Haarlem's Dagblad Sta SudeUkfeêied aauDuiisetdaadaf LONDENS ADVIES Britsch-Fransche garantie inzake nieuwe Tsjechische grenzen De Oplossing. Mevr. IRIS RAY Petroleumauto op onbewaakten overweg gegrepen. De chauffeur omgekomen. M. Hitier zegt: Bij Jupiter. STOGMEN - VERVEN aOTTGERiNG, TEL. 11561 EZRICKï Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16946 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodiensl 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERl PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maanilag 19 September 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.10 per 3 maanden f3.25 tranen per post f3.55. losse nummers 6 cent por ex. Advertentiën i l-S regrU f 1.75. elke rrgel meer f 0.3S Keelnmes f O.AO per regeL Regclabonuementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» (ie rubriek. Het schijnt nu vrijwel zeker, dat de Zondag te Londen tusschen de Engelsche en Fransche regeeringen bereikte volledige overeenstem ming de oplossing van de Tsjecho-Slowaak- sche crisis zal brengen. Het feit dier volledige overeenstemming is Zondagavond in een Engelsch officiéél communiqué vastgesteld, zonder nadere preciseering. Daarop zijn uit voerige mededeelingen gevolgd van het Fran sche persbureau Havas. Dat is geen officiëele instelling, maar het staat niet vrij van de re geering. Men moet het als „officieus" be schouwen. Het heeft bericht dat Engeland en Frankrijk de Tsjecho-Slowaaksche regeering zullen voorstellen de gebieden, waarin de Sudeten-Duitschers in de meerderheid zijn, aan Duitschland af te staan. Verder zou de onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije dan gewaarborgd worden niet alleen door Frankrijk, maar ook door Engeland en Italië en door alle aan het land grenzende staten, namelijk Duitschland, Polen, Hongarije en tenslotte ook door Roemenië. Dat de lezing van Havas juist is wordt ver der al bevestigd door een Times-artikel, waarin wordt te kennen gegeven, dat een ge- bieds-afstand in dezen zin Tsjecho-Slowakije een betere waarborg voor zijn bestaan zou geven dan het tot dusverre gehad heeft, en verder door een communiqué van de Praag- sche regeering zelf, dat vanmorgen is ver schenen en waarin zij, mededeelend dat Engeland en Frankrijk gezamenlijk voorstel len hebben gedaan, een beroep op de bevol king doet om in rustig vertrouwen op het re- geeringsbeleid de komende gebeurtenissen tegemoet te zien. Daaruit zou men reeds kun nen lezen: de Praagsche regeering is tot toe geven bereid. En geen wonder! In vorige ar tikelen op deze plaats, waarin ik de wensche- lijkheid en waarschijnlijkheid van een op lossing als deze naar voren heb gebracht, heb ik er bij herhaling de aandacht op gevestigd dat Tsjecho-Slowakije mèt het Sudeten- Duitsche gebied binnen zijn grenzen feitelijk geen toekomst meer had en in voortdurend gevaar voor burgeroorlog zoowel als voor een oorlog met Duitschland zou blijven verkee- ren. De thans blijkbaar te Londen aanvaarde uitweg is de eenige mogelijke en hoe sneller Tsjecho-Slowakije erin berust hoe beter het voor het land zelve zal zijn. Niet overbodig is het, er daarbij aan te herinneren dat in 1919 te Parijs de promotors van den nieuwen staat vooral van Amerikaansche zijde gewaar schuwd zijn tegen de opneming van de Sude ten-Duitschers. Maar in de toen heerschende sfeer, toen Duitschland machteloos was, wilden zij niet anders en vonden te gemak kelijk steun bij anderen. Het Tsjecho- Slowaaksche gewrocht werd toen al ik herinner het mij zoo goed omdat ik toen correspondent te Parijs was en voortdurend in de kringen der vredesonderhandelingen verbleef een onderwerp van zorg voor de toekomst. Wat moest dit op den duur opleve ren? Er waren er onder de journalisten, die het op heel wat minder dan een bestaans mogelijkheid van twintig jaar taxeerden Er zullen nu menschen zijn die zeggen: Tsjecho-Slowakije is door de Engelschen en Franschen in den steek gelaten. Op het eerste gezicht moge dat zoo schijnen. Bij ver der nadenken is het geenszins het geval. Het wordt veeleer gered uit een onmogelijke situa tie, als het nu maar toegeeft. Niet gevoels overwegingen, maar motieven die op werke- iijksbesef gegrond zijn moeten den doorslag geven Omdat daar een Europeesche oorlog mee vermeden wordt hebben wij allen, reden tot dankbaarheid als de oplossing zich voltrekt En laat ons tevens, als klein volk, dankbaar zijn dat het zelfbeschikkingsrecht der volken nog erkenning vindt en de Engelsche en Fran sche openbare meening heeft beïnvloed bij zijn duidelijken afkeer, om voor de kwestie der Sudeten Duitschers in een oorlog betrok ken te worden. Zij zijn Duitschers, laat hen naar Duitschland terugkeeren omdat zij dat zoo graag willen. Bij de Engelsch-Fransche onderhandelin gen te Londen heeft het den Britten blijkbaar moeite gekost, te bewilligen in een garantie hunnerzijds voor de nieuwe grenzen van Tsjecho-Slowakije. Daarmee immers hebben zij verplichtingen op zich genomen in Cen- traal-Europa, hetgeen zij tot dusverre ver meden hadden. Voor de Duitschers schijnt dit minder aangenaam. De Franschen zullen het ongetwijfeld als een niet gering diplomatiek succes beschouwen en voor Tsjecho-Slowakije is het van het hoogste belang. Dengenen die weer zullen aanvoeren dat Hitier nu zijn zin krijgt en vragen „waar hij ooit zal ophouden" zou ik nog eens willen vra gen of zij liever een Europeeschen oorlog ge had hadden, of Versailles niet groote fouten gemaakt heeft, die teniet gedaan moesten worden en of wij niet blij moeten wezen als dat zonder oorlog geschiedt. Tenslotte nog dit: Hitier heeft tot dusver nimmer, gestreefd naar het opnemen van niet-Duitschers in zijn rijk. Hij is daar veeleer afkeerig van. Hij zou de Tsjechen, bijvoor beeld, niet gaarne hebben. En hij is geen Alexander, geen Caesar, geen Napoleon kortom: geen wereldveroveraar. Niet eens een militair. Men moet niet te wild fantaseeren. Moge Chamberlain's bezoek aan Godesberg spoedig plaats hebben en nog iets goeds op leveren. Een nieuwe basis voor samenwerking in Europa schijnt nu weer te vinden. R. P. Chamberlain. Het woord is aan. Comtesse Diane.- De tijd versterkt wat hij niet vernietigt. OMTRENT de besprekingen, die Zondag te Londen tusschen de Britsche ministers Chamberlain, Halifax, Hoare en Simon en de Fransche ministers Daladier en Bonnet gehouden zijn, meldt de speciale correspondent van Havas te Londen, dat de leidende Engelsche politici thans tot de overtuiging gekomen schijnen te zijn, dat liet gevaar lijk zou zijn, ontevreden elementen nog langer tegen hun zin deel te laten uitmaken van de Tsjecho-Slowaaksche ge meenschap. Men zou dus te Londen overwegen, de thans nog aan de souvereiniteit van Praag onderworpen grens districten, waar de Duitsche bevolking een uitgesproken meerderheid heeft, aan Duitschland te doen afstaan. AAR het oordeel van de verantwoordelijke Britsche kringen zou deze rectificatie van de grens en het overbrengen van de bevolking, dat hieruit zou kunnen voortvloeien, bij voorkeur dienen te geschieden langs den weg van rechtstreeksche onderhandelin gen onder controle eener internationale commissie, zonder gebruik te maken van de minder soepele en minder snelle procedure eener volksstemming, die overigens de andere minderheden, o.a. de Hon- gaarsche en de Poolsche, er toe zou kunnen brengen, op haar beurt eveneens een volksstemming te eischen. de toonaangevende te Amsterdam voor stijlvol dansen, opent de INSCHRIJVING voor door haar persoonlijk te Haarlem te geven CLUB- LESSEN (voor begïnnenden en gevorderden). 20 lessen ƒ15.(kleine groepen 20. Aanmelding „THE STUDIO", Westeinde 9, Telefoon 31077, Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) Wagen werd 400 meter meegesleurd. ZWOLLE, 19 September. Op den onbewaakten overweg te Berkum, bij Zwolle, gelegen in den provincialen weg ZwolleOmmen, is vanochtend een ernstig ongeluk gebeurd. Even vóór acht uur is hier een groote, met petroleum geladen vracht auto van de American Petroleum Company uit Zwolle door den snel trein LeeuwardenZwolle, die om 8.14 uur in Zwolle moest aankomen, ge grepen. De auto werd geheel vernield en de chauffeur verbrandde in de cabine. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan onoplettendheid van den chauffeur. Ooggetui gen vertelden, dat hij met een matig gange tje de spoorlijn opreed. Zijn aandacht was geheel geconcentreerd op een petroleumbus, die aan de binnenzijde van het rood-witte hek op de spoorbaan stond en die hij moest vullen. Hij schijnt geen erg gehad te hebben in den van links naderenden, met volle vaart rijden den trein. Een geweldige knal volgde en een vuurstraal spoot voor de machine op. De auto werd vierhonderd meter mee gesleurd. Daar bleef het wrak voor op de machine liggen. De trein moest eerst achteruit gezet worden vóór men het brandende- gevaarte er afge haald had. Het verkoolde lijk van den chauffeur vond men in de cabine. Met weet nog niet, wie het slachtoffer is. Dit is het tweede ongeval met doodelijken afloop, dat dit jaar op dezen overweg is gebeurd. Het vorig jaar werd een auto met butagas door den trein gegrepen, waarbij de chauffeur verbrandde en van het treinperso neel machinist en stoker werden gewond. Een ongeluk met 'n bus met schoolkinderen, van wie gelukkig niemand ernstig werd gewond en kleinere ongevallen komen voorts nog voor rekening van dezen overweg. De trein had zes en dertig minuten ver traging. De locomotief was van voren be schadigd. Hoewei de mogelijkheid van een dergelijke oplossing met het oog op de huidige om standigheden en het gevaar dat hierin schuilt van Fransche zijde moeilijk kon worden verworpen, meenden Daladier en Bonnet hun Britschen collegas er met nadruk op te moe ten wijzen, hoe onrechtvaardig het zou zijn, een dergelijk offer van de Tsjechische regee ring te verlangen, zonder haar een compen satie te bieden voor het verlies der natuurlijke grens, die door het Sudeten-gebergte wordt ge vormd. De beide Fransche ministers hebben den Britschen premier ertoe kunnen bewegen, zijn collega's in het Britsche kabinet de noodzake lijkheid te doen inzien, van een internationale garantie geldend voor het nieuwe territoriale statuut, terwijl de traditioneele oppositie in officieele Britsche kringen tegen iedere ver plichting op het vasteland van Europa hun nog gisteren een dergelijk plan had doen ver werpen. De onafhankelijkheid van Tsjecho Slowa kije zou zoodoende voortaan gewaar borgd kunnen worden door een con ventie naar het model van het verdrag van Locarno, een conventie geteekend door de aangrenzende staten Duitschland, Polen, Hongarije, en Roe menië alsmede door Engeland, Frankrijk en Italië. Op grond hiervan zou Tsjecho Slowakije moeten afzien van de vroeger met Frankrijk en de Sovjet-Unie aangegane verplichtingen tot bijstand. De regeering te Praag zal officieel door Pa rijs en Londen op de hoogte gesteld worden van de opvattingen der beide regeeringen en uitgenoodigd worden, zoo spoedig mogelijk haar meeninghieromtrent te laten weten. Chamberlain rekent er namelijk nog steeds op, zich Dinsdag of op zijn laatst Woensdag naar Godesberg te kunnen begeven om opnieuw Hitier te ontmoeten. (Bij het bovenstaande teekenen wij aan dat het Fransche persbureau Havas als een semi-officieele instelling te beschouwen is, in tegenstelling met het Reuterbureau, dat geheel vrijstaat van de Engelsche regeering Het is dus aan te nemen, dat het bericht van den specialen correspondent van Havas na raadpleging van de Fransche regeering is opgesteld, al kan het natuurlijk niet ten volle als een officieele mededeeling beschouwd worden. Red.) Fransche ministerraad bijeen. Overeenkomst met de Britsche regeering goedgekeurd. PARIJS, 19 September (Havas). De mi nisterraad is vanochtend op het Elysée onder voorzitterschap van president Lebrun in ver gadering bijeengeweest. De bijeenkomst ving aan om 10.35 uur en eindigde om 12 uur. Na afloop der vergadering heeft minister Sarraut den persvertegenwoordigers het vol gende communiqué voorgelezen: Daladier en Bonnet hébben verslag uitgebracht van de onderhandelingen, die zij te Londen hebben voortgezet en van de voorwaarden, waarop met de Engelsche regeering een overeenkomst werd bereikt. De raad heeft met alge- meene stemmen de verklaringen over de houding van Daladier en de in overeenstemming met de Britsche re geering voorgestelde oplossingen goed gekeurd." Voor blikgroenten bij „Vooruitgang" u.a. Koopt Uw WINTERPROVISIE nu. p. blik Andijvie 18 Snijboonen P 19 Snijboonen, extra 24 Spercieboonen 20 Spinazie 18 Worteltjes 24 Tuinboonen 25 Doperwten m. n 22 MET DIVIDENDBONS p. blik Doperwten m. I 25 Doperwten m. fijn 32 Doperwten fijn 40 Soepgroenten 10 Stoofsla 16 Appelmoes van Goudreinetten 25 (Adv. Ingez. Med.) IISSCHIEN hebt U vandaag geen reden om een Groentje In Haarlem's Dagblad te plaatsen. Dan moet U het natuurlijk ook niet doen. Maar dit moge U er aan herinneren, het vooral niet te vergeten, zoodra er, mor gen of overmorgen, wel reden voor is. aS*0PPeN traatTrma,[4SteUr's Haarlem (Adv. Ingez. Med.) (Op de Harvard Sterrenwacht heeft men twee nieuwe manen ontdekt in het stelsel van Jupiter, ivaardoor het totaal aantal tot elf is gestegen.) O knappe Harvard Sterrenwacht, Die ieder etmaal vele uren, (De stille uren van den nacht) Het firmament zit af te turen. Uw vondst doet u weer alle eer, Wie vindt zoo gauw bij al die sterren, Maar eventjes twee manen meer. En dan nog zulke extra verre 't Is nu een elftal bij elkaar, Misschien zal men nog meer ontdekken, Die in het Jupiterritoir Den Jupiterriers licht verstrekken. Wanneer wij uit ons aardsch bestaan, Ter kwader ure allen samen, Toch nog eens naar de maan toe gaan, Dan zal ik een slim plan beramen, Dan zal ik mij tot Jupiter, (Natuurlijk met de luchtpost) wenden, Dan zal 'k een maanbrief aan die ster, Met overvloed van manen zenden. Dan vraag ik of ik uit die elf Een kleine en niet al te dure Voor mijn gezin en voor mijzelf Als rustig maanverblijf kan huren. P. GASUS. UW KLEEDINC VERZORGT (Adv. Ingez. Med.) Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 16 PAGINA'S De Tsjechische aangelegenheid moet thans voor goed beëindigd worden. LONDEN, 19 September. (Havas). Ward Price meldt uit Berchtesgaden aan de „Daily Mail", dat Hitier hem een interview heeft toegestaan, waarin hij, na zich gekant te hebben tegen den wil der Tsjechen, die zich verzetten tegen een volksstemming, omdat de grondwet daarin niet voorziet, verklaarde: „Ik ben overtuigd van den ernst en den goeden wil van Chamberlain" De Tsjechische aangelegenheid moet eens en voor al en thans worden beëindigd. Het was het bestaan van Tsjecho Slowakije, de bondgenoot van Sovjet Rusland, vooruitge schoven in het hart van Duitschland, dat mij verplichtte een groote Duitsche luchtmacht te scheppen, hetgeen Frankrijk en later Groot Brittannië er toe bracht ook hun luchtvloten uit te breiden". Hitier vervolgt dan: „Indien na den oorlog een machtig Duitschland zou hebben bestaan, was het voor de Tsjechen nooit mogelijk ge weest de Sudeten te onderdrukken. Zoodra Duitschland zijn kracht had hernomen, kon den de Sudeten Duitschers beginnen met zich te verdedigen. Indien Henlein gearresteerd wordt, zal ik zelf leider der Sudeten Duitschers worden en ik zal dan tevreden zijn te zien, hoe lang Be- nesj dan nog voort zal kunnen gaan met zijn decreten te publiceeren. Ik hoop, dat hij tegen mij geen arrestatiebevel zal uitvaardigen." HAARLEM EN OMGEVING. pag. Het aantal ongelukken op den nieuwen rijksweg blijft voortduren. 2 Voor de Immanuëlkcrk in Haarlem-Noord is de eerste steen gelegd. 4 BINNENLAND. Nabij Zwolle is een petroleumauto door een trein gegrepen; de chauffeur is ver brand. 1 De Zomertijd eindigt op 2 October. 3 Oostenrijksche passen vervallen met 1 Ja nuari a.s. 3 Het prijsverschil bij uitvoer van erwten verdwijnt. 3 BUITENLAND. Het resultaat van de Londenschc bespre kingen is een advies 't Sudetengebied aan Duitschland af te staan. 1 Op een douanepost te Asch is van Duitsch gebied uit een overval gepleegd. 2 Henlein heeft Sudeten Duitsche „vrijcorp sen" gevormd, die langs de Sudetengrens op Duitsch gebied komen te liggen. 5 De Tsjechische minister-president Hodza heeft een volksstemming voor het Sude ten Duitsche gebied van de hand gewezen. 5 Mussolini diong in zijn Zondag gehouden rede aan op volksstemmingen in Tsjecho- Slowakije. 5 SPORT. Het honkbalteam van „Schoten" promo veert niet. u ARTIKELEN. R. P.: De oplossing. i De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1