Haarlem's Dagblad Climax. Na de feesten. De N.v. Dans Academie J. G. MARTIN ZONEN Schagchelstraat 29 te Haarlem, Telefoon 10806 Frankrijk eensgezind als gevaar dreigt. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16940 Uitgave Louren» Co9ter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N,V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplcin 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 12 September 1938 Abonnementen per week f 0.25. p mnnnd f 1.10. per 3 aiaundcn I 3.25 franco pe* post f3.55. losse nummers 6 ceni per ex. Advertcnliën 1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regciabonnemcntslarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De in Europa heerschende spanning is van daag tot een climax gestegen in afwachting van de rede, die Adolf Hitler vanavond om 7 uur 20 op het partijcongres te Neurenberg zal houden. Ten hoogste heerscht de spanning in Neurenberg zelf, want de daar verzamelde af gevaardigden weten evenmin waar zij aan toe zijn als hun landgenooten en als de an dere volken die met hen den heksenketel Europa bewonen. Maar in Londen, waar het Britsche kabinet vanmorgen bijeen is geko men, in Frankrijk, waar men de diplomatieke leiding van Downing Street volgt en overi gens al zijn binnenlandsche geschillen schijnt te hebben vergeten, in de andere hoofdsteden ook is de spanning niet veel minder. In Praag zelf doet president Benesj al het mogelijke om de bevolking rustig te houden, hetgeen niet eenvoudig kan zijn met demonstreerende Sudeten-Duitschers die kreten als „Ein Volk, ein Reich, ein Führer" aanheffen. De spanning is zeer groot en daarom alleen reeds is het noodzakelijk om tot spoedige op lossing van het hangende Tsjecho-Slowaak- sche vraagstuk te geraken. Men kan opwin dingen als deze niet lang riskeeren. Indien de in het nauw gedreven Praagsche regeering den toestand niet langer zou kunnen beheer- schen, indien burgeroorlog in het land zou uitbreken, zou dat de lont kunnen zijn die het Europeesche kruitvat tot uitbarsting bracht. Dit is, op het moment, een groot gevaar. Niettemin kan men hopen dat deze dag een gunstige wending brengt. Door Hitler is blijkbaar aangestuurd op een resultaat der onderhandelingen vóór hij zijn rede zou uit spreken. Indien vandaag nog een overeen komst zou bereikt kunnen worden, die de Sudeten-Duitschers beter gezegd: Berlijn bevredigde, en die Hitier als een diploma tieke overwinning zou kunnen aankondigen, zou vanavond plotseling de gansche bedrei ging van Europa kunnen verdwijnen. Merkwaardig is de onzekerheid omtrent eikaars werkelijke bedoelingen, die in Lon den en Berlijn heerscht. Is de Engelsche re geering van meening dat Duitschland Tsjecho Slowakije inderdaad zal aanvallen als het zijn zin niet krijgt? Dat weet men niet. Vol gens nuchtere verstands-redeneeringen zou men moeten zeggen: de Duitschers zullen dat niet doen, want zij loopen alle kans tegenover een ontzaglijke Engelsch-Fransch-Russische overmacht te staan, terwijl Poolsche steun voor hen niet te verwachten schijnt en Ita- liaansche steun een twijfelachtige zaak is. Evenals in den oorlog van 1914-1918 zouden de Italianen denkelijk den loop van zaken gaan afwachten eer zij partij kozen. Maar de mogelijkheid moet in Engeland overwogen zijn dat de ware economische toe stand* van Duitschland dusdanig benard is dat het tot wanhoopsmaatregelen geneigd zou kunnen zijn. Anderzijds twijfelt men in Berlijn (en in Neurenberg) blijkbaar aan de werkelijke be doelingen van Engeland. Men gelooft niet dat het Frankrijk te hulp zou komen als dit, tengevolge van een Duitsche agressie tegen Tsjecho-Slowakije, volgens zijn verdrags-ver- plichtingen Praag te hulp kwam. Misschien twijfelt men in Berlijn zelfs aan Frankrijk's daadwerkelijken steun voor Praag. In deze omstandigheden moet men wel vurig hopen dat de missie-Runciman de Praagsche regeering tot zelfs de uiterste con cessies zal weten te bewegen. De Times heeft onlangs de mogelijkheid van een Tsjecho- Slowaakschen gebiedsafstand aan Duitsch land geopperd. Daar is groot rumoer door ontstaan en de Engelsche regeering verloo chende het artikel onmiddellijk. Het werd als een ontactische daad in de sfeer-van-loven- en-bieden door vele Engelsche en andere bla den gehekeld. Maar intusschen waren er in de Fransche pers stemmen, die de Times bij vielen. En geen wonder! Zoo zijn er ook overal menschen te vinden die voor een volks stemming in het Sudeten-jDuitsche gebied voelen. En zou dit niet verreweg de beste op lossing zijn? Niet voor den economischen toe stand van Tsjecho-Slowakije, maar tot redding van Europa van een ramp? In dit blad is altijd een anti-oorlogs-standpunt ingenomen, in overeenstemming trouwens met het Kellogg Pact. Wlnu, is deze aangelegenheid een zaak die de hooge bedoelingen van dat Pact waar deloos maakt? Integendeel. De Sudeten-Duit^phers, VA millioen in aan tal, wenschen blijkbaar op dit oogenblik niet allen annexatie door Duitschland, maar wel zelfbestuur. Indien zij dit bij volksstemming onder onpartijdig toezicht ik herinner aan het plebisciet in het Saar-gebied konden bevestigen zou men hun zelfbestuur moeten geven. Of desnoods de inlijving bij Duitsch land van de provincies, waar zij in de meer derheid zijn. Dit zou Tsjecho-Slowakije eco nomisch zeer verzwakken. Het zou hulp en steun van anderen noodig hebben. Maar welke toekomst heeft het met de Sudeten-Duitschers? En is niet alles beter dan een Europeesche oorlog? Tusschen drie kwa den moetende kiezen zou men toch in Praag wel tot de slotsom dienen te komen Het grootste kwaad is de oorlog, het tweede een onzeker, voortdurend-bedreigd bestaan met een ontevreden minderheid in den lande, dat zoowel tot buitenlandschen als tot burger oorlog kan leiden, het minste kwaad is dan nog gebiedsafstand. Een Engelsche en een Fransche regeering die op het critieke oogenblik den vrede nog willen redden zouden Praag tot deze keuze kunnen bewegen. Tenslotte is er al zooveel 't Feestgedruisch is in den lande alom weer verstomd. Het festijn, zoozeer genoten, is weer afgeloopen En een nieuwe tijd van ingespannen werken komt, Tijd van nood en zorgen, maar ook van vertrouwend hopen. Levend blijft voor jong en oud nog de herinnering, Die wij aan dit schoone feest van land en volk bewaren, Stil gekoesterd in de harten als een kostbaar ding. Dat zijn glans zal houden in een lange reeks van jaren. Veertig jaar regeeringstijdperk zijn voorbijgegaan, Nieuwe jaren zullen komen met hun nieuwe zorgen, 't Vorstlijk Huis dat in ons landje aan het hoofd blijft staan, Zal ons ook haar trouwe leiding in die jaren borgen. Maakte men de vlaggen en de wimpels weer aan kant, Heeft men dan de feestverlichting weder laten dooven, Onverflauwd glanst in de harten in het gansche land: 't Was Oranje, 't is Oranje, 't blijft Oranje Boven. P. GASUS. Mededeeling bericht hiermede, dat de uren voor inschrijving en be sprekingen betreffende clubs en lessen Seizoen 1938/39, zullen aanvangen op Donderdag 15 September van 1112, van 25 en van 79 uur. (Adv ingez Wen Bouw van 100 woningen. In het Amsterdamsche kwartier. De N.V. Bredero's Bouwbedrijf teUtrecht wil van de gemeente Haa Tem 13130 M2. grond aan de Ten Kate-, de Gem nestet- en de van Koets veldstraat koopen voor f 10.500 om op dien grond honderd woningen te bouwen. B. en W. stellen den raad voor daartoe te besluiten, onder voorwaarde, dat er alleen woonhuizen zullen worden gebouwd. Kinderverlamming. Een geval te Hillegom. Te Hillegom heeft zich Zaterdag een geval van kinderverlamming voorgedaan. Het kind is naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Op last van den burgemeester zijn voorloo- pig tot en met Zaterdag 17 September alle lagere scholen, de kleuterscholen en Kinder bewaarplaatsen gesloten. Ook de consultatiebu- reaux zullen geen zitting houden. Alleen de U. L. O.-scholen blijven geopend. De voorzijde van het nieuwe Zusterhuis van het Diaconessenhuis, dat Donderdag a.s. officieel door den burgemeester zal worden geopend. van het ongelukkige verdrag van Versailles geschrapt. Dit is een neteliger, gevaarlijker object dan al zijn voorgangers. Ma.ar als men den vrede wil redden, moet „prestige" dat niet belemmeren. Niemand weet op dit oogenblik wat Hitier vanavond zal zeggen. Kondigt hij geen op lossing van het gesclil aan, dan zal hij den kelijk toch ook wel geen strijd proclameeren en in dat gev^l dus in min of meer vage termen spreken. Dit zou voortzetting van den gespannen toestand beteekenen, met al de ge varen van dien. Mocht deze situatie morgen heerschen dan rijst voor mij de vraag of Nederland bij de andere kleine naties met name bij de Scandi navische volken, de Belgen en de Zwitsers, niet een onmiddellijk initiatief zou kunnen nemen tot het aanbieden van gemeenschap pelijke bemiddeling, zoowel aan de betrok ken groote mogendheden als aan Tsjecho- Slowakije. Een dergelijk aanbod 'zou beter door de staatshoofden der kleine naties dan door de regeeringen gedaan kunnen worden. Het zou diepen indruk maken en wellicht slagen. Zou men zulk een poging onbeproefd mogen laten? R. P. Prins Arthur of Connauglit overleden. Engeland's verdienstelijke „on-officieele ambassadeur". LONDEN, 12 September. Hedenmorgen is na een langdurige ziekte Prins Arthur of Con- naught in zijn woning te Belgrave Square overleden. De prins had zijn 55ste levensjaar bereikt. Hij was een neef van den koning en gold naast den ex-prins van Wales als de beste „niet-officieele ambassadeur van Engeland" en als een der belangrijkste leden van het Huis Windsor. (United Press). MEISJE ONDER AUTOBUS DOODGEREDEN. Zaterdagmiddag is het zevenjarig meisjes J. N. C. Geluk, wonende aan de Brielsche- laan te Rotterdam op den rijweg vlak bij de ouderlijke woning onder een autobus geraakt. Het kind was, toen het uit de ouderlijke wo ning kwam, eerst op den rand van het trottoir blijven staan, maar stak daarna plot seling over, terwijl er een paar achter elkaar rijdende autobussen voorbij gingen. Hierbij geraakte zij onder de achterwielen van een der autobussen en werd op slag gedood. WEEKBERICHT Coöp. „Vooruitgang" Ü.A., Haarlem. Appelmoes v. goudreinetten p. 1/1 bl. 25 ct. Roomboter per pond 75 ct. Suiker per pond 22 ct. Slaolie per flesch a 6lj> maatje 45 ct. Pindakaas per pot 12 y2 ct. Lucifers per pak 4Vfe ct. Nieuwe Capucijners per pond 13 ct. Bak- en Braadvet per pond36 ct. Koffie per half pond 10y2 ct. Fijn gekr. Speculaas p. half p. 15 en 20 ct. MET DIVIDE ND BONS. (Adv. Ingez* Med.) NOODWEER RICHT ERNSTIGE SCHADE .AAN IN NOORD ITALIë. Hevige regens hebben in Noord-Italië ont zettende verwoestingen aangericht. De brug der spoorlijn TurijnLanzo. welke over de Geronda ligt, werd door de sterk gewassen rivier weggeslagen. Albert Sarraut: NOYON 11 September. Bij de in wijding van een monument heeft de Fransche minister van buitenland- sche zaken, Albert Sarraut, een rede gehouden waarin hij zeide: ,,Als het volk zich in dienst van de grootheid van 't land wil stellen, is in Frankrijk niets onmogelijk. Als morgen het uur van gevaar zou komen, zou Frankrijk onmiddellijk weer even eensgezind zijn als het was in vroeger jaren, wanneer een buitenlandsch gevaar dreigde. Laat het buitenland zich daarin niet vergissen. „De handhaving van den vrede zoo ver volgde hij „vraagt van alle Franschen stof felijke offers of doctrinaire offers. Wij moe ten eensgezinder dan ooit rondom de regee ring van nationale verdediging staan. Het Fransche volk zal een homogene massa zijn, waarbij zich ongetwijfeld de elementen van wijsheid en gezond verstand die nog zoo machtig zijn in de wereld, zullen scharen. Daardoor zal de vrede eens te meer gered worden." Sarraut herinnerde in dit verband aan de ondubbelzinnige waarschuwingen van Hali fax en de rede van den Amenkaanschen ge zant. Frankrijk, zoo zeide hij, blijft bereid lederen staat de hand te reiken, welke nooit verraden heeft, maar die ook nooit beefde. Britsche regeeriii"; overlegt. Kabinet vanmorgen bijeengekomen. LONDEN, 12 September (Reuter- A.N.P.) Voor den eersteu keer sedert het zomerreces is het kabinet van ochtend in Downingstreet bijeenge komen. Het doel der vergadering is in de eerste plaats alle leden van het kabi net in staat te stellen den toestand te bezien in het licht der laatste be richten uit het buitenland. Zeer groote beteekenis kent men toe aan de redevoering, die hedenavond door Hitier op den Rijkspartijdag te Neurenberg zal uitspreken. In den loop der week zullen nog meer kabi netszittingen worden gehouden. Na de kabinetszitting van vandaag zal Lord Delawarr zich per vliegtuig naar Genève be geven, waar hij ongetwijfeld aan de hooge commissarissen der dominions verslag zal uitbrengen. Als voorzorgsmaatregel heeft de politie van daag Downingstreet voor het gewone publiek afgesloten. Stichting van een confectiefabriek Op het vroegere terrein der Reiniging. B. en W. stellen aan den Raad voor 1488 M2. grond aan den Harmenjansweg (het vroegere terrein der Reiniging) te verkoopen aan de N.V. Ten Berge's Confectie Industrie, die op den grond een fabriek met bovenwoning zal laten bouwen. Het woord is aan. Wijnaendts Francken: Waf men het liefst zou willen vergeten, vergeet men het moeilijkst. Belgische regeering neemt militaire voorzorgsmaatregelen. Versterkingen naar de grens gezonden. BRUSSEL. 12 Sept. (A.N.P.i Het dagblad Gazette publiceert het volgend bericht: Men weet. dat de internationale toestand de Belgische regeering heeft genoodzaakt zekere maatregelen te nemen, welke slechts be schouwd kunnen worden als onmisbare voor zorgen en niet als militaire besluiten, welke de bevolking zouden kunnen verontrusten Om deze reden hebben aan de Duitsch-Bel- gische grens verscheidene troepenbewegingen plaats gevonden, hieruit bestaande, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag artillerie-af- deelingen die te Elsenbom in kwartier lagen, naar hun garnizoenen zijn teruggezonden. De bereden artillerie uit Luik heeft des nachts 60 K.M afgelegd. De karabiniers uit Eupen en Malmédy waren Zondag den ge- heelen dag geconsigneerd. Ten slotte zijn de brigades van de rijkswacht, die langs de grens zijn gelegen, eveneens krachtig versterkt, niet om. zooals was gezegd den uittocht van Joden uit Duitschland tegen te gaan, doch als militaire maatregelen, welke naar het blad herhaalt, slechts als voorzorg bedoeld zijn. Ook maatregelen in Zwitserland. BERN, 12 September (D.N.B.) Het Fede rale departement voor militaire aangelegen heden deelt mede: „Steimende op een machti ging van den Bondsraad heeft het federale departement voor militaire aangelegenheden bepaald, dat vandaag, 12 September, als voor zorgsmaatregel de mijnen moeten worden geladen, om eventueel de spoor- en straat wegen aan alle grenzen onbegaanbaar te ma ken. De mijnen worden door de vrijwillige grensbeschermingsafdeelingen bewaakt. De bevolking moet zich aan. de door deze af- deelingen gegeven bepalingen onderwerpen. Het is verboden zich op te houden in de buurt waar mijnen zijn geplaatst, deze te fotogra feeren of te teekenen. United Press meldt nog: Ofschoon het Zwitsersch leger niet gemobi liseerd is, is er een grooter aantal burgers on der de wapenen, dan gewoonlijk n-.i dezen tijd van het jaar. Twee regimenten zijn juist „af gezwaaid" na jaarlijksche herhaling-oefenin gen, terwijl vier andere gewonen dienst langs de grenszones verrichten. Bovendien zijn daaraan toegevoegd een lichte brigade artillerie en ongeveer acht spe ciale grenscompagnies, gestationneerd aan de grenzen zelf. HEDEN- 14 PAGINA'S. LORD RUNCIMAN EN ZIJN STAF. Een foto van de Britsche bemiddelaars in hun „hoofdkwartier". V. 1. n. r. zittend: Geoffrey Peto, Lord Runciman, F. Ashton Gwatkin en J. Henderson. Staand D. Stephens en R. J. Stopford. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Plannen voor den bouw van een U.K. Jon gensschool voor u.l.o. in Haarlem-Noord. 13 Zal de Haarlemmer Raad voortaan om de drie weken vergaderen? 13 Stichting van een confectiefabriek aan den Harmenjansweg te Haarlem. 1 Bouw van 100 huizen in het Amsterdam sche kwartier te Haarlem. 1 Een geval van kinderverlamming te Hille- B^en W. van Haarlem stellen den raad 'voor grond aan de Kleverlaan te koopen voor den bouw van een nieuwe zwem inrichting. Bij den bouw van het nieuwe gebouw \oor den Geneeskundigen Dienst te Haarlem is de raming overschreden. BINNENLAND. Zaterdagmiddag is er een grootsch huldi- gïngsfeest geweest in het Olympisch stadion De Prinses is door een lichten griepaanval verhinderd near Soestdijk terug tc keeren. Voor rogge is sinds Zondag een denatura- tievergocding ingesteld. 3 Duizenden hebben burgemeester Fortuyn de laatste eer bewezen. 3 Te Kollum is een moeder van een tehuis voor ouden van dagen door een dronke man met messteken zwaar gewond. 3 BUITENLAND. België en Zwitserland nemen enkele mili taire voorzorgsmaatregelen. 1 De Britsche regeering blijft vertrouwen op een minnelijke schikking van het Sudeten Duitsche probleem, doch zal 1 zich indien noodig aan Fransche zijde scharen. Benesj heeft in een Zaterdagavond gehou den radiorede de Tsjecho Slowaak- sche bevolking tot kalmte aangemaand. 9 Redevoeringen van Goering en Goebbels op den Rijkspartijdag te Neurenberg. 9 SPORT. De nieuwe velden van B. M. II. C. zijn Zon dag geopend. 5 Trekvogels winnen den Prins Hendrik- beker 7 De ontwikkeling van het voetbalspel in beeld. 7 ARTIKELEN. R. P.: Climax Langs de Straat: De Geknechte. 1 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 4

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1