PAUL GODWIN-ORKEST Ochtendbeurs Amsterdam LEEFLANG MAANDAG 19 SEPTEMBI Het Veilinggebouw aan den Kleinen Houtweg. Verkocht aan Ten Bergc's Confectie- Industrie N.V. Vrijdag berichtten wij, dat nog geen defini tieve bestemming was gegeven aan het Veiling gebouw aan den Kleinen Houtweg, maar dat het Rijk zich voor het gebouw zou interessee ren. Thans vernemen wij, dat een andere ge gadigde. Ten Berge's Confectieindustrie N.V. gevestjgd Spaarne 77 alhier, het van het Rijk heeft gewonnen: zij is eigenaresse geworden van het groote complex en zal daar 1 Januari a.s. haar bedrijf gevestigd hebben. Voor het groeiend bedrijf beteekent deze aankoop natuurlijk een belangrijke uitbreiding Intusschen heeft het bedrijf het gehééle ge bouw voorloopig althans, niet noodig. Het ligt daarom in de bedoeling van de directie, het achterste gedeelte van het complex op de een of andere wijze te exploiteeren. INSLUIPING EN DIEFSTAL Terwijl Zondagavond de bewoners afwezig waren heeft iemand zich vermoedelijk door middel van een valschen sleutel tusschen 10 minuten voor 7 en 20 minuten over 12 toegang verschaf tot het perceel Overtonstraat nr. 6. Vermist wordt een bedrag van f 150. Tevens zijn 2 rijwielbelastïngplaatjes ontvreemd van fietsen, die in de woning stonden. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE VROUWENCLUB. Zaterdag j.l. hield de Vrijz. Democratische Vrouwenclub haar jaarvergadering in restau rant Brinkmann alhier. Afgevaardigden van vrijwel alle afdeelin- gen waren aanwezig, toen om 11 uur de voor zitster van het hoofdbestuur mevr. F. J. v. Gelder—Droste uit Den Haag haar openings rede hield Hierin schetste zij de taak van de vrouw in de politiek en wees zij er op, hoe nuttig en noodzakelijk het is dat ook de vrou wen zich organiseeren in een politieke orga nisatie. De jaarverslagen zoowel als de rekening en verantwoording werden goedgekeurd. Tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen mevr. Delsman uit Arnhem. In de middagzitting werden een paar be langrijke inleidingen gehouden. Mevr. H. C. BuismanBlok Wybrandi, wethoudster van de gemeente Leeuwarden en mevr. E J. v. d. Broeckede Man, lid van den Raad van Aar denburg, vertelden over haar ervaringen als raadslid. Op overtuigende wijze vestigden zij de aandacht op het vele goede werk dat een vrouw als lid van den Raad kan vervullen. Op schier elk terrein is het noodig dat ook de stem van de vrouw gehoord wordt. Als men daarbij gesteund wordt door beginselen als die van de Vrijz. Democraten dan is het geen wonder dat de vrouw op dit terrein bevredi ging in haar werk vindt. Aan het slot der vergadering werd de pro paganda onder de vrouwen besproken. In haar sluitingswoord wekte de voorzitster de aanwezigen op om nu meer dan ooit pal te staan en op te komen voor het Vrijz. Dem beginsel. Nu rondom ons de gevaren dreigen is het noodig dat de vrouw zich haar taak bewust wordt en mee stelling kiest in de poli tieke organisatie. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 Londen 8.92 3/16 Berlijn 74.20 Parijs 5.00 14 Brussel 31.38 Zwitserland 41.90 New York 1.85 11/16 12 Londen 8.92 1,8 Berlijn 74.20 Parijs 5.00 1/4 Brussel 31.87 Zwitserland 41.89 Kopenhagen 39.80 Stockholm 46.— Oslo 44.82 New York 1.85 3/4 Praag 6.42 Vrije lire 9.82 1/2 Reislire 8.75 Bankpapier 7.50 Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 329—331'2 H. V. A. 458—463 Amst. Rubber 227228 Philips 230—231 AKU 41—411/2 Unilever 141 Beth. tSeel 42 1/16—42V2 U. S. Steel 41 7/8—42 1/4 Republic Steel 121 b12 9/16 Anaconda 24 1 8—24 7/16 Shell 10 3/4—10 7/8 Tidewater Ass. Ooi 9 13 1697 8 General Motor 3333 1/4 AGENDA Heden: MAANDAG 19 SEPTEMBER Haarlem's Muziek-Instituut, Wilhelminastr. 51: Causerie Dirk van der Stam. 8.30 uur. Palace Familie Cinema: Olympiade film. 2 en 8 uur. Luxor Sound Theater: „Alibi" met von Stro- heim en Jouvet, 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Danielle Darrieux in Vrouwenclub. Op het tooneel: To Rhama 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een groot schandaal" met Carole Lombard. 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: Chineesche Wateren en Moederschap. 8 uur. Moviac Uurfilm Theater: Jubileumfeesten in het Stadion te Amsterdam, de verlichting van de hoofdstad enz. Doorloopende voorstel lingen van 2.30—11.30 uur. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's, 710 uur. DINSDAG 20 SEPTEMBER Nassauplein 4: Vergadering Kamer van Koouhandel. 8 uur. Groote Kerk- Orgelbespeling 8.15—9.15 uur Gebouw „De Nijverheid": Psychometrische séance „Harmonia", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotcrsingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. R '193S De Fraiiscli-Britsclie besprekingen te Londen. „Volkomen overeenstemming over de te voeren politiek". (Zie ook pag. 1) De Fransche ministerpresident Daladier en de Fransche minister van buitenlandsche zaken. Bonnet, kwamen Zondagmorgen te 9.26 uur op het Britsche vliegveld Croydon aan. Zij werden op het vliegveld verwelkomd door Chamberlain. Lord Halifax en den Fran- schen ambassadeur, Corbin. De Fransche ministers waren te 8.05 uur van Le Bourget vertrokken. Zij waren vergezeld van den chef van Daladier's kabinet, Gene- brier. den chef van het kabinet van Bonnet, Jules Henry, den secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken. Alexis Léger, den onderdirecteur van Europeesche zaken, Rochat, en van Jacques Kayser als attaché. Even voor elven kwam de Fransche delegatie in Downingstreet aan, toegejuicht door een menigte van pl.m. 1500 personen. Voor Engeland namen aan de conferentie deel Chamberlain, Halifax, Simon, Vansittart en Codogan.. De conferentie duurde vrijwel den geheelen dag voort. Om kwart over twaalf des nachts werd door Downingstreet het volgende communiqué ver- strekt: „Na uitvoerige bespreking van den huidigen internationalen toestand zijn de vertegenwoordigers van de Britsche en de Fransche regeering het vol komen eens over de politiek, die ge voerd moet worden om een vreedzame regeling van het Tsjecho Slowaaksche vraagstuk te bevorderen. De beide regeeringen hopen, dat het daarna mogelijk zal zijn een meer algemeene regeling in het belang van den Europeeschen vrede te over wegen". Praag wil geraadpleegd worden. Tijdens de Fransch-Britsche besprekingen heeft, naar Reuter verneemt, de Tsjecho Slowaaksche regeering door bemiddeling van den Tsjecho Slowaakschen gezant, Masarijk. aan de Britsche en Fransche ministers schrif telijk laten weten, dat zij aanneemt, dat zij, alvorens besluiten genomen werden, geraad pleegd zal worden. De Tsjecho Slowaaksche regeering voegde hieraan toe, dat zij geen verantwoordelijkheid op zich kon nemen voor beslissingen, welke buiten haar om zijn genomen. Officieele Fransche en Engelsche kringen weigerden gisteravond eenige inlichtingen over de conferentie in Downingstreet te verstrek ken. Daladier zeide bij zijn vertrek van Downing street naar de Fransche ambassade: „Het spijt mij, dat ik niet veel te zeggen heb. Ik kan u niets onthullen wat er vandaag gebeurd is, want ik heb Chamberlain op mijn eerewoord beloofd het stilzwijgen te bewaren". Volgens Havas zullen de beoogde stappen bij de regeering van Tsjecho Slowakije pas ondernomen worden, nadat het Britsche ka binet en de Fransche ministerraad de Zon dagavond in Londen genomen besluiten zul len hebben geratifieerd. Deladier en Bonnet zijn vanmorgen om 8.20 (Britsche tijd) in een Fransch vliegtiug van Croydon naar Parijs te ruggekeerd. Te 9.40 uur kwamen zij op Le Bourget aan. Om half elf zal de Fransche ministerraad bijeenkomen. Tsjecho Slowaaksche burgers mogen niet naar Hongarije. De grens gesloten. Van gezaghebbende zijde wordt te Praag bevestigd, dat het iederen afhankelijken Tsjecho Slowaakschen burger, die het grond gebied wil verlaten, verboden is de Tsjecho Slowaaksch-Hongaarsche grens over te gaan. Ten aanzien van het overschrijden der Poolsch-Tsjecho Slowaaksche grens beperken de Tsjecho Slowaaksche autoriteiten zich er toe een verscherpte controle uit te oefenen. Hongaarsche pers volgt het Duitsche voorbeeld. Dreigementen tegen Praag. BOEDAPEST 18 September (Havas). Ze kere persberichten volgens welke de Hon gaarsche minderheid in Tsjecho Slowakije op discrimineerende wijze zou worden behandeld, hebben reeds nu. aldus Havas, een merkbare wending gebracht in de houding van bevoeg de kringen. De kalme toon, welke in de offi cieuze organen werd weerspiegeld, is veranderd. Protesten, waarschuwin gen en dreigingen zijn er voor in de plaats gekomen. De houding van bevoegde kringen is aldus genaderd tot die der kringen van de uiterst nationalistische en nationaal-socialistische zijde. Men ziet deze nieuwe tendenz bijv.: ten eerste: in het protest dat de Hongaar sche regeering heeft gericht tot de Tsjecho Slowaaksche regeering wegens de aan de Hongaarsche grens genomen maatregelen en wegens het, een week geleden, vliegen van een Tsjechisch militair vliegtuig boven Hon- gaarsch gebied. Ten tweede: In een zichtbaar geinspireerd artikel verklaart het officieuze orgaan Peston Lloyd vanochtend, da: ingeval van een discrimineerende behandeling der Hongaar sche minderheid deze in opstand zou komen en met alle middelen zou strijden tot de ver wezenlijking van haar gerechtvaardigde eischen. Ten derde: De avondbladen deelen met groote opschriften op grond van inlichtingen van het officieuze Hongaarsche persbureau mede, dat Tsjecho Slowakije mobiliseerde. Deze telegrammen geven een dramatisch beeld van den toestand in Tsjecho Slowakije. Ten vierde: Tenslotte zullen de bladen morgenochtend een proclamatie publiceeren, welke de revisionistische Liga op 15 Septem ber heeft uitgevaardigd en waarvan de pu blicatie in Hongarije werd vertraagd. Met de wijziging in de atmosfeer dient des te meer rekening te worden gehouden, daar de Hongaarsche pers bij den aanvang van de crisis niet de agressieve toon van de Duitsche pers had aangenomen. Voorts wordt uit Warschau verno men, dat het presidium van het „kamp der nationale eenheid" onder voorzitterschap van zijn leider, gene raal Skarszynski, een resolutie heeft aangenomen, waarin voor de Polen in Tsjecho Slowakije het zelfbeschik kingsrecht wordt geëischt HKAEEEW5 DA'GB' LANGE AVONDEN ZIJN WEER OP KOMST. INTIEME zoowel GOEDE VERLICHTING zullen weer welkom zijn. DE FIRMA als toonaangevende Lampenzaak adviseert U gaarne. Bezoekt onze fraaie showroom LANGE VEERSTRAAT HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.t De Bilt voorspelt: Meest matigen, in het Noorden tijdelijk wellicht toenemenden Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in tempera tuur. BAROMETERSTAND Hoogste 767.1 m.M. te Budapest. Laagste 739.3 m.M. te Reykjavik. Sinds gisteravond voltrok zich in het Wes ten een groote verandering in de luchtdruk- verdeeiing. Een diepe Oceaandepressie kwam snel naderbij en deed in den nacht de baro meters in Ierland snel dalen en den wind van Noord naar Zuid omgaan. De depressie, die in de laatste dagen zooveel regen gebracht heeft in Ierland en Schotland, trok naar het Noordoosten en vulde snel op. De laatste resten liggen nog in Zuid-Zweden, op de Noordzee en Engeland en geven daar nog betrokken en regenachtig weer. De gebieden van hoogen luchtdruk in het Oosten en Zuid westen houden stand. In Finland en Noord- Scan dinavië vormde zich een nieuw gebied van hoogen luchtdruk. De Oceaan-depressie strekt zich ver naar het Noorden uit en gaf reeds zware regen in het Zuidwesten van IJs land. Op het middengedeelte van den Oceaan is de luchtdrukverdeeling onregelmatig. Een machtig gebied van hoogen luchtdruk strekt zich uit over het Westelijke deel. In Bretagne en langs de Fransche Kanaalkust viel gisteren matige regen, evenzoo in het Oosten van En geland. vanwaar gistermorgen onweer gemeld werd. In Centraal-Europa, in de Alpen en in Oost- en Midden-Frankrijk heerscht mooi zomerweer, met hooge temperaturen. Het is te voorzien, dat de Oceaan depressie haar invloed geleidelijk meer naar het Oosten zal doen gevoelen en in onze omgeving na een tijd van op klaring de bewolking wederom zal doen toenemen. De regenkansen zijn eerst later te verwachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 760 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. 0.18 uur; n.m. 13.01 uur. Strand berijdbaar van 5.3011.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. KOMT VRIJDAG IN HAARLEM! (Adv. Ingez. Med.) Overval op douanepost te Asclx. Van Duitsch gebied, uit uitgevoerd. Havas meldt uit Praag 18 September: Uit gezaghebbende bron wordt mel ding gemaakt van een grensinc'dent bij Eger op Sudetenduitsch gebied. Volgens deze inlichtingen zouden ongeveer 150 tot 200 personen ge bruik makend van handgranaten, ge probeerd hebben een overval te ple gen op het nieuwe stadsgedeelte van Asch. Zij hadden het gemunt op den douanepost. Met spoed ontboden politieversterkingen en militairen kwamen direct met pantserauto's ter plaatse. De douanebeambte Wolf werd licht aan de knieën gewond. De douanier Pergel liep won den op aan hoofd en lichaam. Op het terrein heeft men overblijfselen van handgranaten van Duitsch maaksel aangetroffen. Volgens deze zelfde inlichtingen konden de aanvallers niet geheelworden geïdentifi ceerd. Men verklaart aan Tsjecho Slowaak sche zijde niet te weten of men hier te doen heeft met een overval van Duitsche storm- afdeelingen dan wel van militaire formaties. In een door het Tsjecho Slowaak sche persbureau gepubliceerd commu niqué over dit incident wordt gezegd, dat de aanval, die in het duister werd uitgevoerd, vijftien minuten duurde en van Duitsch gebied uit werd uitgevoerd. Bij de komst van Tsje cho Slowaaksche pantserauto's keer den de aanvallers naar Duitschland terug. Verder wordt er op gewezen, dat de Tsje cho Slowaaksche douanebeambten geen ge bruik van de vuurwapens hebben gemaakt, ten einde de Duitsche propaganda niet de gelegenheid te geven, te zeggen, dat op Duitsch grondgebied is geschoten. Slechts zijn vuurpijlen afgeschoten om alarm te geven. Aan Tsjechische zijde zijn bij den aanval twee personen gewond. Uit de gevonden overblijfselen van Duit sche handgranaten blijkt, dat deze van het laatste type zijn, met een brandduur van ze ven minuten. Duitsche berichten over schietpartijen. Het D. N. B. maakt melding van de volgen de incidenten: In de buurt van Grottau zijn Sudeten Duit- schers. hoofdzakelijk vrouwen en kinderen, toen zij op rijks-Duitsch gebied wilden ko men, door Tsjechische soldaten, die op een hoogte lagen, uit twee machinegeweren be schoten. eenige vrouwen keerden toen met haar kinderen terug, terwijl de anderen haar weg voortzetten. Daarop openden de Tsje chen opnieuw het vuur. Twee vrouwen en drie kinderen werden door de schoten ge wond. De Tsjechische soldaten zetten de schietpartij voort, toen de vluchtelingen reeds Duitsch gebied betreden hadden. Ver scheidene kogels drongen in het gebouw van het rijks-Duitsche station Ullersdorf. AD' Praag doel een beroep op het Tsjecho-Slowaaksche volk. Volledig vertrouwen der burgers in de regeering verzocht. PRAAG, 18 September (Havas). De re geering heeft het volgend beroep tot de natie gericht: „Leden der regeeringen van Frankrijk en Engeland hebben gisteren hun conferentie beëindigd met een gemeenschappelijk voorstel. De regeering van Tsjecho Slowakije noodigt de openbare meening van het land uit de berichten, welke hierover gepubliceerd zullen worden, kalm op te nemen, bewust van het feit, dat alle bevoegde constitutioneele factoren, de president der republiek en de regee ring, evenals de vertegenwoordigers van het volk een permanente activi teit in acht nemen en in contact blij ven met alle regeeringen van be vriende staten. De regeering zal den toestand en de resulta ten der Fransch-Engelsche beraadslagingen onderzoeken en bezien naar de noodzakelijk heden en werkelijk vitale belangen van den staat Tsjecho-Slowakije. De regeering zal slechts in staat* zijn deze belangen te waarborgen, indien zij den steun zal hebben der openbare meening, van haar stricte discipline en haar kalme waardigheid. Wij noodigen alle burgers uit in deze oogenblikken hun volledig vertrouwen te bewaren in de verantwoordelijke factoren, die in volledige overeenstem ming zijn met 't volle bewustzijn van 't werkelijke welzijn van den staat en de natie, zoomede van de garantie van zijn toekomst, en zulks in den geest der jongste manifestaties van den presi dent der republiek en leider der re geering". Succes voor de sociaal-democraten bij de Zweedsche verkiezingen. Meerderheid in den gemeenteraad van Stockholm. STOCKHOLM, 19 September. (Havas). De verkiezingen voor de gemeenteraden en de staten (Landstingen) zijn gisteren in het ge- heele land gehouden. Volgens de tot nu toe bekende uitslagen hebben de sociaal-democraten een aanmer kelijke winst behaald ten koste van de rech terzijde. De vertegenwoordigingen der andere par tijen zijn niet zoo zeer veranderd. Te Stockholm zullen zullen de sociaal-de mocraten in den gemeenteraad met 55 van de 100 zetels de meerderheid hebben. Zij hebben te Stockholm tien zetels gewonnen, de com munisten twee zetels. De rechterzijde heeft zeven mandaten verloren. Terrorisme in Palestina eischt nieuwe slachtoffers. Drie doorïen bij ontploffing van een „landmijn". JERUSALEM. Drie Joodsche surnumerairs werden gedood en zes ernstig gewond, toen een z.g. landmijn explodeerde. In de oude stad werd een Arabisch surnumerair door een schot gewond. Te Jaffa werd een Arabische sergeant van politie door een kogel ernstig getroffen. In den vroegen morgen is te Toelkarem een lor rie ontspoord, doordat een landmijn ontplofte. Daarbij werd een soldaat licht gewond. (United Press) Marguerite Couperus. Het komende winterseizoen zal het 12'/? jaar geleden zijn. dat Marguerite Couperus haar volksliederen en balladen begon te zin gen. In deze periode werd zij in vele lan den herhaaldelijk uitgenoodigd voor univer sitaire en andere cultureele vereenigingen haar causerieën en programma's te geven. De laatste vijf jaar zong Marguerite Couperus tal van malen in Engeland onder patronage van leden der Koninklijke familie; op Buckingham Palace mocht zij door den koning en de koningin worden ontvangen. Er heeft zich een comité gevormd om Mar guerite Couperus dit seizoen bij haar optre den in alle provincies te huldigen. Te Haar lem geschiedt dit, wanneer zij heden Maan dagmiddag in den Stadsschouwburg een na tionaal programma geeft voor de leden van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche vereeniging voor huisvrouwen.. Mevrouw de douairière jhr. mr. O. J. B. van BerensteinTromp, dr. Tjebbo Franken voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Tooneelverbond en de letterkundige H. G Cannegieter zullen het woord voeren. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft de N.V. C. G. van Tubergen's bloembollen- en zaadhandel te Haarlem een nieuwe late tulp den naam .Madame Marguerite Couperus ge geven. „Nieuw Amsterdam" vervoert record-goudlading. Een record-goudlading is met het s.s. „Nieuw- Amsterdam", dat Zaterdagmorgen vroeg naar New York vertrok, verscheept. Het vlaggeschip van de Holland-Amerika-Lijn heeft op deze reis voor een waarde van 30 millioen gulden goud aan boord. HAARLEMMERMEER Weer een ongeval met stilstaande auto op den Nieuwen Rijksweg. Gistermorgen te ruim negen uur heeft op den nieuwen Rijksweg wederom een auto ongeluk plaats gehad, waarbij een Deen. de heer C. uit Kopenhagen, ernstige verwondin gen aan beide beenen opliep. Op genoemd tijdstip reed een personenauto uit de richting Den Haag den grooten Rijks weg af. De auto werd bestuurd door den heer A. uit Den Haag, de eenige passagier was de heer C. uit Denemarkei.. Onderweg kreeg de wagen panne; een der banden sprong. De chauffeur zette daarom de auto rechts van den weg om een ander wiel aan te zetten. Uit de richting Den Haag naderden twee t auto's, de voorste week bij het naderen van dè stilstaande auto naar links uit om te passee- ren. Op datzelfde oogenbllk wilde de bestuur der van de achterste naderende auto, bestuurd door den heer S. uit Amsterdam, die met groo te snelheid reed en volgens zijn verklaring de stilstaande auto niet had gezien, de voor hem rijdende auto passeeren. Toen hij op het laatste moment bemerkte, dat de voor hem uitrijdende wagen naar links uitweek en een aanrijding wilde voorkomen, heeft hij het stuur snel naar rechts gewend en kwam door de snelheid met de auto in de rechter wegberm terecht. Daar wandelde juist de Deen, die een luchtje wilde scheppen. Hij werd door de auto gegrepen en ernstig gewond enkele meters ver der neergeworpen. Hij werd ernstig aan beide beenen gewond. Dokter Schreuder uit Nieuw Vennep ver leende geneeskundige hulp en gelastte over brenging naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Amsterdam, alwaar het slachtoffer ter ver pleging is opgenomen. De politie te Nieuw Vennep was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. OVERVEEN JONGEN BIJ HET TOLLEN AANGEREDEN. Zaterdagmiddag ruim vier uur waren op den hoek Korte ZijlwegRamplaan eenige jongens op den weg aan het tollen. Een der knapen, de 10-jarlge K. uit Tuindorp, liep zijn tol achterna, waarbij hij door een wiel rijder die van Overveen kwam en de Ramplaan wilde inrijden, aangereden werd. De jongen sloeg tegen het voorwiel en kreeg' een ge compliceerde beenbreuk. Dokter Heymans uit de Rollandslaan verleende de eerste hulp en constateerde dat de jongen zijn linker onder been gebroken had. Per ziekenauto werd hij naar het Zieken huis St. Joannes de Deo te Haarlem overge bracht. AERDENHOUT WEER GEEN VOORRANG VERLEEND! Zaterdagmiddag had bij den Viersprong te Aerdenhout een aanrijding plaats. Een vrachtauto bestuurd door den heer G. uit Heemstede, kwam met een hixe auto, welke bestuurd werd door mej. K. S. uit Leiden, doordat zij geen voorrang verleende, in bot sing- Beide wagens werden beschadigd en tegen mej. K. S. uit Leiden, werd proces-verbaal opgemaakt. VELSEN Christ. Nat. Werkmansbond. Openluchtmeeting op Bceckenstein. Zaterdagmiddag heeft op het landgoed Beeckenstein een openluchtmeeting plaats gehad van den Chr. Nat. Werkmansbond. Na dat de bezoekers in optocht van Velsen, naar het terrein waren gemarcheerd werd de mee ting geopend door den heer A. J. v. d. Ploeg uit Beverwijk. Als sprekers traden op de heeren Ds. Joh. Bronsgeest uit Velsen en Ds. J. Krijger uit Beverwijk. Ds. Bronsgeest, die als eerste spreker op trad, had tot onderwerp: „Het eenige licht punt." Deze zeide dat men als Chr. Nat. Werk mansbond bijeen was gekomen om zich te con- centreeren op het eenige lichtpunt dat ons is gegeven. Veel, zeer veel menschen hebben het moeilijk en willen als het ware, indien zij konden, wel vluchten, 't Is een moeilijke tijd. De volkswelvaart vermindert. Voor vele men schen, vooral voor de jongeren is bijna geen emplooi te vinden. De grootste geleerden weten geen uitweg en tasten in het duister, want zij zijn genoodzaakt achter de feiten aan te loopen. Gezien deze dingen, weten wij niet of er lichtpunten zijn, maar Jezus weet het wel. Hij is het eenige lichtpunt in deze duistere wereld. Dit is nooit bij de menschen te vinden. Naar aanleiding hiervan wees Ds. Bronsgeest er op dat wij fakkeldragers van dat licht moeten zijn en hierbij legde hij den na druk op de roeping, die elk Christen in dezen duisteren tijd heeft. Ds. Krijger uit Beverwijk, als tweede spre ker. had tot onderwerp: „Moedig Voowaarts". Bij de meeste menschen, aldus deze spreker, schijnt het van buiten anders dan innerlijk het geval is. Hij bracht onder de aandacht, dat er in dezen tijd veel gezucht en geklaag is. Men klaagt over de onkerkeliikheid van dezen tijd. Dit verschijnsel is vooral waar te nemen onder de jeugd. Men klaagt over toenemend ongeloof. Daar zijn klachten over werkloos heid en achteruitgang van zaken, op sociaal terrein zijn ook veel wantoestanden en aan den anderen kant treedt het egoïsme naar voren en verstaat men zoo weinig van het „draagt elkanders lasten". Er is veel reden tot klagen. Niettegenstaande zijn er, aldus Ds. Krijger, ook nog mooie din gen te constateeren, dingen die toch werke lijk niet zijn, zooals zij schijnen. Hierbij vestigde spreker de aandacht op ver schillende dingen, die gebeuren op kerkelijk en sociaal terrein, waarvoor men dankbaar kon zijn. Daarom moedig voorwaarts. Wij zijn niet bijeengekomen om te klagen, maar als fakkeldragers van het Evangelie. Het. Evangelie geeft ook oplossing voor de sociale vragen. Daarom het Evangelie uitgedragen waaruit alleen moed geput kan worden. De bondspro- pagandist sprak nog een kort slotwoord, waar na de meeting, die opgeluisterd werd met muziek en zang gesloten werd. SCHIETOEFENINGEN MET GESCHUT IN DE DUINEN. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat op 22 en zoo noodig op 23 September a.s. zal worden geschoten met geschut, opgesteld in het duinterrein, ten Noorden van de haven van IJmuiden. Aanvang des voormiddags ten 9.00 uur. Op of nabij de batterij vanwaar geschoten wordt, zal van een uur vóór tot na afloop van de schietoefeningen een roode vlag zijn ge- heschen. De sector waarin wordt geschoten wordt be paald tusschen de peilingen 100 gr. naar het Fort en 150 gr. naar Wijk aan Zee, tot op een afstand van 8 K.M. uit de kust. PLOTSELING OVERLEDEN. Een inwoner van Haarlem, die gisteravond in het zijkanaal B. aan het visschen was. werd plotseling onwel. Een geneesheer, wiens hulp was ingeroepen, achtte opneming in een zie kenhuis noodzakelijk. Na aankomst aldaar is de man spoedig overleden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2