Haarlem's Dagblad Belastingverhooging PRAAG Troonrede zegt: f Tevens belastingherziening aangekondigd Praag is Bereid. De Troonrede. tnei kukemmd katakiet Knappe kappers. aanvaardt Londensche aanbevelingen. Voorkoming van oorlog motief dei regeering. BERICHT 56e Jaargang No. 16947 Uitgave l.ouren* Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.'V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 20 September 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55. losse nummers O cenl per ex. Advertentie» 1-5 regel* f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per rcgeL Regelabonnemenlslaneven op aunvraag. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes ue rubriek. De gisteren op deze plaats geuite verwach ting, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering bereid zou blijken de voorstellen van Engeland en Frankrijk te aanvaarden, is vanmorgen reeds bewaarheid. Per bulletin hebben wij al vroeg het Reuterbericht kunnen verspreiden, waarin werd medegedeeld dat de aanbevelin gen geaccepteerd werden en dat een toelich ting zou worden gevraagd. Een later bericht bevestigde dit met de bijvoeging dat zij wer den aangenomen als grondslag van onderhan delingen en dat Praag een nota zou zenden naaï Londen en Parijs waarin op zekere pun ten om nadere inlichtingen zou worden ver zocht. Sinds het bezoek van Chamberlain aan Hitier ontwikkelt de oplossing van een ge schil, dat zeer groot gevaar voor den vrede van geheel Europa heeft opgeleverd, zich dus met een voor diplomatieke onderhandelingen wel ongewone snelheid. En men herademt met reden. Want zoo hoog was de spanning in Centraal-Europa gestegen, dat een geweldige losbarsting dreigde. Dat Praag deze uitkomst aanvaardt kan nauwelijks verwondering wekken. Indien een oorlog was uitgebroken'met Tsjecho-Slowakije als centraal slagveld zou het daarin vernie tigd zijn. En van de staatslieden als Benesj en Hodza, die in den loop van de crisis, ondanks de hun toegevoegde beleedigingen, een merk waardige en eerbiedwekkende waardigheid en zelfbeheersching in hun uitingen hebben be waard. kon men niet anders verwachten dan dat zij de verantwoordelijkheid voor het lot van vele millioenen gezinnen in eigen land, vermeerderd met de nog grootere verantwoor delijkheid die het uitbreken van een Europee- schen oorlog op hen zou laden, tenvolle zou den beseffen. Het verlies der Sudeten-Duitsche minder heid zal voor Tsjecho-Slowakije geen nadeel maar veeleer een voordeel zijn. De gebieds- afstand beteekent daarentegen een economi sche verzwakking van den staat, die zeer zeker van belang zal zijn ofschoon niemand den nauwkeurigen omvang ervan voorshands kan afmeten. Immers, er zal moeten worden uitgemaakt hoe groot het gebied, waarin de Sudeten-Duitschers in de meerderheid zijn, precies is en daarvoor zou volgens de Engelsch- Fransche voorstellen een internationale com missie te werk worden gesteld. Het is dus begrijpelijk dat de Tsjecho- Slowaaksche regeering nadere inlichtingen wenscht, die vermoedelijk niet alleen de ver der te volgen procedure zullen betreffen maar ook de bereidheid van Engeland en Frankrijk om het land tegemoet te komen in de econo mische moeilijkheden, die het te wachten staan. Er is meer in de verdere ontwikkeling van zaken, dat groote belangstelling zal wekken. Als Chamberlain morgen de reis naar Go- desberg aanvaardt om daar zijn tweede be spreking met Hitier te houden zal hij onge twijfeld nog eenige andere punten op zijn agenda hebben staan. Het ware ondenkbaar dat de nieuwe situatie niet te baat zou wor den genomen om meer hangende geschil punten onder het oog te zien en een poging te doen om de algemeene internationale ver houdingen in Europa op beter grondslag te brengen. Diegenen die van meening zijn dat Duitschland toch onwillig zal zijn en eenvou dig doorgaan met de verdere lijst der am bities van „Mein Kampf" af te werken zie ik al spottend het hoofd schudden. Onder hen zijn er die niet slechts verwachten dat Hitier Hongarije, Roemenië plus de Oekraine en Mosul zal willen gaan veroveren, maar dat hij den weg naar Voor-Indië zal willen zoe ken, tenslotte de Vereenigde Staten te lijf gaan en de wereld-hegemonie pogen te be machtigen. Deze fantastische inzichten klinken vervaarlijk. Maar de waarheid is dat Duitschland al in Europa daarbij tegenover een macht zou staan, veel grooter dan de zijne ooit kan worden ik bedoel Engeland, Frankrijk, Rusland en dat in dit conflict gebleken is dat het op den steun van Italië niet kan rekenen. Daarbij weet men dat zijn economische positie nog immer zeer moeilijk is. En daarom moet men niet in wilde fanta sieën vervallen en de bereidheid tot overleg niet onderschatten. Integendeel: er schijnen redenen te over om het aannemelijk te maken. R. P. Melkverstrekking op de Haarlemsche scholen. Naar wij vernemen zal thans spoedig be gonnen worden met de verstrekking van melk op de Haarlemsche scholen. Woensdagmiddag wordt ten Stadhuize een vergadering van dit comité en de hoofden van scholen gehouden om de laatste regelingen te treffen. Het is de bedoeling dat de melkverstrekking voorloopig tot Kerstmis zal plaats hebben. Haarlemsche Geneeskundige Kring Wetenschappelijke voordracht van Prof. Dr. Frans Daels. Voor den Haarlemschen Geneeskundigen Kring treedt vanavond Prof. Dr. Frans Daels van de Gentsche Universiteit op met het on derwerp: „Over de behandeling van kanker, in het bijzonder van kanker van den baarmoe derhals". Deze vermaarde Belgische hoog leeraar in de verloskunde en gynaecologie is behalve door zijn vele publicaties op weten schappelijk gebied bekend door zijn onver- moeiden strijd voor de Vlaamsche cultuur en voor de vervlaamsching van de Gentsche Uni versiteit. In de vanmiddag bij de opening van de Staten-Generaal door H.M. de Koningin ge houden Troonrede komt een niet zeer opwek kende toon der regeering tot uiting. Vastge steld wordt dat de hoop op verbetering in den economischen toestand, die verleden jaar werd uitgesproken, niet in vervulling is ge gaan, behoudens een kleine afneming van de werkloosheid. Er volgen een reeks mededee- lingen betreffende voornemens tot verleven diging van het bedrijfsleven, de belangen dei- scheepvaart, uitvoering van nieuwe werken en enkele andere maatregelen die aan de ver grooting der werkgelegenheid ten goede zul len komen. De opsomming is te zeer in alge meene en dus vage termen vervat om thans aanleiding te kunnen geven tot nadere be schouwing. Afwachten is dé boodschap. De internationale paragraaf is kort en zegt niets nieuws. Handhaving en versterking van de politiek van zelfstandigheid, dus verdere uitvoering der voorgenomen maatregelen tot uitbreiding van 's lands weermacht. Dan voelt men al wat volgen zal. Eerst: nog meer bezui niging. Dan: verhooging van belastingen, plus herziening om tot een rechtvaardiger verdeeling van den druk te komen. De Mi nister van Financiën, aan wier. wij vermoe delijk de formuleering van deze zinnen te danken hebben, heeft een poging gedaan ora ons met eenige zachtheid voor te bereiden op hetgeen ons kennelijk te wachten staat in zijn Millioenen-nota, die morgen zal verschij nen. Want het is aldus uitgedrukt: „Groote offers zullen echter nog noodig zijn om in deze voor ons volksbestaan zoo eminente be langen op de juiste wijze te blijven voor zien"en daar volgt dan op: „Voorstellen, welke erop gericht zijn het geheele volk zoo veel mogelijk in deze nationale offers te doen deelen, zullen u in dit zittingjaar worden aangeboden". Het is slechts een schrale troost, aldus de verzekering te krijgen dat aan ons aller of ferzin ruime bevrediging zal worden ge schonken. Dat de uitbreiding van de lands verdediging meer belastinggeld zou gaan kos ten was te voorzien, dat de enorme uitgaven tot bestrijding der werkloosheid nog niet ge paard gaan met een grooter tewerkstelling van arbeiders blijft teleurstellend. Velen in den lande wenschen dat de hier bestede gel den in een veel grootere hoeveelheid productie ven arbeid tot uiting zouden komen en ver langen naar een nieuwen koers op dit gebied. De bovenbedoelde in het algemeen aangedui de maatregelen geven daar geen uitzicht op Wij wachten in spanning op de Millioenen- nota, die vooral vanwege de stijging der de fensie-uitgaven zal aantoonen dat de heer- schende spanningen in Europa niet alleen thans gelukkig weer geluwde oorlogsge varen meebrengen maar ons bovendien steeds meer geld gaan kosten en de koopkracht in den lande benadeelen, terwijl zij nu al sinds jaren het herstel van gezonde handelsrela ties beletten. Het eenige'opwekkende in de Troonrede is het persoonlijke woord door Hare Majesteit in den aanvang gesproken, waarin zij haar erkentelijkheid betuigt voor de bij het Re- geeringsjubileum ontvangen onvergetelijke be wijzen van gehechtheid aan haar zelf en haar Huis. R. P. Godsdienstoefeningen naar aan leiding van den Internationalen Toestand. Zooals wij in een deel onzer vorige oplage reeds medeeelden zal Woensdagavond te 8.15 uur in de Groote of St. Bavokerk naar aanlei ding van het wereldgebeuren een bijeenkomst worden gehouden die uitgaat van voorgangers van verschillende kerkgenootschappen. Tege lijkertijd wordt in de Katholieke St. Bavo een bijeenkomst belegd voor de Katholieken, waar bij de bisschop vertegenwoordigd zal zijn. Deze diensten zijn in onderlinge samen werking opgezet. Men verzoekt ons de volgende oproep op te nemen: Oproep tot een samenzijn van ver ootmoediging en gebed naar aanlei ding van het wereldgebeuren op Woensdag 8.15 uur in de St. Bavo Kerk aan de Groote Markt door on dergetekenden, voorgangers van ver schillende kerkgenootschappen. Ds. W. J. van Elden, ds. H. E. Beker. ds. P. W. Foeken, ds. G. A. Barger, Dr. M. van der Voet, ds. M. G. Blauw, ds. J. C. van Dijk, ds. Ch. de Beus, Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, ds. G. H. Moll van Charante, ds. G. J. Duyvendak, ds. C. H. Brandt, ds. J. M Leendertz, ds. J. G. Frerichs, Dr. A. H. Haen- tjens, Pasteur M. Jospin, ds. J. C. Brussaard, ds. A. Dondorp, ds. A. Snethlage, ds. J. IJntema, ds. M. Hin- loopen. Het woord is aan. Bijzondere maatregelen voor bestrijding der werkloosheid HEDEN heeft H. M. de Koningin in de Ridderzaal te 's-Gravenhage, in te genwoordigheid van de leden der Eerste- en Tweede Kamer, de zitting van de Staten-Generaal met de volgende rede geopend: Leden der Staten-Generaal, Bij den aanvang van het zittingjaar tot her vatting uwer werkzaamheden gevoel Ik aller eerst behoefte uitdrukking te geven aan Mijne gevoelens van diepe erkentelijkheid voor de in de afgeloopen weken uit alle lagen van Mijn Volk ontvangen bewijzen van gehecht heid aan Mij en Mij-: huis. De herinnering daaraan zal bij Mij onvergetelijk zijn. Kon Ik ten vorigcn jarc in Uw midden ge wagen van hoop op verbetering in den econo mischen toestand des lands, de gang van za ken sinds dat tijdstip heeft deze hoop niet in vervulling doen gaan. Wel is de werkloosheid sinds dat tijdstip nog eenigszins afgenomen, maar over het algemeen zijn de economische vooruitzichten minder gunstig dan destijds het geval was. Deze toestand plaatst de Regeering opnieuw voor de vraag wat gedaan kan worden tot verlevendiging van het bedrijfsleven en de daarmede saamhangende werkgelegenheid voor groote groepen van ons volk. Met het oog hierop zullen bijzondere voorzieningen worden getroffen ter bevordering van den uitvoer onzer producten, terwijl voor bepaalde bedrijven tariefmaatregelen van matig be schermenden aard in voorbereiding zijn. Ook zal aan de verdere ontplooiing onzer nationale nijverheid en aan de belangen der scheep vaart bij voortduring aandacht worden ge schonken. Mag worden gehoopt, dat van deze voor zieningen een gunstige invloed op de werkge legenheid zal uitgaan, daarnevens zal worden voortgegaan met het treffen van bijzondere maatregelen tot bestrijding der werkloosheid. Inzonderheid zal belangrijke uitbreiding wor den gegeven aan de uitvoering van die werken, welke bijdragen tot verhooging van het voort- brengingsvermogen van den bodem en daar door leiden tot liet ontstaan van blijvende werkgelegenheid. De verdere uitvoering van de drooglegging van den Noord-Oostpolder en de voorbereiding van de overige inpolderingen in het IJselmeer, zullen krachtig worden voortgezet. Teneinde remmende invloeden op de uit voering van werken tot bestrijding der werk loosheid zooveel mogelijk uit den weg te rui men, zullen voorstellen van wetgevenden aard U eerlang bereiken. De werkloosheid onder de jeugd heeft de bijzondere aandacht der Regeering; maat regelen tot krachtiger bestrijding worden voorbereid. Tot voldoening stemt, dat in deze bewogen tijden de betrekkingen van Nederland tot de andere Mogendheden haar vriendschappelijk karakter onveranderd hebben mogen behou den. De Regeering blijft er op bedacht, de po sitie van Nederland door onze even zorgvuldig als bestendig gevolgde politiek van zelfstan digheid te bevestigen en te versterken. Daar toe blijft de verdere uitvoering der voorgeno men maatregelen tot versterking van 's lands weermacht onontbeerlijk. De toestand van de openbare financiën blijft in zeer bijzondere mate zorg vercischen. en noopt mitsdien tot een zoo groot mogelijke beperking der uitgaven. Dit is te meer geboden omdat de offers, welke in de huidige omstan digheden gebracht moeten worden voor de defensie, alsmede die, welke nu reeds gedu rende een reeks van jaren gevorderd worden voor de bestrijding der werkloosheid en de leniging van haar gevolgen, zeer zware eischen aan de publieke kassen stellen. Grooter offers zullen echter nog noodig zijn om in deze voor ons volksbestaan zoo eminente belangen op de juiste wijze te blijven voorzien. Voorstellen, welke er op gericht zijn het ge heele volk zooveel mogelijk in deze nationale offers te doen deelen, zullen u in dit zitting jaar worden aangeboden. Het ligt in het voor nemen hiermede gepaard te doen gaan voor stellen tot belastingherziening, teneinde een meer rechtvaardige verdeeling van den druk te verkrijgen en de in bepaalde belastingen ge legen belemmeringen tegen verruiming van de werkgelegenheid zooveel mogelijk weg te nemen. In verband met het feit, dat de wijzigingen in de economische verhoudingen op het ge bied van den landbouw meer en meer van blij- venden aard blijken te zijn, is het gewenscht, dat aan de genomen maatregelen een organi satie ten grondslag wordt gelegd, waarbij in het bijzonder gelet zal worden op de hand having der bij het landbouwbedrijfsleven be- hoorende eigen verantwoordelijkheid. Blijft Curacao zich verheugen in een gesta dige ontwikkeling en vertoont de financieele toestand van Suriname een lichte verbetering, de in het vorig jaar ingetreden terugval in dc conjunctuur heeft niet nagelaten een ongun- stigen invloed uit te oefenen op den algemee- nen, economischen en financieelen toestand van Nederlandsch-Indië. Hoewel een voorzichtig financieel beleid te rughouding eischt bij het beramen van maat regelen met geldelijke gevolgen, zal niettemin worden voortgegaan met het streven naar ver breeding van de economische basis des lands. De doelmatige inrichting van de verdediging van Nederlandsch-Indië te land en ter zee, welke van de Schatkist zware offers eischt, heeft de voortdurende aandacht der regeering, Met erkentelijkheid maak ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot, zoomede de ambtenaren in burgerlijken dienst in het geheele Koninkrijk hun taak vervullen. Ook in het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toewijding van Regeering en Sta ten-Generaal worden gevorderd. In het ver trouwen, dat die arbeid verricht zal kunnen worden in hartelijke saamwerking en met de innige bede, dat de Almachtige God ons allen de noodige kracht en wijsheid schenke, ver klaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. (Te Keulen zullen van 2 tot 9 October kappers uit 50 landen strijden om de eer, wie de beste kapper ter wereld is.) Nou. Keulen krijgt een grootschen strijd In dameskappersvaardighefci Zeer binnenkort t' aanschouwen; Daar wordt het haarfijn uitgedacht, Hoe men der vrouwen lokkenpracht Tot fraai geheel kan bouwen. Daar wordt geplooid, geschikt, gekruld, Gegolfd met zorg en met geduld En veel haarkloverijen; Totdat het schoone resultaat, Voor het publiek te pronken staat, Om zich in te vermeien. De wereld tobt in droeven druk, Nog ver van een gedroomd geluk En vol van angst en nooden; Maar, is er veel dat ons vergramt En wordt er ook veel afgekamd, Er zijn geen kapverboden. Al zitten wij ook opgeknapt, Met strijd, verkapt en onverkapt, Eén ding zal steeds beklijven; Al zijn dan kapsies erg in zwang, Het kapsel blijft van groot belang En zal zelfs hoofdzaak blijven.- Vauvenargues: De grootmoedigheid is aan de voorzichtigheid geen ver- antivoording schuldig om trent haar motieven. PRAAG, 20 Sept. (Reuter.) Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Tsjecho- Slowaaksche regeering besloten heeft, de Britsch-Fransche aan bevelingen als basis voor onder handelingen te aanvaarden, doeli een meer concrete toelichting wenscht, teneinde tot in bijzon derheden te kunnen antwoor den. De voornaamste overweging, welke hij de beraadslagingen heeft gegolden, was het vaste voornemen een oorlog en bloed vergieten te vermijden. Het Tsjecho-Slowaaksche kabi net, dat heden opnieuw bijeen komt, zal zijn besluit in een nota aan de regeeringen van Enge land en Frankrijk mededeelcn. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De melkverstrekking op de Haarlemsche scholen begint spoedig. 1 Het blijft schommelen op de Haarlemsche arbeidsmarkt. Er zijn nu 5329 werk- loozen 2 Een feestconcert van Haarlem's Zanggenot 2 Met het graven van de haven en het in orde brengen van industrieterrein te Haarlem zal binnenkort begonnen worden. 2 BINNENLAND. De troonrede kondigt o.m. belastingverhoo ging aan. i De Koningin opent de zitting der Staten- Generaal. 3 Het vliegveld Leiderdorp is van de baan. 3 De regeering wil een half millioen be schikbaar stellen voor luchtbescher ming. 3 Het wegenverkeersreglement is in het Staatsblad verschenen. 3 BUITENLAND. Praag aanvaardt de Britsch-Fransche voorstellen. 1 Italië komt voor de rechten van alle na tionaliteiten in Tsjecho Slowakije op. 5 Duizenden Sudeten Duitschers hebben gis teren te Dresden een groote bctooging gehouden. 5 Chamberlain zal vermoedelijk morgen zijn tweede onderhoud met Hitier hebben. 5 ARTIKELEN. R. P.: Praag is bereid. j R. P.: De Troonrede. 1 Langs de Straat: Kinderleed. 2 Mr. E. Elias: Het Scheveningschc seizoen. 3 H. D. Vertelling: Het Dorpsmysterie. 4 Bijzondere correspondentie: Downingstreet no. 10. 5 Dr. P. H. Schroder over Delila. g K. de Jong: Marguerite Couperus voor de afd. Haarlem der Ned. Ver. van Huis- 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1