Het Regeerings-jubileum herdacht. KRUSCHEN SALTS Garage „Americain", Spaarne 6, Tel. 21502 Victoria-Water HET SPORTGESPREK V R IJ DAG 16 SEPTEMBER Ï93S TT A A REE M''S DAG BEAD 9 Raad Bloemendaal. Uitvoerige debatten over werkloozen-reglement. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Aanwezig alle leden. Herdenking Regeeringsjubileum. De voorzitter verzoekt den leden, zich van hun zetels te verheffen en spreekt een rede uit naar aanleiding van het Regeerings jubileum van de Koningin. Ook het Gemeentebestuur van Bloemen daal, aldus de burgemeester, heeft zijn eer biedige hulde aan Hare Majesteit betuigd. Wat echter in de vormelijke bewoordingen van een verschuldigd eerbetoon niet kon door klinken ,was de verlevendigde kaardeering voor onzen Regeeringsvorm. Het is thans wederom duidelijk geworden van welk levend belang onze staatsinstellin gen zijn, omdat zij ruimte laten voor het wis selend spel van de twee levensbehoeften van on svolk: persoonlijke vrijheid en een ge ordende staat. Maar in de dagen waarin het Nederland- sche volk Hare Majesteit heeft gehuldigd, heeft méér geklonken dan de plechtige accen ten van eerbied, gevestigd op staatsrechtelijke overwegingen. Men heeft zich wederom herinnerd, dat onze Koningin is een Prinses van Oranje Nassau, dat zij stamt uit een geslacht, waarvan het lot is samengeweven met dat van ons volk. Ook hier in Bloemendaal is diepe dank baarheid voor de historische rol van ons trotsoh vorstengeslacht tot uiting gekomen. Wanneer mij een parafrase op den titel van het Openluchtspel op Elswout wordt toege staan. zoude ik willen laten zien, wat in ..eenheid o m Oranje" hier tot stand is ge bracht. Een gelukkig initiatief en onverdro ten arbeid van het Oranje-comité, de groot- scheepsche medewerking van de eigenaren van Eiswout. de geniale schepping van Ver- kade. de offervaardigheid der ingezetenen, die allen hebben tezamen met de blijmoedig gegeven hulp der gemeente een gedenkwaar dig schouwspel tot stand gebracht. Dit Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten In Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) schouwspel heeft getoond hoezeer de Bloe- mendaalsche burgerij besefte wat Oranje is geweest voor Nederland. Meer nog, de zeer Rollandsche uitbeelding, die de acteurs aan hun rollen gaven, hebben de persoonlijkheden van den Hollander van 1672 weggehaald uit het schimmenrijk der historie en gebracht in net levende heden. Er is echter meer geweest dan eerbied voor de Koninklijke waardigheid en dank baarheid tegenover het Huis van Oranje. In breeder kring is men zich rekenschap gaan geven wat een toewijding, zooals onze Koningin gedurende lange jaren tegenover de landsbelangen heeft getoond, van een per soonlijkheid heeft gevergd. Geleidelijk is het gezegd geworden, hoe fier de houding is geweest van Hare Majesteit in voor den lande zeer hachelijke uren en met deze de wetenschap, hoe zwaar de beslissingen zijn geweest waarvoor deze Koninklijke Vrouw is gesteld. Ook hare eigene persoonlijkheid heeft onze hulde gegolden en in de wijze waarop de Bloemendaalsche burgerij daaraan heeft deel genomen was een bewijs, dat zij besefte, dat deze hulde een vrouw gold. In een nieuwe ongedwongen saamhoorigheid hebben Haar lem en Heemstede, Bennebroek en Bloemen daal een stoet van jonge meisjes gevormd, die in hun fleurige wapperende gewaden levende bloemen waren, door deze bloemenstreek als een zinrijke hulde aangeboden. Met deze herinnering aan een lieflijk toon eel moge ik eindigen. Ten allen tijde, onder alle regimes is het Staatshoofd in of- ficieele oraties gehuldigd. Maar de innerlijke ontroering die elk onzer heeft aangegrepen bij een der vele onvergetelijke oogenblikken van dit jubileum, geeft mij de overtuiging, dat hier elke ambtelijke redevoering te kort schiet in de weergave der gevoelens van eer bied. van dankbaarheid en van diepgevoelde genegenheid, die ons Volk aan onze Koningir heeft getoond. Het oudste raadslid, jhr. Quarles van Ufford dankt den burgemeester voor zijn rede en spreekt mede namens den Raad ook woorden van eerbied en groote waar deering voor de Koningin. De verhouding tusschen Nederland en Oranje is zoo tref fend tot uiting gekomen in den zoo uitste kend gekozen titel van het Openluchtspel „Eenheid door Oranje". .Moge", zoo eindigt spr. ..Koningin Wilhelmina nog vele jaren het bewind voeren, tot heil van het Neder- landsche volk!" Opschriften in vreemde talen. Voor kennisgeving wordt aangenomen een verzoek van Groep Nederland van het Alg. Ned Verbond, opschriften in vreemde talen op winkels enz. aan belasting te onderwerpen. Ontheffing bouwverordening. Ontheffing van de bepalingen der Bebou- wingsvoorschrifen wordt verleend aan: NV Exploitatie Maatschappij van Onroe rende Goederen ..De Beek" te Haarlem (wijzi ging dispensatie van 19 Mei 1938 voor bebou wing terrein tusschen de Julianalaan, Jan Willem Frisolaan. het Binnenpad en de spoor lijn Haarlem—Zandvoort). J Russ en J. Buys, voor het bouwen van een dubbel woonhuis met twee garages aan de Spiegelenburghlaan Mevr. Bertling-Montijn. voor het bouwen van een bergplaats bij perceel Bloemendaal- «cheweg 68. fa. J. Keijzer en H. Oxsener, voor het bou wen van 12 (3 x 4) woonhuizen met 6 ga rages en 6 bergplaatsen aan de Asterlaan. Adr. Boer. voor het bouwen van een ga rage bij perceel Duinwijckweg 1. C. J. A. v. d. Berg, voor het bouwen van een garage bij perceel Ter Hoffsteedeweg 5. A. J. van Schooten, voor verlenging der 17 Maart 1938 verleende dispensatie voor het ver bouwen en uitbreiden van perceel Bloemen- daalscheweg 260. En geweigerd aan A. van Eunen, voor het bebouwen van het terrein van het voorma lige internaat ..'t Kopje" aan den Hooge Duin en Daalscheweg met 3 villa's. Nieuwe werkloozen- regeling. Aan de orde komt de vaststelling van een nieuwe werkloozenregeling. De heer Schulz (S.DA.P.) vreest, dat de voorgestelde regeling tot onbillijkheden zal leiden. Het is toch niet de bedoeling geweest te komen tot verlaging der loonen? Loon, dat nu ontvangen wordt door groote gezinnen, zal verminderen en het verschil komt ten goe de aan de vaklieden. Doch werkloozenzorg moet voorzien in de behoeften van een gezin. En vakwerk wordt weinig uitgevoerd in werk verschaffing, het is meest grondwerk. De bil lijkheid is in dit voorstel zoek. Wie veel werk presteert en een groot gezin heeft zal belangrijk minder ontvangen dan een vakman. De oude regeling is verre te pre- fereeren. Laten B. en W. dit ontwerp terugnemen en de hiaten aanvullen. De heer H o n d i u s (NJH.) kan met het ontwerp meegaan, maar zou een wijziging wil len in art. 22. dat o.a. bepaalt, dat B. en W. (men zou hiervan misschien „de Raad" kun nen maken), de werkverschaffingsobjecten vaststellen. Spr. wil hier invoegen: „in overleg met de Commissie van Sociale Zaken". De heer Noorman (SJ5.A.P.) zegt dat de nieuwe regeling loondrukkend zal werken. Men heeft land- en bloemistarbeiders naar een lagere loonklasse terug willen brengen. Dit is toch niet de weg voor een gemeente als Bloemendaal. Deze gemeente heeft ruim 100 werkloozen, een zeer klein aantal; men neme ook in aanmerking dat Bloemendaal er finan cieel zeer goed voorstaat. Een der hoofdpos ten van dit reglement is, dat het ruimte laat de loonen zoo laag te maken als men wil. Voorts meent spr. dat kinderbijslag op zijn plaats blijft. De heer R o h 1 i n g (R -K.) heeft een be hoorlijke toelichting gemist; op het laatste nippertje hebben de raadsleden nog een be knopte toelichting ontvangen. B. en W. krij gen in dit ontwerp alle macht in handen. De regeling is ontzettend vaag en zit slecht in elkaar. Niets is scherp omschreven. Spr. kan zich met de voorgestelde regeling niet ver eenigen. Baron Van Till (C.H.) wil den wethou der van sociale zaken complimenteeren voor zijn ontwerp. Maar het werkverschaffings plan van 90 pet, van wat het loon in het vrije bedrijf zou zijn, komt met kolenbijslag en boterbon toch op 100 pet. Dit is wel heel veel. Jhr. Quarles van Ufford (V. B.) kan zich met de voorgestelde regeling wel ver eenigen. Men bedenke dat Bloemendaal al 80 pet. betaalt aan het Werkloosheidssubsidie- fonds. De heer Casseé (V.D.) vindt het absoluut noodzakelijk dat de commissie van Sociale Zaken in verschillende gevallen wordt ge hoord en dat dit in het reglement wordt vast gelegd. Overigens is de wethouder wel geslaagd. De loonen der tewerkgestelden gingen uit boven de loonen in het vrije bedrijf. Dit is economisch onjuist en er moet een eind aan komen. Van kinderbijslag aan tewerkgestelden wil spr. niets weten De heer Bovoy (R.K.) merkt op dat te werkgestelden dikwijls productieven arbeid verrichten. Dit heeft gemaakt dat geen vaste arbeiders behoefden te worden aangesteld. Dit was een voordeel voor de gemeente. Kinder bijslag moet gehandhaafd blijven. Spr. is tegen deze nieuwe regeling. De heer van Riessen (A.R.) juicht haar toe. Kinderbijslag is onnoodig; wie hulp noo- dig heeft wordt toch te Bloemendaal wel ge holpen. De voorzitter zegt dat het wegvallen uit het reglement van de Commissie van So ciale Zaken een gevolg is van bezwaren van wettelijken aard. Het is moeilijk de grens te trekken voor het „hooren" van die commissie. Maar vooral: de Commissie van Sociale Zaken een commissie van bijstand dus, zou een taak krijgen, die aan B. en W. behoort. Wethouder Ouwehand C.H.) zegt steeds gepleit te hebben voor geregeld contact met de Commissie van Sociale Zaken en hij wil dit contact ook handhaven. Dat de voorgestelde regeling zooveel onbil lijkheden bevat is niet juist. Het is de bedoe ling den menschen werkelijk 90% uit te be talen en niet 30 of 40 of 60'%. De menschen hebben daar gewerkt tegen normaal loon. Voor deze regeling is veel ontleend aan de regeling van minister Romme. De oude regeling was absurd en de nu voorgestelde is veel beter. Men vergete niet, dat zoo weinig tewerkge stelden trachten werk te zoeken bij hun ouden baas. Die dit wèl doen, heeft spr. willen hel pen. De prikkel tot werkzoeken ontbreekt te Bloemendaal geheel. Velen zijn te Bloemen daal al jaren lang „in de werkloozenbewe- ging". In de Bloemendaalsche werkverschaf fing blijven de menschen. omdat zij er meer verdienen dan in het vrije bedrijf. Daarvoor dient de werkloozenregeling niet. Na duplieken van eenige leden maakt wet houder Prinsenberg (R.K.) de opmer king dat hij een loon van 90% voor werkloo zen juist acht. Voor zuivere werkloozenzorg is dit jaar door de gemeente slechts weinig uit gegeven, want het werk aan den Zeeweg, waarvoor voor 2 jaar f 100.000 beschikbaar is gesteld, zou ook in normale tijden zijn uitge voerd. Dit is toch eigenlijk niet onder werk verschaffing te brengen. Zoo zijn er meer werken, als wegverbreeding enz. Ls het nu wel zoo noodig om van de bestaande regeling af te stappen? Een ander geval zou het zijn als er in Bloemendaal geen werkobjecten te vin den waren. Maar die zijn er nog. Moet er nu gezocht worden naar een vorm om den wei nigen werkloozen in de gemeente lager loon te geven? Spr. meent van niet. Voor normaal productief werk moet een normale betaling worden gegeven. Met 8 tegen 7 stemmen wordt verworpen het voorstel van den heer Schulz, dat B. en W. de geheele regeling zullen terugnemen ter aanbrenging van enkele veranderingen. Met 132 stemmen wordt aangenomen een voorstel van den heer Casseé in de artt. 1, 8, 13. 19 cn 23 in te voegen; „gehoord de Commissie van Sociale Zaken". Na artikelsgewijze behandeling wordt de geheele regeling aangenomen met eenige wij zigingen, waarvan de voornaamste zijn, dat de 90% loon imperatief wordt voorgeschreven; dat B. en W.. gehoord de Commissie van So ciale Zaken, volgens een voorstel-Noorman dispensatie kunnen verleenen van de bepa ling. dat een wcrklooze. die ten tweeden male de werkverschaffing verlaat om als eigen baas op te treden, voorgoed van tewerkstelling wordt uitgesloten en dat de Raad (niet B. en W.)in overleg met de Comm. v. Soc. Zaken bevoegd is vast te stellen wat als werkver schaffingsobject kan worden aangemerkt. De nieuwe regeling treedt in werking op 1 Januari 1939. De straatverlichting. Bij de rondvraag vraagt de heer C a s s e hoe het staat met de verbetering van de ver lichting. Wethouder Prinsenberg (R.K.) ant woordt dat er aan gewerkt wordt, maar de voorbereiding eischt veel tijd. Te 6.45 uur wordt de vergadering gesloten. Zonder hoofdelijke stemming. Zij nog vermeld dat zonder hoofdelijke stemming in den loop der zitting werden aan genomen de voorstellen betreffende: voorloo- pige vaststelling gemeenterekening over 1937; vaststelling kohier Rioolbelasting 1938 en le suppletoir kohier Hondenbelasting 1938; aan koop van grond voor wegverbreeding; verkoop van grond aan den Zeeweg aan den heer J. H. Bangert te Overveen; (baron van Till (C.H.) achtte den prijs wat te laag en gaf in overweging dien in 't vervolg hooger te stel len) samenwerking met Haarlem inzake riool waterzuivering; verhuur sportvelden en cre- dietaanvrage voor vergrooting kleedhuis der Bloemendaalsche Hockey Club; aankoop van grond grenzende aan het sportterrein van de Julianaschool met uitgang op den in aanleg zijnden weg langs de Dompvloedslaan. Aangehouden werden de voorstellen betref fende het aangaan van een overeenkomst met H. H. Ch. Vooges, inzake een te maken riolee- ring met draineering enz. en betreffende grondaankoop aan den Bloemendaalschenweg bij de perceelen 317, 319, 321. 323 en 325. Luxe verhuur zonder chauffeur." 1ste klas wagens. (Adv. Ingez. Med.) WIELRIJDEN. ACHILLES. Op Maandag 19 September heeft in de Haarlemmermeer 't clubkampioenschap op den weg plaats, waaraan ook Achilles deelneemt. Voor deze club zullen de volgende renners starten: J. Kinkenberg A. Buys, C. Siebeling, B. de Vries. P. Gruybers, en J. Stet, terwijl D. Claassen als reserve werd aangewezen. Voor leden en donateurs, die mede willen om de jongens aan te moedigen, zij medegedeeld dat er te 8.30 uur van de Amsterdamsche Poort per fiets vertrokken wordt. Zondagmorgen 10 uur wordt vertrokken van het clublokaal in de Koningstraat- Het juniorlid Van Rooden, wist in Assen delft op fraaie wijze beslag te leggen op de 7de plaats. Zondag zal er een trainingsrit verreden wor den voor alle categorieën. Vertrek 10 uur uit de Koningstraat.. Rijk aan minerale bestanddeelen. (Adv. Ingez. Med.) HAARL. VOETBALBOND PROGRAMMA VOOR ZATERDAG 17 SEPTEMBER. Kennemerland beker le ronde: Indien de stand na 2 maal 45 minuten spelen gelijk is, wordt het bezoekende elftal als winnaar verklaard en in de volgende ron de geplaatst; er wordt derhalve niet ver lengd. VJB--ZSV, 4 uur, G. H. Hesselink Jr, SIZO--Tweede Jeugd, 4 uur, S. Tulen. KennemerlandVBW, 4 uur, H. J. Boeree. JohezTelefonia, 4 uur, L. van der Ven. VVVVGS, 4 uur, S. de Boer. Adspiranten Competitie. A Kennemerland aRCH a, 2.30, E. de Haas EDO a—VI. Vogels a, 3 uur, H. Kroon. Haarlem a—Schoten a, 3.30, G. F. Born. Zeemeeuwen aZandvoort a, 3 uur, W. F. Kruijff B Haarlem b—Schoten b RCH bI VOD WO SIZO—DeCeO a Bloemendaal b—HFC a C EDO c—VI. Vogels b Hillegom—Hillinen RCH cEHS Halfweg—DOA D Kennemerland bRCH d HFC b—DIO THB aDSK E Haarlem e—Schoten c Kennemerland cDeCeO b S.V.—V.O.G 3.30 uur 2.30 2.30 2.30 2.30 2.30 2.30 3 2.30 2.30 2.30 2.30 2.30 Z.S.1 2.30 Ripperda—VI. Vogels c Noordelijke adspiranten-competitie. A Kinheim a—Beverwijk a, 3.30 u., G. Jansen WBWaterloo, 3 uur, S. Duin. VOETBAL. E.D.O.—O.S.V. EDO speelt a.s. Zondag in de volgende opstelling: v. d. Sluis, K. Zandstra, Steffens. Schijvenaar. Oomen, S Spek Van Zaanen, Kohier, Timmerman, J. Koene. HILVERSUM 2E.D.O. 2. E.D.O. 2 gaat naar Hilversum met het vol gende elftal. Verhagen, Weber, Bos, Augustinus, C. Zandstra, Van Norde. Nottrot,Diepenveen H. Koene, Bos, P. Spek. RIPPERDA—AALSMEER. Zondagmiddag speelt Ripperda aan den Vergierdeweg tegen Aalsmeer in de volgende opstelling: Koster, Roode Langeveld, Kruyff, H. Dreyer, Kops, Spoor, A. Dreyer, J. H. Heyerman, H. Heyerman. Peperkoom. D. O. S.—V. S. V. VB.V. heeft het volgende elftal: Michel. Broek, Voet. Heins, De Vries, Van Os, Döhring Balvers. Van der Lugt, Bot, Sterk. STORMVOGELS—HERMES-D. V.S. Stormvogels komt uit met: Akkerman, Visser, Haak Jr., Bravenboer, Tol. Gerrits, Van Pel. Prins, Schoorl, Woudenberg, Opbergen. HAARLEM 2— STORMVOGELS 2. Haarlem 2 krijgt het volgende Stormvogels- team tegenover zich: Kraak, Body Van Dongen. Heilig. Kuiper, Glas, Liepertz, Goedhart, Schelvis, Schipper, Cupido. V.S.V. 2—DE VOLEWIJCKERS 2. VJS.V. komt als volgt uit: Demmers. Verstraaten, Rechsteiner. Voorthuyzen, Glas, Van der Gevel, Van der Kuyl, Michel, Karrebelt, Kunst, De Haas. R.C.H.—ALCMARIA VICTRIX. Voor den eersten competitiewedstrijd tegen Alcmaria Victrix in het Heemsteedsche Sport park verschijnt R.CH. met het volgende elf tal: Verkaaik, v. Thiel. Kors, Slot, v. Dansik, v. d. Bel, Troost, v. d. Horst, Brandse, Biesbrouck, v. Rooden. Tot nader aankondigingen zullen de thuis wedstrijden van R.C.H. beginnen te 2.15 uur. BLAUW WIT 2R.C.H. 2 In Amsterdam verschijnen de blauw-zwarte reserves met het volgende elftal: v. d. Vliet, v. Eek, Prevost, v. Esch, Vreenegoor, Stevenhaagen, Geloven, Hoogendoorn, Mulder, v. Roodselaar, Hut. AUTOMOBILISME. John Cobb brengt bet absolute snelheidsrecord op 563.592 K.M. John Cobb. Uit Bonneville: Maandag j.l. had de En gel- sche coureur John Cobb op de zoutvlakten bij Bonneville bewezen dat zijn Napier Railton bijna even snel was als de Thunderbolt van zijn landgenoot capt. Eyston. Donderdag heeft Cobb getoond, dat zijn wagen nog sneller is dan die van capt. Eyston. Cobb zag kans om het absolute snelheidsrecord op het land, dat Eyston op 27 Augustus j.l. met een snel heid van 556.010 K.M. had gevestigd, te ver beteren en te brengen op 563.592 K.M. Wat dus vrijwel onmogelijk leek, om het snelheidsrecord van de 6.000 P.K. Tunderbolt te verbeteren, heeft Cobb in zijn 2500 P.K.- wagen, die dus bijna de helft lichter weegt, bewaarheid. Cobb heeft hiermede een onge looflijke prestatie verricht, door welke hij ten volle waard is, op het oogenblik den naam van „den snelsten man ter wereld op het land" te dragen. Eyston, die bij deze zoo ten volle geslaagde poging aanwezig was, uitte zijn bewondering voor het rijden van Cobb en zijn wagen; hij wenschte zijn landgenoot geluk met het be haalde succes. Indien de omstandigheden gunstig zijn, zal Eyston waarschijnlijk heden reeds een poging doen om Cobb te onttronen en het absolute snelheidsrecord met zijn Thunderbolt te heroveren. HENGELEN. VISCHCLUB BACA. Bovengenoemde vereeniging hield haar veertienden wedstrijd op witvisch in de Hoofdvaart. Er werden 602 stuks gevangen. De uitslag was als volgt: le prijs Lochmans met 208 stuks: 2e pr. Berghuis 129 stuks; 3e pr. Lenaarts 123 stuks, tevens extra prijs voor het eerste vischje; 4e pr. Wijkhuizen 70 stuks; 5e pr. Govers 41 stuks; 6e pr. Pezy 23 stuks; 7e pr. Bui 8 stuks. De prijzen werden door den voorzitter uitge reikt. BILJARTEN. DE INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN Van de internationale wedstrijden zal er in dit komende seizoen een in ons land gespeeld worden, n.L: het wereldkampioenschap ancre cadre 45/2 te Arnhem van 2 tot 5 Maart VAN DE WEEK Over Tafeltennis. „Over den oorsprong van tafeltennis loopen de meeningen nogal uiteen", zoo vertelde ons de heer W. F. Kruyff, voorzitter van den in 1936 opgerichten Haarlemschen Tafel-Ten- nisbond en tevens praeses van de vereeniging „Heemstede". „Men mag echter aannemen, dat het spel zijn ontstaan heeft te danken aan de vin dingrijkheid van eenige Engelsche soldaten, die in een verloren uurtje op het idee kwa men. een tafel als miniatuur-tennisbaan in te richten. Met. primitieve middelen, een prop papier en twee plankjes, trachtten zij tennis te imiteeren en al spoedig zagen vooruitstre vende fabrikanten de mogelijkheid, om de nieuwe vondst te ex- ploiteeren. Zij brach ten celluloid balletjes en „rackets" met een perkamenten slagvlak ln den handel en het geluid. veroorzaakt door het contact van bal met perkament, werd de aanleiding tot den naam ping-pong" Tegenwoordig wordt deze aanduiding als een soort scheldnaam beschouwd, vooral door de buitenlandsche be oefenaren W. F. KRUYFF. Na verloop van tijd werd het, perkament slap en dan moest het bij de kachel gelegd worden om weer de vereischte spanning te krijgen. In het begin van deze eeuw werd het spel, dat nu ongeveer 50 jaar bestaat, in Engeland plotseling zeer populair; de clubs rezen als paddestoelen uit den grond. Men kon die po pulariteit min of meer als een „modegril" be schouwen, zooals b.v. ook Mah Jongg eenigen tijd aller belangstelling had. In Ieder geval, ping-pong geraakte weer snel in het vergeetboek en het spel scheen voor goed ten onder te zijn gegaan. Totdat ln 1922 tafeltennis weer tot grooten en bestendigen bloei kwam. Doch het duurde nog vier jaar. voor het ook in ons land alge meen Ingang vond. In Amsterdam werden eenige vereenigingen opgericht, maar van sa menwerking was nog geen sprake. Zoo kon het gebeuren, dat drie clubs tegelijkertijd wedstrijden om het kampioenschap van de hoofdstad uitschreven. De heer Verster gaf toen den stoot tot de oprichting van den Amsterdamschen Ping pong Bond. waarvan een competitie en een ruimere bekendheid het gevolg was, zoodat ook in Haarlem een tweetal clubs, H.T.C.C. en. Victoria (thans Heemstede), konden worden gevormd. In ons rayon bleef het spelpeil echter stuk ken achter bij dat van andere steden (Am sterdam. Rotterdam en Den Haag,) maar langzamerhand kwam er vooruitgang door meer training en contact met betere spelers. Tot 1936 werd het spel In onze stad niet als sport erkend; men beschouwde het nog steeds meer als huiskamer-vermaak, doch thans is dat anders, wat tot uiting kwam ln de on langs gehouden Sportweek, toen de demon straties door mim 350 belangstellende toe schouwers werden bijgewoond. Ook de pres taties van den wereldkampioen Vana, die in Mei jl. onze stad bezocht, trokken zeer de aandacht. Tafeltennis heeft in korten tijd zulk een groote vlucht genomen, dat reeds ln 1926 op initiatief van Dr. Lehmann uit Duitschland de internationale Bond (I.T.T.F.) werd opgericht, waarbij zich onmiddellijk zes landen aanslo ten, w.o. Engeland. Duitschland en Hongarije In 1933 trad Nederland als 18e lid toe, thans omvat de Bond 26 landen". „Kent men in ons land een nationale com petitie?" „Voor een landscompetitie zijn de kosten nog te hoog. daarom worden de clubs rayons- gewijs ingedeeld. Slechts de kampioenclubs spelen om den natlonalen titel, waarbü het team uit drie personen bestaat (9 enkelspelen, 1 dubbelspel.) De kortgeleden door den N.T.T.B. ontwor pen en door de algemeene vergadering goed gekeurde reorganisatie waarbij de plaatselij ke bonden door districtsbesturen zullen wor den vervangen, heeft ten doel alle clubs recht streeks onder het Bondsbestuur te brengen; de H.T.T.B. wordt dan „District Haarlem". ..Wordt er in het wedstrijdspel een speciale tactiek gehuldigd?" „Ieder heeft min of meer zijn eigen stijl; het slaan met effect is het sterkste wapen, als het gecombineerd wordt met snelheid en de slagen met een bijna loodrecht bat worden uitgevoerd. Doch over deze groote vaardigheid beschikken slechts de spelers van extra-klasse, die zich voorts allen toeleggen op de beheer- sching van één bepaalden slag en de andere slagen als verdedigingsmiddel beschouwen. Zoo heeft de huidige wereldkampioen Vana de forehand als sterkste wapen. Finzerspin bij de service is sinds Maart jl. verboden. De uitblinkers in andere landen zijn allen profs, de Hongaren Barna en Szabados. die nu een tournée door Australië maken, zijn schatrijk geworden met het geven van de monstraties. Ook de Tsjechen en Engelschen van naam zijn beroepsspelers. In dit licht be keken is het dan ook niet verwonderlijk, dat zij zeer veel waarde hechten aan een dege lijke lichaamstraining, reden waarom Barna vóór het begin van de wedstrijden te Londen in Januari 1.1. geruimen tijd met de voetbal profs. van Chelsea heeft geoefend". A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf f 1.— per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel - TELEF. 17273 (Adv Ingez. Med.) 1939 en mogelijk nog het dito 45/1, onmiddel lijk daarna, ook te Arnhem, terwijl Neder land te Antwerpen met een ploeg van 3 spe lers zal deelnemen aan de eerste ronde van de Coupe Glorieux tegen België van 18 tot 20 November a.s. WIJZIGING WEDSTRIJDREGLEMENT. Tot de voornaamste wijzigingen, welke ln het wedstrijdreglement van den Ned. Biljart bond zijn aangebracht, behooren: de bepa ling. dat de finales van de persoonlijke na tionale kampioenschappen beperkt blijven tot 8 spelers, het zal dus niet meer voorkomen dat er in poules van 4 of 5 gespeeld wordt. Voorts zal een gewijzigde manier van bereke ning voor de plaatsing in den eindstrijd uit de voorwedstrijden ingevoerd worden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 12