LEEFLANG Geslaagde feestelijkheden in Haarlem. Een welgeslaagd ruiterfeest in Haarlem-Noord. Oranje-Cantate „1880— 1938" Abonnementsconcert op de Croote Markt. DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938 H'A'AEEE M'S DAGBEAD Groote pubïieke belangstelling. Het groote Ruiterfeest dat gister middag op het voormalig militaire oefenterrein aan het einde van de Marsstraat is gehouden is uitstekend geslaagd. Weliswaar kreeg een der amazones een trap van een paard te gen haar knie doch dit ongeluk dat zich afspeelde op het bij-terrein liep gelukkig goed af en het grootste deel van het publiek zal er wel niet veel van bemerkt hebben. De publie ke belangstelling viel bijzonder mee en het Comité van Haarlem Noord van de Ver. Koninginnedag kan dan ook met voldoening op haar orga- niseerend werk terugzien. Ook de deelnemende ruitervereenigingen, de Badhoeve ruiters uit Badhoevedorp, de Venneperruiters uit Nieuw-Ven nep en de Amstelruiters uit Boven kerk, allen leden van de Ned. Federa tie van landelijke rijvereenigingen, komt zeker een woord van lof toe voor de vlotte wijze waarop de ver schillende nummers door hen werden uitgevoerd. Even over tweeën werd na een korte wel komstrede van den voorzitter van het Comité Haarlem Noord, de heer S. Glastra, met het eerste nummer: „Ruiterhulde aan H. M. de Koningin", begonnen. Nadat het zeer ver dienstelijk muziekcorps „Caecilia", dat ook verder medewerking verleende de eerste twee coupletten van het Wilhelmus had ge speeld werd begonnen met het caroussel rijden. De verschillende figuren en voltes werden uitstekend uitgevoerd wat des te meer waardeering verdient daar deze ruiters uit sluitend op gewone paarden rijden die voor een bedrijf gebruikt worden, dus niet op rij paarden. Het tandemnummer dat hierna volgde vereischt van den berijder veel handigheid, de landelijke ruiters en amazones toonden echter deze handigheid in hooge mate te be zitten. Een bijzonder aardig nummer was de ciga- rettenrace. De deelnemers starten in drie groepen en het viel waarlijk niet mee om vlug af te stappen een cigaret op te steken en dan weer snel terug te rijden. Winnaars werden de heeren W. Jimmink (Amstelruiters), van Staveren (Badhoeverui- ters) en W. de Wildt (Venneperruiters). Het nummer individueel springen leverde nogal wat moeilijkheden op. Vooral de ama zones werden bij dit nummer dikwijls uit het veld gezonden wegens herhaalde malen wei geren. Nu mag ook niet uit het oog worden verloren dat de hindernissen vrij smal en hoog waren en dat de deelnemers en deel neemsters bijna alleen amateurs waren die nog niet veel wedstrijdroutine hadden. Drie ruiters hadden tenslotte een foutloos parcours gereden. Zij moesten nu een beslis- singsrit rijden over drie verhoogde hinder nissen. Winnaar werd de heer Groenewoudt (Amstelruiters) met 4 fouten terwijl de twee de en derde prijs door de heeren Fokker (Badhoeveruiters) en Immink (Amstelrui ters) beiden met 6 fouten, werden gedeeld. Na een korte pauze toonde het nummer „Vrijheidsdressuur" nog eens ten volle de groote bekwaamheid van deze ruiters. De zadelrace had een bijzonder spannend ver loop. Een der deelneemsters werd zoo door haar opwinding meegesleept dat ze niet meer op haar paard ging zitten, maar er naast bleef loopen, wat nu niet bepaald de bedoeling was. Ook dit nummer werd tenslotte door den heer Immink van de Amstelruiters gewonnen. Na de zadelrace kwam een zeer mooi num mer de „Hongaarsche Post". Paardenliefheb bers zullen zeker wel weten wat dit is, de be rijder staat op twee paarden terwijl hij een ander span ment. Dit moeilijke nummer werd keurig uitgevoerd en had dan ook veel succes bij de toeschouwers. Het springen in groepen van drie werd in verband met de smalle hindernissen ver anderd in het springen voor paren. Op keurige wijze wisten mej. T. Verhagen en de heer W. Immink van de Amstelruiters na een foutloos parcours den eersten prijs te behalen. Met een poppenrace werd dit zoo geslaagde ruiterfeest besloten. Het feest werd o.m. bijgewoond door de wethouders W. J. B. van Liemt en E. v. d. Wall en echtgenooten en door den commis saris van politie den heer E. H. Tenckinck. Rest ons nog te vermelden dat mr. A. Slob op voortreffelijke wijze door de microfoon de noodige inlichtingen gaf zoodat iedereen al les goed kon volgen en begrijpen. Op het Stuyvesantplein. In de Stuyvesantpleinbuurt heeft een elf tal winkeliers de handen inééngeslagen en kinderfeesten georganiseerd, die Maandag middag op het Stuyvesantplein een vlot ver loop hadden en heel wat belangstellenden op de been hadden gebracht. Jongens en meis jes namen er aan deel van 5 tot 14 jaar. De animo was zeer groot: het aantal jeugdige deelnemers en deelneemsters bedroeg ruim 300. Allerlei spelen werden beoefend en verschil lende wedstrijden gehouden, waarvoor de win keliers in dit kwartier zeer fraaie prijzen be schikbaar hadden gesteld. Het glanspunt van den middag vormde wel het bloemencorso van versierde fietsen en autopeds, waarvoor heel wat animo bleek te bestaan. Het eene kleine vervoermiddel was al aardiger versierd dan het andere. Bloemen en linten waren er niet aan gespaard. Wij zagen een sierlijke bloemenzwaan, een mooie boot, een aardigen „Pindaman". Dit was werkelijk een geslaagde imitatie van een gróót bloemencorso! Nadat de uitslag van dit onderdeel der wed strijden was bekend gemaakt, maakten de winnaars een eererondje! En voorts werden er nog wedstrijden ge houden in het blokjesrapen, ringsteken, ton netje steken, hard rijden per autoped en wat dies meer zij. Tot 7 uur duurde de pret en de organisatoren hadden eer van hun werk. Gedurende de feestweek zullen op bepaal de tijden gramofoonplaten-concerten ten ge- hoore worden gebracht; ook is er voor het pu bliek en interessante letterwedstrijd uitge schreven. met fraaie prijzen. Des avonds prijkte op het Stuyvesantplein een aardige verlichting: slingers van oranje ballonnen en een groote oranje kroon in het midden van het plantsoen. Zanghulde op het Santpoorterplein. Daar stonden ze geschaard op het Sant poorterplein, vóór de H.B.S. op het afgezette gedeelte, de 600 schoolkinderen. En daar stond de dirigent, de heer R. M. van der Hart. gereed. En daar was de heer A. G. Boes, wet houder. vertegenwoordiger van het gemeente bestuur en daar waren bestuursleden van de Winkeliersvereeniging „Kleverpark" en van de Oranjevereeniging Haarlem-Noord. En er was veel, heel veel, publiek. Maar er was géén muziek. Dat kwam, zooals later bleek, door een misverstand. De Postfanfare, die den kin derzang zou'begeleiden, was „besteld" om half 8, terwijl de kinderen om 7 uur zouden begin nen te zingen. Vooraf had de voorzitter van de Winke liersvereeniging „Kleverpark", de heer N Franken, de aanwezigen in 't bijzonder den wethouder van onderwijs, den heer Boes, wel kom geheeten en toen had de heer Boes die eigenlijk na den zang het woord zou voeren de aanwezige toehoorders en de kinderen toe gesproken, uiting gevend aan de voldoening van het gemeentebestuur, dat dit 40-jarig ju bileum met zooveel vreugde overal in Haar lem wordt gevierd. Er is. zeide spr., dan ook zooveel aanleiding tot viering van dit feest, want onze Koningin heeft in zeer moeilijke tijden het land geregeerd en zij heeft daarbij getoond een flinke en kranige en voor het volk een liefdevolle vrouw te zijn. De kinderen die hier nu aanwezig zijn, aldus de heer Boes, zullen later aan hun kinderen kunnen ver tellen, welk een goede vorstin Koningin Wil- helmina was. Spr. eindigde met den bewoners van het Kleverparkkwartier verder nog ge- noegelijke dagen te wenschen. Intusschen was er nog geen muziek en de heer Van der Hart besloot, het dan maar zón der te doen. Hij beklom den katheder, over zag zijn schare, gaf den toon aan en daar klonken spoedig het eerste en het tweede couplet van het aloude Wilhelmus. Het ging kranig en ook de rest liep, dank zij de uit nemende leiding van den heer van der Hart, die zich dubbel inspande nu er geen begelei ding was, zeer bevredigend van stapel, be houdens nu en dan een kleine inzinking, die zelfs een leider als de heer van der Hart on der deze omstandigheden natuurlijk niet kon verhinderen. Achtereenvolgens zongen de kinderen: Wilt heden nu treden. Voor Neder land een lied, Nu is een Prinsesje en WIen Neerlandsch bloed. De heer van der Hart ver diende een eeresaluut, dat alles nog zóó goed ging en dit saluut bracht hem de heer G. Glastra, voorzitter der Oranjevereeniging Haarlem-Noord, met woorden van dank en een tastbaar bewijs van dankbaarheid (een kistje sigaren). De heer Glastra vroeg een driewerf hoera voor den heer van der Hart, aan welk verzoek de kinderen onmiddellijk en luide voldeden. Toen liep het tegen half acht endaar was de Postfanfare. 't Was niet aardig ge weest, het kranige muziekcorps zóó weer te laten vertrekken: bovendien waren de „Post- musici" buiten hun schuld te laat gekomen. De heer van der Hart stond alweer op zijn katheder en stelde voor, dat de Postfanfare het Wilhelmus zou spelen en dat alle aanwe zigen het zouden meezingen, aan welke uit- noodiging gaarne voldaan werd. Daarna werd nog een marsch gespeeld en liet ook nog een Padvinders-muziekclub zich hooren, zoodat de bijeenkomst op het Santpoorterplein tot aller tevredenheid eindigde. Groot vreugdevuur. Het slot van de feestelijkheden in het Kle verpark was een groot vreugdevuur, dat werd ontstoken op een terrein aan de van Riebeek- laan, bij de tunnel Delftlaan. Vooraf ging een muzikale wandeling, met muziek van het corps „Arti et Religioni", di recteur de heer F. A. Dekker. De wandeling begon aan den Kinderhuissingel, te half 9. voor het kantoor van N.V. Hoenderdos' Brand- stoffenhandel. De volgende route werd geno men: Kinderhuissingel, Schotersingel, Van Ostadestraat, Kleverpark, Santpoorterstraat en -plein, Engelszstraat, Marnixstraat, Stuy- vesantstraat en -plein, Delftlaan. Intusschen was te 9 uur het vreugdevuur ontstoken en weldra laaiden de vlammen hoog op. Dikke rookwolken, doorgloeld met gouden vonken, werden door den wind voortgedre ven en de duizenden menschen, die langs de Delftlaan en van Riebeeklaan het interessan te vernielingswerk, dat tegelijk een vreugde uiting was, gadesloegen, waren gehuld in een fantastisch licht. De toeschouwers waren enthousiast en nu en dan klonk een spontaan applaus. Jammer was het. dat het weer niet medewerkte: het was koud en nat, maar aan de goede stemming deed dit niet veel af. Toen het vreugdevuur al wat begon te ta nen arriveerde het muziekcorps op het terrein en deed zich daar nog eenige malen hooren. Toen ging ieder, niettegenstaande den re gen toch voldaan, huiswaarts. De feestelijkheden in het Kleverpark had den een waardig slot gehad. (Zooals bekend werd dit slot van het feest aangeboden door de N.V. Hoenderdos' Brand- stoffenhandel). Het vreugdevuur voor het Paviljoen. Gisteravond omstreeks negen uur was er reeds een heele menigte rondom het vreugde vuur voor het Paviljoen geschaard. D.w.z. het vreugdevuur was er toen eigenlijk nog niet. Wel lagen de houtblokken en takkenbosschen reeds opgetast, die elk oogenblik in de vlam men van het vreugdevuur zouden kunnen opgaan. Het heeft den laatsten tijd nogal ge regend en ook op den avond van 't vuur zelf liet Pluvius zich niet onbetuigd, al bedacht hij ons gelukkig in bescheiden mate, maar 't was toch meer dan voldoende om het hout en de takken drijfnat te maken. Maar de padvin ders hebben er blijkbaar slag van vuurtje te De Af deeling „Haarlem-Oost" van de Ver- eeniging „Koninginnedag" voerde gisteravond een nummer van haar feestprogramma uit in Haarlem's Centrum. Zij was daartoe wel ge noodzaakt; immers geen andere lokaliteit dan onze Gemeentelijke Concertzaal zou voldoende ruimte hebben kunnen bieden. Dit is wel als het zakelijke motief van het centripetale uit stapje te beschouwen. Maar ook in ideëelen zin was er niets op aan te merken, want in het centrum klopt toch het hart onzer stad. Daar staat de Groote Kerk met er omheen het Stadhuis, de Gemeentelijke Concertzaal De gemeentelijke Concertzaal dan was, on danks de concurrentie van den gelijktijdïgen Gala-Avond in den Stadsschouwburg. Maan dagavond zeer vol en het groote podium was da t op vele oogenblikken van den avond ook. Veel moeite hadden de organisatoren zich gegeven om de uitvoering der Oranje-Cantate te doen slagen. Van de honderden jeugdige uitvoerenden waren de meisjes, die verreweg de meerderheid vormden, allen in oranje jurkjes; de jongenspakjes vertegenwoordigden de kleuren onzer nationale vlag: rood, wit en blauw. Met deze groepen zijn aardige zinnebeeldige voorstellingen gegeven, zooals het eerbetoon aan het Nederlandsche wapen, waarachter de Nederlandsche Maagd stond en de dans rond den Oranjeboom. Bovendien hebben ze veel gezongen en tal van reidansen uitgevoerd. Schijnwerpers verhoogden het fantastische effect in de donker gemaakte zaal. Tekst en muziek der Cantate waren ver zorgd door Mevr. S. A. v. Heyningende Jong, die ook de leiding der uitvoering had. Daarvan hebben we nu niet alles in gelijke mate kunnen bewonderen. „Offerden met goed en bloed" en „een feestfestijn", om maar een paar voorbeelden te noemen zijn geen staal- maken, want toen de houtstapel eenimaal aangestoken was greep het vuur snel om zich heen. En geen moment zag het er naar uit, dat ze de houtstapel niet aan zouden krijgen, zooals menige pessimist veronderstelde. Ex- waren niet alleen padvinders. Ook leden van de Graal, de Kruisvaart, de Oranjegarde en de Driehoeksmeisjes waren paraat. Zij stonden binnen de omheining, die hen van het pu bliek afscheidde. Zij zaten wat men noemt kook gebracht. En het begon te regenen. Ge- misschien benijd hebben. Maar toen het hout eenmaal brandde werd het aardig warmpjes in de buurt. En het publiek was blij dat het buiten de omheining mocht staan. De vlammen sloegen hoog op, en woeien uit in vonkenregens en dikke rookpluimen. De verlichting van het Paviljoen was even uit gedaan, zoodat het vreugdevuur in het donker prachtig uitkwam. De menschen vonden het blijkbaar erg mooi. Want zij stonden er stil verwonderd naar te kijken. En zij vergaten dat het eigenlijk een vreugdevuur was. Nou ontdooien Hollanders in het algemeen lang zaam. Ook Haarlemmers. Want pas nadat het langen tijd had gebrand en het knapjes warm was geworden, werd er een schuchtere poging tot zingen ingezet. .Biet Hein" klonk het. Maar even kort als Piet Hein's naam was de adem van zangers. Want meer liederen kwa men erniet. De padvinders sloegen wel op hun trommen en zij bliezen zoo nu en dan op hun trompetten. Maar het publiek bepaalde zich tot een stil verwonderd kijken naar het vlammenspel, dat door nieuwen aanvoer van houtblokken en takkenbossen aangewakkerd werd. Het weer hield zich erg welwillend, maar tenslotte werd het door de vlammen van de kook gebracht. En het begon te rekenen. Ge lukkig pas nadat de clou voorbij was. 1 A Een overzicht tijdens het ruiterfeest (lat gistermiddag in Haarlem-Noord is gehouden. tjes van goed taalgebruik. Met de muziek was het evenzoo gesteld. Voor zooverre de auteur gebruik gemaakt had van bestaande volks- en koraalmelodieën en die vormden het meerendeel was de zaak in orde. Maar de eerste drie nummers die vermoedelijk van haar eigen hand waren konden in compositorisch opzicht moeilijk door den beugel. Die toonden allerlei harmonische en melodische ongerijmd heden. Het beste klonken m i. de aan Evan gelische gezangen ontleende nummers. De op stelling der groepen nam te veel tijd in be slag, en het was jammer, dat die zichtbaar moest geschieden, evenals alle andere voorbe reidingen. het plaatsen der requisieten enz., waardoor het verrassende grootendeels ver loren ging. Ook waren er. vooral in het begin, te veel pauzen waarin het podium leeg bleef. Nu moeten we erkennen dat de begeleider de heer Andries de Braai al die pauzen met piano spel aangevuld heeft. Zijn fantasie en uithou dingsvermogen schenen onuitputtelijk, even als die van de radioreporters, die 's namiddags van den intocht in Amsterdam bericht had den gegeven. Aanvankelijk deed hij nogal wat harmonische vrijheden hooren. maar toen hij eenmaal ingespeeld was liepen zijn harmo nieën beter in 't gareel. Zoo leverde hij in 't begin van t 4de deel een aardige fantasie over een artistieke gavotte. Vermelding verdient nog de heraut, die met klaroengeschal de geboorte eener Prinses aan kondigde. waarbij het merkwaardige was. dat eens de trompet-signalen nog een poosje door gingen, nadat de heraut zijn instrument van den mond genomen had. Bij Münchhausen is zoo iets ook eens een keer voorgekomen met de bevroren hoorn van den postiljon. Het slot der Cantate, het Wilhelmus, werd natuurlijk door alle aanwezigen meegezongen Daarna las de voorzitter van Haarlem-Oost een schrijven van den part. secr. der Koningin voor, waarin deze mededeelde dat H.M. het haar aangeboden exemplaar onder dankbetui ging had aanvaard. Dit exemplaar was door den heer H. Blansert gecalligi-afeerd. Het publiek toonde door herhaaldelijk ap plaus zijn groote ingenomenheid met de uit voering en juichte ook de huldiging der leid ster, die gepaard ging met de aanbieding van een bloemen- en een fruitmand, hartelijk toe. De uitvoering der Cantate had veel tijd ge vergd, zoodat het tweede deel van het pro gramma pas laat aan de beurt kwam. Toen trad Andries de Braai als zanger op, en hij zong met veel gloed en overtuiging eenige lie deren van Nederlandsche componisten, bege leid door mej. Betty Da velaar. Maar nu was ook de jeugd in de zaal en op het balcon, en deze gedroeg zich nu minder gedisciplineerd dan toen ze op het podium was en maakte zooveel leven, dat men de zangvoordrachten bij wijlen moeilijk volgen kon. Bij de orgelsolo van mej. Davelaar was het geroezemoes nog erger. Toch konden we wel hooren. dat mej. Dave laar- reeds in 't bezit vaai een respectabele or geltechniek is. Haar voordracht der Variaties op een oud Ned. lied van Jacob Bijster be wees dit. De daarop volgende nummers van het pro gramma heeft men met het oog op het ge vorderde uur laten vervallen. Dit was wel jammer, want we hadden graag het groote Es dur-Praeludium van Bach door haar hoo ren vertolken. Een ander maal dan maar. zul len we hopen, en dan zonder jeugdig publiek! K. DE JONG. GOFDEN PROFESSIE-FEEST Op 8 September a.s., feestdag van O.L. Vrouw Geboorte, zal in het Ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem de eerw. broeder Barna bas (in de wereld Wilhelmus F. Manders) het gouden feest zijner inkleeding in de Congre gatie van de Broeders van Barmhartigheid vieren. Voor de zeer velen, die hem kennen, is deze Broeder steeds een toonbeeld van een voud en plichtsbetrachting geweest: een stille werker in den dienst van de naastenliefde, die nooit tegen moeilijkheden en offers opziet, waar het het welzijn der zieken betreft. Broeder Barnabas telt nu 72 jaren, maar nog altijd is hij in het Ziekenhuis met onver flauwde toewijding werkzaam De verpleging van patiënten in en buiten het Ziekenhuis, de nachtdienst, het laboratorium, de polikli niek en de mechano-therapeutische afdeehng welke twee laatste ook nu nog zijn arbeids veld uitmaken zijn de functies geweest, waaraan Br. Barnabas, tot groote tevreden heid van geneesheeren en oversten, gedurende 50 jaren zijn beste krachten heeft gewijd. Donderdag 8 September a.s. zal er in de Kapel van „St. Joannes de Deo" te Haarlem te 9 uur een plechtige H Mis van dankzegging met Te Deum worden opgedragen. De receptie zal dien dag uitsluitend gehou den worden va néén uur tot half drie. PRACTISCH CHRISTENDOM Het bestuur der Gemeenschap van Prac tise!) Christendom heeft ook dit seizoen we derom besloten, de samenkomsten te beleg gen eiken Donderdagavond in het Gebouw „Ons Huis", Voldersgracht 15. Ook aan de jongeren wordt verzocht, deze samenkomsten bij te wonen. De eerste samenkomst is waarschijnlijk Don derdag 22 Sept. Voor de jongeren zal een korte inleiding worden gehouden door den heer Joh. Minder- man De evangelist Kuiper uit Bilthoven zal dien avond leiden GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Zeeuwsch broche: v. d. Knaap. Zijlweg 159 rood. Broche: Schouten, Westerstraat 75 Chabeau (wit): Hovenkamp, Jan Haring straat 3. IJshockey-stick: Boesveld. Jansweg 20 Hondenhalsband met riem: Politiebureau Smedestraat. Gouden damesarmbandhorloge: v. d. Hoek. Camphuysstraat 8. Grijze overjas, v. Gennip, Dahliastraat 22. Kat (wit), Jany, Caninefatenstraat 2. zakmes. Blomjans, Doel- straat 37. Oorbel, de Vries. Burgwal 97. Don kerblauwe parapluie, v. Andel, Laurierstraat 55. Portemonnaie met inhoud: Oosterling, Saenredamstraat 29 rd. Rijwielplaatje: Poli tiebureau Smedestraat. Zwart kinderschoen tje Remer. Bastiaanstraat 20. Schep: Citeur, Klarenbeekstraat 42 zwart Sleutel: Pen. Ka- rolingenstraat 64. Bruin lederen damestasch, Galema. Rijksstraatweg 475. Damestasch met inhoud Boogaard. Scheepmakersdijk 27. Zwart damestaschje Politiebureau Smedestraat. Vul penhouder: Bak, Stalp. v. d. Wielenstraat 7. LANCE VEERSTRAAT ILLUMINEERT HEDENAVOND (Adv. Inges. Med.t Over gezelligheid, en van een Stadhuis dat slapen wil Zoo'n concert op de Groote Markt heeft toch iets gemoedelijks. Het had net zoo goed een abonnementscon cert kunnen zijn gisteravond, want we zijn nu zoo'n beetje geabonneerd op die concerten op de Groote Markt. Het komt voor dat je naast denzelfden buur man als vorigen keer komt te staan, en dat je langs een meisje met aardige krullen voor bij moet, of dat je iemand aan den anderen kant vriendelijk toe moet knikken voordat je op je eigen plaats belandt Net als op abonne mentsconcerten. Je begint je thuis te voelen en je gaat je aan een bepaald plaatsje hechten. Je ontmoet in de pauzes allemaal kennissen, als je in de corridors even wat gaat loopen. Net als op een abonnementsconcert. De Groote Markt heeft zijn eigen publiek gekregen. En het zal jammer zijn als die serie concerten van de jubileum week straks voorbij is. Want het was zoo gezellig. Eigenlijk veel leuker als op zoo'n echt abonnementsconcert. Hier kon je tenminste je pet ophouden en je pijp aan. En je kon zoo heerlijk erover discus- siecren of je nou een bepaalde passage uit een stuk mooi vond of niet. en over hoe of de klei nen het thuis maakten, en hoe of de zaken gingen. En zoo'n toetertje van een auto er tusschen- door, och het klonk lang niet altijd valsch, en het gaf wat afleiding, je hoefde je niet zoo ernstig te concentreeren, zooals op een heusch concert. En wanneer er plotseling een tram vlak voor je neus voorbij schoof, ach geen nood. de bel deed het soms wat aardig in het totale klankbeeld. Gisteravond speelden er twee orkesten. Dat krijg je ook lang niet altijd op een abonne mentsconcert! Eerst de „Harmonie Crescen do" onder leiding van den heer H. W. Hof meester. En daarna de Postfanfare met Ph. Vlessing als dirigent. Het was heel mooi. Na achten plofte de groote gasvlam van de fakkel aan. „Net de geyser thuis" zei een mevrouw. Zóó was de stemming op het concert. Huise lijk. Gezellig. De politieagent fungeerde als een soort zaalwachter. En hij leidde de menschen naar hun plaatsen. Het stadhuis op den achter grond leek een decor, onwezenlijk verlicht, een decor voor het stuk. waar letterlijk muziek in zat. Als een silhouet teekende de muziek tent zich af. Met een beetje fantasie kon je zien hoe of de vensters van het stadhuis soms neigden dicht te vallen als moede oogen Geen wonder, een week lang door dat licht uit je slaap te worden gehouden is ook zoo prettig niet. En door dat lawaai van die muziek. En dan nog wel uit den eersten slaap. Gebouwen hebben immers ook rust noodig. Ze leven ook. dat weet U toch nog wel uit de sprookjes? Nou, Haarlem's stadhuis zal straks misschien wat blij zijn als dat licht uit is en blijft. Dan kan het tenminste op tijd weer indommelen. Tot welke gedachten je al niet kwam op die Groote Markt. Met al die kleine menschen. Rondom geschaard in dikke rijen. Dichtbij op de stalles en parket. Achteraan galerij. En boven loge en balcon. Met dit verschil met een echt abonnementsconcert dat je frissche lucht kon happen. Den blooten hemel boven je hoofd voelde. En zoo nu en dan wat regen druppels afschudde. En dat niemand zat en iedereen stond. Ja dat was eigenlijk het groote verschil. Concerten, waar je bij zit kosten geld. Concerten waar je bij staat zijn gratis. En daarom zijn er bij die heusche concerten vaak zoo weinig menschen. En bij die van de Groote Markt concerten zooveel. Of zou het 'm die hoed en die pet zijn, die je op mag houden. En die pijp en die sigaar, die aan mogen blijven. En dat praatje met je buurman, dat niemand vervaarlijk op doet stuiven. En dat meisje aan den overkant, dat daar gisteren ook stond en dat je toe mag knikken. Ach. als je al die dingen op een echt abon nementsconcert ook eens mochtMisschien kwamen er dan meer menschen. Maar dat zal wel nooit gebeuren. Want echte abonnementsconcerten zijn deftig. En concerten op de Groote Markt gezellig. Jammer dat de Jubileumcyclus straks voorbij is. Maar misschien is het wel goed voor het Stadhuis. Dan kan dat tenminste weer op tijd slapen gaan Y. H.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7