Vertrouwen in een vreedzame regeling. Goering en Goebbels Echter geen afzijdigheid indien Frankrijk's inte griteit op het spel staat. Voedt Uw huid 's nachts met Purol spreken op den Rijkspartijdag. Hitier richt zich tot de jeugd. MA PTEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Engeland's standpunt in het Sudeten-Duitsche vraagstuk. Bij uitstek bevoegde Britsche kringen, die alleszins in staat zijn, het standpunt van hun land uiteen te zetten, hebben gisteravond voor de vertegenwoordigers van de pers com mentaar geleverd op den internationalen toe stand en de houding van Engeland te dien aanzien, zoo meldt Havas uit Londen. De Britsche regeering, aldus werd verklaard, is er zich van bewust, dat de Tsjecho Slowaaksche kwestie het uitgangspunt voor een gewapend con flict zou kunnen zijn, doch zij ge looft nog steeds, dat het mogelijk is, dit vraagstuk met vreedzame midde len op te lossen. Het is volgens bedoelde kringen van het grootste belang, dat de onderhandelingen voortduren. Niets zou rechtvaardigen, dat de onderhandelingen worden afgebroken om plaats te maken voor een krachtdadiger op lossing. Zoolang Runciman te Praag blijft ziet men geen enkele reden waarom geen op lossing zou worden gevonden. Het feit, dat zich nieuwe moeilijkheden zouden kunnen voordoen, zou geen reden zijn het bemidde- lingswerk voort te zetten: dit is de meening van de Britsche regeering en die van alle andere. Voorts verklaart men, dat Engeland niet afzijdig zou kunnen blijven in een algemeen conflict, waarin de in tegriteit van Frankrijk zou worden bedreigd. Het is van het grootste be lang, dat de Duitsche regeering niet meent tegen Tsjecho Slowakije onge straft een snelle en met succes be kroonde veldtocht te kunnen begin nen, zonder te moeten vreezen voor inmenging van Frankrijk en zelfs van Engeland. Tenslotte verklaart men, dat de regeering öer Vereenigde Staten voortdurend volledig door de Britsche regeering van de ontwikke ling van den toestand op de hoogte is ge houden. Het is ook te dien einde, dat de Ame- rikaansche ambassadeur gistermiddag door Halifax ontvangen is en vervolgens een lang durig onderhoud met Chjamberlain heeft gehad. Aan de Zondagmiddag in Downingstreet ge houden ministerbespreking werd deelgeno men door Chamberlain, Halifax, Simon, Hoare, Vansittart en Cadogan. De ministers bespraken de laatste rappor ten uit Praag en Berlijn over den internatio nalen toestand. Tevens werden voorbereidin gen getroffen voor de kabinetszitting, die van morgen wordt gehouden. Eden en de Amerikaansche ambassadeur Kennedy hadden een onderhoud op het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken. De Lord-geheimzegelbewaarder Delawarr vertrekt na de kabinetszitting per vliegtuig naar Genève. Men meent te weten, dat hij in de Volkenbondsvergadering de plaats zal in nemen van Halifax, die in verband met den internationalen toestand te Londen blijft. In een officieel communiqué wordt mede gedeeld. dat de Britsche ambassadeur te Ber lijn Sir Neville Henderson, gunstige gelegen heden heeft gehad om de voornaamste te Neurenberg aanwezige Duitsche leiders te ont moeten. Een onderhoud met Hitier heeft hij niet gehad, uitgezonderd een ontmoeting uit hoffelijkheid, tijdens een diplomatieke recep tie. Men veronderstelt niet, dat deze ontmoe ting iets anders heeft behelst dan een gesprek van algemeenen aard. Na kennis genomen te hebben van het volledige rapport over het con'tact. dat de ambassadeur heeft aange knoopt, hebben de Britsche ministers, aldus genoemde verklaring, alle reden er van over tuigd te zijn, dat de inzichten der Britsche regeering volledig zijn bekend gemaakt, daar waar noodig was. Volgens United Press heeft Chamber lain, teneinde de publieke opinie niet te alarmeeren, 't ongewenscht geacht het parlement bijeen te roepen. Hij zou echter, zoo wordt beweerd, er in toestemmen een „Raad van State" te vormen, die een klein lichaam zal zijn met niet meer dan een 12-tal leden van 't parlement. Dezen zouden dage lijks met de ministers de politiek van het kabinet kunnen bespreken. Zij zouden de voornaamste partijen ver tegenwoordigen en daarin zouden o.a. zitting hebben Attlee, Sinclair. Green wood, Churchill en mogelijkerwijze Eden. Benesj maant tot kalmte. In zijn Zaterdagavond gehouden ra diorede spoorde president Benesj de Tsjecho Slowaaksche bevolking aan kalm te blijven. Hij deed uitkomen, dat alle proble men. welke in andere landen slechts door onrust konden worden geregeld, in Tsjecho Slowakije in orde en kalm te werden opgelost. De eenige kwestie, welke eenige moeilijkheid heeft gegeven en nog in het land op te lossen blijft, is de nationaliteitenkwestie. De door de regeering uitgewerkte plannen moeten in staat stellen ook deze aangelegen heid te regelen. De president besloot zijn toespraak met de volgende woorden: „Wanneer ik vandaag op deze wijze spreek tot de bevolking van dit land is dat niet uit vrees voor de toekomst. Ik ben nooit bang voor mijn leven geweest. Ik was altijd optimistisch en mijn optimisme is vandaag sterker dan ooit. Ik heb een onwrik baar vertrouwen in onzen staat, in zijn ge zonde constellatie, in zijn kracht, in zijn sterkte, in zijn weerstandsvermogen, in zijn prachtig leger, in zijn ontembaren geest en in de toewijding van zijn geheele volk. Ik weet, dat ons land als overwin naar uit de tegenwoordige moeilijk heden zal komen. Laten wij dus allen krachtig zijn in het vertrouwen, dat wij deze tijden te boven zullen ko men. Laten wij onze kalmte bewaren. Laten wij vertrouwen hebben in ons zelf, in onzen staat en zijn voorspoe dige ontwikkeling. Laat ons bereid zijn opofferingen te doen, maar laat ons optimistisch zijn zelfs in de moei lijkste tijden. Een vooral laat ons niet vergeten, dat vertrouwen en goede wil bergen verzetten en dat zij ons zullen in staat stellen gelukkig te voorschijn te komen, zelfs uit de tegenwoor dige Europeesche onrust. Ik groet u en ik dank u". Benesj. Ceen paniekstemming te Praag. Te Praag was men tijdens het af- geloopen weekeinde van meening, dat men thans aan den vooravond van be- langrijke beslissingen ten opzichte der moeilijkheden stond. Ofschoon zich in het land weer eenige incidenten hbeben voorgedaan, viel er te Praag geen enkel teeken van opwinding of paniekstemming op te merken. In een communiqué van het Tsjechische agentschap Ceteka wordt medegedeeld, dat te Karlsbad Zaterdagavond een menigte de ruiten van een politiebureau ingeworpen heeft Toen de politie het publiek wilde verspreiden, viel de menigte een auto van de politie aan. Tegelijkertijd hebben zich ook op andere punten in de stad incidenten voorgedaan, waarbij zes Tsjechen gewond werden. Van de Sudeten Duitsche betoogers werd, naar zij verklaard hebben, niemand gewond. Acht po litiebeambten werden licht gewond. Te Oheb hebben 200 Henleinisten een betoo ging van de Tsjechische gemotoriseerde bur gerbrigade op het Masarijkplein belemmerd. Tijdens betoogingen werd 13 politiebeambten en drie Tsjechen licht gewond. Volgens niet bevestigde berichten werden 10 tot 12 leden van de Sudeten Duitsche partij eveneens licht gewond. Niet ver van Opava hebben onbekenden op soldaten geschoten. Te Praag verzamelden zich Zaterdagavond drieduizend personen, voor het meerendeel Henleinisten, op het marktplein te Mohelnice. Men schreeuwde „één rijk, één volk één Führer" en zong het Horst Wessellied en het „Deutschland über Alles". De politie werd door betoogers aangevallen. Te Jablonec hebben tweeduizend mani festanten heropening van een door de autori teiten gesloten bioscooptheater geëischt. Na een toespraak van een partijleider gingen de betoogers uiteen. Eenige uren later kwa men honderden Henleinisten te Wimplek bij een om vrijlating van een politiek gedeti neerde te vorderen. Ook hier ging men uiteen na een toespraak van een leider. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt 't volgende mede: In Praag heeft de Duitsche bevolking pro- testbetoogingen gehouden wegens de sluiting van een Duitsche bioscoop. De politie trad met den gummistok tegen de betoogers op en ver wondde 20 personen. In Gablonz was 't Raadshuis bij een fees telijke gelegenheid met vlaggen getooid. Deze werden op last van de autoriteiten door de politie ingehaald. Protesten werd bij president Benesj en Lord Runciman ingediend. Na de begrafenis van Knoll te Jagerndorf heeft zich eveneens een incident afgespeeld. Een Tsjechische dokter reed op een stoet met Sudeten Duitsche vlaggen in, waarop de verontwaardigde menigte de ruiten van de auto stuksloeg. Het incident werd echter bij gelegd. In Fischern aldus vervolgt het D.N.B. bij Karlsbad voegde iemand aan een Sudeten Duitscher het woord „Duitsch zwijn" toe. De politie weigerde den man te arresteeren. In het politiebureau werd de Sudeten Duitscher mishandeld. Daarop trokken 1000 personen voor het politiebureau samen en eischten de vrijlating van den Duitscher. Er vielen scho ten. Het gelukte ten slotte den man vrij te krijgen. Bewusteloos werd hij uit het politie bureau gedragen. Er ontstonden botsingen met de politie, waarbij Sudeten Duitschers ge wond werden. In een Zondagavond door den Tsjechischen radio-omroep verpsreide mededeeling wordt een woord van hulde gebracht aan de Sudeten Duit sche functionarissen, die door hun tusschenkomst bij verscheidene inci denten het hunne hebben bijgedragen tot handhaving der orde en rust. Beroep van Tsjechische en Duitsche oud-strijders. De vertegenwoordigers van 15 organisaties van Tsjechische en Duitsche oud-strijders, die in Praag vergaderd hebben, hebben een resolutie goedgekeurd, waarin ó.a. J wordt: Wij verzoeken alle burgers van ons land, ertoe bij te dragen de rust te verzekeren, opdat alle netelige kwes ties, die onze belangen raken, worden opgelost in rust en overleg en voor het welzijn van den staat, zijn natio naliteiten en de geheele wereld. Wij richten ons tot de pers met het ver zoek zorgvuldig publicaties te vermij den, welke de verschillende nationa liteiten kunnen kwetsen. Wij hopen, dat dank zij de medewerking van alle burgers der republiek, een eerlijke op lossing gevonden wordt en men erin slaagt de nationaliteiten te verzoenen. De teraardebestelling van den Sudeten-Duitscher Knoll. Bij de begrafenis van den functionaris der Sudeten-Duitsche partij, Knoll, te Jagerndorf heeft kringleider Barwig namens Konrad Henlein een lijkrede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Wij staan aan het graf van een vriend, van wien het officieele bericht zeide, dat hij bij zijn arrestatie door zelfmoord een eind aan zijn leven gemaakt heeft. Het is niet de eerste maal, dat iemand met een hoopvol le ven voor zich in de gevangenis gebracht wordt en als lijk wordt uitgedragen. De kwestie bleef daarbij gewoonlijk onopgehelderd. Wij hebben de heilige plicht er voor te zorgen, dat het offer der aooden niet tevergeefsch is ge weest. Steeds hebben wij offers moeten brengen en steeds waren wij de schuldigen, waren wij de beklaagden, die, ook al hadden zij honderdmaal gelijk, steeds onrecht moes ten verduren. Thans is het echter anders. Wij zijn aanklagers geworden en verheffen onze stem voor de geheele wereld en eischen dat. wanneer wij in dezen staat moeten leven, men ons moet geven wat wij noodig hebben om te leven". Volgens een Havasbericht uit Praag heeft een officieel onderzoek over den dood van Knoll uitgewezen, dat de door buitenland sche propaganda verspreide berichten dat de ze functionaris aan geweldplegingen zou zijn bezweken, ongegrond zijn. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit I of 2 x per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 6030 cent. (Adv. tngez. MecL) Militaire maatregelen der Russische regeering. Versterkingen naar de Westelijke grens? Havas meldt uit Moskou 11 September: Hoewel de berichten dienaangaande zeer schaarsch zijn, schijnt het wel, dat aan de westelijke grenzen der Sovjet Unie belang rijke militaire voorbereidingen zijn getroffen. N& de „aansluiting" van Oostenrijk bij Duitschland werden de militaire districten Kiew en Wit-Rusland tot speciale districten gemaakt. Thans wordt de nieuwe lichting op geroepen, terwijl de oudere niet voor den 20sten September naar huis zullen worden gezonden. De gewone herfstmanoeuvres in deze districten zijn zoo juist geëindigd, even als die in het district Moskou en er trekken groote gemotoriseerde troepenafdeelingen langs de wegen. DINISDAG 13 SEPTEMBER 1938. HILVERSUM I, 1875 M. AVRO-uitzénding. 6.307.00 RVU. 8.Gramofdbnmuziek. (Om 8.15 Beichteni 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoomnuziek 10.30 Het Omroeporkest. 11.Huishoudelijke wenken. 11.30 Het Omroeporkest. (Om ca. 12.15 Berichten). 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 Het Amusementsorkest. 1.30 Piano voordracht. 1.50 Het Omroeporkest. 2.40 Gra mofoonmuziek. 2.55 Orgelconcert. 3.15 Disco- Variété. 4.Zang met pianobegeleiding en Kinderhalfuur. 5.30 Het AVRO-Aeolian-orket gramofoonmuziek. 4.30 Kinderkoorzang. 5.— 6.30 Causerie ,De strijd om de vrijheid in onze dagenê. 7.— Het AVRO-Dansorkest. 7.35 Causerie .Spreekt u uw Nederlandsch zuiver?" (met gramofoonplaten)8.Berichten ANP 8.15 Orgel en zang. 8.45 Radiotooneel. 9.30 Het Amusementsorkest. 10.15 Gramofoonmu ziek. 10.35 Renovakwintet. (Om 11.Berich ten ANP.) 11.30 Gramofoonmuziek. 11.45 12.00 Orgelspel. HILVERSUM n, 301,5 en 415.5 M, KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om. ca. 8.15 berichten). 10.Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.Berichten. 12.15 KRO-Medolisten en solist. (1.001.20 Gramo foonmuziek.). 2.— Vrouwenuur. 3.— Zang met pianobegeleiding. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.30 Vervolg zang. 3.40 Gramofoonmuziek. 4. KRO-Kamerorkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.KRO-orkest. 5.456.05 Felicitatiebezoek. 6.10 KRO-Melodisten en solist. 7.Berichten 7.15 Causerie ,De vrouw en het reddings werk4'. 7.35 Sportpraatje. 8.Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Larry Edwin en zijn Tipïca-orkest. 8.55 Liedjes aan de vleugel. 9.05 Vervolg van 8.30 9.30 KRO-orkest. 10.— KRO-Sportreportage .11.— Gramofoonmuziek. 11.10 KRO-Boys en solist 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Orgelspel 12.35 Radiotooneel. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.20 Declamatie. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.20 BBC- Wels-orkest en soliste. 3.20 Pianovoordracht. RADIO PARIS. 1648 M. 8.10—9.20 en 10.10 Gramofoonmuziek. 12.40 Giardino-orkest. 2.25 Gramofoonmuziek. 3.05 Zang. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Cellovoor dracht. 4.35 Zang. 5.20 Locatelli-orkest. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Zang. 6.52 Gramofoon muziek. 7.20 Cellovoordracht. 8.35 Radio tooneel 10.3511.50 Het Omroepkwartet en soliste. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.30 Het Rheinische Landesorkest. 12.20 Het Rhein-Mainische Landesorkest. 2.30 Vroolijk concert. 4.20 Gra mofoonmuziek. 5.30 Het Ottersbach-trio. 7.20 Concert. 8.50 Omroepdansorkest. solisten en gramofoonmuziek.. 12.203.20 N.S.-Toonkun- stenaarsorkest. en kwartet. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepsalonorkest en gramofoonmuziek. 1.50— 2.20, 5.20. 6.50 en 7.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepkleinorkest, gemengd koor en gramo foonmuziek. 10.39—11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Viool en piano. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Omroepdansorkest. 7.10 en 7.35 Gramofoon muziek. 8.20 Omroeporkest en solisten. 10.30 11.20 Gramofoonmuziek DEI TSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Berichten. 8.35 Gramofoonmuziek. (9.02 —935 Politiek overzicht). 9.50 Vroolijke voor dracht 10.20 Berichten. 10.50 Bassethoorn en cembalo. 11.05 Berichten. 11.20 Gramofoon muziek. 1.002.20 Nachtconcert, (1.151. Tijdsein), De Rijkspartijdag te Neurenberg werd Za terdagmorgen om half tien voortgezet met het traditioneele appèl van de Hitlerjeugd in het Stadion. Twee en vijftig duizend jongens en meisjes in bruine of zwarte uniformen, tus- schen tien en achttien jaar oud, namen hier aan deel, terwijl delegaties aanwezig waren van de Spaansche Fascistische jeugd en de Italiaansche balillas. De rijksjeugdleider, Baldur von Schirach stelde de jeugdtroepen aan Hitier voor. waarbij hij in het bijzonder zijn aandacht vestigde op de Hitlerjeugd uit Oostenrijk. Hitler zeide in zijn toespraak tot de jeugd o.a.: Verleden jaar heb ik u gezegd hoe gelukkig gij waart een groote lotsbestemming te bele ven. Onze generatie heeft groote dingen in ons volk zien voltrekken. Zij zal nog groo- tere tot stand brengen. Gij zijt- getuige van groote historische gebeurtenissen, zooals men niet altijd ziet in een eeuw. Ook gij hebt ge streden voor Groot Duitschland. De Oosten- rijksche Jeugd bevindt zich onder U. Zij zal daar steeds blijven. Millioenen Duitschers hebben door den strijd veroverd, hetgeen tot stand is gebracht. Dat zal altijd duren. Gij, Duitsche jeugd, zijt daar de waarborg voor. Duitschland zal één zijn, gebeure wat ge- beure wil. Niet het hol gepraat van broeder schap en vrijheid heeft dat ten uitvoer ge legd, maar het geloof, dat Duitschland zich uit zijn diepe vernedering heeft opgericht. Zelfs wanneer het nationaal socialisme al leen den twaalfden en dertienden Maart tot stand aebracht zou hebben, zou het zijn recht bewezen hebben op een bestaan voor duizend jaren". Hitier eindigde: „Wanneer de voorzienig heid mij eens wegneemt, zal ik aan den Führer. die komen zal, een volk nalaten, dat zeker van zichzélf, één is. Het stevigst bouwde steeds hij, die op het volk bouwde en het volk zijt gij". Na Hitier voerde zijn plaatsvervanger, Ru- dolf Hess, het woord. Na een inleiding sprak hij den eed uit,, dien de jongelieden van 18 jaar moeten afleggen bij het toetreden tot de partij. Verscheidene duizenden jongelieden her haalden deze woorden. Vervolgens hief Hitier de armen op en riep: „Ik groet u, mijn jeugd". De massa schreeuwde „Wij groeten u mijn Führer". Des middags sprak Goering voor het Ar beidsfront. Wij wachten de onvermijdelijke dmgen af, aldus Goering. Wij hebben gedaan wat wij konden om het rijk eer en veiligheid te geven. Ondanks alles is de as Rome—Berlijn hechter dan ooit. Groot Brittannië praat zoo over vrede, dat liet ér goed aan zou doen zijn oude land van Joden vrede en orde te geven. Duitschland en Italië vormen in Europa, met Japan in Azië het eenige bolwerk tegen het bolsjewisme. Duitschland is verzekerd tegen iedere blokkade. De luchtmacht, het landleger en de vloot zijn bezield door een onschokbaar vertrouwen in de overwinning. Sprekende over de internationale politieke spanning zeide Goering: „een kleine fractie der Europeanen plaagt andere menschen, die haar werden toevertrouwd en veroorzaakt al dus onrust in Europa. Maar in plaats van het centrum van deze onrust op te zoeken, zoekt men de grens. Wij weten, dat het onduldbaar is dat dit volk zonder cultuur, men weet zelfs niet om de waarheid te zeggen, waar het van daan komt, zich zoo kan gedragen jegens een groot beschaafd volk". Na op deze wijze den Tsjechen te hebben verweten zonder ophouden de Sudeten Duit schers te molesteeren, uit Goering beschuldi gingen tegen Moskou en de Joden. „Wij weten, wie achter deze belachelijke dwergen van Praag staan: Moskou en de eeuwige Joodsche ophitsing". Voort-gaande zeiede Goering: Men deed beloften, welke men nimmer na kwam. De wereld weerklinkt opnieuw van oorlogskreten. Men heeft opnieuw schuldigen gevonden: Duitschland en Italië, die beide leiders hebben van een buitengewone verantwoordelijk heid. Het gaat er niet om te weten, wie het meest over vrede praat, maar wie het meeste voor den vrede doet. Duitschland is steeds bereid zijn krachten te geven voor de veiligheid van de natie, hetzij met werkgereed- schap, hetzij met het geweer. Goering bracht ook de koloniale kwestie te berde. Indien wij onze koloniën hadden behouden, zouden wij niet zooveel krachtsinspanning behoeven te ontplooien. Wij kunnen slechts verbruiken, wat wij zelf produceeren. Goerins betoogde, dat het levenspeil dit jaar is gestegen. Er blijven nog vele dingen te wenschen. Het komt voor, dat men in plaats van een pond boter slechts een half pond heeft, dat men in plaats van een var- kenscotelet slechts een stuk rundvleesch heeft, maar dat zijn dingen van geen belang. Toen Hitier aan de macht kwam dacht het buitenland, dat hij op het economische vraag stuk zou stranden. Wat men toen een econo misch probleem noemde, was het egoisme van iedereen. Thans doen de nationaal-socialisti- sehe economische opvattingen zich gelden. In het centrum van het bedrijfsleven staat het volk en niet het voordeel voor den individu. Over de daling der koersen aan de beurs verklaarde Goering: In het nationaal-socïalistische economische leven heeft de beurs geen enkel belang meer. Wanneer iemand zijn rijksleeningpa- pieren verkoopt, wil dat zeggen, dat hij bereid is al wat goed aan het rijk is te aanvaarden, maar dat hij het geen enkel vertrouwen wil geven. Er zijn lieden, die bankbiljetten oppot ten. Ik zal dat van zeer nabij gaan gadeslaan, opdat het rijk er niet onder lijde. Goebbels versus democratie en Volkenbond. Ook di*. Goebbels heeft Zaterdag op den Partijdag het woord gevoerd. Hij fulmineerde heftig tegen de democratie en den Volkenbond. „De Volkenbond", aldus dr. Goebbels, is voortgekomen uit de gedach- tenwereld der democratie. De Volkenbond heeft de anarchie in China aangemoedigd door Japan tegen te werken, de anarchie in Duitsch land door Hitier tegen te werken, de anarchie in Italië door Mussolini tegen te werken en in Spanje heeft hij geen woord van verwijt geuit tegen de Sovjet-Unie, die in de radio de anar chie in het land heeft verspreid." Goering. „De democratie," aldus spreker, „geeft ruim spel aan de chaotische kuiperijen der Komin tern in Europa en alle landen der aarde. Onder bescherming, van de werelddemocratie kan het wereldbolsjewisme zich het beste ont wikkelen. Een buitengewoon gevaarlijke rich ting neemt dienovereenkomstig aan de ont wikkeling in Tsjecho-Slowakije. Het is weinig bekend dat Praag ook in organisatorisch op zicht de zetel is van de bolsjewistische sa menzweringen tegenover Europa. Het herbergt het „Midden-Europeesche Bureau" der Ko mintern, dat geleld wordt door den afge vaardigde Gottwalt." „Wij staan," zoo besloot Goebbels, „aaneen gesloten en vastberaden tegenover het een heidsfront van democratie en bolsjewisme. Wij vormen een- opbouwend staatsbeginsel. Wij hebben het begrip der democratie gemoderni seerd en verèdeld. Wij willlen geen wereld ver overen, maar wij willen ons land verdedigen en daartoe hebben wij noodig een nieuwe ge dachte en een zich steeds vernieuwende kracht." Zondagochtend werd in de „Lultpold Hain" de militieschouw gehouden. Na de wijding van talrijke vaandels voor Oostenrijk hield Hitier een toespraak, waarin hij zijde: „Voor het eerst zie ik onder u kameraden, die jarenlang in het geheim hebben gestreden. De droom van geslachten is In dit Jaar vervuld. Aan het eind van zijn rede zeide de Führer: Anderen Duitschers wordt het geluk, hier aanwezig te zijn, ontzegd. Onze harten gaan naar hen uit, zooals de hunnen tot ons gaan. Wij ge voelen ons te hunnen aanzien gebonden door een plichtsbesef, dat in één woord kan worden uitgedrukt: „Duitschland". Bij het appèl der troepen wijdde Hitier 169 nieuwe standaarden in, waaronder die voor de nieuwe organisaties in Oostenrijk. In ztfn toespraak zeide Hitier nog: De tijden zijn zóó, dat wij ons de strijdperiode moeten herinneren en moeten verkondigen, dat Duitschland vast besloten is onder alle omstandigheden de positie te handhaven, die het zich heeft ver worven. Daarna deflieerden S.A. en S.S. voor den rijkskanselier. Zooals bekend zal Hitler heden avond tijdens de slotzitting van den Rijkspartijdag een rede uitspreken. Verwacht wordt, dat hjj het Duitsche standpunt tegenover het Sudeten - Duitsche vraagstuk uiteen zal zetten. „Het Catalaansche leger ver slagen". Naar de meening van het groote hoofd kwartier van Franco is het republikeinsche leger in Catalonië thans verslagen, zoo al niet vernietigd. De woordvoerder van het opper bevel heeft aan den correspondent van Havas verklaard: het Nationalistische leger heeft niet zijn beste troepen en het gros van zijn artillerie en zijn luchtmacht in den sector van de Ebro in den strijd geworpen alleen met het doel den „zak", die de frontlijn vormt, kleiner te maken, doch wel in de hoop. de strijdkrachten van den vijand te vernietigen. Onze zwaarbevochten zege der laatste da gen zal eerlang vrucht afwerpen. De republi keinsche legers zijn aan het einde hunner; krachten. Dit resultaat maakt op de open bare meening minder indruk dan de ver overing van een groote stad, doch het belang er van is overwegend." China verzoekt om sancties tegen Japan. Het Chineesche Telegraafagenfc- schap meldt, dat Tsjang Po Li, de vice-voorzitter van den Chineeschen politieken Raad, een telegram ge richt heeft tot Avenol. den secretaris generaal van den Volkenbond, waar in hij verzoekt sancties tegen Japan toe te passen en China materieele hulp door den Volkenbond te doen verleenen,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13