Haarlem's Dagblad Chamberlain heden bij Hitier Britsche premier Reacties Chamberlain's Reis. vanmorgen vroeg per vliegtuig vertrokken De belastingen te Haarlem. Levens. BERICHT Chamberlain's historische reis. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16943 Uitgave Lourens Coaler, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 15 'September 1938 Abonnementen per week f0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën t 1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. Het plotselinge, door niemand verwachte besluit van den Britschen minister-president Neville Chamberlain, om Adolf Hi tier een bezoek te brengen teneinde te trachten tot overeenstemming te komen, heeft ongetwij feld in de geheele wereld diepen indruk ge maakt. Er blijkt uit, dat het Chamberlain diepe ernst is met zijn streven naar een op lossing die den vrede in Europa redt. Die ge dachte wordt versterkt als men overweegt, in welke bewoordingen de Duitsche Führer zich pas nog over Engeland, over zijn beleid en over de democratisch geregeerde staten in het algemeen heeft uitgelaten. In de geschie denis der internationale verhoudingen is dit ongetwijfeld hetgeen men in Den Haag zou noemen „een nieuwe figuur", een nieuwe wijze van handelen. Dat de premier van een machtig rijk de eerste is om in een met oor logsgevaar bezwangerde sfeer den tegenstan der, die zijn beleid pas nog in het openbaar met minachting bejegend heeft, om een on derhoud te vragen teneinde daarin gezamen lijk den weg naar den vrede te zoekendat is nimmer vertoond. En met weemoed denkt men aan 1914. Er waren toen geen vliegtui gen waaraan minister-presidenten het kost bare doch veege lijf voor zulke lange reizen wilden toevertrouwen. Maar er waren auto's en treinen genoeg. Als men denkt aan de mogelijkheid, dat toen op het beslissende oogenblik de Fransche minister-president René Viviani den Duitschen Rijkskanselier Von Bethmann Hollweg had kunnen bezoeken, of dat de Engelsche premier Asquith zulk een reis zou hebben ondernomendan huivert men even bij het besef, dat zulke pogingen toen niet beproefd zijn. Maar er gelden meer verschillen met 1914. Toen was er nog de meening dat de oveiwinning behalve glorie ook grooter macht en welvaart zou brengen. Toen zag men den oorlog nog als een belang wekkend avontuur, dat trouwens wel zeer snel tot een beslissing zou leiden, want nietwaar: die moderne bewapening! Het kon immers niet lang duren! Toen beseften de volken nog niets van de poel van ellende waarin zij gestort zouden worden, vier jaren en vier maanden lang, en van den nasleep van verwording en ontwrichting der beschaaf de wereld, die volgen zou. Toen was de ont zaglijke campagne, in onzen tijd tegen de beestachtige misdadigheid van oorlog ge voerd, ook nog niet ontketend. Want gij ver gist u als gij meent, dat die in de gemoederen der volken-zelf geen uitwerking heeft gehad. Thans heerschen overal afkeer en angst je gens den oorlog. Een zeer zware taak is het, die de zeventig jarige Britsche premier op de schouders neemt. Wat hij precies zal voorstellen, wat hij Hitier zal aanbieden, weten wij niet. Het is waarschijnlijk te achten dat hij van den Führer een duidelijke preciseering van diens wenschen en doeleinden zal vragen, niet alleen wat TSjeeho-Slowakije, maar ook wat andere, zoowel hangende als in de toekomst dreigende geschillen betreft. Het is voorts aan te nemen dat hij ten aanzien van Tsjecho-Slowakije zekere concessies in zijn zak zal hebben. Het Times-artikel van dezen morgen, dat aanvaarding van de juistheid van zelfbeschikkingsrecht voor de Sudeten- Duitschers bepleitte, gaf een hoopvolle aan wijzing. En dan is het te hopen dat Chamber lain zich wat de toekomst betreft op het standpunt: „Wij wenschen een welvarend Duitschland, ook in ons eigen en in Europa's belang", zal plaatsen. Na zijn terugkeer zal hij zijn regeering natuurlijk moeten raadplegen over verscheidene besproken aangelegenhe den. Wellicht zal hij zich tot het parlement moeten wenden. Hij heeft zijn onderhoud met Hitier aan gevraagd „met het oog op den steeds critie- ker wordenden toestand". Deze term zal velen verontrusten, gebezigd als zij werd aan het einde van een dag, waarop een zekere ont spanning scheen ingetreden en o.a. door Lon den was medegedeeld, dat een onderhoud tusschen den Franschen minister van Bui- tenlandsche Zaken Bonnet en den Engelschen ambassadeur te Parijs Sir Eric Phipps tot rooskleuriger inzicht in den toestand had geleid. Men moet evenwel in aanmerking ne men dat Chamberlain tegenover sommige politieke kringen in eigen land en ook tegen over het buitenland zich genoopt zal hebben gevoeld het Britsche „prestige" oh hatelijk woord dat de volken-relaties zoo vaak be ïnvloedt te handhaven door zijn ongewone reis aan te duiden als een daad, slechts in uiterste noodzaak ondernomen. Hier moet men zeer zeker diplomatieke termen onder scheiden en dus niet een te groote ongerust heid voelen. De Hemel geve dat Chamberlain's reis met succes worde bekroond. De gansche wereld zal haar uitkomsten in groote spanning afwachten. R. P. Engeland kan op Australië rekenen. Grootst mogelijke steun indien de omstandigheden het nood zakelijk maken. De regeering van het gemeenebest van Australië zoo meldt Reuter uit Canberra heeft besloten Groot Brittannië. indien de internationale omstandigheden zulks noodig maken, in iedere actie den grootst mogelijken steun te verleenen. f** EHEEL onverwacht kwam Woensdagavond de offi- ciëele tijding uit Londen, dat de Britsche minister-presi dent Neville Chamberlain zich heden per vliegtuig naar Duitschland zou begeven om in verhand met den internatio nalen toestand een onderhoud met Hitier te hebben. Chamberlain had in den loop van den dag door bemidde ling van den Britschen ambassadeur te Berlijn den Führer het volgende telegram doen toekomen: Het woord is aan. Wijnaendts Francken: Zedel\jke moed is zeldzamer dan lichamelijke. Geen 185, maar 195 opcenten op Personeel? ]\/I ET het oog op den steeds kritieker wordenden toestand stel ik IJ voor onmiddellijk tot V te komen om te trachten een vreedzame oplossing te vinden. Ik stel voor per vliegtuig te komen en ben morgen (Donderdag - Red.) ge reed om te vertrekken. U gelieve mij het vroegste tijdstip waarop en de plaats waar gij mij kunt ontvangenmede te deelen. Gij zoudt mij ten zeerste verplichten door een zeer spoedig antwoord (w.g.) NEVILLE CHAMBERLAIN. Hitler antwoordde daarop, dat hij gaarne bereid ivas den Britschen minister-president op 15 September te ontvangen. Chamberlain is hedenmorgen om 8.55 uur per Britsch lijnvliegtuig van Heston vertrokken en werd tegen 1 uur te München verwacht. Na een korte rustpoos zou hij zich naar Berchtesgaden begeven. Ook verhooging van de Gemeentefonds belasting De Raad van Haarlem nam Woensdagmid dag het voorstel van B. en W. aan om te voldoen aan de aanschrijving der regeering om de opcenten op de Personeele Belasting voor 1938 te verhoogen van 185 op 195. Uit ae gedachtenwisseling bleek, dat de raadsleden algemeen dezen eisch der re geering betreuren, omdat het standpunt van B. en W. die al het mogelijke gedaan heb ben om de regeering alsnog te overtuigen van het feit, dat het ongewenscht is de op centen te verhoogen, in verband met de positie van Haarlem ten opzichte van de randgemeenten, die laegre belastingen hef fen werd gedeeld. De raadsleden gevoelden zich in een dwangpositie geplaatst, omdat als de raad niet aan den eisch van de re geering zou voldoen de door Haarlem ge vraagde extra-uitkeeringen uit het Werk- loosheidssubsidiefonds gevaar loopen. Slechts 2 leden stemden tegen het voorstel van B. en W. (de heeren Castricum en Peper). De heer E. v. d. Wall, wethouder van financiën, deelde mede dat de 10 extra op centen op de Personeele Belasting voor 1938 vermoedelijk f 50.000 zullen opbrengen. Voorts deelde de wethouder nog mede, dat het college van B en W. nog met de regeering correspondeert over het verlangen der re geering om voor het belastingjaar 1938—1939 het aantal opcenten op de Gemeentefondsbe lasting van 55 op 75 te brengen. Er is nog niet mede te deelen of die onderhandelin gen voor Haarlem het gewenschte succes zul len hebben. \Joto uiivaui^e. (tiyzancUeUeclcn •zie. ttien d& (vcabinet buitenland LONDEN Nieuwe hoop geschept. WASHINGTON .'„Onge looflijk." BERLIJNVoldaan en opgelucht. PARIJS: Zoowel verbaasd als verheugd. PRAAG: gereserveerde vreugde. GENÈVE: sceptisch. Daar zit ik in mijn luien stoel gedoken En neem, als eiken dag, mijn dagblad op; Mijn oog vliegt naar een grooten vetten kop. Wat onheil is er nu weer losgebroken? Die moeilijkheden die er steeds weer rijzen, Die raken toch je kouwe kleeren wel En werken danig op je zenuwstel Ik ga al aardig (neen, onaardig) grijzen. Die griezelige dingen in de kranten, Het dagboek van een hachelijken tijd, Al wat de klok slaat afgunst, strijd en nijd. Gevaren dreigen ons van alle kanten. Ik leg de krant neer en ik peins toch even: Wat heeft de mensch van zijn bestaan gemaakt. Hoe zijn wij hooploos van de kook geraakt. Wij, uitverkoren tot het menschenleven. Ik kijk omlaag, daar ligt een trouwe makker. Mijn kleine „Schot", te soezen aan mijn voet. Zijn oogen kijken uit zijn ruige snoet. Stil naar mij op en niet volkomen wakker. Ik zeg wat en het doet hem hoorbaar gapen. Hij kwispelt even met zijn eindje staart En meer reactie is het hem niet waard, Hij sluit zijn oogen, want hij wil wat slapen. Hij wist zijn dag weer prachtig te besteden. Heeft machteloos getierd tegen een kat, Die veilig starend op een schutting zat. Hij is nu vermoeid en met zichzelf tevreden. Straks zal de vrouw hem weer zijn eten geven En gaat de baas een eindje met hem om, Wanneer hij uitgepeinsd is op 't waarom Schelden de menschen dat een hondenleven? P. GASUS. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abenneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Groote menigte juichte den Staatsman bij zijn vertrek toe LONDEN, 15 September (A. N. P.) Om tien minuten over achten is Chamberlain vanochtend uit Downingstreet vertrokken. Een geweldige menigte juichte hem toe. De premier nam de hulde met een glimlachend en een gelukkig gezicht in ontvangst. Cham berlain was vergezeld van Sir Horace Wilson en William Strang, den directeur der afdee- ling Midden Europa van het ministerie van buitenlandsche zaken. De weersomstandig heden zijn niet bijzonder gunstig voor vliegen en waarschijnlijk zal het vliegtuig, een dei- modernste toestellen van de British Airways onderweg veel regen ontmoeten. Aangezien Chamberlain geen Duitsch ver staat en Hitier geen Engelsch kent, zal Strang aan Britsche zijde als tolk optreden. Lord Halifax, Sir Alexander Cadogan, Lord Brocket. Lord Londonderry en vertegenwoor digers der Duitsche ambassade te Londen waren aanwezig bij het vertrek van Cham berlain van het vliegveld te Heston. Voor zijn vertrek verklaarde Cham berlain: Ik vertrek om den Duitschen rijks kanselier te ontmoeten, daar de toe stand mij zoodanig voorkomt, dat persoonlijke besprekingen tusschen hem en mij nuttige resultaten kun nen hebben. Mijn politiek is steeds geweest te probeeren den vrede te verzekeren en de gereede aanvaar ding door den Führer van mijn voor stel moedigt mij aan te hopen, dat mijn bezoek aan hem niet zonder resultaat zal zijn." De Duitsche zaakgelastigde wenschte Cham berlain geluk met zijn grootmoedig initiatief. Op het oogenblik dat Chamberlain in het vliegtuig plaats nam, ontving hij uit handen van Lord Londonderry, die toen juist aan kwam, een boodschap, waarvan hij glim lachend kennis nam. Het publiek werd door politie op een af stand gehouden. Er werd gejuicht en geroe pen: „Leve Tsjecho Slowakije". Het toestel werd bestuurd door C. N. Pelly van de British Airways met Kling als tweeden piloot. De Duitsche ambassadeur Sir Neville Hen derson is vanmorgen uit Berlijn te München aangekomen, waar hij Chamberlain zal ver welkomen. Zeer goed ingelichte Berlijnsche kringen zijn volgens United Press van meening, dat Hen- lein niet bij de ontmoeting tusschen Hitier en Chamberlain aanwezig zal zijn. Zij verklaren dat, tot zoover men thans kan oordeelen slechts officieele Duitsche en Britsche regee- ringspersonen hierbij tegenwoordig zullen zijn, o.a. Von Ribbentrop, Strang, een lid van de missie Runciman en wellicht Von Weis- sacker. Nader meldt men ons: MÜNCHEN, 15 September (D.N.B./ A.N.P.) Minister-president Cham berlain is vanmiddag om half één per vliegtuig te München aangekomen. Kinderverlamming te Haarlem. Geen enkele reden tot ongerustheid. De directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst te Haarlem, dr. W. B. Smit, verklaarde ons dat er geen enkele reden tot ongerustheid be staat over de gevallen van kinderver lamming die zich in Haarlem en de omgeving hebben voorgedaan. Er zijn zoo verklaarde dr. Smit in ons land drie haarden van de ziekte geweest: Gouda, Enschedé en Venlo. Nu zijn er buiten die haarden ook wel in eenige andere ge meenten gevallen geconstateerd, maar er zijn geen nieuwe haarden gevormd. Tet Haarlem is het ook bij de twee gevallen gebleven. De tijd waarin voor besmetting gevreesd moet worden 5 tot 10 dagen is sindsdien al ver streken zonder dat er een nieuw ge val is bijgekomen. De twee Haarlemsche gevallen, die van medisch standpunt bekeken, niet ernstig zijn, hebben gelukkig een bevredigend verloop. Wat de omgeving betreft is het ook gebleven bij het eene geval te Hoofddorp en te Hille- gom. HM. DE KONINGIN WANDELT IN HET VONDELPARK. AMSTERDAM. 15 September. Vanmorgen heeft H.M. de Koningin van het mooie na jaarsweer geprofiteerd en een wandeling ge maakt in het Vondelpark waarheen zij zich, vergezeld van een hofdame, per auto begaf. NZE kantoor brievenbussen zijn zeer ruim. Maar dat is ook ten volle noodig. om de stapels brieven te ontvangen, die op Groentjes in Haarlem's Dagblad binnenkomen. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. De opcenten np de Personeele Belasting voor hel jaar 1938 zijn voor Haarlem van 185 op 195 gebracht. 1™ 4 Geen enkele reden tot ongerustheid inzake de gevallen van kinderverlamming m Haarlem en omgeving. De Haarlemsche raad zal voortaan als regel om de 3 weken vergaderen. 4 De meerderheid van het college van B. en W. is voor demping der Bake nesse - gracht, de minderheid is daartegen. l B. en W. van Haarlem stellen voor in be ginsel tot demping van de Bakenesser- gracht te besluiten. Natuurbescherming is noodig, vooral in ae omgeving van Haarlem. 15 Ook automatische verkeerssignalen op de kruispunten Zijlstraat—Ged. O. Gracht Nassaulaan en Jansstraat—Korte Jansstraat—Ridderstraat te Haarlem 13 Werkverruiming voor bouwvakarbeiders te Haarlem. O.a.. bouw van 100 woningen in Haarlem-Oost. 13 BINNENLAND. Er worden pogingen in het werk gesteld het gezonken motorschip „Nippon of zijn lading te bergen. De Karimata zal Juli 1939 naar Indie ver trekken. 3 Ervaringen op zee bij een reis naar Indie en terug. 3 BUITENLAND. De Britsche minister-president Chamber lain is vanmorgen per vliegtuig naar Duitschland vertrokken om een onder houd met Hitler te hebben. 1 en 5 Mussolini adviseert: Volksstemming voor alle nationaliteiten in Tsjecho Slowakije 2 Het nieuwe Duitsche luchtschip heeft een geslaagde proefvlucht ondernomen. 5 Te Falkenau in het Sudeten Duitsche ge bied zou zich een zeer ernstig incident hebben voorgedaan; het Tsjechische persbureau publiceert een tegenspraak. 5 ARTIKELEN. R. P.: Chamberlain's reis. 1 H. D. Vertelling: De moord in het souter rain. 4 B. K.: Erich von Stroheim zorgt voor een „Alibi" 7 Voor de Vrouw. ij De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op Q

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1