Haarlem's Dagblad Chamberlain terug naar Londen In Afwachting. Spoedig een tweede onderhoud met Hitier Omte$ mt Uet Btiiscke kabinet Pauze in de crisis door Chamberlain's reis Snelheidsrecord. §6e Jaargang No. 16911 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEER EBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 16 September 1938 Abonnementen per week f0.25. p maand f 1.10 per 3 maanden f 3.25 franco pet post f3.55. losse nummers b cent per Advertenlicn 1-5 regels f 1.75. elke regd meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regeL Regelabonneraentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.6O. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Drie uur lang hebben de Britsche premier Neville Chamberlain en de Duitsche Führer en Rijkskanselier Adolf Hitler te Berchtes- gaden geconfereerd. Vanmorgen is Chamber lain naar Londen teruggekeerd. Hij heeft zich met voldoening uitgelaten over den toon van de gedachtenwisseling, maar natuurlijk niet verteld wat zij inhield. Want vanmiddag zou hij eerst zijn rapport in den Engelschen ka binetsraad gaan uitbrengen. Misschien hoo- ren we vanavond meer. Intusschen regent het natuurlijk geruchten en veronderstel lingen. In Engeland had men blijkbaar ver wacht dat de premier langer te Berchtesga- den zou blijven, in Frankrijk dat het gesprek langer dan drie uur zou geduurd hebben, in Berlijn vindt men het juist mooi dat de Brit sche premier zoo spoedig weer vertrokken is, omdat dit bewijst dat hij de noodzaak van snel handelen erkent. En intusschen heeft Chamberlain zelf gezegd dat hij binnen en kele dagen, misschien over een week, een tweede bespreking met Hitier zal hebben. Laat ons niet te veel waarde aan al de ge ruchten hechten en intusschen begrijpen dat snel handelen ongetwijfeld gewenscht is. Wellicht niet met het oog op een Europee- schen oorlog het is zeer wel mogelijk dat dit opperste gevaar op dit oogenblik al ver dwenen is, al weten wij er niets zekers van maar wel ten aanzien van de mogelijkheid van burgeroorlog in het zoozeer verdeelde Tsjecho-Slowakije. De Praagsche regeering is bezig meer reserves op te roepen. Maar niet alleen de bevolking, ook het leger moet sa mengesteld zijn uit al de verschillende na tionaliteiten. Het is niet duidelijk hoe groot een leger zou zijn, uitsluitend uit Tsjechen samengesteld. De Tsjechen vormen slechts 43 pCt. van de bevolking. Het is evenmin dui delijk in hoeverre de organisatie mogelijk maakt, alleen de Tsjechen op te roepen en in te deelen. Maar het is wel duidelijk dat de Slowaken, Hongaren, Polen en Roethenen, die allen evenals de Sudeten Duitschers auto nomie of wel terugkeer naar hun oorspron kelijke staatsverband wenschen, geen be trouwbare elementen in een regeerings-leger kunnen zijn. Van meer dan één zijde is de waarschijn lijkheid naar voren gebracht, dat Hitier „scherpe eischen" zal hebben gesteld. Ja, het is moeilijk aan te nemen dat hij in zijn ge sprek met Chamberlain minder dan de auto nomie van de provincies, waarin de Sudeten- Duitschers in de meerderheid zijn, zal hebben gevraagd. Na zijn voorgaande uitlatingen om trent het zelfbeschikkingsrecht der volken, overigens een liberaal en democratisch prin cipe, is het niet denkbaar dat hij daarvan maar afgestapt zou zijn. De vraag is veeleer: in welke mate en op welke wijze? En de vol gende vraag: hoe zullen Frankrijk en vooral de Praagsche regeering te bewegen zijn tot een oplossing, die alle partijen bevredigt? Waarbij dan bedacht dient te worden dat in Frankrijk, evenals in Engeland, reeds een zeer sterke strooming merkbaar is geworden ten voordeele van het zelfbeschikkingsrecht der Sudeten en van de mogelijkheid van een volksstemming, dat onder alle betrokken vol ken een diepe afkeer van het voeren van oorlog heerscht en dat Praag zelf een oplos sing zal dienen te aanvaarden, waarbij het staatsgezag in het land duurzaam uitvoer baar is. De inzet van de kwestie is niet, wie er vandaag gelijk heeft of kan krijgen, maar welke mogelijkheden de toekomst nog biedt. Tot degenen die straks wellicht uit den loop van zaken zouden willen gaan afleiden dat .Engeland het hoofd gebogen heeft" of dat „Hitier maar weer een succes heeft behaald' zou ik bij voorbaat willen zeggen dat zij met deze redeneering zich zouden stellen op het ouderwetsche standpunt van het staatspres- tige, zonder verder na te denken. En dat zij dan zouden vergeten dat de staat Tsjecho- Slowakije een der lapwerk-mislukkingen van den vrede van Versailles is geweest, een sa menraapsel van vele nationaliteiten dat men zelfs in 1919 al met een huivering zag ont staan. Er zijn nu al verscheidene misbaksels van het vredesverdrag, die even zoovele ge varen inhielden, zonder oorlog opgeruimd. Laat ons dankbaar zijn als de kaart van Europa, herzien kan worden met wegneming van allen wrok over Versailles zonder dat er oorlog uit ontstaat. Over Elzas-Lotharingen Is geen dispuut meer te wachten. Laat ons hopen dat ook de koloniale kwestie in de be sprekingen van Chamberlain en Hitier zal worden geregeld. Als inderdaad op vreedzame wijze al de fouten uit een vredesverdrag zou den kunnen worden hersteld zou dat een nieuw wereldwonder zijn. ons een grooten stap nader tot den wereldvrede brengen en nieuwe hoop voor Europa geven. Wij moeten trach ten deze dingen in de groote lijn te zien, zon der pro-dit of pro-dat, en niet tevoren maar zeggen: „Die Hitier zal doorgaan met zijn eischen en zijn onrust, ook als het onrecht van Versailles hersteld is", want we zijn geen profeten, we weten dat niet en de interna tionale politiek ontwikkelt zich op den duur al tij d anders dan zoo erg aannemelijk had geschenen. Ons Europeesche en ook ons Ne- derlandsche belang liggen ook niet in de moeilijkheden, beproevingen en zorgen van een groot volk als het Duitsche, maar ln zijn welzijn. Met dit alles wil ik niet zeggen dat de zaken nu verder maar zoo vlot en gladjes in de rich ting van Sudeten Duitsche zelfbeschikking Het woord is aan. VER het onderhoud op den Obersalzberg tusschen Hitier en Chamberlain meldt het D. N. B., dat tusschen beide staatslieden een omvangrijke en openhartige bespreking over den toestand heeft plaats gehad. Chamberlain vertrekt vandaag naar Engeland om met het kabinet te overleggen. Hij keert echter spoedig voor een tweede onderhoud met Hitier terug. Men acht het te Berclitesgaden niet mogelijk, dat dit eerder dan in het begin van de volgende week zal plaats hebben. Het schijnt, dat dit tweede onderhoud zal plaats vinden te Bad Godesberg a. d. Rijn, niet ver van Keulen, een geliefde verblijfplaats van den Rijkskanselier. Het bericht van Chamberlain's terugkeer is te Londen met groote verwondering ontvangen. Echter meent men, dat het alleen kan beteekenen, dat de premier een uiterst belangrijk voorstel aan het kabinet heeft voor te leggen. Omtrent den aard van het voorstel tast men in het duister. N Duitsche politieke kringen ziet men in het vertrek van Chamber lain het bewijs, dat de premier zich rekenschap geeft van den grooten ernst van den toestand. Men is van oordeel dat, indien Chamberlain besloten had, langer te Berchtesgaden te blijven, deze houding in zekeren zin den indruk van getalm zou hebben gewekt. Chamberlain, zoo zegt men, heeft door zijn besluit getoond, dat hij inziet, dat onmiddellijk gehandeld moet worden. Het feit, dat hij nog naar Duitschland terug komt, wordt ais een gunstig teeken uitgelegd. CHAMBERLAIN zag er bij zijn terugkeer naar zijn hotel uiterst vermoeid uit en toen hij de menigte die zich bij het hotel had verza meld, groette, scheen hij diep in gedachten verzonken. Hij trok zich direct in zijn appartementen terug. Hij vroeg onmiddellijk een tele foongesprek met Londen aan. De zeer optimistische gevoelens, die men in het begin van den dag in perskringen te Berchtesgaden koesterde, maakten later op den avond plaats voor pessimisme, doch het communiqué, waarin gezegd wordt, dat nieuwe besprekingen zullen worden gevoerd, heeft zoo meldt Reuter de hoop in alle kringen eenigszins doen herleven. (Zie ook pag. 5). Britsche premier zal ook de Fransche regeering raadplegen Hitier zou pressie op Praag van Londen en Parijs verlangd hebben BEROHTESGADEN, 16 September (van den specialen United Press-correspondent Webb Miller). Na een conferentie van ongeveer 2i/2 uur met Hitier, waarbij slechts de tolk dr Schmidt aanwezig was, is de Engelsche pre mier hedenmorgen per automobiel naar München teruggekeerd om per speciaal zullen verloopen. Dat is niet te verwachten. Er zullen nog heel wat moeilijkheden moeten overwonnen worden eer men uit den doolhof is. Maar Chamberlain's moedig en nobel initiatief heeft een nieuwe hoop gegeven, die ons vandaag allen vervult en die zeer goede uitkomsten voor Europa kan brengen. R. P. Conversie leening Bloemendaal. Voordeel van 5000.in 6 jaar. De gemeenteraad van Bloemendaal ver- eenigde zich Donderdagmiddag (na een ge heime zitting, op verzoek van den heer Pos thumus Meyjes met het voorstel van B. en W. vervroegd af te lossen, op 15 December a.s., het nog uitstaande bedrag van f 78.000 van de 414 pet. geldleening van 1933. oorspronkelijk groot f 203.000, aangegaan bij raadsbesluit van 19 October 1933. Ter aflossing dier leening zal de gemeente tegen parikoers en een rente van 2 pet. 's jaars door bemiddeling tegen een provisie van 1 '8 pet. opnieuw leenen. De nieuwe leening zal een looptijd hebben van 6 jaar. zijnde gelijk aan den nog restee- renden looptijd der af te lossen geldleening. Het financieel voordeel van bovenbedoelde conversie bedraagt gedurende die 6 jaren in totaal ongeveer f 5000. Eyston's absolute snelheidsrecord per auto is alweer verbeterd door John Cobb, die op de zoutvlakte van Salt Lake City ruim 560 KM. per uur bereikte.) Vijfhonderdzestig kilometer, Een goed gesmeerde bliksemschicht, Zoo deed John Cobb het weer wat beter Dan Eyston naar ons wordt bericht. Nu gaat vrind Eyston 't weer probeeren, Legt die er weer een schepje op, Om op te scheppen voor de heeren. Ik ben toch sneller dan John Cobb? Maar Cobb is ook nog niet tevreden. Dit is nog niet voldoende snel. Heeft hij vierhonderd mijl gereden, Dan eerst, verklaart hij is 't hem wel. Dat kan dus nog een tijdje duren. Maar als hij 't pleit gewonnen heeft, Zal weer een ander 't monster sturen, Dat naar vijfhonderd mijlen streeft. Er is in snelheidsidealen En cijfers immers nooit een grens, Die geldt alleen voor materialen En durf en weerstand van den mensch. Ze spurten daar nou al sinds jaren, Steeds sneller in die pan vol zout, En ik persoonlijk moet verklaren. Al deed ik 't zelf dan voor geen goud, Ze kunnen mij het nieuws besparen. Het laat me nu volkomen koud. P. GASUS. vliegtuig naar Londen te vertrekken met de voorstellen van Hitler. Van deze voorstellen zou de beslissing over oorlog of vrede kunnen afhangen. In elk geval weten slechts Hitier, Chamberlain en Schmidt wat in deze drama tische ontmoeting op den Obersalzberg tus schen beid? staatslieden werd besproken. De gedachtewisseling zelf zou, met aftrek van den tijd, die voor vertalen noodig was, iets meer dan een uur hebben geduurd. Wat wer kelijk in Berchtesgaden is geschied en waarom vertrek reeds heden plaats vindt, is onbe kend. In Duitsche kringen wordt vermoed, dat Hitier de vordering zou hebben herhaald, dat de Sudeten-Duitschers zelfbeschikkingsrecht zouden krijgen en dat Engeland en Frankrijk druk op Praag zouden uitoefenen, ten einde te verkrijgen dat de Tsjechi sche staatspolitie uit het specifiek Duitsch gebied zou worden terugge trokken. Men veronderstelt, dat Chamberlain in een bepaalden vorm nadruk zou hebben gelegd op de noodzakelijkheid van een vreedzame oplossing en dat hij zou hebben her haald. dat er gevaar bestaat, dat Engeland zich niet buiten een even tueel conflict zou kunnen houden, waarin Frankrijk verwikkeld zou kunnen worden. Daarbij heeft de Engelsche premier zich ook op de huidige openbare meening van het Engelsche volk beroepen. In elk geval heeft Chamberlain besloten direct het Engelsche en Fransche kabinet te consulteeren. In de kringen der waarnemers alhier is men overigens de meening toegedaan, dat Chamberlain's koen besluit in hooge mate heeft bijgedragen tot een „pauze" in de crisis, die 'n zekere kalmeering van de hartstochten mogelijk maakt. Invloedrijke personen, die eenige dagen gele den nog met Hitier hebben gesproken verkla ren, dat 't onwaarschijnlijk is.dat 't Chamber lain zal gelukken Hitler van zijn te Neurenberg ingenomen standpunt af te brengen. Andere personen uit Hitler's omgeving verklaarden aan United Press, dat Chamberlain's initia tief om naar Berchtesgaden te komen groote bevrediging bij Hitier heeft teweeg gebracht. Semi-officieel werd verklaard: „Ik geloof, dat Ruskin: Elke plicht, dien wij ver- waarloozen verduistert een of andere waarheid, die wij moesten kennen. wij zeer tevreden zijn met 't resultaat van de bespreking en ik geloof dat Engeland niet on bevredigd is". (United Press) Conferentie tusschen Chamberlain, Hitler, Mussolini en Daladier? Te Londen zoo meldt een United Press-bencht zweeft de stemming tusschen optimisme en pessimisme. Bevoegde Engelsche kringen ver klaren, dat zij tot nu toe slechts pers berichten hebben ontvangen, volgens welke de mogelijkheid wordt aange duid dat Chamberlain, Hitler. Mus solini en Daladier de volgende week tezamen zullen komen, waarschijnlijk in een Fransch—Duitsche grens stad in de volgende week. Aan deze bijeenkomst zou Zaterdag een bezoek van Daladier aan Londen voorafgaan. Buitendien zou a-s. Maandag het Engelsche en Fransche parlement bijeenkomen. Aan den nderen kant zouden diplomatieke kringen pessimistisch gestemd zijn. daar men aan Duitsche zijde een directe instemming van Chamberlain met de annexatie van Sudeten- land heeft gedacht en verwonderd is, nu blijkt dat Chamberlain een andere richting heeft ingeslagen. Diezelfde kringen verklaren, dat Duitschland nu nog slechts op een voorwend sel wacht om Tsjecho-Slowakije binnen te trekken, hetgeen reeds in de komende dagen zou kunnen geschieden. Ook in een Reuterbericlit uit Ber lijn wordt gewag gemaakt van een be spreking tusschen Hitler, Chamber lain en Daladier. De naam van Mus solini wordt hierin echter niet ge noemd. Verwacht wordt, dat deze bespre king Dinsdag te Godesberg zal plaats vinden. Naar Havas uit Berchtesgaden meldt, wor den te Godesberg reeds groote voorbereidin gen getroffen voor de ontvangst der staats lieden. A Een gedeelte van de lijfwacht van Hitler is reeds naar Godesberg vertrokken en er zijn kamers gereserveerd voor zeventig buiten- landsche journalisten. De besprekingen zullen worden gehouden in een buiten de stad gelegen kasteel. Oplossing latigs diplomatieken weg mogelijk? Reuter meldt uit Berchtesgaden, dat het algemeene gevoelen bestaat, dat de verdere ontwikkeling van den toe stand geheel afhangt van de vraag, of men den toestand in Tsjecho Slo wakije meester zal kunnen blijven, totdat de beide staatslieden elkander opnieuw zullen ontmoeten. Het feit dat Chamberlain zich direct naar Londen begeeft en Lord Runciman naar Lon den ontboden is beteekent naar de weening van Tsjechische kringen te Praag dat er gisteren te Berchtesgaden geen doekjes om zijn gewonden en dat de voorstellen van den Führer zoodanig waren, dat zy in overwe ging konden worden genomen Voorts wijst het feit, dat Runciman als be middelaar met de Tjechische regeering wordt gebruikt er op, dat diplomatieke methoden zullen zegevieren. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. Het ontwerp voor het hoofdgebouw van de overdekte kunstijsbaan aan de Klever laan tc Haarlem. Het nieuwe Zusterhuis van het Diacones- senhuis te Haarlem is Donderdagmiddag geopend. BINNENLAND. De Duitsche rentetransfer is verlaagd. In Zuid-Holland wordt de veestapel thans ook door de vlekziekte geteisterd. WAAR HITLER EN CHAMBERLAIN CONFEREERDEN. Het landhuis van Adolf Hitier op den Obersalzberg te Berchtesgaden (Beiersche Alpen), waar gisteren de historische bespreking tusschen den Führer en den Engelschen minister-president Sir Neville Chamberlain plaats vond. BUITENLAND. Bij de tweede bespreking tusschen Hitier en Chamberlain zou ook Daladier aan wezig zijn. 1 De mogelijkheid van een samenkomst van Chamberlain, Hitler. Mussolini en Dala dier wordt geopperd. 1 Chamberlain is vandaag weer naar Enge land vertrokken, waar hij het kabinet zal raadplegen om zich over enkele da gen opnieuw naar Duitschland te be geven. 1 en 5 De toestand in het Sudetenland is niet geheel duidelijk. 5 SPORT. John Cobb vestigt een nieuw snelheids record voor automobielen. f ARTIKELEN. R. P.: In afwachting. 1 ^)r. e. van Raalte: Wat was het doel van Chamberlain's reis? 2 E. E. J.P.: Modeshow Weill-v. d. Laan. 4 Voor de Jeugd. 11 Dr. P. H. Schroder over Pater Malachius' Mirakel, de eerste voorstelling van „Het Nederlandsch Tooneel" 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem u op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1