Haarlem's Dagblad Spoorweg- en Auto-tunnel Duitsche autoriteiten wenschen spoedige hervatting der onderhandelingen Zat tiiitet fkaaudaeen tegetiup aankondigen te Velsen? Gedachten bij een Film DE PLANNEN AAN DEN MINISTER AANGEBODEN Groot aantal buiten landers in ons la nd. Schuschnigg heeft een instorting. Fransche pers over Sudeten Duitsche vraagstuk. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16938 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 9 September 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 tnaauden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex» Advertentiëm 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elk* regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De Nationale film „Veertig Jaren" is in an dere steden en ook in Haarlem geprolongeerd. Dat was te verwachten. Maar ik hoop en ver wacht eigenlijk ook, dat verdere verlenging van de voorstellingen-reeks zal volgen. Niet alleen omdat deze schepping zoo gelukkig in vondsten en samenstelling en zoo knap en fijn van regie is en zoo uitstekend wordt ge speeld niet alleen om het schoone feest dat tot haar wording heeft geleid, maar ook en wel degelijk omdat ik geloof dat zij ons allen een aanmoediging, een versterking van ons Nederlandsche zelfbewustzijn geeft in een moeilijken tijd. Dat is van veel belang. Laat ons niet denken dat wij zoo'n aller voortreffelijkst volk vormen, en evenmin dat wij het beste volk van Europa zouden zijn, of iets dergelijks. Laten we met Hollandsche nuchterheid blijven beseffen dat in de vaak uitbundige lof, in deze dagen door vele bui tenlanders aan het Nederlandsche volk toe gezwaaid, een mate van gelegenheids-phrase- rie zit die we als zoodanig moeten herken nen. Opgeschroefd nationalisme heeft ons trouwens nooit goed gelegen en superieure volken bestaan niet. Ze hebben alle hun deugden en hun gebreken. Die laatste vast te stellen, allerlei fouten in de maatschappelijke samenleving te critiseerendaarin is de Hollander sterk genoeg. Voorzoover politieke oppositie-groepen hem er niet in voorgaan is hij er zelf al meer dan genoeg toe geneigd. Als individualist is hij bereid tot critiek, tot mopperen, soms tot den sterkeren vorm die minder elegant als „kankeren" wordt aange duid. Daarom is het des te beter dat deze film hem, die toch geen nationale zelfverheerlijker zal worden, tot de gedachte moet brengen dat èr in ons land in die veertig jaren tijds niet alleen een massa goeds tot stand is gekomen maar dat er ook veel nieuwe ondernemings geest is gegroeid. En dat juist in de laatste Vierentwintig jaren, beginnend in dien nood- lottigen zomer van 1914, tegen de moeilijk heden in zooveel is ondernomen en met suc ces ontwikkeld. Dat zullen mijn lotgenooten- Jn-den-middelbaren-leeftijd en ook de oude ren het best beseffen, beter dan de jeugd, Want wij hebben den rustigen tijd vóór 1914 gekend. Daar wordt vaak met weemoed aan herinnerd. Het was toen zoo goed, zoo vredig en zoo rustig. Er waren wel sterke politieke tegenstellingen.... nou ja, die zijn er altijd geweest.... maar het algemeene beschavings peil in Europa stond in velerlei opzicht hoo- ger dan nu, vele erkende waarden in het menschenleven troonden onaangevochten in den hooge, een rustige verdere ontwikkeling scheen gewaarborgd en de Europeesche oor log scheen slechts een theorie. Bijna niemand geloofde werkelijk aan zijn mogelijkheid. Er Was immers een evenwicht! Terwijl nu Dat is één kant van dat betreurde verleden. Een andere is, dat er toen heel wat minder fut en initiatief in ons volk zaten, dat wij in Europa als secuur maar traag golden, dat wij op velerlei gebied, waarop Nederland tegen woordig als volkomen gelijkwaardig of zelfs als uitblinker erkend wordt, achter de feiten aanhobbelden. Op die gebieden waren wij veelal kat-uit-den-boom-kijkers. Er werd veel minder moedig aangepakt, veel minder risico genomen dan in de latere jaren, toen de tegenslag was gekomen. Dat is niet verwonderlijk: als h^t een volk goed gaat en het wordt niet door gevaren be dreigd, loopt het immer de kans in gezapige rust te geraken en zoo'n beetje in zelfgenoeg zaamheid „op zien komen te spelen". Niet al leen de individueele mensch maar ook het volk wordt juist door tegenslag tot krachtig handelen, tot durf en ondernemingsgeest ge wekt. Die film bewijst dat wel sterk. Ik moet eerlijk erkennen dat zij soms ontroerde. Velen van mijn tijdgenooten en ouderen moeten evenals ik het gevoel gehad hebben dat wij die tien tallen jaren weer herleefden en door al dien strijd en verzet toch een sterker Nederland, sterker wordend in de wilde branding der tijden, zagen groeien. Daarom zijn de buitenlandsche commen taren, die nu op het Nederlandsche volk gegeven worden, toch ook wel belangwekkend. Want als men de gelegenheidsphraserie er buiten laat, daar doorheen kijkt, rest toch een erkenning die ons een kwart eeuw geleden nooit zoo gegeven zou zijn. De beoordeeling van dien tijd luidde anders. H.M. de Koningin heeft een beroep op de huidige jeugd gedaan en er haar vertrouwen in uitgesproken. Ook de film beroept zich op de jeugd. En ik geloof dat dit vertrouwen ge grond is: dat de jeugd-van-nu sterk is en goede vooruitzichten heeft, opgroeiend in het besef ervoor te moeten strijden en levend in een meer durvend, sterker doorzettend en ook hooger erkend Nederland dan haar voorgang ster: de jonge generatie vóór 1914. R. P. Begrootiiigsoverscliot goed voor karaf met glazen. In de dwerggemeente Barwoutswaarder bleek bij het vaststellen der gemeentereke ning. dat de ontvangsten van den kapitaal- dienst f812,66 bedroegen en de uitgaven slechts f 806.28, zoodat er dus een batig saldo van f 6,38 Vas. Met algemeene stemmen werd volgens Het Volk besloten voor dit begrootingsoverschot een karaf met glazen voor de raadkamer aan te schaffen. De vroede vaderen moesten tot dusver hun dorst met water uit een lampet kan lesschen..,. Nota van Engeland aan Berlijn LONDEN, 9 September. (Reuter- A.N.P.) De terugkeer van Chamber lain naar Londen en zijn conferen ties met de overige ministers, bene vens de bijeenroeping van het ka binet voor een Maandag te houden zitting, hebben in de pers vele ver onderstellingen opgeworpen. Verschillende diplomatieke corres pondenten beweren, dat de eerste mi nister en zijn collega's beraadslagen over de vraag of een nota aan Berlijn zal worden gezonden, waarin gewe zen zou worden op de vermoedelijk ernstige gevolgen van een recht- streeksche Duitsche actie tegen Tsjecho-Slowakije. De Times schrijft op geruststellen den toon, zeggende dat er in de ontwikkeling van gisteren te Londen niets is, dat nieuwe ongerustheid zou kunnen wekken, veeleer het te gendeel. De toestand in Midden- Europa is niet plotseling alarmeeren- der geworden. De Daily Herald noemt de bijeenroeping van het kabinet op Maandag een voorzorgsmaatregel en schrijft dat de toestand in Tsjeeho- Slowakije in de eerstvolgende drie, vier dagen of aanzienlijk verbeteren zal, of wel zoo critiek zal worden dat besluiten van het ernstigste be lang genomen kunnen moeten wor den. In een hoofdartikel schrijft de Daily Telegraph: „De vrede kan alleen worden verstoord door een optre den van buiten af. Het is nog mogelijk te hopen, dat de Tsjechische re geering en de Sudeten-Duitschers aangemoedigd zullen worden om zich er toe te zetten de details uit te wer ken van de regeling, die voor be sprekingen open is gebleven". HET VRAAGSTUK DER SUDETEN DU1TSCHERS NEURENBERG, 9 SEPTEMBER (Reuter). ALVORENS toe te stemmen in de hervatting van de onderhande lingen, zullen de Sudeten Duitschers naar verluidt er op aan dringen, dat Hitier zijn steun verleent ten behoeve van een zware bestraffing van de betrokkenen bij het incident van Moravisch Ostrau, aangezien zij van oordeel zijn, dat de bij vroegere incidenten betrokkenen een te lichte straf hebben gekregen. De Duitsche autoriteiten wenschen echter een zoo spoedig moge lijke hervatting van de onderhandelingen, teneinde Hitier de gelegen heid te geven in zijn redevoering van Maandag aan te kondigen, dat een regeling op handen is. AUTO-TUNNEL TEN OOSTEN VAN VELSEN Met de door Ged. Staten van Noordholland goedgekeurd uitbreidingsplanen van de ge meente Velsen, vastgesteld in de raadsverga dering van 15 September 1936, konden een zevental belanghebbende grondeigenaren niet accoord gaan, weshalve zij beroep instelden bij de Kroon. Donderdag behandelde de Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur, deze beroe pen. Namens eenige apellanten zeire mr. J. Worst uit Amsterdam, dat o.a. voor een aantal stuk ken grond een minimum van 10 H.A. per villa als voorwaarde door de gemeente is gesteld, hetgeen in den tegenwoordigen tijd practisch onbereikbaar moet worden genoemd. Dit kan volgens hem de bedoeling van den wetgever niet zijn geweest. Een zoodanig voorschrift is onredelijk en ondoelmatig meende pleiter. Voorts maakte spr. namens een van de recla manten bezwaar tegen de aanwijzing van den grond voor een nieuwe begraafplaats, waar door die reclamant zou worden benadeeld, ter wijl de gemeente nog voldoende andere ter- In de ter perse zijnde Augustus aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn gegevens opgenomen betreffende het verkeer van buitenlandsche reizigers in Nederland in de maand Juli. In deze maand overschreed het totaal aantal overnachtingen de honderdduizend. Het aantal overnachtingen van reizi gers afkomstig uit de voornaamste lan den vindt men in onderstaanden staat: Duitschland 28.833 Vereenigde Staten 15.391 Engeland 12.379 België 6.936 Frankrijk 6.655 Zwitserland 4.401 Zweden 2.469 Tsjecho-Slowakije 2.199 Italië 2.001 Overige landen 20.052 In Amsterdamsche hotels arriveerden 11.879 buitenlandsche gasten, die te zamen 33.422 nachten aldaar doorbrach ten: Den Haag (zonder Scheveningen) en Rotterdam telden resp. 15.375 en 11.396 overnachtingen. Belangrijk was het verblijf van vreemdelingen in de Noordzeebadplaatsen; het aantal over nachtingen bedroeg 24.758 of 24.4 pCt. van het totale aantal. reinen voor inrichting tot begraafplaats be schikbaar zou hebben. Mr. Van Löben Seis, namens eenige andere belanghebbenden optredend, wees erop, dat volgens het oude plan (1921) de terreinen bij de Ruïne van Brederode bebouwd mochten worden en dat dit ingevolge het nieuwe plan vrijwel onmogelijk is. Natuurlijk moet het terrein waarop de Ruïne staat onbebouwd blijven, evenals de onmiddellijke omgeving daarvan, doch het is volstrekt onnoodig, daar voor 15 H.A. weiland enz. als onbebouwde omgeving te bestemmen. Mr. Th. Donner, die voor Ged. Staten op trad, zeide, «dat de voorbereiding grondig is geweest. Spreker bestreed de ingediende be zwaren. Ir. J. A. Verhoef, directeur van Openbare Werken te Velsen, betoogde, dat getracht is een bebouwing te ontwerpen welke rekening houdt met de verwachtingen voor de toe komst en met de belangen der grondeigenaren. Terreinen rondom de bebouwde kom zijn voor inrichting tot begraafplaats niet beschikbaar. Het door een der reclamanten bedoelde ter rein grenst aan de begraafplaats Westerveld, hetgeen een practische keuze moet worden ge noemd en in elk geval minder bezwaarlijk dan dat daarvoor een nieuw terrein elders ware bestemd. Spr. deelde nog mede, dat hij dezer dagen van den hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat een schrijven heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat het de bedoeling is, een autotunnel onder het Noordzeekanaal ten Oosten van Velsen aan te leggen. Bovendien wordt overwogen een spoorwegtunnel op een andere plaats te bouwen. Deze plannen zijn thans aangeboden aan den minister van Waterstaat. De Koninklijke beslissing inzake de tegen het uitbreidingsplan van Velsen ingediende bezwaren volgt later. WEENEN. 9 September. Schuschnigg heeft een zenuw instorting gehad die van zoo ernsti- gen aard is, dat personen, die in nau we relaties tot hem staan, vreezen, dat dit tot gevolg zou kunnen hebben, dat het proces, dat tegen hem wegens volksverraad zal worden gevoerd, verschoven zal moeten worden. Ook maken de geneesheeren zich bezorgd over den gezondheidstoestand van gravin Vera Fugger-Czemin. Bürckel weigert haar huwelijk per volmacht met Schuschnigg te erken nen. Ook de toestand, waarin Schuschnigg verkeert, schijnt de zor gen van Vera Fugger nog aanmer kelijk te verzwaren. (United Press.) Excelsiorvoor toekenning van autonomie aan de Germaansche streken. „Epoque": Hitler's vergissing zal ontzaggelijk zijn. PARIJS, 9 September (Havas). Ten aan zien van het Tsjecho Slowaaksche probleem schrijft Bourgues in den Petit Parisien: „Wan neer het om normale onderhandelingen ging tusschen twee partijen zou een accoord reeds thans volkomen mogelijk lijken. De Sudeten Duitschers streven er niet bijzonder naar op genomen te worden door het rijk, waarin zij verdronken zouden zijn in de nationaal socia listische massa, zooals de bittere ervaring der Oostenrijkers bewijst. Zij geven er de voorkeur aan volledige autonomie te verwerven binnen het kader van den Tsjecho Slowaakschen staat, waarin zij natuurlijk geroepen zouden zijn de belangrijkste rol te spelen. Om die zelfde reden voelen de Sudeten Duitsche lei ders geen enkele geestdrift voor de gedachte van een plebisciet, dat door de Hitleriaansche kringen in Duitschland bepleit wordt. Er kan hierover geen enkele twijfel bestaan, aange zien zij zelf dit verklaard hebben tegenover bevoegde personen". In den Excelsior schrijft Colrat: .Buiten de gewelddadige oplossingen is er geen andere oplossing dan toekenning van breede autono mie aan die streken, die bewoond worden door een bevolking van Germaanschen oorsprong en cultuur en deze oplossing zal slechts geldig zijn, wanneer de autonomie oprecht en loyaal wordt toegepast door beide partijen en de Duitschers en Tsjechen verzoent". In den Epoque schrijft De Kérillis: „Zoolang het nog tijd is, tot de laatste minuut en met al onze krachten, moeten wij Hitier waar schuwen. Zijn vergissing zal ontzaggelijk zijn, wanneer hij zijn politiek grondvestte op het in gebreke blijven va,n Frankrijk. Frankrijk zal in 1938 evenmin als België in 1914 in ge breke blijven en Engeland zal volgen en an deren eveneens". Blum schrijft in de Populaire: „Het probleem is nog steeds hetzelfde: „Tegelijkertijd de on afhankelijkheid van Tsjecho Slowakije en den vrede in Europa handhaven. De oplossing is nog altijd dezelfde voor de groote democra tieën; duidelijke standpunten innemen, een duidelijke taal spreken. Berlijn moet begrij pen, dat men niet verder kan gaan, omdat men reeds te ver gegaan is". In de Humanité schrijft Péri tenslotte: „Men kan Tsjecho Slowakije niets meer vragen. Alle Fransche ministers zijn het, naar wij veron derstellen daarover eens. Nog iets meer vra gen zou gelijkstaan met het verzoek te Praag een nationaal socialistischen burgemeester aan te stellen of een schijnregeering, die gehoor zamen zou aan de bevelen van Berlijn. De dag, waarop men dat zou doen. zou de eerste dag zijn van den oorlog. Dien dag zou Duitschland gelooven, dat het alles veroorloofd is en wij zouden een tijdperk binnentreden van omver werpingen en avonturen. Wanneer men dat deed. is niet meer duidelijk wie nog het leven en de vrijheden van onze medeburgers zou kunnen beschermen. Londen en Parijs moeten met duidelijke en verstaanbare stem, teneinde door het Duitsche volk gehoord te worden, zeg gen dat het avontuur, dat de Führer voorbe reidt. tegelijkertijd een misdaad en een zelf moord voor Duitschland zou zijn". Het woord is aan. Emerson: Het sieraad van een huis zijn de vrienden, die er ver- keeren. Shirley Temple in kleuren (Shirley Temple zal de hoofdrol vervullen in een film, die geheel in kleuren zal worden gemaakt.) Shirley gaat ook kleur bekennen, Naar het allernieuwste plan, Zij zal er wel gauw aan wennen. Ook al krijgt z' een kleur ervan. Weliswaar heeft men voor dezen Hier en daar weieens betreurd: Shirley kan zoo aardig wezen. Maar ze wordt wat sterk gekleurd. Dat placht echter niet te doelen, Op het stemmig wit en zwart. Maar op 't werken op 't gevoelen Van het filmpublieke hart. Straks zullen haar gouden krullen En het blosje op haar wang Bioscooptheaters vullen Dag aan dag en rang op rang. Wetend hoe in schoonste kleuren Shirley Temple wordt gemaald. Als van haar, zoo niet in geuren. Toch in kleuren wordt verhaald. Shirley's wereldroem verklaart wel, Dat ik niet voorspellen hoef, In het bioscopen kaartspel Wordt haar kleur een nieuwe troef. ONZE JUBILEUMSTENTOON- STELLING. De tentoonstelling in onze Tijdingzaal is Donderdagavond gesloten en wij mogen zon der overdrijving zeggen, dat zij een groot succes is geworden. In de negen dagen van openstelling hebben 5733 bezoekers haar be zichtigd en er hebben ons slechts uitingen van waardeering, en in zeer groot aantal be reikt. Wij benutten deze gelegenheid, om onzen zeer oprechten dank te brengen aan allen, die door het beschikbaarstellen van souvenirs aan de 40-jarige regeeringsperiode, zoo belangrijk tot het welslagen van deze expositie bijdroegen. Vuurpijlen namen verkeerden koers. BATAVIA 9 September (Aneta'A N P.) De eenige stoornis, welke werd gemeld bij de viering der jubileumfeesten, kwam te Ma- lang voor. Door een constructiefout in het vuurwerk, dat werd afgestoken bij de sluiting van de feestelijkheden, werden 23 personen door vuurpijlen getroffen. Acht gewonden moesten met brandworiden in het ziekenhuis worden opgenomen. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Den minister van Waterstaat zijn plan voor een auto- en een spoorwegtunnel te Velsen aangeboden. 1 De kosten van Armenzorg te Haarlem in verhouding met andere grootee gemeen ten 4 BINNENLAND. De Karimata zal den arbeid staken; het per soneel Is ontslag aangezegd. 2 Het werkloosheidspercentage blijft nog dalen. 3 Doordat de „Oranje" op de helling bleef zitten, is de tewaterlating aanzienlijk vertraagd. 3 De K. L. M. heeft plannen tot bekorting van de Indië-lijn. 3 Na afloop van den gala-avond in den Ara- sterdamschen Stadsschouwburg heeft de Koninklijke familie een rit door de ver lichte hoofdstad gemaakt. 3 BUITENLAND. Schuschnigg heeft een ernstige zenuwin storting gehad. 1 Het Engelsche kabinet zou overwegen een nota aan Berlijn te zenden. 1 De Duitsche autoriteiten wenschen spoe dige hervatting van de onderhandelin- I gen met dc Tsjechen. j Dc Japanners zijn van oordeel, dat Hankau spoedig zai vallen. 4 Bij een spoorwegongeluk in Frankrijk zijn vijf personen om het leven gekomen. 4 De Sudeten Duitschers voerden met Hodza een bespreking over het incident to Moravisch Ostrau. 4 FASCISTISCHE RAAD ZAL 1 OCTOBER HET RASSENVRAAGSTUK BEHANDELEN. De Groote Fascistische raad zal den eer sten October bijeenkomen en oa. het rassen vraagstuk en den politieken toestand be spreken. Sport in 't Kort. SPORT. ARTIKELEN. R. P.: Gedachten bij een Film. j Van een bijzonderen correspondent: De Schelde in het geding. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: „De klant is Ko ning. 4 Carol Sugar over den Braven Hendrik, den spreekwoordelijken modelknaap. <j Voor de Jeugd. 9 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op jj

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1