r Steradent Vliegbooten voor de Indische marine V-V-V- Toestand der Prinses gaat vooruit Zomertijd eindigt 2 October MAANDAG 19 SEPTEMBER '1938 HAAREEM'S DAGBESC 3 „Aviolanda" en „De Schelde" zijn met den bouw bezig. Een kijkje in de afdeeling montage en spantenbouw van de vliegtuigenfabriek Aviolanda, te Papendrecht. In het begin van dit jaar werd bekend, dat de Fransche Dornierfabrieken speciaal voor de Nederlandsche Regeering een type vlieg- boot hadden ontworpen de Do. 24 K waar van een groote serie in Friedrichshafen was besteld. Tegelijk bleek toen. dat de Nederland sche Regeering echter ook in ons land een grooten order had geplaatst. De N.V. Avio landa, te Papendrecht en de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", te Vlissingen, kregen samen een order voor 18 van deze vliegbooten, terwijl Aviolanda tevens opdracht kreeg elke door Duitschland afgeleverde ma chine naar ïndië te verzenden. In samenwerking met „De Schelde", waar 'de vleugels met de 3 Cyclone Wright-motoren vervaardigd worden, is Aviolanda thans in vol bedrijf, zoodat men geen kans loopt de eer ste zeeverkenner, annex bommenwerper, niet in het begin van het volgende jaar te kunnen afleveren. Bij Aviolanda heeft de afdeeling metaal bouw thans een groote vlucht genomen, mede dank zij dezen order. En men brengt hier de nieuwste vindingen in de practijk, zooals b.v. het tegengaan van oxydatie. Vroeger werd een vliegtuig geverfd, teneinde den invloed van vocht zooveel mogelijk te verkleinen. Naarstig werd naar geschikte verfsoorten ge zocht, maar het euvel van onvoldoend hech ten kreeg men niet onder de knie. Amerika, dat al zooveel nieuws op het gebied van vlieg tuigbouw presteerde, loste dit vraagstuk ech ter ook op. Het procédé mag natuurlijk niet verklapt worden, maar de naam, anodysatie van duraluminium, zegt al eenigszins in welke richting gezocht moet worden. Volgens dit proces krijgen alle daarvoor in aanmerking komende vliegtiïigonderdëelen een bescher mend laagje, waarbij men bovendien het voordeel heeft, dat na het proces de opper vlakte der behandelde onderdeelen veel en veel gladder is dan niet behandelde. Twintig duizend teekeningen moeten ver vaardigd worden voor men aan kan vangen met den bouw van een vliegboot, welke dooi de groote actieradius (enkele duizenden kilo meters) de defensieve waarde van de Indi sche luchtvloot moet opvoeren. Vliegbooten voor de Nederlandsche Marine in Nederland gebouwd Dat „De Schelde" en Aviolanda er zich sa men op toeleggen moderne vliegtuigen te bou wen, die aan de hoogste eischen voldoen, doet de kans. dat de Minister van Defensie orders in het buitenland plaatst, verkleinen. Het mag dan ook wel aangenomen worden, dat in de toekomst, wanneer tot nieuwe bestellingen be sloten zou worden, de activiteit welke thans door Nederlandsche fabrieken ontwikkeld is en wordt, gewaardeerd zal worden. Trouwens deze hebben zich toch ook niet onaanzien lijke offers moeten troosten om den order voor 18 vliegbooten in Nederland te houden. Naar de directie van Aviolanda ons mede deelde, zal het Papendrechtsche bedrijf, waar ZELFWERKEND WASlhMIDDEL 10 CEPST OVERAL VERKRIJGBAAR! NV.HET KLAVERBLAD HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Vreemdelingenindustrie op Marken ondervindt geen belemmering. nu een kleine vier honderd man werk vindt, zich in de toekomst ook gaan toeleggen op het maken van eigen ontwerpen voor vlieg tuigen. Tevens verwacht men binnenkort nog een flinken order voor het vervaardigen van parachutes en wel het Erv-in-vliegervalscherm, dat, naar uit diverse proefnemingen is ge bleken, momenteel wel als het betrouwbaar ste is te beschouwen. (Nadruk verboden). U KEN'I' UW KUNSTGEBIT NIET MEER Voordat U zich ter ruste begeeft, roert U wat Ste- radent in een bakje*) warm (geen heet) water en laat daarin Uw kunst gebit gedurende den nacht liggen. Haal het er 's morgens weer uit e-i spoel het af (vooral niet borstelen) en al was het nog zoo verkleurd en beslagen, U zult het haa niet terug kennen, zoo mooi, frisch en vlekke loos is het weer geworden. Aanbevolen door 10.000 Tandartsen voor het dage- lijksch onderhoud van Uw kunstgebit. In bussen van 50 en 90 ct. bij apoth. en drogisten. Na slotting van 50 ct. op postrck. no. 1IS63S van N.V. Handclmij. Reckitts. Pharm. afd.. De Bilt. ontvangt U franco het hiernaast afgebeelde sier lijke- bakje (met gepatenteerd ventilatiesysteem) waarin plaats is voor boren- en onderpebit Proefbusje gratis op aanvraag. (Adv. Ingez. Med.) GEDROOGDE SUIKERBIETEN ALS VEEVOEDER. Proefneming op vrij uitgebreide schaal. Marker vrouwtje van bedelarij vrijgesproken. De Amsterdamsche politierechter heeft von nis gewezen in de strafzaak tegen het be kende Marker vrouwtje Maretje van A., die terecht heeft gestaan wegens bedelarij, subs, wegens uitlokking daarvan. Ongeveer een maand geleden was zij bij verstek tot drie da gen hechtenis veroordeeld, doch van dit von nis kwam zij in verzet. Bij de verzetbehande- llng eischte de officier bekrachtiging van het verstekvonnis (drie dagen hechtenis). De politierechter sprak de vrouw echter vrij. Hij overwoog, dat zij zich niet schuldig had gemaakt aan bedelarij of uitlokking daarvan, toen zij eenige kinderen opdracht had gegeven voor fotografeerende bezoekers van het eiland te poseeren. Dit diende volgens den politie rechter te worden beschouwd als een contra prestatie tegenover het geld, dat zij van de be zoekers ontving. SUIKERFABRIEK TE HALFWEG WERKT MEDE. Zooals bekend is, heeft de minister van eco nomische zaken opdracht gegeven tot het on derzoeken van de mogelijkheid, .suikerbieten tot veevoeder te verwerken. Een commissie van deskundigen onder voorzitterschap van den regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij heeft de bestudeering van dit vraagstuk ter hand genomen Aangezien eenige jaren geleden reeds op kleine schaal proeven waren genomen met het opnemen in mengvoeders van gedroogde sui kerbieten en de resultaten daarvan gunstig waren het verslag van het Provinciaal Vee voederbureau voor Zuid-Holland over het sei zoen 19361937 vermeldt b.v. dat zeer gun stige ervaringen zijn opgedaan adviseerde de commissie het nemen van een proef met gedroogde suikerbiet en op groote schaal, op dat het dan mogelijk zou zijn, een definitief oordeel te vellen omtrent de waarde van het gedroogd product voor de veevoeding. De minister kon zich met dat voorstel ver eenigen, zoodat voor het seizoen 1938—1939 gedroogde suikerbieten beschikbaar zullen worden gesteld. De suikerfabrieken te Halfweg en Putters- hoek hebben zich bereid verklaard bij vol doende belangstelling ieder ca. 1250 ton ge droogd product te fabriceeren. Ten einde den gewonen gang van zaken niet te verstoren zal aan den handel het samen stellen van mengvoeders met dit product wor den overgelaten; de bemoeiingen van de sui kerfabrieken zullen niet verder gaan dan het beschikbaar stellen van het gedroogde onge- malen product. Deze fabrieken zullen dezer dagen aan fa brikanten van en handelaren in veevoeders en aan coöperatieve vereenigingen de gelegen heid geven tot inschrijving voor de afname van gedroogde suikerbieten, waarvoor wordt gegarandeerd een suikergehalte van minstens 60 pet. en een vochtgehalte van hoogstens 10 pet. Prijsverschil bij uitvoer van erwten verdwijnt. Voorloopige verlaging reeds Zondag ingegaan. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat over wogen wordt, het prijsverschil bij uitvoer van erwten af te schaffen. Inmiddels is met ingang van 18 September 1938 het thans bij uitvoer geldend prijsver schil ad 1.— per 100 kg. voor groene erwten en ad 1.40 per 100 kg. voor split- en parel erwten voorloopig verlaagd tot 0.50 voor groene erwten en tot 0.70 voor split- en pa relerwten. Deze verlaagde prijsverschillen zullen gel den voor alle exporttransacties, waarvoor het prijsverschil op Zaterdag 17 September 1938 niet was gefixeerd. Exporteurs, die na 12 Sep tember j.l. doch vóór 18 September 1938 ex porttransacties hebben afgesloten, welke nog niet ter fixatie werden aangeboden, zouden echter alsnog in de gelegenheid worden ge steld, hiervoor het vóór 18 September 1938 geldende prijsverschil te fixeeren, mits de opgave van deze transacties, alsmede de hier op betrekking hebbende bewijzen, hedenoch tend, 19 September 1938. vóór 12 uur in het bezit zouden zijn der Nederlandsche Akker- bouw-Centrale. Voorst wordt ons medegedeeld, dat de ter mijn, waarbinnen fixatie van het prijsverschil dient te worden aangevraagd, met ingang van 18 September 1938 van 8 dagen tot 4 dagen na afsluiting der betreffende exporttransactie wordt verkort. Motor van Dieseltrein in brand gevlogen. Slechts geringe vertraging ondervonden. Zondagmiddag omstreeks half vijf is op het traject Eindhoven—Weert een der motoren van den uit drie wagons bestaanden Diesel- trein AmsterdamMaastricht ter hoogte van Maarheeze bij Weert in brand gevlogen. De bestuurder bemerkte dit bijtijds en bracht den trein tot stilstand. Men heeft den brand spoedig kunnen blus- schen met de in den trein aanwezige appara ten, waarna de wagon Is losgekoppeld. De passagiers bewaarden hun kalmte en stapten onmiddellijk over in de andere twee wagons. De trein had slechts geringe vertra ging. De beschadigde wagon is naar Weert vervoerd, waar deskundigen een onderzoek naar de oorzaak van den brand zullen in stellen. UITSLAG PRIJSVRAAG AANPLAKBILJET. Zooals bekend is, hebben de maatschappij der Nederlandsche Letterkunde en de Ko ninklijke Vlaamsche Academie te Gent een prijsvraag uitgeschreven voor een aanplak biljet, dat de aandacht moet vestigen op de uitgave van een reeks meesterwerken der Ne derlandsche letterkunde van den vroegsten tijd tot heden, welke uitgave verzorgd wordt door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Elsevier" te Amsterdam en de N.V. Standaardboek handel te Brussel. De opzet van deze reeks is, in een 100-tal deelen een f.ypeerend beeld van de Nederland sche letteren van alle tijden te geven (dus Jacob van Maerlant, Hooft, Vondel, Gezelle, Couperus, etc.) De jury kreeg in totaal 104 ontwerpen, waar onder 26 uit Vlaanderen, .tp.beoordeelen. Hoe wel de jury van oordeel was, dat geen der inzendingen aan de verwachtingen' voldeed, werd tenslotte het ontwerp onder motto „Boekuil" met het uitgeloofde bedrag van f 300 beloond. Na opening van het naambriefje bleek de inzending onder het bovengenoemde motto afkomstig te zijn van den heer Raf. de Buck, kunstschilder te Gent. Jeugdig wielrenner onder autobus gedood. Zaterdagmiddag om half twee is op de Prins Hendrikkade te Amsterdam een doodelijk on geval gebeurd. Een 15-jarige jongen, op een racefiets zittend, werd aangereden door een gemeente-autobus. De jongen kwam onder het voorwiel terecht en werd op slag gedood. Sultan van Langkat uit Nederland vertrokken. Hartelijk afscheid in Den Haag. Zaterdag is de sultan van Langkat met zijn gezelschap met den „Etoile du Nord" uit de residentie vertrokken. Te tien minuten voor half twee betrad de sultan met zijn echtge- noote en dochters, alsmede het verdere gevolg, het perron, begeleid door den heer Petrus Blumberger, chef van het kabinet van den minister van koloniën, den heer Van Kempen, oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust en den heer Enthoven, van de Deli Maatschappij. De eerste klasse wachtkamer was voor het af scheid gereserveerd. Hier kwamen al spoedig zeer velen den sultan en zijn gezelschap een goede reis wenschen. In de eerste plaats kapitein Romswinckel namens H.M. de Ko ningin; verder waren onder de aanwezigen vele oud-bestuursambtenaren terwijl ook verschillende kennissen van de vertrekkenden afscheid namen. Het samenzijn droeg een zeer hartelijk ka rakter. Uit alles bleek, dat de sultan zoowel als zijn dames verrukt waren over het verblijf in Nederland en over wat zij hier hadden ge zien. Te kwart voor twee reed de trein voor, nog maals werden de handen geschut en de sultan en de zijnen vertrokken, nagewuifd door de zeer velen, met wie zij in vriendschapsbanden waren verbonden. Men meldt ons van officieele zijde, dat de gezondheidstoestand van Prinses Ju liana steeds vooruitgaande is Toch gevoelt H. K. H. zich, tengevolge van de hooge koorts in de eerste dagen der ziekte, nog vermoeid. De behandelende geneesheer acht het waarschijnlijk, dat het vertrek naar Soestdijk deze week zal kunnen plaats vinden. Gedurende de eerstvolgende weken zal H. K. H. ook dan nog grootere inspannin gen moeten vermijden. (Adv. Ingez. Med.) Moeilijkheden in de groep van den heer Kiès. Amsterdamsche bestuursleden uitgetreden. Men deelt het A.N.P. mede, dat meenings- verschillen in de door den uit de S.D.A.P. ge- royeerden heer P. Kiès opgerichte politieke groep, de z.g. „Troelstra-beweging Neder land". hebben geleid tot uittreding van ver scheidene bestuursleden van het gewest Am sterdam. Het voornaamste bezwaar der uitgetredenen was. dat de groep door den heer Kiès te veel in communistisch vaarwater zou zijn gebracht. Slotzitting der Staten-Generaal. Minister Van Boeyen spreekt korte sluitings rede uit. Zaterdagmiddag te kwart voor drie is de vereenigde vergadering geopend van de beide Kamers der Staten-Generaal tot sluiting van de zitting, onder voorzitterschap van mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter der Eerste Kamer. De voorzitter doet voorlezen een Koninklijk Besluit, waarbij de minister van Binnenland- sche Zaken wordt gemachtigd Zaterdag 17 September te drie uur des namiddags zich te begeven naar de vergadering der Staten- Generaal, ten einde in een vereenigde verga dering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De voorzitter benoemt een commissie, die den minister in het gebouw zal ontvangen en uitgeleide doen. Deze commissie bestaat uit: De Eerste-Kamerleden de heeren Van Asch van Wijck en Fleskens, de Tweede-Kamerleden Oud, Krijger, Bajetto en Van Lidt de Jeude. Kort daarop treedt de minister van Bin- nenlandsche Zaken, voorafgegaan door de le den der commissie, de vergaderzaal binnen. De heer Van Boeijen, plaatst zich achter de ministerstafel en houdt de volgende slui tingsrede: De Koningin heeft mij opgedragen deze zit ting der Staten-Generaal te sluiten. Het thans afgesloten tijdvak uwer werk zaamheid heeft zich allereerst gekenmerkt door blijde uren van eensgezind herdenken welke mochten worden beleefd bij de ge boorte van H.K.H. Prinses Beatrix, en nog onlangs bij de viering van het 40-jarig re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin. Dank zij uw medewerking kon een aantal voor het land van bijzonder gewicht zijnde wettelijke maatregelen worden tot stand gebracht. Zoo kreeg een herziening van de Grondwet haar beslag en werden voor 's lands verdediging van groot belang zijnde wijzi gingen aangebracht in de Dienstplichtwet. Wijders mocht de totstandkoming worden be groet van een aantal maatregelen van wet- gevenden aard, strekkende tot versterking van het economische leven, terwijl uw aandacht in zeer bijzondere mate was gericht op het vraagstuk der werkloosheid. De Koningin heeft mij opgedragen u dank te zeggen voor den ijver en de toewijding door u betoond. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten. De voorzitter sluit, nadat de commissie den minister heeft uitgeleid en in de vergadering is teruggekeerd, daarop de vergadering. Tienjarige jongen luisterde niet naar goeden raad. Te water gevallen en verdronken. Omstreeks half zes is Zaterdagnamiddag in de Binckhorsthaven de tienjarige J. J. Th. R.. wonende aan de Noordpolderkade, te wa ter geraakt en verdronken. De knaap was daar" met een vriendje aan het wandelen en had zich ondanks de waarschuwing van zijn kameraad te dicht aan den waterkant bege ven met het gevolg dat hij in de haven viel. Een voorbijganger trachtte zoo spoedig moge lijk den jeugdigen drenkeling te redden, doch zakte daarbij zelf in de modder weg en moest zijn poging opgeven, terwijl hij zelf met moei te door een anderen voorbijganger op het droge kon worden getrokken. Eerst na een half uur dreggen gelukte het den knaap uit het water te halen. Een student van 15 jaar. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is dezer dagen een student ingeschreven, die waar schijnlijk de jongste in het land is. Hij heeft zich opgegeven voor de wis- en natuurkundige faculteit en is in Maart van dit jaar vijftien jaar geworden. Voor zoover men kan nagaan, is het de jong ste student, die ooit aan öe rijksuniversiteit in Utrecht werd ingeschreven. Op 10-jarigen leeftijd had hij reeds de lagere school doorloo- pen. Hij studeerde daarna op de H. B. S. en slaagde voor zijn eindexamen met zeer hooge cijfers. De secretaris van het college van Curatoren van de Universiteit, die ..Het Volk" het boven staande mededeelde, wilde om begrijpelijke re denen den naam van dezen voortvarenden jon geman liever niet noemen Nederlandsche jeugd dunkt minister Chamberlain. Telegram aan hem gezonden. Op initiatief van den heer G. A. van der Ree. hoofd eener openbare school voor u.l.o. te Den Haag. is met onmiddellijke medewer king van verschillende andere hoofden van onderwijsinrichtingen en na gehouden rugge spraak met een twintigtal der voornaamste onderwijs-organisaties hier te lande, namens de Nederlandsche jeugd net volgende telegram aan minister Chamberlain gestuurd: Prime Minister chamberlain, Downingstreet London. The schoolgoing youth of Holland express with deep emotion their admiration and gra titude for the step you took on Sept. 15 in the interest of world-peace and the salvation of mankind. They pray that God may grant you the strength to complete your task and to crown it with success. (De schoolgaande jeugd van Nederland ge tuigt met diepe ontroering van haar bewon dering en dankbaarheid voor wat u in het be lang van den wereldvrede en voor het heil der geheele menschheid op 15 September deed. Zij hoopt vurig, dat God u de kracht moge schenken om uw taak te volbrengen en haar met succes te bekronen). De minister van binnenlandsche zaken heeft in een circulaire aan de gemeen tebesturen eraan herinnerd dat de vervroeging met één uur van den wet- telijken tijd zal eindigen den tweeden October a.s., te drie uur in den voor middag. Oostenrijksche passen vervallen met 1 Januari a.s. t Het Duitsche consulaat-generaal vestigt er de aandacht op, dat de thans nog geldige Oostenrijksche passen na 31 December 1933 hun geldigheid verliezen. Bezitters van Oos tenrijksche passen moeten derhalve vóór de zen datum, onder overleging van hun pas en van drie foto's persoonlijk of schriftelijk een Duitsche reispas bij het Duitsche consulaat- generaal te Amsterdam, Museumplein 19, aanvragen. Met de inruiling wordt op 19 Sep tember begonnen. Congres der R. S. A. P. Te Rotterdam is Zaterdag het derde congres der Revolutionair Socialistische Arbeiders partij begonnen. De voorzitter, de heer H. Sneevliet hield een beschouwing over de hou ding van de R.S.A.P. tegenover den huidigen toestand. Het grootste gedeelte van de redevoering van den heer Sneevliet werd besteed aan Ne derland. Het fascisme achtte spr. een groot gevaar voor Nederland. Het is niet waar, dat het ledental der N.S.B. terugloopt, de wer kelijkheid is anders. Het militairisme in Nederland viert hoogtij en volgens den heer Sneevliet is het kabinet- Colijn gelijk aan het toenmalige kabinet Poincaré. een kabinet van oorlogsvoorberei ding. Aan het einde van zijn betoog, dat ruim twee uur duurde, gekomen, zeide spr., dat de R.S.A.P. zich niet verbeeldt de wijsheid in pacht te hebben. De partij wil zich niet van andersdenkenden afsnijden. Integendeel, zij is een vijandin van het sectarische begrip, maar niettemin zal zij blijven wat ze krachtens haar beginselen is. Het partij bestuurslid F. Bosman besprak de resolutie betreffende het z.g.n. Londensche bureau. Niettegenstaande het feit, dat er in dit bureau heden ten dagen stroomingen waar te nemen zijn. die het totstandkomen van de vierde internationale ernstig belem meren, achtte spr deze instelling vooral nu van groot belang. De R. S. A. P. zal haar zelf standige positie t.a.v. dit bureau natuur lijk behouden. Ook zal zij geen enkele ver antwoordelijkheid op zich nemen voor de door het bureau gevoerde politiek, evenmin als voor die der aangesloten partijen, groepen en organisaties afzonderlijk. De resolutie werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Het congres betuigde verder zijn volle in stemming met de poging om revolutionnair- socialistische groepeeringen en partijen tot aaneengesloten internationaal optreden in internationaal verband te brengen op de grondslagen van onverzoenlijken klassen strijd, internationale solidariteit en het ge bruik der oorlogsverhoudingen tot omverwer ping van het kapitalistisch regiem. In de middagzitting werd een resolutie aan genomen, waarin de partij zich uitspreekt voor de aaneensluiting van Nederlandsche re- volutionnaire minderheden der arbeidersbe weging in de Nederlandsche sectie van het I. A. F., voor den strijd tegen den oorlog en de nieuwe verslechteringen die de arbeiders klasse bedreigen. De bestuursverkiezing had het volgende re sultaat: H. Sneevliet, voorzitter, T. Jansen, secretaris en A. Langkemper, penningmees ter.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5