BURGERLIJKE STAND. M'AAND'A'G 5 SEPTEM-BE R 1938 HAARLEM'S DAGBLAD g lAAT/TtjtRICHlIN Weer een Chineesch passagiers vliegtuig aangevallen. Thans echter geen slachtoffers. HONKONG, 5 September (Reuter-A.N.P.) Een Chineesch passagiersvliegtuig, op weg van Honkong naar Joennan. is vanochtend aan de grens tusschen Kwantoeng en Kwang- si door Japansche vliegtuigen aangevallen en tot dalen gedwongen. De benzinetanks waren door kogels getroffen, doch de passagiers, on der wie verscheidene Duitschers, hadden geen verwondingen opgeloopen. ERNSTIGE VERKEERSONGE LUKKEN OP DEN RIJKSWEG. Op den Rijksweg tusschen Haarlem en Half weg hebben Zaterdagmiddag weder twee ern stig verkeersongelukken plaats gehad. Het eerste ongeluk gebeurde bij de brug over de Amsterdamsche Vaart nabij de Liedebrug. De heer P. chef van een coöperatie te Halfweg, had ter plaatse enkele boodschappen bezorgd bij een spoorwegarbeider en wilde met zijn motor met zijspan huiswaarts keeren. Door onbekende oorzaak kwam hij in botsing met een paal met het gevolg, dat hij hals over kop met motor en al in de vaart terechtkwam Omstanders schoten onmiddellijk toe en haal den den man op het droge, waarbij bleek, dat hij aan één zijner beenen ernstig was gewond en hevig bloedde. Het tweede ongeluk gebeurde enkele uren later nabij een speeltuin tusschen de Vinken- brug en de Liedebrug. In de richting Haarlem reed een melakauto van „Neerlandia" uit Weesp, die werd bestuurd door een chauffeur H. Deze wilde het terrein van den speeltuin oprijden en had daartoe den richtingaanwijzer naar links uitgestoken. Op dat oogenblik na derde echter uit dezelfde richting met een snelheid van pl.m. 90 K.M. een luxe-auto, be stuurd door den heer B. uit Bloemendaal. Deze bemerkte te laat de manoeuvre van den voor hem rijdende vrachtauto, zoodat beide auto's met een hevigen klap op elkaar vlogen. De bot sing geschiedde met zooveel kracht, dat de vrachtauto kantelde, waardoor een groote hoe veelheid melk over den weg stroomde en verlo ren ging. Bovendien werd de luxe-auto aan de voorzijde geheel vernield, terwijl ook de vracht auto ernstig werd beschadigd:.'- ,j. 3 mate- De Haarlemsche straatmakers. Door de annexatie van 1927 nam de opper vlakte van de gemeente Haarlem toe van 653 H.A. tot 2556 H.A., terwijl de vroegere gedron gen vorm wijzigde in een langerekte. In het maandblad Publieke Werken wordt het volgende medegedeeld: Voor het mobiele deel van het straatma- kerspersoneel n.l. dat wat belast is met het dichtstraten van gaten en sleuven werd daardoor de taak zeer belangrijk verzwaard. Voor het bestratings werk werd de gemeente onderverdeeld in afdeelingen, waardoor het werkgebied der afzonderlijke ploegen als van ouds bestaande uit straatmaker-helper handwagen gelimiteerd werd. Deson danks werd, in verband met het veelvuldig van plaats wisselend kleinere sleufwerk en het dichten van gaten, veel tijdverlies voor de bedoelde ploegen geconstateerd. Werd hier door eenerzijde het aantal ploegen grooter dan voor het te verrichten straatwek zelve noodig was, anderzijds dwong de. na 1931 in getreden, sterke bezuiniging tot het kleinst mogelijke corps. Een genomen proef met een „rijwiel carrier", in de wandeling bakfiets genaamd, had uitge wezen, dat zeer weinig materiaal kan worden meegenomen en dat slechts krachtige werk lieden in staat waren daarmee een eenigszins behoorlijke „gemiddelde snelheid" te hand haven, zoodat uitbreiding daarvan niet aan lokte. De sterke besnoeiing in uitgaven had tot gevolg, dat voor de in dienst zijnde lichte vrachtauto's, bestemd voor vervoer der be stratingsmaterialen in kleine kwantums, geen voldoende emplooi meer was. Een en ander leidde er toe een proef te nemen met het plaatsen van een straatmaker op den vracht auto; de chauffeur werd hem als helper toe gevoegd. Dit systeem voldeed goed, zoodat be sloten werd geleidelijk over te gaan tot moto- rïseering van zóóveel ploegen als gewenscht zou blijken. De oude vrachtauto's werden suc cessievelijk aftands en werden vervangen door klein model Ford; de eerste uitbreiding was reeds in dit materiaal geschied. Thans is de toestand zóó, dat in dienst zijn 4 Fords naast 3 handwagens. De ploegen bestaan voor elk der categorieën uit 2 man; normaal is de straatmaker chauffeur. Naar de practijk uit wijst, is de prestatie van de gemotoriseerde ploegen pl.m. 50 pCt. grooter dan die, uitge rust met den handwagen. Het loon de loonkosten van een ploeg bedragen per jaar gem. 3.070.150 pCt. daarvan is 4.605.De exploitatie van een auto bedraagt per jaar, inclusief afschrijving 980.De motoriseering is dus economisch sterk te verdedigen. Het voordeel bedraagt per auto 4.605.3.070.— 980.—) 555.dus voor 4 stuks 2.220.—. Voor de werklieden geeft het werken met de auto's het voordeel, dat de cabine een beschutting tegen regen vormt, zoodat schui len voor zwaardere buien op alle plaatsen mogelijk is. Ongetwijfeld komt deze omstan digheid en het feit, dat het duwen van een kar vermoeidheid in de hand werkt, de presta ties bij het te verrichten straatwerk ten goede. De ploegen verkiezen de auto's boven de hand wagens. Een bijkomende omstandigheid is, dat het personeel er nu niet meer tegenop ziet, afge legen punten op te zoeken voor het ophalen ▼an zonken en gaten, zoodat sneller op klach ten wordt gereageerd; de dienstvaardigheid wordt zoodoende gestimuleerd. HAARLEM, 5 September. Bevallen 1 September: E. H. Feitkamp Feld, d.; 2 September: C. J. KuijpersJanssen, z.; J. M. Dop-Kramm, z.: 3 September: S. HagenaarWunns, d.; A. M. LusschuitBlan- kert, z.; J. W. Knapde Vos, z.; A. G. Kist de RuijterGerrits, z.; C. v. d. HeuvelKraan, z.; G. CohenLeising, z.; T. C. Kerkhoff-- v. Loon, d.; G. SchoppenVisser, z.; F. J. Ravenstein—Clowting, d.; M. J. van Geem Bron, z.; M. G. GalamaElting, z.; H. J. M. v. d. BroekPhilippo, d.; E. A. Hulshof— Groeneveld, z. Overleden 3 September: L. van 't Wout Tensen. 61 j., Verspronckweg: H. Rutte Nijssen. 48 j.. Assendelverstraat; G. C. Mas te 59 j., Kamperlaan; L. J., 5 mnd., d. v. A. C Lagerweij, Elzenplein; S. Beekman, 50 j., Groot Heiligland: 5 September; C. Vinkvan Lieshout, 55 j., Kamperlaan. JUBILEUM. Heden herdenkt mej. Madeleine de Boever den dag waarop zij voor 12Vz jaar als hulp in de huishouding bij de familie J. v. d. Velden te Bloemendaal in dienst trad. Mevrouw J. L. VisserBrutel de la Rivière sprak de jubilaresse toe en overreikte haar de medaille in broche-vorm en de oorkonde na mens de Ned. Ver. v. Huisvrouwen. De jubilaresse en mevrouw v. d. Velden wer den namens de afdeeling Haarlem en omstre ken met bloemen gehuldigd. Treinenloop op Nationalen Feestdag normaal. De loop der reizigerstreinen zal op den Na tionalen Feestdag zijn als op een gewonen werkdag-Dinsdag dus niet als op Zondag. Oud-Katholieke Kerk. Herdenkingsdienst. Hedenavond om half acht wordt in de Oud- Katholieke Kerk aan den Kinderhuissingel ee nherdenkingsdienst gehouden ter gelegen heid van het 40-jarig Regeeringsjubileum van de Koningin. CRICKET. Hieronder volgt de eerelijst der kampioenen van den Ned. Cricketbond van het eerste sei zoen af: 1891 en 1892 Amstel's Cricket Club; 1893 en 1894 Rood en Wit; 1895 H.C.C.: 1896 Amstel's C.C.; 1897 Ajax (Leiden): 1898 Rood en Wit; 1899 H.C.C.: 1900 H.C.C. en Rood en Wit; 1901 en 1902 Rood en Wit; 1903 H.C.C.; 1904 Vol harding; 1905 Amstel's C. C.; 1906 Rood en H.C.C.1907 Rood en Wit; 1908 Volharoing; 1909 Amstel's C. C.; 1910 H.C.C.; 1911 Rood en Wit; 1912 H.C.C.: 1913 Rood en Wit; 1914 (wegens het uitbreken van den oorlog ge staakt; Amstel's C.C. stond toen bovenaan); 1915 Rood en Wit; 1916 en 1917 H.C.C.; 1918 P. of W. (Engelsche geïnterneerden in Den Haag); 1919 1920. 1921, 1922 en 1923 H.C.C.; 1924 V.R-A.: 1925 H.C.C. I, 1926 H.C.C. I en H.C.C. H; 1927 H.C.C. I; 1928, 1929 en 1930 H.C.C. H; 1931 H.C.C. I; 1932 HC.C. H en V.O.C.; 1933 en 1934 H.C.C. I; 1935 H.C.C. H; 1936 H.C.C. I; 1937 V.R.A. en 1938 Hermes- D.V.S. HONDENSPORT. De Zondag j.l. gehouden honden tentoon- telling in het Krelagehuis voor alle rassen is werkelijk zeer gbed geslaagd. Haarlem heeft getoond een goed Kynologisch centrum te zijn. De belangstelling was dan ook zeer groot. De bezoekers werd een zeer goed overzicht van het groote aantal geëxposeerde rassen geboden. Het aantal inschrijvingen van 166 stuks is voor een ééndaagsche gewone tentoonstelling v/aar geen kampioenschappen aan verbonden zijn, behoorlijk. Het grootst in aantal waren de Bouviers; de quantiteit hield hier echter geen gelijken tred met de kwaliteit. Over het geheel genomen echter bracht deze tentoon- telling een aantal honden van uitstekend ge halte, zoodat de strijd vooral in sommige ras sen zeer spannend was. Bij de groote rassen blinkt vooral een Matin- Belge, de groote gele Belgische trekhond uit. Ook de Sint Bernards trekken zeer de be langstelling. Bij de Windhonden treffen we zeer fraaie Barzois, Sloegi' en Saluki's. De Afghaansche windhond Barukhzu's Bima van Han Jungeling gaat hier, hoewel nog in de kinderschoenen staande, aan de spits en spits en wordt de beste windhond. Amati van mevr. C. P. Gunckel—Dekking is een mooie Wachtelhond met veel adel. De Setters brengen een kleine, doch zeer kwali teitsvolle groep. De beste groep Teckels zijn de honden van de heeren Van der Ham, De beide Holland- sche herders van den heer Van Haaren (IJmuiden) doen ons nationale ras eer aan, het zijn Benno en Erik van Purmer- stein. Bij de Duitsche herders is Arras van de Schapenduinen van mevr. Overweg, een be kende verschijning, die later op den Kenne- merland-beker nog beslag legt. Benno van Neckarhause (Koelemeyer) is een bijzonder goede Rottweiler. Piet van Wal halla is winnaar bij de keeshonden. Hij is echter te donker van kleur De schitterende Roode Chow-Chow van den heer F. J. Schuurmans te Aerdenhout: Gouw Khan Thuan Klaus v. Reckleben verscheen voor het eerst op de tentoonstelling; hij kwam, zag en overwon. Het is een uitmun tende Chow die zeker tot Nederland's aller beste honden behoort. Petra's Flatt (P. E. Hartendorp) is een zware Boxer. Hij werd de beste zelfgefokte hond. Bij de Engelsche en Fransche Bulldoggen zijn zeer mooie honden. De terriers vormen de grootste groep der tentoonstelling onder keurmeester Nout met 32 stuks. Beste der geheele groep en tevens beste zelfgefokte der geheele groep werd de Welsh Terrier .Merthyr's Ring lader" van den heer F. M. Heerkens Thijssen te Aerdenhout Jane en June van de Havezate zijn twee veelbelovende Airedale Terriers, welke even eens de hoogste kwalificatie behaalden. Bij de Welsh Terriers trok de ter opluiste ring ingezonden acht jaar oude bekende Win- nerf Kampioen Festin zéér de aaiyiacht (eig F. M. Heerkens Thijssen). De beste der Gladharige foxterriers was de bekende kampioen Cromwell of Joy van mevr. C. P. Gunckel. Bij de Draadharige won Wyche Withstand van J. Grolleman tevens beste foxterrier. De beide Malthesers van mevr. Kaptein Peggy en Emelietje hadden vele bewonderaars Zij waren op één na de beste inzending van mintsens twee der tentoonstelling.. Viteko is wel de mooiste Griffon Bruxellois hier te lande, een prachtig dier (eig. H. G. Schuts- stal) Liane de Chênelet (mevr. Taylor) is een opvallend mooi vlinderhondje. Ook de Pe- kingeezen trekken veel belangstelling hie: waren prachtige nonden bijeen gebracht. Bij de gladharige Duitsche Dwergpinchers treffen we de beste hond der show, den kleinen rood bruinen Eddy (mevr. E. Olthoff, Rotter dam). Eenige mooie Dwergkeesjes besluiten de rij der vele rassen, waaruit wij slechts een greep namen. De Kynologenclub Kennemerland kan met dankbaarheid terugzien op haar zqo geslaap de tentoonstelling die blijkens het groot aantal nieuwe leden, dat zich kwam melden van groote propagandistische waarde is ge weest. KADERVERGADERING MODERNE VAKBEWEGING. Zondag heeft te Haarlem een kadervergade ring van de moderne vakbeweging plaats ge vonden welke bijeenkomst was uitgeschre ven door het N.V.V. en toegankelijk voor de bestuurders van de verschillende vakbonds- afdeelingen uit Haarlem en naaste omgeving. Te ruim 19 uur werd de vergadering door den voorzitter van den Haarlemschen Bestuurders Bond. den heer A. Mars geopend, waarbij hij er zijn blijdschap over uitsprak dat de verga dering zoo druk bezocht was. Door den inleider, den heer C. van der Lende, secre'aris van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen. werd hierna het propagandaplan uiteengezet en verschillende wenken gegeven hoe straks moet worden ge handeld en welke middelen te baat moeten worden genomen teneinde het doel der actie te bereiken. Om half één werd een gemeenschappelijke koffiemaaltijd genuttigd in hetzelfde gebouw van de bijeenkomst, namelijk bij Brinkmann op de Groote Markt en te twee uur werd de vergadering weer heropend, waarna de heer Van der Lende de diverse opmerkingen be antwoordde Bij het einde de vergadering bracht de heer Mars dank aan den spreker voor zijn duide lijk betoog waarna hij de vergadering met een propagandistisch woord sloot. OUDERAVOND J. P. COENSCHOOL. Vrijdagavond werd er in de nieuwe Open bare school aan de Gijsbrecht van Amstel- straat een ouderavond gehouden. Zeer veel ouders hadden aan de uitnoodi- ging van de Oudercommissie gehoor gegeven en zoo was de groote gymnastiekzaal flink bezet, toen de heer May, t Hoofd van de school, den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Als spreker was uitgenoodigd de heer S. Bosma, Hoofd van de Dr. Huetschool, de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs aan het Prinsen Bolwerk. Spreker begon met er op te wijzen dat er omtrent de school voor Buitengewoon Onder wijs nog veel misverstanden heerschen en dat men algemeen deze school met een zeer leelijk en onrechtvaardig woord de „achter lijke school" noemt. In een rustig en duidelijk betoog zette de spreker het doel van het Buitengewoon On derwijs uiteen en de stilte, die tijdens de rede van den heer Bosma heerschte, was een dui delijk bewijs, dat de aanwezige ouders iets hoorden, dat de volle belangstelling had. Wij zijn overtuigd, dat het woord „achter lijke school" door de ouders van de leerlin gen der J. P. Coenschool niet meer zal wor den gebruikt en dat men met een gerust hart de kinderen, die 't gewone lager onderwijs niet kunnen volgen, toevertrouwen zal aan de mooie inrichting, die de Dr. Huetschool heet. Het dankwoord den heer Bosma toegespro ken door den heer May, werd door de ouders met een hartelijk applaus onderstreept. Vervolgens werden de heeren D. Post en J. W. v. d. Veer in de Oudercommissie gekozen, terwijl door den voorzitter van deze Commis sie eenige mededeelingen werden gedaan. De heer May sprak verder nog over „de baldadigheid der jeugd" en eindigde met een warm woord van aanbeveling voor de Open bare School. Een ruiterstoet door Haarlem- Noord. Het ook anders omstreeks 1 uur nogal druk ke Kenmemerplein was vandaag nog drukker dan op gewone dagen. Een groep ruiters zou namelijk om dien tijd van het Kennemerplein naar het voormalige militaire oefenterrein (einde Marsstraat) vertrekken waar zooals men weet, vanmiddag een groot ruiterfeest wordt gehouden. Precies 1 uur stelde de stoet, die bestond uit Badhoeveruiters, Amstelruiters en Venneper- ruiters zich op en achter de vroolijke tonen van het muziekcorps Caecilia werd langs den Schoterweg, Gen. Cronjéstraat en Rijksstraat weg naar het feestterrein gereden. Natuurlijk trokken de ruiters veel bekijks. De politie had voor een doelmatige afzetting gezorgd, terwijl agenten in motor en zijspan voorop reden. Vroolijk wapperden de meegedragen vlag gen in den wind en alles verliep in de beste orde, Ongetwijfeld zal ook het feest van he den middag, dat door het volijverige bestuur van de Koninginnedag-vereeniging Haarlem- Noord is georganiseerd, een der hoogtepunten van de feestelijkheden vormen. EEN ATTENTIE VOOR DEN HEER H. STINIS. Op 29 Augustus maakten weer 58 Indisch- gasten een reis met twee touringcars van het reisbureau W. A. C. O. In Neustadt, bij Titisee, in het Schwarzwald, werd op een gezelligen avond aan het diner de reisleider, de heer H. Stinis, uit Haarlem, waardeerend toegespro ken door den Kurdirector, den heer Hom. Spr. bood den heer Stinis als aandenken een ets aan. met een geschreven opdracht en uitte zijn voldoening over het feit, dat zoo vele Hollanders Neustadt komen bezoeken. VEREENÏGING .POLYGRAPH". De vereeniging van personeel der N.V. Che- migrafische Kunstinrichting „Polygraph", cli chéfabrieken te Haarlem, heeft Zaterdag de laatste voorstelling der Bouwmeester-revue te Amsterdam bijgewoond. Drie groote autocars hebben het gezelschap dat zoowel uit leden der directie, als uit tech nisch en administratief personeel bestond, naar Amsterdam gebracht, waar een geslaagde avond werd doorgebracht. Een woord van dank van de tachtig deel nemers is dan ook wel verschuldigd aan het bestuur der vereeniging, dat alles tot in de puntjes had voorbereid om dit uitstapje vol komen te doen slagen. DE ZIJLWEG VEREENT GING Ter gelegenheid van het 40-jartg Regeerings jubileum van H.M. de Koningin heeft de Zijl- wegvereeniging voor haar leden-winkeliers (op den Zijlweg en in de Pieter Kiesstraat) een etalagewedstrijd uitgeschreven tot 7 Sept. a.s. Als uitslag hiervan kunnen wij melden, dat de eerste prijs toegewezen werd aan de Fa. S Koel. Pieter Kiesstraat 3. de tweede aan den heer J. Huyboom, Pieter Kiesstraat 52, de derde aan den heer P. van den Burg, Zijlweg 115. Eer volle vermeldingen werden toegekend aan de heeren: G. H. van Delft. Zijlweg 96. L. Schoen makers. Zijlweg 43, W. Elhorst. Zijlweg 33, P L, de Munck. Zijlweg 54. J. de Boer. Pieter Kiesstraat 2. C Kenter. Zijlweg 130. G van Hees. Zijlweg 12. Fa. W. Viets en Co.. Zijlweg, Wed. E. de Graaf. Pieter Kiesstraat 4. W. van Hoorik. Zijlweg 45, Fa. W. J. J. Demmers, P Kiesstraat 5, J. Jansen („de Betuwe") Zijl weg 109. ALGEM. NED. MODE VAKSCHOOL. Bij de laatst gehouden examens uitgaande van de Algem. Ned. Modevakschool Vereeni ging, Dr. Schaepmanstraat 69, Haarlem Oost (gedipl. leerares mej. J. P. Megens) slaagden voor het diploma costuumnaaien de dames: N. v. Rijn, C. Boon, R. Schoonenberg, R. v. der Struik. DE ALLEGORISCHE OPTOCHT DOOR HAARLEM. Morgen zal tot besluit van de feestweek de groote allegorische optocht door de stra ten van Haarlem trekken. Om 2.15 uur ver trekt de stoet van het Krelagehuis en volgt dan de volgende route: Krelage Huis, Leidschevaart. Raaksbrug, Wilhelminastraat. Van Eedenstraat, Lorentz- plein, Plein. Groote Houtstraat, Groote Markt (linksom), Jansstraat, Jan weg. Stationsplein, Kruisweg, Kruisstraat. Barteljorisstraat. Groo te Markt, Koningstraat, Gierstraat, Groote Houtstraat, Plein, Dreef (rust), Hazepaters- laan. Wagenweg. Plein, Groote Houtbrug. Gasthuisvest. Kleine Houtstraat. Anegang, Groote Houtstraat, Markt (rechtsom). Zijl straat, Nassaulaan, Nassauplein, Nieuwe Gracht, Kinderhuisvest, Zijlvest, Raaksbrug. Leidschevaart, Krelage Huis. Tot automobilisten en tot de be woners der straten, waar de stoet door trekt, wordt het dringende verzoek ge richt om te zorgen dat er geen auto's of andere voertuigen op straat staan, zoodat de route „schoon" is. Voertuigen op straat leveren een gevaar op voor het vlotte verloop van den optocht. Men zorge er dus voor auto's enz. in zijstraten te parkeeren. Omschrijving van den stoet. De stoet zal uit de volgende groepen be staan: Groep 1. Herauten met bazuinen dragende de wapenschilden van Oranje Nassau, Meck lenburg, Lippe-Blesterfeld, Prinses Beatrix. Groep 2. De standaarden van Nederland, Noord-Holland en Haarlem, gedragen door bereden vendelers. Groep 3. Pijpers* trommelslagers. Groep 4. Het wapen van Nederland gedra gen door een page en door jonge meisjes ge huldigd met guirlandes en oranje bloemen. Groep 5. Praalwagen met de symbolen van de regeeringsdeugden van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. De wijsheid, het ge loof, het beleid, de rechtvaardigheid en de kracht. Jonge meisjes begeleiden den praal wagen met bloemkransen als symbool der erkentelijkheid van het Nederlandsche volk jegens de Koningin, die met deze voortref felijke hoedanigheden voor het volk een zegen is. Groep 6. Muziekkorps „De Spaarnebazuin". Groep 7. De zegenrijke regeering van Ko ningin Wilhelmina. Talrijke jongens en meis jes als landslieden gekleed, gaan een rijk ge- vulden oogstwagen vooraf en verbeelden met hun landbouwwerktuigen, hun veldbloemen en gouden korenschoven den zegen, die in de regeeringsjaren van Koningin Wilhelmina aan het volk geschonken werd. Herders en herderinnen vullen deze groep schilderachtig aan met hun schapen en geiten. Groep 8. De volksvreugde. Dankbaar ver heugt zich het volk over de zegeningen der regeering van Koningin Wilhelmina en uit zijn flydschap met liederen en dansen, door kleuren en klanken. Pages dragende jaartal len 1898-1938, zingende minstreelen, pages dragende symbolische kronen, dansende jonge meisjes, narren en zottekens, praalwagen der Oranjezon. De jaartallen en kronen symboli- seeren de regeeringsjaren der Koningin, ter wijl de minstreelen, de dansende meisjes en de zottekens de volksvreugde verbeelden. De narren betrekken het publiek in hun grap pen en de zottekens nemen de Haarlemmers bij den neus. De oranje linten houden de omkranste kronen gebonden als beeld van den hechten band, die Haarlem aan Oranje bindt. In den praalwagen der Oranjezon, in citroengeel, goud en oranje, stijgt de volks vreugde naar het hoogtepunt. Musiceerende jonge vrouwen omringen de stralende zon, terwijl talrijke meisjes haar zegekar met bloemkransen omringen. Groep 9. De nood en de Koninklijke Mild dadigheid. Als tegenstelling met de schate rende vreugdegroep volgt de nood, die Ne derland gekend heeft, uitgebeeld door een sombere, eenzame figuur, die door vele be proefden en bedelaars wordt gevolgd. De milddadigheid en hulpvaardigheid van Ko ningin Wilhelmina worden gesymboliseerd door jonge meisjes in oranje en goud, die oranjebloemen op den weg van „de nood" strooien en de beproefden en lijdenden on dersteunen op hun zwaren tocht. De nood. Jonge meisjes met gouden ho rens van overvloed. Bedelaars en bedelares sen ondersteund door jonge meisjes in oran je en goud. Groep 10. Yoali Band. Groep 11. De Kunstzin van H.M. Koningin Wilhelmina. Een standaarddrager te paard draagt het wapen der Kunst, dat met tro- pheeën door jonge meisjes gedragen, den kunstzin der Koningin in beeld brengt. Op den zegekar zetelen Frans Hals, Dirk Hals, Geertgen tot Sint Jan en Verspronck, groot meesters uit Haarlem's historie, terwijl op ezels gezeten „de Nar" van Frans Hals en Hille Babbe volgen, geplaagd door de jeugd. Het wapen der Kunst gedragen door bereden vendeler, jonge meisjes dragende tropheeën, praalwagen van Frans Hals. Hille Babbe op een ezel, „De Nar" op een ezel, Haarlem's jeugd. Groep 12. De vredelievendheid van H.M. Ko ningin Wilhelmina. Een praalwagen met jonge vrouwen In wit en goud. omringend den vre de, vereenigd met de Nederlandsche vlag bij lichte strijkmuziek en klokgelui, zóó symboli seert deze groep H.M.'s vredelievendheid. De vrede, een zingend vrouwenkoor met gou den palmen, de praalwagen der vredelie vendheid. Groep 13. Haarlem's trouw aan Oranje. Het Haarlemsche wapen, gedragen door een bere den vendeler. Het wapenschild is vereenigd met het Oranje van het Vorstenhuis. De ven deler draagt een mantel, die tulpenfiguren vertoont en een hoofdbedekking, die aan den toren van Sint Bavo herinnert. Page met Cartouche, Meisjes in tulpenkleuren. Talrij ke meisjes in varieerende costumes, tulpen, narcissen en hyacinten voorstellende, gaan den praalwagen vooraf, waarop de Haarlem sche stedemaagd zetelt. Koor van zingende minstreelen. Twaalf knapen zingen oudvader- landsche liederen. Praalwagen van Haar lem's trouw aan Oranje. Op een groenen heu vel omringen jonge vrouwen in tulp- en hya- cintenkleurige gewaden een gouden, rijk- bloeienden Oranjeboom .onder welks kruin de Haarlemsche stedemaagd bescherming zoekt. Rondom den praalwagen dansen jonge meisjes in tulpenkleuren en van den groenen heuvel strooien de vrouwen bloemen over het Haarlemsche publiek uit gouden korven. Groep 14. Muziekkorps. De volkorde van den stoet ls: Politieruiters, muziekkorps „Harmonie Crescendo", vaan- delwacht te paard met het vaandel van het Centrum Comité van de Vereeniging „Ko ninginnedag". le rijtuig: Hoofdbestuur der Vereen. „Koninginnedag". 2e rijtuig: Bestuur van Centrum-Comité. Muziekcorps „Haar- 1 lemsche Postfanfare". Frankrijk neemt maatregelen aan de Maginot-ünie. Een bericht van United Press. (Zie ook 1 4). PARIJS, 5 September. De Fransche re geering heeft aan de Maglnot linie maatrege len getroffen, in verband met het feit. dat twee nieuwe Duitsche divisies in Freiburg zijn aangekomen. De Fransche maatregelen zijn, naar onze correspondent te Straatsburg ver neemt. slechts voorbereidend. De correspondent zendt ons deze berichten naar aanleiding van gesprekken, die hij met autoriteiten aan de grens heeft gehad. Deze gaven bovendien te verstaan, dat de Fransche regeering mogelijk nog andere maatregelen zal treffen ln verband met de groote troepen concentraties aan de Fransch-Duitsche grens. Totnutoe zijn de genomen maatregelen de volgende: Intrekking der verloven. Oproeping van de specialisten voor drie weken. Versterking van de grenswachten en verplaatsing van de troepen naar de forten in de Maginotlinie zelf. Ook zou wellicht tot gedeeltelijke mobilisa tie der Fransche reservisten worden overge gaan. Wy geven dit bericht met de erootste re serve weer, Hetzeiiae gelat voor net Dericnc over troepenconcentraties ln RUnland, op de buitenlandpagina van dit nummer opge nomen. V ereeniging van Vrijzinnig- Hervormden te Haarlem. Inwijdingsdienst van het gerestaureerde kerkgebouw. Zondagochtend om ongeveer half elf begon in het geheel gerestaureerde kerkgebouw der Vrijzinnig Hervormden, ingang Jacob- straat. de inwijdingsdienst.. Deze werd geleid door Ds. G. H. Moll van Charante. Uiteraard werd de dienst met gebed geopend. De Gemeente zong Psalm 62 vers 5 en PsaJm 163, de verzen 1, 2 en 6. Ds. Moli van Charante had naar aanleiding van het feit, dat het de eerste dienst in de gerestaureerde kerk betrof, voor het woord van den morgen de keus laten vallen op: „Een dag op uwen drempel". Hij hoopte dat de kerk voortaan voor de kerkgangers de hierin vervatte betee- kenis zou mogen hebben, en dat de kerkdien sten één uur lang vertoeven op den Drempel van Gods Koninkrijk zouden mogen zyn. In drie beelden bezon Ds. Moll van Charante zich op de beteekenis van de kerk, hetgeen de kerk was, is en zal moeten zijn. Tot slot van den dienst zong de jeugd staande: Het leven ls een krygsbanier, Door goede en kwade dagen, Gescheurd, gevlekt, ontvallen schier, Kloekmoedig voorwaarts dragen. De gemeente zong staande: Men tuimelt wel en wonden krügt Men dikwyis dichte en diepe 'T vlucht geen waarbaar man de strydt Of hem de dood beliepe. En door allen werd staande gezongen: Het leven is geen vrede alhier Geen wapenstilstand vragen. Het leven is: de Kruisbanier, Tot in God's handen dragen FEESTVIERING ZIJLSTRAATVEREENIGING Door zuinig beheer, sparen en doordat niet meegedaan is aan de llchtweek, was de kas der Zyistraatvereeniging dermate gespekt, dat be sloten werd, den grondslag te leggen voor een permanente versiering, te beginnen met Oranjebanen. Vervolgens werden de leden met hun dames uitgenoodigd, Donderdagavond in de boven zalen van Rest. Brinkmann, Groote Markt te komen, om daar het jubileum van onze geëer biedigde Koningin feestelyk te vieren. Na eerst geluisterd te hebben naar de schitterende uit voering van „Zoo zong de Gouden Eeuw", ver- eenigden zich allen in de Kroonzaal aan een gezellig diner. De voorzitter, de heer A. Plelage, opende dezen disch met een woord van wel kom en van hulde aan onze Koningin. Aan tafel werden nog de leden van het be stuur gehuldigd, in 't byzonder van het dage- lyksch bestuur, de heeren Pielage, Dantuma en Wensing. Speciaal voor dien avond gemaakte liederen werden gezongen en de feestvreugde vertoonde een stijgende lyn. Den voorzitter werd nog een bloemstuk aangeboden en ook mevr. Pielage ontving bloemen. By den „lintjesregen" werd de heer Pielage benoemd tot ..ridder in de orde van den Haar lemschen Kousenbond". Den heer B. Lassé werd als burgemeester van de zyistraat, de „ambtsketen" door den heer van Egmond omgehangen. Zoo was het spoedig laat. Deze Jubileum viering zal den leden nog lang in 't geheugen biyven. Na een kort slotwoord gingon allen vol daan huiswaarts. Onvoorziclitijïlieii] met den dood betaald. Zondagmorgen omstreeks elf uur ls op de brug over het Maas- en Waalkanaal te Neer- bosch een wielryder door een auto aange reden en op slag gedood. Den autobestuurder treft geen schuld, daar de fietser plotseling den weg overstak. HEEMSTEDE ONTHEF! FING WINKELSLUITING. B. en W. hebben voor heden, Maandag en morgen, Dinsdag, geheele ontheffing der Win kelsluitingswet verleend tot des nachts 12 uur. In de cafés mag muziek gemaakt worden tot 1 uur *s nachts. Het sluitingsuur voor de cafés ls bepaald op 2 uur. MUZIKALE WANDELING OP 6 SEPTEMBER. Als aanvulling op het reeds gepubliceerde feestprogramma van 6 Sept.. kunnen wij nog mededeelen dat de muzikale wandeling der gezamenlijke corpsen des morgens om 7.30 zal beginnen van het Wilhelminaplein. De vol gende route zal worden gevorgd: Camplaan, Schuine pad, Raadhuisstraat, Binnenweg, Cloosterlaan, Landzichtlaan, Jullanaplein, Eikenlaan, Haemstedelaan. Heemsteedsche' Dreef, Wipperpleln. Hendrik de Kevzerlaan tot voor het Raadhuis. WEEK-A BONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7