De wilde Zwanen Het nieuwe Zusterhuis KRUSCHENSALTS H.D.-V ertellies DINSDAG Ï3 SEPTEMBER '1938 HA'AREEM'S DAGBÜAD 6 van het Diaconessenhuis. Modern gebouw dat zakelijken en doelmatigen indruk maakt. Schepping van architect B. B. Dolstra. EEN lange gang van glas ver bindt het oude gedeelte van het Diaconessenhuis met het nieuwe Zusterhuis. En die verbinding, waarin het licht zoo vrijelijk toegang heeft en die daarom zoo afwijkt van de gewone gangen zooals we die in ziekenhuizen en andere groote ge bouwen kennen is meteen typeerend voor het zusterhuis dat plotseling voor U oprijst en dat, door de strakheid van lijn en de soberheid van opzet juist zoo vriendelijk en modern aan doet. Licht, luchtig en eenvoudig dat zijn de drie hoofdeischen die de architect de heer B. B. Dolstra naast een evenredige vlakverdee- ling aan dit nieuwe gebouw heeft gesteld. Dank zij een consequente doorvoering van deze richtlijnen is hij er in geslaagd een bouwwerk tot stand te brengen dat door zijn eenvoud en doeltreffendheid volkomen in het zakelijke karakter van onzen tijd past en toch 'n bijzonder vriendelijken indruk maakt. Angstvallig is er voor onnoodige gevelver siering gewaakt terwijl het groote aantal ra men er voor zorgt dat de gevel nergens een tonig wordt. Bovendien is boven enkeel rijen ramen nog een smalle band van zwarte en lichte steen aangebracht waardoor eenige lange lijnen werden verkregen die den lagen indruk van het geheel accentueeren. Als wij schrijven dat het gebouw een lagen indruk maakt wil dat niet zeggen dat het ge bouw in werkelijkheid ook zoo laag is, want het telt vier verdiepingen en als men op de binnenplaats van het Diaconessenhuis staat, waar een fraaie tuin wordt aangelegd, en men ziet zoo de verschillende bouwstijlen waarin de andere gebouwen zijn opgetrokken dan maakt de strakke gevel van het nieuwe zusterhuis ongetwijfeld een prettigen en rus- tigen indruk. Echter niet alleen de voorgevel maar ook de andere gevels zijn keurig afgewerkt. In den linker zijgevel valt een bijzonder groot raam op. Dit raam dient voor verlichting op de ver schillende gangen en het is opmerkelijk te constateeren hoe uitstekend verlicht de lange gangen in het gebouw zijn. Veel licht, veel frissche lucht, eenvoudig maar keurig afgewerkt. Dat zijn wel de voor naamste indrukken die men na een rond gang door dit nieuwe tehuis voor de zusters krijgt. Om met het eerste te beginnen: overal, zelfs in de kasten, bevinden zich ramen, waar door licht en lucht naar binnen kunnen ko men. Het interieur is, men zou het in een dergelijk gebouw ook niet anders verwacht hebben, nergens overdadig zonder dat men echter vervallen is in de fout om alles zoo za kelijk te houden dat men een eenigszins ,,kouden" indruk zou krijgen. Integendeel. Juist door het vele licht dat in de gangen "fcordt weerkaatst door de Schoonhovensche tegels en speelsche plekjes op de marmeren trappen werpt, krijgt men dien vriendelijken indruk waardoor ook het exterieur (hier is het waarschijnlijk te danken aan de lichte steen) zoo opvalt. Het trappenhuis is trou wens bijzonder fijn afgewerkt. Op de leunin gen zijn fraaie stukjes zwart marmer aan gebracht terwijl een stalen, verchroomde stang den modernen indruk weer verstevigt. Natuurlijk is elk hoekje en gaatje benut, de tfjden van de groote rommelzolders liggen reeds verre achter ons en zoo behoeft het niet te verbazen dat van de 85 zusterkamers, die van de bovenste, de zolderverdieping zeker niet de onaardigste zijn. De kamers zijn klein doch natuurlijk weer voorzien van een flink raam terwijl een vaste waschtafel en een ge combineerde hang- en linnenkast de inrich ting completeeren. Douche-cellen, badkamers, toiletten, ver schillende kasten en waschhokjes, men vindt ze op elke verdieping en alle voorzien van ramen. Eenige aardige balconnetjes aan de achter zijde geven de zusters gelegenheid nog meer van de frissche lucht te genieten. De balcons zijn van beton met roods tegels, waardoor de narigheid van de vroegere balcons met hou ten stellages waar tusschen zich altijd vuil op hoopte werd voorkomen en tevens de moge lijkeheid van lekkage werd uitgesloten. Buiten de zusterkamers bevat het gebouw nog een aardig muziekzaaltje dat smaakvol met eenige vaste banken en een houten be timmering is ingericht en waar de zusters rustig muziek zullen kunnen studeeren. Ook voor een vestiaire is gezorgd. Verder is er nog een leskamer waar 42 zusters de lessen zullen kunnen volgen. Een theekeuken is eveneens aanwezig. Onder het gebouw bevindt zich een ruime fietsenbergplaats terwijl er ook een groote verwarmingskelder is waar eenige ge weldige ketels staan die voor de centrale ver warming, welke met warm water geschiedt, zorgen. Handig is de manier waarop deze ke tels gevuld worden. De kelder bevindt zich namelijk ongeveer 4 a 5 M. onder den grond. De ketels worden gevuld met fijne kooltjes die opgeslagen zijn in bunkers van gewapend beton welke zich vlak boven de ketels bevin den en trechtervormig zijn. Schuift men nu een klep open dan rollen de kolen zoo de ke tels binnen. Eenvoudiger kan het byna niet. De emmers met asch worden door middel van een lift weer naar boven gebracht. In het heele gebouw zelf is ook een lift zoo dat de veel ge- maar nog meer misbruikte term „van alle gemakken voorzien" hier zeker van toepassing is. Zooals men weet wordt het gebouw Donderdagmiddag a.s. door den bur gemeester officieel geopend. Zeker zullen de architect de heer B. B. Dol stra en de aannemer, de heer A. Ph. Romeyn, beiden uit Haarlem, bij die gelegenheid waar- deerende woorden over hun werk hooren. Voor het publiek is het nieuwe zusterhuis Zaterdagmiddag 17 September van 2.30 tot 4.30 uur te bezichtigen. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aanwinsten van het filiaal. In het filiaal „Huis te Zaanen", van de Stadsbibliotheek en Leeszaal, zijn de volgen de aanwinsten ter beschikking gekomen: Godsdienst: Arnold. Het licht van Azië; leven en leer van Buddha. Landau. God heb ik gevonden. Schreuder. Het Darbisme. Opvoeding en onderwijs: Bodaan e. a. Vraagbaak voor jeugdleiders Ligt, De. Nieuwe scholen in Hamburg en Weenen, „Naar het volle Leven"; een wegwijzer voor ouders en opvoeders. Natuurwetenschappen Curie. Madame Curie. Kok. Naar het absolute nulpunt. Kunst: Hildebrandt. Tanzerinnen der Gegen- wart. Hutschenruyter. De geschiedenis van het orkest en zijn instrumenten. Nederlandsche en in het Ned. vertaalde romans Boenin. De heer uit San Francisco. Man, De. De kleine wereld. Parrott. Een vreemdeling kwam en ging. Schröer. De kleinzoon van den boer. (Chr.). Verschoren. Vlaamsche humor. WolfCatz. Marjan. MARIA DE JONG. Donderdag 15 September a.s. 's morgens om 10.30 uur. speelt mej. Maria de Jong, al hier, voor de A.V.R.O. met het Omroep-orkest onder leiding van Albert van Raalte, het piano-concert no. 19 in F. groote terts van Mozart. STRAATPREDIKING. Hedenavond om half negen zal er op het Teylerplein in Haarlem (Oost) door de Gere formeerde Evangelisatie straatprediking wor den gehouden. Spreker: Ds. A. M. Boeijinga van Haarlem. Medewerking verleent het Evan gelisatie-Zangkoor „Zuid-Oost". ELS KEEZER DANST WEER. De danseres Els Keezer, docente voor bewe gingskunst aan de Academie voor Lichame lijke Opvoeding te Amsterdam, zal voor het eerst, na een ernstige knie-operatie, weer op treden. Zaterdag 17 September, zal zij, uit- genoodigd door de Philipsf abri eken, in Eind hoven een dansavond geven, samen met haar bewegingskoor uit Haarlem. Het ligt in de bedoeling der Philipsf abrieken een bewegingskoor uit het personeel samen te stellen, dat dan onder leiding van Els Keezer zal werken. De begeleiding zal Wolfgang Wijdeveld ver zorgen. Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- organen krachUg aan te sporen. Kruschen Scats zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN KANTONRECHTER De loterij wet overtreden? Uitgifte van rebus pools. HAARLEM, Maandag. Men moet met de loterijwet voorzichtig zijn Dat hebben de organisatoren van de voet balpools gemerkt en zooals het hen verging, zoo verging het ook vele anderen. Ook een dertigjarige agentschaphouder uit Velsen-Noord had zich hedenmorgen voor den Kantonrechter te verantwoorden volgens een hem ten laste gelegde overtreding van de loterijwet. Het betrof hier eveneens een geval van „pools" niet echter van de reeds genoemde en alom bekende voetbalpools, doch thans van „rebuspools". De voorraad pools schijnt onuitputtelijk te zijn en voor vele menschen heeft dit woord klaarblijkelijk een groote aantrekkingskracht Waarom de uitvinder tenminste anders dit woord zou hebben gebruikt, is niet recht duidelijk want iedereen kan wel nagaan dat het woord pool in de ooren der politie geen aangename klank is. De bewuste Beverwijker dan had een soort formulier in elkaar gezet dat tegen betaling van 10 ct. verkrijgbaar werd gesteld. Op het papier stond een rebus die men in moest vullen terwijl bovendien nog een nummer van de Staatsloterij moest worden opgeschreven. Viel op het opgeschre ven nummer de 20.000 dan kreeg de inzender f 1000. De prijzen bestonden uit geldbedragen, radiotoestellen en stofzuigers. De verdachte gaf toe dat de feiten in de dagvaarding vermeld, juist waren, doch hij vond, dat hier geen sprake was van een over treding van de loterijwet daar er geen loten doch sleohts rebussen worden verkocht. Een 46-jarige kapper die als getuige optrad vertelde dat hij met de oplossing van de re bus nogal moeite had gehad. Ambtenaar: Hebt u lang over de oplossing gedaan. Get.: Nou, ik moest het tusschen mijn werk door doen. Ik hem er wel veel over gepraat en iedereen vond het erg interessant. Ook een bankwerker had de oplossing niet zoo erg gemakkelijk gevonden. Het nummer van de Staatsloterij had hij zuiver als kans spel opgevat. De verdachte was het daar niet mee eens. Men moet dit meer beschouwen als een soort extratje. In zijn requisitoir zei de Ambtenaar dat de opzet van de heeie zaak hem den indruk heeft gegeven dat men hier met iemand te 'doen heeft die over een groote fantasie beschikt. Het kost niet veel moeite om de oplossing van de rebus te vinden. Hier ligt ook het cri terium of de loterijwet al dan niet overtreden is. Is de oplossing immers gemakkelijk dat er zeer vele goede inzendingen binnenkomen brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) dan kunnen de inzenders op den uitslag geen invloed meer uitoefenen. Spr. meende dat de oplossing inderdaad zoo gemakkelijk is. Iedereen kan direct de oplossing vinden. Wat betreft het invullen van een nummer van de Staatsloterij, hier is het wel zeer duidelijk dat men met een loterij te doen heeft. Vijfentwintig gulden of 15 dagen en vernie tiging van de inbeslag genomen papieren, luidde tenslotte de eisch. Verdachte kon niet begrijpen dat er een straf bepaald kon worden terwijl er nog niets heeft plaats gevonden. Niemand weet hoeveel goede oplossingen er binnengekomen zouden zijn. Een voetbalpool is een zuivere loterij, maar dit niet. De kantonrechter zal over 14 dagen schrif telijk vonnis wijzen. KUNSTKRING HEEMSTEDE. Voorloopig kan reeds worden gemeld, dat voor de leden van den Kunstkring Heemstede in October a.s. zal optreden de cellist Raphaël Lanes, in November het Trio Pasquier; in Januari de zanger Laurens Bogtman en in Februari of Maart zal prof. Huib Luns een voordracht houden. Excursies en eventueele verdere extra uit voeringen zullen nog worden aangekondigd. In een circulaire vestigt het bestuur nog eens de aandacht op de speciale abonnemen ten voor jongeren. Copyright P. L B. Box 6 Coponhogen Ver, heel ver hier vandaan, daar waar de zwaluwen heen vliegen als het bij ons winter wordt, leefde eens een Koning, die elf zonen en een dochtertje, Elize geheeten, had. De elf broeders waren prinsen, die met een fonkelende ster op hun borst en een rinkelen de sabel op zij, naar school gingen. Daar schreven zij met griffels van diamant op een gouden lei. Alle prinsen konden uitstekend leeren. Nooit haperden zij bij het opzeggen van hun les. Ja, het was aan alles te merken, dat zij echte prinsen waren. Het prinsesje Elize zat op een bankje van kostbaar spiegelglas. Zij bladerde in een prentenboek, dat evenveel gekost had als het halve Koninkrijk. O, de" twaalf kinderen hadden het zoo goed. Helaashun geluk zou niet immer duren. Want wat gebeurde er? Hun vader, de Koning, die het geheele land regeerde, huwde met een booze Koningin, die heelemaal niet lief was voor de kinderen. Reeds op den dag dat het huwelijk voltrokken werd, moesten de kinderen dit bemerken. In het sprookjesachtige paleis van den Koning werd feest ge vierd. En ook de twaalf kinderen speelden huishoudentje, hun geliefde spel. Maar in plaats van lekkere koekjes en gepofte appels, die zij anders altijd kregen, gaf de nieuwe Koningin hun nu alleen maar wat zand en theekopjes om mede te spelen. Zjj zei, dat zij dan maar moesten doen alsof dit iets bijzonder PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1938. Programma II: Hilversum I. Programma I: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. -0.20 Pauze of diversen. 10.35 Parijs Radio. 12.05 Radio P.T.T. Nord. 12.20 Keulen. 1.30 Fransch Brussel. 1,50 Ned. Brussel. 2.20 Droitwich. 3.30 Radio P.T.T. Nord. 4.20 Keu len. 6.20 London Regional. 7.40 Keulen. 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Pauze. 10.35 Keulen. 10,50 Weenen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen of Gramofoonmuziek. 10.35 London Regional: 1.20 Droitwich. 2.05 London Regio nal. 4.20 Droitwich. 7.20 Ned. Brussel. 7.40 Droitwich Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Gevarieerd programma. 1. Pariser Einzugsmarsch, Groot Odeon Or 2. Night in the desert, Gino Bordin. 3. De Voetbalmatch, Louis Davids. 4. The Whisperwaltz, Billy Reid. 5. Pralidium en Allegro van Kreisler, Edith Lorand. 6. The Yodelling Hobo, Harry Torani. 7. Dixon Hits, Reg. Dixon. 8. Die Kleine Patrouille, Dajos Bela. 9. The Blues with a feeling, Duke Ellington. 10. Es woll' ein Jagerlein jagen, Wiener Sanger Knaben. 11. Gipsey Fiddles, Billy Reid. 12. Nachtliche Heerschau, Dajos Bela. 14. Het meisje van de overhaal, Bob Scholte. 14. Hej pa dej du. Duo Ja. 15. Tambourin chinoie, Edith Lorand. 16. Misty Morning, Duke Ellinton. 17. Unter dem Siegeshanner, Groot Odeon Orkest. 8.0012.00 Diversen. heerlijks was... (Wordt morgen vervolgd.) De Koos. PIETER V. d. VALK. IN een vreemde wereldstad ver van onze geboortestreek, liep ik onverwachts Jim Baukner tegen het lijf. Met tegenzin nam ik zijn uitnoodiging aan om met hem te lunchen. Ik had hem in jaren niet ge zien en destijds slechts oppervlakkig kennis met hem gemaakt. Hij behoorde tot het soort menschen, die overal tijd en geld voor heb ben, een groote populariteit genieten en in alles betrokken worden en daar hield ik niet van. Hij bleek echter sterk veranderd te zijn. Zijn haren waren vergrijsd, er lag een bittere trek om zijn mond en zijn oogen vertoonden een cynische uitdrukking Ook in zijn woorden was hij eenigszins scherp. Ik ging belang in hem stellen en verwonderde er mij over, dat ik hem vroeger niet mocht lijden. Al spoedig hadden wij het over oude ken nissen en over gebeurtenissen, die wij beiden hadden meegemaakt. Ook de naam van Mary Burke, de destijds bekende tooneelspeelster, werd genoemd en ik merkte, dat Jim's oogen somber werden en hij zijn gezicht vertrok. Ik kende haar niet zoo goed. Daar ik eenige jaren jonger was dan Baukner, zat ik nog op het college, toen Mary haar gloriejaren be leefde. Maar ik had haar toch verschillende malen gesproken en herinnerde mij. dat Jim's naam in céii adem met de hare werd genoemd, ofschoon het waarschijnlijk looze praatjes waren geweest. „Weet jij, wat er van haar terecht is ge komen?" vroeg ik. ,Hee", antwoordde hij op bitteren toon. .Hat zou ik ook wel eens willen hooren. Je weet misschien nog, dat zij tijdens een gala-voor stelling haar been brak. De dokter zei onmid dellijk. dat zij nooit meer in staat zou zijn om te dansen. Niemand van ons heeft haar bi het ziekenhuis mogen bezoeken in haar ra deloosheid wenschte ze niemand te ontvan gen". Ik voelde, dat Jim van Mary had gehouden en zijn verandering in heel zijn wezen was wellicht het gevolg van het leed, dat het le ven hem had gebracht. „Het eenige, wat haar fce wachten stond", vervolgde Baukner, „was. dat zij heel haar leven kreupel zou blijven. Haar tooneelloop- baan moest ze onherroepelijk opgeven". Ik las van zijn gezicht de gedachten af, die hem bezig hielden, terwijl hij een poos zwij gend voor zich uit staarde. Ik wist, dat hij aan Mary dacht en aan den tijd, dat zij haar triomfen vierde. ,.Ik herinner me nog goed, dat zij het 't was nog in haar glorietijd op een goeden, keer in haar hoofd kreeg om bloemen te ver- koopen. Dat was net iets voor baar. Een oude bloemenverkoopster stond iederen dag op de treden van de St. Marcus-kerk haar bloemen aan te prijzen. Vergezeld van een groepje be wonderaars liep Mary ineens op die vrouw toe. fluisterde haar iets in het oor en begon toen de bloemen een voor een te verkoopen. Ik kreeg een kleine, roode roos." Ik herinner me nog als de dag van gisteren, dat ze met een lachend gezicht tegen ons zei: „Als ik ooit niet meer dansen kan, zal ik op de treden van een kerk staan en bloemen ver koopen en als iemand van jullie zich mij dan nog herinnert, krijgt hij gratis een bloem van mij!" Weer zweeg Baukner alsof het hem moeite kostte verder te spreken. „Velen van ons, rijke jongelui, hadden in die dagen met haar willen trouwen. En nu nu weet niemand van ons, waar zij is; de meesten denken niet eens meer aan haar en dat is ook niet te verwonderen na zooveel jaren." Om van onderwerp te veranderen, vroeg ik hem. of hij getrouwd was. „Nee", antwoordde hij. „Ik houd nog steeds van Mary Burke, hoe vreemd het ook mag klinken en ik hoop, dat ik haar nog eens zal terugzien." Ik wist niet, wat ik verder over dit netelige onderwerp moest zeggen en stelde voor, dat we zouden gaan. Zwijgend stond hij op en we wandelden door de drukte der straten in de heerlijke voor *ars- zon. We bereikten een groot plein, dat zich uitstrekte voor een machtige, middeleeuwsche kerk. Op de treden van de groote stoep stond een bloemenverkoopster en Baukner zei: „Ik ga een bloem koopen, als een gedachtenis aan den dag, waarop ik er een van Mary kocht." Toen wij naderden, stond de vrouw over haar mand gebogen en ik zag, dat zij een roode roos uitzocht, zoodra Baukner haar om een bloem vroeg. Zij richtte zich op en glimlachte. Plot seling verdween de glimlach van haar gezicht om plaats te maken voor een blik vam verba zing en verwarring. Haar handen beefden, toen ze de roos op zijn jas stak. Zij zagen elkaar zwijgend aan. óók nog. toen ik mij ongemerkt verwijderde de kreupele, doch nog steeds schoone bloemenverkoopster Mary Burke en Jim Baukner. wiens spottende en cynische uitdrukking eensklaps van zijn gezicht was weggevaagd (Nadruk verboden, auteursrecht voorbehouden^

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10