De H. A. W. E. T.-Tenfoonstelling in hef Concertgebouw. ZARAH LEAN DER FRANS HALS Rubriek voor Vragen JKqa ricdfo <k iïwkMjiM Rotsplanten. Openingsplechtigheid. D \G 22 SEPTEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBEAD 6 Ww1' 18 JAAR ONVERBREEKBARE BANDEN: HEIMAT LEO SLEZAK PAUL HORBICER - RUTH HELBERG HEINRICH GEÖRGE CEORC ALEXANDER EN De Burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft Woensdagmiddag in het Gemeentelijk Concertgebouw de H. A. W. E. T.-tentoon- stelling geopend. Hierbij een afbeelding van het tentoonstellingsbestuur, met in het midden de Burgemeester. V. 1. n. r.: E. Tosi Facino, exploitant W. H. van Turnhout, tweede-secretaris A. Brunsting, eerste-secretaris Harry van Beek, voorzitter de Burgemeester J. Hosman, commissaris H. Helmers Jr., penning meester en J. J. M. de Jong, commissaris. In tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden werd Woensdagmiddag twee uur de H.A.WJE.T.-tentoonstelling in het Ge meentelijk Concertgebouw officieel geopend. Aanwezig waren o.a. de Burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. baron De Vos van Steen- wijk; de gemeentesecretaris, Mr. Th. A. Wes- stra; de Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck; Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken; raads leden en leden van het eere-comité. Na de welkomstrede van den voorzitter van het tentoonstellingsbestuur., den heer Harry van Beek, welke rede we in ons vorig nummer hebben afgedrukt, werd aan den Burgemeester verzocht, de tentoonstelling te openen. „Het openen van een tentoonstelling", zei de heer De Vos van Steenwijk, „is één van de aangename plichten van een burgemeester. Dezen plicht heb ik steeds met genoegen vervuld, maar die plicht heeft wel een bij zondere bekoring bij een tentoonstelling, die voor de eerste maal georganiseerd wordt, want deze heeft de bijzondere belangstelling niet alleen van den burgemeester, maar ook van het geheele gemeentebestuur, waarvan ik vertegenwoordigers hier tot mijn genoegen aanwezig zie. De naam van uw tentoonstel ling „Haarlem aanschouwt wat eendracht toont", is mij uit het hart gegrepen, want deze spreuk heeft een beteekenisvolle en wijde strekking. Daarom doet het mij zulk een groot genoegen, deze spreuk ten voorbeeld aan de geheele Haarlemsche burgerij te mogen stel len. De middenstand heeft in onze samen leving een bijzonder gewichtige functie te vervullen. Die middenstand is zich daar van lieverlede bewust van geworden; hij heeft zich de laatste tien jaar dan ook op een krachtige wijze georganiseerd. Op den mid denstand rustook in deze zorgvolle tijden behalve de meer rechtstreeksche zorgen, ook een ruime verantwoordelijkheid, want de voedselvoorziening vooral moet als zeer ge wichtig beschouwd worden, speciaal wanneer de normale verhoudingen in het gezin ge stoord dreigen te worden. Voor de consumen ten van uw artikelen is het van buitengewoon groto belang, te weten dat zij in hun leve ranciers menscjien kunnen zien, die het hoofd koel weten te houden. In dreigende toestanden moet men niet uitsluitend aan persoonlijke belangen denken en dus niet gaan hamsteren; de middenstand moet zijn taak op verstandige wijze vervullen en het normale distributie proces moet ongeschonden in tact worden gehouden. Ik wensch aan de organisaties, die deze tentoonstelling georganiseerd hebben, toe dat zij het doel mag bereiken dat zij zich voor oogen hebben gesteld; dat de waar de er van niet van tijdelijken, maar van blij- venden aard mag zijn en dat de verhou ding tusschen leverancier en consument goed mag blijven. Hiermede verklaar ik de ten toonstelling „Haarlem aanschouwt wat een dracht toont" voor geopend". (Applaus). Onmiddellijk na de rede van den Burgemees ter zongen de aanwezigen, door een strijkje begeleid, staande het Wilhelmus. Het gezelschap maakte daarna een wande ling langs de stands De Reclame-optocht. Zooals te verwachten was bestond voor den reclame-optocht, die hier Woensdagmiddag ter gelegenheid van de opening der H.A.W.E.T. georganiseerd werd, een zeer groote belang stelling. De drukte concentreerde zich vooral ongeveer half vier op de Dreef, waar de op stelling van den stoet plaats had. De politie zorgde als altijd voor een goede orde; zij sloot o.a. de Dreef voor het rijverkeer af. Ongeveer kwart voor vier zette de stoet zich in beweging. Hij werd geopend met een ver sierde vrachtauto, waarop de leden van de Haarlemsche muziekvereeniging Apollo" hadden plaats genomen en die zich waarlijk niet onbetuigd hebben gelaten. Daarachter volgde een auto, waarin de leden van de com missie voor den optocht zaten. Vele deelnemers hadden zich groote moeite getroost oni zoo goed mogelijk voor den dag te komen en hadden vooral een kwistig gebruik van dahlia's voor de versiering gemaakt. Natuurlijk ontbrak geen wagen met een op schrift, waarbij het publiek werd uitgenoodigd, een kijkje op de H.A.W.E.T. te nemen. En de dames en heeren, die elk jaar de ver loting ten bate van Brederodeduin organi- seeren, hadden dankbaar gebruik gemaakt van de gelegenheid om propaganda voor deze populaire verloting te maken. Daartoe werden de twee hoofdprijzen, de auto en de zeilboot, op een vraohtauto meegevoerd. Een vroolijke, maar doeltreffende groep was die van het legertje fietsenjongens, allen keurig in het wit gekleed en met witte mutsen op. Het voornaamste attribuut van dat „vak", een boodschappenmand, werd meegevoerd en zij droegen allen een bordje met het opschrift: „Koopt in het belang van stad en land bij den middenstand". Het leek wel alsof alle loop jongens van Haarlem hiervoor waren opge roepen. Aan duidelijkheid lieten de wagens natuur lijk niet te wenschen over, want daarvoor was het nu eenmaal een reclame-optocht. Zoo werd op een der auto's een groote Gel- dersche worst vervoerd en op een andere een reusachtige bierflesch, waarvan de enorme af metingen nog meer opvielen, omdat die door gewone kleine bierfleschjes omgeven was. Vooral een wagen met In het midden een bijzonder groote mand. gevuld met de prach tigste dahlia's in alle kleuren trok de aan dacht. Eu tenslotte was er nog een wagen met een Eerste prijs: N.V. Distilleerderij v.h. Rijn bende en Zonen, Schiedam, wagen nr. 19. Tweede prijs: N.V. Bakhuis Olba Fabrieken J. Meeuwen, te 's Gravenhage. Wagen nr. 2. Derde prijs: N.V. Ned. Vruchtenconservenfa- briek Taminiau te Eist. Wagen nr. 20. Vierde prijs: N.V. Spaargaren en Bodde, Har- menjansweg te Haarlem. De eerste prijs was een medaille, beschik baar gesteld door N.V. Cremer's Koffie- en Theehandel, de tweede een zilveren medaille van de Haarlemsche Inkoop Vereeniging, de derde eveneens een medaille, beschikbaar ge steld door de stichting Haarlem's Bloei en de vierde prijs een kunstvoorwerp van de Mid denstands Centrale Haarlem. De jury bestond uit de heeren E. Clerum, J. Pilger, J. de Jong en J. D. Voskuil. IN HET BRANDPUNT DER BELANGSTELLING (Adv. Ingez. Med.) Een détail van den reclame-optocht, die Woensdagmiddag ter gelegenheid van de opening der H. A. W. E. T.-tentoonstelIing door de Haarlemsche straten trok. Pastoor C. F. Nieuwenhuijzen van de Oud- Katholieke Kerk opende de bijeenkomst met een kort inleidend woord. Vervolgens las hij de volgende „wederzijdsche groet" voor; „Wij vereenigen ons in blijdschap met onze (Roomsch Katholieke) broeders in Christus, die. ofschoon zij van andere beginselen zijn, toch met vertrouwen opzien tot den Chris tus, die de Eenige Verlosser der wereld is, die alleen ons onze schuld kan vergeven, die al leen ons kan redden uit dezen nood. Na 't zingen van eenige verzen van Ps. 27 ver kreeg Ds. J. M. Leendertz, predikant van de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente, het woord. Toen vijf dagen geleden het initiatief tot deze bijeenkomst werd genomen, aldus spr., hebben wij de mogelijkheid onder de oogen gezien, dat Europa heden reeds in een oorlog zou zijn gewikkeld. Niettegenstaande het directe gevaar eenigszins geweken schijnt te zijn is er toch geen oogenblik aan gedacht deze bijeenkomst niet te houden. Dezelfde oorzaken van be zorgdheid zijn immers nog steeds aanwezig. De woorden die Christus gesproken heeft en die te lezen zijn in het Evangelie van Marcus 12, vers 29: „Het eerste van alle ge boden is, hebt uw naasten lief gelijk uw zeiven", zijn gesproken opdat er naar zou worden geleefd. Hoe anders zou de wereld er echter uitzien als dit inderdaad gebeurde. Dan zou er geen oorlogsgevaar meer dreigen. Een diep gevoel van verootmoediging komt in ons op wan neer wij zien hoe weinig er geleefd wordt naar Zijn woord. Reeds één blik op het huidige leven dei- volken maakt ons klein daar wij niet in staat geweest zijn dezen onzinnigen warwinkel te voorkomen. Indien er werkelijk een ver nieuwing mogelijk zal zijn dan moet aller eerst verootmoediging diep tot ons door dringen. Wij zijn willens en wetens van de woorden van God afgeweken. Het is gemakkelijk de schuld van den hul digen toestand bij andere volken te zoeken. Wanneer wij echter beginnen de schuld op anderen te werpen dan zal er van een gees telijke herbewapening nooit iets terecht ko men. Als alle volken zich in één tempel zou den vereenigen, zouden zij dan elkaar de schuld durven geven? Bange tijden binden ons tezamen, in lots- gemeenschap, in schuldbesef maar ook in op zien tot God. Na het zingen van Gezang 11:3 sprak ds. P. W. Foeken, predikant bij de Ned. Herv Ge meente over „Vertrouwen". Spreker begon zijn rede met enkele verzen voor te lezen uit Matth. 24. Indien wij het soms vergeten waren, aldus spr., de laatste, beangstigende dagen hebben ons er wel aan herinnerd dat wij op een vulkaan leven. Daarom is het goed, dat wij ons hoofd buigen in schuldbesef. Het leven van velen schijnt niets anders te kunnen zijn dan een voortdurend vluchten uit de werke lijkheid. Zoo als wij menschen den dood ver geten, zoo vergeten wij ook gemakkelijk het gevaar van den oorlog. Moeten wij daarom echter luisteren naai de pessimisten, die zeggen dat er voor deze wereld niets is te hopen of te verwachten? Zullen wij ons maar overgeven aan het nood lot? Of zullen we de optimisten, die maar blijven hopen op betere tijden, volgen? Als we dit laatste doen, dan doen we dit meestal omdat we geen andere oplossing zien. Geen verbeterde editie van het Chris tendom kan de wereld echter veranderën. Niettegenstaande dat gaan we tóch naar het licht en de overwinning. Al die smarten en verschrikkingen zijn echter voorboden van den nieuwen dag die komt indien we ons allen achter Christus scharen. Vervolgens werd gezongen Gezang 193 vers 7 waarna ds. G. H. Moll van Charante, voor ganger van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden sprak over: Bereidheid. Wij allen zijn thans wel diep doordrongen van onze schuld. Wie echter schuld zegt en verder leven wil, zegt ook boete. Er bestaat thans vrij groote zekerheid, dat het aller gevaarlijkste. de oorlog voorkomen is. Toch maakt deze beslissing het gevaar in de toe komst niet kleiner. Het is lang niet onmoge lijk dat het „duister" over Europa komt. Daarom zullen we in aarzelloos vertrouwen God moeten volgen en ons leven steeds in Zijn dienst moeten stellen. Verder moeten wij ons zelf aan strenge tucht onderwerpen en in mannelijke gehoorzaamheid leven. Door DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnès van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten icorden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen ivaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording vooi vele anderen behalve den vrager van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Hoe krijg- ik hars uit een donker blauw plooirokje? ANTWOORD: De vlek eerst tusschen de na gels der duimen „breken". Daarna betten en afwrijven met perchlooraethyleen. VRAAG: Hoe maak ik mayonnaise die in ho tels opgediend wordt? ANTWOORD: Mayonnaisesaus: 1 eierdooier, 2*/2 dl. slaolie, 1/4 a ya dl. azijn, wat peper, zout mosterd. Klop met een goed vertinde garde den dooier met de kruiden en 1 eetlepel van de azijn door elkaar. Voeg er steeds roerende langzamerhand in een dun straaltje de olie bij tot de saus de vereischte dikte heeft en mooi glanzend is. Voeg zoo noodig nog wat azijn toe. (Het is ons niet bekend of dit hetzelfde re cept is als hetgeen in hotels wordt gebruikt Dit recept geeft in elk geval goede resultaten De kruiden kunt u eventueel weglaten). VRAAG: Hoe maak ik komkommers in het zuur? Kan ik. dat bewaren? Hoe in het zoetzuur? ANTWOORD: Benoodigd: 6 komkommers, 2 flesschen inmaakazijn. een paar Spaansche pe pers, 60 gr. mosterdzaad, 2l/2 gr. kurkuma, 5 gr. gedroogde gember, een paar takjes dragon, een paar laurierbladeren. Schil de komkommers dun af. proef of de punten bitter zijn, verwijder deze zoo noodig. Snijd de komkommers in de lengte in tweeën en schep er met een lepel het zaad uit. Snijd ze in blokjes, zet deze laag om laag met zout bestrooid een nacht weg, laat ze uitlekken op een vergiet of droog ze in een doek. Maak flesch of pot schoon, laat 20 minuten uitkoken. Doe de komkommers er in, schik de kruiden daartusschen en giet er azijn overheen, tot de komkommers goed onderstaan. Sluit de flesch of pot af met vochtig perkamentpapier. PLANTEN. VRAAG: 1. Mijn hortensia (met Luilak ge kocht) heeft mooi gebloeid en staat nu al weken in den tuin. Wat moet ik doen om de plant weer mooi in bloei te krijgen? 2. Verleden jaar kocht ik een pruimeboom. In Januari is hij overgeplant en dezen zomer heeft bij wat gebloeid. Nu zijn er vijf pruimen aan een groote wordt blauw en de andere blijven nog groen. De boom beeft dezen zomer vol luis gezeten en de bladeren kloefden erg. Hoe moet ik hem behandelen om volop pruimen te krij gen. ANTWOORD: 1. U heeft haar zeker uit den pot genomen en in den grond gezet. Zoo ja, dan moet u zorgen dat de scheuten flink sterk'.wor den, want daaraan komen de bloemen. De zwakken scheutjes kunt u in het najaar gerust weg snijden. Meestal snoeit men de plant kort in, direct na den bloei, doch dit is nu te laat. Indien u de plant in het voorjaar vroeg in bloei wilt hebben, zet haar dan in October weer in den pot. U kunt ze ook in den grond laten staan doch dan niet insnoeien want dan snoeit u de bloemen wég. 2. In het voorjaar, vóór de knoppen beginnen te ontluiken, bespuiten met een 5 pCt. oplossing van vruchtboom-carbolineum. Dit is om de eitjes van de bladluizen, die op de jonge takjes zitten, te dooden. Het eerste jaar zal het boompje nog geen bemesting noodig hebben omdat de oogst gering geweest is. VRAAG: Hoe maakt men zuurkool? ANTWOORD: Benoodigd: 4 witte kooien, 2 savoyekoolen, 60 gr. zout, 12 zwarte peperkor rels. Ontdoe de kooien van de buitenste blade ren, snijd ze in tweeën, verwijder den stronk en snijd ze met een koolmes of -schaaf in lange dunne reepen. Kleed de kool met het zout zoo lang door elkaar, tot zich pekel gevormd heeft. Dot er de peperkorrels door en druk de kool zoo stevig mogelijk in een goed schoongemaak- ten Keulschen pot, bedek ze met een schoon doekje, leg er een plankje en een steen op. Ge bruik de zuurkool eerst na 6 of 8 weken. DIVERSEN. VRAAG: Ik ben in Santpoort in betrekking voor dag en nacht voor 25.p. m. Kan de ge meente mij verplichten maandelijks van mijn loon af te staan aan de gemeente voor onder stand aan mijn ouders te Beverwijk? Zoo ja. hoeveel per maand? ANTWOORD: Ja. Hoeveel het bedrag zal zijn kunnen wij niet zeggen. Bij de bepaling er van worden allerlei omstandigheden in aanmerking genomen en elk geval wordt op zichzelf be schouwd. VRAAG: Waar moet ik mij vervoegen om te Correspond eer en met een Bngelsch meisje? ANTWOORD: Wend u tot de vereeniging „Internationaal Jeugdverkeer; secretariaat: Witte Rozenstraat 56a, Leiden. RECHTSZAKEN VRAAG: Mijn dag- en nachtdienstbode (in weekbetrekking) is ziek geworden en wordt bij mij thuis verpleegd. Hoe lang moet ik haar loon uitbetalen en verplegen? ANTWOORD: Loon uitbetalen gedurende 14 dagen en verplegen gedurende 6 weken, echter alleen als de dienstbetrekking eveneens zoo lang duurt. Kan dat Uw uitroep wezen op 6 October als de trekking plaats vindt van de loterij ten bate van BREDERODEDUIN Maakt U ook kans om voor f 1,14 dagen naar Arosa te gaan? Zoo niet, bestel dan nog heden één of meer dere loten a f 1,per stuk. U maakt ook nog kans op de overige 699 prijzen. Loten worden franco toegezonden na overschr. op de postrekening der Ver. t. bestr. der t.b.c., No. 119600. (Verl. goedgek. bij Min. besl. van 9 Juni '38, No. 1184). (Adv. Ingez. Med.) ons leven zullen wij den weg des Heeren moeten bereiden. Samenvattend zou men kunnen zeggen; boete is aarzelloos volgen en strenge, sobere, reëele gehoorzaamheid De menschen, die zóó leven zullen juist in deze tijden de ware vreugde leeren kennen. Geen vreugde is zoo sterk en levend, als die welke ons deelachtig wordt als wij het nieuwe leven zijn ingegaan. Hierna werd gezongen: Gezang 274 vers 2, waarna ds. J. C. van Dijk, predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal voor ging in gebed en de bijeenkomst met den ze gen sloot. Onder de aanwezigen waren o.m. de bur gemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en de burgemeester van Bloemendaal Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. EN NU: Nadat de vorige week iets verteld is over den aanleg van een rotstuin, zijn vandaag de rots- planten aan de beurt. Het is verbazend moeilijk: om daar in een klein bestek iets over te zeg gen! Rotsplanten zijn er bij tientallen en eigenlijk is er geen één, die niet ergens in een of ander rotstuintje juist op zijn plaats is. Want laten we toch niet vergeten, dat iedere tuin, en bij een rotstuin dan nog vaak iedere hoek zijn eigen eischen stelt en dat we dus alleen succes bij onzen aanleg hebben, wan neer werkelijk ieder hoekje zijn eigen plan ten en iedere plant haar geschikte plaats heeft. Dat is een heel eenvoudige regel, maar die maar al te vaak wordt vergeten. Het aan leggen en beplanten van een rotshoekje is niet ieders werk, maar er is aan den anderen kant ook niets, dat voor den tuinliefhebber loonender is, dan juist het werken aan een rotstuintje. Als het tenslotte allemaal op zijn goede plaats komt en we hebben na veel ex perimenteeren de juiste beplanting gevonden, dan wordt onze moeite ook dubbel en dwars beloond. Verschillende bolgewassen kunnen we voor den rotstuin aanbevelen. Ze worden om dezen tijd van het jaar langzamerhand al geplant. Het z.g. kleingoed, waaronder we speciaal op Chionodoxo sardensis met zijn donkerblauwe sterbloempjes moeten letten, is uitmuntend voor ons doel geschikt. Bij de narcissen zullen vooral de miniatuur-soorten het goed doen en bij de tulpen natuurlijk de heerlijke botani sche of wilde tulpen, een lust voor het oog en zoo uitstekend in overeenstemming met de wilde natuur, die ons tuintje toch bedoelt te suggereeren. Een groot voordeel van de wilde tulpen is ook, dat ze niet, zooals de gekweekte, ieder jaar na den bloei hoeven opgenomen te worden. Was dat het geval, dan zouden we ze natuurlijk tusschen de rotsen niet gebruiken kunnen. Naast zeer bekende rotsplanten als Aubrietia, de mooie, gele Alyssum en Saxifraga in ver schillende variëteiten zijn er verschillende minder bekende planten, die in aanmerking komen. Ik weet zeker dat b.v. de fijne nauwe lijks 10 cm hooge Campanula pusilla, met draaddunne stengeltjes, waaraan witte of lichtblauwe klokjes, iedereen bevallen zal. De plant bloeit tusschen Juni en Augustus en heeft dus dit voordeel nog. dat haar bloeitijd even na de gemiddelde valt en ze dus ook in den zomer nog wat kleur aan den rotstuin bezorgt. Want dit is wel een euvel, waaraan onze tuintjes te vaak lijden: dat ze na Mei, Juni niets meer te zien geven. De meeste rotsplanten bloeien nu eenmaal om dien tijd, maar het is een aardige sport om eens plan ten te zoeken, die na Mei en dan zoo lang mogelijk in den zomer tot zelfs in den herfst bloeien. Voor zoover we hier niet in kunnen voorzien, helpen ons dan de planten weer die in den nazomer verkleuren of mooie bessen dragen, terwijl juist de wlntersche rotstuin bijzonder mooi kan zijn als we voor wat altijd groene heestertjes gezorgd hebben. Zoo'n ver kleurende plant is b.v. de kruipende Franke- nia laevis, die 's zomers grijsachtig blad heeft, in Juli rose bloeit en in den herfst karmijn rood verkleurt. Wie een beschutte helling op het Zuiden heeft, kan het probeeren met de grillige Opuntia's. die niet alleen door vorm maar ook door bloei en in sommige gevallen door de kleurige vruchten een ongewoon effect maken. Bij de dwergconiferen en al of niet groenblijvende besdragers zijn juweeltjes van vorm en kleur en wanneer we die op de goede manier toepassen, is onze rostuin in alle jaar- rotstuinliefhebberij niet, maar ze geeft alle voldoening en of we er nu een heideachtig landschap van maken of een stuk alpennatuur een brokje Rivièra of een heuvel uit Midden- Engeland, mooi kan het in elk geval worden!. h- 6. Godsdienstoefening in de Groote Kerk. Naar aanleiding van den internationalen toestond. In de tot in de uiterste hoeken gevulde Groote of St. Bavokerk is gisteravond een godsdienstoefening gehouden naar aanleiding van den internationalen toestand. Deze sa menkomst was belegd door voorgan gers van verschillende kerkgenoot schappen. heel groot wit doek, waarop het publiek nog eens met nadruk werd aangeraden, bij den Middenstand te koopen. Lang was de optocht niet, maar zeer zeker doeltreffend. Overal waar de stoet langs trok, stonden de toeschouwers vele rijen dik. Er zullen tenminste nu niet veel Haarlemmers meer zijn, die niet weten, dat in het ge meentelijk Concertgebouw de H.A.W.E.T.- tentoonstelling geopend is en dat was het doel van dezen optocht. De bekroningen. De volgende bekroningen werden toege kend:

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10