De Immanuëlkerk in Haarlem-Noord, MA A XP AG 19 SEPTEMBER 1938 HS A RE EM'S DA'GBÜAD NOGMAALS DE V1SCHDISTRI- BUTIE VOOR WERKLOOZEN. Handel heeft geen groot verlies. VRAGEN VAN DEN HEER VAN LID TH DE JEUDE BEANTWOORD. Ten vervolge op de beantwoording van vra gen van den beer van Lidth de Jeude betref fende de distributie van zeevisch aan werkloo- zen, voorziening in het tekort in den aanvoer van zeevisch en de toepassing van de crisis- wetten ten aanzien van vischexporteurs heb ben de ministers van Sociale Zaken en van economische zaken nog het volgende medege deeld: De ministers achten het wenschelijk, dat bij de distributie van versche, gerookte en gebak ken zeevisch de handel zooveel mogelijk wordt ingeschakeld op de wijze, als in overleg met de door den vorigen minister van sociale zaken ingestelde „contact-commissie ter zake van de verstrekking van levensmiddelen en kleeding aan werkloozen en armlastigen" is vastgesteld, en aan de betrokken gemeentebesturen is medegedeeld. De inschakeling op deze wijze zal van de zijde van de ministers zooveel mogelijk wor den bevorderd, waarbij in aanmerking dient te worden genomen, dat meerdere inschake ling dan tot dusverre slechts met vrucht kan geschieden, naarmate de visch-distributie in de betrokken gemeenten meer vasten voet zal hebben gekregen. De ministers zijn van oordeel, dat distribu tie van visch rechtstreeks vanwege de over heid, a fortiori op de wijze, als bedoeld, in de mate en omvang, als waarin deze thans plaats heeft, geen schade wegens de redenen, als in de vragen bedoeld, aan den groot- en klein handel in zeevisch berokkent, mede ook wijl de distributie van zeevisch in beginsel uit sluitend plaats heeft in die gemeenten, waar ofwel zeevisch in het geheel niet verkrijgbaar was, ofwel tot dusverre door de betrokken ca tegorieën van behoeftigen niet geconsumeerd werd, dan wel door deze in verband met de ter plaatse daarvoor geldende prijzen en het bedrag der steunuitkeering niet kon worden gekocht. Zij zijn verder van meening, dat de visch- distributie in haar huldigen vorm, in stede van een beperking van afzetgebied voor den groot- en kleinhandel te veroorzaken, een niet te on derschatten daadwerkelijke propaganda be- teekent voor meerder vischverbruik in den lande, ten gevolge waarvan, ten voordeele van dien handel, nieuw afzetgebied in normale tij den kan worden ontsloten Het gedistribueerde quantum versche, ge rookte en gebakken zeevisch bedroeg gemid deld per week in totaal 3654 kg. voor het jaar 1937 komt deze hoeveelheid overeen met nog geen 1/2 pet. van het in totaal voor binnen- landsch verbruik omgezette netto-aantal kg, zeevisch. De werkelijke kosten, aan deze distributie verbonden, hebben tot 4 Juni 1938, met inbe grip van den toeslag boven het steunbedrag der te IJmuiden daarbij te wekgestelde werk loozen, in totaal f 13.174.50 bedragen. Bij de beoordeeling van dit cijfer, waarin mede fi- gureeren de kosten, verbonden aan eenmalige aanschaffing voor inventaris van kantoor ruimte en werkplaatsen, behoort naast de pro pagandistische waarde der vischdistributie, o.m. in aanmerking te worden genomen, dat de resultaten dezer distributie, welke uiteraard bijzondere moeilijkheden van verschillenden aard ontmoet, vooral door de onbekendheid met het product bij de betrokken consumen ten, niet dan gerekend over een relatief lan gere periode kunnen worden beoordeeld. Ten einde het debiet der handelaren ook daar, waar het betreft, de voorziening van het minst koopkrachtige deel der bevolking, te steunen, zijn de ministers bereid te onder zoeken of te zijner tijd meerdere inschakeling van den handel bij de distributie van zee visch mogelijk is, mits dientengevolge, gere kend over een langere periode, de distributie voordeeliger en niet minder doeltreffend dan thans het geval is, zou kunnen geschieden. Opgemerkt zij nog, dat een vergelijking ten deze met de inschakeling der slagers bij de distributie en der vleeschwarenbedrijven bij de productie van vleesch in blik niet wel kan worden gemaakt, aangezien, voor wat betreft de slagers, in aanmerking dient te worden ge nomen, dat de kwestie der inschakeling van den handel bij de distributie van verpakte producten, als vleesch in blik, in beginsel an ders ligt dan bij die van onverpakte produc ten, als zeevisch, welk artikel bovendien in verband met zijn snel bederfelij ken aard bij zondere eischen van practische beteekenis stelt, terwijl, voor wat betreft de productie van blikvleesch aan de vleeschwarenbedrijven in Nederland, niet uit het oog mag worden ver loren, dat daarbij de kostprijzen zeer nauw keurig te voren kunnen worden gecalculeerd, hetgeen bij den inkoop van zeevisch in ver band met den onregelmatigen aanvoer en het wisselende prijsniveau aan den afslag niet het geval is. Aangezien het tekort, waarop de vrager doelde, pleegt samen te hangen met weersom standigheden, welke tegelijkertijd ook de vang sten door de vloot van andere landen belem meren, zijn de ministers van oordeel, dat een verruiming der aanvoercontingenten, niet zal leiden tot ruimeren aanvoer van vreemde visch in tijden, dat hier te lande een tekort bestaat, doch veeleer in tijden van voldoenden Ne- aerlandschen aanvoer. De genoemde maatregelen zouden derhalve niet doeltreffend zijn. Opgemerkt wordt, dat consenten voor den aanvoer, in den zin van het aanbrengen van visch, rechtstreeks van de vischgronden, nimmer ter beschikking van den vischhandel worden gesteld, 't Aanvoercontin- gent in zijn geheel staat ter beschikking van het begunstigde land. hetwelk daarvan gebruik maakt, totdat het is uitgeput. Indien mede wordt bedoeld invoer, welke in tegenstelling tot aanvoer slechts betrekking heeft op visch, welke vooraf in buitenlandsche havens is aangevoerd en vandaar naar Neder land verzonden, mree er op worden gewezen, dat in het laatste jaar de invoercontingenten van verschillende landen niet geheel zijn ver bruikt. hoewel de uitputting zooveel mogelijk in de hand wordt gewerkt. Deze omstandig heid moet waarschijnlijk worden toegeschre ven aan de hooge prijzen der visch op de bui tenlandsche markter4 tengevolge waarvan de invoer niet immer loonend kan zijn. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdag 20 September 1938. 's avonds van 8.15 tot 9.15 uur, door den heer George Robert. Programma 1. Preludium en Fuga g. kl. t. J. S. Bach. 2. O Mensch. bewein' dein' Sünde gross J. S. Bach. 3. Vierde Sonate, F. Mendelssohn-Bartholdy. 4. Ave Maria von Arcadelt, Fr. Liszt. 5. Improvisation. S. Karg-Elert. 6. Hallelujah!, G. F. Handel (op verzoek). Eerstesteenlegging. Zaterdagmiddag legde ds. M. J. Blauw den eersten steen voor de nieuwe Ned. Herv. Kerk in de Van Egmondstraat. Ds. Blauw verricht de plechtigheid. De „Hawet". Groote reclame-optocht. Woensdag a.s. zal de reclame-optocht om 3 uur vertrekken van de Dreef. Het belooft een interessant geheel teworden. Vele fir ma's groote en kleine komen met ver sierde wagens uit, terwijl muziek den stoet zal opluisteren. Verschillende medailles en kunstvoorwerpen zijn beschikbaar gesteld voor de mooiste wa gens. De route van den optocht zal Dinsdag worden bekend gemaakt- Een catalogus. Wij ontvingen de catalogus van de Hawet" tentoonstelling Voeding en Hlygiëne, georga niseerd door de Haarlemsche Inkoopcom binatie Ons Belang, Door Eendracht Macht, en de Haarlemsche Inkoopvereeniging. Zooals bekend zal de tentoonstelling Woens dag 21 September a.s. des middags te 2 uur door de burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, worden geopend. De catalogus bevat de namen der leden van het Eere-Comité waarin o.a. zitting heb ben de burgemeester en de wethouders van Haarlem. De voorzitter van de Middenstands Centrale de heer Th. S. J. Hooy, heeft een inleidend woord geschreven, waarin hij o.a. zegt in de „Hawet" te zien een uiting van energie» ver trouwen op de toekomst en van uitzicht in de eigen taak, die de middenstand in de distributie heeft. Behalve het portret van den heer Hooy troffen wij de portretten der leden van het tentoonstellingsbestuur aan, bestaande uit de heeren Harry van Beek (voroz.)A Brunsting (le secr.), W. H. van Turnhout (2e secr.), H. Helmers Jr. (penn.), J. J. M. de Jong en F. Kroon (commissarissen) en van den heer E. Tosi Facino, belast met de organisatie der tentoonstelling. Voorts een groep-foto van het Gemengd koor Polyhymnia, directeur Willem Hespe, dat Woensdagavond 21 September te ongeveer 9 uur op de „Hawet" eenige nummers ten ge- hoore zal brengen. Het programma voor de tentoonstelling maakt verder melding van kap- en schoon heidsdemonstraties, cabaret (o.a. optreden van het Russisch orkest in nationaal costuum en van een Russisch danspaar), een mode show en een kindermatinée. atuurlijk geeft de catalogus ook een lijst van de 51 stands. Iedere 25e bezoeker (ster) ontvangt een ver rassing. PERSONALIA. Voor het examen Kinderverzorging en Kin deropvoeding zijn aan de Amsterdamsche huishoudschool geslaagd de dames A. C. Te- ding van Berkhout en J. M. v. d. Veen, beiden te Haarlem. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Hoewel de zweminrichting pas aan het einde van September wordt gesloten, hield de H.RH. in verband met de wedstrijden te Arnhem op a.s. Zondag, haar laatste oefening in de Hout vaart op 18 September. Het water was reeds heel frisch, maar toch doken nog eenige leden, dames en heeren, te water om zich te oefenen in het zwemmend redden of om een baantje gekleed te zwem men. Aan het einde van het oefenuur bracht de secretaris, de heer P. Wapstra, wegens ont stentenis van den voorzitter, den heer Joh. M. Schmidt, woorden van dank aan het gemeen tebestuur van Haarlem, voor het beschikbaar stellen van de inrichting. Ook werd dank ge bracht aan de instructeurs en instructrices voor de betoonde toewijding, aan de leden voor de trouwe opkomst en verder aan het perso neel van de zwemschool voor de gewaardeer de medewerking. Medegedeeld werd dat de oefeningen wor den voortgezet, gelijk aan den zomer in het Sportfondsenbad. met uitzondering van a.s. Woensdag in verband met het zwemfeest van den Arbeiders-Sportbond. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 20 SEPTEMBER 1938. Progr. I Hilversum II. Progr. n Hilversum I. Progr. UI: Keulen 8.— Parijs Radio 10.20 Keulen 10.50 Parijs Radio 11.20, Radio P.T.T. ord 12.05 Parijs Radio 12.20 Ned. Brussel 1.20 Fransch Brussel 1.30 London Regional 2. Keulen 4.20 Ned. Brussel 5.20 Fransch Brussel 6.50 Keulen 7.20 London Regional 8.20 Keulen 9.20 Ned. Brussel 10.20 Fransch Brussel 10.30 Keulen 10.50. Progr. TV: ed. Brussel 8.Diversen 9.20 10.35 London Regional 10.35 Droitwich 2.05, London Regional 12.35. Droitwich 2.20. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Orkesten van: Dajos Bela. 1. Hochzeitszug in Lilliput. 2. Puppe und Tampelmann. 3. Was Blumen traumen. 4. Tee bei Maikafer. 5. Der Rose Hochzeitstag. 6. Polospiele. 7. Marionetten Brautug Gino Bordin. 1. Night in the desert. 2. The blue Bird. 3. In Vienna one night. 4. Flowery Path. "Wiener Bohème orkest. 1. Uber land und Meer. 2. Matinata. 3. Das ist Johann Strauss 4. Poranek. 5. Waner Madlen, 6. El Turia. 8.0012.00 Diversen. Zooals bekend is in de Van Egmondstraat in Haarlem-Noord een tweede kerk der Neder- duitsch Hervormde Gemeente in aanbouw. Zaterdagmiddag was de ingang van het bouwwerk met vlaggedoek versierd omdat er een bijzondere plechtigheid zou plaats heb ben en om deze bij te wonen waren zeer vele gemeenteleden samengekomen: ds. M. G. Blauw, die zoozeer-geijverd heeft voor de tot standkoming van dit tweede kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente in Haarlem-Noord, zou de eerste steenlegging verrichten. Maar eerst was het woord aan den tweeden predikant van genoemde Gemeente, ds. M. van der Voet, die begon met te zeggen, dat alle aanwezigen naar dit oogenblik hadden verlaad. .Blijdschap en dankbaarheid", aldus ging spr. voort, „vervult ons nu. Dankbaarheid jegens God en ook jegens de Gemeente, die dit werk al zooveel jaren draagt en belooft het te dragen, ook in de toekomst. Velen heb ben zich buitengewoon ingespannen om het doel: een tweede kerkgebouw in deze wijk te bereiken". In 't bijzonder noemde spr. in dit verband ds. Blauw en hij uitte den wensch, dat deze predikant het werk voltooid zal mogen zien als de kroon op zijn arbeid in de Gemeente. Wij beleven moeilijke en sombere tijden: „Moge God deze kerk in vrede, voorspoed en welvaart bewaren, zoodat de donkere wolken vervagen en verdwijnen. Wij willen niet ver sagen. Moge dit werk zonder stoornis en voor spoedig voltooid worden en mogen architect, aannemer en bouwlieden met voldoening op him arbeid kunnen terugzien", zoo einde ds. Van der Voet. Hierna zongen de aanwezigen gezamenlijk Gezang 237, vers 4, waarna ds. Blauw de eerste steenlegging verrichtte en daarna een dank gebed uitsprak. Tenslotte was er, voor wie dit wilde, ge legenheid ook een steen te metselen en zijn naam te plaatsen op een lijst, zoodat de namen van hen, die aan den bouw hebben medege werkt voor het nageslacht bewaard blijven. Wie een steen metselde, kon ook verder zijn belangstelling toonen door een gave voor het bouwfonds in een bus te storten en zoo in fi guurlijken zin „een steentje voor den bouw bij te dragen". Velen maakten van deze gelegenheid ge bruikt. OPENING SPECIAAL-OPTIEK ENDENBURG EN ZONEN. Zaterdagmiddag werd de Speciaal-optiek Endenburg en Zonen, Rijksstraatweg 12, ge opend. Toen de heer Endenburg jaren geleden de dorgisterijzaak aan den Rijksstraatweg No. 6 overnam was daaraan annex een afdeeling brillen. Maar naarmate de zaak zich in den loop der jaren langzamerhand uitbreidde kwam dezea afdeeling steeds meer in de ver drukking. En daar de praktijk leerde dat de menschen voor brillen liever naar een spe ciaalzaak gaan, besloot de heer Endenburg deze afdeeling van z'n zaak in een afzon derlijke winkel onder te brengen. Hij koos hiervoor het perceel No. 12 dat voor dit doel gedeeltelijk verbouwd werd. Het interieur üan de nieuwe optiek heeft een licht en mo dern aanzien gekregen. In de vitrines die in de muren en op den toonbank zijn aangebracht en van een doel treffende indirecte verlichting zijn voorzien is een uitgebreide collectie monturen en voorts vele baro- en thermometers uit gestald. In det met smaak ingerichte étalage is ten overvloede een oppande neon-installatie met het woord „brillen" opgesteld. De geheele inrichting van de winkel toont dat de heeren Endenburg met hun tijd mee gaan. De nieuwe optiek is een aanwinst voor oen Winkelstand van Haarlem-Noord geworden. Den heeien nacht droomde Elize van haar broers. Ze speelden weer samen, schreven met gTiffels van diamant op een gouden lei en bekeken samen het mooie prentenboek, dat het halve Koninkrijk had gekost. Maar op de lei kwamen nu niet als vroeggp nulletjes en strepen. Neen, thans kwam er op te staan wat voor dappere daden zjj verricht hadden en alles wat zij beleefd en gezien hadden. En het prentenboek begon in werkelijkheid te leven; de vogels zongen, de menschen stapten van het papier en spraken tegen Elize en haar broers. Wanneer echter een blad van het boek werd omgeslagen, dan sprongen zij er echter direct weer in, zoodat er i verwarring in de volgorde der prenten ontstond. (Wordt morgen vervolgd.) bet moedige prinsesje, dat zoo heel, ea beel a«een door S j BSuJtoen wist zg met meer waar het groote, sombere boech trok/r-iaakte la^sameriraaid cön weg gesoopen nad, de' noop haar "broers terag'te vinden, was Moe van bet loopen besloot Elize op hot zachte mos te ga^n slapen, met haar hoofdje tegen een harden boomstronk. Maar eerst zei zij haar avondgebedje op, de handjes gevouwen, de knietjes steunend in het mos. Het was sta geworden in het bosch, maar gelukkig was het niet koud. Duizenden glimwormpjes ver spreidden hun licht, dat tooverachtig weerkaatste; het was een groen vreugdevuur gelijk. En toen Elize met haar hand een tak aanraakte, vielen de glimwormpjes als vallende sterretjes naar

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6