CROOTSCH HULDICINCSFEEST in Olympisch Stadion vv-v- FRAAI FESTIJN VAN KLEUR EN KLANK 10 CENT Prinses moet haar kamer houden. Denaturatievergoeding voor rogge Moordaanslag te Kollum. Rotterdam's Burgemeester MAANDAG 12 SEPTEMBER 1938 HAARDE M'S DAGBDAD 3 SCHITTEREND GESLAAGDE OPTOCHT ZESTICDUIZEND AANWEZIGEN TIJDENS een prachtig geslaagd feest hebben Zaterdagmiddag zestigduizend aanwezigen in het Olympisch Stadion te Amsterdam op nieuw hulde gebracht aan H.M. de Koningin en uiting gegeven aan hun liefde voor het Oranjehuis, en het Ko ninklijk gezin, dat helaas niet voltal lig was, aangezien alleen Prins Bern- hard de Koningin vergezelde, wijl Prinses Juliana wegens een lichten griepaanval niet mee uit was gereden. De aanwezigen zijn op dezen zomer- schen Septembermiddag getuige ge weest van een schouwspel, vol feeste lijke kleuren en lijnen, dat, zonover goten, een onvergetelijkcn aanblik bood. Tegen twee uur was het groote Olympische Stadion, dat ruimte biedt aan zestigduizend toeschouwers, tot de laatste plaats bezet. De zestien muziekcorpsen ui't verschillen de deelen van het land, die onder leiding van den heer B. D. Peters de instrumentale mu ziekuitvoering zouden verzorgen, stelden zich, tezamen vijfhonderd man. waarvan sommi gen. zooals het muziekcorps van de Staats mijn Maurits te Lutterade, in schilderachtigen uniform, tegenover de eere-tribune op. Het volle Stadion leverde met zijn vele vlaggen en zijn bloemverslering een vroolijk schouwspel op. De aankomst van H.M. de Koningin. Op weg naar het Stadion heeft de Koningin opnieuw veel hartelijke belangstelling ont moet. Om twee uur vertrokken de vorstelijke personen, die gezeten waren in een met vier paarden bespannen blauwe calèche, van den Dam om naar het Stadion te rijden. Even voor half drie stelde zich voor den in gang van de Marathonpoort een eerewacht van leden der Amsterdamsche Vrijwillige Bur gerwacht en, aan den kant van het veld, van padvinders op en toen duurde het niet lang of de politieruiters, die den koninklijken stoet vooraf gingen, galoppeerden de poort van het Stadion binnen. Over de sintelbaan ging het langs de zui delijke tribune naar de eere-loge aan den overkant, waar de Koningin en de Prins uit stegen. Het was een treffend moment, toen twee der Indische prinsessen, dochters van den sultan van Langkat, de Koningin bloemen aanboden, De beide meisjes waren gekleed in een paarsblauw inheemsch gewaad en kniel den voor de Koningin en den Prins neer, waar na de oudste. Tengkoe Kalsoem, de Lands vrouw en Tengkoe Latifah den Prins een voor de Prinses bestemde ruiker aanbood van paar se. uit Langkat komende orchideeën, welke met het Donderdag hier te lande gearriveerde K.L.M.-vliegtuig waren meegekomen. De Ko ningin onderhield zich gedurende eenige oogenblikken vriendelijk met de beide prin sessen. die vervolgens met drie diepe slamats zich terugtrokken. Toen de Koningin en de Prins in de met groen en oranje versierde eereloge verschenen, zette de muziek het Wilhelmus in, dat door de aanwezigen staande werd meegezongen. Het feestprogramma. Hiermede was tevens het feestprogramma begonnen. De muziek vervolgde met de ju- bileummarsch van Vlessing en een feestelijke potpourrie van Nederlandsche volksliederen, waarna besloten werd met het statige „Dankt sdankt nu allen God". Inmiddels hadden zich voor de marathon tribune de verschillende koren opgesteld. Tezamen twaalfhonderd dames en heeren, die onder leiding van Theo van'der Bijl het A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf 1.— per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slagcr's Verfhandel - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) door hem zelf gecomponeerde huldigingslied aan Koningin Wilhelmina op den prachtigen tekst van den dichter Jan Engelman inzet ten. Toen kwam een der hoofdnummers van het programma aan de beurt, het huldigings ballet van Yvonne Georgi „In honorem Reginae". De muziek, gecomponeerd door Henk Ba ding en onder leiding van L. M. G. Arntzenius door het AVRO-orkest uitgevoerd en op gra- mofoonplaten vastgelegd. In groote aandacht hadden de aanwezigen het kleurige dansspel gevolgd en toen de Ko ningin het sein tot het applaus gaf stemden allen daar van harte en daverend mee in. Yvonne Georgi werd in de koninklijke loge ontboden, waar de Koningin haar compli menteerde en zich gedurende eenige oogen blikken met haar onderhield, waarna ook Prins Bernhard haar gelukwenschte. Eveneens dankte de koningin de beide diri genten, de heeren Peters en Van der Bijl, die achtereenvolgens bij haar ontboden wer den. De historische optocht Inmiddels was het geheele middenvele vrijgemaakt en even later kondigden vier herauten, die de marathonpoort binnenreden, het begin van den historischen optocht met bazuingeschal aan. De verwachtingen, welke men van het werk van Johan de Meester, die bij de samen stelling van den optocht de leiding had, mocht hebben gehad, zijn door de uitvoering verre overtroffen. In langen tijd hebben wij geen zoo goed verzorgden, rijk aangekleeden keurig en harmonisch samengestelden optocht ge zien, waarbij bovendien aandacht was be- steeds aan allerlei historische details, terwijl het doel van het feest, waartoe deze optocht moest bijdragen, geen oogenblik uit het oog was verloren. Gijsbrecht van Aemstel en zijn broer Arend, zijn getrouwe gemalin Badeloch en de kinde ren Adelheid en Veenerick openden den stoet, gevolgd door wapenknechten en door bisschop Gozewijn van Aemstel, die omstuwd werd door zijn vrome Klaerissen. Elk onder deel van deze groep was even verzorgd en dit gold ook voor de volgende groepen. Vier praalwagens herinnerden aan den bloei van het cultureele leven in de gouden eeuw. Aan de koningsgeneraties van het Oranje huis herinnerde de groep, waarin koning Wil lem 1 reed, gevolgd door den kroonprins, den held van Quatre Bras, en den nog jeugdigen la- teren koning Willem 3. Een postkoets en een cavalcade van ruiters in costumes van het midden der vorige eeuw herinnerden aan de dagen van de Camera Obscura, en dan kwam de groep, die gewijd is aan het Nederland, zooals het zich in de veer tig jaren van het bewind van Koningin Wil helmina heeft ontwikkeld. Het waren groepen uit de elf provinciën, elk met de producten van htm gewest, getorst door mannen en vrouwen in provinciale costuums. Fraaie Indische praalwagens verbeeldden de weelde en den rijkdom van de overzeesche gewesten. Een praalwagen, het schip van staat voor stellende, met vertegenwoordigers uit alle pro vinciën en uit Oost- en West-Indië, bestuurd door de Nederlandsche maagd, die het roer houdt, symboliseerde aan het slot van den op tocht de eenheid des rijks. De verschillende groepen, die voorbij waren jetrokken, hadden zich op het middenterrein opgesteld en toen allen daar stonden, kwamen de hoofdfiguren uit elke groep voor de ko ninklijke loge bijeen, waarna de gezamenlijke zangkoren onder leiding van Theo van der Bijl, het choraalachtige „Oranje Heil" ten ge hoor e brachten. Tegen vijf uur werd het feest besloten met het Wilhelmus, waarna de hooge bezoekers het stadion verlieten. ZELFWERKEND WASthMIDDEL OVERAL VERKRIJGBAAR T N.V.HET KLAVERBLAD HAARLEM (Adv. Ingez* Med.) In verband met griepaanval. Van officeele zijde meldt men ons, dat H.K.H. Prinses Juliana ten ge volge van een Vrijdag plotseling opge komen griepaanval op dokters advies gedurende eenige dagen haar kamer moet houden, en daardoor tot haar leedwezen Zaterdag de feestelijkheden in het stadion niet heeft kunnen bij wonen en ook van het deelnemen aan verdere feestelijkheden heeft moeten afzien. Omtrent den toestand van de Prin ses bestaat geen enkele reden tot on gerustheid. Verwacht wordt, dat H.K. H. na eenige dagen naar Soestdijk zal kunnen vertrekken. Hoofdstad blijft nog tot Woensdagavond feestvieren, Wij vernemen dat de feesten in de hoofdstad ter gelegenheid van het re- geeringsj-ubileum van H.M. de Konin gin nog tot en met Woensdagavond zullen voortduren. Van gemeentewege is besloten, dat de ver lichting van grachten en torens tot en met 14 September des avonds zal blijven branden. Ook hebben B. en W. goedgekeurd, dat tot dien da tum alle winkels tot twee uur 's nachts ge opend blijven en dat ook de andere bepalin gen, welke voor de feestweek golden, inzake venten enz. tot en met 14 September zullen gelden. Ook de feestparken blijven tot 1 uur 's nachts geopend, terwijl de cafés en restau rants tot twee uur 's nachts open blijven. In verband hiermede heeft de K. L. M. be sloten de gelegenheid tot het maken van vluch ten boven de verlichte stad eveneens tot en met Woensdag a.s. open te stellen. Bewegingsvrijheid van de militairen. Naar wij vernemen wordt de bewegings vrijheid van de militairen, behoorende tot de grensbataljons welke normaal op Zaterdag (na den dienst) en op Zondag wordt verleend voorloopig en behoudens bij grootere oefenin gen, over de 7 dagen van de week verdeeld. Oost AADest tkuls best. -Tfa oa-ze omzwervingen Is ket altijd weer bekaaglyk „tkuls'. <5n als de oacantietljd ooorfcij Is ervaren we weer die waarkeid ia ket genieten van ket gekeel eigene La dea kring, waar wij .tkuls' zijn en ia «September weer beginnen met ket gebruik van 'Dralsma van A3alkenburg's leoertraan. (Adv. Ingez. Med.) Ingesteld met ingang van 1 September Heffing op gerst onveranderd In de communiqués opgenomen in de och tendbladen van 31 Juli en van 21 Augustus j.l. inzake de verhooging der monopolieheffingen op granen, is gewezen op de steeds doorgaande daling der graanprijzen en de noodzakelijkheid om, teneinde de in uitzicht gestelde richt prijzen te bereiken, daartegen maatregelen te beramen. De mogelijkheid werd daarbij ver ondersteld, dat, indien geen wijziging in de beweging der graanmarkt optrad, verder gaande maatregelen zouden dienen te worden getroffen. De laatste heffingverhooging van 21 Augus tus heeft het beoogde resultaat nog niet doen bereiken. Thans is besloten, speciaal ten aan zien van rogge, met ingang van 11 Septem ber nadere maatregelen te treffen. Reeds in bovengenoemde commu niqués werd gewezen op de mogelijk heid op andere wijze dan door wijzi ging der monopolieheffingen het doel te bereiken. Met ingang van 11 Sep tember is dan ook wederom overge gaan tot invoering van een denatura tievergoeding voor rogge. De vele voorbereidingen, die deze maatregel vraagt, zullen het niet mogelijk maken om onmiddellijk de gelegenheid tot denaturatie open te stellen. De Neder landsche akkerbouw centrale zal be kend maken, wanneer en waar de ge legenheid daartoe zal worden ge opend. Men mag aannemen, dat overal binnen 14 dagen daartoe de gelegen heid zal bestaan. Het ligt daarbij in de bedoeling om de mo nopolieheffing voor ongedenatureerde rogge met ingang van 11 September te verhoogen met f 0.50 per 100 k.g., terwijl de denaturatie- premie wordt vastgesteld op f 1.50 per 100 k.g. Hierdoor wordt in de praktijk bereikt, dat de monopolieheffing op gedenatureerde rogge en mais even hoog wordt. De verlaging van den prijs van de voer- rogge zal een grootere vraag naar dit artikel doen ontstaan, zoodat verwacht mag worden, dat de binnenlandsche prijs voor rogge meer in overeenstemming met den wereldmarkt prijs voor rogge plus heffing zal komen, waar door voor de verbouwers meer kans bestaat den hun in uitzicht gestelden richtprijs te be reiken. De heffing op gerst blijft onver anderd. Aan te nemen is, dat de gerstprijs na verloop van eenigen tijd zich zal stellen op den buitenland- schen gerstprijs plus monopoliehef- fin. Het ligt niet in de bedoeling voor gerst wederom een steun door dorsch- toeslagen in te stellen. Wel wordt aan de mogelijkheid gedacht, mocht de aanpassing van den binnenlandschen prijs aan dien van de importgerst plus monopolieheffing onvoldoende snel geschieden, om door andere middelen daarin verbetering te brengen. Hier bij kan worden gedacht aan aankoop door of vanwege de Nederlandsche akkerbouw centrale. De regeering hoopt met deze maatregelen uiteindelijk de toegezegde prijzen voor rogge en gerst te doen bereiken. Mocht de algemeene daling op de graanmarkt zich doorzetten, dan zal zij den maatregel, welken zij dan het meest juist zal achten, toepassen. De omstan digheden zullen moeten beslissen tot welken maatregel de regeering haar toevlucht zal moeten nemen. HAARLEMSCHE REDDINGS BRIGADE. Wedstrijd om den Dr. W. E. Merens-beker. Zondagmorgen had onder groote belang stelling in de zweminrichting aan de Hout vaart de jaarlijksche wedstrijd plaats om den Dr. W. E Merens-beker, ingesteld door de Haarlemsche Reddingsbrigade na het over lijden van dezen dokter, om elk jaar zijn na gedachtenis in dankbare herinnering te eeren Mevrouw E. W. MerensJoekes was als steeds aanwezig. Aan den wedstrijd, die vooraf was gegaan door het afleggen van een medische proef afgenomen door de doctoren P. Floor en D. Hijmans, werd deelgenomen door slechts twee dames en acht heeren. No. 1 van de technische proef luidt: met hurkval te water gaan, 100 M. zwemmen in schoolslag, (gekleed volgens de Bonds- eischen), waarvan de laatste 25 M. met pop. No. 2: in hurkval te water gaan. 10 M. gekleed zwemmen en popduiken. De technische commissie, betsaande uit de Bondstechnlcl. mevrouw C. E- Schmidt—Müs- ler en de heeren A. J. Meijerink en R. Krab van Amsterdam, let zeer streng op de juiste technische uitvoering van hurkval, het zwem men, duiken naar de pop, het boven brengen *n vervoer van de pop. Mejuffrouw Her mien Haase, de favorite oor den damesprijs begon den strijd en maakte met No. 1 een schitterende kans met haar stijlvol zwemmen en vervoer, maar had bij 2 het ongeluk, ln het z^er donkere water eerst de pop te missen Mejuffrouw A. C. Houben zwom ook heel goed en was gelukkig bij het duiken; reeds bij de eerste poging vei'soheen „de dren keling" aan de oppervlakte. Voor de mannelijke leden der brigade ging de strijd vooral tusschen R. J. Rohifs en C. H. Vrugt, die ook beiden een 9 voor medisch had den behaald. Aan het einde van den strijd bleek dat beiden 26 2 3 punten hadden. De jury gaf een nieuwe opdracht: Onderwater zwemmen p afstand en koristen tijd. terugzwemmen in rugslag. Vrugt werd overwinnaar en behaalde dus den beker. De geheele uitslag was: 1. C. H. Vrugt, punten 26 2 3, medisch 9, tijd 49 3,5 seconde. 2. R. J. Rohifs punten 26 2/3, medisch 9, tijd 54 3 5 sec. 3. Mej. A. C. Houben, punten 25, me disch 9. 4. Th. H. van Koningsbrugge punten 23 2/3, medisch 8. 5. B. H. van Zanten, punten 231/3, me disch 8. 6. B. P. van Berk, punten 22, medisch 8 7. G. van Bruggen, punten 211/3, me disch 7. 8. Mej H. Haase punten 20 2/3 medisch 7. 9. R. J. Bruseker, punten 20, medisch 7. 10. P. Vernout punten 16 2,3, medisch 5. De heer Joh. M. Schmidt, voorzitter der H R. B. dankte alle aanwezigen voor de betoonde belangstelling, in het bijzonder mevrouw Merens; spreker wekte vooral de dames op om het volgend jaar in grooter aantal deel te nemen aan dezen belangrijken wedstrijd Hij verzocht aan mevrouw Merens, den beker te willen uitreiken Mevrouw Merens verklaarde zeer te waar- deeren dat de nagedachtenis aan haar man bij de brigade zoo hoog in eere wordt ge houden; dit bewijs van oprecht meeleven stemt haar dankbaar. Zich wendende tot den heer Vrugt zei spreekster dat het haar een genoegen doet. ook dit jaar den beker te mo gen overhandigen aan den uitblinker. Bij den beker werd tevens de afzonderlijke geslagen medaille gevoegd, ter herinnering aan Dr. Merens. De prachtige zilveren beker, indertijd door de leden der H.R.B. aangekocht is wel heel moeilijk in definitief bezit te krijgen. Hij moet daartoe zesmaal achtereen of tien maal door den zelfden winnaar of winnares gewonnen worden De zilveren medaille, uitgeloofd door me vrouw N. J. MeijerinkRijk, voor de best geplaatste dame, kwam in het bezit van mej Houben. Onmiddellijk na den afloop werd door de zelfde T. C. leden een herexamen voortgezet voor het technisch deel van het Bondsdiploma C. Deelnemenden waren één dame en één heer van de Amsterdamsche brigade en twee heeren van de Haarlemsche zustervereeniging, Uitgevoerd moest worden een moeilijke op dracht; daarna volgde 150 M. (technisch juist, gekleed zwemmen), waarvan de laatste 25 M met gekleeden drenkeling. Technisch geslaagd zijn: mejuffrouw J. A. M. Luyn van Amsterdam en de heer N. J. Zwart van Haarlem. (Adv Ingez. Med.) Moeder van tehuis voor ouden van dagen zwaar gewond. Zaterdagavond omstreeks elf uur zocht de los-werkman E. V. te Kol lum in dronkenschap ruzie met den vader van het tehuis voor ouden van dagen aldaar en bracht hem op straat, waar deze ruzie zich afspeel de, een klap toe. De geslagene ging hierop hulp van de politie halen. In dien tijd drong V. het tehuis voor ouden van dagen binnen en heeft de moeder van dit tehuis drie steken met een mes toegebracht, waarvan twee in de buik en een in de borst. Zwaar gewond is zij denzelfden avond naar het academisch ziekenhuis te Gronin gen vervoerd, waar direct operatief is ingegrepen. De dader heeft ook nog een verpleegde van het tehuis, die toevallig in zijn buurt kwam, met het mes gestoken. Deze werd niet ernstig aan het bovenbeen gewond en kon ter plaatse verbonden worden. V. is onder hevig verzet naar het politie bureau te Kollum overgebracht. Hij heeft reeds eerder twee maal gevangenisstraf wegens het plegen van dergelijke feiten ondergaan. Zondag bleek het levensgevaar van de ge troffen vrouw gejveken, zoodat haar waar schijnlijk heden reeds een verhoor kan wor den afgenomen. Dankdienst in de Nederlandsche Kerk te Brussel. Koning Leopold aanwezig. Ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina is Zondagochtend in de Nederlandsche Evangelische Kerk op de Katharijnenplaats te Brussel een plechtige .dankdienst, gehouden, die door Koning Leo pold werd bijgewoond. Verder waren aanwezig de Nederlansche ge zant, baron Harinxma thoe Slooten, de mili taire attaché en de consul-generaal en van Belgische zijde de minister van justitie, Pho- lien, en de burgemeester van Brussel. Max. Koning Leopold werd bij aankomst en ver trek hartelijk door de menigte toegejuicht. ten grave geleid. Eerbiedige laatste hulde. Duizenden woonden de plechtigheid bij. Rotterdam was Zaterdagochtend in rouw gewaad: de feestelijke versieringen waren na genoeg verdwenen, de stad had zich voorbe reid om afscheid te nemen van haar zoo on verwacht gestorven burgemeester. Dicht bleven de gordijnen van het stadhuis aan den Cooisingel, alleen de groen-witte stadsvlag woei halfstok boven de kamer van den burgemeester. De monumentale lantaarns waren met rouwcrêpe omhangen. Langs den weg. welken ae stoet zou volgen, was de ge heele straatverlichting omfloerst, bijna over al hing de vlag halfstok uit als een indruk wekkende hulde aan den overledene. Vrijwel onopgemerkt is de auto met het stoffelijk overschot van den burgemeester om streeks twaalf uur in Rotterdam aangekomen. Toen de achterzijde van het raadhuis bereikt was en het stoffelijk omhulsel naar de bur gerzaal werd gedragen speelde het carillon op den stadhuistoren Beethovens Marche Fu- nèbre. De burgerzaal, de zaal voor de officieele ontvangsten der gemeente, was in een rouw kapel herschapen. In de nis tegenover het orgel werd het stoffelijk overschot op een po dium opgebaard. Indrukwekkende stilte heerschte er in de groote zaal, waar eenige honderden genoodig- den aanwezig waren toen het koraal „Wenn ich einmal soil scheiden" uit de Matthaeus- passion van Bach weerklonk. Vervolgens zong het Kralingsch vrouwen koor „christe Eleison" van Palestrina. Daarop nam de loco-burgemeester, de heer A. B. de Zeeuw, het woord. De loco-burgemeester richtte zich op de eerste plaats tot de familie van den overle dene, welke hij dankte voor deze regeling, waardoor de gelegenheid was ontstaan in de burgerzaal van het raadhuis, waar de over ledene 10 jaren lang gearbeid heeft, uitdruk king te geven aan de gevoelens van dankbaar heid en eerbied der burgerij. De Rotterdammers zijn den burgemeester dankbaar voor zijn gaven, zijn trouw en liefde voor de stad. Daardoor heeft hij de achting en het vertrouwen gewonnen van alle kringen van de burgerij. Hij had zich gegeven aan de stad die hij bestuurde, met geheel zijn verstand, met geheel zijn hart. Na eenige gevoelvolle woorden tot de fami lie te hebben gesproken, richtte de heer De Zeeuw eenige woorden van afscheid tot den overledene: Gij zijt midden in uw werk van ons weggerukt. Geen plaats, waar men werk te. hetzij tot uitbreiding of verbetering van onze havens, hetzij tot versterking van onze handelsbetrekkingen, hetzij tot verhooging van onze welvaart, hetzij tot vermeerdering van onze cultureele ontwikkeling, hetzij tot menschelijker huisvesting, hetzij tot leniging van armoede of men zal er u missen. Gij laat er een groote leegte achter, die herinnert aan uw zegenrijk bestaan. Maar ook blijft er de herinnering aan uw voorbeeld en dat werkt, troostend en bemoedi gend. Gij laat de Rotterdammers anders en beter achter dan gij ze hebt gevonden. De voltooide groote werken zullen blijvend aan u herinneren:-zij zullen ons zeggen: ziet, hoe zoeken naar samenwerking bij eerbiedi ging van elkanders overtuiging leidt tot groo te resultaten. Na de rede van den heer De Zeeuw zong het Kralingsch vrouwenkoor: ..Gott ist mein zuversicht" van Franz Schubert. De schoonzoon van den ontslapene, dr. F. W. Zeylmans van Emmichoven, sprak namens de familie woorden van dank tot het gemeen tebestuur en Rotterdam. Tenslotte speelde het orgel de Marche Fu- nèbre van Chopin. Terwijl alle genoodigden in de zaal bleven werd de stoet geformeerd. Langs het gemeentepersoneel werd het stoffelijk overschot naar buiten gedragen waar de vlaggen van heel veel Rotterdamsche vereenigingen een laatsten eerbiedigen groet brachten. Het was een lange stoet welke zich opstelde, want alle raadsleden en de hoof den van dienst gingen den burgemeester naar zijn laatste rustplaats in 's-Gravenhage brengen. Duizenden en duizenden stonden langs den weg geschaard. Klokslag vijf uur reed de lange stoet de -|1- gemeene begraafplaats te 's-Gravenhage op. Rotterdam's politiecorps „Hermandad" speelde de Marche Funèbre van Chopin. Inmiddels begaven de naaste familieleden, gevolgd door de leden van den Rotterdam- schen gemeenteraad én enkele andere perso nen. die in den stoet waren meegekomen, zich naar de rouwkapel, waar orgelmuziek ten ge- hoore werd gebracht. Vervolgens werd de baar, waarbij de oudste raadsleden als slippendragers fungeerden, terwijl de boden van de Rotterdamsche ge meentesecretarie in hun dofgroene uniformen volgden, naar het voorloopige graf gedragen. Rondom deze gereserveerde ruimte schaarden zich de zeer vele autoriteiten en andere be langstellenden. Rotte's mannenkoor en de po- litiemannenzangvereeniging „Hermandad" zongen gezamenlijk onder leiding van Jos Vranken Jr. „De dag des oordeels" van Ver- hey, welk lied plechtig over geheel de be graafplaats weerklonk. Bij de groeve trad dr. Zeylmans van Em michoven naar voren om ingevolge den wensch van den overledene als eenige woord voerder op te treden. Burgemeester Fortuyn wist de beide werel den. die van het openbare en die van het in nerlijke leven, te vinden als een harmonisch geheel. Wat hij op zich nam trachtte hij steeds met de grootste innerlijke toewijding te volbrengen. Zijn verscheiden is een ont zaggelijk verlies, maar de winst die hij bracht was nog grooter. Een groot, goed. edel en wijs mensch, vol liefde en toewijding is heengegaan, maar blijft in den geest met ons allen verbonden. Nadat de kist was neergelaten zong het mannenkoor de koraal „Wenn ich einmal soil schelden" van J. S Bach. Dr. Zeylmans van Emmichoven dankte het Rotterdamsche gemeentebestuur voor alles wat het in deze dagen ter eere van zijn bur gemeester heeft gedaan en dankte verder het Haagsche gemeentebestuur en alle aanwezi gen voor hunne belangstelling. Met het spelen door het muziekkorps „Her mandad" van „Dankt, dankt nun allen Gott" eindigde de indrukwekkende plechtigheid. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5