Thijs IJs knapt het weer op! Hoe de afzet van het Nederlandsche product in Indië te vergrooten? Feiten en cijfers AKKERTJES DINSDAG 13 SEPTEMBER 1938 H A A R E E M'S D A G B E A D Zelfbezoek en reclame. De vergrooting van afzet van Nederlandsche producten op de Nederlandsch-Indische markt is van velerlei factoren afhankelijk. In aller hande toonaarden heb ik getracht propaganda te maken voor het zelf-bezoek aan deze ge bieden. Iii overigens vriendelijke bewoordin gen heb ik mij veroorloofd er op te wijzen, dat de ontwikkeling van een groote mate ac tiviteit noodig zal zijn om een gedeelte van het verloren terrein te herwinnen en in ieder geval zorg te dragen, dat wat men nog bezit, behouden blijft. Een zeer innig contact zal daarvoor onontbeerlijk zijn en zij, die dan ook ernstig willen medewerken het vaderland- sche product ginds meer ingang te doen vin den dan op dit oogenblik het geval is, zullen naast het moeten voldoen aan een aantal andere eischen, zelf het afzetgebied moeten gaan verkennen, regelmatig, goed voorbereid, met de noodige animo en met het besef, dat een zekere mate van soepelheid onontbeerlijk is. Intusschen leiden vele wegen naar Rome. En wil men in N.O.-Indië succes bereiken, dan is het niet voldoende slechts één weg die van het persoonlijk bezoek te gaan be wandelen. Integendeel. Er dienen meerdere wegen gekozen te worden. Aan de verkenning van het desbetreffende afzetgebied behoort de noodige vóór-arbeid vooraf te .gaan. Men dient gedocumenteerd te verschijnen. Met monster-materiaal, met prijsnoteeringen, met reclame-materiaal en alles wat zich daaromheen groepeert. Men behoort als „af gezant" natuurlijk op de hoogte te zijn van de leveringsvoorwaarden, de betalingscondi ties, de wijze van verpakking enz. De monsters en de daarbij behooirende reclame-druk werken of anderszins dienen den geïnteres seerde in Indië ter hand gesteld te worden.Des- gewenscht moet men den betrokkene daarvan ruim kunnen bedienen, en niet zooals ik het meer dan eens heb gezien, op pietepeuterige wijze, Zoo hoort men dus in de eerste plaats goed geoutilleerd ginds te verschijnen. Thans dringt zich de vraag aan ons op, welke introductie middelen staan ons verder ten dienste? Uit den aard der zaak vele. Buiten beschouwing blijven daarbij de verse lullende distributie methoden der geïmporteerde artikelen. De behandeling daarvan vraagt een afzonderlijke bespreking. De rol der grootere en kleinere importhuizen, de beteekenis der z.g. „particu liere" agenten, de omvang van het Europee - sche detailbedrijf en van den zeer uitgebreiden tusschensehakel der inheemschen, blijven dus buiten beschouwing. Maar er zijn vele andere schakels, die ook in N.O.-Indië mede helpen den consument te trekken. Daarbij worde b.v. gedacht aan de Jaarbeurs te Bandoeng, de bekende Pasar Gambir te Batavia, de per manente tentoonstelling, welke een aantal jaren te Soera ba ja is georganiseerd door de Vereeniging Nederlandsch-Indisch Fabrikaat, de uitgebreide jaarmarkten en pasars in de grootere en kleinere steden, welke uitingen van aanprijzen alle meer of minder in het zelfde kader passen. Daarnaast speelt de mo derne reclametechniek ook een groote rol. De lichtreclame, de folder in de meest ge varieerde uitvoeringen, de periodieken-reclame en de couranten-reclame hebben ook in N.O.- Indië reeds lang hun intrede gedaan. IJ het doen van een keuze van het meest geëigende reclamemiddel, spelen natuur lijk allerhande factoren een rol. Maar in ieder geval zal men zich rekenschap behooren te geven van den oubouw der Indische maat schappij, die in wezen zoo zeer verschilt van de onze. De groote massa der consumenten in Ned. O'ost-Indië bestaat uit Inlanders en vreemde Oosterlingen. Hun aantal bedraagt voor het geheele gebiedsdeel circa 60 millioen zielen. Daartegenover staan ongeveer 350 dui zend Europeanen, de kinderen niet medege- rekend. Uit deze getal-verhouding volgt aan stonds dat men zich vóór alles heeft, af te vragen, welke groep of groepen van consu menten men wenscht te bereiken. Tot de belangrijkste publicatiemogelijkheden be hoort in N.O.-Indië zeker het dagblad. Gevoeglijk kan men aannemen, dat de Europeaan in Indië een Europeesche courant leest. In het particuliere huisgezin zag ik dat en de leestafels in de hotels bieden op dat gebied ook de noodige mogelijkheden. Wenscht men in zijn voorgalerij de Europeesche cou rant te ontvangen, dan zorgt de courantjongen daarvoor. Het aantal Inlanders en vreemde Oosterlingen, hetwelk geabonneerd is op een Europeesch blad, is uit den aard der zaak ge ring. Daarnaast staat, dat de oplage der niet- Europeesche bladen klein is. Er is intusschen een essentieel verschil in verspreiding der „grpote" Eüropeesch-geredigeeerde bladen in Indië en in het moederland. Men zou feitelijk kunnen zeggen, dat in Indië ieder blad zijn eigen territoir heeft, in ieder geval veel meer dan ten onzent. Daarbij komt nog, dat het contingent Europeanen verhoud in gswij ze wel klein is, maar dat dit courantenlezend ge deelte der bevolking over het algemeen be hoort tot de leiders der Indische samenleving. Moet dus eenerzijds worden vastgesteld, dat voor het bereiken van de Indische afnemers in het geheele gebiedsdeel moeilijk de ver schillende Europeesche bladen kunnen worden gepasseerd, anderzijds is men er zeker van langs dien weg de fine-fleur te zullen bereiken. Het zou mij daarbij zeker niet verwonderen en ik heb daaraan meer dan eens de noodige aandacht besteed dat de in Indië werkende Europeaan veel aandacht aan zijn lijfblad besteedt. Na den dagelijkschen arbeid, na gebaad te hebben, en in de onmiddellijke omgeving van een koelen dronk, wordt de courant gelezen. Men is verheugd „thuis" te zijn en eens rustig te kunnen uitblazen. Be denkt men daarbij, dat het leven ginds voor zoover de afleiding betreft zeker min der roezemoezig is dan ten onzent, dan is het niet bevreemdend, dat de courant er een andere rol speelt. OP deze mogelijkheden van reclame-maken heb ik nog eens de aandacht willen vesti gen. Ik betwijfel of men in eigen land van de gesignaleerde feiten voldoende op de hoogte is. Zelfs ben ik geneigd te zeggen, dat zulks zeker niet overal het geval is. Daarvoor raad plege men slechts de kolommen in de ver schillende ginds verschijnende bladen. Men overwege in den kring der eerst-belangheb- bende een en ander nog eens. Dat men zich ten slotte zal moeten laten voorlichten bij het maken van een keuze, spreekt van zelf. Dat is ginds het geval, zoo is het ook hier. Op den achtergrond staat bij dat alles: de meest doelmatige introductie van het eigen product op de Indische markt. Geen middel mag onge bruikt gelaten worden om dat doel te be reiken. De telkenmale geuite smeekbeden, die wij in alle toonaarden en uit alle hoeken ver nemen, om onzen export te bevorderen, heb- bij weinig of geen beteekenis, indien men daarop geen daden laat volgen. Elke mogelijk heid dient onderzocht te worden. En een dezer mogelijkheden een nauwkeurige studie zeker waard is gelegen in de oordeelkundige reclame, welke men in Indië voor zijn voort brengselen kan maken. MOLLERUS. HEEMSTEDE. Grepen uit het Gemeenteverslag Heden verscheen het officieele verslag der gemeente Heemstede over 1937. Daarin staan natuurlijk vele gegevens die onzen lezers reeds bekend zijn van het resultaat van de ge meenterekening zoodat wij met korte aan halingen kunnen volstaan: De bevolking. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1937 totaal 19259 personen tegen 18660 op 31 Dec. 1936, een vermeerdering dus van 598, zijnde 3.10 pCt. der bevolking, welk percentage in 1936 4.23 be droeg. De vermeerdering der bevolking door ge boorte-overschot bedraagt 172, terwijl het restant ad 427 aan meerdere vestiging is toe te schrijven Grondbedrijf. Hiertoe behooren verschillende complexen met een totale oppervlakte van 41.57.92 H.A. en een totale waarde van f714.529.24. Eigendommen. Het perceel van Merlenlaan 2 werd aange kocht als bijgebouw van het Raadhuis, ter wijl daarin ook Maatsch. Hulpbetoon zal wor den ondergebracht. Openbare Gezondheid In 1937 kwamen 12 gevallen van besmette lijke ziekte voor. Sedert de opheffing van de vaccinatiedwang is het aantal inentingen aanmerkelijk verminderd. Het bezoek aan Badhuis en Zwemvijvers heeft geen noemenswaardige verandering on dergaan. Overwogen wordt om de wanden der bassins van Zwemvijvers van beton te ver vaardigen, waardoor het tevens mogelijk zal worden den houten springtoren door een van metaal te vervangen. Aan de Vereeniging tot bestrijding van tu berculose te Haarlem werd een subsidie ver leend van f 400. Bij het consultatiebureau voor Haarlem en Omstreken staan ongeveer 120 inwoners on der toezicht. Volkshuisvesting en woningbouw. Uitbreiding van woningbouw met Rijks- of Gemeentelijke voorschotten had niet plaats. Drie woningen werden onbewoonbaar ver klaard; afgebroken of van bestemming ver anderd werden 11 woningen, 145 woningen kwamen ter beschikking, zoodat de woning voorraad vermeerderde met 131 woningen. Het aantal woningen op 31 Dec. 1937 bedroeg 4842. Verkeer. Er hadden 63 verkeersongevallen plaats, waarvan 1 met doodelljken afloop. Tijdens de Jamboree te Vogelenzang werden hier ver schillende voorzieningen getroffen in het be lang van het verkeer. De in 1936 in het leven geroepen Onderwijs- Verkeerscommissie nam ook in het afgeloo- pen jaar weer een examen af, waaraan door 10 scholen werd deelgenomen. Maatschappelijk Hulpbetoon. Deze dienst werkte op vriendschappelijke wijze samen met het Kleedingfonds en met de Commissie van Samenwerking voor Bijzonde re Nooden te Heemstede. De begrooting van dezen dienst sluit met een ontvangst en uitgaven van f 108.024.07 waaronder f 9S.411.39 subsidie der Gemeente. Gezondheïdshuis. Hierin zijn ondergebracht het consultatie bureau voor zuigelingen en kleuters, het Ma gazijn van „Het Witte Kruis" en een afdeeling Hoogtezon en diathermie. Gezondheidstoestand, enz. De gunstige algemeene gezondheidstoestand heeft zich ook in 1937 bestendigd; epidemieën van besmettelijke ziekten deden zich niet voor. Opvallend is, dat ondanks de vestiging in Heemstede van vele ouderen, het sterftecijfer hier nog bleef beneden dat van het Rijk. Onderwijs. Het bewaarschool-onderwijs wordt in deze gemeente gegeven door 3 Bijzondere scholen met een totaal van 391 leerlingen. Het aantal leerlingen der Openbare scholen bedroeg 918, die der Bijz. Prot. scholen 544 en die der R.K. scholen 1140. In 1936 werd door den Raad besloten tot den bouw van een Openbare Lagere School aan den Crayenestersingel, met welken bouw 18 Januari 1938 werd aangevangen. Scholen voor buitengewoon onderwijs be staan in deze Gemeente niet. De voor dit on derwijs in aanmerking komende kinderen be zoeken de scholen in Haarlem en de kosten daarvoor worden geheel of gedeeltelijk door de Gemeente betaald. Het aantal leerlingen dat de Middelbare Scholen te Haarlem en Overveen bezocht be droeg 446, tegenover 394 in 1936. Een proef werd genomen met het verstrek ken van melk tijdens de schooltijden op de Lagere Scholen, met het gevolg dat deze ver strekking op alle scholen zal worden toege past. Het hier gevestigde Bisschoppelijk Semina rie van het Bisdom Haarlem telde 342 inwo nende leerlingen, waarvan 6 uit Heemstede. Heemsteedsche Sportparken. Deze stichting heeft in beheer de Sportter reinen aan de Sportparklaan, de Jachthaven en de Tennisbanen in Groenendaal. Verschil lende verbeteringen aan terreinen en gebou wen werden in het afgeloopen jaar weer tot stand gebracht. Het beheer van de Jachthaven onderging geen verandering. De Tennisbanen zijn in den aanvang van het seizoen geheel onder handen genomen en wel op zoodanige wijze, dat ze in prima con ditie verkeerden gedurende het geheele sei zoen. Dat dit heeft bijgedragen tot een groo tere verhuur van banen dan ooit het geval was, is wel zeker aan te nemen. Stichting van een Verenigings gebouw. Op 27 Juni 1937 heeft de Raad het besluit genomen tot het beschikbaar stellen van een nader te bepalen crediet voor den bouw van een verenigingsgebouw. Met het bestuur van de Afd. Heemstede van den Volksbond tegen drankmisbruik is meermalen hierover overleg gepleegd, doch overeenstemming kon nog niet worden verkregen. Eerediensten. De in 1934 aangevangen in- en uitwendige restauratie van de Ned. Herv. Kerk aan het Wilhelminaplein heeft tot gevolg dat thans weer plannen in voorbereiding zijn voor ver dere restauratie waardoor het gebouw zijn vorm en aanzien zal krijgen, zooals het voor ruim 300 jaren werd gesticht. De werkzaam heden zijn momenteel in vollen gang. Een actieve nachtwaker. En een inbreker in een moddersloot. In den afgeloopen nacht omstreeks 3.30 uur heeft de nachtwaker W., van den Nachtveilig heidsdienst en Controle uit de Wilhelmina- straat te Haarlem op heeteraad 2 personen betrapt, die bezig waren in te breken in de kiosk op den Heerenweg bij de Manpadslaan te Heemstede. Het waren 2 zwervers, de 22- jarige G. J. K. uit Utrecht en de 23-jarige M. J. de M. uit Den Haag. Zij hadden reeds een doos met nougatblokken naar buiten ge bracht. Een der inbrekers trachtte nog te vluchten doch kwam in de moddersloot voor Huize Manpad terecht, waardoor hij een al- geheele modderdoop onderging. Beide perso nen zijn door den nachtwaker overgebracht naar het bureau van politie te Heemstede en aldaar aan de politie overgeleverd. Zij zijn in bewaring gesteld en zullen voor den Officier van Justitie te Haarlem worden geleid. GEMEENTERAAD. In afwijking van den gebruikelijken datum zal de gemeenteraad een openbare vergade ring houden op Donderdag 22 September a.s. des avonds acht uur. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING En op het plaatje zien jullie de twee vrienden weer bij elkaar en jullie zien wel, dat ze gespannen naar de deur kijken. Zou er mis schien onraad zijn. We zullen eens hooren, wat ze zeggen. Ik geloof toch heusch dat er geklopt werd, bromde Dickie, terwijl hij om zich heen keek. En het kwam van die deur daar Hun nieuwe vriend Ruikgraag keek spiedend om zich heen. Ik weet, wie het iszei hij voorzichtig. Ik ben erg bang, dat hij wel weer kwaad zal zijn! Wie is die „hij"? vroeg Snorretje .nieuwsgierig naar de deur kijkend. Ik geloof dat het het beste is, als jullie je verstoppen, bromde Ruikgi-aag Ik weet zeker, het is de eigenaar van het kasteel Jongen*, da ai' klopt bü weerl Nu gauw wegll Neem"j een bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, 1 Zenuwpijn, Rheumatische pijnen* (Adv. Ingez. Medj De schuldenlast der gemeente. Belangrijke daling van de rente. De schuldenlast der gemeente Heemstede bedroeg; Aantal inwoners 1932 14.860 1933 15.779 1934 16.407 1935 17.097 1936 17.870 1937 18.660 1938 19.258 265 328,— 320,— 306,— 241,— 303,— 294,— Bedrag der Schuld per schuld inwoner 3.946.800,— 5.183.950,— 5.254.600,— 5.237.750,— 4.299.400,— 5.649.050,— 5.665.766,— Daarbij komen nog de kapitaalsuitgaven, waarvoor nog geen vaste leening is aange gaan 1935 17.097 537.832,— 31,— 1936 17.870 1.280.130,— 72,— 1937 18.660 424.682— 23,— 1938 19,258 374.499,— 19.— Voor een totaal bedrag van f 1.110.172,36 werden in 1937 geldleeningen aangegaan, ren te van 3 pet. tot 3 3,4 pet.) dienende voor con versie van restanten van vroeger aangegane geldleeningen; bovendien werd een geldlee- ning aangegaan groot f232.750,— rente V/2 pet., koers 100, terwijl voor een restant van aangegane leeningen in vorige jaren, groot totaal f 2.133.000,waarvan de rente varieer de van 5 1/4 tot 4 pet. verlaging van rente is verkregen, welke nu varieert van 3j/2 tot 3 5/8 pet., waardoor een zéér belangrijke bezuini ging is verkregen. Belastingen te Heemstede. Stijging van de kohieren. In het gemeenteverslag van Heemstede wordt een overzicht gegeven van de opbrengst der belastingen. Daaraan ontleenen wij Inkomstenbelasting «3 eS 2 si ei g w -g S m>.s5i e> .5 3 1933/'34 4536 f 14713 f 3244 1934 '35 4538 15131 3334 1935/36 4484 14699 3278 1936/'37 4529 15294 3377 Daaruit blijkt dus, dat het belastingjaar 1935/1936 een achteruitgang te zien gaf, maar nu is voor 1936/1937 weer een stijging te eon- stateeren. Vermogensbelasting. „M §s ifs 2 J- en •O O Jaar. ff ÖD ■o o 3 S s 3 u 5 O rt 1933 '34 1044 f 85741 f 82.000 1934/'35 1136 93644 82.000 1935 '36 1081 87794 81.000 1936/37 1174 93055 79.000 WIJZIGING VOORWAARDEN GELDLEENING f 265.000. B. en W. stellen den Raad voor zijn besluit van 21 December 1933 met ingang van 1 De cember 1938 te wijzigen en nader te bepalen dat de rente wordt teruggebracht tot 3y2 pet. per jaar. SCHOOLMELKVERSTREKKING. De verstrekking van schoolmelk op de la gere en u.l.o.-scholen, die op 16 Juli in ver band met de vacanties is stop gezet, zal hoogst waarschijnlijk a.s. Maandag weer hervat wor den. De regeling berust ook thans weer bij het Heemsteedsche Schoolmelkcomité, waar van de burgemeester voorzitter is. WIJZIGING VOORWAARDEN GELD LEENING f223.000. B. en W. stellen den Raad voor, te besluiten, zijn besluit van 26 October 1933, te wijzigen en nader te bepalen, dat met ingang van 1 December 1938 de rente wordt teruggebracht tot 3& pet. per jaar. GELDLEENING £282.000. B. en W. stellen den Raad voor, op 1 De' cember 1938, na voldoening der gewone aflos sing, vervroegd af te lossen het geheele restant, groot f 282.000 der 4V2 pet. geldlee- ning, oorspronkelijk groot f 385.500, aange gaan krachtens raadsbesluit van 20 Mei 1926, met het Eigen Pensioenfonds voor Europee sche- en met dezen gelijkgestelde Militairen beneden den rang van Officier in Neder- landsch-Indië, gevestigd te 's Gravenhage; en ten laste van de gemeente een geldleening aan te gaan met het hierboven genoemde Pensioenfonds, tot een nominaal bedrag van f 282.000, tegen een rente van 3'/2 pet. per jaar, koers pari. GELDLEENING VAN f84.500. B. en W. stellen den Raad voor, ten laste van de gemeente een geldleening aan te gaan tot een nominaal bedrag van f 84.500, koers 100 pet., tegen een rente van 3 1/4 pet. De gelden zijn bestemd voor dekking van de vervroegde aflossing per 1 December 1938 van het restant van de 4 1/4 pet. geldleening. oorspronkelijk groot f 112.000, aangegaan krachtens raadsbesluit van 21 November 1933, welk restant na voldoening der gewone af lossing op dien datum nog f 84.500 bedraagt. VERHUUR TUINGROND BIJ DEN GLIPPERWEG. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen, onder nader door hen te stellen voorwaarden, met ingang van 1 Januari 1939, voor den tijd van één jaar, te verhuren aan den heer E. Vrugt, te Heemstede, een perceel tuingrond, groot ongeveer 2.97.85 H.A., gele gen aan de oostzijde van den Glipperweg, voor den prijs van f 2,15 per A. BLOEMENDAAL OPSCHRIFTEN IN VREEMDE TALEN. Bij B. en W. is ingekomen een verzoek van Groep Nederland van het Alg. Ned. Verbond om opschriften in vreemde talen gesteld op winkels enz. aan een belasting te onder werpen. B. en W. stellen voor, dit verzoek voor ken nisgeving aan te nemen, Verhuur sport- en speelvelden. Vergrooting van een kleedhuis. Bij raadsbesluit van 18 Februari 1937 werd besloten om (ten behoeve van het inrichten en doen gebruiken van sportvelden) van de Erven van der Vliet voor den tijd van 30 jaren in huur te aanvaarden de boerderij „Bleek en Berg" met woning, schuur en daarbij behoo- rende gronden tegen een huursom van f 2000 per jaar. Op 20 Mei d.a.v. werd door den Raad voor het in orde maken van de sportterreinen op „Bleek en Berg" (waarin begrepen was het veranderen van een stal tot kleedhuis) een crediet van f 24000 en op 21 April 1938 een crediet van f 20620 verleend. Bij raadsbesluit van 20 Januari 1938 werd aangekocht (tot behoud van natuurschoon en om de beschikking te verkrijgen over speel- en sportvelden) de z.g. Vinkenbaan met op stallen voor f 25.000 van de N.V. „Veenduin", met verleening van een crediet van f 5000 voor het in orde maken van de sportvelden. De werkzaamheden zijn thans zoo goed als gereed gekomen, zoodat de speelvelden, met uitzondering van twee nog aan te leggen speelvelden op „Bleek en Berg", reeds in ge bruik genomen konden worden. Tot nu toe werd aan huur betaald: door de Hockeyclub B.M.H.C. voor 2 velden (Zomer- zorgj f 250; door de Hockeyclub H.B.S. voor 2 velden (Bleekenberg) f 250; door de Voet balclub Bïoemendaal voor 2 velden (Zomer- zorg f 330; door de Voetbalclub D.E.K. voor 2 Velden (Bleekenberg) f 375. B. en W. stellen thans voor de sportvelden inclusief kleedhuis tegen een huurprijs van f 200 per speelveld te verhuren en wel als volgt: aan de Hockeyclub B.M.H.C. 4 velden (Zomerzorg) huur f 800; aan de Hockeyclub H.B.S. 2 velden (Vinkenbaan) huur f 400; aan de Voetbalclub Bïoemendaal 4 velden (Blee kenberg) huur f 800; aan de Voetbalclub D.E.K. 2 velden (Bleekenberg) huur f 400. Het kleedhuis op de terreinen van de hockey club B.M.H.C. biedt voor deze club niet vol doende ruimte, zoadat vergrooting van dit kleedhuis zeer gewenscht is. Aangezien deze velden aanmerkelijk meer aan huur zullen opbrengen dan voorheen (in- plaats van f 580 een bedrag van f 800) zou een in verhouding evenredige som beschikbaar ge steld kunnen worden voor de beoogde vergroo ting van het kleedhuis. B. en W. verzoeken hun daartoe een crediet te verleenen van f 6000. VERKOOP GROND. B. en W. stellen den Raad voor aan J. Roo- sen's Bouwbedrijf N.V. te Haarlem, tegen den prijs van f 10 per M2, te verkoopen een strook grond, plus minus 24 Meter lang en 5 Meter diep, ten behoeve van voortuintjes voor de per- ceelen Bloemendaalsche weg Nos. 319, 321, 323 en 325 te Overveen, alsook een strook grond, plus minus 15 Meter lang en 2 Meter breed, ten behoeve van een toegang tot perceel Bloe mendaalsche weg no. 317 te Overveen. UITBETALING VAN LOON AAN GEMEEN TEWERKLIEDEN. B. en W. schrijven oa. aan den Raad: Naar aanleiding van het in Uwe vergadering van 21 dezer om prae-advies in onze handen gestelde adres van 9 Juli j.l., van den Algem. Bond van Overheidspersoneel in Nederland, houdende verzoek om de onlangs ingevoerde regeling tot 'uitbetaling van loon aan gemeen- tewerkliede buiten den gewonen diensttijd in te trekken en dus wederom op de oude wijze te doen plaats hebben, hebben wij de eer U het volgende mede te deelen. Op een 5-tal verzoeken van wcrkliedenbon- den van gelijke strekking, die tot ons gericht waren, is reeds afwijzend beschikt. Ter motiveering van de nieuwe werkwijze zij medegedeeld dat deze: le: een belangrijke werkbesparing geeft. Vroeger ging de controleur bij Publieke Wer ken persoonlijk de loonen op het werk uitbeta len. Met een hulpkracht was hij hiermede we- kelijks ten minste twee dagen bezig,: terwijl de uitbetaling thans hoogstens in pl.m. 2 x '/2 uur geschiedt; 2e: zooals ons bij informatie is gebleken, ook in andere gemeenten op gelijke wijze wordt ge volgd. Wat tenslotte de door adressant aangevoer de gronden betreft, wenschen wij op te mer ken, dat uit een uitspraaak van den hoogsten administratieven rechter van 20 Maart 1923 blijkt, dat een ongeluk aan een werkman, na dat hij ten kantore van zijn werkgeefster het hem toekomende loon in ontvangst had geno men, op den terugweg per rijwiel naar zijn wo ning, overkomen, valt onder de werking van de Ongevallenwet 1921. Aangezien ons geen herziening va dit standpunt bekend is, achten wij dit bezwaar ongegrond. Op grond van het vorenstaande geven wij U in overweging op het adrese afwijzend te be schikken. AANKOOP GROND. B. en W. stellen voor van de N.V. Exploita tie Maatschappij ..Roermondstad", gevestigd te Haarlem aan te koopen: a. voor f 2.50 per M2. een terrein ter opper vlakte van plus minus 11290 M2. ten Noorden van het sportterrein nabij de Julianaschool, tusschen de nog niet aangelegde gedeelten van de Willem de Zwijgerlaan en de Vrijburg laan, achter de voor bebouwing bestemde strooken grond aan die wegen. b. tegen den prijs van f 10 per M2. een ter- reintje, ter oppervlakte van plus minus 360 M2„ bestemd tot uit- en toegang van en naar het terrein sub a bedoeld aan de Noordzijde. Deze strook grond heeft een breedte van 12 Meter en een diepte van plus minus 30 Meter. c. tegen den prijs van f 1 in totaal een stuk je grond aan den Bloemendaalsche weg, be stemd om aan den weg toe te voegen. VERKOOP GROND. B. en W. stellen den Raad voor. te verkoo pen aan den heer J. H. Bangert te Overveen, voor de som van f 25.000 een bouwterrein ter oppervlakte van 1.5 H_4.. gelegen aan de Noordzijde van den Zeeweg met de bedoeling, dat op dien grond een landhuis zal worden gebouwd. CONVERSIE GELDLEENING Met inachtneming van een opzeggingster mijn van tenminste twee maanden kan ver vroegd worden afgelost het op 15 December a.s. nog uitstaande bedrag van f 78.000 van de 4 1/4 pet. geldleening van 1933, oorspronkelijk groot f 203.000. aangegaan bij raadsbesluit van 19 October 1933. Ter aflossing dier leening kan de gemeente tegen parikoers en een rente van 2 pet. 's jaars, door bemiddeling, tegen een provisie van 1/8 pet., opnieuw leeneri. De nieuwe leening zal een looptijd hebben van 6 jaar. zijnde gelijk aan den nog restee- renden looptijd der af te lossen geldleening. De gelden kunnen op 15 December a.s. wor den opgenomen. Het financieel voordeel van bovendoelde conversie bedraagt gedurende die 6 jaren in totaal ongeveer f 5000. B. en W. stellen voor, tot conversie over te gaan

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6