Knecht en Kint kampioenen op den weg. Demmenie, Engel, de Hoog en van Nek leveren prachtige prestaties. H" LAWNTENNIS. OM DEN DAVIS-CUP. VOETBALNIEUWS MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 HAAREEM'S DAGBLAD 5 WIELRIJDEN Zwitserland en België vooraan. Van 36 profs slechts 8 door de finish! Italianen en Franschen stellen teleur. pet wereldkampioenschap op den weg voor amateurs over 170 K.M. is Zaterdag op het circuit van Valken burg gewonnen door den Zwitser Hans Knechtin 4 uur 51 min. 59 4/5 sec. Deze overwinning werd behaald in de sprint op zijn landgenoot Wagner. Derde werd onze landgenoot Demmenie met ongeveer een halve minuut ach- terstand.Vierde werd de Belg Bruneel, No. 5 was Engel en No. 6 opnieuw een Hollander, n.l. De Hoog. Drie Nederlanders hebben zich dus tusschen de eerste zes geplaatst. Het wereldkampioenschap op den weg voor professionals over 270 K.M. is gewonnen door den Belg Marcel Kint in de sprint, vóór Egli (Zwitser land), Amberg (Zwitserland) en Piet van Nek (Nederland). De tijd van den werel'dikampioen bedroeg 7 uur 53 min. 25 sec. Als vijfde kwam aan Vissers met 1 min. 18 sec. achterstand. (Van onzen medewerker). Op het hoogste punt van den weg over het Bloemendaalsche Kopje staat een bord, dat den wielrijder beveelt, af te stappen, omdat de afdaling per fiets te gevaarlijk is. Het oprijden is niet verboden; men laat dit staaltje van kracht eh. uithoudingsvermogen voor rekening van de touristen, die daar behagen in schep pen, doch hun aantal is gering. In het circuit van Valkenburg zijn twee heuvels, die bijna even steil zijn als het Kopje, doch veel en veel langer. De Cauberg is onge veer 12 maal zoo lang, terwijl de Geuleoner- berg zich over ongeveer 2 y2 Kilometer, uit strekt. Die Geulemerberg moet door de renners voor het wereldkampioenschap worden afge daald, maar de lezer doet verkeerd te denken, dat dat geen moeilijkheden oplevert. Bij een tempo van 70 Kilometer moet vijf zeer scherpe haarspeldbochten worden genomen en bij het onderste punt is een smal steenen bruggetje, dat Zaterdag (gedurende de race der ama teurs) verschillende slachtoffers heeft ge- eischt. Met een aan roekeloosheid grenzenden over moed laten de renners zich naar beneden vallen en de coureur, die het iets voorzichtiger aan wil doen, komt onherroepelijk achter. Dat ondervond de eenige Engelsche beroepsr ij dei- Holland, die zonder versnellingsapparaat aan de race deelnam en zoowel op den Geulemer- als op den Cauberg steeds meer achterstand boekte. Die Cauberg! Daarover hebben we zoo al het een en ander gehoord, maar men moet het gezien hebben, met hoeveel inspanning de renners, op hun pedalen staande, daar tegen op zwoegen, om te kunnen begrijpen, welk een fantastisch zware opgave speciaal den beroepsrijders ge steld is. Zeven-en-twintig maal moeten zij de ronde afleggen, zeven-en-twintig Caubergen beklim men, wat vooral op de deelnemers uit de lage landen den indruk van een Alpenlandschap moet maken. Is het dan wonder, dat van de 36 gestarte professionals er na 70 KJM. reeds zeven hebben opgegeven? De taak om geheel alleen achter het peloton aan te zwoegen, was hun begrij pelijkerwijze te zwaar. De Fransche kampioen Paul Maye was wel zeer onfortuinlijk: bij de bestijging van den Cauberg raakte zijn wiel in den trapper van Bini's rijwiel verward; hij viel zoodanig, dat verder rijden uitgesloten was. De Spanjaard Montero had heelemaal geen gelegenheid om zijn kans te verdedigen, hij werd na 10 KM. rijden door de commissarissen uit den koers genomen, omdat hijreclame op zijn shirt had wat volgens de reglementen van het wereldkampioenschap verboden is. Ju zal men vragen, waarom Montero geen ander shirt aantrok, maar helaas had de arme jongen er slechts één in zijn bagage, waaruit valt op te maken, dat het ook in Spanje crisis is. Wat trouwens geen nieuwtje Limburg schijnt de laatste dagen anders wel in het hoekje te zitten, waar de stort regens vallen, want nadat het op den dag der amateurs tot ieders verbazing droog was gelbleven, weiden we Zondag op een daveren de onweersbui vergast, waardoor de geheele bezetting van de perstribune en die is niet gering aan twee langwerpige cantine-tafels onder een groot zeildoek een toevlucht moest zoeken. Het schrijven valt onder die omstan digheden niet mede, want behalve de luid spreker, die met pittige wijsjes de menschen tracht op te vroolijken en de verkoopers van thee en heete koffie, die luide hun, eenigs- zins verwateode waar aanprijzen, hoort men hier alle mogelijke talen door elkaar spreken. En daar tusschen door klinken de aankondi gingen dat renner nummer zooveel heeft op gegeven en dat een Zwitser met grooten voor sprong aan den kop gaat. Wederom een Zwitser; ook Zaterdag bij de amateurs gaven de renners uit het land van de bergen den toon aan, immers Knecht en Wagner bezetten de beide eerste plaatsen met onzen landgenoot Demmenie als deide prijs winnaar. terwijl op het moment van schrijven, nu de helft van de 270 K.M. der professionals er op zit, Egli 'n voorsprong van 1 min. 29 sec. op een tiental achtervolgers, waarbij drie Hol landers zijn, heeft. De regen maakt het er voor de renners niet gemakkelijker op; vooral de bochten op het natte asphalt zijn thans zeer gevaarlijk. Merkwaardig is, dat de professionals over de eerste 100 K.M. op één seconde na precies denzelfden tijd hebben gemaakt als Zaterdag de amateurs (2 uur 49 min. 3 2/5 sec.). Maar we zijn nog lang niet aan het einde; te half twaalf begonnen, zal het minstens half acht, zoo niet later worden, voordat de winnaar over de streep komt. Hoevelen beter is misschien: hoe weini gen renners het tenslotte zal gelukken, de race uit te rijden, moet worden afgewacht. Reeds is het aantal deelnemers tot 60 procent gedaald en van Bartali, den beroemden Bartali. winnaar van den Tour de France, hebben we tot nu toe weinig bijzonders gezien. Intusschen is het peloton hard aan de ach tervolging bezig en Egli's voorsprong bedraagt nog slechts 55 sec. Waarschijnlijk heeft hij zijn uitlooppoging te vroeg gewaagd, maar van de Italianen heeft hij voorloopig geen last. want zij liggen in de derde groep. Het zou te ver voeren, een geregelde beschrij ving van het verdere verloop van dezen span- nenden strijd der .reuzen van den weg" te geven; ik heb hierboven dan ook slechts ge tracht, een indruk van de wisselende kansen in deze race te geven. De resultaten der beide races luiden: Amateurs: 1. en wereldkampioen: Hans Knecht (Zwitserland), de 170 K.M. in 4 uur 51 min. 59 4 5 sec.; 2. Wagner (Zwitserland) op één lengte; 3. Demmenie (Holland) op 54 sec.; 4. Bruneel (België) op 1 min. 28 sec.; 5. Engel (Holland); 6. De Hoog (Holland); 7. Diggelman (Zwitserland); 8. Ericsson (Zwe den). Professionals1. en wereldkampioen: Marcel Kint (België) 270 K.M. in 7 uur 53 min. 25 sec.; 2. Egli (Zwitserland) op 1 lengte: 3. Am- berg (Zwitserland) op 3 lengten; 4. Van Nek (Holland) op 200 Meter; 5. Vissers (België) op 1 min 18 sec.; 6. Neuville (België) op 2 min. 45 sec.; 7. Martin (Zwitserland) en 8. Mersch (Luxemburg) op 12 min. 53 sec. De overige renners, inclusief Bartali, ga ven op. Een formidabele prestatie van den winnaar, doch niet minder van de anderen, die de finish bereikten en in het bizonder verdient Van Nek voor zijn kranig volhouden een woord van grooten lof. Het was een zeer spannende en emotievolle strijd, door de meer dan 100.000 toeschouwers tot het einde met groot enthousiasme gevolgd. CRITICUS. WAAR DE TITELS BLEVEN. Het volgende overzicht kan worden ge geven met betrekking tot de resultaten, welke in de wereldkampioenschappen 1938 te Am sterdam en Valkenburg door de verschillende landen zijn bereikt: Sprint amateurs: 1. Van der Vijver (Neder land); 2. Loatti, (Italië) 3. Derksen (Neder land), 4. Ooms (Nederland). Sprint professionals: 1. Van Viet (Neder land), 2. Scherens (België). 3. Richter (Duitschland), 4. Gérardin (Frankrijk). Stayers: 1. Metze (Duitschland), 2. Loh- mann (Duitschland), '3. Severgnini (Italië), 4 Wals (Nederland). Wegwedstrijd amateurs: 1. Knecht (Zwit serland), 2. Wagner (Zwitserland), 3. Dem menie (Nederland), 4. Bruneel (België). Wegwedstrijd professionals. 1. Marcel Kint (België), 21. Egli (Zwitserland), 3. Amberg (Zwitserland), 4. Van Nek (Nederland). Indien men aan den titelhouder vier punten geeft, aan nr. 2 drie, aan nr. 3 twee, en aan nr. vier 1 punt, dan komt men tot het vol gende landenklassement: 1. Nederland T5 punten; 2. Zwitserland 12 punten; 3. Duitschland 9 punten; 4. België 8 punten; 5. Italië 5 punten; 6. Frankrijk 1 punt. De nationale kampioenschappen. Titel damesdubbel voor mej. Rollin Couquer- que en mevr. Boutmy. Mej. Rollin Couquerque. Zaterdag werden de nationale tenniskam pioenschappen te Amsterdam voortgezet. De eindstrijd in het dames-dubbelspel werd gewonnen door de dames Rollin Couquerque en Boutmy, die op overtuigende wijze zege vierden over de dames Jonquière en Kerck- hoff. De uitslagen van Zaterdag waren: Heeren-enkelspel, halve eindstrijden: Hughan slaat Heynen 61, 64, 57, 62. De start der twaalfvoetsjollen bij de nationale zeilwedstrijden van de Haarlemsche Jachtclub. Van Swol slaat Karsten 63, 6—4, 6—4. Dames-dubbelspel, halve eindstrijd: Mevr. Jonquière en mej. Kerckhoff slaan mej. Mechel en mej. Knottenbelt 63, 63. Eindstrijd: Mej. Rollin Couquerque en mevr. Boutmy slaan mevr. Jonquière en mej. Kerck hoff 6—1, 6—1. Gemengd dubbelspel, halve eindstrijden: mej. Rollin Couquerque en Karsten slaan mej. Knottenbelt en Van Swol 64, 62. Mevr. Jonquière en Hughan slaan mej. Mechel en Heynen 62, 64. Heeren-dubbelspel, halve eindstrijden: Karsten en Teschmacher slaan Van der Hei de en Van Olst 62, 64, 63. Hughan en Van Swol slaan Reidt en De Brauw 61, 6—0, 57, 64. Kampioenschap enkelspel voor Van Swol en voor mej. Rollin Couquerque. Mejuffrouw Rollin Couquerque ondervond Zondag niet veel moeite van mejuffouw Kerckhoff. Het volleeren van de hockey- en tennis-international was uitstekend, al heeft zij aan snelheid verloren. In den beginne luk te het aan mej. Kerkchoff dan ook, haar te genstandster naar het net te lokken om dan met 'n fraaie lob een winstpunt te maken. De kampioene liep echter niet geheel tot het net op en voorkwam daardoor een herhaling. Bovendien speelde zij verscheidene malen zoo scherp langs de lijnen, dat mej. Kerckhoff de grootste moeite had om de ballen te retour- neeren. Voor den eindstrijd van het gemengd dub belspel was het te laat geworden, zoodat men dezen heeft moeten uitstellen tot in den loop van deze week. De "uitslagen van Zondag luiden als volgt: Eindstrijden: heeren-enkelspel: Van Swol slaat Hughan 63, 46, 16, 75, 61. Dames-enkelspel: mej. Rollin Conquerque slaat mej. Kerckhoff 61, 64. Heeren-dubbelspel: Karsten en Teschma cher slaan Hughan en Van Swol 75, 46, 6—4, 4—6, 6—3. Amerika—Australië (2—0) Uit Philidelphia: In de Challengeround, welke op de banen van de Germantown Cricket Club wordt gespeeld, heeft de Ameri- kaansche ploeg, verdedigster van den Davis- cup, tegen de Australiërs een 20 voorsprong behaald. Riggs won met 46, 60, 86, 61 van Quist en Budge versloeg Bromwich met 6—2, 6—3, 4—6, 7—5. Australië wint het dubbelspel. Australië heeft Zondag op verrassende wijze het dubbelspel in den wedstrijd tegen Amerika gewonnen, zoodat de stand thans 21 voor Amerika is. Quist en Bromwich sloegen Budge en Mako met 06, 63, 64. 62. NIEUWE TERREINEN VAN „BLOEMENDAAL" GEOPEND. ..Bloemendaal" heeft Zaterdagmiddag de nieuwe terreinen aan den Brederodeweg bij Bleek en Berg in gebruik genomen. Een groot aantal gasten en leden zijn bij deze plechtig heid tegenwoordig geweest. Wij noemen den burgemeester jhr. mr. J. C. A. den Tex en mevrouw Den Tex, de raads leden Cassee, Bolleman en Van Riessen, den heer J. de Jong, directeur van P.W. en zijn staf; den heer P. Jongepier, directeur Water leiding; den heer A. Hiemstra, Commissiaria van Politie; vertegenwoordigers van H.F.C., R.C.H., Haarlem en de RJK. Voetbalver. D.E.K., de heeren A. v. d. Aart en B. Kluit, bestuurs- Met het hijschen van de vlag opende de Burgemeester van Bloemendaal Jhr. Mr. C. J. A. den Tex Zaterdag middag officiëel de nieuwe terreinen van de voetbalvereeniging „Bloemen daal" aan dei^ Brederodeweg nabij den Bergweg. leden Haarl. Voetbalbond; den heer Sclierpen- huizen, voor de Vereeniging van 2e, 3e, en 4e klassers. Bij het clubgebouw werd eerst het woord gevoerd door den voorzitter, den heer H. A. Jansen, die allen welkom heette, in het bij zonder den burgemeester. Spr. uitte zijn groote ingenomenheid met de nieuwe terreinen, die mooier :;.jn, dan hij ooit had durven hopen; hij richtte zich tot den burgemeester, wiens tegenwoordigheid bewijst, dat hij én het gemeentebestuur mede leven in het sportleven in Bloemendaal. Har telijk dankte hij den burgemeester als voor zitter van den Raad voor den materieelen en moreelen steun en richtte toen vriendelijke woorden tot den heer De Jong en zijn staf en tot den heer A. Cassee. De burgemeester aanvaardde gaarne dezen dank, wees op de warme belangstelling van het gemeentebestuur voor ae sport, maar legde in een ernstig woord er den "nadruk op, dat in de eerste plaats de krachten van de club zelf haar staande moeten houden en dat leunen op de overheid groote gevaren met zich brengt. Hierop verrichtte de burgemeester de sym bolische handeling van het clubgebouw te openen. Door de goede zorgen van P.W. heeft Bloe mendaal een ruim. hygiënisch clubgebouw ge kregen met 6 kleedkamers, 9 douches, scheids rechterkamer en een flinke theeschenkerij boven. Hier werden ververschingen aangeboden. Daarna verrichtte jhr. Den Tex de tweede symbolische handeling, n.l. het hijschen van de clubvlag op het terrein. Toen stelden zich twee Junioren-elftallen op, H.F.C. en Bloemendaal; de eere-voorzitter, de heer A. Cassee, trapte af, en hiermede was het nieuwe terrein in gebruik genomen. Wij wenschen ,31oemendaal" in haar nieuwe omgeving veel succes.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9