BURGERLIJKE STAND. MAANDAG 12 SEPTEMBER 1938 HAARDE M'S D A G B E A D IAAT/TI BIK8CUÏIN Hoe Eden over den internationalen toestand denkt. Een uiteenzetting in de Times. LONDEN. 12 September. De ex-mi- nister van buitenlandsche zaken Anthony Eden heeft in een brief aan de Times er bij de Britsche regeering op aangedrongen onmiddellijk stappen te ondernemen, teneinde het misver stand onder het Britsche publiek te voorkomen, dat de wereld weer in een conflict zou worden gedompeld. Hij onderstreept verder de meeste mar kante punten in de situatie in Midden-Europa Ten eerste de regeling van het Sudeten- Duitsch probleem door bemiddeling, hetgeen het meest urgente probleem is, gezien de groeiende overtuiging, dat, indien een der betrokkenen zou besluiten dit door gewapend geweld te beslissen, de gevolgen daarvan van verstrekkenden aard zouden zijn. Ten tweede, dat de Tsjechische regeering in de laatste voorstellen een oprecht verlangen heeft getoond zeer ver te gaan, teneinde de grieven van de Sudeten^Doiitsche partij tege moet te komen. Zou men hier niet uit op kunnen maken, dat een regeling voor allen aannemelijk gemaakt zou kunnen worden. Ten derde: het is een gevaarlijke illusie aan te nemen, dat, indien eenmaal een con flict in Midden-Europa is uitgebroken, dit gelocaliseerd zal blijven. De jongste historie heeft het tegendeel bewezen. Ten vierde: de vriendschap tusschen Enge land en Frankrijk kan noch verzwakken, noch verbroken worden. In elk internationaal ge vaar, dat de veiligheid van Frankrijk zou kunnen bedreigen, zou Engeland steeds aan de zijde van de Fransche republiek staan, wat ook de consequenties mogen zijn. Een derge lijke beslissing zou niet genomen worden op grond van gevoelens of op grond van de ge schiedenis, maar omdat van de veiligheid van Frankrijk de veiligheid van Engeland af hangt. (United Press). De strijd bij Joeitsjang. Japanners zouden belangrijke strategische punten bezet hebben. SJANGHAI, 11 September. De Japansche krijgsverrichtingen van heden ten Westen van Joeitsjang hebben tot de bezetting van vier strategisch belangrijke heuvels geleid, die maandenlang door vijf Chineesche divisies taai werden verdedigd. Tegelijkertijd wordt door de Japansche troepen, die in het Noor den van het Taipeh gebergte staan een offen sief op de PekingHankau spoorlijn ingezet, dat dermate groote afmetingen heeft aange- nomen, dat in een beslissenden doorslag voor het verdere verloop van de gevechten zou kunnen geven. Vooral de Japansche luchtmacht is hier zeer actief. Volgens Chineesche berichten zou den de Chineezen het Japansche of fensief aan de Jangtsje, niettegen staande het groot aantal troepen en materiaal, dat Japan in den strijd heeft geworpen tot staan hebben ge bracht. Volgens berichten uit Tientsin zijn gedu rende de laatste week ongeveer 70.000 man nieuwe troepen uit Japan aangekomen. (United Press). Incident in nachtelijk Amsterdam. Een vrouw neergestoken AMSTERDAM 12 September. Vannacht hebben in een perceel aan den Amstel bij de Amstelstraat een vrouw en een man. die bij haar op bezoek was, oneenigheid gekregen welke al spoedig in een gewapend conflict- overging. De man greep in drift naar een mes en bracht daarmede de vrouw een diepe steek in de linkerzijde toe. De vrouw kon nog juist de trap bereiken. Hier snelden beneden buren haar te hulp. De politie en- de geneeskundige dienst wa re% spoedig ter plaatse. De vrouw, die door bloedverlies ineengezakt was, kon geen ver hoor meer worden afgenomen, zoodat men omtrent de aanleiding tot de ruzie nog in het duister tast. Het slachtoffer is naar het Bin nengasthuis overgebracht. De onbekende man heeft van de consternatie gebruik gemaakt om spoorloos in het duister te verdwijnen. AANBESTEDINGEN. De directeur van het Gem. Woningbedrijf heeft namens B. en W. hedenmorgen ten Raadhuize aanbesteed: ..Het bouwen van zestien woningen voor „ouden van dagen" met bijbehoorende tuin muren. benoodigde erfafscheidingen. grond- aanvullingen, enz., op een terrein gelegen aan de Zomervaart te Haarlem, kadastraal be kend sectie P. get. o. 835". De laagste drie inschrijvers waren G. Groot, Den Helder, voor f 29850. N.V. Bouw Mij. Pooloordt, Voorburg f 30760. W. J. Poole, Voorburg f 31150. De directeur van Openbare Werken heeft aanbesteed: „Het bouwen van een teekenzaal, docenten kamer. toiletten e d. in de Middelbare School voor Meisjes aan de Tempeliersstraat te Haar lem". Laagste in.schrijf ster was de firma Brands- ma en Bakker, te Haarlem, voor f 8865. HAARLEM, 12 September. Ondertrouwd 12 September: D. Bakker en J. B. Knoop. Bevallen 9 September: J. A. de Witv. Eek. d.: J. Moll—Lazones, z.; 10 September: G. D. DoezieKnoppert. z A. de LangeGroot helm, z.; A. VeenstraStomp, z.; J. van Nim- wegen—-Moes, d.; 11 September: J. M. Paap Eerhart, d.; 12 September: H. G. M. Zwart Schouten, d. Overleden 10 September: G. Groenewal. 75 j., Atjehstraat; J. Broekhof, 66 j., Nachtegaal straat; A. G., 4 mnd., d. v. G. J. Boerboom. Luitesteeg; 11 September: J. van Wees, 50 j., J. F. Helmerstraat. Koningin bezoekt het Stedelijk Museum te Amsterdam. Groote bewondering voor de Fransche tentoonstelling en de expositie „Uit de schatkamers der Oudheid". Tien minuten over twee Zondagmiddag is Hare Majesteit de Koningin met groot gevolg van het paleis op den Dam vertrokken tot het maken van een groote rijtoer door de hoofd stad, waarbij een bezoek zou worden gebracht aan het Stedelijk Museum. Overal langs den weg bestond een buiten gewoon groote belangstelling en vele plaatsen stonden de kijkers vele rijen dik langs den weg geschaard. De aankomst bij het stedelijk museum Het hooge gezelschap werd bij den ingang van het museum verwelkomd door den wet houder voor de Kunstzaken, den heer E. Boek man en de heeren jhr. J. C. Röell, directeur der gemeentelijke musea en jhr. W. J. H. B Sandberg, conservator van het stedelijk museum. De Koningin begaf zich met haar gevolg allereerst naar de tentoonstelling voor de Fransche Kunst. Groote belangstelling toonde Hare Maje steit voor de geëxposeerde werken der mo derne Fransche schilderkunst. Dit bezoek aan het museum werd onderbroken tot het ge bruiken van de thee in de zaal van de Haag- sche school. Vervolgens bsgaf het hooge gezelschap zich naar de in de parterre ingerichte tentoon stelling: uit de schatkamers der oudheid. Hare Majesteit toonde zich zeer voldaan over dit bezoek. Omstreeks kwart voor vier werd de terug tocht aanvarad. Sudeten Duitsche hulde voor Lord Runeiman. Menigte vraagt in spreekkoor om „bevrijding" van Tsjecho-Slowakije. Lord Runeiman. die sedert Vrijdagavond op het slot van graaf Czernin te Petersburg aan den weg Karlsbad—Praag vertoeft, heeft gis termiddag een delegatie van de Sudeten Duitsche partij onder leiding van den afge vaardigde Wollner ontvangen, aldus het D. N. B. Wollner zette de grieven der Sudeten Duitschers uiteen en besloot met de woorden „Wij schenken aan de Tsjechische beloften geen geloof meer. Wij vertrouwen, dat u alles wat in uw vermogen is, doen zult, opdat ons recht gedaan wordt". Runeiman liet door een tolk verklaren, dat hij met de diepste sympathie kennis had ge nomen van de onder zijn aandacht gebrachte gevallen van onrecht en het meegebrachte actenmateriaal zou bestudeeren. Hij verzoch echter wel in het oog te willen houden, dat hjj niet almachtig is. Een uit duizenden menschen bestaande menigte, die voor het slot wachtte, riep in spreekkoor: ,Wij willen autonomie hebben" Toen Lord Runeiman met zijn vrouw en Wollner op het terras verscheen, kwam er ;een einde aan het gejuich. Voortdurend riep de menigte „Beste Lord, maak ons vrij van Tsjecho Slowakije. („Lieber Lord. mach uns frei von der Tsjecho Slo- wakei"). Runeiman liet Wollner aan de menigte dank zeggen voor haar komst en verklaren, dat hij hoopte, de diepe kloof, die beide na ties scheidt, te overbruggen. Uit de menigte weerklonk de roep „volks stemming". In het Engelsch sprak Runeiman ten slotte nog de volgende woorden, die door graaf Czernin in het Duitsch werden vertaald. ,Mijn beste Duitsche mannen en vrouwen gij leeft hier in een wonderschoon land, ze ker een der mooiste op aarde, Moge God dit schoone land den vrede schenken". De menigte brak hierop spontaan in ge juich uit. VOORBEURS TE AMSTERDAM Op de wisselmarkt te Amsterdam viel heden- morgen een gevoel van zenuwachtigheid waar te nemen, dat klaarblijkelijk moest worden toegeschreven aan de onzekerheid omtrent den politdeken toestand. Het wachten is in hoofdzaak op de rede, die Hitier hedenavond zal houden. Intusschen is het Britsche pond nog steeds geneigd, om ten opzichte van den Amerikaan- schen dollar naar beneden te gaan en natuur lijk worden hierdoor ongewenschte stroom- mingen veroorzaakt. De egalisatiefondsen blijven echter paraat en trachten de diverse ruilmiddelen in de gewenschte paden te lei den. Te Amsterdam werd het Britsche pond op 8.92 ingezet en het bleef zich daarna geregeld op het peil van dezen prijs handhaven. Het Nederlandsche egalisatiefonds trad als kooper op en kreeg op 8.92 nu en dan materiaal toe gewezen. Voor den Amerikaanschen dollar werd heden onmiddellijk 1.851/2 geboden en daarna werd een opgaande lijn gevolgd. In hoofdzaak bleef de koers vervolgens schom melen tusschen 1.85 5/8 en 1.8511/16. Het Nederlandsche egalisatiefonds was bereid dollars af te geven tegen 1.85 11/16, doch daar iix de open markt tegen dezen prijs materiaal werd aangeboden, kwam 't wat dollars betreft, voor zoover kon worden nagegaan, niet tot transacties met het egalisatiefonds. Fransche francs waren 5.005.00 5 16. met een disagio voor termijnfrancs van 41/2 cents voor 1 maand en 12 1/2 cents voor 3 maanden. Belga's lagen vast in de markt, in overeenstemming met den dollar en golden 31.2231.26. Het disagio voor termijnbelga's bedroeg 11 cents voor 1 maand en circa 55 cents voor 3 maan den. Zwitsersche francs waren 41.8841.92. De Scandinavische deviezen waren niet noemens waardig veranderd. Duitsche marken golden 74.2074.30. De registermarken waren aan geboden en reageerden tot 29. Op de niet-officieele vroegbeurs was niet veel te doen. De stemming was echter gedrukt. De locale fondsen werden over de geheeie linie lager afgedaan. Ook de Amerikaansche fonds - sen hadden een gedeprimeei'd voorkomen. TWEE NIEUWE GEVALLEN VAN KINDER VERLAMMING TE ROTTERDAM. ROTTERDAM, 12 September. Vandaag zijn bij den directeur van den G. G. en G. D. weFderom twee nieuwe gevallen van kinder verlamming aangegeven. De patientjes zijn één en negen jaar oud. Officieel bezoek van de Koningin aan Amsterdam ten einde. H. M. blijft echter nog eenige dagen in de hoofdstad. Het officieele bezoek van H. M. de Koningin aan Amsterdam is heden morgen geëindigd met het vertrek van H. M. uit het Paleis op den Dam. H. M. keerde echter tegen half twaalf in het Paleis terug, omdat zij vermoedelijk nog eenige dagen niet- officieel in de hoofdstad zal verblij ven, in verband met de lichte onge steldheid van H. K. H. Prinses Juliana. Omtrent den toestand van H. K. H. Prinses Juliana bestaat geen enkele reden tot ongerustheid. Verwacht wordt, dat de Prinses na eenige dagen naar Soestdijk zal kun nen vertrekken. Wederom waren duizenden vanmorgen op den Dam samengekomen: ditmaal om af scheid te nemen vaix de hooge Landsvrouwe, die vanochtend officieel uit de hoofdstad is vertrokken. Tegen kwart voor elf betrokken matrozen de eerewaeht voor het paleis. Te genover het oude vorstenverblijf stelde zich het eere-escorte, bestaande uit militaire po- litietroepen op, nebens de marine-kapel. Even later reden de hofrijtuigen den Dam op. Hare Majesteit de Koningin, begeleid door mevrouw Van Loon. dame du palais, nam plaats in een open galarijtuig, bespannen met twee paar den, en van den bok af gereden. Davei-ende toejuichingen van het wachtende publiek be groetten de vorsting, toen zij haar paleis ver liet. De Marine-kapel speelde het Wilhelmus en onder de plechtige tonen van ons volks lied reed de stoet, waarin een klein gevolg van Hare Majesteit ging. het Damrak op. Langs den geheelen weg stonden de belang stellenden eenige rijen dik. Te kwart over elf arriveerde de koninklijke stoet aan het stationsgebouw. Hare Majesteit begaf zich met de leden van het gevolg ter stond naar de Koninklijke wachtkamer, waar zich de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, die in den stoet had meegereden, evenals de hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. Versteeg, voegden bij het daar ver zamelde gezelschap, waarbij zich bevond de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mra. dr. A. baron Röell. De Koningin nam persoonlijk afscheid van alle aanwezigen. Bijna 25 minuten verbleef de Koningin in de wachtkamer, om officieel afscheid te ne men van de autoriteiten der hoofdstad, nu haar officieel verblijf geëindigd was, hoewel nog eenige dagen binnen de stad zal blij ven vertoeven om Prinses Juliana gezelschap te houden, die, naar men weet, wegens een lichte ongesteldheid voorloopig in Amsterdam zal blijven. Op het eerste perron, dat geheel vrij was gehouden aan de oostzijde, lag, evenals bij andere gelegenheden, wanneer de Koningin de hoofdstad verlaat, de looper voor den uit- vang van de koninklijke wachtkamer. Doch de Koninklijke trein ontbrak. In plaats daar van reden twee gesloten hofauto's voor, waar van de voorste den koninklijken standaard voerde. Ongeveer kwart voor twaalf verscheen de Koningin, uitgeleide gedaan door den bur gemeester van Amsterdam, dr. de Vlugt, op het perron en nam zij, vergezeld van een hof dame, in de voorste auto plaats. Snel reden le beide auto's langs het eerste perron naar de westzijde, waar zii langs den westelijken afrit- het stations-emplacement verlieten, vrijwel onopgemerkt door het publiek. Tegen half twaalf reden twee gesloten hof- auto's aan de achterzijde van het paleis voor, in de voorste waarvan zich Hare Majes teit de Koningin en Haar dame du palais, me vrouw Van Loon, bevonden. Hare Majesteit betrad onmiddellijk het pa leis, terwijl in de hoofdstad het gewone leven na een week van feestvreugde, weer voort gang vindt. DE REDE VAN HITIER. Van Duitsche zijde wordt mede gedeeld, dat Rijkskanselier Hitler vanavond te 7 uur Duitsche tijd, d. i. 7.20 uur Nederlandsche tijd, te Neu renberg een redevoering zal uitspre ken, welke over alle Duitsche zenders zal worden verspreid. Fransche pers over de Britsche houding. PARIJS, 12 September (Havas). De bla den bespreken zeer gunstig de door Engeland in de Tsjecho Slowaaksche kwestie aangeno men houding. Zoo schrijft de Londensche correspondent van de .Figaro": „Met een opvallende koel bloedigheid en politiek inzicht hebben de En- gelsche politici het gunstigste klimaat weten af te wachten om zich uit te spreken". De „Petit Parisien" schrijft; „Met een ver- bluffenden eenvoud wordt de wereld van de bedoelingen van Engeland op de hoogte ge steld. De veiligheid en onschendbaarheid van Frankrijk wordt in zekeren zin onscheidbaar van die van Engeland. Duitschland kent thans de tegenstanders, welke het zal ontmoeten, indien te Neurenberg de woorden van geweld overheerschen." SANTPOORT Doodelijk ongeval op den Rijksweg. Bejaarde fietser aangereden. Zondagmiddag wilde de ongeveer 70-jarige heer Visser uit Zaandam, die een bezoek had gebracht aan zijn zoon, zich per fiets huiswaarts begeven via Spaarndam. Op het gevaarlijke kruispunt Rijksweg-Slaperdijk, ter hoogte van het pompstation „Trovato", zak de oude heer niet bijtijds, dat op den Rijksweg uit de rechting Velsen een auto na derde, met het gevolg, dat hij werd aangere den. Dr. A. de Groot Lz„ wiexrs hulp was in geroepen, zag den toestand onmiddellijk ern stig in. Hij gelastte overbrenging naar het St.-Anthoniusziekenhuis te IJmuiden-Oost. Onderweg overleed de heer Visser echter reeds tengevolge van een schedelbasisfractuur. De Commissaris van Politie verzoekt hen, die getuige zijn geweest van deze aanrijding zich te melden aan het hoofdbureau van po litie te iJmuiden. BLOEMENDAAL Zuivering van afvalwater. Goering moet het heel houden. FEUCHT (bij Neurenberg), 12 September. (D.N.B.) Minister-president generaal-veld- maarschalk Goering is sedert Zondagavond licht ongesteld. Over zijn toestand hebben de hem behan delende geneesheeren Maandagmiddag een bulletin uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de bloedvaten van het rechterbeen van Goering ontstoken zijn. Een catarrhe van de bovenste ademhalingsorganen is daar nog bij gekomen. De ziekte, welke gepaard gaat met koortsen, maakt het noodig. dat Goering eeni ge dagen het bed zal houden en absolute rust zal genieten. SCHULTE WINT DEN GROOTEN PRIJS VAN EUROPA. De uitslag van den Zondag te Lyon gehou den wedstrijd achter Demy-motoren om den grooten prijs van Europa luidt; i Schulte. 2 uur 38 min. 17 sec.. 2 Majérus (Luxemburg) 2 uur 39 min. 15 sec., 3 Bertocco (Frankrijk). Samenwerking met Haarlem? B. en W. deelen den Raad mdee, dat Dijk graaf en Hoogheemraad van Rijnland hebben aangedrongen op het nemen van maatrege len om verontreiniging van Rijnlands boezem te voorkomen door zuivering van het afval water. Weliswaar heeft deze gemeente, door de ver plichting tot het hebben van septic-tanks bij woningen en andere gebouwen en door een rioolstelsel met de noodige ruimputten en straatkolken, er steeds met zorg naar gestreefd de boezemwateren zoo weinig mogelijk te ver ontreinigen, doch Rijnland is van meening dat daardoor nog geen afdoende en zelfs geen vol doende zuivering wordt verkregen. De toenemende bebouwing van Kcnnc-mer- land zal meer en meer van invloed worden op de vervuiling der openbare wateren. Daarom komt het Rijnland voor, dat, ook wat deze gemeente betreft, een andere wijze van loo- zing voor de toekomst reeds thans in overwe ging dient te worden genomen Bij besluit van Dijkgraaf en Hoogheemra den van Rijnland, d.d. 16/26 Maart 1938 werd aan deze gemeente nog vergunning verleend tot het behouden van alle aanwezige midde len. waardoor rioolstoffen van hier op Rijn- land's boezem worden geloosd, voor den tijd van vier jaren, tot ultimo Februari 1942, doch nu reeds wordt er op gewezen, dat na verloop van tijd geen ongezuiverd rioolwater in eenigs- zins beteekenende hoeveelheid meer op dien boezem zal worden ontvangen. Aangezien het oprichten van een zuivering: installatie binnen deze gemeente moeilijkhe den geeft en een samengaan met een der aan grenzende gemeenten in dit opzicht zoowel technische als financieele voordeelcn kan bie den, is onderzocht of een dergelijke samen werking mogelijk is. Als resultaat van dit onderzoek kan worden medegedeeld dat daar voor de gemeente Haar lem plannen bestaan voor het maken van een centraal rioleeringsstelsel met zuiveringsin richting samenwerking met deze gemeente mogelijk is. De kapitaalsuitgaven zullen bedragen f 249.500 en de jaariijksche uitgaven: f 11.650. B. en W. stellen den Raad voor, tot samen werking met Haarlem in dezen te besluiten. GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering va.n den Raad der gemeente Bloemendaal gehouden op Donderdag 15 September as. des n m. 2 uur in het Raadhuis te Gverveen De agenda luidt; 1. Ingekomen stukken. 2. Voorziening in vacature Commissie van Georganiseerd overleg (vacature Mr. J. Bierens de Haan), plaatsverv. lid). 3. Conversie geldleening. 4. Voorloopige vaststelling Gemeenterekening over 1937 5. Vaststelling kohier Rioolbelasting 1938. 6. Vaststelling 1ste suppletoir kohier Hon denbelasting 1938. 7. Aankoop van grond voor wegverbreeding. 8. Verkoop grond aan den Zeeweg. 9. Aangaan* van een overeenkomst met H. H. Ch. Vooges, waarbij de gemeente zich ver bindt een te maken rioleering met drainee ring ruimputten en beschoeiing tusschen spoorbaan HaarlemZandvoort en Ernst Ca- simirlaan steeds ten genoegen van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland in goeden staat en goed functionneerend te houden. 10. Vaststelling nieuwe werkloozenregeling. 11. Voorstel tot samenwerking met Haarlem inzake rioolwaterzuivering. 12. Verhuur sportvelden en credietaanvi-age voor vergrooting kleedhuis der Bloemend. Hockeyclub. 13. Grondaankoop grenzende aan het sport terrein van de Julianaschool met uitgang op den in aanleg zijnden weg loopende langs de Dompvloedslaan. 14. Grondverkoop aan den Bloemend.weg bij de perceelen 317 319, 321. 323 en 325. 15. Verzoek van het schoolbestuur der R.K. St. Antonius Parochie te Bentveld om beschik baarstelling gelden voor aanschaffing van meubilair, leer- en hulpmiddelen. 16. Verzoeken om afschrijving schoolgeld. 17. Voorstel regelende zittingsduur raads- commissiën. I>E GEMEENTEREKENING 1937 Voordeelig saldo gewone dienst f 83.236 SOMMIGE BELASTINGOPBRENGSTEN EN ANDERE INKOMSTEN VIELEN MEE. B. en W. bieden den Raad ter voorloopige vaststelling aan: de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over 1937, met de daarbij behoorende bescheiden en een ont- werp-besluit tot voorloopige vaststelling dier rekening. De gewone dienst sluit met een voordeelig saldo van f 83,236.59 en de kapitaaldienst met een nadeelig saldo van f 29,691.28. Dat de gewone dienst sluit met een voordee lig saldo van f 83,236.59 stemt tot tevreden heid. Dit gunstig resultaat is verkregen, door dat sommige belastingopbrengsten en eenige andere inkomsten zijn medegevallen. Aan op centen en hoofdsom personeele belasting en opcenten gemeentefondsbelasting werd nl. in totaal f 63,047 meer ontvangen dan ge raamd, terwijl eenige andere inkomsten de raming in totaal met pl.m. f 20.189 hebben overtroffen. De begrooting 1937 voorzoover het den ge wonen dienst betreft, werd indertijd sluitende gemaakt door tot een bedrag van f 40.000 over de reserve te beschikken. Met voldoening kan daarom worden geconstateerd, dat dit bedrag thans ruimschoots is ingehaald. Het nadeelig saldo van den kapitaaldienst is hoofdzakelijk ontstaan door in 1937 gedane kapitaalsuitgaven, waarvoor kan worden ge leend, doch welke voorloopig uit de reserve zijn gefinancierd. HEEMSTEDE De Kruisvaart vierde feest. Aardige wedstrijden op het H. B. C.-terrein. Zondagmiddag werd op het fraaie H. B. C.- terrein te Heemstede een feesttournooi ge houden door de Kruisvaart in het district Haarlem, waaraan ruim 300 leden van de Kruisvaart uit Haarlem, Heemstede, Benne- broek met hun leiders en ruim 100 St.-Jans- knapen met hun leiders uit Haarlem, Heem stede en Santpoort deelnamen, het geheel stond onder leiding van Baljuw Mathot uit Haarlem. Om half drie werd de stoet van deelnemers in het Wandelbosch Groenendaal gefor meerd, waarna naar het H.B.C.-terrein werd gemarcheerd. Hier opende de districtsdirecteur, Rector van Son uit Haarlem het tournooi met een hartelijk welkomstwoord allereerst tot de Vlaamsche vrienden en de vele ouders. Spr. sprak verder den wensch uit dat zoowel de jeugd als de belangstellenden een prettigen middag zouden hebben. Hierna namen de spelen een aanvang. Lx een hindernisrace toonden de meeste kruisvaai-ders zich zeer bedreven. Een volgend nummer was dansen voor leden der kruisvaart. Deze dansen bestonden uit marmendans, boevendans. matrozendans, oogstdans en springdans. Gelijktijdig werden deze dansen door de verschillende cohorten uitgevoerd. En terwijl de St.-Jansknapen hun bedreven heid toonden in den „Kikkerrace" maakten de Kniisvaarders zich gereed voor de Romein- sche wagenrennen, waaraan 28 groepen deel namen. In hun kleurige kleeding defileerden zij als de renners uit den ouden tijd langs de tribune. Na dit défilé volgden de rennen, waarbij spoedig de noodige buitelingen volgden, tot er tenslotte één "winnaar overbleef. Als slot van den middag werd het Wil helmus gespeeld, waarna de uitslagen der wedstrijden bekend werden gemaakt. Het bleek dat de Kardinaal van Rossumban van het Spaarnecohort met 46''2 punt voor dezen keer beslag had gelegd op de Oriflam- me, het mooie vaantje, dat nu voor eenigen tijd in huri bezit komt, de St.-Aloysiusban, de St.-Paulusban, de St.Canisiusban en de St.-Andréban (alle van de kathedraal) ver overden de 2e, 3e, 4e en 5e prijs, resp. met 46, 45V2, 45 Va en 45 1/4 punt, terwijl Hamerban van de parochie der Spaarnekerk 6e werd met 45 punten. IJMUIDEN VERWACHTE VISCHAANVOER. Delft IJM. 17, vangst: 3800 manden haring, bi-nevens 50 kantje? steurharing. Zwarte Zee, IJM. 94, vangst: 15 manden groote schol, 60 manden kleine schol, 10 man den schelvisch. 10 manden braadschelvisch, 40 manden gul 115 manden wijting, 425 manden makreel, totaal 675 manden, benevens 70 stuks stijve kabeljauw. Antje RO 15, vangst: 5 manden diversen. 10 manden koolvisch, 15 manden platvisch, 5 manden wijting, 20 manden braadschelvisch. 20 manden schelvisch, 25 manden gul, 145 manden hake, totaal 245 manden, benevens 30 stuks kabeljauw. MARKTBERICHT IJMUIDEN. IJmuiden, 12 September 1938 (A.N.P.) (Versche visch). Tarbot 110—78 ct. per kg. Tong 160—110 ct. per kg. Heilbot 8470 ct. per kg. Groote schol f 28f 22 p. 50 kg. Middel schol f 21f 20 idem. Zetschol f 23f 19 idem. Kleinschol f 21—f 4.70 idem. Tongschar, f 34—f 18 idem. Poontjes f 4—f 3.20 idem. Groote schelvisch f 38f 29 idem. Middel schelvisch f 28f 21 idem. Kleinmiddel schelvisch f 21—f 9 idem. Kleine schelvisch f 9—f 3.30 idem. Groote gul f 14—f 11 idem. Kleine gul f 12f 4 idem. Wijting f 3.10f 1.75 idem. Makreel f 7.50—f 2.60 idem. Versche haring f 3.10—f 2 idem. Groote heek f 68 p. 125 kg. Middel heek f 60 idem. Kleinmiddel heek f 21f 18 p. 50 1 Kleine heek f 17—f 10 per 50 kg. Kabeljauw f 52—f 31 p. 125 kg. Vleet f 2.25f 0.75 per stuk. Leng f 1.10f 0.55 per stuk. Koolvisch f 0.80—f Ö.36 per stuk. Rog f 13—f 12 per koop. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden 1040 Maria S Ommering IJM 7 f 3070 660 Rotterdam IJM 112 f 2420 800 Ewald IJM 48 f 2870 1500 Utrecht IJM 73 f 3540 475 Alma IJM 44 f 3240 1340 En Avant IJM 8 f 3610 1500 Adelante IJM 19 f 3460 Maria IJM 95 f 1410 1250 Eveline IJM 115 f 4220 300 Oostzee IJM 147 f 2160 490 Uiver IJM 384 f 2900 Kotters: E 404 f 900. E 100 f 910. DE HOLLAND IN IJMUIDEN. Zondagmorgen 9 uur is schipper Kuyt met zijn „Holland" van Hoek van Holland in IJmuiden binnengekomen. Na een kort op onthoud in de sluis is de koene zeevaarder tegelijk met de „Fram", een scheepje van een oud schoolvriend naar Zaandijk doorgevaren.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6