoerd. Dat zijn goede voorteekens voor 6 Septem ber, als de optocht voor 't eerst en tevens voor 't laatst tot volwassen leven gewekt zal worden. Want als iets in zijn geheel slaagt kan men er zeker van zijn dat de grootste zorg aan de kleinigheden besteed is. Aan de Burgerij van Haarlem: De NATIONALE FILM „40 JAREN" MOET door iedereen gezien en gehoord worden. Daarom zullen op DINSDAG 6 SEPTEMBER in het 4 voorstellingen worden gegeven, aangevuld met de beroemde documentaire van Poly goon. Aanvang 2 uur, 4.30, 7 en 9.15 uur. Alle filmopnamen van deze dagen bij ons het eerst in de „bliksemreportage van Polygoon". BOVENDIEN op Dinsdagmorgen speciale kin dervoorstelling, aanvang 10 uur, waarin ais hoofdnummer „De kinderen van kapitein Grant", naar het beroemde werk van Jules Verne - Populaire prijzen. (Adv. Ingez. Med.) Duitsche grens gedeeltelijk gesloten. In verband met de gevallen van kinder verlamming. Met ingang van Zaterdag is door de Duit sche autoriteiten besloten om de grens voor de aan Twente en den Gelaerschen Achterhoek grenzende gebieden te sluiten voor kinderen tot en met veertien jaar. Deze maatregelen zijn genomen, omdat in het Duitsche grens gebied tot dusverre nog geen kinderverlam ming is voorgekomen. Men tracht door deze grenssluitlng verbreiding van de ziekte te voorkomen. In Enschedé zijn reeds achttien gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Als gevolg van de Duitsche maatregelen zijn reeds verschillende reizigers met kinderen be neden 14 jaar in hun gezelschap in moeilijk heden gekomen. Men verwacht, dat het verbod tot alle grensovergangen in ons land zal wor den uitgebreid. KNAAPJE ONDER AUTO GERAAKT EN GEDOOD. In de Oerlesche straat te Tilburg is Zater dagmiddag om vier uur een achtjarig knaapje. Frans van H., die bij het spelen den rijweg overstak, door een auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het ventje had de auto niet gezien, daar hij achter een anderen wagen vandaan kwam.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5