Booze woorden van Hitier D tegen Tsjecho-Slowakije Bepaalde maatregelen niet aangekondigd DINSDAG 13 SEPTEMBER 1938 HSARtEM'S D A G B E A D S ZIJN verklaringen over het Tsjecho Slo- waaksche vraagstuk leidde Hitler in door te zeggen, dat het hem. en zijn medewerkers niet alleen gelukt is den econo- mischen nood te overwinnen, maar ook de vreeselijke politieke boeien te slaken, die het Duitsche volk voor altijd moesten knechten. De enge verbondenheid tusschen volk en lei ding is pas bevestigd op den tienden April, toen de leiding een overweldigende goedkeu ring van het volk in ontvangst had te nemen. Men ziet thans in het groot evenals vroeger de verbroedering tusschen democratie en bolsjewisme in den strijd tegen den staat van de nationaalsocialistische volksgemeenschap. De onoprechtheid van de democratie blijkt hier uit. dat de democratieën zichzelf tot volksre- geering en de autoritaire staten tot dictatu ren stempelen. In werkelijkheid zijn er op het oogenblik slechts twee landen, groote mogend heden, die een regeering hebben, waarachter 99 pet. van het volk staat. Wij hebben moe ten beleven, aldus Hitier, dat deze democra tieën, als het haar past, een werkelijk regime van geweld verheerlijkten, terwijl de grootste aanhankelijkheidsbetoogingen inde autoritaire staten verzwegen of verdraaid werden. Eeuwenlang hebben z.g. democratische sta ten met de gewelddadigste methoden vreemde volken onderworpen, maar op het oogenblik dat Duitschland zijn koloniën terug eischt, verklaart men, dat 'de arme inboorlingen niet aan een dergelijk lot mogen worden overge leverd. Men deinst er echter niet voor terug in de eigen koloniën de inboorlingen door vliegtuigen en bommen tot rede te brengen. Dat zijn dan „beschavingsbommen" in tegen stelling tot de brutale bommen, die Italië in Abessynië gebruikte. Deze democratieën schelden op ons. Ik geef echter openlijk toe: Ik vind het nog beter te verdragen, dat ik door iemand word uitge scholden, die mij niet kan uitplunderen, dan dat ik word uitgeplunderd door iemand, die mij daarvoor prijst. Men scheldt op ons, maar wij zijn. God zij dank, in staat een nieuwe ge welddadige uitplundering van Duitschland te verhinderen. De staat voor ons werd bijna vijftien jaar lang onderdrukt en uitgeplun derd, maar verwierf daarmede de lof een brave en democratische! staat geweest te zijn. Onduldbaar wordt deze opvatting op het oogenblik, dat zij daar, waar een groot deel van ons volk schijn baar weerloos aan mishandelingen bloot staat een golf van democrati sche phrasen bij wijze van dreigement tegen deze volksgenooten doet losbar sten. Ik spreek van Tsjecho-Slowakije. (Langdurige beval). Deze staat is een democratie, d.w.z. hij werd gesticht volgens democratische beginselen, doordat men de overwegende meerderheid der bewoners zonder meer dwong de constructie van Versailles te aanvaarden en zich in dien staat te voegen. Als echte „democratie" be gon men daarop in dien staat de meerderheid der bewoners te onderdrukken, te mishande len en van hun levensrechten te berooven. Men trachtte de wereld geleidelijk de opvat ting op te dringen, dat deze staat een bij zondere politieke en militaire missie te ver vullen heeft. De Fransche minister van Lucht vaart, Pierre Cot, heeft dat onlangs uiteen gezet. Tsjecho Slowakije is volgens hem er toe bestemd in geval van oorlog de Duitsche ste den en fabrieken met bommen aan te vallen. Hier is dan waarschijnlijk sprake van de be- bekende bommen met „beschavende" werking. Die taak is echter in tegenstelling met de le vensopvattingen, de levensbelangen en ook met de wenschen van de meerderheid der be woners van dezen staat. Daarom moet die meerderheid zwijgen. Ieder protesteeren tegen dergelijke plannen is een aanval op de bestemming van dezen staat en daarom niet in overeenstemming met de Grondwet. Deze Grondwet gaat, daar zij door „democratieën" gemaakt is, niet uit van de volksrechten van dit volk, maar van de poli tieke doelmatigheidsoverwegingen zijner on derdrukkers. Men moest dan ook een con structie vinden, die het Tsjechische volk een souvereinen voorrang verleende.' Wie zich tegen deze aanmatiging verzet, is „staatsvijand" en daarom naar democrati sche opvatting vogelvrij. Indien echter des ondanks iemand, die tot de onderdrukte vol ken behoort, demonstreert, dan kan hij worden neergeslagen of, als het noodzakelijk of gewenscht lijkt, ook om het leven gebracht worden. Als het hier zou gaan om een vreem de aangelegenheid, die ons niet aangaat, dan konden wij het geval slechts beschouwen als een belangwekkende illustratie van de demo cratische opvatting van volksrechten. Nu echter is datgene, wat ons Duitschers verplicht, ons met dit vraagstuk bezig te houden, iets zeer natuurlijks. Onder de meerderheid der nationaliteiten, die in dezen staat onderdrukt worden, bevinden zich ook V/> millioen Duitschers, ongeveer zoo veel menschen, als Denemarken in woners heeft. Deze Duitschers nu zijn ook schepselen Gods. De Almachtige heeft ze niet geschapen opdat zij door een staatsconstructie van Ver sailles zouden worden uitgeleverd aan een vreemde, dooi: hen gehate macht, en hij heeft „Onderdrukking der Sudeten-Duitschers zal niet langer geduld worden" E kern van Hitler's Maandagavond voor den Rijkspartij dag te Neurenberg gehouden rede betrof, zooals ver wacht werd, het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk. Hitier uitte scherpe aanvallen op het bewind van Praag. Hij zeide, dat de ellende der 3% millioen Sudeten Duitschers nameloos is. Hun lot kan Duitschland niet onverschillig zijn. Wanneer zij zelf geen recht en hulp kunnen vinden, zullen zij beide van ons krijgen," riep Hitier uit. De Führer constateerde voorts, dat Duitschland vol doende pogingen heeft gedaan 0111 den vrede in Europa te verzekeren. Zoo heeft het, teneinde den eeuwigen strijd met Frankrijk te beëindigen, de aanspraken op Elzas- Lotliaringen opgegeven." Echter vestigde Hitier tevens de aandacht op de Duitsche maatregelen ter versterking van leger en vloot en op den in aanbouw zijnden vestinggordel aan de Westgrens. de zeven millioen Tsjechen niet geschapen, opdat zij 31/2 millioen Duitschers controlee ren, bevoogden en kwellen. De toestanden in dezen staat zijn, zooals algemeen bekend is, onduldbaar. In politiek opzicht worden hier meer dan ll/2 millioen menschen in naam van het zelfbeschikkingsrecht van hun zelfbe schikkingsrecht beroofd. In economisch op zicht worden zij stelselmatig geruïneerd en daardoor overgeleverd aan een langzaam uit roeien. Deze waarheden kunnen niet door phrasen uit de wereld geholpen worden, De feiten bevestigen ze. De ellende der Sudeten Duitschers is nameloos. Men wil hen vernie tigen. Wat de menschelijkheid betreft zij worden op on verdragelij ke wijze onderdrukt en vernederend behandeld. Als 3'/2 millioen leden van een volk van 80 millioen een lied niet mogen zingen, omdat het den Tsjechen niet bevalt, of als zij bloedend geslagen wor den, omdat zij kousen dragen, die de Tsje chen niet willen zien, of wanneer zij geterro riseerd worden, omdat zij een groet brengen, welke den Tsjechen onaangenaam is, of schoon die groet hen niet geldt, wanneer men hen bij iedere uiting van nationaal leven op jaagt als hulpeloos wild, dan kan dat den waardigen vertegenwoordigers van onze de mocratieën misschien onverschillig, mogelijk zelfs sympathiek zijn, omdat het hier toch maar gaat om 3y2 millioen Duitschers. Ik echter kan den vertegenwoordi gers dezer democratieën slechts zeg gen, dat ons dit niet onverschillig is. (stormachtige bijval)... en dat, wan neer zij zelfs geen recht en geen hulp kunnen vinden, zij beide van ons zullen krijgen (stormachtige bijval en geroep „Sieg Heil)Aan het rechte loos maken dezer menschen moet een einde komen. Ik heb dat reeds duidelijk gezegd in mijn rede van 22 Februari. Het was een kortzich tige constructie, die de staatslieden van Ver stailles bedachten toen zij het abnormale bouwsel Tsjecho Slowakije in het leven rie pen. Het plan, op deze wijze millioenen leden van andere nationaliteiten te overweldigen was slechts uitvoerbaar zoolang Duitschland zelf nog leed onder de ketenen van Versailles. Doch te gelooven, dat een dergelijk regime onbegrensd en eeuwig door kan zondigen, beteekent zich overgeven aan een nauwelijks begrijpelijke verblinding. Ik heb in mijn rede van 22 Fe bruari voor den Duitschen Rijksdag verklaard, dat het rijk een verdere onderdrukking en vervolging van deze 3Yz millioen niet meer zal aanvaar den en ik verzoek den buïtenland- schen staatslieden er van overtuigd te zijn dat dit geen phrase was. Diensten aan den vrede De nationaal-socialistische staat, zoo ver volgde Hitier, heeft terwille van den Euro- peeschen vrede zeer zware nationale offers gebracht. Hij heeft iedere z.g. revanche ge dachte uit het geheele openbare en particu liere leven verbannen. In de zeventiende eeuw heeft Frankrijk het oude Duitsche Rijk in vollen vredestijd Elzas en Lotharingen ge leidelijk ontnomen. In 1870 heeft Duitschland na een zwaren oorlog, die het opgedrongen was, deze gebieden teruggekregen. Na den wereldoorlog gingen zij weer ver loren. Voor ons Duitschers beteekent Straats burg zeer veel. Als wij desondanks onder deze kwestie voorgoed een streep hebben ge trokken, dan is dat geschied om den Euro- peeschen vrede een dienst te bewijzen. Nie mand kan ons dwingen dergelijke aanspraken vrijwillig op te geven. Wij hebben ze opgege ven omdat 't onze wil was, eens en vooral den eeuwigen strijd met Frankrijk te beëindigen, (stormachtige bijval). Aan andere grenzen heeft het rijk dezelfde houding aangenomen. Het natinoaal socialisme is hier werkè- lijk gedragen door het hoogste verant woordelijkheidsbesef, wij hebben de zwaarste offers vrijwillig op ons ge nomen om Europa in de toekomst den vrede te verzekeren en vooral den weg te effenen voor de verzoening der volkeren. Wij hebben daarbij meer dan loyaal gehan deld. Noch in de pers', noch op de film, noch op het tooneel, is tegen deze besluiten pro paganda gemaakt. Zelfs in de literatuur is geen uitzondering geduld. Wij hebben in den zelfden geest voorstellen gedaan tot oplossing van de Europeesche spanningen, die afge wezen werden. Wij hebben zelf onze macht op een belangrijk gebied vrijwillig begrensd in de hoop met den betreffenden staat nooit meer de wapenen te zullen kruisen. Dit is niet gebeurd, omdat wij wellicht niet meer dan 35 pet. van een vloot zouden kunnen bouwen, maar omdat wij een bijdrage tot de finitieve ontspanrrng wilden geven. Toen in Polen een groot patriot en staatsman bereid was met Duitschland een overeenkomst te sluiten, zijn wij daarop onmiddellijk ingegaan. Aan vele Duitsche grenzen heerscht thans een volledige vrede en Duitsch land is vastbesloten deze grenzen als onveranderlijk te aanvaarden en Europa' daardoor het gevoel van vei ligheid en vrede te geven. Deze zelf beperking is echter blijkbaar van ver schillende zijden als een zwakheid van Duitschland uitgelegd. Ik zou daarom deze vergissing hier willen rechtzetten. Ik geloof, dat het den Europee- schen vrede niet van voordeel is, wanneer er aan getwijfeld wordt, dat het Duitsche rijk niet bereid is zich bij alle Europeesche vraag stukken afzijdig te houden en in het bijzon der dat Duitschland niet bereid is onverschil lig toe te zien bij het lijden van 3Vó millioen volksgenooten. Ik zou de staatslieden te Parijs en Londen de verzekering willen geven, dat er ook Duitsche belangen zijn, die wij zullen behartigen, en wel onder alle omstandigheden. De Führer herinnerde er aan, dat hij in zijn Rijksdagrede van 1933 voor het eerst heeft vastgesteld, dat er nationale vraagstukken zijn, waarvan men niet kan afzien. Men heeft niet meer te doen met een Duitschland uit den tijd van Bethmann Hollweg en Hertling. maar met een vereenigd nationaal socialistisch Duitschland, dat krachtig is. In den loop van dit jaar heeft zich, aldus Hitier. een gebeur tenis voorgedaan, die ieder aanging. In Tsjecho Slowakije zouden gemeenteraadsverkie zingen plaats vinden. Hitier zeide, dat de re geering te Praag een methode had toegepast om druk uit te oefenen op de verkiezingen en te intimideeren. Men is zelfs niet terugge deinsd voor den leugen, dat Duitschland ge mobiliseerd had en gereed stond om Tsjecho Slowakije binnen te rukken. In werkelijkheid was toen geen soldaat opgeroepen en geen enkel regiment of andere afdeeling naar de grens gemarcheerd. Geen Duitsche soldaat heeft zich buiten zijn vredesgarnizoen bevon den. Niettemin werd de laaghartige campagne voortgezet, waarbij Europa gemobiliseerd werd voor de misdadige bedoelingen van een regee ring, die de verkiezingen onder militairen druk wenschte te plaatsen en die daarvoor een moreele rechtvaardiging noodig had, ja zelfs in haar brutaliteit er niet voor terug deinsde, desnoods Europa in een bloedigen oorlog te jagen, daar nu van de zijde der Duitsche re geering op deze provocatie niets geschiedde, werd dit wederom als voorwendsel gebruikt om te beweren, dat Duitschland geweken was voor de Tsjechen en de inmenging van Frankrijk en Engeland. Duitsche voorzorgsmaatregelen Ik kan u verzekeren, aldus zeide Hitier, onder stormachtigen bijval, dat een groote mogendheid als Duitsch land een dergelijken aanval niet voor de tweede maal zou dulden. Ik heb daaruit bij wijze van voorzorgsmaat regel de noodige consequenties ge trokken. Op 28 Mei heb ik tot zeer ernstige maatregelen besloten: 1. De aangekondigde versterkingen van leger en luchtmacht werden op mijn bevel onverwijld buitengemeen uitgebreid en oogenblikkelijk ten uit voer gelegd. 2 Ik heb het bevel gegeven tot de onmiddellijke uitbreiding 'van onze vestingwerken in het westen. 3 Ik kan u de verzekering geven, dat daar sedert den 28en Mei de meest gi gantische vestingwerken van alle tij den opgebouwd worden. (Stormach tige bijval). Dr. Todt heeft daar een der grootste pres taties volbracht. Aan de vestingwerken in het westen, waarmede men sedert twee jaar be zig is, werken thans 278.000 arbeiders, verder 84.000 gespecialiseerde arbeiders en 100.000 man van den arbeidsdienst, talrijke bataljons pioniers en infanteriedivisies. Afgezien van het, materiaal, dat door andere transportmid delen aangevoerd wordt, brengen alleen de Duitsche spoorwegen bijna dagelijks 8.000 wa gonladingen aan. Het totale grintverbruik be draagt dagelijks ruim 100.000 ton. De vesting werken aan de westelijke grens zullen voor het invallen van den winter geheel voltooid zijn. (Krachtige toejuichingen). Na hun voltooiing zullen de werken meer dan 17.000 pantser- en betonwerken omvatten. Achter dit front van staal en beton, dat gedeeltelijk in drie, en vaak in vier linies tot 50 K.M. breed is, staat het Duitsche volk gewapend. Ik heb deze in spanning, de geweldigste van alle tijden, op mij genomen om den vrede van nut te zijn. Onder geen omstandigheden zal ik echter be reid zijn, werkloos te blijven toezien bij een verdere onderdrukking der Duitsche volksge nooten in Tsjecho-Slowakije. Benesj beoefent de tactiek. Hij praat en wil onderhandelingen organiseeren naar Ge- neefsch voorbeeld. De kwesties der procedure ophelderen en kleine geschenken geven om te kalmeeren. Zoo gaat het op den duur niet. Het gaat hier niet om phrazen. maar om recht en wel geschonden recht. Wat de Duitschers eischen is het zelfbeschikkingsrecht, dat ieder ander volk bezit. Benesj behoeft dezen Sudeten Duitschers geen geschenken te geven. Zij hebben het recht op een eigen leven als ieder ander volk. Indien de democratieën echter van meening zouden zijn, dat zij in dat geval de onderdruk king der Duitschers moeten beschermen, dan zal dit ernstige gevolgen hebben. Ik geloof den vrede beter te dienen als ik daarover geen twijfel laat bestaan. Ik heb niet den eisch ge steld. dat Duitschland VA millioen Franschen of Engelschen mag onderdrukken, maar den eisch, dat een einde komt aan de onderdruk king der 3 1-2 millioen Duitschers in Tsjecho- Slowakije, en daarvoor het zelfbeschikkings recht in de plaats treedt. Het zou ons leed doen, als daardoor onze betrekkingen tot an dere Europeesche staten slechter zouden wor den, maar niet wij zouden daarvoor verant woordelijk zijn. Het is de zaak der Tsjecho-Slowaaksche re geering, zich te verstaan met de gevolmach tigde vertegenwoordigers der Sudeten-Duit schers en tot een overeenstemming te komen. Mijn zaak en die van ons allen is het echter, ervoor te zorgen, dat hier niet uit recht onrecht wordt, want het betreft Duitsche volksgenooten. Ik ben ook geenszins bereid, midden in het hart van Europa door het op treden van andere staatslieden een tweede Palestina te laten ontstaan. De Duitschers in Tsjecho-Slowakije zijn weerloos, noch verlaten. Wij zouden het niet waardig zijn, Duit schers te zijn, indien wij niet bereid waren, die houding aan te nemen en de gevolgen daarvan onder alle omstandigheden te dra gen, aldus besloot Hitier. Hess, de plaatsvervanger van Hitier, heeft het congres te Neurenberg gisteravond met een toespraak besloten. Heinlein is des avonds per auto van Neuren berg naar Tsjecho-Slowakije vertrokken. Hitier bracht na het verlaten van de congreszaal een bezoek aan maar schalk Goering. De gezondheidstoestand van Goe ring die gisteravond per trein naar Berlijn is vertrokken, zou tot eenige ongerustheid aanleiding geven. Hitier zou de stad waarschijnlijk vanmor gen verlaten om zich naar Oberzalsberg te begeven. Praag acht een volksstemming onmogelijk. Tsjechische gezant op het Foreign Office. Naar men in welingelichte kringen meent te weten heeft de Tsjecho Slowaaksche gezant gisterochtend bij zijn bezoek aan het Foreign Office er op gewezen, dat zijn regeering on mogelijk accoord zou kunnen gaan met het denkbeeld van een volksstem ming. Masaryk zou o.a. aangevoerd hebben, dat de verspreiding van Tsjecho Slowaaksche onderdanen van Duitsch ras in den staat de practische uitvoering hiervan ook zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk zou maken. Hiller spreekt de militairen toe. De rol van het leger in de nationaal socialistische beweging. Maandagmiddag heeft Hitler in gezelschap van de legerleiders de te Neurenberg aan wezige militaire troepen geschouwd. Goering, die wegens zijn ziekte niet aanwezig kon zijn, werd vervangen door generaal Milch. Om twee uur kwam Hitier aan. Met luide stem riep hij „heil soldaten". De soldaten antwoordden. Hierna nam Hitier het woord. Hitier bracht hulde aan de nationaal socia listische partij, die, naar hij zeide, in minder dan twintig jaren er in slaagde de eenheid van Duitschland te verwezenlijken. Het leger en de partij zijn de waar-borgen voor de bin- nenlandsche gemeenschap en beschermen deze ook tegen het buitenland. „Het zijn geen onderhandelingen of conferenties geweest, die ons het recht hebben gegeven alle Duitschers te hereenigen. Wij moesten dat recht nemen. Daarom zijt gij er, mijn soldaten". „Het nationaal-socialisme voedt het Duit sche volk op voor de nationale gemeenschap in het binnenland en het leger voedt het op voor de verdediging van deze nationale gemeen schap in het buitenland. Het Duitsche volk heeft vertrouwen in u om deze taak op te lossen en het weet, dat het vertrouwen in u kan hebben. Want ik weet", aldus Hitier, „dat gij de beste wapenen hebt, die thans bestaan, dat gij de beste formaties hebt en ook het beste karakter. Ik heb de laatste maanden nog gelegen heid gehad dat op de manoeuvre terreinen en op de schietterreinen te zien en ik weet, dat de Duitsche natie zich op u kan verlaten. Wij dienen niet om de loonen, oan de belooningen op deze wereld. Wij dienen voor ons volk en voor Duitschland". Vliegverbod boven West- Duitschland. Politïevliegtuigen zullen boven de betrokken gebieden surveilleeren. Bij politieverordening van den rijksminister van luchtvaart, welke op 20 September 1938 van kracht wordt, zal allen vliegtuigen tot nader order verboden zijn te vliegen boven de volgende aan de Westgrens van het Duitsche Rijk gelegen gebieden: Aken, Trier, de Palts en Baden. In deze gebieden zullen politievliegtuigen surveilleeren. Wordt geen gevolg gegeven aan bevelen tot dalen dan zal het vliegtuig in kwestie onder vuur worden genomen. De ook verder geldende beperkingen op grond van de verordening inzake het verbod voor actief bij een buitenlandsche weermacht dienende personen van 30 Juli j.l. vallen niet onder dit verbod. (D.N.B.) Ernstige schietpartij in Tsjecho- Slowakije. Een man gedood, drie kinderen gewond. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Eger, dat het aldaar tot een schiet partij is gekomen, waarbij een man werd gedood en drie kinderen ernstig werden gewond. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Voorts bericht het D.N.B. dat toen de bevolking van Aussig gisteravond na de redevoering van Hitier een openbare betooging hield, plotseling schoten vielen, waardoor twee Sudeten Duitschers ernstig werden getroffen. De dader is onbekend. RADIO. PROGRAMMA WOENSDAG 14 SEPTEMBER. HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8,16 Berich ten.) 9.30 Wenken voor de keuken. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Programma voor Arbei ders in de Continubedrijven. 11,40 Causerie „Door welke oorzaken ontstaat massawerk loosheid?" 12.00 Gramofoonmuziek. 12,15 Berichten. 12.17 VARA-orkest. 1,00 Gramo foonmuziek. 1.151.45 „Esmeralda". 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Orgel en zang. 6.10 Gramofoonmuziek. 6.50 Cause rie „De sterken voor de zwakken". 7.00 Ge- lukwenschen. 7.06 Koorzang. 7.30 Causerie „De godsdienstige waardeering van den ar beid": 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Gramofoonmuziek. 3.45 „Fantasia". 9.10 Radiotooneel. 9.30 Zang en piano. 9.45 The Four Blue Stars. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-orkest. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Eugenetische causerie. 11.30—12.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 en 4.15 M. NCRV-uitzending. 6.407.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, 8.15 Berich ten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst.. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12,15 Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg concert. 1.30 Gramofoonmu ziek. 2.00 Zang met pianobegeleilding. In de pauze's Gramofoonmuziek. 3.00 Christe lijke Lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanva- ringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Vee- artsenijkundige causerie. 7.35 Gramofoon muziek. 7.45 Reportage, eventueel gramofoon muziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS- berichten. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Causerie „De Pelgrimvaders. 9.30 De Arnhemsche Or- kestvereeniging. (10.05— 10.10 Berichten A. N.P.) 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoon muziek. Ca. 11.50—12.00 Schritlezing. DROITWICH 1500 M. 11,25 Gramofoonmuziek.. 11.50 Het Regi nald Paul-pianokwartet. 12,35 Uit Stockholm: Sune Walaimir's orkest. 1.20 I-Iet Colombo- Octet. 2.05 BBC-Schotsch-orkest. 3.05 Gra mofoonmuziek. 3.30 Volksliederenprogram- ma. 3.50 Reportage. 4.20—5.10 Vesper. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Billy Bisset's Band en solisten. 6.20 Berichten. 6.45 Orgelspel, Billy Thorburn's Band en solisten. 7.20 Juridische causerie. 7.40 BBC-Variété-orkest, m,m.v. solisten 8.20 BBC-symphonie-orkest m.m.v. solisten. 10.00 Berichten. 10.25 Declamatie. 10.45 Het BBC-Theaterorkest, m.m.v. solist. 11,35 Joe Loss en zijn Band. 11.5012.20 Jazz muziek (Gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 8.109.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12,35 Stafmuziek. van de Garde Républicaine. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang 4.20 Viola d'amore-voordracht. 4.35 Cellovoordracht. 5.20 Bailly-orkest. 6.20 Pianovoordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.52 Zang. 7.20 Viool voordracht. 8.50 Concert. 9.35 Variété-pro gramma. 10.5011.05 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 6.50 Omroep-Amusementsorkest. 8.50 Or kest van het O. S. Landestheater. 12.20 Gra mofoonmuziek. 1.35 Omroepkleinorkest. 2.30 Populair concert. 4.20 Omroeporkest. 6.50 Pianovoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.30 Omroeporkest en -koor en solisten. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Omroepkleinorkest en solisten. 12.20 Omroepkleinorkest. 1,20 3.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 M. 12,20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepdansorkest. 1,50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 5.50 en 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 Omroepdansorkest en soliste. 8.20 Het José Guédariana-orkest. 9.20 en 10.3011,20 Omroepsymphonie-orkest en solisten. BRUSSEL 484 M. 12,20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roepkleinorkest. 1,502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 en 6.00 Omroepkleinorkest. 6.35 Het Blondelkwartet. 7.10 en 7.35 Gramofoonmu ziek. 8.20 Radio-herinneringen. 9.05 Het Omroeporkest. 10.30—11.20 Gramofoonmu ziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.20 Berichten. 8.30 Kamerorkest Karl RJ»- tenpart en solisten. 9.20 Maandoverzicht. 10.20 Berichten. 10.50 Kamermuziek. 11.05 Berichten. 11.20 Gramofoonmuziek. 12,20 2.20 Omroeporkest. (1.15—1.26 Tijdsein).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9