Ashton Gwatkin confereert met Henlein. Thijs IJs knapt het weer op! Legervliegtuig stort in drukke straat. Vreeselijke wraakmaat- regel der Japanners. MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Het SudetenDuitsche vraagstuk. 99 Vooruitzichten niet zonder hoop' DE medewerker van Lord Run- ciman Ashton Gwatkin heeft Zondag, in gezelschap van den prins van Hohenlohe, te Asch een bezoek gebracht aan Hen lein, met wien hij een onderhoud van anderhalf uur had. Een der andere medewerkenden van den Britschen bemiddelaar verklaar de over dit onderhoud: „Gwatkin heeft van zijn bespreking met Hen lein een bevredigenden indruk ge kregen. Natuurlijk moet men zich voor overdreven optimisme wachten, maar de vooruitzichten welke zich openen na den terugkeer van Henlein uit Berchtesgaden zijn niet zonder hoop." Havas verneemt voorts, dat Gwatkin zich Zondagmiddag bij zijn terugkeer uit Asch naar de Engelsche legatie heeft begeven waar hij een onderhoud had met den gezant Newton. In hotel Alcron had hij vervolgens een be spreking met Runciman, die direct daarna met Londen telefoneerde. Lord Runciman heeft gedurende het week einde gelogeerd bij den aartsbisschop van Praag, mgr. Kaspar. Zondagavond keerde hij te Praag terug, waar hij Gwatkin ontving. Reuter meldt dat te Londen nog geen in lichtingen zijn ontvangen over het resultaat van 't onderhoud van Heinlein met Hitter, waarover, naar men gelooft, Zondag is ge sproken door Henlein ij Ashton Gwatkin. Bij afwezigheid van nauwkeurige inlichtingen is de houding van Londen nog steeds een van afwachten en toezien. Te Londen is niets bekend van een aan Runciman toegeschreven voornemen een be zoek aan Hitier te brengen. Men hecht weinig geloof aan een dergelijk bericht. „Tsjechen moeten naar hun geboorte land terugkeeren". Naar het D.N.B. uit Praag meldt, heeft het district Asch Zondag het dankfeest voor den oogst gevierd waaraan ook Konrad Henlein heeft deelgenomen. Tijdens de betooging verklaarde afgevaar digde Wollner o.a.: Een vergelijk tusschen de Tsjechen en Sudeten-Duitschers is alleen mo- geiijk op de basis van de acht punten van Karsbad. Voorwaarde daarvoor is, dat alle Tsjechen, die das na 1918 het Su- deten-Duitsche land zijn binnenge komen, weer naar hun geboorteland terugkeeren. Wij voeren onzen strijd niet met oorlogs middelen. aldus vervolgde Wollner, doch met wettige middelen. Men moet daarom ook niet weer in het geheim de eene plaats na de an dere door militairen laten bezetten, maar lie ver een beroep doen op de godin der gerech tigheid. Het is niet in te zien. waarom men thans opnieuw militaire maatregelen neemt, terwijl men te Praag onderhandelt en Lord Aanslag op den Egyptischen koning? Schot werd gelost, toen de koning van wedstrijden terugkeerde. Runciman te Praag is om een vreedzaam ad vies te geven. Ons zal met met dei-gelijke nieuwe maatre gelen niet in onrust brengen, daar de Führer wil, dat den 31 millioen Sudeten-Duitscher op ondubbelzinnige wijze hetzelfde recht ten deel zal vallen dat hun als deel van de groo- te en trotsche natie toekomt. ASHTON GWATKIN. In den strijd om het recht zijn geen com promissen meer mogelijk. De eischen van Karlsbad zijn het uitgangspunt voor het ver gelijk. Daarom zijn het niet de laatste, doch de eerste eischen, welke wij moeten stellen, aldus de spreker. Tsjechische regeering op den Duitschen Partijdag vertegenwoordigd. De ministerieele raadsman van het Tsjechi sche minister-presidium, Schmoranz en de raadsman van het ministerie van Buitenland- sche Zaken, Siom, zullen op uitnoodiging van de Duitsche regeering het partijcongres te Neurenberg bijwonen als vertegenwoordigers van hun onderscheidenlijke departementen. Koning Faroek. Reuter vernam gisteren uit Alexandrië, dat een aanslag gepleegd was op koning Faroek, op het oogenblik, dat hij het zwembad van de Sporting Club, waar hij de prijzen voor de Egyptische zwemkampioenschappen had uit gereikt, verliet. Een Syriër zou een schot op hem hebben gelost, doch doordat een toe schouwer er in slaagde het wapen van richting te doen veranderen, werd niet de koning ge troffen, doch twee andere toeschouwers, die verwondingen aan de beenen opliepen. De ko ning gaf blijk van groote koelbloedigheid en keerde naar het paleis terug. In het officieele communiqué over het voor gevallene wordt van een aanslag op het leven van den koning niet gesproken. De gearres teerde Syriër wordt slechts beschuldigd van het in zijn bezit hebben van vuurwapens. Havas meldt, dat officieel bevestigd, wordt, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat de auto van koning Faroek reeds de zweminrich ting had verlaten toen het schot weerklonk. Uit de verklaringen van den Syriër blijkt, dat deze zelf de revolver, die uit den zak van een onbekend gebleven persoon was gevallen, had opgeraakt, en dat bij het maken van dit gebaar het wapen per ongeluk was afgegaan. Elf dooden in Londensche voorstad. In de Londensche voorstad Edmon ton heeft Zondagmiddag een ernstig vliegtuigongeluk plaats gehad, dat aan niet minder dan elf personen het leven heeft gekost. Een militair vlieg tuig, waarin als eenige inzittende zich een sergeant bevond, vloog over het Pymmespark en was gedwongen te landen, waarbij het toestel omlaag dook en in de drukke Dunholme Road terecht kwam. Het kwam in botsing met een schoorsteen en sloeg tegen het dak van het huis, waarop de benzinetank ontplofte. Drie huizen raakten in brand, een groot aantal personen, dat op het geluid van de botsing naar buiten snelde, werden door brandende benzine getroffen. Tot de slachtoffers behooren de vlie ger en eenige kinderen. Op straat werd een spelende jongen door het vallend toestel getroffen en gedood. In het huis, waar het toestel op terechtkwam en dat geheel verwoest werd. kwamen een moe der en haar achtjarig ventje om het leven. Onder de bewoners van Dunholme Road zoo lezen wij nog in de Courant brak een ware paniek uti. Velen kwamen hun hui zen uitsnellen, hetgeen de gevolgen van de ramp nog vergrootte daar thans velen hun ner gegrepen werden door de vlammen der brandende benzine en wrakstukken, die dwars over de straat lekten. Terwijl de ijlings toegeschoten politie de tot duizenden personen aangroenende me nigte op een afstand trachtte te houden, zag men wanhopige moeders door de straat ren nen, zoekend naar haar kinderen. Mannen trachtten de geteisterde huizen binnen te dringen om te zien of er nog wat te redden viel. Een groot aantal personen liep in de al- gemeene ver-warring brandwonden op terwijl tevens verschillende personen wegens „shock" naar het ziekenhuis moesten worden ver voerd. Met vereende krachten trachtte de brand weer ut Edmonton, Tottenham en Enfield den brand, die in no. 26 was ontstaan, te be dwingen. Zij slaagde hierin ook, doch kon niet verhinderen, dat het huis voor een groot deel uitbrandde. Een gedeelte der manschappen verzamelde de verspreidde wrakstukken van het toestel, die tot op 500 meter van de plaats des onheils werden gevonden. United Press meldt nader, dat van de 27 ge wonden er verscheidenen nog in levensge vaar verkeeren. Naar uit latere getuigenver klaringen blijkt, heeft de piloot, toen hij merkte, dat het toestel niet in de lucht te houden was, gepoogd de aandacht te trekken van de kinderen, die in de straat speelden, en aldus een ramp te voorkomen. Rechtop staande stortte hij toen met toestel en al omlaag. De overstroomingeii in Japan. Een ooggetuige aan het woord. Een Nederlander, die in Japan zijn werkkring heeft, geeft in een brief aan een relatie hier ter stede eenige bijzonderheden over de over- stroomingsramp, die in Juli de omgeving van Kobe getroffen heeft. De schrijver zegt, dat iemand, die geen toe schouwer van de ramp is geweest, zich moei lijk een begrip hiervan kan vormen. Op pl.rn. honderd meter afstand van zijn woning brak een ondergrondsche rivier door de aarde heen en vaagde de daarboven gelegen huizen, we gen en alles wat er zich verder bevond, vol komen weg. Honderden huizen in den omtrek, gelegen in de richting van Kobe, werden vol komen verwoest en wat eens een dichtbevolk te streek was is thans slechts een zandvlakte, bezaaid met steenen en wrakhout. De schrijver verhaalt, hoe hij dien eersten morgen een twintigtal Japanners in zijn huis heeft opgenomen. Deze vluchtelingen waren van al hun bezittingen beroofd en hadden als eenig eigendom nog slechts hun doorweekte kleeren over. Hij hadden zich door het water heen een weg weten te banen naar schrijver's woning, welke wat hooger gelegen is en geen schade opliep. Ook de asfaltweg van zijn huls naar Kobe was verbroken en naar schrijver's meening zou het nog wel een jaar duren, voordat de ver binding weer eenigszins hersteld zal zijn. Begin Augustus werd het gebied door een nieuwe overstrooming getroffen, doch deze was niet van zoo grooten omvang. Voor velen bracht de nieuwe overstrooming echter nieuwen tegenslag mee. omdat hun huizen, die pas van modder en steenen waren ontdaan, thans nogmaals onderliepen. De reservoirs van de waterleiding liepen ernstige schade op, waar door de watervoorziening gestremd was. Schrij ver beschikte gelukkig over een pomp, die uit komst bracht niet alleen voor hem en zijn gezin, maar ook voor de geheele buurt, die er een druk gebruik van maakte. Troepenbewegingen in het Rijnland. Groote militaire drukte tusschen Karlsruhe en Offenburg. PARIJS, 4 September. Blijkens de berichten van de correspondenten van United Press aan de grens, zijn aanzienlijke versterkingen der Duit sche troepen aan den Rijn in den loop der laatste 48 uur aangekomen. Van Fransche zijde heeft men, ook niet in de Maginot-linie. geen enkele maatregel ge troffen. De verloven werden niet ingetrokken gedurende het weekeind en de bevolking van de grensplaatsen was onbekend met wat er. aan gene zijde van de grens, op enkele hon derden meters afstand, omging. Op het station te Straatsburg was het de gebruikelijke Zondagsche drukte van officie ren en manschappen, die kwamen en gingen, waaruit wel bleek, dat de verloven gehand haafd waren en dat de manschappen niet binnen de barakken moesten blijven. De Fransche bladen zwijgen over dien Duitschen maatregel en blijkbaar is alles, vooral ook 't achterwege blijven van militaire maatregelen aan Fransche zijde, erop gericht geen alarm te slaan. In het geheele Rijnland tusschen Offen burg en Karlsruhe heerschte zeer groote drukte, doch men kan geen aantallen der troepen noemen. De straatwegen waren vol militare vrachtwagens en overal, niet alleen :n de barakken en nieuwe versterkingen, doch ook elders, met name op het land. zag men militairen. Velen verbleven namelijk gedu rende den nacht in de boerderijen. Blijkbaar zijn zeer strenge maatregelen ge nomen om de troepenbewegingen geheim te houden. De straatweg OffenburgBaden was afgesloten en geen enkele buitenlandsche auto mocht passeeren. (United Press). Tien dooden en veertig gewonden te Rangoon. Militairen en politie bezetten strategische punten in de stad. Bij botsingen te Rangoon tusschen Birma- nen en Indische Mohammedanen, zijn tien personen gedood en veertig gewond. Militairen en politie hebben posten gevormd op strategische punten der stad, teneinde te voorkomen, dat de ongeregeldheden een grooter omvang zullen aannemen. Later op den dag hebben manschappen der militaire politie geschoten op een menigte Birmanen die het huis van een Indiër in brand gestoken had. „Osservatore Romano" brengt hulde aan de Duitsche bisschoppen Rechtvaardigheid der Christelijke zaak nimmer zoo duidelijk gebleken, constateert het blad. Het Pauselijk orgaan „Osservatore Romano' brengt hulde aan 't herderlijk schrijven der Duitsche bisschoppen dat in de conferentie van Fulda is opgesteld en wijst op den grooten indruk, welke dit sschrijven heeft gemaakt op de Duitsche katholieken. Het blad prijst de kracht, waardigheid en moed, waarvan de de bisschoppen het bewijs hebben geleverd. Nooit is de rechtvaardigheid van de Chris telijke zaak zoo duidelijk gebleken, aldus wordt geconstateerd. Dit jaar nog militaire dienstplicht in Hongarije. Hongaarsche minister-president kondigt nauwere relaties met Italië en Duitschland aan. In een toespraak in de provincie heeft de Hongaarsche minister-president Imredy me degedeeld, dat in het najaar de militaire dienstplicht zal»worden ingevoerd. De sport organisaties zullen worden veranderd in or ganisaties voor verplichte militaire voorbe reiding en de soldaten, die aan hun dienst plicht hebben voldaan, zullen in schietver- eenigingen worden opgenomen. Speciale wetten zullen worden gewijd aan een stelsel, analoog aan de Italiaansche „Dopo Lavoro" aan een gezinsinkomen en het onderzoek voor het huwelijk. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek zeide Imredy, dat de betrekkingen met Duitschland en Italië nauwer aangehaald worden en dat Hongarije zijn betrekkingen met de kleine Entente wil normaliseeren. Uit goede bron wordt verder vernomen, dat de regeering besloten heeft tot een agra rische hervorming, die voor een oppervlakte van 57.000 hectare per jaar zal gelden. Een derde deel van de onvervreemdbare bezittin gen van meer dan 160 hectare en een vierde van de vervreenidfeare bezittingen van meer dan 270 hectare zullen in kleine stukken wor den verkaveld. De „Admiraal Karpfanger" herdacht. Duitsche koopvaardijvloot hijscht de vlag halfstok. De Duitsche koopvaardijvloot heeft van daag naar Havas meldt ten teeken van rouw over het verloren gaan van het zeilschip ..Admiraal Karpfanger". dat in Februari in het zuidelijk deel van den Oceaan is verdwe nen, de vlaggen halfstok geheschen. Aan boord van dit schip bevonden zich zestig personen. Felle strijd aan het Ebro-front. Spaansche Nationalisten bezetten Corbera. Zaterdag is overal aan het Ebrofront de strijd met felheid hervat. De strijd werd ge opend met een bombardement door de lucht macht en de artillerie, vervolgens kwam de infanterie in actie. De regeeringstroepen werden volgens berichten uit Burgos met zware verliezen terug geslagen. Het communiqué van het hoofdkwartier van Franco meldt de bezetting van enkele belangrijke stellingen in dezen sector, o.a. de plaats Corbera. Voorts werden 21 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. De troepen van Franco maakten te Cor bera verscheidene honderden gevangenen en hebben bovendien een hoeveelheid materiaal buitgemaakt. Het communiqué van het ministerie van landsverdediging te Barcelona meldt o.a. de bezetting van enkele heuvels aan het front van Estremadura. In Andalusië werd een vijandelijke aanval in den sector Van Vele- zuela volkomen afgeslagen. Aan het oostelijk front hebben de Francotroepen Zondagoch tend hevige aanvallen ondernomen op de stellingen in den sector van Gandesa. Ten koste van zware verliezen slaagden zij erin enkele heuvels te bezetten. Waar bloedbad zou te Taiwang door hen aangericht zijn. Het Chineesche Nieuwsbureau be richt, dat de Japanners bij Taiwang aan de spoorlijn TaukauTsingwa, 3780 onschuldige Chineezen in koelen bloede hebben omgebracht, uit wraak voor het dooden van Japansche schildwachten door Chineesche guerilla-benden. De Japanners veron derstelden, dat de schildwachten door •boeren uit de omliggende dorpen werden gedood. Zij staken daarom de dorpen in de omgeving in brand en plaatsten mitrailleurs rondom, waar mede zij hen, die uit de brandende huizen vluchtten, doodschoten. De anti-semitische maatregelen in Italië. Tal van Joodsche professoren ontslagen. Als gevolg van de nieuwe anti-Joodsche decreten der Italiaansche regeering zijn aan de universiteit van Turijn vijftig professoren ontslagen, aan de unversiteit van Florence veertig en aan de universiteit van Milaan twintig. Zij bekleedden bijna allen belang rijke functies. DE AARTSBISSCHOP VAN NEW-YORK OVERLEDEN. Kardinaal Joseph Heyes, de aartsbisschop van New-York, is in het zomerkamp St. Joseph bij Montecelli (staat New-York) overleden. Joheph Heyes werd in 1867 te New-York ge boren. Sinds 1919 was hij aartsbisschop. In 1924 werd hij tot kardinaal benoemd. PKOEHAMMA ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Het mannetje had de twee vrienden naar een groote, haast onge meubileerde kamer gebracht, waar hij gauw een kleine tafel dekte. Toen Dickie en Snorretje gingen zitten, moesten ze onwillekeurig lachen. Ik geloof niet, dat je ergens zoo'n gastvrij onthaal krijgt! lachte Snorretje. En daar kwam het mannetje al binnen met groote schalen met eten. En ik zal jullie vertellen, dat die twee vrienden smulden, hoor Tjonge, binnen geen tijd was al het eten, dat zoo spoedig klaar gemaakt was, alweer in de hongerige magen van Dickie en Snorretje verdwenen. En die arme oom Mopperniet, die loopt maar steeds te zoeken Weten jullie, wat we zullen doen? We zullen de twee vrienden nog maar even wat laten eten en dan gaan we morgen eens kijken, wat die oom eigenlijk wel doet. Hij zal wel danig in angst zitten i DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938. HILVERSUM I, 1875 M. HILVERSUM II 301.5 M. en 415 M. Nationaal programma, verzorgd door AVRO, KRO, NCRV en VARA 8.00 Gramofoonmuziek; Causerie: „De zin van de Nationale Hoogtijdag"; Orgelpel m.m.v. het AVRO-Morgenwijdingkoor en solist. 8.30 Het KRO-koor en voordracht: „Koningin en Vaderland". 9.— Muziekvereeniging „Patrimo nium1', Amstelveen. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.35 Muziekcorps van het Leger des Heils. 9.45 Wijdingswoord m.m.v. AVRO-Morgenwijding koor. 10.NGRV.-orkest en de Koninklijke Chr. Zangvereeniging „Excelsior", Den Haag. 10.45 Plechtige Nationale Gedachtenisviering in de Nieuwe Kerk te Amsterdam M. m. v. leden van het Concertgebouworkest en Toon kunstkoor o.l.v. Prof. W. Mengelberg en solis ten. (O.a. toespraak door Z. Ex. Dr. H. Colijn). 1.— Het VARA-orkest. (Om. ca 1.Berichten) 1.30 Het AVRO-Kinderkoor met orgelbegelei ding. 2.— Het KRO-orkest. 2.30 Orgelspel. 3. Reportage van de Nationale Huidebetoging op de Dam te Amsterdam, eventueel afge wisseld met gramofoonmuziek. 4.30 VPRO. Herdenkingswoord en declamatorium. 5. Voor de kinderen. 5.30 Declamatie met muziek. 6.— NGRV.-Fanfare. 6.30 VARA-orkest en solist. 7.VARA-tooneel. (Om ca. 7.Be richten. 8.— Berichten A.N.P. 8.10 NCRV-Har monieorkest en toespraken tot de stamgenoo- ten in Zuid-Afrika. (O.a. door Z. Ex. Dr. H. Colijn). 8.30 Het NCRV-Harmonie-orkest en gemengd koor. 9.00 Reportage van de Hulde van de Nederlandsche Jeugd aan H.M. de Ko ningin. 10.— Declamatorium m.m.v. het AVRO Gemengd koor en orkest. 10.45 Orgelspel. 11. Berichten A.NP. 11.15 Nederlandsche volks liederen. Hierna: Slotwoord. DROITWICH 1500 M. 11.20 Het Blech strijkkwartet. 12.20 Gramo foonmuziek. 12.35 Radiotooneel met muziek. 1.05 De „Five Microtones". 1.15 Declamatie 1.35 Gramofoonmuziek. 2.20 BBC-Wels orkest en soliste. 3.20 Gramofoonmuziek.. 4.05 Troise en zijn Mandoline-orkest m.m.v. solist. 4.35 Gramofoonmuziek 4.50 Gramofoonmuziek met toelichting. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Het Alcoi1 Trio. 6.20 Berichten. 6.50 BBC-orkest. 740 Orgelspel. 8.05 De Band Waggoners m.m.v. solisten. 8.50 Amusementsreportages. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.Berichten. 10.25 Ame- rikaansche volksliederen (gr.pl.) met toelich ting. 10.55 BBC-Theaterorkest. 11.35 Joe Loss en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.- platen). RADIO-PARIS 1648 M. 8.109.20 en 10.10 Gramofoonmuziek. 12.40 Bailly-orkest. 3.05 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang 4.35 Gramofoonmuziek. 5.20 Derveaux- orkest. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Viool en piano. 8.35 Kamermuziek. 9.501150 Radio tooneel KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.30 en 8.50 Het Rheinische Landesorkest. 11.50 Rijkszending: Rijkspartijdag 1938. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.30 en 3.35 Populair concert. 4.10 Muzikaal tusschenspel 4.20 Omroeporkest. 7.10 Gramo foonmuziek. 8.20 Rijkszending: Rijkspartijdag 1938. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Omroep koor en -orkest. 1220320 Toonkunstenaars orkest en H Zangskar's ensemble. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.50—2.20 5.20 en 6.50 Gramo foonmuziek. 8.20 Omroeporkest en gramo foonmuziek. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.en 1.30 Om roeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Piano voordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Radio tooneel met muziek. 10.3011,20 Gramofoon muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.20 Zie Keulen. 10.20 Berichten. 10.40 Kwar tetconcert. 11.05 Berichten. 11.20 Gramofoon muziek. 12.20—2.20 Nachtconcert (gr.pl.) (1,15—1.26 Tijdsein).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6