NAAR INDÏE EN TERUG. Wordt de Nippon nog geborgen? Aspirin Ervaringen op Zee. DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Pogingen zullen in het werk worden gesteld. Enkele angstige uren voor de bemanning. Omtrent het gisternacht nabij het lichtschip Wandelaar na aanvaring gezonken Zweedsche motorschip Nippon, vernemen wij, dat er nog eenige hoop bestaat tot het geheel of gedeel telijk bergen van schip en lading, welke uit ongeveer 9.000 ton stukgoed bestaat. De ber gingspogingen zullen worden gedaan door de firma L. Smit en Co., in samenwerking met de Union de Remorquage et de Sauvetage te Ant werpen. De bergingssleepbooten Zwarte Zee en Go liath zijn Woensdagmiddag wederom van Vlis- singen naar het gezonken schip uitgevaren. De geredde bemanning van de Nippon zal hoogstwaarschijnlijk heden van Vlissingen naar Rotterdam vertrekken. Bij het keeren van het getij heeft de Nippon zich iets opgericht, waardoor het bovenschip vlakker is komen te liggen. De bovendekken waren bij laag water zichtbaar. Angstige uren in de sloepen. De bemanning van het m.s. „Nippon" is Woensdagmiddag door de Belgische sleepboot „Goliath" te Vlissingen aan wal gebracht. De opvarenden telden 45 personen, onder wie de vrouw van den kapitein en drie Duitsche pas sagiers. De kapitein, de heer Boril. noch een zijner officieren wenschten een enkele mededeeling te doen. Van een lid van de bemanning ver namen wij, dat de „Nippon" 's nachts te on geveer twaalf uur door het Fransche s.s. „Aisne" midscheeps aan bakboord zijde is aan gevaren. Een groot gat ontstond, waardoor het water onmiddellijk binnenstroomde. Het groot ste deel der bemanning lag te kooi en schrikte hevig op. Het water stond onmiddellijk in de verblijven, zoodat allen niet anders konden redden dan hun lijfgoederen, waarop zij naar het dek snelden. Dank zij het kalme optreden van den ka pitein en de officieren ontstond geen paniek. Terwijl het schip zinkende was. werden in koortsachtige haast de beide sloepen gestre ken, waarin alle opvarenden plaats namen. Ofschoon het Fransche s.s. „Aisne", dat in de nabijheid was gebleven, eveneens een red dingsloep uitzette, behoefde deze geen dienst te doen. Na ongeveer drie uur in de sloepen te heb ben rondgedreven, waarbij men moest aan zien dat de „Nippon" in de diepte verdween, werd een sloep opgepikt door een Belgische visschersboot en naar Zeebrugge gebracht. Korten tijd later werd de andere sloep door de „Goliath" opgepikt. De bemanning heeft alles moeten achter laten. Alleen de scheepspapieren konden nog worden meegenomen. Piet Hein ziet zijn vloot terug. Schepen liggen voor zijn standbeeld te Delfshaven. Woensdagochtend is de vloot van Piet Hein, die gedurende de jubileumfeesten op de Maas te Rotterdam zudk een schitterend schouwspel bood, op officieele wijze te Delfshaven inge haald. Aan den voet van het standbeeld van den vlootvoogd ligt een viertal van deze schilder achtige schepen gemeerd. Voorloopig zal deze vloot een maand in de achterhaven blijven liggen. Zij leveren een beeld op alsof in het hartje van het oude Delfshaven, met zijn vele oude geveltjes en oude gebouwtjes, de historie is herleefd. Tien jaar geregelde luchtvaart in Ned.-Indië. Bijzondere frankeerzegels worden uitgegeven. Ter herdenking van het tienjarig bestaan van een geregelde luchtvaart in Nederlandsch- Indië, welke 1 November 1928 aanving, zullen daar te lande twee bijzondere frankeerzegels worden uitgegeven, in de waarden 11V2 cent en 20 cent. Deze frankeerzegels worden ver kocht met een toeslag van 5 cent. waarvan de netto-opbrengst zal worden uitgekeerd aan de Koninklijk Nederlandsch-Indische Vereeni- ging voor luchtvaart ten behoeve van het Ne- deriandsch-Indisch Luchtvaartfonds. De zegels worden in Indië verkrijgbaar ge steld van 15 t/m 31 October 1938 en zullen hier te lande gedurende denzelfden termijn aan de philatelistenloketten verkrijgbaar zijn. Zij worden voor het gebruik gelijkgesteld met ge wone Indische frankeerzegels en blijven gel dig tot en met 30 November 1938. De zegels zijn uitgevoerd in rotogravuredruk in de kleuren sepia en muisgrijs. Het formaat is 30 x 23 m.M. MESSENSTEKER AANGEHOUDEN. Zooals gemeld, heeft een onbekende man, die Maandaganacht bij een vrouw- in een per ceel aan den Amstel te Amsterdam op bezoek was, haar na een oneenigheid met een mes in de zijde gestoken. De vrouw moest in het Bin nengasthuis worden opgenomen. De man wist in het duister te ontkomen. Woensdag reeds heeft de politie de hand op den dader, een twintigjarig jongmensch, kunnen leggen. Hij is ingesloten en zal dezer dagen voor den officier van Justitie worden geleid. Scliippersjongen kon niet zwemmen. Bij kapseizen van het schipp slechts met de grootste moeite gered. Woensdagavond is de uit sintels bestaande lading van het 40tons groote motorschip „Vo- lenta" van schipper Snoey te Capelle aan den IJsel gaan schuiven, waardoor het schip kapseisde en voor de scheepswerf der fa. A. Vuyk en Zn. in den Hollandschen IJsel zonk. Aan boord bevonden zich de knecht en een zoon van den schipper De knecht wist zich zwemmende te redden; de zoon van den schip per evenwel, die de zwemkunst niet machtig was. kon slechts met de grootste moeite wor den gered Hoe moet jongen snij verheids- onderwijs geregeld worden? Commissie geïnstalleerd. De in 1933 op instigatie van de Vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor handswerklieden in Nederland gestichte Ne- derlandsche centrale voor de vakopleiding, waarvan lid zijn de belangrijkste ver- eenigingen van leerkrachten bij het Nijver heidsonderwijs en die van ingenieurs en tech nici, naast de groote vakcentrales iC.N.V., Ned. Vakcentrale, N.V.V., en R.K. Werklieden verbond) en het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, heeft in de eerste plaats tot taak. voor Nederland de internationale contacten op het gebied van de vakopleiding te onder houden. Daarnaast behartigt deze centrale de belangen van de vakopleiding hier te lande. In verband met dit laatste is een commissie in het leven geroepen met de opdracht, rap port uit te brengen over de organisatie en de inrichting van de opleiding tot geschoolde vaklieden in industrie en ambacht. De groote verschuivingen in de techniek der voortbren ging gevolg van een zeer snel doorgevoerde mechanisatie en rationalisatie van den arbeid maakt een heroriënteering op het gebied van de vakopleiding dringend noodzakelijk. De commissie werd onlangs te Amsterdam geïnstalleerd door der voorzitter der Cen trale, den heer M. Worp te Delft. In de com missie hebben zitting, behalve de voorzitter, de heeren Th. W. Bastiaanse te Rotterdam, Ir. W. van Dorp te Eindhoven, ir. Z. Th. Fet ter te Eindhoven. A. L. Hengeveld te Haarlem. E. W. de Jong te 's-Gravenhage, C. van der Lende te Amsterdam. G. N. Meurs te Leiden, R. C. van Ree te Eindhoven, J. Schipper te Utrecht, mr. P. Steinz te 's-Gravenhage, Jos. Veldman te Utrecht, Ir. J. van der Waerden te Amsterdam en E. B. Wirtz te Amsterdam. Noury en Van der Lande te Deventer bestaat honderd jaar. Het honderd-jarig bestaan van het Noury van der Lande concern te Deventer, dat op 17 Sept. a.s. zal worden gevierd, is één van die merkwaardige feiten uit de geschiedenis van de Nederlandsche handel en industrie, die zeker niet onvermeld mogen blijven. Oor spronkelijk alleen bestaande uit meel- en oliefabrieken, is het bedrijf gedurende de af- geloopen eeuw en vooral tijdens de laatste vijf en twintig jaren uitgegroeid tot een con cern van groote nationale en internationale beteekenis, dat verscheidene fabrieken in binnen- en buitenland omvat en zich bezig houdt met de fabricage van de meest uit- eenloopende producten en grondstoffen. De meel- en oliefabrieken werden in 1888 gesplitst in twee afzonderlijke bedrijven, de meelfabrieken te Deventer, de oliefabrieken oorspronkelijk te Kleef, en later in Emmerik aan den Rijn, waar thans een groote moder ne fabriek een voorname plaats op de Duit sche oliemarkt inneemt. De uitgebreide onderzoekingen en erva ringen in het bedrijf te Emmerik konden la ter worden toegepast in de in 1933 in Frank rijk gestichte oliefabrieken: de Société In- dustrielle et Commerciale „La Nourylande", gelegen te Venette bij Compiègne. De resultaten van deze onderzoekingen leid den tot het ontstaan van meelverbeterings- middelen. Voor den verkoop van deze pro ducten werden verschillende maatschappijen opgericht, de N.V. Internationale Oxigenium maatschappij „Novadel" te Deventer; Nova del Ltd. Londen; Novadel Agene Corporation, Newark N.J. U.S.A.; Oxyde G.m.b.H. Dussel- dorf. In 1926 kwamen de plannen tot oprichting van een chemische industrie in Nederland tot uitvoering door de stichting van de N.V. Elec- trochemische Industrie te Roermond. Door het contact met alles wat op graan, meel en brood betrekking heeft, ontstond de fabricatie van bakkerijgrondstoffen en wel in de eerste plaats gist. De uitgebreide en be langrijke onderzoekingen op het gebied van de gistfabricage hadden de stichting van een gistfabriek in Frankrijk tot gevolg: La Socié té Industrielle de Venette, welke binnen en kele jaren een bedrijf is geworden, dat op de Fransche gistmarkt een rol van beteekenis speelt. De verkoop van de verschillende bakkerij grondstoffen als moutextract, broodcrêmes enz. werd ter hand genomen door de N.V. Demba te Deventer. Na uitvoerige onderzoekingen kon ook tot de fabricage van citroenzuur worden overge gaan, waardoor Noury van der Lande de eenige Nederlandsche firma is, die citroen zuur fabriceert. Ook op het gebied van de bereiding van al cohol is Noury van der Lande werkzaam geweest. Van "de Iersche regeering verkreeg men de vereerende opdracht tot het ontwer pen van plannen voor den bouw en inrichting van vijf fabrieken voor de winning van spiri tus uit aardappelen, welke na menging met benzine als brandstof voor auto's in den han del wordt gebracht. Door de lijnoliefabricage bestond reeds lang het contact'met de verf- en lakfabricage. hetwelk tot gevolg had. dat Noury van der Lande eveneens de fabricage van grondstof fen voor de verffabricage ter hand nam. n.l. van titaanwit en loodwit, de titaanwitfabri- cage te Deventer, de loodwitfabricage te Gil lingham in Engeland. Een in de laatste jaren nieuw opgenomen chemische bedrijfstak is de pharmaceutische industrje de N.V. Nourypharma te Deventer, welke zich bezig houdt met de fabricage van pharmaceutische praeparaten en spécialités, welke zich in korten tijd in de medische we reld een goeden naam wisten te verwerven. Het in Nederland gevestigde personeel der N.V. en hare dochtermaatschappijen heeft aan de directie ter gelegenheid van dit jubi leum o.a. een serie gebrandschilderde ramen van Joep Nicolas aangeboden, welke worden aangebracht in de hal van het hoofdkantoor te Deventer. De N.V. zelf geeft ter gelegenheid van dit jubileum een herinnerings-bord uit, ontwor pen door den kunstenaar Charles Eyk en een interessant gedenkboek, waarin de geschie denis en ontwikkeling sedert 1838 worden be schreven. VEERTIGJARIG AMBTSJUBILEUM VAN PROF. G. WISSE. Ter gelegenheid van het veertig-jarig ambtsjubileum als predikant van prof. G Wisse oud-hoogleeraar aan de theologische school der Christelijk Gereformeerde Kerk te Apeldoorn bekend kanselredenaar en publi cist, had een huldigingscomité Woensdagmid dag in de groote zaal der A. M. V. J. te Am sterdam een receptie belegd, waar velen van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt den jubilaris en zijn echtgenoote geluk te, wen- schen. Er waren vele leden en bestuurderen van gemeenten, waarvan de jubilaris vroeger voorganger is geweest en veile predikanten, collega's zoowel als oud-leerlingen. één stap! Daarom op gepast en ook bij de ge ringste verkoudheid on- middellijk Aspirin nemen! HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 20 tabletten in een buisie 75 cent. (Adv. Ingez. Med.) Sclieepsbikker van hangstelling gevallen en verdronken. De veertigjarige bikker M. Leenderts te Rotterdam, is Woensdagmiddag, toen hij be zig was met het verrichten van werkzaam heden. langszij het motorschip Damsterdijk, dat bij de Rotteraamsche Droogdok Maat schappij in reparatie ligt, van een hangstelling gevallen, te water geraakt en verdronken. De Rivierpolitie heeft het lijk opgehaald en naar het bureau aan de Parkhaven ver voerd. MAN VAN f 2000 BEROOFD. Woensdagmiddag kwam een man, die met een welvoorziene portefeuille eenige uren in het hoofdstedelijk centrum van vermaak had zoek gebracht, bij de politie van het bureau Singel aangifte doen, dat hij was beroofd van tweeduizend gulden. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in, met het gevolg dat een uur later twee vrouwen en een man. als verdachten van deze berooving, werden aangehouden. Ik heb in mijn vorige brieven getracht u een klein idee te geven van het leven van onze kinderen in Indië en ik hoop dat ik daar door vele ouders heb opgewekt om evenals ik, hun kinderen te gaan opzoeken en daar door niet alleen een mooie en interessante reis te maken, maar ook een dankbare waar men telkens weer aan terug moet denken en die nooit meer uit de gedachten gaat. Zooals ik misschien al schreef, ging ik met de Kota Nopan, een vrachtschip met passagiers- accomodatie en een dokter aan boord. Ik zou dat iedereen aanraden, in ieder geval wan neer men als ik, als dame alleen reist. We gingen uit Rotterdam met 17 passagiers waarbij zich aan tafel altijd 4 leden der be manning voegden, n.l. de kapitein, de eerste officier, de eerste machinist en de dokter en we vormden al gauw als het ware één groote familie zoodat we het maar half prettig von den toen er in Genua nog 5 passagiers bij kwamen. Binnen een dag waren we ook met dezen de beste vrienden en het werd van be gin tot eind een heerlijke reis. Men voert feitelijk den heelen dag niet veel uit, maar verveelt zich toch geen oogenblik. Er is op zee altijd wat te beleven. Sensatie. Nu hadden we als vrachtboot springstoffen aan boord en dat gaf toen we in de buurt van Spanje kwamen, nog een heele sensatie, wat we heel interessant vonden, vooral toen' alles goed afliep. We gingen door de straat van Gibraltar; de zee was prachtig, de drie kinderen die we aan boord hadden, lagen in bed en de groote menschen genoten met hun allen van het prachtige uitzicht: aan den eenen kant een verlichte stad in Spanje en aan den anderen kant een dito in Marokko. Daar zien we in eens een verlichte kruiser aankomen; het was de Hertog Hendrik die het oog op ons schip kwam houden, daar men in Spanje wist dat we munitie aan boord hadden. Het was een eenig gezicht: onze verlichte vlag in top en achter den Hertog Hendirk kwam een Hol- landsche duikboot; die zouden ons dus bege leiden. En dat was maar goed ook want een kwartiertje later zagen we een geblindeerd oorlogsschip op ons afkomen, dat dichtbij ge komen. een heel sterk zoeklicht op ons liet schijnen dat beantwoord werd door de Hertog Hendrik. Van weerskanten werden er toen seinen gegeven waar wij natuurlijk niets van begrepen. Wat later zagen we den Spanjaard aftrekken en werden wij dus vrij gegeven. De kapitein kwam ons toen vertellen dat. als de Hertog Hendrik er niet geweest was. we vast en zeker hadden moeten meevaren naar Ceuta, waar ze de munitie er hadden afge haald. We zagen het oorlogsschip naar een an dere vrachtboot gaan waarvan het in die wa teren wemelde en het werd weer van alle kanten belicht. Toen het gevaar geweken was. riepen we met ons allen naar de H. H.; Wij danken U, waarop het antwoord kwam: Goede reis! Nog een sensatie: zeeziekte. Een minder spannende maar ook minder prettige sensatie was natuurlijk de zeeziekte waar ik nu ook flink over kan meepraten al beweerde de kapitein dat hij heusch wel ergere patiënten had meegemaakt, die van het oogenblik dat ze aan boord kwamen af tot ze in Indië kwamen niets waard waren. Ik was het alleen maar een paar dagen in de Golf van Biskaye maar toen was het ook noodweer. En dat realiseerde ik eigenlijk pas later toen ik een brief van mijn dochter uit Rotterdam kreeg met een berichtje uit de N R. C. over het hevige stormweer op de Kota Nopan die ongeveer 50 uur bijgedraaid had gelegen in de Golf van Biskaye en daardoor 3 dagen later in Genua zou komen. Zoo erg had ik het nu ook weer niet gevonden, natuurlijk omdat ik er geen verstand van had en de ka pitein je altijd zoo heerlijk wist gerust te stellen. Hij beweerde ook altijd dat we op een vrachtboot zooveel veiliger voeren dan op een „Karimata" Juli 1939 naar Indië Van Terschelling terugkomende eerst in het dok. De „Karimata" zal. wanneer het weer dit toelaat, heden naar Rotterdam worden ge sleept. De molen zal in Rotterdam dokken om een nieuwe bitumastïeklaag te krijgen. Deze werk zaamheden zullen ongeveer een week duren. Daarna wordt de molen naar J. en K. Smit's scheepswerven te Kinderdijk gesleept. Gedu rende den winter zal de „Karimata" te Kin derdijk blijven. Vermoedelijk in Juli (dat is de gunstigste tijd) zal de sleepreis naar Ned.- Indië aanvangen. STEUN VOOR GOEDGEKEURDE POOT- AARDAPPELEN OOGST 1938. 's-GRAVENHAGE. 14 September Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in het voornemen voor goedgekeurde pootaardappe- len van den oogst 1938 een steunregeling te treffen, welke afwijkt van de regeling die voor den vorigen oogst heeft gegolden, en wel omdat de verkoop van goedgekeurd pootgoed, vooral wat de prijzen betreft, een minder gun stig verloop heeft. Thans zal voor sommige rassen boven de denaturatievergoeding reeds eerder een toe slag kunnen worden verleend, daar een mi- nisterieele beschikking verwacht kan worden, waarbij van 3 October af reeds gelegenheid wordt gegeven goedgekeurde pootaardappelen te denatureeren en den steun daarvoor te ontvangen. Autobestuurder zwaar gewond in zijn auto gevonden. Waarschijnlijk tegen een steenen paal of in een grinthoop gereden. Op den provincialen weg te Limmen is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Men vond op Dinsdagavond op dezen weg onder de ge meente Limmen een ernstig beschadigde personenauto. De bestuurder, die alleen in den wagen zat, was ernstig gewond. Met een pas- seerende zieken-auto werd de man in be- wusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Wormerveer overgebracht, waar hij eenige uren later is overleden. Het slachtoffer bleek te zijn de 26-jarige gehuwde H. Moen uit Amsterdam. Men weet nog niet, hoe het ongeluk is ont staan. Vermoed wordt, dat de bestuurder te gen een steenenpaal of in een grindhoop is gereden. passagiersschip dat zooveel mogelijk op tijd moet varen, terwijl een vrachtboot het aller eerst om de lading moet denken en daarom dubbel voorzichtig moet varen. Toen gingen er op een nacht nog een paar vaten carbid aan het rollen die toen maar over boord wer den gegooid om erger te voorkomen. Na die paar stormdagen ging alles weer best en waren we er ook aan gewend als het eens een beetje ging waaien; we keken dan met plezier naar die hooge golven en begre pen dat zoo iets op zee wel meer voorkomt Toen we in wat warmere streken kwamen, begon de dag doorgaans al om 6 uur en kwamen de meeste passagiers dan al boven op het dek in morgencostuum voor het lek kere kopje koffie en de heerlijke morgen koelte. We bleven dan wel een uur zoo aan dek en dat was heerlijk. Er was aan boord ook een uitstekende bi bliotheek zoodat ik heel wat mooie en nieuwe boeken gelezen heb. 's Avonds werd er na tuurlijk veel gebridged aan dek en dan kon den wij ons niet voorstellen dat wij op zee waren, zoo spiegelglad was die Indische Oceaan. Maar voor we zoo ver waren, geno ten we natuurlijk van de prachtige zons ondergangen die niet te beschrijven zijn en later van den mooien sterrenhemel, die ook weer zoo heel anders is dan hier. Over de reis zelf zou ik natuurlijk veel meer kunnen schrijven, maar dat hebben velen al vóór mij gedaan; alleen: die eerste kennismaking met Indië toen we 's morgens om 6 uur de baai van Sabang binnenkwamen was wel een echte belevenis die je nooit ver geet. De natuur doet je daar direct zoo tro pisch aan en toen we aan wal gingen, zagen we ook voor het eerst de Inlanders met weinig aan en op bloote voeten, waar je ook weer aan wennen moet. Wij zagen daar weinig Europeanen. In Medan. onze volgende aan legplaats natuurlijk veel meer; dat is op diverse plaatsen een echt Europeesche stad. In Singapore kwamen we helaas pas tegen den avond aan, bleven op stroom liggen om dat we toen al veel te veel over tijd waren en de kapitein zoo gauw mogelijk weer weg wilde als hij met lossen klaar was, zoodat hij geen permissie gaf om van boord te gaan Maar gelukkig ben ik daar op de terugreis geweest en dat was wel de moeite waard. Veilig in de haven. Het einddoel van de reis was natuurlijk Batavia of eigenlijk de haven van Priok. waar men binnenkomt en de familie ziet; dat alles doet wat rommelig aan net als hier bij het vertrek. Het oponthoud aan de douane valt zwaarder door de hitte; maar daarna in de auto gedurende de rit naar Batavia, wordt de herinnering aan Holland weer levendig, om dat de tocht, langs de rivier gaat voorbij een soort wilgenboomen en er nog niet veel pal men of klapperboomen te zien zijn Boven dien trof ik het want. het was voor Batavia koel en er woei een heerlijke frissche wind. Toen ik van boord ging, vond ik het wel een prettig idee dat ik de terugreis met dezelfde boot en dezelfde equipage zou maken. De Kota Nopan deed n.l. een reis van 7 maanden uit en thuis; dus behalve Batavia heen en te rug, een reis iangs de Oostkust van Amerika. De kapitein beloofde me veel van die reis te vertellen en dat was verbazend interessant. Ik heb daar veel van opgeteekend om er ook in mijn brieven van te vertellen. Een maand voordat we weer uit Indië zou den gaan. kregen we bericht van de Rott. Lioyd dat er op de terugreis 600 Hadjis (pel grims) aan boord zouden komen die naar Mekka gingen. We konden natuurlijk passage op een andere boot nemen, maar als we èr geen bezwaar in hadden, moesten we, even voor het aan boord gaan. op nieuw ingeënt worden tegen typhus, paratyphus, cholera en pokken; dit alles voor rekening van de Maat schappij. Ik had geen bezwaar en heb daardoor ook weer een heel interessante reis gehad, waar over ik in een volgenden brief hoop te schrijven. MELWE TRANSFEROYEREEN- KOMST MET DUITSCHLAND. Tot 30 Juni 1941 geldig. OOSTENRIJKSCHE SCHULDEN GEREGELD. De regeeringspersdienst meldt: De onderhandelingen tussc'nen de Nederlandsche en Duitsche commis sie, welke in Den Haag aangevangen zijn, werden sinds 5 September te Wiesbaden voortgezet en hebben op 13 September geleid tot overeenstem ming over de volgende punten. Een nieuwe transfer-overeenkomst, welke een looptijd tot 30 Juni 1941 heeft, kwam tot stand. Daarbij werd tevens geregeld de rentebetaling op de kapitaalvorderingen van Neder land op het voormalige Oostenrijk. De bestaande clearing-overeen- komst, welke een looptijd had tot 31 December 1938, werd verlengd tot 31 December 1939. Voorts werden betalingscontingen ten voor den uitvoer van Nederland sche en Nederlandsch-Indische pro ducten naar Duitschland vastgesteld voor de periode van 1 October 1938 tot 31 Maart 1939. Nadere bijzonderheden ten aanzien van deze overeenkomsten zullen de zer dagen worden bekend gemaakt. Grafkelder der Nassau's te Breda gesloten. Plechtigheid in de Groote Kerk. In het gerestaureerde gedeelte van de Groote- of Onze Lieve Vrouwe-kerk op de markt te Breda heeft Woensdag een bijzondere plech tigheid plaatsgehad. De grafkelder van de laatste leden der ge slachten van Nassau en Oranje-Nassau is in tegenwoordigheid van verschillende atitoritei- ten gesloten met een nieuwen sluitsteen, welke thans duidelijk de plaats aangeeft, waar de stoffelijke resten van de laatste Nassau's zijn bijgezet. Men zal zich herinneren hoe het zoeken naar onderaardsche gangen en gewelven in de Groote Kerk leidde tot de ontdekking van een grafkelder, waarin drie groote en een kleine kist werden aangetroffen. Deze kelder bevond zich onder het grafmonument van Engel- brecht 3 en diens gemalin, doch na uitgebreid historisch en anatomisch onderzoek bleek, dat in den ontdekten kelder niet de overblijfselen van Engelbrecht en zijn gemalin waren ter aarde besteld. Toen eenmaal de toegangstrap tot den kel der was blootgelegd, vond men. dat de kelder bestond uit twee gedeelten: een groote kelder en een kleine, op welken laatsten het graf monument was opgericht. De plaats, waar de trap zich bevond was aangegeven zoo ontdekte men later door een vloertegel, waarin een kruis was uitge houwen. In den eersten kelder lagen op ijzeren rekken dp kisten met de stoffelijke overblijf selen van Hendrik III, graaf van Nassau en een vriend van Karei V, die in 1538 is over leden. en van Renee van Chalon, Prins van Oranje, graaf van Nassau die in het jaar 1544 is ontslapen. De kleine grafkelder onder het monument bevatte de overblijfselen van Anna van Egmond. gravin van Buren, eerste gema lin van Prins Willem van Oranje, die in 1558 overleed, en van haar dochtertje Maria, het eerste jong gestorven kind van Prins Willem I. Met de uiterste zorg heeft men deze beide kelders gerestaureerd, in zooverre dit noodig was want omdat de kelder inderdaad herme tisch gesloten was, is alles buitengewoon gaaf bewaard gebleven. Om de looden kisten met de stoffelijke res ten der overleden voorouders van ons vorsten huis waren eikenhouten sierkisten gemaakt. Deze bleken echter bij de opgraving totaal vergaan. Men heeft thans om deze oude loo den kisten nieuwe laten maken van gebronsd roodkoper, waarop in geel-koperen plaatjes de namen der begravencn zijn gegraveerd. Op deze wijze zijn de stoffelijke resten der vorste lijke personen voor het nageslacht geconser veerd. Ook de „Noordam" van de H. A. L. is prachtig ingericht. Het m.s. „Noordam", dat heden zijn offi- cieelen proeftocht zal maken en dezen herfst in de vaart komt. is bestemd voor het vervoer van passagiers en vrachtgoederen op den dienst RotterdamNew York—Philadelphia. De inrichting der passagiersverblijven toont eenzelfde stijl als die op de ..Nieuw Amsterdam", is toegepast. Vele architecten, die van het vlaggeschip der Holland-Amerika Lijn hebben gemaakt een verblijf, dat alge meen bewonderd wordt, hebben ook aan dit schip hun zorgen gegeven. Dit geldt ook voor de decoratieve kunstenaars. Voor de eetzaal van de „Noordam", ont worpen door architect J. J P. Oud en uitge voerd door de firma H. P. Mutters, is in hoofdzaak gebruik gemaakt van blank teak hout met spaarzame toepassing van coro- mandelhout voor sommige plinten dekbladen, zuilen, enz. De tafels, afgedekt door micarta in room kleur en goudgevlamd. zijn van teakhout, met den voet in blank tombak. Ook de stoelen zijn van teakhout, met een bekleeding van groen leer. Boven het buffet een klok in blank tombak met beeldhouwwerk van Han Richters. In de ronde hoeken is plaats ingeruimd voor een tweetal piëdestals met beelden van Herman Wezelaar: een harlekijn en een danseres. De muzieksalon, door architect F. A. Eschauzier ontworpen en door de firma H. Pander en Zonen uitgevoerd, heeft een wand- betimmering in mahonie bloemfineer van bij zondere teekening, afgezet met plinten van negerbrume kunsthars. Rooksalon. veranda, bar en schrijfkamer zijn ontworpen door architect J. P. L. Hen driks, en uitgevoerd door de N. V. Nederland sche Meubelfabriek Wageningen. Voor lambriseering, raamomlijstingen, schoorsteenomtimmering en meubilair van de rooksalon werd Italiaansch notenhout ge kozen. Alle hutten zijn ontworpen en uitgevoerd door den technischen dienst der Holland- Amerika Lijn. Evenals op dc „Nieuw Amster dam" werd voor de aankleeding een afwisse ling van kleurenschema's toegepast.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5