Waarlijk Koninklijke intocht. VERVOLG REDE Dr. COLIJN DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBIIAD 4 Burgemeester dr. W. de Ylugt overhandigde Maandag aan de deputaties van alle onderwijsinrichtingen te Amsterdam op de binnenplaats van het stadhuis een portret van H. M. de Koningin in lijst. Links van den burgemeester onderscheidt men de wethouders Boekman en De Miranda. Rechts wethouder Kropman. Ongekende jubel te Amsterdam. (Zie eerst pag. 3). Het huis van Oranje leverde in den eersten Willem den grondlegger van die zelfstandig heid en de latere loten van den stam hebben haar, onder vaak onzegbaar groote moeilijk heden. op een enkele uitzondering van kor ten duur na, weten te bewaren. Vorstenhuis en volk stoelen op denzelfden wortel van na tionaal besef Daaruit vloeit dan de wissel werking voort tusschen den groei van het nationaal besef en de waardeering voor het vorstenhuis, daarin wortelt het inniger worden van den samenhang tusschen volk en vorst. Dr. H. Colijn Maar uit die eenheid in den wortel vloeit nog iets anders voort Daaruit resulteert ook het grondig begrip van wat het regeerings- beleid voor het Nederlandsche volk vordert. Keizer Karei V, die dit volk ook kende, heeft eens gezegd, dat er geen volk ter wereld is hetwelk, mits vaderlijk geleid, meer geneigd is de wenschen van zijn vorst te volgen dan het Nederlandsche, ofschoon er ook geen volk is dat meer afkeerig is van dienstbaar heid. Eerbied wordt bij het Nederlandsche volk. zoo ging hij voort, niet ingeboezemd door het verwekken van vrees, het is eer geneigd tot stijfhoofdig verzet tegen wille keurig krachtsvertoon; het is meegaand als het met verstand behandeld wordt en zijn rechten en vrijheden worden gewaarborgd Onder de moderne verhoudingen is door Uwe Majesteit aan deze zelfde gedachte uiting gegeven bij 'de eedsaflegging, toen zij bezwoer de^ algemeene en bijzondere vrijheid rechten van Hare onderdanen te zullen be schermen. En in de proclamatie van den 20sten No vember 1918 klinkt het met stoere overtui- Een halve eeuw geleden Uil Haarlem s Dagblad van 1888 6 September Uit Ottawa wordt gemeld, dat zich in den Canadeeschen ministerraad, die gisteren een vergadering hield, een scherp verschil van gevoelen voordeed, betreffende de houding, welke Canada bij het geschil met de Vereenigde Sta ten moet aannemen. Dc houding als president-minister van Macdonald en Salisbury werd zeer scherp afgekeurd, zoodat men een ministerieele crisis vreest. tist van het Concertgebouworkest M. Komst. Ds. De Jong sprak daarop het slotgebed uit. dat eindigde met het Onze Vader. Vervolgens bracht het koor het .Hallelujah" uit het oratorium „Der Messias" van Handel, ten gehoore, terwijl tenslotte koor en orkest inzetten: „Mijn schilt ende betrouwen sijt ghy, o Godt, mijn Heer". Hiermede was de plechtigheid ten einde. Terwijl Henk Loohuys op liet groote orgel Grand Coeur van Guilmand ten gehoore bracht, en alle aanwezigen zich verhieven; ver liet de Koninklijke Familie, uitgeleide gedaan door de commissie voor de gedachtenisviering, het kerkgebouw om te voet naar het Paleis terug te keeren. Gala-maaltijd ten paleize. Prinses houdt een korte rede. Maandagavond had in de groote burgerzaal ten paleize een gala-maaltijd plaats, Daaraan zaten met H.M. de Koningin, H.K.H. prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de leden der regeering en de ministers, als mede de Indische vorsten en delegaties met hunne familieleden. Voorts verschillende hoo- ge civiele en militaire autoriteiten in den lan de o.m. de Commissarissen der Koningin van de verschillende provincies en het college van B. en W. van Amsterdam. Tot de gasten behoorden ook de leden van het uitvoerend comité van de huldigingscommissie en de oud cadetten en adelborsten, dit in 1898 de eere- wacht naar de Nieuwe Kerk vormden. Tijdens dezen galamaaltijd heeftH.K.H. Prin ses Juliana H. M. de Konigin toegesproken. De Prinses zeide: „Excellenties, dames en heeren. Ik stel u voor zoo dadelijk een heildronk uit te brengen op de Koningin, die in deze dagen haar 40-jarig jubileum mag vieren. Ik zou hierbij den nadruk willen leggen op de dankbaarheid, die wij gevoelen, ditmaal niet tegenover de representatieve Koningin, maar vooral in dezen kring van de meest vooraanstaanden in het rijk, en omdat het hier Haar eigen kind is, dat spreekt in het bijzonder ten aanzien van de stille werker, die men niet kent, van de persoonlijkheid, die nie mand ten volle weet en bij onze dankbaar heid voegen wij onzen wensch voor het ge luk, dat Haar arbeid Haar in 4e toekomst mo ge schenken". Ook Leiden sluit de scholen. Muurtje ingestort. Arbeider ernstig gewond. Maandagmiddag is op Rapenburg 120 te Amsterdam, waar een heiwerk in uitvoering is, een oud muurtje, waarschijnlijk door het gedreun van het heien, ingestort. Een onge veer veertigjarige grondwerker, die vlak bij den vallenden muur stond, en niet meer bij tijds weg kon komen, werd onder het val lende gesteente bedolven. Het slachtoffer is ernstig gewond naar het Binnengasthuis over gebracht. Drie jaar wegens verduistering geëischt. Kleine spaarders waren de dupe bij faillissement. In het najaar 1937 werd het faillissement uitgesproken van den zeventigjarigen effec tenhandelaar J. J. V-, handelende onder de vennootschap V. en S„ gevestigd te Rotter dam. Het tekort beliep tweehonderdduizend gulden. Na het gerechtelijk onderzoek werd zoowel de kantoorhouder als zijn zoon. die procura tiehouder was, in hechtenis gesteld. Tal van kleine spaarders waren door de frauduleuze handelingen van dit tweetal gedupeerd. J. J. V. had zich deswege voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden inzake bedrie- gelijke bankbreuk en de 35-jarige zoon D. W. M. V., gedetineerd wegens verduistering. De president, mr. J. G. Huyser zeide, dat de rechtbank tot de conclusie is gekomen, dat het onderzoek in de zaak tegen den vader niet volledig is geweest en beval daarom te rugwijzing naar den rechter-commissaris, met benoeming van deskundigen met de opdracht een schriftelijk rapport samen te stellen, in het bijzonder ten aanzien van de handeling van verdachte betreffende de bedriegelijke bekorting van de rechten van zijn schuld- eischers. De dagvaarding tegen den zoon vermeldt zeven feiten van verduistering, alle gepleegd in het tijdperk van Maart tot Juni 1937. De verdachte heeft ten aanzien van deze feiten een volledige bekentenis afgelegd. Het OM., waargenomen door mr. J. S. Loke, eischte er rekening mee houdende, dat verdachte reeds geruimen tijd in preventieve hechtenis heeft vertoefd, een gevangenisstraf van drie jaar, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Op onbekenden weg met te groote snelheid gereden. Auto in sloot geraaktvier gewonden. Op den provincialen weg te Mijnsheeren- land (Z.H.), ter hoogte van den Blaakschen dijk, heeft zich Zondagavond omstreeks half zeven een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij vier personen uit 's-Gravenhage wer den gewond. De geneesheer van Iterson, die met zijn auto, waarin gezeten waren zijn echtgenoote, mevrouw van Itersonde Vries en haar ouders, op weg was van Brussel naar 's-Gravenhage, geraakte, waarschijnlijk door onbekendheid met den weg ter plaatse, met zeer groote snel heid uit de bocht, waarbij hij een boom mee sleurde. Via den berm van den weg reed de wagen vervolgens in een zeven meter breede sloot, waar hij aan den anderen kant terrecht kwam. Rijks- en gemeentepolitie waren spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig. Het bleek, dat alle inzittenden verwondingen had den opgeloopen. De bestuurder van de auto had de stuurstang tegen zijn borst gekregen terwijl zijn echtgenoote met het hoofd door den voorruit was geslagen, waardoor zij een groote wonde opliep. De heer de Vries brak een onderbeen. Alle vier personen kregen een lichte hersenschudding. Zij werden overge bracht naar het ziekenhuis aan den Coolsin- ge te Rotterdam, waar bij mevr. van Iterson operatief werd ingegrepen, met gunstig resul taat. Bij geen der slachtoffers bestond onmid dellijk levensgevaar. SLOTZITTING VAN DE INTERNATIONAL LAW ASSOCIATION. Zaterdagmiddag werd in een plechtige slot zitting de 40ste conferentie van de Interna tional Law Association gesloten. Er werd een resolutie aangenomen waarin de vergadering besloot, dat er een delegatie zal worden samengesteld, bestaande uit voor aanstaande leden van het congres, welke zich naar het slot Loevestein zullen begeven om daar hun gedenkplaat te onthullen, welke daar is aangebracht door de International Law Association en is gewijd aan de nage dachtenis van Hugo de Groot. Verschillende sprekers uit vele landen, voer den het woord om voorzitter en secretarissen hulde te brengen voor de eminente wijze, waarop zij deze conferentie hebben weten te maken tot een, die met eere genoemd zal blijven worden in de annalen van de Inter national Law Association. MEN EMIGREERE NÏET ZONDER VOLDOENDE KENNIS DER LANDEN. Zuid'Amerika het meest in trek ECONOMISCHE VERBETERING BETEEKENT NIET STEEDS MEER WERK VOOR BUITENLANDERS. Door den minister van Sociale Zaken is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aange boden het verslag betreffende de emigratie en de transmigratie over het jaar 1937. Hier wordt het volgende aan ontleend: De trek naar Zuid-Afrika maakt sinds 1935 het voornaamste element uit van de overzee- sche emigratie van uit ons land. Er vertrok ken voorts een aantal emigranten naar de Vereenigde Staten van Amerika, naar Argen tinië en Brazilië, hoewel de juiste cijfers daar omtrent niet zijn op te geven. In het algemeen kan worden gezegd, dat de verbetering in den economischen toestand van sommige immigratielanden de belangstel ling voor emigratie belangrijk heeft doen toe nemen hetgeen tot gevolg had dat de verzoe ken om Inlichtingen talrijker waren dan in vorige jaren en ook het aantal landen, waar heen emigranten vertrokken, grooter was. In- tusschen kan worden geconstateerd, dat de belangstelling afnam voor de oude immigratie landen, de Vereenigde Staten van Amerika en Met ondubbelzinnige blijdschap heeft de hoofdstad Koningin WDhelmina ontvangen. Stralender dan de blauwe lucht, waarlangs de Noordenwind nu en dan wolkengevaarten voortstuwde was de verwelkoming door de tienduizenden, welke zich langs den intochts- weg hadden geschaard. Een grootsche jubelgang werd deze rit. Op daken en balcons, op vensterbanken en ba lustraden hadden overal talrijken een plaats gezocht om over de voor hen, dicht opgepakte menigte op de trottoirs te zien. En geen huis was er bewoond of voor de ramen verdrongen zich zoovelen als maar konden om van him aanhankelijkheid en trouw te getuigen. Aan hankelijkheid en trouw, het heeft zooveel weg van een cliché-uitdrukking, maar wie dezen tocht mocht volgen, zal kunnen onderschrij ven, dat de geestdrift en de innige welge zindheid. waarmee de Landsvrouwe bij het feest van Haar veertigjarige regeering werd in gehaald, uit het hart kwam. Hoog schalde het gejubel op tusschen de steenen wanden van de Cornells Krusemanstraat en de Lairessestraat. En niet alleen hier, ook later op de route schoot het publiek in zijn geestdrift naar vo ren, om van vlak bij de Koningin te kunnen begroeten. Met handen en zakdoeken, met vlaggetjes of met de bloote hand. Telkens en Canada, in verband met de vrij groote werk loosheid, welke daar nog heerscht, en nu meer het oog gericht op Zuid-Amerika, op welks mogelijkheden in het bijzonder de aan dacht is gevestigd door de reis van de Neder landsche handelsmissie naar Brazilië. Uruguay. Argentinië en Chili. Intusschen zullen nog vele onderzoekingen noodig zijn voordat de lijn kan worden gevonden, welke noodig is om een regelmatïgen trek van Nederlanders naar die landen te kunnen bevorderen en in goede banen te leiden. Het is overigens wel geble ken, dat men veelal geneigd is aan eenige op leving in een land en aan mededeelingen in de pers omtrent handel, industrie en landbouw een te groote beteekenis toe te schrijven ten aanzien van de werkgelegenheid. Men vergeet daarbij zoo licht, dat dè werkloosheid in de meeste landen nog vrij groot is en aldaar het binnenkomen van een groot aantal buitenlan ders sterk belemmert. Wel is gebleken, dat bij de zich ontwikke lende industrieën in verschillende immigratie landen een zekere behoefte ontstaat aan voldoende geschoolde technische krachten. Ook voor landarbeiders en voor land- en tuin bouwers. die zich zelfstandig willen vestigen, blijven mogelijkheden bestaan. Echter zal men er rekening mee dienen te houden, dat voor fabrieksarbeiders en voor alle half- en onge schoolden, alsmede voor administratief perso neel. de emigratiekansen uiterst gering zijn. Een en ander is ook te bemerken in de toela tingsbepalingen der diverse immigratielanden. Er heeft in 1937 een belangrijke strooming bestaan om tot het stichten van landbouwkolo nies van Nederlanders in den vreemde te ko men. Niet steeds werden de moeilijkheden vol doende overwogen, vooral niet ten opzichte van een goede economische basis, welke voor het slagen van zulke ondernemingen noodig is, alsook dat groote kapitalen vereischt zijn om deze plannen tot uitvoering te brengen. Ter voorbereiding en regeling van de over- zeesche emigratie fungeert de stichting land verhuizing Nederland als centraal punt, die daartoe samenwerkt met de daarbij betrokken regeeringsinstanties en de particuliere emi- gratie-oi-ganisaties. Voorbereid werd een alge- heele oriëntatie in de daarvoor in aanmerking komende immigratielanden, waartoe overwo gen wordt in deze landen vaste posten te stichten, die zich regelmatig op de hoogte moeten stellen van de kansen voor Nederlan ders, vestigingsplannen uitwerken en bil aan komst in het nieuwe land de noodige assisten tie moeten verleenen. De reis van de Nederlandsche handelsmissie naar de Zuid-Amerikaansche landen en de propaganda van de zijde van Nederlanders in Argentinië voor emigratie naar dat land heeft Argentinië in het middelpunt van de belang stelling geplaatst. Verwacht mag worden, dat. indien tot aan stelling van vertegenwoordigers zal worden overgegaan, een emigratiebeweging van Ne derlanders naar Argentinië kan worden opge bouwd. Jongen tusschen wagen en boom bekneld geraakt. Zaterdagmiddag is te Voorschoten een paard dat was gespannen voor een disselwagen waarop onder meer was gezeten de zestien jarige G. K., op hol geslagen. De wagen kwam tot staan bij een boom. Door den hevigen schok viel K. van het voer tuig en raakte met zijn rechteronderbeen be kneld tusschen wagen en boom. Het onder been werd als het ware afgekneld en verbrij zeld. Het slachtoffer is. na voorloopg verbonden te zijn, in zorgwekkenden toestand naar het Diaconessenhuis te Leiden overgebracht. 1 telkens werd de Koningin toegewuifd. En deze warme begroeting plantte zich voort, met de roomkleurige calèche, die zich stapvoets voortbewoog. Dit welkom werd overgenomen door de invaliden, die in de van Baerlestraat langs den tuin van het stedelijk museum stonden opgesteld en door de ouden van dagen, gezeten voor den hoofdingang van dit museum. En waar men achter de afzetting nog een gaatje kon vinden om den stoet te vergezel len, daar benutte men deze kans met grage handen. Het gejuich, dat in de wijdte van Leidsche Boschje en Leidscheplein een uitweg had kun nen vinden, bleef hangen in de Leidschestraat en tusschen de oude koopmanshuizen van de Nieuwezijds Voorburgwal, waar het in al zijn volheid klonk. En de Koningin Met een alleszeggende blijheid in haar trek ken had zij het stationsgebouw, waar zij aan kwam verlaten. En met diezelfde blijde "dank baarheid wuifde zij terug naar allen, die waren gekomen om in dankbare blijheid haar te ver welkomen. De tocht van een klein uur was een zegetocht, een. waarlijk koninklijke in tocht. Bij het paleis. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn tegen kwart voor drie per auto aan het paleis op den Dam aangekomen, zij betreden onder het gejuich der wachtende me nigte aan de zijde van den N.Z. Voorburgwal het paleis. Tegen half vier is geen plaatsje op het oude, historische plein onbezet. Duizenden wachten het groote moment af waarop onze Lands vrouwe haar paleis zal betreden. Twintig minuten vroeger dan het program ma vermeldde, is 't lang verwachte oogenblik daar. Onder daverende toejuichingen rijdt de stoet den Dam op. Een laaiend enthousiasme ontving de Ko ningin. Het carillon speelt het „Weest gegroet met jubeltonen" tromgeroffel weerklinkt, Hare Majesteit is voor het paleis gearriveerd. De marinekapel zet het Wilhelmus in. De wacht presenteert het geweer. Vriendelijk groet de Koningin de duizenden op het Damplein, de duizenden, die haar met zooveel enthousiasme in Haar hoofdstad begroeten. In de hal van het paleis wordt Hare Maje steit hartelijk ontvangen door haar dochter H.K.H. Prinses Juliana en door Prins Bernhard. Nauwelijks tien minuten later gaan de bal- conaeuren van het paleis open en H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard verschijnen onder oorverdoovend gejuich van de enthousiaste menigte op het balcon. H.M. droeg de bloemen, die haar bij haar aankomst aan het station zijn aangeboden. Toen de Koninklijke familie op het balcon kwam, brachten de deputaties de vaandelgroet. Koningin en Prinses dankten minzaam, de Prins, gekleed in marine-gala-uniform, salu eerde. Eenige oogenblikken later verscheen ook de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, op het balcon. De Amsterdamsche wethouders en raadsle den, de gemeente-secretaris en de leden der huldigingscommissie hebben zich voor het pa leis opgesteld. De koninklijke mannen zangvereeniging „Apollo" versterkt door de mannenkoren „Va lerius" en „Aaama van Scheltema", onder lei ding van den dirigent Fred. J. Roeske, zong H.M. twee coupletten van het Wilhelmus toe, toen volgden „Wilt heden nu treden" en een ehoraal van Jac. Denys, bewerkt door den diri gent Roeske. Hare Majesteit, Prinses en Prins applaudisseerden en de dirigent Roeske en de voorzitter van Apollo, de heer J. Denys, wer den ten paleize ontboden en aan H.M. voor gesteld. De zanghulde was ten einde en de Konink lijke familie trok zich een oogenblik terug- om enkele minuten later weer op het balcon te verschijnen. Het vaandeldéfilé nam een aanvang. In een vlot tempo marcheerden honderden deputaties van vereenigingen met hun kleurige vaandels en vlaggen langs het paleis. Telkens neigen de vlaggen als de koninklijke familie gepasseerd werd. Vrien delijk glimlachend en wuivend dankten Ko ningin en Prinses, stram salueerde de Prins. Bijna een half uur neemt het voorbij trekken van de honderden vaandels in beslag. Dan trok de koninklijke familie zich terug. Daverende toejuichingen en hoerageroep weerklonken over het breede plein, nog een maal gingen de deuren open en traden Hare Majesteit, de Prinses en de Prins naar bui ten. De afzetting van het centrale deel van het plein werd opgeheven, als een vloedgolf schoof het publiek naar voren om bij de pa leistrottoirs tot staan te worden gebracht. Een minutenlange ovatie brak los. Een laaiend enthousiasme vertolkte onze Koningin de gevoelens van Haar volk. Vriendelijk dankte de vorstin, dan sloten zich de balcondeuren. De blijde intocht van HM. de Koningin was ten einde. ging: „Getrouw aan de traditie van Mijn voor raderen, heb Ik nooit anders gewild dan Mijn „volk te dienen door handhaving van het „recht en bevestiging zijner vrijheden, door „verzekering van ieders rechtmatige aanspra ken op geestelijk en stoffelijk gebied. Ge- „dragen door uw liefde en trouw, zie Ik mij „in die roeping bevestigd". Dat kan een vorst zeggen die zich één weet met zijn volk; die de bijzondere eigenschap pen van dat volk niet maar kent, doch ze ook d e e 11, die ook in dit opzicht de e e r s t e Nederlander is. Getrouw aan de traditie van Mijn voorvade ren! Dat juist is h^t, waarom het volk het onweerstaanbaar geloof bezit, dat zijn rechten en vrijheden nergens heiliger zijn dan in de handen van Uwe Majesteit, als persoon en als draagster van de beste Oranjetradities. Deze gelegenheid leent zich niet tot uit weiding over deze verhoudingen, maar dit mag toch gezegd, dat het overgroote deel des volks uit den diepsten grond des harten God dankt voor het voorrecht, die rechten en vrijheden zóó veilig bewaard te weten. Ook daarom staat het volk van Nederland met zulk een ongeschokt vertrouwen vóór, achter, rondom den troon der Oranjes. Oók daarom. Maar niet alleen daarom. Want, Majesteit, aan U wordt, naast achting en eerbied, ook de liefde van Uw volk toege bracht. Het is zoo duidelijk gebleken bij de zware slagen die U de laatste jaren hebben getroffen. Tweemaal moest de Koninklijke grafkelder te Delft worden geopend om een geliefde Moeder en een diep betreurden,echt genoot ten grave te dragen. Het volk in al zijn wegen heeft toen met U meegeleefd en meegeleden. Ook heeft het. soms tot uitbundigheid toe, zich met U verheugd toen onze allerwege beminde Kroonprinses zich met Prins Bern hard in den echt verbond. En het hart van vele Nederlanders in binnen- en buitenland heeft getrild van blijdschap toen Uwe klein dochter het levenslicht aanschouwde. Die vreugde stond wel niet los van zorg en hoop voor de toekomst, maar ze gold vooral niet minder het persoonlijk geluk van het Ko ninklijk Huis. Die hart ontroerende blijken van meeleven zijn wellicht het schoonste merkteeken voor die plaats, die Uwe Majesteit en Haar Huis onder ons innennen. Gebruik makend van de woorden, die de apostel in een zijner brieven aan de gemeente te Corinthe schreef, moge ik hier, mij wetend te spreken namens het volk van Nederland, ten slotte alles samenvatten in de getuigenis van ons onwrikbaar geloof in de heil zame werking van het voortbestaan van den band tusschen Nederland en Oranje in de uiting onzer vurige hoop dat de Almachtige God ook in dat op zicht Zijne gunst over land en volk bestendigen en in de verzekering, met diepe overtuiging uitgesproken, dat het volk van Nederland, óók in de toekomst, U zal blijven omringen met zijn warme liefde en zijn on gebroken trouw". Het slot van den dienst. Het bleef eenigen tijd stil na de indruk wekkende rede van dr. Colijn. Toen zetten koor en orkest Cantate 51 van Bach „Jauchzet Gott in allen Landen" in. De orgelbegeleiding was van Piet van Egmond. terwijl de sopraan solo werd gezongen door Jo Vincent en de trompetsolo werd geblazen door den trompet- In verband met kinderverlamming. In verband met het te Leiden geconsta teerde geval van kinderverlamming heeft de burgemeester, in overleg met den inspecteur van de volksgezondheid, gelast dat alle be waarscholen en lagere scholen in Leiden, voorloopig voor den tijd van één week, moeten worden gesloten. VLIEGEN BOVEN AMSTERDAM BEPERKT. In verband met de feestelijkheden ter ge legenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin is het gebied des rijks, omvattende de bebouwde kom der gemeente Amsterdam en de buiten die be bouwde kom gelegen onmiddellijke omgeving van het Stadion gesloten verklaard voor de luchtvaart met alie burgerlijke luchtvaartui gen met uitzondering van de luchtvaartui gen der geregelde luchtdiensten gedurende het tijdvak van 5 tot en met 12 September 1938 MAIL- EN LUCHTPOSTVERZENDING TOT EN MET 11 SEPTEMBER 1938. Nederlandsch-Indië. zeepost via Amster dam m.s. Poelau Bras 9 Sept. gewone stukken 3.25; mail via Marseille m.s. Baloeran 8 Sept. gew. st. 12.30; luchtpost Amsterdam—Ban doeng 8 en 10 Sept. gew. st. 2.15. Suriname, luchtpost Duitschland—Zuid Amerika 7 Sept. gew. st. 7.—: luchtpost Frank rijk—Zuid Amerika 10 Sept. gew. st. 11.40. Aruba, mail via Le Havre 6 Sept. gew. st. 19.10; zeepost en mail via Amsterdam 9 Sept. gew. st. 3.25. Luchtpost als Suriname. Bonaire en Curacao, zeepost en mail vla Amsterdam 9 Sept. gew. st. 3.25, Luchtpost als Suriname. Vereenigde Staten van Amerika, via Le Havre 6 Sept. gew. st. 19.10; via Cherbourg 9 Sept. gew. st. 19.10. Canada en Mexico, via Le Havre 6 Sept. gew. st. 16.40; via Cherbourg 9 Sept. gew. st. 16.40. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Napels 8 Sept. gew. st. 10.—; via Lissabon 10 Sept. gew. st. 16.40. Luchtpost als Suriname. China. Hongkong en Japan, via Siberië 9 Sept. gew. st. 10.—. China, Hongkong, luchtpost Amsterdam- Bandoeng 8, 10 Sept. gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië), via Istanbul—Damas cus 9 Sept. gew. st. 3.25. Luchtpost als Nederl. Indië. Palestina, via Marseille 8 Sept. gew. st. 12.30; via IstanbulAleppo 8 Sept. gew. st. 23.—; via IstanbulAleppo 10 Sept. gew. st. 23.—. Luchtpost als Nederl. Indië. Britsch-Indië en Birma, via Marseille 8 Sept. gew. st. 10.—. Luchtpost als Nederl. Indië. Ceylon en Singapore, via Marseille 8 Sept. gew. st. 12.30; via Napels 10 Sept. gew. st. 19.10. Luchtpost als Nederl. Indië. Penang en Slam, via Marseille 8 Sept. gew. st. 12.30. Luchtpost als Nederl. Indië. Egypte, via Marseille 8 Sept. gew. st. 12.30; via Piraeus 9 Sept. gew. st. 23.via Istan bul—Aleppo 10 Sept. gew. st. 23.—. Luchtpost als Nederl. Indië. Oost Afrika (Kenia Oeganda, Zanzibar. Tanganjikagebied) 8 Sept. gew. st. 10.—; luchtpost EngelandZuid Afrika 9 Sept. gew. st. 9.25 Zuid-Afrikaansche Unie, via Southampton Sept. gew. st. 16.40. Luchtpost als Oost-Afrika. Australië en Nw. Zeeland via Marseille 8 Sept. gew. st. 10.— luchtpost Amsterdam- BandoengSydney 10 Sept. gew. st. 2.15.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6